Ana SayfaAvrupaAvusturyaHallstatt'ta Gezilecek Yerler & Haritalı Popüler Gezi Rotası

Hallstatt’ta Gezilecek Yerler & Haritalı Popüler Gezi Rotası

Yukarı Avusturya’da ufak bir köy/kasaba olan Hallstatt, bundan birkaç yıl öncesine kadar adından dahi bahsedilmeyen bir yerken, son yıllarda her Avusturya’ya giden turistin rotasına eklediği turistik çekim merkezlerinden biri haline geldi. Hallstatt’ta gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz cazibe merkezleri sınırlı, yani bir Viyana veya Salzburg beklemeyin. Zaten Hallstatt’ın güzelliği de zaten gezip görülecek tarihi yapılarından veya müzelerinden değil, doğallığından ve eşsiz manzarasından geliyor.

Masal gibi bir görünüme sahip Hallstatt’ın eski sakinliğinden ve dinginliğinden eser kalmamış olsa da, hâlâ Avusturya rotasına eklenmesi gereken en özel yerlerden. Oldukça küçük bir yer olmasına rağmen yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleri bulabiliyorsunuz. Ayrıca Hallstatt’ta göl turu yapmayı planlıyor ve çevredeki gezilecek noktalara da göz atmayı planlıyorsanız, 1-2 gün Hallstatt’ta konaklamayı düşünebilirsiniz.

Hallstatt Kaç Günde Gezilir ?

Hallstatt’ı sadece turistik yerleri görmek için ziyaret ediyorsanız, günübirlik bir Hallstatt turu yaparak kasabayı keşfedebilirsiniz. Fakat sevgiliniz/eşiniz ile bir gezi planlıyorsanız, en azından 1 gün konaklayın deriz. Hallstatt çevresindeki gezip görülecek yerler için de plan yapıyorsanız, 2 gün Hallstatt için en ideal süre.

Hallstatt’ın En Popüler Otelleri

Hallstatt’ta konaklama için tercih edilebilecek çok sayıda otel, pansiyon ve daire konseptinde tesisler bulunuyor. Otel tercihi yaparken, biraz daha merkeze yakın olan konaklama birimlerini tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Merkeze yakın olursanız da, Hallstatt’ta gezilecek yerler arasında popüler olan hemen her yere çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca kasabadaki cafe ve restoranlar da merkezde yer alıyor.

Hallstatt’ta en ideal ve en popüler otellerden bazıları ise ;

–Seehotel Grüner Baum – 4 Yıldız

Seehotel Grüner Baum

Kasabanın en sevilen ve en iyi konumlu otellerinden biri. Muhteşem göl ve dağ manzarasıyla büyüleyen otel, biraz daha lüks bir konaklama birimi arayanlara hitap ediyor. Hallstatt Gölü’nün panoramik manzarasına sahip geniş odalar sunan otel, tarihi pazar meydanına (Market Square) çok yakın bir konumda bulunuyor.

Spa ve sağlık merkezi, aile odaları ve barı da olan otel, daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın

–Weisses Lamm – Han

Weisses Lamm

Bir pansiyon konseptinde hizmet veren Weisses Lamm adlı bu Han, Hallstatt Müzesi’ne 2 dakika yürüme mesafesinde, merkezi bir konumda yer alıyor. Spa ve sağlık merkezi de olan bu tesis, orta bütçeli gezginlerin göz atabileceğiniz konaklama birimlerinden.

Balkonlu odaları da olan tesis, manzarasıyla da öne çıkıyor. Ayrıca Hallstatt’taki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan tesislerden biri. Oteli incele & Güncel fiyatlara göz at

–Heritage Hotel Hallstatt – 4 Yıldız

Heritage Hotel Hallstatt

Hallstatt kasabasının araç trafiğine kapalı tarihi merkezinde yer alan bu otel, yenilenmiş 3 tarihi binada hizmet veriyor. Göl kıyısındaki terasıyla öne çıkan otelin tüm odaları, şehir ve göl manzaralı. Lüks bir konaklama deneyimi sunan bu otelde, geniş aile odaları da bulunuyor. Oteli incele & Güncel fiyatlara göz at

–Hallstatt Hideaway – Konukevi

Hallstatt Hideaway

Sadece yetişkinlere hizmet veren bu konukevinin aile odaları bulunmuyor. Bu yüzden de daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel. Göl kıyısına sadece birkaç adım uzaklıkta bulunan bu muhteşem tesis, Hallstatt’ın en çok rezervasyon alan tesislerinden biri olduğu gibi, kasabadaki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan otellerden. Oteli incele & fiyatlara göz at.

Hallstatt’ta Gezilecek Yerler

Hallstatt ta gezilecek yerler haritası
Hallstatt’ta gezilecek yerler haritası – Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın
 • Hallstatt Müzesi
 • Marktplatz Hallstatt (Tarihi Pazar Meydanı)
 • Evanjelist Kilisesi
 • Catholic Parish Church (Katolik Cemaat Kilisesi)
 • Beinhaus (Kemik Evi)
 • Hallstatt Skywalk
 • Salzwelten Hallstatt (Tuz Madeni)
 • Hallstatt Gölü
 • Dachstein Buz Mağarası
 • 5 Fingers Seyir Balkonu
 • Dachstein Dağı

1.Hallstatt Müzesi

Hallstatt’ın tarihi gelişimi hakkında bilgi almak isterseniz, kasabanın tarihi pazar meydanında bulunan müzeye göz atabilirsiniz. Çok ilgi çekici bir müze olmasa da, kasabanın tam kalbinde bulunduğu için göz atmaya değer.

Müze, tuz madenlerinin ilk günlerinden UNESCO Dünya Mirası Alanı statüsüne kadar, hem kasabanın hem de çevresinin son 7000 yıldaki zengin tarihini ele alan sergilere ev sahipliği yapıyor.

 • Giriş ücreti 8€

2.Market Square (Tarihi Pazar Meydanı)

Aslında Hallstatt’ın bu Pazar Meydanı’nın etrafını gezdiğinizde, kasabanın büyük bir bölümünü gezmiş oluyorsunuz. Bu yüzden meydan, Hallstatt Turu için iyi bir başlangıç noktası olabilir. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz müze de tam olarak bu küçük meydanda yer alıyor.

Ağaçlarla süslenmiş, rengarenk evlerle çevrili meydan çok sayıda cafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanlarını bulabileceğiniz yer. Yani şehrin tam kalbi.

Meydanın tarihi 14. yüzyıla uzanıyor ve tam merkezinde ise, Holy Trinity çeşmesi yer alıyor. İster yeme içme isterseniz de çevredeki turistik yerlere göz atmak için bu meydana uğrayabilirsiniz.

3.Evanjelist Kilisesi

1785 yılında bir ibadet yeri olarak inşa edilmiş olan Evanjelist Kilisesi, Hallstatt’ın merkezinde, Pazar Meydanı’nın hemen yanında yer alıyor.

Kilisenin tarihi 18. yüzyılın sonlarına uzanıyor olsa da, günümüzdeki yapı 1863 yılında 5 yıllık bir sürede inşa edilmiş. Sivri kulesiyle dikkat çeken kilise, sade bir mimariye sahip olsa da, iç mekan biraz daha süslü bir dekorasyona sahip.

Kasabanın hemen her yerinden görülebilen bu Protestan Kilisesi’nin terasından eşsiz bir manzara seyredebilirsiniz. Tarih veya mimari ilginizi çekmese de, kilisenin sunduğu manzara mutlaka ilginizi çekecektir.

Kilisenin bulunduğu yer, Hallstatt’ın kalbinin attığı bir konumda bulunuyor ve Hallstatt’ta konaklamayı düşünüyorsanız mümkün olduğunca bu kiliseye yakın konaklama birimlerini tercih edin deriz. Kiliseye yakın bir tesiste konaklayacak olursanız Hallstatt’taki görülecek önemli yerlerin büyük bir bölümüne yakın olursunuz.

4.Catholic Parish Church (Katolik Cemaat Kilisesi)

1500’lerden kalma Geç Gotik fresklere ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan Katolik Cemaat Kilisesi, Hallstatt’ta gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer dini yapı.

Evanjelist Kilisesi’ne nazaran biraz daha popüler bir çekim merkezi olan bu dini yapı da, tıpkı diğer kilise gibi güzel bir manzarayla çevrili. Kiliseye giriş ücretsiz.

5.Beinhaus (Kemik Evi)

İnsan kemikleri ve boyanmış kafataslarıyla dolu olan Kemik Evi, Hallstatt’ın en ilgi çekici turistik yerlerinden. Biraz ürkütücü bir yer olsa da, kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında.

Katolik Cemaat Kilisesi’ne çok da uzak olmayan bu Kemik Evi, Aziz Micheal Şapeli’nin hemen yanında Hallstatt Mezarlığı’nın içerisinde yer alıyor.

Beinhaus adı verillen bu Kemik Evi’nde 1200’den fazla kafatası ve insan kemikleri bulunuyor. Bunların yarısından fazlası aile isimlerine göre boyanmış.

18. yüzyıl başlarından beri kafataslarının üzerine isimlerle beraber çiçek motifleri de çizilmeye başlanmış. O zamandan beri bir gelenek haline gelmiş olsa da, 20. yüzyılın ortalarında buna yasak getirilmiş.

Bu uygulama 1960’lardan beri ortadan kaldırılmış olsa da, Beinhaus’ta çok daha yeni bir kafatası var. Altın dişli haçın yanında 1983 yılında ölen bir kadının kafatası yer alıyor. Son isteği Beinhaus’a konmak olduğu için son olarak bu kadının kafatası da artık Kemik Evi’nde bulunuyor. Kafatası, 1995 yılında, oraya en son yerleştirilen kemik olması bakımından da önemli bir yere sahip.

6.Hallstatt Skywalk

Skywalk – flickr / ilias birdas

350 metre yükseklikte bulunan Hallstatt Skywalk gözlem yeri, kasabanın ve gölün muhteşem bir manzarasını sunuyor.

Sadece yaya köprüleri ile erişilebilen bu alan, madenleri işgalcilere karşı korumak için inşa edilmiş ve günümüzde bir restoran ve gözlem kulesi olarak hizmet veriyor.

Tuz Madenleri’ne yakın bir konumda bulunan Skywalk’a füniküler yardımıyla ulaşıyorsunuz. Bu fünikülerin olduğu yer ise, bir nevi giriş ücretini ödeyeceğiniz bilet gişesi gibi. Yani buradan hem Skywalk hem de Tuz Madeni için giriş biletinizi alabiliyorsunuz. Füniküler ücreti ise tek yön 9€ gidiş dönüş alırsanız da 16€. Yalnız bu ücret ile sadece Skywalk’ı görebiliyorsunuz. Çünkü füniküler ilk olarak bu gözlem yerine çıkıyor. Ayrıca Tuz Madenleri’ni de görmeyi planlıyorsanız, ki mutlaka görün deriz, 14€ fazladan ücret ödemeniz gerekiyor.

Skywalk Gözlem Yeri, birçok kez dünyanın en güzel manzaralı noktalarından biri seçilmiş olduğundan burayı mutlaka gezilecek yerler listenize ekleyin. Skywalk gözlem yerinin sadece nisandan ekime kadar açık olduğunu da unutmayın.

7.Salzwelten Hallstatt (Tuz Madeni)

Tuz Madeni – flickr / party lin

Kapalı alan fobiniz varsa bu Tuz Madeni’ni direkt es geçin deriz. Çünkü içerisi ciddi anlamda basık ve dar. Ama kesinlikle görülmeye değer.

Yaklaşık 7.000 yıllık olan Hallstatt Tuz Madeni‘nin öne çıkan özellikleri arasında 1734 yılında burada bulunan “Tuzlu Adam” olarak bilinen korunmuş cesedin hikayesi ve antik madencilik yöntemlerinin büyüleyici görüntüleri yer alıyor.

Madenin içerisini rehberli turlar ile geziyorsunuz ve toplamda 30€ ücret ödüyorsunuz (14€ tuz madeni için, 16€ da gidiş geliş füniküler için. Ayrıca yukarıya 1 saatte yürüyerek de çıkabiliyormuşsunuz. Çok dik olduğundan denemenizi pek tavsiye etmesek de, yine de düşünülebilir).

Tuz Madeni’ne girmeden önce sizi küçük bir odaya alıyorlar ve yemyeşil bir elbise veriyorlar. Malum içerisi çok soğuk. Maden turu 1.5 saatten biraz fazla sürüyor. Ayrıca yerin 300 metre aşağısına ineceğinizi de unutmayın. Aşağı inerken de mutlaka kaydırakları kullanın, çok daha eğlenceli oluyor 🙂 tabii isterseniz merdivenlerden de inebilirsiniz.

Tuz Madenleri’nin aralık-nisan ayları arasında kapalı olduğunu da unutmayın.

8.Hallstatt Gölü

Avusturya’nın Salzkammergut bölgesindeki muhteşem bir dağ gölü olan Hallstatt Gölü (Hallstätter See), Dachstein sıradağlarının kuzey eteğinde yer alıyor ve muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.

Yaklaşık 9 km uzunluğunda olan göl, 1-2 km genişliğinde ve 125 metre derinliğinde. Göle fiyort benzeri bir karakter veren dik, ormanlık yamaçlarla çevrili olması da, Hallstatt Gölü’nün en güzel özelliği.

Huzur ve sessizlik isteyenler için popüler gezi duraklarından biri olan Hallstatt Gölü çevresinde, kafa dinleyebileceğiniz, manzaraya karşı oturup dinlenebileceğiniz yerler de var. Ancak gölün en önemli cazibesi elektrikli tekneler oluyor. Tabii pedallıları da var, fakat yorucu olabildiğinden ve çok daha fazla zaman kaybettiğinizden dolayı pek tercih edilmiyor.

Bu elektrikli tekneler 300 ve 500 wattlık olarak değişiyor. Eğer yarım saatlik kiralamayı düşünürseniz 500 watt, 1 saatlik kiralarsanız da 300 watt’lık olan tercih edilebilir. Yani zamanınız sınırlı olsa da, daha güçlü olan 500 watt’lığı tercih ederek çok daha fazla yol alabilirsiniz. Ama aceleniz yoksa ve romantik bir tekne turu yapmayı planlıyorsanız, mutlaka 300 watt’lık olanı 1 saatlik kiralayın deriz. 300 watt’lık (1 saat) tekne ücreti 13€, diğer 500 watt’lık ise, 16€. Çok büyük bir fiyat farkı olmadığından, 500’lüğü de düşünebilirsiniz.

Hallstatt Gölü’nde tekne gezisi yapmak, Hallstatt’ta yapılacak şeyler arasında ilk sırada yer alır, bu yüzden bu deneyimi kaçırmayın deriz.

9.Dachstein Buz Mağarası

Dachstein Buz Mağarası – flickr / hl_1001

Bu devasa mağara ağı 1.174 metreye kadar derinliğe sahip ve Doğu Alpler’deki en etkileyici mağaralar arasında yer alıyor. Hallstatt’ta gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden olan bu mağara, buz heykellerinden, devasa buz perdelerinden ve buz sarkıtlarından oluşan bir yeraltı dünyası deneyimi sunuyor.

Dachstein Buz Mağarası‘nın yanı sıra, Mamut Mağarası (Mammuthöhle) da, popüler gezi duraklarından biri. Bu mağara ise, eski bir yeraltı nehrinin oluşturduğu büyük boru şeklindeki galerilerden oluşuyor.

Hallstatt merkezinden Dachstein Buz Mağarası’na turlar ile gidebilirsiniz.

10.Dachstein Dağları ve 5 Fingers Seyir Balkonu

Dachstein Dağları ve özellikle Dachstein Salzkammergut, Hallstatt gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı tanımlamasına dahil olan, en yüksek 2.995 metrelik Hoher Dachstein olmak üzere, yüksekliği 2.000 ila 3.000 metre arasında değişen bir dizi muazzam zirveden oluşur.

Kışın kayak yapmak ve yazın yürüyüş yapmak için popüler olan dağlar, Grosse-Gosau ve Hallstätter buzulları da dahil olmak üzere büyük buzullarıyla ünlü.

Bu dağların çoğu sizi muhteşem seyir noktalarına götürür. Bunlar arasında en iyi bilinen ve en popüler olan ise, 5 Fingers adı verilen seyir balkonudur. Bir el gibi yayılan bu 5 uzun seyir balkonu, Hallstatt’ın dışında yer alıyor olsa da, merkezden tur firmalarıyla kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

11.Admont Manastırı

Enns Nehri üzerinde bulunan bir Benedictine manastırı olan Admont Manastırı, Hallstatt’ta yeteri kadar zamanınız varsa mutlaka uğramanızı tavsiye edebileceğim yerlerden.

Admont Manastırı’nın (Stift Admont) öne çıkan bir özelliği Abbey Kilisesi’dir. 70 metre yüksekliğindeki ikiz kulelerin hakim olduğu kilise, bir dizi zarif işlemeli duvar halısı ile birlikte 1755’ten kalma bir doğuş grubuna ev sahipliği yapıyor.

Manastırın en güzel yanı ise görkemli bir şekilde dekore edilmiş Barok Kütüphanesi. Burada, cennet, cehennem, ölüm ve yargıyı temsil eden heykellerin yanı sıra birçok tavan freskini ve Musa ve İlyas peygamber ile havariler Peter ve Paul’un heykellerini göreceksiniz. Buradaki kütüphane dünyanın en büyük manastır kütüphanesi olması bakımından da önemli. Kütüphane 1.100 el yazması ve 900 erken basılmış kitap da dahil olmak üzere 100.000’den fazla cilt içeriyor. Ayrıca, böcekler, kuşlar, memeliler ve minerallerden oluşan geniş koleksiyonuyla Doğa Tarihi Müzesi de dikkat çekicidir.

Admont Manastırı’nı dilerseniz turlarla da ziyaret edebilirsiniz.

Hallstatt’a Ne Zaman Gidilir ?

Tuz Madeni ve Skywalk’ın kapalı olduğu Aralık-Nisan ayları, Hallstatt’ın en düşük sezonu. Fakat bu sevimli kasaba, bizce yılın her mevsimi ziyaret edilebilir. Tabii kışın aşırı soğuk olduğundan ve bazı turistik cazibe merkezleri kapalı olduğundan, Hallstatt’ı ziyaret etmek için en ideal zaman Mayıs-Ekim ayları arası. Fakat yaz aylarında çok sayıda Asya’lı turist trafiğinin olduğunu, otel fiyatlarının bir tık daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

Yaz aylarında Hallstatt pek eğlenceli olmuyor. Özellikle yoğun turist trafiğiyle aranız yoksa, Hallstatt’ı ya kış aylarında yada ilkbaharda ziyaret edin. Kışın soğuk olsa da, kar yağdığı zamanlarda Hallstatt muhteşem bir görüntüye sahne oluyor. Ayrıca Hallstatt’ın en romantik olduğu zaman da kış aylarıymış.

Hallstatt Yeme İçme

Bu güzelim gölden tutulan taptaze balıkları yemeden Hallstatt’tan ayrılmayın deriz.

Eğer bira içmeyi düşünüyorsanız da, tüm Avusturya’da bulabileceğiniz ünlü ‘Fassbier’i deneyebilirsiniz.

Buradaki mekanların büyük bir bölümü göl manzaralı, ayrıca bu mekanlar aile tarafından işletildiğinden dolayı, kendi ev yapımı biraları da bulunuyor.

Bir çeşit meyve ve bitki likörü olan Schnapps da mutlaka denenmeli.

Mekan tavsiyesi olarak da ; Gasthof Simony, Cafe Derbl ve Gasthof Zauner adlı mekanları önerebiliriz. Fiyatlar tüm restoranlarda aşağı yukarı aynı. Bira-balık için yaklaşık 18-25€ arası bir ücret ödersiniz. Kahvaltınızı da çok abartmadan 15€’ya rahatlıkla halledebiliyorsunuz.

Hallstatt’a Nasıl Gidilir ?

Hallstatt’a nasıl gidilir ? sorusuna cevap olabilecek en kolay yöntem araç kiralama olsa da, buraya tur acenteları veya trenler ile Salzburg’dan da gidebiliyorsunuz. Zaten Avusturya’nın diğer şehirlerinden Hallstatt’a ulaşım pek de kolay değil. Mesela Viyana-Hallstatt arası araçla 3 saat, trenle 4 saat, bu yüzden de Hallstatt’a en kolay ulaşım Salzburg‘dan.

Salzburg-Hallstatt arası yaklaşık 80km. Yani araç kiralayarak yaklaşık 1 saat 15 dakikada Hallstatt’ta olabilirsiniz.

Salzburg’dan Hallstatt’a trenlerle de gidebilirsiniz. Gidiş-dönüş yaklaşık 40€. Ancak bu trenler sizi gölün karşı kıyısına bırakıyor. Buradaki tren istasyonundan Hallstatt’a geçmek ise 3€ ve feribot yolculuğu yaklaşık 12 dakika.

Salzburg’dan Hallstatt’a giden çok sayıda tur acentası da var. Günübirlik turlar olduğu gibi, sadece sizi Hallstatt’a götüren otobüsleri de bulabilirsiniz. Günübirlik turlar ile, Hallstatt’ta gezilecek yerler arasında popüler olan birkaç yeri görüp aynı gün geri dönüyorsunuz, fakat yukarıda da dediğimiz gibi Hallstatt en azından 1 gece konaklamayı hakeden, muhteşem bir kasaba.


Booking.com

POPÜLER YAZILAR