Viyana’da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Avusturya‘nın başkenti ve en güzel şehri olan Viyana, Avrupa’da en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Tuna Nehri kıyısındaki muhteşem konumu, eşsiz tarihi yerleri ve birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan müzeleri ile, Orta Avrupa turunda görülmesi gereken en önemli şehirlerden bir tanesi.

Viyana, Avrupa’daki en pahalı şehirlerden biri olduğundan dolayı, şehirdeki sürenizi de iyi bir şekilde kullanmanızda yarar var. Öyle ki Viyana’da gezilecek yerler arasında popüler olan çekim merkezlerinin büyük bir bölümü de giriş ücretine tabii. Bunun yanında, restoranlar, cafeler ve konaklama birimleri de oldukça pahalı olabiliyor, özellikle Viyana’yı yüksek sezonda ziyaret ediyorsanız.

Viyana’daki gezip görülecek yerler arasında önde gelen cazibe merkezlerini 2 günde rahatlıkla gezebiliyorsunuz, fakat daha uzun süre bu şehirde konaklayacak olursanız da yapılacak birçok turistik şey bulabilirsiniz.

Yazı İçerisindeki Başlıklara Git

Viyana 2 Günlük Gezi Rotası

1.GÜN

Viyana gezilecek yerler haritası
Viyana gezilecek yerler haritası – google haritalarda görmek için tıklayın
 • Schönbrunn Sarayı
 • Belvedere Sarayı
 • Karlskirche
 • Secession
 • Museumsquartier
 • Viyana Ulusal Tarih Müzesi
 • Avusturya Parlamento Binası
 • Viyana Belediye Binası

Schönbrunn, Belvedere Sarayı’na yaklaşık 6 km uzaklıkta. Bu yüzden toplu taşıma araçlarıyla Schönbrunn’a gidip, yine toplu taşıma araçlarıyla Belvedere’ye dönmeniz gerekiyor. Diğer cazibe merkezleri ise yürüme mesafesindedir.

2.GÜN

Viyana Gezilecek Yerler Haritası
İkinci gün gezi haritası – google haritada görmek için tıklayın
 • Cafe Central
 • Spanish Riding School (İspanyol Binicilik Okulu)
 • Hofburg İmparatorluk Sarayı
 • Avusturya Ulusal Kütüphanesi
 • Albertina Müzesi
 • Viyana Devlet Operası
 • Stadtpark
 • Aziz Stephan Katedrali
 • Stephansplatz
 • Hundertwasser Evi
 • Prater
 • Donauturm

Zamanınız varsa bu 12 yer yürüyerek keşfedilebilir. Ancak toplu taşıma araçlarıyla da çok kolay bir şekilde bu turistik noktalar arasında gidip gelebilirsiniz.

PEKİ BU 2 GÜNLÜK GEZİ ROTASINA GÖRE VİYANA’DA NEREDE KALINIR ?

Viyana’da 2 gün veya daha az süreniz varsa, konaklayacağınız bölgeyi de cazibe merkezlerine yakın bir yerde seçtiğinizden emin olun.

Yukarıdaki Viyana’da gezilecek yerler haritasına göre konaklayabileceğiniz en ideal yer, Viyana Ulusal Tarih Müzesi yakınlarındaki oteller veya haritadaki hemen her turistik yere yakın olan ‘Innere Stadt’ (Viyana’nın 1. bölgesi) bölgesi. Bu bölge Viyana’daki en pahalı bölgelerden biri olsa da, hemen her bütçeye uygun konaklama birimlerini burada bulabiliyorsunuz. Innere Stadt, yani şehrin kalbindeki en popüler otellere Booking.com üzerinden göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Otel önerisi olarak da ; 3 yıldızlı Motel One Wien-Staatsoper veya 4 yıldızlı Austria Trend Hotel Astoria Wien adlı tesise göz atabilirsiniz.

Viyana Gezilecek Yerler Listesi

Viyana’nın en turistik yerleri için ortalama 2 gün yeterli olacaktır. Ancak biraz daha detaylı ve aceleye gelmeyen bir gezi için ise, en az 3 gününüzü bu şehir için ayırmayı düşünebilirsiniz. Şehirde yapılacak oldukça fazla şey olduğu gibi, görülecek yerler de bir o kadar fazla.

Şimdi gelelim Viyana’da mutlaka görülmesi gereken en önemli 20 yere ;

1.Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı
Schönbrunn Sarayı

Viyana’nın en güzel saraylarından biri olan Schönbrunn Sarayı, 18. yüzyıldan kalma ve eşsiz güzellikteki bahçesinin yanı sıra birbirinden değerli eserleriyle turistlerin ilgisini çeken popüler kültür merkezlerinden.

Bu barok yapıdaki saray, 1441’den fazla oda ve dairelerden oluşuyor. Yani sarayın tamamını 1 günde gezmek neredeyse imkansız. Zaten çoğu oda ve daireler de ziyaretçiye kapalı.

Saraya giriş ücretli olsa da, sarayın bahçelerini ücretsiz olarak görebiliyorsunuz. Özellikle yazın çok daha güzel bir görüntüye sahne olan bu bahçelerin içerisinde ‘Palm House’ (Palmiye Evi) gibi farklı yapılar da yer alıyor. Bu yapıları görmek isterseniz de ayrıca giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

Bu sarayda öne çıkan yerlerden bir tanesi de, İmparator Franz Joseph’in Ceviz Odası ve İmparatoriçe Maria Theresa’nın odalarıdır. Ayrıca Schönbrunn Parkı ve Bahçeleri, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Çok sayıda heykele ev sahipliği yapan sarayın bahçesine de göz attığınızdan emin olun derim.

2.Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı

Viyana sarayları arasında görülmeye değer bir diğer görkemli yapı ise, Belvedere Sarayı‘dır.

Bu saray, aşağı ve yukarı olmak üzere iki farklı binadan oluşuyor. İki bina da, Viyana’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında diyebilirim.

Yukarı sarayın öne çıkan yerleri arasında, heykellerin bulunduğu zemin kat ve eşsiz freskler ile dekore edilmiş tören merdiveni yer alıyor. Bunun yanında, birbirinden güzel heykel, resim ve tavan fresklerini de bu bölümde görebiliyorsunuz.

Aşağı sarayda kaçırılmaması gereken yerlerden bazıları ise, madalyonlar ve zengin tavan freskleri ile dikkat çeken bir mermer salon ve tarihi bir koleksiyona ev sahipliği yapan galeri bölümüdür.

Belvedere Sarayı, Viyana’da kışın gezilecek en güzel yerlerden biri. Özellikle kar yağdığı bir zamanda sarayı ziyaret ediyorsanız, Belvedere Sarayı’nın bahçelerini de görün deriz.

3.Karlskirche – Karl Kilisesi

Karlskirche - Karl Kilisesi
Karlskirche – Karl Kilisesi

Viyana’nın tarihi kiliselerinden biri olan Karl Kilisesi, 1737 yılında inşa edilmiş. Aziz Charles Borromeo’ya adanmış olan bu kilise, Viyana’nın en önemli barok dini binası olarak biliniyor.

72 metrelik devasa kubbe ile taçlandırılmış olan ve 33 metrelik Triumphal Sütunları ile dikkat çeken bu kiliseyi de mutlaka görün. Dış mimari yapısı kadar, iç dekorasyonu ve eserleri de oldukça ilgi çekici. Aziz Cecilia’nın fresklerini kilisenin içerisinde ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

Kilise, antik Yunan ve Roma unsurlarının Bizans, Rönesans ve Barok tarzlarıyla muhteşem bir karışımını sunuyor.

İkiz sütunlar, Solomon Tapınağı’nın yanı sıra Herkül Sütunları’na (V. Charles tarafından Kutsal Roma İmparatorluğu’nu temsil etmek için benimsenen bir sembol) atıfta bulunur ve birlikte antik çağların Pantheon’unu anımsattığı söylenir.

Sütunlar, İtalyan heykeltıraş Lorenzo Mattielli tarafından hazırlanmış rölyeflere sahip ve St. Borromeo’nun hayatından sahneler tasvir ediyor. Kubbe, Aziz Petrus Bazilikası’nı anımsatır, ancak kaidenin uzatılmış bir elipsoid olması bakımından oldukça farklıdır.

Ana sunakta bir sahne Aziz Borromeo‘nun yükselişini tasvir ediyor. Heykel grubunun üzerinde, Aziz Petrus Bazilikası’nda bulunan benzer bir tasarımı yansıtan bir ışık kaynağının önüne bir melek çemberi ve güneş ışınları dizilmiş.

Kubbenin freski, Salzburg‘dan Johann Michael Rottmayr ve Bolonya’dan Gaetano Fanti tarafından yapılmış.

4.Secession

Secession - Viyana Gezi Haritası
Secession

Viyana’da görülecek en güzel yerlerden bir diğeri ise, Joseph Maria Olbrich tarafından yaptırılmış, eşsiz bir sanat galerisi olan Secession‘dur.

Daha çok asi ressamların sanat eserlerine ev sahipliği yapan bu müze, Viyana’daki en farklı cazibe merkezlerinden biri. 1897 yılında kurulmuş olan müze, o günden günümüze Avusturya’nın en önemli sanat müzelerinden biri olarak kabul ediliyor.

2.500 yaldızlı demir defne yaprağından yapılmış bir kubbe ile tepesinde beyaz, art nouveau bir tasarıma sahip olan yapının 8.5 metre genişliğindeki kubbesine yerel halk ‘golden cabbage’ (Altın Lahana) diyor.

5.Museumsquartier (Müzeler Bölgesi)

Museumsquartier - Viyana'da Gidilmesi Gereken Yerler
Museumsquartier

Burası, bir müzeler kompleksi. Kompleks içerisinde birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapan birçok farklı müze bulunuyor. Her biri birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan bu müzelerin çoğunu tek bir kombineli bilet ile görmekte mümkün.

2001 yılında açılan, Viyana’da gezilecek yerler listesinin en önemli çekim merkezlerinden biri olan Müzeler Bölgesi (Museumsquartier), kurulduğu günden günümüze Viyana’nın en popüler cazibe merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Müzeler Bölgesi ziyaretinin bir diğer önemli noktası, popüler yaz dönemi Viyana Festivali’dir (Wiener Festwochen). Etkinliğin ana ofisleri burada bulunuyor, bu nedenle biletler geldiğinde bir etkinlik merkezi ve çevredeki binaların çoğu çeşitli kültürel etkinlikler ve konserler için mekan olarak kullanılıyor.

Müzeler Bölgesi olarak da bilinen Museumsquartier‘da görebileceğiniz en güzel müzeler ise ;

Mumok ; Kompleks içerisindeki en popüler ve en çok ziyaret edilen müzelerden biri. Orta Avrupa’nın en büyük modern sanat müzesi olarak bilinir ve Max Ernst, René Magritte, Pablo Picasso, Joseph Beuys, Cindy Sherman veya Andy Warhol gibi uluslararası sanatçıların birbirinden değerli koleksiyonlarına ev sahipliği yapar.

Q21 ; Çok popüler olmasa da, kombineli biletler alacak olursanız bu müzeye de göz atabilirsiniz. Müzenin yarısı sergi salonu, yarısı da sanat stüdyosu olarak faaliyet gösteriyor.

Diğer görülmeye değer yerler ise, Leopold Müzesi, Kunsthalle Wien ve Architekturzentrum Wien‘dir.

Bu müze kompleksi, özellikle sanatseverlerin doya doya yarım gününü rahatlıkla geçirebileceği bir yer.

6.Viyana Ulusal Tarih Müzesi

Viyana Ulusal Tarih Müzesi
Viyana Ulusal Tarih Müzesi – kaynak ; flickr/mendhak

Yeryüzünün tarihi ve nefes kesici doğa çeşitliliği, 20 milyon nesneye ev sahipliği yapan Viyana Ulusal Tarih Müzesi ile deneyimlenebiliyor. Böceklerden değerli taşlara, minerallere ve pterodaktillere kadar birçok doğa çeşitliliğini aynı çatı altında birleştiren bu müze, turistlerin en popüler gezi duraklarından biri.

Dijital planetaryumda, yaklaşık 8,5 metre çapındaki iç kubbe ve son teknoloji Fulldome teknolojisi, astronomi, biyoloji, tarih öncesi ve derin deniz alanlarında çeşitli konuların canlı sunumları günde birkaç kez sunuluyor.

Dinozor salonu, tarih öncesi devasa hayvanların iskeletlerini ve kalıntılarını, hareket eden ve korkunç sesler çıkaran gerçeğe yakın bir allosaurus ile sunuyor. Model, Doğa Tarihi Müzesi için en son bilimsel bulgulara dayanılarak inşa edilmiş. Orijinal boyutta bir terör kuşunun dünyanın ilk yaşayan modeli ve büyüleyici bir boynuzlu dinozor kafatasının yeni sergileri, kalıcı sergiyi tamamlıyor.

Ayrıca Meteorite Room’daki (Göktaşı Odası) dünyanın en büyük ve en eski göktaşı koleksiyonu da görülmeye değer. Burada “gökten düşen” 1.100 kaya görülebilir. Ve bir simülatör yardımıyla, ekranda 3 boyutlu olarak bir meteor çarpmasını izleyebilirsiniz.

7.Avusturya Parlamento Binası

Avusturya Parlamento Binası
Avusturya Parlamento Binası

Viyana’nın en ünlü yerleri arasında olan Avusturya Parlemento Binası, devasa boyutuyla dikkat çekiyor. Korint sütunlarından süslemelere kadar birçok Yunan etkisini görebileceğiniz bu binada, birçok mermer heykel ve kabartmaları da görebiliyorsunuz.

Pallas Athene Çeşmesi de, binanın en önemli yerleri arasında geliyor. Bu çeşme, Tuna, Han, Elbe ve Moldau nehirlerini simgeleyen figürler ve yaldızlı bir kask ve mızrak ile süslenmiş dört metre yüksekliğinde. Oldukça dikkat çekici mimariye sahip olan bu çeşmeye birkaç dakika göz attığınızdan da emin olun.

1883 yılında açılan Avusturya Parlamento Binası, ‘Ringstrasse’deki (Ring Caddesi) en büyük ve en önemli binalardan biri.

Binayı rehberler eşliğinde gezebiliyorsunuz. Turlar ise İngilizce olarak yapılıyor.

8.Viyana Belediye Binası

Viyana Belediye Binası
Viyana Belediye Binası

Viyana’nın en önemli tarihi yerlerinden bir diğeri olan Belediye Binası, Neo Gotik tarzda 1800’lü yılların başında inşa edilmiş, şehirdeki en görkemli yapılardan bir tanesi.

5 kulesi olan bu binayı haftanın belirli günlerinde turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz. Bina içerisindeki odaların abartılı dekorunu görebilir, sarayın birçok önemli odasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu tarihi binanın en önemli özelliği ise, hemen önünde çok sayıda etkinliğin yapılıyor olması. Viyana’yı kışın ziyaret ediyorsanız, binanın hemen yanındaki buz pistinde çocuklarınızla eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Çok sayıda mevsimsel etkinliğin yapıldığı yer olmasıyla dikkat çeken bu bina, Noel Pazarı’nın kurulduğu yer olmasıyla da önemli bir yere sahip. Ayrıca film festivalleri de burada yapılıyor.

Burada yapılacak en güzel şeylerden biri de, yaz akşamlarında Belediye Binası’nın hemen önündeki dev ekrandan ücretsiz olarak opera ve konser kayıtlarını izlemek.

9.Cafe Central

Cafe Central – Kaynak ; flickr/a_canvas_of_light

Kahve ile tarihi buluşturan en özel mekanlardan biri olan Cafe Central, Viyana’nın tam göbeğinde birçok turistik cazibe merkezine oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

1876 yılında kurulmuş olan bu mekan, Fransız yazar Kafka’nın, Sigmund Freud’un oturup kahve içtiği, Lenin’in devrim öncesi fikirlerini oluşturduğu tarihi bir mekan olma özelliğine de sahip.

Viyana’nın en popüler alışveriş sokaklarından olan Kärntner Strasse ve Gruben de bu mekana oldukça kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Seçkin bir müşteri kitlesine sahip olmasıyla dikkat çeken Cafe Central, birçok mekana göre pahalı olmasına rağmen önünde kuyruklar oluşuyor.

Cafe Central – Kaynak ; flickr/yuan

Bir cafe-restoran konseptinde hizmet veren mekan, klasik müzik dinletileriyle de adından çokça söz ettiriyor. Daha çok turistler tarafından ilgi görüyor olsa da, Viyana halkının da akşam yemekleri için en çok tercih ettiği mekanlardan biri.

Bu mekana akşam yemeği için gitmeyi planlıyorsanız, mutlaka rezervasyon yaptırın. Özellikle yüksek sezonda aşırı kalabalık olan bu mekanı, sabah kahvaltısı için de tercih edebilirsiniz.

10.Spanish Riding School (İspanyol Binicilik Okulu)

Spanish Riding School (İspanyol Binicilik Okulu) – Kaynak ; flickr/akaash-maharaj

Viyana’nın en önemli turistik yerleri arasında olan Spanish Riding School dünyanın en eski ve hâlâ faaliyette olan tek kraliyet binicilik okulu olması bakımından önemli bir yere sahip.

Estetik açıdan müstesna gösterileriyle farklı milletlerden yıllık 500 binden fazla ziyaretçi çeken bu binicilik okulu, Viyana için muazzam bir marka değeri taşıyor.

Geleneksel binicilik okulunun İspanya’yla anılmasının nedeni burada eğitilen Lipizza aygırlarının soyunun Endülüs İspanya’sına dayanmasından dolayıdır. Bu atlar Arap-İspanyol-Berberî kırması olarak bilinir. İspanya topraklarının yönetiminin 1516 yılından itibaren Habsburglara geçmesiyle birlikte atlar ilk defa deniz yoluyla Adriyatik’in kuzeyine getirilerek imparatorluğun merkezi olan Viyana’ya taşınmış.

1572’de kurulmuş olan bu okul, eğitim vermeye başladığında ahşap bir yapı olarak faaliyet gösteriyormuş. Bugün İmparatorluk Sarayı’na (Hofburg) eklemlenmiş bir yapı olarak kullanılan barok stilindeki bina ise İmparatoriçe Maria Theresia’nın babası İmparator VI. Karl tarafından 1729-1735 yılları arasında mimar Joseph Emanuel Fischer von Erlach’a yaptırılmış.

Bundan dolayı da imparator locasında oldukça büyük bir VI. Karl portresi bulunur. Biniciler salona girdiklerinde şapkalarıyla bu portreyi selamlayarak okulun kurucusuna hürmetlerini arz ederler.

Zarif iç mekan 46 sütunla sarılmış ve özenli alçı bezekler, avizeler ve panolu bir tavanla süslenmiş. İmparatoriçe Maria Theresia da Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu tahtında bulunduğu 40 sene boyunca okulun binasında sık sık maskeli balolar ve özel merasimler düzenlemiş. Gösterişli barok binadaki özel davetler Avrupalı diplomatları etkilediği için Habsburglar atların bakımı ve binicilerin eğitimine ihtimam göstermiş.

11.Hofburg İmparatorluk Sarayı

Hofburg İmparatorluk Sarayı
Hofburg İmparatorluk Sarayı

Viyana sarayları arasında en görkemli ve en önemlilerden biri olan Hofburg İmparatorluk Sarayı, 600 yıldan fazla bir süre boyunca Habsburglar’ın ikamet ettiği yer olarak biliniyor.

Günümüzde Avusturya Cumhurbaşkanı’nın resmi ikametgah yeri olan bu saray, ziyaretçilere de açık. Burası, aslında bir kompleks. Yani Gotik, Rönesans, Barok ve Rokoko gibi farklı tarzlarda bölüm ve binaları kompleks içerisinde bulabilirsiniz.

Kompleks içerisinde 18 bina, 19 avlu ve 2600 oda bulunuyor. Yani tüm gün boyunca gezseniz bitiremeyeceğiniz yerlerden biri diyebilirim.

Tabii her yeri göremeseniz de kaçırmamanız gereken bazı bölümler bulunuyor. Bunlar ; Sisi Müzesi, İmparatorluk Daireleri ve Gümüş Koleksiyonu‘dur. Bu 3 yeri görseniz bile, oldukça verimli bir saray gezisi yapmış oluyorsunuz.

12.Avusturya Ulusal Kütüphanesi

Avusturya Ulusal Kütüphanesi – Kaynak ; flickr/a_canvas_of_light

Avusturya Ulusal Kütüphanesi‘nin kalbi olan Devlet Salonu, dünyanın en güzel kütüphane salonlarından biri olarak kabul ediliyor. Daha çok dekorasyonu ile dikkat çeken kütüphane içerisinde yer alan Eski Mahkeme bölümü, 18. yüzyılın ilk yarısında Hofburg imparatorluk konutunun özel bir kanadı olarak kurulmuş.

Joseph Emanuel Fischer von Erlach tarafından inşa edilmiş olan kütüphanenin devlet salonu yaklaşık 80 metre uzunluğu ve 20 metre yüksekliğiyle dikkat çekiyor. Devlet salonu, saray ressamı Daniel Gran tarafından fresklerle muhteşem bir şekilde dekore edilmiş bir kubbe ile taçlandırılmış.

Burada 200.000’den fazla cilt sergileniyor, bunların arasında Savoy Prensi Eugene’in kapsamlı kütüphanesi ve Martin Luther’in Reformasyon Dönemi yazılarının en büyük koleksiyonlarından birini de görebilirsiniz.

13.Albertina Müzesi

Albertina Müzesi
Albertina Müzesi

Viyana’nın en güzel müzelerinden biri olan Albertina Müzesi, modern sanattaki birçok büyük ve ünlü ismin sanat eserlerini görebileceğiniz dünyaca ünlü bir müze. Birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bu müze, kaçırılmaması gereken bir sanat deneyimi sunuyor.

Fransız izlenimciler, Viyanalı ayrılıkçılar, Rus avangardları, dışavurumcular ve fuhistler gibi çeşitli okullardan ve hareketlerden temsili örnekler bu müzede görülebilir. 1 milyondan fazla sanat eserine ve 65.000’den fazla çizime ev sahipliği yapan müze, rehberli turlarla da ziyaret edilebiliyor.

Chagall, Picasso, Cezanne, Degas, Magritte, Vlaminck, Modigliani, Klimt, Munch, Kandinsky, Münter, Miró, Brach ve Ernst gibi dünyaca ünlü isimlerin eserlerini fazlasıyla burada görebiliyorsunuz.

14.Viyana Devlet Opera Binası

Viyana Devlet Opera Binası
Viyana Devlet Opera Binası

Viyana’nın en güzel yerleri arasında olan Viyana Devlet Operası (Viyana Devlet Opera Binası), daha çok havalı turistlerin 200-500€ ödeyerek pahalı konserlere katıldığı bir yer olarak bilinse de, bu binayı konser olmadığı zamanlarda da görebiliyorsunuz.

Bu opera binası daha çok akşamları görülmeye değer. Çünkü ışıklar açıldıktan sonra bina, çok daha güzel bir görüntüye ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın en ünlü bestecileri, şefleri, solistleri ve dansçılarına ev sahipliği yapmasıyla bu ününe kavuşmuş olan Viyana Devlet Opera Binası, dünyanın en büyük opera binalarından biri olma ünvanına da sahip. Fransız erken rönesans tarzı ile dikkat çeken bina, 1869 yılında inşa edilmiş. Yani Viyana’nın en eski yapılarından biri.

2211 seyirci ağırlayabilen kapasitesi ile büyüklüğüne hayran olacağınız bu binayı da Viyana’da gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

15.Stadtpark

Stadtpark
Stadtpark

Viyana’daki en güzel ve en turistik parklardan biri olan Stadtpark da Viyana’nın gezilecek yerleri arasında, yeşilliği ve güzel atmosferi ile kaçırılmaması gereken yerlerden bir tanesidir.

Landstrasse ile Innere Stadt bölgeleri arasında bulunan park, 1858-1862 yılları arasında İngiliz peyzaj tarzında düzenlenmiş. Sonraki yıllarda, birbirinden güzel heykeller, çeşmeler ve fıskiyeler eklenerek günümüze kadar ulaşmış.

16.Aziz Stephan Katedrali

Aziz Stephan Katedrali
Aziz Stephan Katedrali

Viyana’nın tarihi yerleri arasında olan Aziz Stephan Katedrali, şehrin en sembolik yapılarından biri olarak biliniyor. Görkemli mimari yapısı ve zengin iç dekoru ile turistlerin takdirini kazanmış bu kilise, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Yani Viyana’nın diğer cazibe merkezlerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumdadır.

Katedral, Gotik mimari yapısıyla şehrin tarihi merkezinde güzel bir konumda bulunuyor. Aslen 12. yüzyılda kurulmuş bir kilisenin yerine inşa edilmiş olan bu katedral, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tamamen yeniden inşa edilerek günümüze kadar gelmiş.

Kulenin dış mimarisi kadar, içerideki dekor ve eserler de oldukça dikkat çekici. Ayrıca katedralin kulesine çıkarak da şehrin panoramik manzarasını seyredebilirsiniz.

17.Stephansplatz

Stephansplatz - Viyana Turistik Harita
Stephansplatz Meydanı

Viyana’daki en hareketli ve en canlı meydan olan Stephansplatz, birbirinden güzel turistik ve tarihi yerlere ev sahipliği yapmasının yanı sıra, şehrin kalbinin attığı yer.

Burası, şehirdeki Avusturya halkının buluşma noktası olarak biliniyor olsa da, turistler arasında da oldukça popüler. Birbirinden güzel cafeleri, pahalı restoranları ve alışveriş yapabileceğiniz mağazaları meydan çevresinde bulabiliyorsunuz.

Meydan, şehirdeki en önemli gezilecek noktalara da yakın bir konumda bulunuyor. Yani Viyana gezisine başlamak için en ideal yerlerden biri diyebiliriz.

Viyana şehir haritasına baktığınızda meydanın, şehrin tam kalbinde olduğunu görebiliyorsunuz. Bu sayede de, şehirde nereye gideceğinize buradan karar verebilirsiniz. Zaten Viyana’da gezilecek yerler listesindeki birçok popüler cazibe merkezi de bu meydan ve çevresinde yer alıyor.

18.Hundertwasser Evi

Hundertwasser Evi - Viyana'da gezilecek parklar
Hundertwasser Evi

Viyana’da gezilebilecek en güzel yerlerden biri olan Hundertwasser Evi, renkli yapısı ile şehirdeki en fotojenik binalardan biri.

Ressam Friedensreich Hundertwasser tarafından tasarlanmış olan bu büyüleyici bina, günümüzde birçok konutun olduğu yapıdır. Yani bir müze gibi içeri girip gezemiyorsunuz. Zaten binanın içerisinden çok dış mimarisi ilgi görüyor.

1985’te tamamlanmış olan bu binanın sakinleri de, ressamın kendisi gibi sanatçılardan oluşuyormuş. Viyana’da değişik yerler görmek istiyorsanız, buna Hundertwasser Evi ile başlayabilirsiniz.

Teras cafesiyle ilgi gören yakındaki Kunsthaus Wien‘e de göz atmayı da unutmayın.

19.Prater Park ve Dönme Dolap

Prater Park ve Dönme Dolap - Viyana'da gezilecek parklar
Prater Park ve Dönme Dolap

Dönme dolaplar artık başkentlerin ve turistik şehirlerin en önemli aktivitelerinden biri haline geldi. Viyana’da da durum farklı değil.

Viyana’da yapılacak en güzel şeylerden biri de bu dönme dolap ile şehrin en güzel manzarasını seyretmek. Prater park ise, bu dönme dolabın dışında daha çok çocuklu aileler için zaman geçirilebilecek yerlerden biri. Bu yüzden Viyana’da çocuklarla görülecek bir yer arıyorsanız, Prater Park’a mutlaka göz atın deriz.

Park’taki aktivitelerin büyük bir çoğunluğu pahalı. Özellikle yaz aylarında Viyana’yı ziyaret ediyor ve bu parka gitmeyi planlıyorsanız, hemen her şey için çok yüksek ücretler ödeyeceğinizi unutmayın.

3200 dönümlük bir alanı kaplayan bu park, uzun zamandır Viyana’nın en popüler rekreasyon alanlarından biri olarak faaliyet gösteriyor.

Viyana’da gezilecek parklar arasında popüler çekim merkezlerinden biri olan Prater Park’taki dönme dolap ise, 1896 yılından beri hizmet veriyor ve Viyana’nın en turistik yerleri arasında. Süper kalabalık olan bu dönme dolap, akşam saatlerinde çok daha iyi manzaralar sunuyor.

20.Donauturm

Donauturm Kulesinin gözlem yeri – Kaynak ; flickr / maria eklind

Donauturm, Viyana’nın birçok yerinden görebileceğiniz 252 metre yüksekliğinde bir kule.

Tuna Kulesi olarak da bilinen bu kulenin gözlem yerine 2 hızlı asansör ile çıkıp şehrin muhteşem manzarasını seyredebiliyorsunuz. Kulenin gözlem yeri, 155 metre yükseklikte ve 360 derecelik bir manzara sunuyor.

Kulenin tepesinde ise, 170 metre yükseklikte bir cafe&restoran bulunuyor. Ayrıca bu mekan kendi etrafında dönmesiyle de dikkat çekiyor.

Deniz seviyesinden 155 metre yükseklikte bulunan iç ve dış mekan görüntüleme platformlarında, etkileşimli panoramik ekranlar, çevredeki manzaralar hakkında sekiz dilde bilgi sağlıyor. Yeni uyarlanmış giriş alanında da, 60’tan fazla multimedya dokunmatik ekran, kulenin ve Viyana şehrinin tarihi hakkında bilgiler sunuyor.

Kulenin restoranı tahmin edebileceğiniz üzere oldukça pahalı. Ancak cafe bölümünde bir şeyler içerek şehrin nefes kesen manzarasını seyredebilirsiniz. Viyana’yı en iyi seyredebileceğiniz yer olduğundan dolayı da kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden biri diyebiliriz.

Viyana’da Ne Yapılır ? Viyana’da Yapılacak En Güzel Şeyler

21.Ücretsiz yürüyüş turları

Viyanada kışın ne yapılır ?
Viyana yürüyüş turları – kaynak ; flickr / living-learning-program

Adı ücretsiz olsa da, rehbere birkaç euro bahşiş vermeniz gerekiyor. Bu turlar ile, Viyana’nın en güzel yerlerini görebilir ve çok daha anlamlı bir gezi yapabilirsiniz.

Turlar genelde İngilizce’dir. Fakat, Almanca veya diğer birkaç dilde de ücretli yürüyüş turları bulabiliyorsunuz. Bu turlar ortalama 3-4 saat sürmekte ve şehirdeki en önemli gezilecek noktaları bu süre zarfında rahatlıkla görebiliyorsunuz. Tabii çoğu yerin içerisine girmiyorsunuz. Yani giriş ücreti olan yerlerin hepsini dışarıdan görüyorsunuz. Fakat birçok önemli yapıyı çok güzel bir sıralama içerisinde bu turlar ile gezebilirsiniz.

22.Pub Crawl Turları

Pub Crawl – kaynak ; flickr / Bus2alps Student Travel

Viyana, gece hayatı ile de ünlü olan bir şehir. Fakat, bu şehrin gece hayatı çok daha pahalıdır. Bu yüzden bu bar bar gezme turları ile, şehirdeki birçok ünlü barları gezebilir ve indirimli içeceklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

23.Zentralfriedhof (Central Cemetery)

Viyana gezilecek yerler
Zentralfriedhof (Central Cemetery)

1874 yılında açılmış olan bu mezarlık, daha çok fotoğraf çekmek için ziyaret edilebilecek yerlerden biri olsa da, büyüklüğü ve birbirinden farklı tarzdaki yapılarıyla Viyana’da görülmesi gereken yerler arasında. Merkezdeki Art nouveau tarzındaki kilisesi ise mezarlığın en dikkat çeken yapısıdır.

24.Çocuklarınızla Kelebek Evi’ni ziyaret edin

Viyanada kışın ne yapılır ?
Kelebek Evi – Kaynak ; flickr / denvilles-duo

Yüzlerce tropikal kelebeğe ev sahipliği yapan Das Schmetterlinghaus (Kelebek Evi), daha çok çocuklu aileler tarafından ziyaret ediliyor olsa da, her yaştan turistin severek gezebileceği yerlerden biri.

Kelebek Evi, Burggarten parkının kenarında, Hofburg saray kompleksinin Neue Burg kanadı ile Albertina sanat müzesi arasında yer alan dönüştürülmüş bir palmiye evidir. 7€ gibi bir ücretler girebileceğiniz Kelebek Evi’ne şehrin birçok yerinden de yürüyerek gidebilirsiniz.

25.Das LOFT Bar’dan gün batımı manzarasını seyredin

Viyana’da gün batımını izleyebileceğiniz en özel yerlerden biri olan Das LOFT, bir restoran, bar&lounge olarak hizmet veriyor. Fiyatlar Viyana’daki birçok mekâna nazaran biraz daha pahalı olsa da, göreceğiniz şehir ve gün batımı manzarasına değecektir.

26.Donauinsel Adası

Viyana Gezi Rehberi
Donauinsel – kaynak ; flickr / nicepicsnappe

Viyana’da yapılacak en popüler şeylerden biri de Donauinsel adasını keşfetmektir. İnce ve uzun bir ada olan Donauinsel, gün batımı veya akşam saatlerinde yürüyüş için en popüler gezi güzergahlarından biri.

Eğer Viyana’da yeteri kadar zamanınız varsa, bu adayı da mutlaka rotanıza ekleyin derim.

27.Naschmarkt

Viyanada kışın ne yapılır ?
Naschmarkt Mekanları – Kaynak ; flickr / photongatherer

Viyana’nın en iyi bilinen pazarlarından biri olan ‘Naschmarkt’, meyve ve sebze satıcılarının yanı sıra, çok sayıda restoranıyla da ünlüdür. Viyana halkının daha çok yemek yemek için tercih ettiği pazarda, Hint, Vietnam ve İtalyan gibi dünya mutfağına hakim restoranları bulabilirsiniz. Fiyatlar genel olarak pahalı olsa da, şehrin geneline göre çok abartılı olduğu söylenemez.

28.Copa Cagrana

Viyana gezilecek yerler blog
Copa Cagrana – kaynak ; flickr / michela_simoncini

Viyana’nın en hareketli noktalarından biri olan Copa Cagrana, son zamanların en popüler turistik yerlerinden biri olmayı sürdürüyor. Daha çok genç kesimin takıldığı yerlerden biri olsa da, her yaştan turisti ve Viyana halkını burada görmek mümkün.

Kendine has yapay plajı, restoranı ve barı olan Copa Cagrana’nın tarihi 1980 yılına kadar uzanıyor. Ayrıca bu tesis, Viyana gece hayatı için de uğrayabileceğiniz yerlerden.

Daha Başka Viyana’da Nereler Gezilir ?

29.Viyana Hayvanat Bahçesi

Viyana Gezi Rehberi Blog
Viyana Hayvanat Bahçesi – kaynak ; flickr / nigel_swales

Özellikle çocuklu ailelerin Viyana gezilecek yerler listesinde olan Hayvanat Bahçesi’nin (Tiergarten Schönbrunn) kökenleri İmparator I. Francis dönemine kadar uzanıyor. Avrupa’nın en çok ziyaret edilen hayvanat bahçelerinden biri olduğu gibi, en eskilerinden biri.

Çocuklarla Viyana’ya seyahat ediyor ve bu hayvanat bahçesini ziyaret etmeyi planlıyorsanız beslenme zamanlarının ayrıntıları için hayvanat bahçesinin resmi web sitesini kontrol etmeyi unutmayın.

30.Kärntner Strasse ve Donner Çeşmesi

Viyana da Gezilecek Yerler Blog
Kärntner Strasse – kaynak ; flickr / stefano_lovato

Viyana’da alışveriş için bir planınız varsa, şehirdeki en zarif caddelerden biri olan Kärntner Strasse‘ye mutlaka uğrayın.

Stephansplatz’ı Ring’deki Staatsoper’a bağlayan ve Karlsplatz’da biten bu yaya dostu cadde, ıhlamur ağaçları, kaldırım kafeleri, şık mağazaları, butikleri ve birbirinden popüler alışveriş pasajlarıyla kaçırılmaması gereken çekim merkezlerinden biri.

Cadde üzerinde yer alan binaların büyük bir bölümü 18. yüzyıldan kalma olsa da, bazı yapıların tarihi çok daha öncesine uzanıyor. 1698 yılında inşa edilen ve şimdi lüks bir restorana ev sahipliği yapan Palais Esterházy, bu yapılar arasında en ilgi göreni. Ayrıca, 1739’da Georg Raphael Donner tarafından, şehir yönetimini yansıtmak için inşa edilen seçkin Donner Çeşmesi de burada kaçırılmaması gereken tarihi yapılardan biri.

31.Arsenal Müzesi (Museum of Military History)

Arsenal Müzesi (Museum of Military History) – kaynak ; flickr / Matt B.

Avusturya’nın Avrupa çatışma ve savaş tarihindeki yeri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Askeri Tarih Müzesi bunun için en ideal gezilecek noktalardan biri. Kapsamlı bir silah koleksiyonuna ev sahipliği yapan müze, turistler tarafından genellikle göz ardı ediliyor olsa da, yeteri kadar zamanınız varsa bu müzeyi de gezi rotanıza eklemeyi düşünebilirsiniz.

1600’lerden 1950’lere kadar Avusturya ordusunun dahil olduğu olayları anlatan müze, küçük silahlardan makineli tüfeklere, toplardan tanklara ve eski uçaklara kadar çeşitli silahlara ev sahipliği yapıyor.

32.Judenplatz Holocaust Memorial (Yahudi Müzesi)

Viyana Gezi Rehberi
Judenplatz Holocaust Memorial (Yahudi Müzesi) – kaynak ; flickr / spencer_means

Viyana’nın Yahudi nüfusunu hem kutlamak hem de anmak için kurulan Yahudi Müzesi (Jüdisches Museum Wien), 1986 yılından günümüze Viyana’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Judenplatz ve Dorotheergasse’deki iki konuma yayılmış olan müze, Avusturya’daki Yahudi kültürü ve dininin yüzyıllar boyunca tarihiyle ilgili sergiler sunuyor.

Dorotheergasse lokasyonu, Palais Eskeles’te bulunan, Birinci Dünya Savaşı sonrası Yahudi yaşamına ilişkin eserler ve hatıra eşyaları dahil olmak üzere ana koleksiyondan oluşuyor. Burada bir kafe ve kitapçı da bulunmaktadır. Judenplatz’daki Viyana Yahudi Müzesi ise, şehrin Yahudi nüfusunun sosyal, kültürel ve dini yaşamlarıyla ilgili sergilere ev sahipliği yapıyor.

33.Sigmund Freud Müzesi

Viyanada görülecek yerler
Sigmund Freud Müzesi – kaynak ; flickr / john_kannenberg

Viyana’da görülmesi gereken yerler arasında olan Sigmund Freud Müzesi, 1971’den günümüze modern zamanların en dikkat çekici düşünürlerinden birinin hayatına büyüleyici bir bakış sunuyor.

Freud’un orijinal yazılarının çoğu, dünyanın en önemli bu tür tesislerinden biri olarak kabul edilen müzenin araştırma kütüphanesinde bulunuyor. Yaşamından kalma kişisel eserlere ek olarak, antika koleksiyonuyla birlikte, mülkte etkileyici bir modern sanat koleksiyonu da yer almaktadır.

34.Neubau Bölgesi

Viyana gezi rehberi
Neubau – kaynak ; flickr / paul_korecky

Viyana’nın tarihi şehir merkezi kadar turistik ve pahalı olmayan bölgelerden bir tanesi olan Neubau mahallesi, Viyana’da gezilecek yerler listesinde olması gereken cazibe merkezlerinden biri.

Tarihi merkeze nazaran daha sakin bir yer olan Neubau’daki cafeler ve restoranlar da merkezdekilere nazaran daha ekonomik. Ayrıca Viyana’da nerede kalınır ? sorusuna henüz cevap bulamadıysanız, şehrin en ilgi çekici mahallelerinden biri olan Neubau’da konaklamayı da düşünebilirsiniz.

Daha çok gençlerin uğrak yerlerinden biri olan Neubau, ayrıca çok sayıda görülecek tarihi yapılara ve turistik çekim merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Mahallenin en ilgi çekici yanı ise, binaları süsleyen grafitiler oluyor. Bu yönüyle mahalle, sokak sanatına merakı olan turistlerin de ilgisi çekmeyi başarıyor.

Mahallenin kalbinin attığı yer olan Neubaugasse, çok sayıda ikinci el mağazaları, antika dükkanları ve butikleriyle Viyana’da alışveriş yapmak isteyenlerin uğrayabileceği bir yer.

Gece hayatı için bir plan yapıyor ve daha ekonomik barlar/clublar arıyorsanız, Neubau bölgesine göz atmak isteyebilirsiniz. Buradaki gece hayatı daha çok genç kesime hitap ediyor olsa da, her yaştan turisti ve Avusturyalıyı görebiliyorsunuz.

35.Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum Wien)

Viyana da gezilecek yerler blog
Viyana Sanat Tarihi Müzesi – kaynak ; flickr / Jorge Franganillo

Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum Wien), Hapsburg kraliyet ailesinin muazzam sanat koleksiyonlarını sergilemek için özel olarak yaratılmış muhteşem bir binada yer alıyor.

Hollanda sanatının muhteşem koleksiyonu, başyapıtı Babil Kulesi de dahil olmak üzere Yaşlı Pieter Bruegel’in dünyanın en büyük eser koleksiyonuna sahiptir. Ayrıca Raphael, Titian, Bellini, Caravaggio ve Vermeer’in tablolarının yanı sıra Velazquez’in portreleri de müzede görülebiliyor.

Müzenin spesiyaliteleri geç İtalyan Rönesansı, Barok ve Flaman resmi olsa da, koleksiyonlar klasik Yunan ve Roma sanatı ile Mısır eserlerinin çok ötesine geçiyor.

Müze, İmparatoriçe Maria Theresa’nın büyük anıtı olan Maria-Theresien-Platz’a bakıyor. Franz Joseph I tarafından yaptırılmış olan bu heykel, 1887 yılından beri bugünkü yerinde duruyor. Viyana Sanat Tarihi Müzesi ziyaretinden önce veya sonra bu heykel için birkaç dakikanınızı ayırmayı da unutmayın.

36.St. Peter Kilisesi (St. Peter’s Catholic Church)

St. Peter Kilisesi – kaynak ; flickr / steve_collis

Roma’daki Aziz Petrus’u örnek alan tarihi yapılardan biri olan St Peter Kilisesi, 18. yüzyılda inşa edilmiş ve muhteşem bir fresk ve birçok sanatsal hazineye sahip devasa bir kubbesi var.

Org resitalleri ile dikkat çeken kilisenin içerisinde görülmeye değer birçok sanat eseri yer alıyor. İç mekanda yer alan, muhteşem portalı ile dikkat çeken Barbara Şapeli, Yüksek Sunak ve Koro da görülmeye değer.

Ayrıca, 75.000 Viyanalının hayatına mal olan 1679’daki yıkıcı vebanın sonunu anmak için inşa edilmiş 21 metre yüksekliğindeki Barok bir sütun olan yakındaki Veba Sütunu da görülmeye değer.

37.Burgtheater (Avusturya Ulusal Tiyatrosu)

Viyana Gezi Rehberi Blog
Avusturya Ulusal Tiyatrosu – kaynak ; flickr / İstvan

Viyana’nın muhteşem Ulusal Tiyatrosu olan Burgtheater, uzun zamandır Almanca oyun ve performans prodüksiyonlarıyla ünlü.

İmparator II. Joseph tarafından 1776 yılında Saray Tiyatrosu olarak kurulduğundan bu yana dört sahnesinde birçok ünlü isim rol almış.

II. Dünya Savaşı sırasındaki bombalamadan nasibini almış olan tiyatro 1955 yılında yeniden ziyarete açılmış ve o günden günümüze Avusturya’nın en önemli tiyatrosu olmaya devam ediyor.

Büyüklüğüne ve performanslarının kalitesine ek olarak, binanın dış cephesi, sayısız dekoratif figürleri, sahneleri ve büstleri nedeniyle görülmeye değer.

38.Kaisergruft

Kaisergruft – kaynak ; flickr / Richard Mortel

Viyana’nın merkezinde, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan Capuchin Manastırı içerisinde yer alan Kaisergruft, düzinelerce Habsburg İmparatoru, İmparatoriçe, Arşidük, eşleri ve çocuklarının son dinlenme yeridir.

Mahzende, Meksika İmparatoru I. Maximilian, İmparatoriçe Maria Theresa ve kocası, Kutsal Roma İmparatoru Franz Stephan, Avusturya İmparatorluğu’nun kurucusu İmparator II. Francis, İmparatoriçe Elisabeth ve çok daha fazla önemli ismin mezarını görebiliyorsunuz.

39.House of Music

Müzik Evi – Kaynak ; flickr / John Kannenberg

Viyana uzun zamandır müzikal bir merkez üssü olmuştur. Mozart, Beethoven, Haydn, Mahler ve Strauss gibi ünlü besteciler burada yaşamış, bestelemiş ve bestelerini burada icra etmiştir.

Bu küçük ama büyüleyici müze, el yazmaları ve ses baytları içeren görüntülerle Viyana’nın seçkin müzisyenlerinin eserlerini sergiliyor. Sergiler ayrıca sesin evrimini ve duyma yeteneğimizin ardındaki mekaniği açıklar.

Ayrıca, müzisyenleri yönetmek için sanal bir değnek bile kullanabileceğiniz Viyana Filarmoni’ye ayrılmış bir kat bile var. Mozart veya Beethoven hayranıysanız bu müze, kesinlikle Viyana’da gezilmesi gereken yerler listenize ekleyebileceğiniz cazibe merkezlerinden biri diyebilirim.

40.Mozart Evi

Mozart Evi – kaynak ; flickr / İrene

18. yüzyıldan kalma restore edilmiş tarihi bir binada bulunan Mozart Evi, günümüzde bir müze olarak ziyaret edilebiliyor. 

Tüm zamanların en büyük bestecilerinden biri olan Mozart, 1784-1787 yılları arasında ailesiyle birlikte Domgasse’deki bu dairede yaşamış. Mozart’ın ailesiyle birlikte yaşadığı bu daire, ikonik müzik dehasının hayatına ve eserlerine adanmış.

Mozart Evi 3 kattan oluşuyor ve tur genellikle Mozart’ın Viyana’da geçirdiği yıllar hakkında ilginç gerçekler sergileyen üçüncü katta başlıyor. Performans gösterdiği yerler, arkadaşları arasında saydığı insanlar ve Masonluk ile olan ilişkisi hakkında daha fazlasını burada öğrenebiliyorsunuz.

İkinci katta, Mozart’ın müzik çalışmasına adanmış sergileri ve Libretti gibi müzik meslektaşlarıyla olan işbirliği yer alıyor. Birinci kat ise, Mozart ve ailesinin yaşam alanlarının rekreasyonuna ev sahipliği yapıyor.

41.Burggarten

Burggarten – kaynak ; flickr / Chuca Cimas

Burggarten, Viyana’da gezilecek parklar arasında en ünlü olanlardan bir tanesi. Turist trafiğinden ve gürültüden biraz uzaklaşmak için gidilecek yerlerden.

Franz Joseph ve Mozart’ın heykellerine de ev sahipliği yapan park, Viyana’daki diğer parklar kadar turistik olmadığından sessiz ve huzurlu bir zaman geçirmek için en ideal yer olmaya devam ediyor. Parka şehir merkezinden ve diğer turistik cazibe merkezlerinden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

42.Volksgarten

Volksgarten – kaynak ; flickr / Bernd Thaller

Hofburg saray kompleksinin yanında peyzajlı bir park olan Volksgarten, gül bahçesiyle ünlü Viyana parklarından biri.

Theseus Tapınağı, Sisi anıtı, Grillparzer anıtı ve birkaç kafeye ev sahipliği yapan park, ayrıca fotoğraf tutkunlarının da popüler gezi duraklarından biri.

Tarihi 1823 yılına uzanan Volksgarten, Viyana’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek en popüler ve en merkezi konuma sahip çekim merkezlerinden biri.

Viyana Çevresinde Gezilecek Yerler

Viyana yakınlarında gezilecek birbirinden ilgi çekici yerleri bulabilirsiniz. Veya Viyana’dan Prag, Budapeşte, Salzburg ve Bratislava gibi diğer şehirlere göz atabilirsiniz. Bu şehirlere Viyana’dan ulaşım oldukça kolay. Özellikle trenleri nasıl iyi bir şekilde kullanabileceğinizi biliyorsanız, hiçbir konaklama yapmadan günübirlik Viyana gezileri ile de bu şehirleri görebilirsiniz.

Bu şehirler, Viyana’nın çevresindeki en güzel yerlerden olsa da, şehre biraz daha yakın ve daha kolay günübirlik turlar ile gidebileceğiniz birbirinden güzel turistik yerleri de bulabilirsiniz. Wachau Vadisi ve Klosterneuburg Manastırı bunlar arasında en popüler olanlardandır.

Viyana’ya Ne Zaman Gidilir ?

Viyana gezilecek yerler
Hundertwasser Evi

Viyana, dört mevsim ziyaret edilebilecek Avrupa şehirlerinden biri olsa da, havaların çok soğuk olmadığı yaz aylarında en güzel şekilde ziyaret edilebilir. Viyana’nın kış ayları çok soğuk geçtiğinden dolayı, dilediğiniz gibi tüm cazibe merkezlerini yürüyerek keşfedemiyorsunuz.

Kışın Viyana’ya giden çok sayıda çift, Viyana’nın kış aylarında çok daha romantik olduğunu söylese de, ilkbahar ve sonbahar ayları Viyana’yı ziyaret için en ideal zamanlardır. Çünkü Viyana’da otel fiyatları yaz aylarında ciddi anlamda artıyor, kış ayları da çok soğuk geçer. Bu yüzden de ilkbahar veya sonbahar bu şehri keşfetmek için en güzel zaman diyebiliriz.

Viyana Kaç Günde Gezilir ?

Viyana’da gezilecek yerler listesi için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat bu şehirde daha uzun süre konaklayacak olursanız, daha yapılacak birçok turistik aktivite ve görülecek birbirinden popüler çekim merkezleri de bulabilirsiniz.

Viyana’daki çekim merkezlerinden sonra daha fazla zamanınız kalacak olursa, Viyana’ya yakın şehirlere veya kasabalara da göz atmayı düşünebilirsiniz.

Viyana’da Nerede Kalınır ?

Viyanada mutlaka görülmesi gereken yerler listesi
Foto kaynak ; flickr / luca_sartoni

Viyana’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehrin kalbinin attığı yer olan ve şehirdeki gezilmesi gereken yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olan ”Innere Stadt” bölgesindeki otellere göz atabilirsiniz.

Bu bölge, şehrin merkezi olarak bilinir ve hemen her bütçeye ve zevke uygun bir konaklama birimini burada rahatlıkla bulabiliyorsunuz. İnnere Stadt bölgesindeki otellere ve fırsat indirimleri olan tesislere Booking üzerinden göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu bölge pahalı gelecek olursa da, Viyana’daki en uygun fiyatlı konaklama birimlerine ev sahipliği yapan ‘Landstrasse’ bölgesine göz atabilirsiniz. Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik noktaların bazılarına yürüyerek gidebilirsiniz. Mesela Hundertwasser Evi, Prater ve Viyana şehir parkı bu bölgeye 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki diğer önemli cazibe merkezleri ise bu bölgeye yaklaşık 1.5-2 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu bölgedeki popüler otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Viyana’da gezilecek yerler listesi tabi ki bu 42 yer ile sınırlı değildir. Bu listeye daha birbirinden güzel gezip görülecek yerleri, birbirinden eski tarihi yerleri ve birkaç turistik noktaları da eklemek mümkün. Fakat, şehirden en ünlü yerlerden oluşan bu 42 yer ile, güzel bir Viyana gezisi yapabilirsiniz.


Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!