Ana SayfaAlmanyaBerlin Gezi RehberiBerlin'de Nerede Kalınır ? & En Merkezi Konumlu 8 Bölge

Berlin’de Nerede Kalınır ? & En Merkezi Konumlu 8 Bölge

Almanya’nın başkenti ve en yoğun turist trafiğine sahip şehirlerinden biri olan Berlin, o kadar büyük ki, kalacak yer konusunda sıkı bir araştırma yapmanız gerekebiliyor. Şehirde çok sayıda farklı konaklama bölgesi bulabiliyorsunuz, fakat merkez ve gezilecek yerlere yakın bir yerde olmak istiyorsanız Berlin’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek aşağıdaki 8 popüler turistik semt, ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerdir.

Berlin genel olarak oldukça büyük bir şehir olduğundan, turistik yerler arası gidip gelmek için çoğu zaman toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız oluyor. Yani tek bir semtte konaklayarak şehirdeki tüm turistik yerleri yürüyerek keşfetmek pek mümkün olmuyor. Ancak Mitte veya Kreuzberg gibi bölgelerde konaklayarak şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yakın olabilirsiniz.

Berlin’de Nerede Kalınır ? & Popüler Otel Tavsiyeleri

Berlin, Almanya

 • Mitte ; Berlin şehir merkezi olarak da bilinir. Birçok önemli turistik yer burada olsa da, bu bölge, diğer semtlere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Otel önerisi ; Melia Berlin – 4 yıldız
 • Kreuzberg ; Berlin gece hayatı için bir planınız varsa, kesinlikle konaklamak isteyebileceğiniz yer burası. Tabii gece hayatı için olmasa da, bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz, çünkü bu bölge merkeze nazaran daha ekonomik konaklama birimleri sunuyor ve oldukça popüler bir semt. Hotel Ludwig van Beethoven – 3 yıldız
 • Friedrichshain ; Berlin’de kalınacak en ekonomik bölgelerden biri. Daha çok ucuz otelleriyle öne çıkan bölgede, uygun fiyata 4-5 yıldızlı oteller de var. Ayrıca semt, Berlin turu için ideal.
 • Prenzlauer Berg ; Daha çok genç kesimin takıldığı bölgelerden biri olarak biliniyor olsa da, galeriler, barlar ve tarihi yapılarla çevrili olmak isteyen, her yaştan turistin sevebileceği bir bölge.
 • Charlottenburg-Wilmersdorf ; Berlin’in turistlere uzak biraz daha sessiz bölgesi. Daha çok ailece konaklamalar için tercih ediliyor. Her bütçeye ve zevke uygun oteller var. Ayrıca şehrin en çok rezervasyon alan otellerinin büyük bir bölümü de burada bulunuyor.
 • Neukölln ; “Küçük İstanbul” olarak da bilinen bu bölge, gençler arasında oldukça popüler ve tam olarak merkezde olmak istemiyorsanız Berlin’in en iyi semtlerinden biri. Adını orada yaşayan çok sayıda Türk ve tabii ki her sokakta bulabileceğiniz muhteşem Türk restoranlarından alıyor. Ekonomik bir konaklama birimi arıyorsanız burası, sizin için Berlin’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap olacaktır.

1.Mitte

Berlin Otel Tavsiyeleri

Eğer tam aksiyonun ortasında olmak istiyorsanız Mitte, Berlin’de nerede kalınır ? sorusuna en iyi cevap olabilir.

Şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan Mitte, Berlin şehir merkezi olarak da biliniyor.

Doğu Almanya’nın eski başkenti olan bir kültür merkezi, artık çok sayıda sanat galerisine ve modern ve geleneksel yemek seçeneklerinin göz kamaştırıcı bir karışımına ev sahipliği yapıyor.

Bölge, Almanya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri ve UNESCO dünya mirası alanı olan Müzeler Adası’na ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor. Müzeler Adası’ndaki tüm müzeleri görmek istiyor ve otelinizden buraya yürüyerek ulaşmak istiyorsanız, Mitte bölgesi, konaklamak isteyebileceğiniz yer olabilir.

Berlin’i ilk kez ziyaret ediyor ve şehri çok anlamlı bir şekilde keşfetmeyi planlıyorsanız, Mitte Berlin’de kalabileceğiniz en iyi yer. Ayrıca bu bölge, şehirdeki en iyi toplu taşıma ağına sahip. Yani buradan yürüyerek gidemeyeceğiniz yerlere, tramvay veya metrolarla çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında Berlin Merkez İstasyonu da tam olarak burada yer alıyor.

Mitte, sayısız kültürel cazibe merkezine ve sürekli genişleyen restoran, kulüp ve sanat sahnelerine sahip olmasıyla da dikkat çeker. Şehrin en iyi gece hayatı sahnesine ev sahipliği yapan yer Kreuzberg bölgesi olsa da, Mitte de bu bölgeyi aratmaz.

UNUTMAYIN ; Mitte oldukça büyük bir yer. Burası, Tiergarten, Moabit ve Wedding bölgelerini de içeriyor. Ancak otel araması yaparken buralar da Mitte olarak geçer, ancak bu bölgelerden Moabit ve Wedding şehir merkezinin biraz dışında kalıyor. Berlin’in tam merkezinde olmak istiyorsanız, bu bölgelerde konaklamak istemeyebilirsiniz. Bu yüzden bölgede otel seçimi yaparken otelin konumuna mutlaka göz atın. Bu yazıdaki tüm Mitte otelleri, tam olarak şehir merkezinde yer alıyor.

MİTTE’NİN OLUMLU YÖNLERİ;

 • Berlin gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yakın
 • Berlin’in diğer bölgelerine otobüs, metro veya trenle kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz
 • Çok sayıda restoran, cafe, bar ve mağaza seçeneğine sahip
 • Çok çeşitli oteller ve diğer konaklama birimlerine sahip
 • Şehri yürüyerek keşfetmek için en iyi yer

MİTTE’NİN OLUMSUZ YÖNLERİ;

 • Diğer bölgelere nazaran oteller burada biraz daha pahalı
 • Çok kalabalık ve turistik bir bölge

MİTTE’DE GEZİLECEK YERLER

Berlin’de en fazla görülecek yere ev sahipliği yapan Mitte’nin ana cazibe merkezleri ; Berlin Katedrali, Bode Müzesi, DDR Müzesi, Brandenburger Tor, Deutscher Dom, Alman Tarihi Müzesi, TV Kulesi, Friedrichstadt-Palast, Katledilen Avrupa Yahudileri Anıtı, Neue Sinagogu, Bergama Müzesi, St. Hedwig Katedrali, Altes Müzesi, Neues Müzesi, Unter den Linden, Alte Nationalgalerie ve Berlin’in en ünlü alışveriş caddesi olan Friedrichstraße’dir.

Popüler Berlin Mitte Otelleri

Berlin
Berlin Marriott Hotel

2.Prenzlauer Berg

Berlin de nerede kalmalı

Arnavut kaldırımlı sokaklarla dolu pitoresk bir mahalle olan Prenzlauer Berg, Berlin şehir merkezine alternatif olarak tercih edilebilecek bölgelerden biri.

Alexanderplatz’a yakın ve U-Bahn’a harika erişime sahip olan bu bölge, Berlin’deki önemli cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne oldukça kolay bir ulaşım sunuyor.

İster lüks isterseniz de orta veya düşük bütçeli bir konaklama birimini bu bölgede bulabilirsiniz.

Nispeten daha sakin bir konaklama deneyimi sunan bu bölge, şehir merkezine birkaç km uzaklıkta bulunuyor. Yani buradan turistik noktalara veya merkezdeki önemli cazibe merkezlerine yürüyerek gidemeyeceğinizi unutmayın. Ancak bölge, mükemmel bir toplu taşıma ağına sahip olduğundan şehrin herhangi bir yerine rahatlıkla gidebilirsiniz.

Doğu Berlin’deki popüler Prenzlauer Berg semti, yerel halk tarafından Prenzlberg olarak bilinir ve rahat, sanatsal ve çekici bir atmosfere sahip bir bölgedir. Prenzlauer Berg, çok sayıda gece kulübü, lounge ve bara da ev sahipliği yapıyor. Ancak Kreuzberg ve Friedrichshain bölgesine nazaran daha az seçeneğe sahip.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehir merkezine ve turistik yerlere kolay ulaşım sağlamak istiyorsanız (Toplu taşıma şart)
 • Yerel halk ile iç içe olmak istiyorsanız
 • Turistlerden biraz daha uzak olayım diyorsanız
 • Şehirdeki en iyi ve en uygun fiyatlı yemekleriyle öne çıkan restoran ve cafelere yakın olmak istiyorsanız
 • Turistik noktalara birkaç km uzaklıkta olmayı dert etmiyorsanız
 • Tanınmış markaların yanı sıra bağımsız butikleri bulabileceğiniz Hackescher Markt gibi harika alışveriş noktalarına yakın olmak istiyorsanız
 • Çocuklarınızla Berlin’i ziyaret ediyorsanız (Prenzlauer Berg, Kollwitzplatz, Mauerpark ve Humboldthain gibi birçok harika parka da sahip)
 • Berlin’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek uygun fiyatlı lüks oteller veya daireler arıyorsanız

Popüler Berlin Prenzlauer Berg Otelleri

Vienna House Andel’s Berlin

3.Friedrichshain

Berlin otel tavsiyeleri
Friedrichshain – kaynak ; flickr / Gerrit Burow

Eğer çok düşük bütçeli bir Berlin gezisi planlıyorsanız, lüks otellerin yanı sıra konukevi, hostel ve daireleri de bulabileceğiniz Friedrichshain bölgesinde konaklamayı düşünebilirsiniz. Ayrıca bu bölgedeki lüks oteller, şehir merkezindekilere nazaran biraz daha ekonomik olabiliyor.

Bu alanlar tekno kulüplere ev sahipliği yaptıkları için sessiz bir bölge arayanlar için biraz ağır olabilir. En az Kreuzberg kadar canlı bir gece hayatına ev sahipliği yapan bu bölgede, gece hayatı için planınız olmasa dahi konaklamayı düşünebilirsiniz. Çünkü bu bölge, sadece konaklama birimleriyle, restoran ve cafeleriyle de daha uygun fiyatlı.

Friedrichshain, aynı zamanda Berlin Duvarı’nın bir bölümünün ayakta kaldığı şehirdeki tek yer.

Bu bölge, gündüz uyuyup geceleri ayakta geçirmek isteyen hemen her turist için mükemmel bir bölge. Ancak sadece kültür gezisi planı yapıyorsanız, bu bölge size göre olmayabilir. Çünkü turistik yerler için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacak ve bölge akşamları biraz daha gürültülüdür.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Berlin’in hem en ucuz bölgesinde, hem de en iyi gece hayatı sahnesine ev sahipliği yapan yerinde konaklamak istiyorsanız
 • Şehri hafta sonu ziyaret ediyor ve en iyi tekno clublarını arıyorsanız
 • Bit pazarlarını seviyorsanız, Friedrichshain’de her Pazar iki tane var
 • Hostelde konaklamayı planlıyorsanız (Şehrin en canlı ve en iyi hostellerinin büyük bir bölümü burada)

BURADA KALMAYIN, EĞER ;

 • Berlin’de gece hayatı için hiçbir planınız yoksa
 • Şehir merkezinde bütçenize uygun bir otel bulabilirseniz
 • 23:00 gibi erken uyuyan biriyseniz
 • Turistik yerlere çok yakın olmak istiyorsanız

Berlin de nerede kalınır

Popüler Friedrichshain Otelleri

4.Kreuzberg

Berlin, Almanya
Kreuzberg – kaynak ; flickr / Jorge Franganillo

Alternatif kültür sahnesine daha çok ilgi duyuyorsanız, o zaman Kreuzberg tam size göre olacaktır.

Berlin gece hayatı için en çok tercih edilen yer olan Kreuzberg, daha çok genç kesimin tercih ettiği bir semt olsa da, bölgede her yaştan turisti ve yerel halkı görmek mümkün.

U1, U6 ve U8 metro hatları Kreuzberg’i diğer semtlere ve turistik cazibe merkezlerine bağlıyor. Yani turistik yerlerin büyük bir bölümü için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olabiliyor.

Kreuzberg iki bölümden oluşur: Bergmannstrasse civarında yer alan Kreuzberg 61 ve Kottbusser Tor ve Schlesisches Tor civarındaki Kreuzberg 36. Kreuzberg 61, orada yaşayan birçok aile ile daha burjuvadır, bu nedenle akşamları genellikle biraz daha sessiz olur. Buna rağmen, çok sayıda harika küçük restoran ve bir dizi havalı bar ve kulüp var. Kreuzberg 36 çok daha canlı ve yaratıcı. Saat kaç olursa olsun, Oranienstrasse çevresinde her zaman bir şeyler oluyor.

Popüler Berlin Kreuzberg Otelleri

5.Charlottenburg-Wilmersdorf

Berlinde nerede kalınır
Charlottenburg-Wilmersdorf – kaynak ; flickr / Alexander Rentsch

Eskiden Batı Berlin olarak bilinen, şehrin batı yarısında yer alan Charlottenburg-Wilmersdorf bölgesi de Berlin’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler semtlerden bir tanesi.

Bölgenin içerisinden geçen ünlü Kurfürstendamm bulvarı (Ku’Damm) boyunca en iyi oteller, restoranlar, tiyatrolar, kafeler, gece kulüpleri ve mağazaları bulabilirsiniz. Berlin’in en zengin bölgelerinden biri olarak da bilinen bu semt, şehirdeki diğer semtlere nazaran daha lüks bir konaklama sunuyor.

Her köşede güzel saraylar, ilginç binalar ve bakımlı bahçeler olduğu için aynı zamanda fotoğraf tutkunlarının da popüler gezi duraklarından biri. Berlin’in lüks tarafını görmek istiyorsanız, temiz, çekici ve üst düzey Charlottenburg, Berlin’de kalınacak iyi bir yer olabilir.

Charlottenburg’da kalıp keşfetmek için tartışmasız en büyük neden, modern şehrin büyük bölümünün etrafına inşa edildiği Charlottenburg Sarayı’ndan kaynaklanıyor. Saray 18. yüzyılda inşa edilmiş ve muhteşem barok ve rokoko tasarımlarıyla dekore edilmiş. Saraya ek olarak, Berlin’in en ikonik simge yapılarından biri olan Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi’ni de burada görebilirsiniz.

Popüler Berlin Charlottenburg Otel Tavsiyeleri

Hotel Bristol Berlin
Hotel Bristol Berlin

6.Neukölln

Berlin, Neükölln
Neukölln – kaynak ; flickr / Sludge G

Şehrin daha uygun fiyatlı bir parçası ve sonuç olarak öğrenciler ve sanatçılar için bir merkez olan Neukölln, Küçük İstanbul olarak da biliniyor. Sebebi ise, buradaki Türk nüfusu ve tabii ki çok sayıdaki Türk restoranları.

Berlin’de hiç yabancılık çekmeyeceğiniz bölgelerden biri olan Neukölln, açıkçası gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir bölge değil, ancak Berlin’in en popüler konaklama bölgelerinden biri olduğu için bir göz atmanızda yarar var.

Burada konaklayacak olursanız, öncelikle şehir merkezine ve turistik cazibe merkezlerine biraz uzak olacağınızı unutmayın. Tabii toplu taşıma araçlarıyla dilediğiniz yere gidebiliyorsunuz, ancak yürüyerek şehirdeki önemli cazibe merkezlerinden görebileceğiniz pek fazla yer yok.

Çok sayıda restoran, cafe ve marketlere ev sahipliği yapan Neukölln bölgesi, ucuz olması bakımından da turistlerin ilgisini çekiyor.

Bölgede Türk restoranlarının yanı sıra, dünya mutfağından lezzetleri de bulabiliyorsunuz. Gece hayatı için birkaç bar ve club’a da ev sahipliği yapan bölge, çok düşük bütçeli bir Berlin gezisi için düşünebilir.

Berlin Neükölln Otel TavsiyeleriBooking.com

Berlin’de Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olabilecek diğer bölgeler

Yukarıdaki 6 semt, Berlin’deki en çok tercih edilen ve merkeze en yakın olan bölgeler. Bu bölgelerdeki otellerde konaklayacak olursanız, şehirdeki ana cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ya yürüyerek ya da toplu taşıma araçlarıyla çok kısa sürede gidebilirsiniz. Fakat aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimini yukarıdaki bölgelerde bulamadıysanız, alternatif olarak aşağıdaki bölgelere de göz atabilirsiniz.

7.Schoneberg

Berlin Almanya

Güzel atmosferi, yerel sakinleri, canlı bir gece hayatı ve çok sayıda eğlenceli aktivite ile güçlendirilmiş olan Schoneberg, Berlin’de çok tercih edilen bir bölge olmasa da, yine uzun süreli bir Berlin gezisi için düşünülebilecek seçenekler arasında.

Schoneberg, belki de en çok 1920’lerden beri Berlin’in gey topluluğunun merkezi olarak biliniyor ve geniş çapta hayatın her kesiminden olanlara açık olarak kabul ediliyor.

Schoneberg, ilk günlerinde, bölgedeki 19. yüzyıldan kalma görkemli evlerde hala görülebilen burlesk gece hayatını ve çöküşü popüler hale getirdi.

John F. Kennedy 1963’te burada gururla “Ich bin ein Berliner” ilan ettiğinden beri Schoneberg, Berlin’in ilerici tarihteki yerinin bir kanıtı olarak kendini sağlamlaştırdı.

Lüks bir alışveriş arıyorsanız, Avrupa’nın en büyük ikinci mağazası olan KaDeWe’ye göz atın. 1907 yılında inşa edilen bu kompleks, dünyanın her yerinden turistleri kendine çekiyor.

Birçoğu lüks kıyafetleri keşfetmeye gelirken, buradaki asıl cazibe 6. kattaki gurme yemek salonu. Sıra sıra yiyecek, içecek ve tatlı ikramları keşfedin ve en üst kattaki 1.000 kişilik bir restoran olan Winter Garden’da tadını çıkarın.

Daha mütevazı hediyelik eşyalar arıyorsanız, kaçırılmaması gereken, gerçekten otantik bir Berlin deneyimi olan ünlü Flohmarkt Schoeneberg’e göz atın. İncelenecek 70’den fazla tezgahla, ikinci el antikalar, giysiler ve el sanatlarının yanı sıra baştan sona canlı bir şehir ruhu bulacaksınız.

Tüm bu alışveriş terapisinden sonra rahatlamak istiyorsanız, Stadtbad Schoneberg belediyeye ait bir kapalı yüzme havuzudur ve yüzmek için mükemmeldir. Açık havuzda ayrıca çocukların oynayabileceği bir su kaydırağı vardır.

Duyulmamış Şeyler Müzesi, insanlar ve olaylar için olağanüstü önem taşıyan görünüşte sıradan nesneleri kutlayan başka bir harika durak.

Urban Nation, sokak sanatı, kültürel fotoğrafçılık ve hatta grafiti çalışmalarını kutlayan başka bir çağdaş müzedir. Bu bölge, Berlin’in geri kalanının çoğundan daha ucuz konaklama imkanına sahiptir.

8.Hackescher Markt

Berlin

Berlinliler Hackescher Markt’tan bahsettiklerinde, sadece Museumsinsel’in hemen kuzeyindeki istasyondan bahsetmiyorlar, aynı zamanda çeşitli avlulara dağılmış bağımsız ve kült mağazaların yoğunlaştığı harika bir alışveriş bölgesini veya Höfe’den bahsediyorlar. En ünlüsü, Art Nouveau’nun bir sığınağı ve şirin mağazalar ve kafelerle dolu asmalarla dolu bahçeler olan Hackesche Höfe’dir.

Bölgedeyken, şehrin Yahudi cemaatinin bir zamanlar ne kadar önemli olduğunu görmek için Yeni Sinagog’u ziyaret ettiğinizden de emin olun.

 • GÖZ AT ; Almanya’daki diğer popüler rotalardan olan Münih, Hamburg ve Köln yazılarımızı incelemeyi de unutmayın.

En Lüks Berlin Otelleri

Berlin’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek şehirdeki en lüks ve en popüler otelleri arıyorsanız, aşağıdaki otel önerilerimize göz atabilirsiniz. Listedeki oteller, hem şehrin en lüks otelleri hem de bütçe konusunda en ideal olanlar arasında yer alıyor.

TITANIC Gendarmenmarkt Berlin

★★★★★(MİTTE – 140€’dan başlayan fiyatlar)

Berlin de nerede konaklanır
TITANIC Gendarmenmarkt Berlin

Göz alıcı Französische Strasse’de, Gendarmenmarkt’ın hemen yakınında yer alan bu otel, Berlin’in en lüks bölgelerinden birinde bulunuyor. Otel, bir zamanlar Staatsoper (Devlet Operası) tarafından kullanılan, bembeyaz çarşaflar ve bolca ışık sunan odalara sahip bir depoda bulunuyor.

Otelin et lokantası restoranı Beef Grill Club, bifteklerin yanı sıra kuzu ve dana pirzolaları sunan akşam yemeği için oldukça popüler bir mekan. Geniş spa, otelin özellikle öne çıkan bir özelliğidir ve mermer kaplı güzel bir Türk hamamı, büyük son teknoloji spor salonu ve çok sayıda güzellik bakımı ile birlikte gelir. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Titanic Gendarmenmarkt Berlin

Orania.Berlin

★★★★★ (Friedrichshain – 165€’dan başlayan fiyatlar)

Berlin
Orania.Berlin

1913 yılına dayanan restore edilmiş tarihi bir binada yer alan bu zarif otel, hem dış mimari yapısı hem de iç mekan süslemeleri ve odalarıyla öne çıkan Berlin otelleri arasında. Avrupa, Afrika ve Asya’dan gelen egzotik ahşap ve tekstil ürünlerinin akıcı çeşitliliğinin yanı sıra, ortak alanlar Antonio Citterio ve Patricia Urquiola tarafından tasarlanan modern mobilyalarla (eski lambalar, koltuklar) bezenmiş. Genişleyen oturma odası, bir bar ve restoranın yanı sıra düzenli müzik etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Friedrichshain‘de bulunan otel, Berlin şehir merkezine ve şehirdeki önemli görülecek yerlere biraz uzak olsa da, şehrin en iyi gece hayatı sahnesini burada bulabilirsiniz. Berlin’de hafta sonu yapılan dj partilerin gerçekleştirildiği bir bölgede, merkezi bir konumda yer alan bu otelden barlara ve ünlü club’lara da yürüyerek gidebilirsiniz. Hem fiyatı ve olanakları hem de konumuyla Berlin’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en iyi otellerden biri. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Orania Berlin

Grand Hyatt Hotel

★★★★★ (Mitte – 180€’dan başlayan fiyatlar)

Berlin
Grand Hyatt Hotel

Berlin’de en çok rezervasyon alan lüks otellerden biri olan Grand Hyatt Hotel, tam olarak Potsdamer Platz’da süper merkezi bir konumda bulunuyor.

Bir dizi yenileme, iç mekan stilini tamamen güncel tutmuştur ve tesis içi olanaklar, üç restorana, ayrıca bir çatı spa’sına ve havuzuna yayılmıştır.

Ortak alanlara dağılmış bol miktarda tablo ve heykel (Günther Förg, Monika Baer, John Armleder) ve New York’tan Tony Chi ve İsviçreli tasarımcı Hannes Wettstein’ın dinamik tasarımı, otele bol miktarda çağdaş görsellik ve çekicilik kazandırıyor. Otel bir havuz, modern makinelerle donatılmış spor salonu, sauna, buhar odası ve solaryum ve Potsdamer Platz’ın muhteşem manzarasını sunmaktadır. Oteli İncelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Grand Hyatt Hotel

Waldorf Astoria

★★★★★ (Charlottenburg – 200€’dan başlayan fiyatlar)

Berlin de nerede konaklanır
Waldorf Astoria

Berlin’in en lüks otelleri arasında olan Waldorf Astoria, elverişli konumu, mükemmel hizmeti ve Michelin yıldızlı muhteşem mutfağıyla beş yıldızını fazlasıyla hakediyor. Büyük sarmal merdiven ve mermer zeminlerden özel Peacock Alley salonuna kadar klasik ve modern dokunuşların bir karışımı olan iç mekanlara sahip, zarif ve sofistike bir otel.

Odalar ve süitler, tavandan tabana pencerelere ve Berlin Hayvanat Bahçesi manzarasına sahiptir ve yirmili yıllardan ilham alan klasik bir görünüme sahiptir. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Waldorf Astoria

The Ritz-Carlton, Berlin

★★★★★ (MİTTE – 215€’dan başlayan fiyatlar)

Berlin de nerede kalınır
The Ritz-Carlton, Berlin

9+ konuk değerlendirme puanı, muhteşem merkezi konumu ve göz kamaştıran odalarıyla öne çıkan bu süper lüks otel, Berlin’in en iyi otelleri arasında sayılıyor. Şehirdeki en lüks otellerden biri olmasına rağmen, konumuna göre en iyi fiyata sahip tesislerden bir tanesi.

Çağdaş Art Deco tarzı tasarıma sahip odalarıyla öne çıkan otel, lüks mağazalar ve birinci sınıf restoranlarla çevrili olmasının yanı sıra, Berlin’de öne çıkan turistik cazibe merkezlerine taş atımı uzaklıkta yer alıyor.

Barok avizeler, mermer merdivenler ve Art Deco esintili mobilyalar ile iç mekanlar klasik Eski Avrupa tarzındadır.

Havuz, jakuzi ve sauna içeren çok kapsamlı bir sağlıklı yaşam alanı vardır ve odalarda kuş tüyü yataklar, ısıtmalı zeminler, kabarık bornozlar ve geniş mermer karolu banyolarda Asprey banyo malzemeleri gibi konforlar sunulmaktadır. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; The Ritz-Carlton, Berlin

Hotel Adlon Kempinski

★★★★★ (MİTTE – 245€’dan başlayan fiyatlar)

Berlin
Hotel Adlon Kempinski

Brandenburg Kapısı‘na bakan otelin konumu, başlıca turistik mekanlardan bir taş atımı uzaklıkta yer alıyor. Birçok önemli ismi ağırlamış lüks otellerden biri olan Adlon Kempinski, konum olarak Mitte’nin tam kalbinde yer alıyor. Hem alışveriş ve yeme içme hem de gezilecek yerler bakımından şehirdeki en iyi konuma sahip otel denebilir.

Otelin en önemli özelliği, ısıtmalı havuz, jakuzi ve yüz bakımı, masaj, meditasyondan yoga derslerine kadar çeşitli terapiler ile eksiksiz bir deneyim sunan spasıdır.

Hendrik Otto tarafından yönetilen iki Michelin yıldızlı Lorenz Adlon Esszimmer, sürekli değişen rafine Avrupa yemeklerinden oluşan bir menü sunan muhteşem bir restoran. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Hotel Adlon Kempinski

Berlin’de Nerede Kalınır sorunuza hala cevap bulamadınız mı ?

Berlin’de hala nerede konaklayacağınıza tam olarak karar veremediyseniz, Mitte bölgesine yoğunlaşabilirsiniz. Mitte, genel olarak hem konum hem de gezip görülecek ve yapılacak aktiviteler bakımından şehrin en zengin bölgesi. Ayrıca şehirdeki en fazla rezervasyon alan popüler otellerin büyük bir bölümü de bu bölgede yer alıyor.

Gişe rekorları kıran manzaraların neredeyse tamamı, güneyde Potsdamer Platz ve Checkpoint Charlie’den kuzeyde Berlin Duvarı Anıtı’na, batıda Brandenburg Kapısı ve Reichstag’a ve doğuda TV Kulesi ve Alexanderplatz’a kadar her şeyi kapsayan Mitte‘dedir. Bunlar yeterli değilse, Unter den Linden bulvarı, Humboldt Üniversitesi, Holokost Anıtı, Staatsoper, Deutsches Historisches Museum ve Müze Adası’nı da burada görebilirsiniz.

Berlin’de geceleri için de bir plan yapıyorsanız Kreuzberg & Friedrichshain mutlaka uğramanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden. O ünlü 24 saat açık olan Berlin’in gece kulüplerini bu bölgede fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Mitte ve Charlottenburg, ailece Berlin’e seyahat ediyorsanız konaklama için mutlaka göz atmanız gereken yerler. Bu iki bölge hem şehirdeki en aile dostu bölgeler hem de bu bölgelerde konaklayacak olursanız toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmuyor. Ünlü Tiergarten ve Hayvanat Bahçesi de burada bulunuyor. Yani çocuklarınızla yapılacak aktiviteler arıyorsanız, aradığınızı burada bulabilirsiniz.

Berlin’de konaklama için tercih edilebilecek yukarıdaki bölgelerin dışında ; Tiergarten, Schöneberg, Wedding ve Moabit bölgelerini de inceleyebilirsiniz.

Berlin, Almanya
Tiergarten – kaynak ; flickr / possessus

Tiergarten ; Dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden birine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. Daha çok çocuklu ailelerin favori konaklama bölgesi olsa da, her turistin göz atabileceği birbirinden farklı otel ve daire seçeneklerine sahip.

Daha rahat bir yaşam temposu, açık alanlar ve belki de koşu veya piknik yapmak için alan seven biriyseniz, Tiergarten sizin için idealdir. Kongre Salonu, Zafer Sütunu ve Schloss Bellevue gibi kendi cazibe merkezlerine sahip olan Tiergarten, teknik olara Mitte sınırları içerisinde yer aldığından dolayı, bu bölgeyi şehir merkezi olarak da düşünebilirsiniz. Ayrıca Tiergarten’dan şehrin önde gelen turistik noktalarına da yürüyerek ve tramvaylarla çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Berlin, Almanya
Schöneberg – kaynak ; flickr / Micharl Foto

Schöneberg ; Açık bulvarlar, ilginç binalar, canlı müzik mekanları, barlar ve kafelerle dolu bu sakin bölge, ziyaretçiler kadar yerel halk arasında da popülerdir. Kreuzberg’e yakındır, böylece daha sakin bir temele sahipken o bölgenin gösterişli titreşimlerinin ve hareketli atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz.

John F. Kennedy’nin 1963’te ünlü ‘Ben bir Berlinliyim’ konuşmasını yaptığı ve Batı Berlin’in genel merkezine ev sahipliği yaptığı yer tam olarak burası.

Berlin Otel Önerileri
Moabit – kaynak ; flickr / Gitta Zahn

Moabit ; Bu bölge de, Mitte’nin bir parçası. Ancak şehir merkezinin kalbine biraz daha uzak bir yerde bulunduğundan, burada otel fiyatları biraz daha uygun. Şehrin ana tren istasyonuna yakınlığı nedeniyle kalmak için merkezi ve çok popüler bir yer. Eğer Berlin’den sonra bir başka Alman şehrine gitmeyi veya günübirlik Berlin çevresindeki cazibe merkezlerini görmeyi planlıyorsanız, burası konaklamak isteyebileceğiniz yer olabilir.

Hem düşük bütçeli hem lüks otel seçeneklerine sahip olan bu bölgede, Hamburger Bahnhof Museum für Gegenwart gibi bazı müzeler ve sanat galerileri ve yakınlarda çok sayıda restoran ve kafe bulabilirsiniz. Dört mahalleden oluştuğu için burada gerçek bir çok kültürlü hava var. Hem İtalyan hem de Türk restoranlarının en fazla olduğu yer de tam olarak burası.

Wedding ; Yine Mitte’nin bir parçası olarak kabul edilen bölgelerden bir tanesi. Şehrin kuzeybatısında yer alan bu bölge, Berlin’in en havalı ve gösterişli bölgesi olarak da biliniyor. Muhteşem sokak sanatının sesini, bakımlı bisiklet yollarını, yüzülebilen güzel bir gölü ve keşfedilmeyi bekleyen gotik bir kaleyi (Brunnenplatz) seviyorsanız, burası tam size göre. Berlin’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal bölgelerden olan Wedding, ayrıca gece hayatı ve yapılacak şeyler konusunda şehrin en zengin yeri.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR