Ana SayfaÇek CumhuriyetiPrag Gezi RehberiPrag'da Nerede Kalınır ? | En Popüler 6 Semt Ve Oteller

Prag’da Nerede Kalınır ? | En Popüler 6 Semt Ve Oteller

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti ve en güzel şehri olan Prag, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan en popüler Avrupa şehirlerinden bir tanesi. Etkileyici mimarisi, birbirinden güzel tarihi yapıları, canlı gece hayatı ve kültürüyle eşsiz bir deneyim sunan Prag’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek birçok farklı semtten bahsetmek mümkün.

Prag’da kalınacak yerler için önerdiğimiz semtlerin büyük bir bölümü şehir merkezi etrafında toplanıyor. Fakat bu şehirde 4-5 gün gibi uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız, Zizkov gibi şehir merkezinin dışındaki diğer bölgelere de göz atmayı düşünebilirsiniz.

Prag’daki en iyi ve en popüler oteller, yüksek sezonda çok çabuk tükeniyor, bu yüzden birkaç ay öncesinden rezervasyon yapmayı da ciddi anlamda düşünün deriz.

Prag’da Nerede Kalınır ?

Prag’da konaklamak isteyeceğiniz semtler, şehirde ne kadar süre konaklayacağınıza, bütçenize, şehri kiminle ziyaret ettiğinize ve gece hayatına ve turistik yerlere ne kadar yakın olmak istediğinize göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden aşağıdaki 6 semte de kısaca göz atın derim.

Prag’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler semtlere geçmeden önce, Mala Strana, Stare Mesto (Eski Kent) ve Nove Mesto (Yeni Kent) bölgelerinin Prague 01 bölgesi sınırları içerisinde yer aldığını unutmayın. Bu 3 bölgeye ev sahipliği yapan Prague 01, teknik olarak şehir merkezi. Bu yüzden, Prague 01’de bütçenize uygun bir otel bularak da, şehirdeki en iyi konuma sahip semtte olabilirsiniz.

1.Stare Mesto (Eski Şehir)

(Ana Turistik Yer ; Eski Kent Meydanı & OTEL FİYATLARI 70€-380€)

Stare Mesto (Eski Şehir) – kaynak ; flickr / R Boed

Prag Eski Kent bölgesi, şehrin nabzını tutabileceğiniz yer. En önemli ve en turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra, şehirdeki en iyi gece hayatına, restoranlara, otellere ve cafelere ev sahipliği yapmasıyla da turistlerin ilgisini çekiyor.

Bu bölgede her şey, Eski Kent Meydanı ve Astronomik Saat Kulesi etrafında toplanmış. Şehrin en önemli bu iki cazibe merkezine kısa yürüyüş mesafesinde çok sayıda tarihi yapıyı, müzeleri ve diğer turistik yerleri bulabilirsiniz.

Prag’ın kalbinin attığı yer olan Eski Şehir bölgesinden, ayrıca Mala Strana ve Nove Mesto’ya (Yeni Kent Bölgesi) çok kolay bir şekilde gidebiliyorsunuz.

Eski Şehir bölgesi, ünlü Charles Köprüsü’nden (Karl Köprüsü olarak da bilinir) Mala Strana’ya bağlanıyor. İki bölge arasında gidip gelerek dahi, şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünü görebilirsiniz.

Bu bölge hakkında ilk dikkatinizi çekecek şeylerden biri, hem Hristiyan hem de Yahudi toplulukları ile uzun bir geçmişe sahip olan çeşitli kültürüdür. Burası, Prag turuna başlamak için en iyi ve en popüler yer olmasıyla da ünlü.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehrin çeşitli dini tarihi ile ilgileniyorsanız
 • Tüm aksiyonun ortasında olmak istiyorsanız
 • Eski Kent Meydanı, Astronomik Saat Kulesi, Karl Köprüsü ve Kraliyet Yolu gibi şehrin en önemli cazibe merkezlerine bir taş atımı uzaklıkta olmak istiyorsanız
 • Geceleri için de planınız varsa
 • Restoran, cafe ve bar seçeneğim fazla olsun diyorsanız
 • Her bütçeye uygun konaklama birimlerini bulabileceğiniz bir semt arıyorsanız
 • Şehri yürüyerek çok çabuk keşfetmek istiyorsanız

BURADA KALMAYIN, EĞER ;

 • Süper turist trafiğinin içinde olmak istemiyorsanız
 • Gürültülü bölgelerle aranız iyi değilse
 • Romantik veya sessiz bir bölgede konaklamak istiyorsanız

BÖLGEDE GÖRÜLECEK TURİSTİK YERLER

Prag Astronomik Saat Kulesi, Eski Şehir Meydanı, Jan Palach Meydanı, Celetna Caddesi, Karl Köprüsü, Belediye Binası, Tyn Kilisesi, Yahudi Mahallesi, Yahudi Müzesi, Karlova Caddesi, Klementinum, Kinsky Sarayı, Old Town Bridge Tower, Parizska Caddesi, Dekoratif Sanatlar Müzesi, Rudolfinum Sanat Galerisi ve İspanyol Sinagogu sayılabilir.

En Popüler Stare Mesto Otelleri

Stare Mesto bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

2.Mala Strana

(OTEL FİYATLARI ; 45€-330€)

Prag da nerede kalmalı
Mala Strana – kaynak ; flickr / Jorge Franganillo

Vltava Nehri’nin doğu bölgesini kapsayan ve Prag Kalesi’nin hemen altında bulunan Mala Strana, arnavut kaldırımlı sokakların, eski evlerin sıralandığı şeritlerin ve nehrin üzerinden Eski Kent’e uzanan manzaraların bir birleşimine sahip. Tıpkı Eski Kent bölgesi gibi bu bölge de ‘Prague 01’de bulunuyor, yani hem şehir merkezinde hem de Prag’daki önemli turistik yerlere oldukça yakın bir konumda.

Prag’daki en çok tercih edilen konaklama bölgelerinden biri olan Mala Strana, kelimenin tam anlamıyla ‘Küçük Mahalle’ olarak tercüme ediliyor. Çek başkentinin en eski semtlerinden biri olmasının yanında, sokak sanatı, popüler restoranları ve cafeleriyle çok çabuk sevebileceğiniz semtlerden bir tanesi.

Karl Köprüsü’nün diğer tarafında yer alan bölge, Eski Kent’e ve Yeni Kente de oldukça yakın. Sesiz ve sakin bir bölge arıyor veya ailenizle Prag’ı ziyaret etmeyi planlıyorsanız Mala Strana, Prag’da konaklamak isteyebileceğiniz en ideal yer olabilir.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Turistlerden uzak, ancak turistik yerlere yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız
 • Şehirdeki en romantik ve en sessiz bölgede olayım diyorsanız
 • Cafe ve restoran konusunda çok fazla seçeneğe sahip olmak istiyorsanız
 • Prag Kalesi’ne yakın olmak istiyorsanız
 • Şehrin en iyi manzaralarını görmek istiyorsanız
 • Nehir boyunca yürüyüş yapmayı planlıyorsanız

BURADA KALMAYIN, EĞER ;

 • Eski Kent Meydanı’na çok yakın olmak istiyorsanız
 • Gece hayatı için bir planınız varsa

MALA STRANA’DA GEZİLECEK YERLER

Eski Kent bölgesine yakın bir konumda olduğundan, Eski Kent Meydanı ve çevresindeki turistik yerlere buradan kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Wallenstein Sarayı ve Bahçeleri, Küçük Şehir Meydanı, Franz Kafka Müzesi, Lennon Duvarı, Büyük Manastır Sarayı, Kampa Adası, Malta Meydanı, Saint Nicholas Katedrali, Nerudova Caddesi ve Nostitz Sarayı bu bölgede bulunuyor.

En Popüler Mala Strana Otelleri

Mala Strana bölgesindeki tüm otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın

3.Nove Mesto (Yeni Şehir)

(Ana Turistik Yer ; Wenceslas Meydanı – OTEL FİYATLARI ; 45€-340€)

Pragda nerede kalınır
Nove Mesto (Yeni Şehir) – kaynak ; flickr / Miroslav Petrasko

Daha çok bol alışveriş seçeneklerine sahip olmasıyla öne çıkan Nove Mesto (Yeni Şehir), Prag’ın en lüks bölgelerinden biri olarak bilinir. Buna rağmen bölgede, 50€’nun altında birkaç konaklama birimi bulabiliyorsunuz.

Prag’ın ticari bölgesi olarak da bilinen Yeni Şehir, yukarıdaki diğer 2 bölge gibi Prague 01 bölgesinde bulunuyor. Yani hem Mala Strana bölgesine hem de Eski Şehir bölgesine buradan kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Çok sayıda tiyatro, müzeler ve galerilere de ev sahipliği yapan bölge, ayrıca kaliteli bir gece hayatına ev sahipliği yapıyor. Buradaki barlar ve kulüpler biraz pahalı olsa da, şehrin en kaliteli mekanlarında eğlenmek istiyorsanız, Nove Mesto size göre olabilir.

Bölgenin adı ‘Yeni Şehir’ olsa da, hiç de yeni değil. Nove Mesto, 1348 yılında kurulmuş, yani yaklaşık 700 yaşında. Bu yüzden bölgede, çok sayıda tarihi yapıyı görebileceğinizi de unutmayın.

Prag’ın olmazsa olmaz turistik cazibe merkezlerinden olan Dans Eden Ev ve Wenceslas Meydanı da tam olarak bu bölgede bulunuyor. Yeni Şehir bölgesini merkezi bir konum isteyen ancak Prag’ın Eski Kent’in koşuşturmacasında kalmak istemeyen herkese kesinlikle tavsiye ederiz. Bu bölgenin bir diğer büyük avantajı da Prag ana tren istasyonuna çok yakın olmasıdır, bu nedenle günübirlik geziler yapmak isteyenler için harika bir yerdir.

BURADA KALIN, EĞER

 • Hem Eski Şehir bölgesine yakın olmak, hem de şehrin kalabalığından biraz uzak olmak istiyorsanız
 • Sanat ve tarihi yapılara merakınız varsa
 • Şehrin en önemli turistik yerlerinden olan Dans Eden Ev ve Wenceslas Meydanı’na çok yakın olmak istiyorsanız
 • Restoran, cafe, bar ve alışveriş konusunda zengin bir bölge arıyorsanız

NOVE MESTO’DA GEZİLECEK POPÜLER YERLER

Büyük Charles Kilisesi, Wenceslas Meydanı, Charles Meydanı, Dans Eden Ev, Aziz Ignatius Kilisesi, Aziz Cyril ve Methodius Katedrali, Aziz Clement Kilisesi, Prag Ulusal Müzesi, Prag Şehir Müzesi ve Aziz Stephen Kilisesi. Ayrıca bu bölgenin kalbinin attığı yer olan Wenceslas Meydanı’ndan Eski Kent Meydanı’na 15 dakika gibi bir sürede yürüyerek gidebilirsiniz.

Yeni Şehir Otel Önerileri

Alcron Hotel Prague

4.Kale Bölgesi (Hradcany)

(OTEL FİYATLARI ; 70€-250€)

Kale Bölgesi (Hradcany) – kaynak ; flickr / David Mckelvey

Prag Kalesi‘ne ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan Hradcany veya diğer adıyla Kale Bölgesi, daha çok sessiz ve sakin bir Prag gezisi planlayan romantik çiftlerin tercih ettiği yerlerden biri.

Prag Kalesi, dünyanın en büyük kale komplekslerinden biri ve kesinlikle Çek başkentine seyahatiniz sırasında ziyaret etmeniz gereken kaçırılmayacak cazibe merkezlerinden. Hradcany, şehrin ve Vltava Nehri’nin harika manzarasını sunar ve aynı zamanda Eski Şehir Meydanı’nın turist çılgınlığında olmak istemeyenler için mükemmel bir seçimdir.

Bölge güvenli ve sakin, geceleri sessiz, yani gece hayatı için birkaç mekan arıyorsanız, aradığınızı bu bölgede bulamazsınız.

Prag Kalesi’nin bulunduğu yer bir tepe. Bu yüzden şehir merkezine, Eski Kente veya Mala Strana gibi diğer turistik noktalara ev sahipliği yapan yerlere gidip gelmek, yürüyerek pek kolay olmayacak. Özellikle çocuklarla veya yürümekte zorluk çeken biriyle Prag’ı keşfetmeyi planlıyorsanız, bu bölgenin yokuşunu her gün çıkmak isteyemeyebilirsiniz.

Kale Bölgesi’nde konaklayarak da Mala Strana’ya, Eski Kent bölgesine ve Yeni Kent bölgesine yakın olacağınızı unutmayın.

Konaklama konusunda da Prag’ın en zengin bölgesi olan Kale bölgesinde, 5 yıldızlı otellerden pansiyonlara ve dairelere kadar her zevke bütçeye hitap eden tesisleri bulabilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Turistlerden az da olsa uzak olmak istiyorsanız
 • Akşamları en sessiz olan bölgeyi arıyorsanız
 • Romantik bir Prag turu planlıyorsanız
 • Yürümeyi seviyorsanız
 • En iyi şehir manzarasını seyretmek istiyorsanız
 • Konaklama seçeneğim fazla olsun diyorsanız
 • Prag’ın en güvenli bölgelerinden birinde olmak istiyorsanız

BÖLGEDE GEZİP GÖRÜLECEK TURİSTİK YERLER

Prag Kalesi, Aziz Vitus Katedrali, Strahov Resim Galerisi, Oyuncak Müzesi, Schwarzenberg Sarayı ve Galerisi, Golden Lane (Altın Yol), Petrin Kulesi, Yeni Kraliyet Sarayı, Eski Kraliyet Sarayı, Lobkowicz Sarayı, Aziz George Bazilikası, Prag Kalesi Resim Galerisi ve Kraliyet Yaz Sarayı gibi Prag’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazılarını bu bölgede bulabilirsiniz.

Prag Kale Bölgesi Otel Tavsiyeleri

Mandarin Oriental Prague

5.Zizkov

(Prague 03 – OTEL FİYATLARI ; 35€-400€)

Zizkov – kaynak ; flickr / David Mckelvey

Prag gece hayatı için Eski Kent bölgesiyle yarışacak bir bölge varsa, o da, kesinlikle Zizkov bölgesidir. Şehirdeki en genç kesimin takıldığı bölgelerden biri olan Zizkov, Prag’daki en ünlü barları, gece kulüpleri ve pubları bulabileceğiniz yer.

Burada, Prag’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ekonomik konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Ayrıca restoran, cafe ve barlar da şehrin geneline göre daha uygun fiyatlı.

Zizkov, hem Eski Kente hem de Yeni Kent bölgesine biraz uzak olduğundan dolayı, şehirdeki en ucuz otellere ev sahipliği yapıyor. Fakat turistik noktalara toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabileceğinizden mutlaka bu bölgeyi de inceleyin derim, özellikle çok düşük bütçeyle seyahat ediyorsanız.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Prag’daki en ucuz otelleri arıyorsanız
 • Sırt çantalı gezginler ve öğrencilerle iç içe olmak istiyorsanız
 • Prag gece hayatı için planlarınız varsa
 • Şehrin en canlı ve en hareketli barlarına ve clublarına yakın olmak istiyorsanız

BURADA KALMAYIN, EĞER ;

 • Gece hayatıyla ilgilenmiyorsanız
 • Turistik noktalara yürüyerek ulaşmak istiyorsanız
 • Sessiz sakin bir bölge arıyorsanız

Popüler Zizkov Otelleri

Residence Tabor

6.Vinohrady

(Prague 02 – OTEL FİYATLARI ; 40€-200€)

Prag da nerede kalınır
Vinohrady – kaynak ; flickr / Pierre Doyen

Vinohrady, Prag’ın en havalı ve en şık bölgelerinden biri. Şehir merkezine de yakın bir konumda bulunan bu bölgede, biraz daha ekonomik konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

Prag baştan sona inanılmaz binalarla dolu bir şehir olsa da, belki de hiçbir mahalle Vinohrady’de bulacağınız kadar güzel bir mimari seçkisi sunmaz.

Barış Meydanı ve neo-gotik St Ludmila Kilisesi bölgenin baş tacı olurken, sokakları her türlü art nouveau, neo-gotik, neo-rönesans ve sözde Barok yapılarla dolup taşmaktadır.

Geleneksel Çek yemeklerini sunan birbirinden ünlü restoranların yanı sıra, dünya mutfağından lezzetleriyle de adından söz ettiren mekanları bulabileceğiniz bu bölge, sessiz ve sakin bir Prag gezisi için tercih edilebilecek en iyi yer olabilir.

Burada gece hayatı yok denecek kadar az. Fakat bir şeyler içmek isterseniz, birkaç bar da bulabiliyorsunuz.

Prag’ın eşcinsel mahallesi olarak da bilinen bu bölge, LGBT dostu bir bölge olmasıyla da seviliyor.

Popüler Vinohrady Otelleri

Ametyst Hotel PrahaBooking.com

Prag’da Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olabilecek alternatif bölgeler

Yukarıdaki 6 bölge, Prag’ın en sevilen ve en çok tercih edilen bölgeleri. Bu bölgelerde her keseye ve herkese göre bir otel, daire veya pansiyon bulabilirsiniz. Fakat çok daha farklı bir ambiyansa sahip bir bölgede konaklamak isterseniz ya da Prag’da 4-5 gün gibi uzun bir süre konaklamayı planlıyor ve yerel halkla iç içe olmak istiyorsanız aşağıdaki alternatif bölgeleri de inceleyebilirsiniz.

7.Karlin

Prag’da nerede kalınır ?

Nove Mesto’nun karşısında Stare Mesto’nun hemen yanı başında bulunan Karlin bölgesi de, en az Eski Kent ve Yeni Kent bölgesi kadar merkezi bir yerde bulunmasına rağmen daha sessiz ve huzurlu bir konaklama sunuyor.

Karlin’de kalacak olursanız hem gezip görülecek turistik yerlere hem de alışveriş caddelerine ve popüler gece kulüplerine de yakın olursunuz. Ayrıca bölgenin çevresinde çok sayıda tramvay ve metro durağı bulunabilir ve hem ana tren istasyonuna hem de otobüs terminaline yakın.

Karlin, şehirdeki diğer bölgelere kadar otel seçeneğine sahip olmasa da yine de Prag’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler yerlerden biri.

Karlin bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için TIKLAYIN

8.Smichov

Smichov

Başlangıçta daha çok bir sanayi bölgesi olan Smichov, Eski Kent’ten kesinlikle daha uzakta ve bu rehberdeki diğer mahallelere göre daha az turistik, ancak kendi avantajları da var.

Önemli bir artısı, Smichov’un toplu taşıma araçlarına son derece iyi bağlantılara sahip olmasıdır; bu, özellikle Andel’in ana merkezine yakın bir yerde kalıyorsanız, şehrin herhangi bir yerine gece veya gündüz kolayca gidip gelebileceğiniz anlamına gelir.

Aynı zamanda, mahalle hala nehir üzerinde ve genişleyen Petrin Parkı’nın yakınında bulunuyor. Ayrıca bölge, Mala Strana bölgesindeki başlıca ilgi çekici yerlere sadece 15-20 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Prag’ın çok küçük olması, Smichov’un gerçekten de şehir merkezinin bir parçası olarak görülmesi gerektiği anlamına geliyor, ancak her zaman böyle hissettirmiyor.

Yine de çok sayıda yemek yeme ve gece hayatı fırsatına sahip olmanıza rağmen, bu civarda kalmak aynı zamanda büyük kalabalıklar veya yüksek sesle uğraşmak zorunda kalmamanızı da sağlar. Çok sayıda mağaza, bar, kulüp ve restoran olmasına rağmen, hepsi yerel halka yöneliktir. Bu, size geleneksel yerel yiyecekleri ve ürünleri tatma fırsatı vererek, şehirde yaşayan insanlar için hayatın gerçekten nasıl bir şey olduğuna dair gerçek bir fikir edinmenize yardımcı olur.

En İyi ve En Popüler Prag Otelleri

Prag’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en iyi ve en popüler oteller, genel olarak Eski Kent, Yeni Kent ve Mala Strana bölgelerinde bulunuyor. Bu 3 bölge de, hem turistik yerlere hem de şehrin tam merkezine çok yakın. Fakat diğer bölgelerde yer alan birkaç iyi ve popüler otellere de göz atabilirsiniz.

Miss Sophie’s New Town & Wellness

★★★★ (45€‘dan başlayan fiyatlar – Yeni Şehir Bölgesi)

Pragda en ucuz nerede kalınır
Miss Sophie’s New Town & Wellness

Prag’ın en popüler ve en ekonomik bölgelerinden biri olan Yeni Şehir (Nove Mesto) bölgesinde bulunan bu ucuz otel, Prag’ın en iyi ve en çok rezervasyon alan otellerinden bir tanesi. Modern, şık ve zarif odalarıyla dikkat çeken otel Wenceslas Meydanı ve Ulusal Müzeye beş dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

Otel, 19. yüzyıldan kalma Art Nouveau bir binada yer almaktadır ancak Çek mimar Olga Novotná’nın taze, modern tasarımıyla dekore edilmiş.

Otelde üç ikiz, yedi çift ve altı üç kişilik olmak üzere toplam 16 oda bulunuyor. Eğer Prag’ın en ucuz 4 yıldızlı otellerinden birinde konaklamak istiyorsanız bu tesisi mutlaka inceleyin. Oteli incele & güncel fiyatlara göz at

Hotel Elite

★★★★ (45€‘dan başlayan fiyatlar – Yeni Kent)

Prag'da en uygun nerede kalınır
Hotel Elite

Yeni Şehir’de arnavut kaldırımlı sakin bir sokakta yer alan bu ilginç ama şık otel, 14. yüzyılın sonlarına kadar uzanan uzun ve zengin bir geçmişi olan iki katlı krem renkli bir evde yer alıyor.

79 oda çoğunlukla Standart kategoridedir ve her türlü şekil ve büyüklüktedir, ancak çoğunlukla ahşap zeminler ve kirişler ile aynı sarı renk şemalarına sahip.

Otelde gün boyunca köpüklü cappuccino ve ev yapımı tatlılar ve atıştırmalıklar, akşamları şarap ve kokteyller sunan konforlu bir lobi bar bulunuyor. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Hotel Salvator

★★★ (55€‘dan başlayan fiyatlar)

Prag'da en uygun nerede kalınır
Hotel Salvator

Hotel Salvator, teknik olarak Yeni Şehir bölgesinde bulunmasına rağmen Eski Kent bölgesinin kalbinin attığı yer olan Eski Kent Meydanı’na ve Astronomik Saat Kulesi’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Muhteşem konumu ve ucuz odalarıyla öne çıkan otel, şehirdeki diğer otellerin tasarımından biraz daha farklı olsa da, Prag’da ucuz ama iyi bir konuma sahip otelde konaklamak isteyenlerin göz atabileceği tesislerden bir tanesi. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Design Hotel Jewel Prague

★★★★ (70€‘dan başlayan fiyatlar – Eski/Yeni Kent)

Prag'da en ucuz nerede kalınır
Design Hotel Jewel Prague

Otel, Eski Şehir Meydanı ile Wenceslas meydanı arasında mükemmel bir konumda yer alıyor, yani hemen hemen her yönde barlar, mağazalar, tiyatrolar, kafeler ve müzeler var.

Sonraki yüzyıllarda birçok kez yeniden inşa edilmiş tarihi bir binada hizmet veren bu otel, yüksek konuk değerlendirme puanı ve modern odalarıyla öne çıkıyor. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için TIKLAYIN

COSMOPOLITAN Hotel Prag √

★★★★★ (80€‘dan başlayan fiyatlar – Yeni Kent Bölgesi – EN İYİ SEÇİM)

COSMOPOLITAN Hotel Prag

Eğer Prag’da 70-80€ gibi bir konaklama bütçeniz varsa, 3-4 yıldızlı oteller yerine şehrin en iyi konumlu bu 5 yıldızlı otelinde konaklamayı düşünebilirsiniz.

Prag’da kalınacak en iyi ve en popüler lüks otel olan Cosmopolitan Hotel, özellikle çiftler ve çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor olsa da, tesisin tek kişilik odaları da var.

Girişte konukları karşılayan üniformalı kapı görevlisinden lobinin siyah-beyaz mermer zeminine ve aynalı duvarlarına kadar otel, klas bir ilk izlenim yaratıyor.

Yolun karşısındaki Art Deco Imperial oteli tarafından açılmıştır, ancak her şey bir o kadar sofistikedir.

106 oda ve süit de Çek tasarımcı Katerina Kovalovska tarafından tasarlanıp döşenmiştir ve ilginç renk şemalarına sahip birinci sınıf mobilyalara sahiptir. Oteli incele & güncel fiyatlara göz at

Prag Otel Fiyatları

Prag Otel Fiyatları
Kaynak ; flickr / Andrew Milligan sumo

Prag’da otel fiyatları ortalama 40€’dan başlamakta ve 400€’ya kadar çıkabilmektedir. Şehirdeki en pahalı otellerin olduğu yerler, Mala Strana ve Stare Mesto (Eski Kent) bölgesi olsa da, bu bölgelerde ayrıca düşük fiyatlı butik oteller veya hosteller ve konukevleri de bulabiliyorsunuz.

Otel fiyatlarının en pahalı olduğu zaman, birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi yaz ayları. Eğer haziran, temmuz veya ağustos ayında Prag’ı ziyaret etmeyi planlıyorsanız birkaç ay önceden rezervasyon yaptırmayı ciddi anlamda düşünün. Otel fırsat indirimleri sayesinde aynı tesiste %15’e kadar uygun fiyatlı odaları bulabilirsiniz.

Eğer Prag’da nerede kalınır ? sorusuna en ucuz cevabı arıyorsanız, Zizkov veya Yeni Kent’in bazı bölümlerine göz atabilirsiniz. Özellikle Zizkov bölgesinde, 50€’nun altında çok sayıda konaklama birimi bulabilirsiniz. Fakat bu bölgede konaklayacak olursanız, şehir merkezine biraz uzak olacağınızı da unutmayın.

Prag Otel Rezervasyonu

Kaynak ; flickr / Thomas Depenbusch (Depi)

Prag’da otel rezervasyonu için kesinlikle Booking.com‘u tavsiye ederim. Tabii fiyat karşılaştırması yapmak adına diğer otel arama sitelerine de göz atabilirsiniz. Fakat Booking’de hem erken hem de son dakika otel fırsatlarını yakalama şansınız var. Özellikle 3-4 ay gibi önceden bir rezervasyon yapmayı planlıyorsanız, daha uygun fiyatlara otelleri bulabilirsiniz.

PRAG’DA NEREDE KALINIR ? SORUNUZA HALA CEVAP BULAMADINIZ MI ?

Kaynak ; flickr / david_seibold

Prag’da hâlâ nerede kalacağınıza karar veremediyseniz, Stare Mesto‘ya, yani Eski Kent bölgesine yoğunlaşabilirsiniz. Hemen her turiste göre bir şeylerin olduğu tarihi şehir merkezi sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Çünkü şehirdeki en iyi konumlu oteller, daireler ve hosteller bu bölgede yer alıyor.

Eski Kent bölgesinde, hem alışveriş ve gece hayatı hem de yeme içme için şehrin en iyi mekanlarını ve mağazalarını bulabilirsiniz. Ayrıca şehrin tam kalbinde olacağınızdan dolayı, dilediğiniz herhangi bir yere de çok kısa sürede yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla gidebilirsiniz.

Prag’da biranın sudan daha ucuz olduğu söyleniyor (Kısmen doğrudur da) ve dünyanın dört bir yanından insanlar buraya içmek için geliyor. Kulüpler, bira bahçeleri, bira fabrikaları, kokteyl barlar ve caz salonlarıyla dolu olan böylesine canlı bir şehirde gece hayatı için de zaman ayırmayı unutmayın.

Yeni Kent – kaynak ; flickr / Al Case

Eğer Prag’da geceler için plan yapıyorsanız, Eski Kent’te tam istediğiniz ortamı bulamayabilirsiniz. Bu yüzden gece hayatına yakın olmak için ya Zizkov bölgesinde ya da Yeni Kent bölgesinde konaklayın. Bu iki bölgede de, şehrin önde gelen barlarını ve popüler gece kulüplerini bulabilirsiniz. Zizkov biraz daha öğrenci kesime hitap ettiğinden dolayı, barlar ve clublar daha uygun fiyatlı oluyor.

Prag Kalesi bölgesi ve Mala Strana gece hayatı için tercih edebileceğiniz bölgeler değil. Özellikle Kale Bölgesi, daha çok romantik ve sessiz bir Prag gezisi yapmak isteyen çiftler tarafından tercih ediliyor, yani burada gece hayatı adına hiçbir şey bulunmuyor.

SON OLARAK ;

Prag

Staré Mesto ve Nové Mesto’nun güneyinde, pek çok yeni oteli ve içki mekanı olan Smíchov ve muhteşem Vysehrad Kalesi’nin (Prag’ın kurulduğu söylenen yer) bulunduğu Vysehrad yükseliyor. Bu mahallelerden herhangi birinde kalırsanız şehir merkezine göre çok daha sessiz bir atmosfere sahip olursunuz.

Malá Strana’nın kuzeyindeki mahalleler, Prag’ın en şık ve en seçkin yerleşim bölgeleri olan Bubenec ve Dejvice’dir. Burada birkaç uygun fiyatlı ancak lüks otelin yanı sıra bir akvaryum, planetaryum, dans eden çeşme ve şehrin en büyük parkı olan Stromova gibi aileler için özellikle iyi yerler var. Havalı eski bir tramvayda Nostaljik Tramvay 41 gezisi de Toplu Taşıma Müzesi’ndeki Dejvice semtinde başlar. Şehir merkezine kolay ulaşım bağlantıları vardır ve bu bölge aynı zamanda havalimanına da yakındır.

Bu bölge kuzeydoğuya, Letná ve geleneksel bir işçi sınıfı mahallesi olan ve her geçen dakika daha popüler hale gelen Holesovice’ye kadar uzanıyor. Şu anda, buradaki otel fiyatları çok yüksek ve gece hayatı daha popüler ve yerel çeşitlilikte, ancak yemek seçenekleri sınırlı. C Metro hattı, doğrudan şehir merkezine girerek inip çıkmayı kolaylaştırıyor. Buradaki ana manzara, muhteşem Eski Kent manzarasına sahip Letná parkıdır.

Prag

New Town’ın kuzey kısmının doğusunda yer alan Karlín ve Zizkov mahallelerinde yerel ve daha endüstriyel bir his alacaksınız. Burası, Prag’ın daha iyi pansiyonlarının ve düşük bütçeli konaklama yerlerinin çoğunu bulacağınız yerdir. Metro ile veya yaklaşık 20-30 dakika yürüyerek şehre ulaşmak kolaydır. Zizkov, gürültülü pub ortamıyla tanınır ve yemek yenebilecek bazı iyi (ama süslü olmayan) yerler de vardır, çoğunlukla popüler kafeler şeklindedir. Bu yol üzerinde görülecek birkaç şey var; üzerinde emekleyen bebek heykelleri olan devasa TV Kulesi’nin garip görüntüsü ve çoğunlukla 20. yüzyıldan kalma nesnelerin bulunduğu bir müzeye ev sahipliği yapan güzel Art Deco Ulusal Anıtı gibi. Bu, sırt çantalı gezginler veya bir bütçeyle daha genç gezginler için harika bir mahalle.

Buradan güneye doğru ilerlediğinizde üst düzey ve oldukça modaya uygun Vinohrady ve Vrsovice mahallelerine ulaşacaksınız. Bazı iyi otel seçenekleri ve bazı çok iyi uluslararası esintili yemek yenecek yerler ile sokaklar ve parklar, turist kalabalığından uzakta dolaşmak için harikadır. Bununla birlikte, metro veya tramvay sizi 20-30 dakikada istediğiniz yere götürür, ayrıca burası şehir merkezine oldukça yakındır.

GÜVENLİ VE GÜVENLİ OLMAYAN BÖLGELER

Yeni Kent – kaynak ; flickr / A Canvas of Light

Prag, genel olarak Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden biri. Fakat birçok başkentte olduğu gibi Prag’da da birtakım olaylar olabiliyor, özellikle gecenin geç saatlerinde.

Stare Mesto, Mala Strana ve Yeni Kent bölgeleri gündüz vakti oldukça güvenli, fakat gecenin geç saatlerinde sarhoş otele dönmeyi planlıyorsanız mutlaka taksileri kullanın derim. Ayrıca sabahlara kadar eğlenmeyi planlıyorsanız, pasaportunuzu ve telefonunuzu otelde bırakmayı da düşünebilirsiniz.

Prag’da Vrsovice ve Dejvice bölgelerinde konaklamayı planlıyorsanız, diğer semtlerde olduğundan daha temkinli olmanız gerekebilir. Şehirdeki birçok olayın yaşandığı yer olmasıyla ünlü olan bu iki bölge, özellikle geceleri yalnız dolaşmak isteyemeyeceğiniz yerlerden. Prag’da nerede kalınır ? sorusuna çok ucuz bir cevap bulmak adına da olsa, bu bölgelerde yalnız konaklamanızı pek tavsiye etmiyoruz.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR