Ana Sayfa Avrupa Avusturya Viyana'da Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Viyana’da Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Avusturya’nın başkenti ve en güzel şehri olan Viyana, Avrupa’da en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Tuna Nehri kıyısındaki görkemli konumu, eşsiz tarihi yerleri ve birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan müzeleri ile, Orta Avrupa turunda görülmesi gereken en önemli şehirlerden.

Viyana, Avrupa’daki en pahalı şehirlerden biri olduğundan dolayı, şehirdeki sürenizi de iyi kullanmakta yarar var. Zira Viyana’da gezilecek yerler arasında popüler olan noktaların büyük bir bölümü de giriş ücretine tabidir. Restoranlar, kafeler ve konaklama birimleri de, bu şehirde oldukça pahalı.

Viyana Gezilecek Yerler Listesi

Viyana’nın en turistik yerleri için ortalama 1-2 gün yeterli olacaktır. Ancak, biraz daha detaylı ve aceleye gelmeyen bir gezi için ise, en az 2 gününüzü bu şehir için ayırmanızda yarar var. Şehirde yapılacak oldukça fazla şey olduğu gibi, görülecek yerler de bir o kadar fazladır.

Şimdi gelelim şehirdeki en turistik yerlere ;

1.Hofburg İmparatorluk Sarayı

Hofburg İmparatorluk Sarayı
Hofburg İmparatorluk Sarayı

Viyana sarayları arasında en görkemli ve en önemliler arasında olan Hofburg İmparatorluk Sarayı, 600 yıldan fazla bir süre Habsburglar’ın ikamet ettiği yerdir.

Günümüzde Avusturya Cumhurbaşkanı’nın resmi yeri olan bu saray, ziyaretçilere açık. Burası, aslında kompleks. Yani, Gotik, Rönesans, Barok ve Rokoko gibi farklı tarzlarda bölüm ve binaları kompleks içerisinde bulabilirsiniz.

Kompleks içerisinde 18 bina, 19 avlu ve 2600 oda bulunuyor. Yani tüm gün boyunca gezseniz bitiremeyeceğiniz yerlerden bir tanesi.

Tabi her yeri göremeseniz de kaçırmamanız gereken bazı bölümler bulunuyor. Bunlar ; Sisi Müzesi, İmparatorluk Daireleri ve Gümüş Koleksiyonu’dur. Bu 3 yeri görseniz bile, oldukça verimli bir saray gezisi yapmış oluyorsunuz.

2.Aziz Stephan Katedrali

Aziz Stephan Katedrali
Aziz Stephan Katedrali

Viyana’nın tarihi yerleri arasında olan bu dini yapı, şehrin en sembolik yapılarından biri olarak bilinmektedir. Görkemli mimari yapısı ve zengin iç dekoru ile turistlerin takdirini kazanmış bu kiliseyi de kaçırmayın.

Katedral, Gotik mimari yapısıyla şehrin tarihi merkezinde güzel bir konumda bulunmaktadır. Aslen 12. yüzyılda kurulmuş bir kilisenin yerine inşa edilmiş olan bu katedral, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tamamen yeniden inşa edilerek günümüze kadar gelmiş.

Kulenin dış mimarisi kadar, içerideki dekor ve eserler de oldukça dikkat çekici. Ayrıca, katedralin kulesine çıkarak da şehrin güzel bir manzarasını seyredebilirsiniz.

3.Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı
Schönbrunn Sarayı

Viyana’nın en güzel saraylarından bir tanesi olan Schönbrunn, 18. yüzyıldan kalmadır ve eşsiz güzellikteki bahçesi ile turistlerin beğenisini kazanmıştır.

Bu barok yapıdaki saray, 1500’e yakın oda ve dairelerden oluşmaktadır. Yani sarayın tamamına gezmek imkansız. Zaten çoğu oda ve daireler de, ziyaretçiye kapalı.

Bu sarayda öne çıkan yerlerden bir tanesi de, İmparator Franz Joseph’in Ceviz Odası ve İmparatoriçe Maria Theresa’nın odalarıdır. Ayrıca Schönbrunn Parkı ve Bahçeleri, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Sarayın bahçesine de göz attığınızdan emin olun.

4.Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı

Viyana sarayları arasında görülmeye değer bir diğer görkemli yapı ise, Belvedere Sarayı’dır.

Bu saray, aşağı ve yukarı olmak üzere iki farklı binadan oluşmaktadır. İki bina da, Viyana’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden diyebiliriz.

Yukarı sarayın öne çıkan yerleri arasında, heykellerin bulunduğu zemin kat ve eşsiz freskler ile dekore edilmiş tören merdivenidir. Bunun yanında, birbirinden güzel heykel, resim ve tavan fresklerini de bu bölümde görebiliyorsunuz.

Aşağı sarayda kaçırılmaması gereken yerlerden bazıları ise, madalyonlar ve zengin tavan freskleri ile dikkat çeken bir mermer salon ve tarihi bir koleksiyona ev sahipliği yapan galeridir.

Belvedere Sarayı, Viyana’da kışın gezilecek en güzel yerlerden biridir. Özellikle kar olduğu bir zaman sarayı ziyaret ediyorsanız, Belvedere Bahçeleri’nin eşsiz manzarasına göz atmayı da unutmayın.

5.Viyana Belediye Binası

Viyana Belediye Binası
Viyana Belediye Binası

Şehirdeki tarihi yerlerden bir diğeri olan bu Belediye Binası, Neo Gotik tarzda 1800’lü yılların başında inşa edilmiş, şehirdeki en görkemli yapılardan bir tanesi.

5 kulesi olan bu binayı, haftanın belirli günlerinde turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz. Bina içerisindeki odaların abartılı dekorunu görebilir, sarayın birçok önemli odasını ve eserlerini bu turlar ile görebilirsiniz.

6.Prater Park ve Dönme Dolap

Prater Park ve Dönme Dolap
Prater Park ve Dönme Dolap

Dönme Dolaplar artık başkentlerin ve turistik şehirlerin en önemli aktivitelerinden biri haline geldi. Viyana’da da durum farklı değil.

Viyana’da yapılacak en güzel şeylerden biri de bu dönme dolap ile şehrin en güzel manzarasını seyretmektir. Prater park ise, bu dönme dolabın dışında daha çok çocuklu aileler için zaman geçirilebilecek yerlerden biri. Bu yüzden, Viyana’da çocuklarla görülecek bir yer arıyorsanız, Prater Park’a mutlaka göz atın.

Park’taki aktivitelerin büyük bir çoğunluğu pahalı. Özellikle yaz aylarında Viyana’yı ziyaret ediyor ve bu parka gitmeyi planlıyorsanız, hemen hemen her şey için çok yüksek ücretler ödeyeceğinizi unutmayın.

3200 dönümlük bir alanı kaplayan bu park, uzun zamandır Viyana’nın en popüler rekreasyon alanlarından biri olarak faaliyet gösteriyor.

Buradaki dönme dolap ise, 1896 yılından beri hizmet veriyor ve Viyana’nın en turistik yerleri arasında. Süper kalabalık olan bu dönme dolap, akşam saatlerinde çok daha iyi manzaralar sunmaktadır.

7.Viyana Devlet Opera Binası

Viyana Devlet Opera Binası
Viyana Devlet Opera Binası

Viyana’nın en güzel yerleri arasında olan bu opera binası, daha çok havalı turistlerin 200-500£ ödeyerek pahalı konserlere katıldığı bir yer olarak bilinse de, bu binayı konser olmadığı zamanlarda da görebiliyorsunuz. Hem de çok daha ucuza.

Bu opera binası daha çok akşamları görülmeye değer. Çünkü, ışıklar açıldıktan sonra bina, çok daha güzel bir görüntüye sahip oluyor.

Dünyanın en ünlü bestecileri, şefleri, solistleri ve dansçılarına ev sahipliği yapmasıyla bu ününe kavuşmuş olan Viyana Devlet Opera Binası, dünyanın en büyük opera binalarından biridir. Fransız erken rönesans tarzı ile dikkat çeken bu bina, 1869 yılında inşa edilmiş. Yani Viyana’nın en eski yerlerinden biri.

2211 seyirci ağırlayabilen kapasitesi ile büyüklüğüne hayran olacağınız bu binayı da listenize ekleyin.

8.Karlskirche – Karl Kilisesi

Karlskirche - Karl Kilisesi
Karlskirche – Karl Kilisesi

Viyana’nın tarihi kiliselerinden biri olan Karl Kilisesi, 1737 yılında inşa edilmiş. Aziz Charles Borromeo’ya adanmış olan bu kilise, Viyana’nın en önemli barok dini binası olarak bilinmektedir.

72 metrelik devasa kubbe ile taçlandırılmış olan ve 33 metrelik Triumphal Sütunları ile dikkat çeken bu kiliseyi de mutlaka görün. Dış mimari yapısı kadar, iç dekorasyonu ve eserleri de oldukça güzeldir. Aziz Cecilia’nın fresklerini kilisenin içerisinde ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

9.Avusturya Parlamento Binası

Avusturya Parlamento Binası
Avusturya Parlamento Binası

Viyana’nın ünlü yerleri arasında olan Avusturya Parlemento Binası, devasa boyutlarıyla dikkat çekmektedir. Korint sütunlarından süslemelere kadar birçok yunan etkisini görebileceğiniz bu binada birçok mermer heykel ve kabartmaları görebiliyorsunuz.

Pallas Athene Çeşmesi de, binanın en önemli yerleri arasında geliyor. Bu çeşme, Tuna, Han, Elbe ve Moldau nehirlerini simgeleyen figürler ve yaldızlı bir kask ve mızrak ile süslenmiş dört metre yüksekliğindedir. Oldukça dikkat çekici mimariye sahip olan bu çeşmeye birkaç dakika göz attığınızdan emin olun.

Binayı rehberler eşliğinde gezebiliyorsunuz. Turlar ingilizce olarak yapılmaktadır.

10.Hundertwasser Evi

Hundertwasser Evi
Hundertwasser Evi

Viyana’da gezilebilecek en güzel yerlerden biri olan Hundertwasser Evi, renkli yapısı ile şehirdeki fotojenik yapılardan bir tanesi.

Ressam Friedensreich Hundertwasser tarafından tasarlanmış olan bu büyüleyici bina, günümüzde birçok konutun olduğu yapıdır. Yani bir müze gibi içeri girip gezemiyorsunuz. Zaten, binanın içerisinden çok dış mimarisi ilgi görüyor.

1985’te tamamlanmış olan bu binanın sakinleri de, ressamın kendisi gibi sanatçılardan oluşuyormuş. Viyana’da değişik yerler görmek istiyorsanız, buna Hundertwasser Evi ile başlayabilirsiniz.

Teras kafesi içeren yakındaki Kunsthaus Wien’e de göz atmayı unutmayın.

11.Albertina Müzesi

Albertina Müzesi
Albertina Müzesi

Viyana’nın en güzel müzelerinden biri olan Albertina, modern sanattaki birçok büyük ve ünlü ismin sanat eserlerini görebileceğiniz dünyaca ünlü bir müzedir. Birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bu müze, kaçırılmaması gereken bir sanat deneyimi sunuyor.

Chagall, Picasso, Cezanne, Degas, Magritte, Vlaminck, Modigliani, Klimt, Munch, Kandinsky, Münter, Miró, Brach ve Ernst gibi dünyaca ünlü isimlerin eserlerini fazlasıyla burada görebiliyorsunuz.

12.Stadtpark

Stadtpark
Stadtpark

Viyana’daki en güzel ve en turistik park olan Stadtpark da Viyana’nın gezilecek yerleri arasında, yeşilliği ve güzel atmosferi ile kaçırılmaması gereken yerlerden bir tanesidir.

Landstrasse ile Innere Stadt bölgeleri arasında bulunan bu park, 1858-1862 yılları arasında İngiliz peyzaj tarzında düzenlenmiş. Sonraki yıllarda, birbirinden güzel heykeller, çeşmeler ve fıskiyeler eklenerek günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüzde, Viyana’daki en turistik yerlerden bir tanesidir.

13.Stephansplatz

Stephansplatz - Viyana Turistik Harita
Stephansplatz Meydanı

Viyana’daki en hareketli ve en canlı meydan olan Stephansplatz, birbirinden güzel turistik ve tarihi yerlere ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Burası, şehirdeki Avusturya halkının buluşma noktası olarak biliniyor olsa da, turistler arasında da oldukça popülerdir. Birbirinden güzel kafeleri, pahalı restoranları ve alışveriş yapabileceğiniz birçok meydan çevresinde bulabiliyorsunuz.

Meydan, şehirdeki en önemli gezilecek noktalara da yakın bir konumda bulunuyor. Yani Viyana gezisine başlamak için en ideal yerlerden biri diyebiliriz.

Viyana şehir haritasına baktığınızda meydan, şehrin kalbinde olduğunu görebiliyorsunuz. Bu sayede de, şehirde nerede gideceğinize buradan karar verebilirsiniz.

Bu bölge, Viyana’da  alışveriş ve konaklama için, en popüler yer olsa da, buradaki otellerin büyük bir bölümü, lüks tesislerden oluşmaktadır. Tabi böylesine merkezi bir yerde konaklamakta şehirdeki en ayrıcalıklı şeylerden biri olacaktır.

14.Secession

Secession - Viyana Gezi Haritası
Secession

Viyana’da görülecek güzel yerlerden bir diğeri ise, Joseph Maria Olbrich tarafından yaptırılmış olan eşsiz bir sanat galerisidir.

Daha çok asi ressamların sanat eserlerine ev sahipliği yapan bu müze, Viyana’daki en farklı yerlerden biri. 1897 yılında kurulmuş olan bu müze, o günden beri Avusturya’nın en önemli sanat müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Sanata merakınız varsa göz atabileceğiniz ilginç bir müze.

15.Museumsquartier

Museumsquartier - Viyana'da Gidilmesi Gereken Yerler
Museumsquartier

Burası, bir müzeler kompleksi. Kompleks içerisinde birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapan birçok farklı müze bulunmaktadır.

Müzeler Bölgesi olarak da bilinen Museumsquartier’da görebileceğini en güzel müzeler ise ;

Mumok ; Kompleks içerisindeki en popüler ve en çok ziyaret edilen müzelerden biridir. Orta Avrupa’nın en büyük modern sanat müzesi olarak bilinir ve Max Ernst, René Magritte, Pablo Picasso, Joseph Beuys, Cindy Sherman veya Andy Warhol gibi uluslararası sanatçıların birbirinden değerli koleksiyonlarına ev sahipliği yapar.

Q21 ; Çok popüler olmasa da, kombineli biletler alacak olursanız bu müzeye de göz atabilirsiniz. Yarısı sergi salonu, yarısı da sanat stüdyosu olarak faaliyet göstermektedir.

Diğer görülmeye değer yerler ise, Leopold Müzesi, Kunsthalle Wien ve Architekturzentrum Wien’dir. Bu kompleks, özellikle sanatseverlerine doya doya yarım gününü rahatlıkla geçirebileceği bir yer.

Viyana’da Ne Yapılır ? 

Viyana’da yapılacak şeyler sınırlı olsa da, birbirinden güzel birkaç aktiviteyi de bu şehirde bulabiliyorsunuz. Bunlardan bazıları ise ;

  • Ücretsiz yürüyüş turları ; Adı ücretsiz olsa da, rehber birkaç euro bahşiş vermeniz gerekiyor. Bu turlar ile, Viyana’nın en güzel yerlerini görebilir ve çok daha anlamlı bir gezi yapabilirsiniz. Turlar genelde İngilizce’dir. Fakat, Almanca veya diğer birkaç dilde de ücretli yürüyüş turları bulabiliyorsunuz. Bu turlar ortalama 3-4 saat sürmekte ve şehirdeki en önemli gezilecek noktaları bu süre zarfında rahatlıkla görebiliyorsunuz. Tabi, çoğu yerin içerisine girmiyorsunuz. Yani giriş ücreti olan yerlerin hepsini dışarıdan görüyorsunuz. Fakat, birçok önemli yapıyı, çok güzel bir sıralama içerisinde bu turlar ile gezebilirsiniz.
  • Pub Crawl Turları ; Viyana, gece hayatı ile de ünlü olan bir şehirdir. Fakat, bu şehrin gece hayatı çok daha pahalıdır. Bu yüzden, bu bar bar gezme turları ile, şehirdeki birçok ünlü barları gezebilir ve indirimli içeceklerin keyfini çıkarabilirsiniz.
  • Spanish Riding School ; İspanyol Binicilik Okulu olarak da bilinir ve profosyonel at eğitmenlerinin gösterilerini izleyebilirsiniz. Biraz pahalı olsa da, bütçe sıkıntısı olmayanlar için eşsiz bir deneyim olacaktır.

Viyana Çevresinde Gezilecek Yerler

Viyana yakınlarında gezilecek birbirinden güzel yerleri bulabilirsiniz. Veya Viyana’dan Prag, Budapeşte, Salzburg ve Bratislava gibi diğer şehirlere göz atabilirsiniz. Bu şehirlere Viyana’dan ulaşım oldukça kolaydır. Özellikle trenleri nasıl iyi bir şekilde kullanabileceğinizi biliyorsanız, hiçbir konaklama yapmadan günübirlik Viyana gezileri ile de bu şehirleri görebilirsiniz.

Bu şehirler, Viyana’nın çevresindeki en güzel yerlerden olsa da, şehre biraz daha yakın ve daha kolay günübirlik turlar ile gidebileceğiniz birbirinden güzel turistik yerleri de bulabilirsiniz. Wachau Vadisi ve Klosterneuburg Manastırı bunlar arasında en popüler olanlardandır.

Viyana’da gezilecek turistik yerler listesi tabi ki bu 15 yer ile sınırlı değildir. Bu listeye daha birbirinden güzel gezip görülecek yerleri, birbirinden eski tarihi yerleri ve birkaç turistik noktaları da eklemek mümkün. Fakat, şehirden en ünlü yerlerden oluşan bu 15 yer ile, güzel bir Viyana gezisi yapabilirsiniz.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Berlin Katedrali (Berliner Dom) | Tarihi, Ulaşım, Giriş Ücreti

Berlin'in simge yapılarından biri olan Berlin Katedrali (Berliner Dom), şehirdeki en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olmasının yanında, Almanya'nın en önemli tarihi eserlerinden biri...

Brüksel Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Brüksel Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım için üç farklı transfer seçeneği mevcut. Bunlar otobüs, taksi ve trenlerdir. Ancak Brüksel'de 2 tane havaalanı olduğunu da unutmayın....

Budapeşte Parlamento Binası | Tarihi, Giriş Ücreti Ve Ulaşım

Macaristan Parlamento Binası olarak da bilinen, gotik mimarisiyle şehirdeki en dikkat çeken yapılardan biri olan Budapeşte Parlamento Binası, Tuna nehri boyuncu tüm güzelliği ve...

Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) | Hikayesi, Ulaşım ve Tarihi

Floransa'nın en iyi bilinen ve en güzel kartpostallık fotoğraflarına sahne olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), İtalya'nın en eski köprüsü olmasının yanı sıra en önemli...
error: Content is protected !!