Milano’da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Nasıl Venedik romantik havası, Roma antik yapıları, Amalfi kıyıları, Floransa ise müzeleriyle seviliyorsa, Milano da alışveriş merkezleri ve sanat merkezleri ile seviliyor. Milano’nun hemen her köşesinde ultra lüks bir mağaza veya alışveriş merkezi bulabiliyorsunuz. En elit caddelerde 5’er 10’ar poşetlerle alışverişin keyfine doyamayan turistler, bir yandan sadece vitrinlere bakarak tatmin olan turistler… her kesimden ve türden insanı Milano’nun alışveriş caddelerinde görebiliyorsunuz. “Milano’da gezilecek yerler” arasında olan popüler çekim merkezlerinin büyük bir bölümü de bu alışveriş caddelerinin etrafında toplanıyor.

Roma ve Venedik‘in aksine, biraz daha havalı şehirlerden biridir Milano. Daha çok kültür gezisi için değil de, sanki herkes alışveriş için bu şehre gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Özellikle büyük ve popüler alışveriş merkezlerinde kendini kaptıran çok sayıda turistin telaşı görülmeye değer.

Milano Hükümetinin son yıllarda her türlü ulaşım ve kültüre yapmış olduğu yatırımlar da, bu şehirde yapılacak aktiviteleri ve görülecek önemli noktaları da etkilemişe benziyor. Turizm bakımından sürekli çalışmaların gerçekleştirildiği bu güzel şehir, İtalya’nın en pahalı şehirlerinden biri. Özellikle konaklama konusunda bu şehirde çok düşük bütçede bir gezi planı yapmak biraz zor. Fakat şehir, özellikle hostel ve pansiyon tarzı konukevleri sayesinde bütçesi dar olan turistlere de çok fazla seçenek sunuyor.

Milano’da her şey her geçen gün daha da gelişiyor. Hali hazırda muhteşem bir metro ağına sahip olan şehir, şimdilerde daha da genişleyerek turistlerin çok daha iyi kullanabileceği hale getiriliyor. Böylesine büyük çalışmaların yapıldığı şehirde de turist olmak daha kolay hale geliyor.

Milano’da gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerinin çoğu yürüyerek keşfedilebiliyor olsa da, bazı yerler için toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekiyor. Fakat şehirde 1 gün gibi kısa bir süre konaklamayı planlıyorsanız, toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmadan gidilecek noktalara göz atmanızda da yarar var.

Günübirlik bir Milano gezisi planlıyorsanız, tarihi şehir merkezinin dışına çıkmayın. Tüm planınızı Duomo Katedrali ve çevresindeki tarihi turistik cazibe merkezleri için ayırın deriz. Eğer henüz Milano’da ne kadar süre konaklayacağınıza karar vermediyseniz, en azından 2 gününüzü bu şehir için ayırın. Bütçeniz yeterliyse de mutlaka 3-4 gün kalıp, şehrin gece hayatı ve alışveriş merkezlerini de tek tek görün. Ya da şehir çevresinde görülecek yerler için de bir plan yapın derim.

Milano Gezilecek Yerler Listesi

Milano gezilecek yerler haritası
Milano’da gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te görmek için tıklayın

Milano’da gezip görülecek turistik yerlerin büyük bir bölümü meydanlarda ve farklı semtlerde bulunuyor. Şehir gezisi için bir başlangıç noktası tercih etmek isterseniz de, Duomo Meydanı’nı düşünebilirsiniz. Hemen her turistik cazibe merkezine ya yürüyerek ya da metro ve tramvayları kullanarak buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Milano’daki tarihi ve turistik cazibe merkezlerine geçmeden önce, şehirde nerede konaklayabileceğiniz hakkında da kısaca bilgi verelim ;

Milano’nun en popüler konaklama bölgeleri ; Centro Storico (Tarihi şehir merkezi) ve Navigli bölgesidir.

Centro Storico (Tarihi şehir merkezi) ; Milano’nun kalbinin attığı yer. Diğer bölgelere nazaran daha pahalı olsa da, çok çeşitli konaklama birimlerine ev sahipliği yaptığından dolayı, Milano’nun en çok tercih edilen konaklama bölgesidir. Ayrıca Milano’nun gezilecek turistik yerlerinin büyük bir bölümü bu tarihi merkez sınırları içerisinde yer alıyor. Bölgede ekonomik bir otel olarak 3 yıldızlı Hotel Rio‘ya veya 4 yıldızlı The Square Milano Duomo adlı otele göz atılabilir.

Navigli bölgesi ; Milano gece hayatına ev sahipliği yapan bölgedir. Gezilecek noktalara çok yakın olmasa da, çoğu cazibe merkezine yürüme mesafesinde. Şehrin en hareketli ve en dinamik bölgesi. Ayrıca daha çok genç turistlerin tercih ettiği bir bölge olarak biliniyor. Ekonomik bir otel için 1 yıldızlı Hotel La Vignetta veya biraz daha lüks bir otel için de 4 yıldızlı Nhow Milan adlı tesisi inceleyebilirsiniz.

Gelelim Milano’da gezilecek en turistik yerler listemize ;

1.GÜN

Milano da Gezilecek Yerler Haritası
Milano Gezilecek Yerler Haritası – google haritada görmek için tıklayın
 • Milano Katedrali
 • Milano Kraliyet Sarayı
 • Piazza Mercanti
 • Galleria Vittorio Emanuele ii
 • La Scala Opera Binası
 • Via Monte Napoleone Alışveriş Caddesi
 • Pinacoteca di Brera Müzesi
 • Brera Bölgesi

2.GÜN

Milano Gezilecek Yerler Haritası
Milano Gezi Haritası – 2. Gün – google haritada görmek için tıklayın
 • Navigli
 • Sant’Ambrogoio Bazilikası
 • Santa Maria delle Grazie Kilisesi
 • Sforzesco Şatosu
 • Sempione Parkı
 • Branca Kulesi
 • Monumental Cemetery (Anıtsal Mezarlık)

1.Duomo di Milano (Milano Katedrali)

Duomo (Milano) Katedrali
Duomo (Milano) Katedrali

Milano’da görülecek noktalar arasında en ünlü çekim merkezlerinden biri olan Milano Katedrali, görkemli yapısı ve eşsiz tarihi ile dikkat çeken tarihi yapılardan.

Katedral içerisinde görebileceğiniz birçok değerli eser bulunuyor. Dış mimarisi kadar iç mekan da oldukça etkileyici. Ayrıca katedralin yukarısına çıkarak şehrin güzel bir panoramik manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Bu katedral ”Piazza del Duomo”da yani Duomo Meydanı’nda bulunuyor. Katedralin bulunduğu meydan, şehrin tarihi merkezi olarak bilinir ve şehirdeki en yoğun turist trafiğine sahip olan yerdir.

Bu meydanda ve yakınlarında birbirinden güzel kafeleri ve restoranları da bulabiliyorsunuz. Ancak bu meydanda bulunan her şeyin aşırı pahalı olabileceğini de unutmayın. Her ne kadar ağzına kadar tıka basa dolu restoranlar insanı cezbetse de, buradaki restoranlarda yemek yemek ciddi bir ayrılacalıktır.

2.La Galleria Vittorio Emanuele II – Milano’da Alışverişin Adresi

Katedral ziyaretinizden hemen sonra, kısa bir yürüyüşün ardından ulaşabileceğiniz yer, Galleria Vittorio Emanuele II‘dir.

Bu şehirde alışveriş denince akla ilk gelen yer, şüphesiz La Galleria Vittorio Emanuele II oluyor.

Burası aslında tarihi bir alışveriş merkezi. Burayı ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümü, tarihi yapıyı görmek için gidiyor. Alışveriş için burayı tercih eden turist sayısı gerçekten çok az. Çünkü burada alışveriş yapmak da ayrıcalık. Bu alışveriş merkezindeki mağazaların hemen hepsi, dünyaca ünlü, pahalı ve bilindik markalardır. Bir de Milano gibi pahalı bir şehir ile bu ünlü markaları birleştirdiğinizde fiyatların nasıl olacağını az çok tahmin edebilirsiniz.

Sırf tarihi alışveriş merkezini görmek için gidin. Mutlaka içeriye de göz atın. Demirden yapılmış mükemmel kubbesi ilginizi çekecektir.

3.La Scala Opera Binası

La Scala Opera Binası
La Scala Opera Binası

Galleria Vittorio Emanuele II ziyaretinizden hemen sonra, kısa bir yürüyüşün ardından ulaşabileceğiniz bu opera binasına mutlaka göz atın.

Dünyanın en tanınmış opera binalarından biri olan La Scala, gezilecek noktalar arasında listenize ekleyebileceğiniz güzel bir yapı.

Napoli’deki San Carlo Tiyatrosu ve Venedik’teki Fenice ile birlikte, İtalya’nın en prestijli 3 operasından biri olan La Scala’da konser fiyatlarına online olarak göz atabilirsiniz, fiyatlar biraz uçuk olsa da, burada konsere katılmak eşsiz bir deneyim olabilir.

Bu binayı turlar ile görebilirsiniz. Turlar ile ziyaret edecek olursanız da, sesli rehber (İngiliz) hizmetinden yararlanmayı unutmayın.

4.Milano Navigli Bölgesi

Milano Navigli Bölgesi
Milano Navigli Bölgesi

Naviglio Grande ve Naviglio Pavese kanalları ve eşsiz fotojenik yerleri ile ünlü olan Navigli Bölgesi, Milano’nun en güzel yerleri arasında geliyor.

Burası daha çok Milano gece hayatı için plan yapan turistlerin favori adreslerinden. Fakat bu bölgeye hafta içi gidecek olursanız, kanalların güzel manzarasını ve etraftaki tarihi yapıları da görebilirsiniz.

Burada yapılacak en güzel şeylerden biri ”tekne gezisi”dir. Buradaki tekne turlarına katılarak, şehirdeki birçok noktayı çok daha iyi ve hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Tekneden görülen manzaraların çoğu harika. Eşsiz fotoğraf kareleri yakalamak için en ideal aktivitelerden birisi.

Eğer Navigli Bölgesi’ne bir şeyler içmek gitmeyi planlıyor ve özel bir mekan arıyorsanız, kesinlikle ”Backdoor 43”e gitmenizi tavsiye ederim. Kanalların hemen üzerinde yer alan bu barın barmenlerinin maskeli oluşu, farklı bir tarz yaratmış.

5.Sforzesco Şatosu (Kalesi)

Kale veya şato olarak da bilinen Sforzesco, Milano’nun tarihi yerleri arasında en görkemli olanı. Buraya da Duomo Meydanı’ndan yürüyerek çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Şehir merkezinde yer alan bu ünlü yapı, Visconzi ailesi tarafından, 1358 yılında şehri düşmanlara karşı korumak için inşa edilmiş.

Rönesans döneminde Leonardo DaVinci atölyelerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu kale, birçok kez tahrip edilip yeniden yapılmış ve günümüzdeki halini almış. Ayrıca saray içerisinde birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan birçok müzeyi de görebilirsiniz.

Sforzesco Şatosu şehirdeki en meşhur yerlerden biri olarak bilinir, bu yüzden mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

6.Sempione Parkı

Sempione Parkı - Milano Gezilecek Yerler Blog
Sempione Parkı

Milano’nun en güzel gezilecek yerleri arasında olan Sempione Parkı, Sforzesco Kalesi’nin hemen arkasında bulunuyor.

Şehirdeki en büyük park olan Sempione parkta Arco della Pace (Porta Sempione) zafer kemeri de görülmeye değer. İtalya’nın bir kapısı olan Sempione Kapısı, görkemli yapısıyla turistler arasında en ilgi gören yapılardan bir tanesi.

Ayrıca bu parkta, bazı farklı yapıları ve anıtları da görebilirsiniz. Özellikle anıt görmek için olmasa bile, Sforzesco Kalesi’nin hemen arkasında bulunduğu için bile ziyaret edilebilir.

7.Milano Kraliyet Sarayı (Palazzo Reale Milano)

Milano Kraliyet Sarayı
Milano Kraliyet Sarayı

Şehirdeki bir diğer görkemli yapı ise, şehrin sembolik eserlerinden olan Kraliyet Sarayı‘dır.

Bu sarayda her yıl hem modern hem de çağdaş sanat dalında birçok sergi düzenleniyor.

7 bin metrekarelik kocaman bir alanda bulunan bu saray içerisinde, ”Saray Müzesi”ni görmeyi unutmayın. Bu müzede Milano tarihi hakkında detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

8.Pinacoteca di Brera Müzesi

Pinacoteca di Brera Müzesi
Pinacoteca di Brera Müzesi

Milano’nun en güzel müzeleri arasında olan Pinacoteca di Brera Müzesi, İtalya’daki en önemli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunan bu müze, eski bir manastır üzerine inşa edilmiş ve müzedeki eserler, 40 odada kullanılan sanat tekniğine göre kronolojik sıraya göre düzenlenmiş.

Raphael’in “Bakire Evliliği” ya da Caravaggio’nun Emmaus’un ”Son Akşam Yemeği” gibi dünyanın en bilindik sanat eserlerini de bu müzede görebilirsiniz.

9.Sant’Ambrogio Bazilikası

Sant'Ambrogio Bazilikası
Sant’Ambrogio Bazilikası

1099 yılında inşa edilmiş olan Sant’Ambrogio Bazilikası da, Milano’da görülecek yerler arasında. Turistlerin çoğu bu dini yapıyı es geçiyor olsa da, tarihe ve sanata merakınız varsa kesinlikle listenizde olması gereken bir yer diyebilirim.

Bazilika içerisinde en dikkat çeken yerler ise ; Saint Ambrose, Saint Gervasus ve Saint Protasus’un kalıntılarının bulunduğu Silikon lahit ve kripto’dur.

Tarihsel olarak Duomo’dan daha önemli olan bu bazilika, Lombard Romanesk mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

10.Monumental Cemetery

Monumental Cemetery
Monumental Cemetery

Başka yerde görebileceğiniz mezarlıklardan çok daha farklı olan bu anıtsal mezarlık, şehirdeki en popüler cazibe merkezlerinden.

Pazartesi günleri kapalı olan bu mezarlık, bir mezarlıktan çok açık hava müzesine benziyor. Her mezarlığın bir sanat eseri değerinde oluşundan olsa gerek, mezarlık daha çok sanatseverler tarafından ilgi görüyor.

Mezarlığın ana girişinde ülkenin en önemli şahsiyetlerinin mezarlarını görebiliyorsunuz. Ayrıca girişteki mezarlığın haritasına mutlaka bir göz atın derim. Bu harita yardımı ile, mezarlıktaki en önemli gezilecek noktaları görebilir, güzel bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

11.Piazza Mercanti

Piazza Mercanti - Milano da Gezilecek Yerler
Piazza Mercanti – kaynak ; flickr / Pedrik

Milano’nun en güzel ve en hareketli meydanlarından biri olan ‘Piazza Mercanti’ dünyanın en ünlü Orta Çağ binalarından bazılarına ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. Orta Çağ boyunca meydan, şehrin ticaret ve hükümet merkezi olarak hizmet vermiş.

Meydanda görülmesi gereken yerler arasında ;

Palazzo della Ragione ; Şehrin adalet mahkemelerine ev sahipliği yapmak için 1233’te açılmış kırmızı tuğlalı bir bina. Hemen binanın altında bir de pazar bulunuyor.

Loggia degli Osii ; Heykeller ve armalarla süslenmiş büyük açık kemerlere sahip olan bu tarihi bina, şehirdeki adli işlerin yapıldığı yermiş. Görkemli yapısıyla meydana kadar gelmişken göz atabileceğiniz yapılardan biri.

Palazzo delle Scuole Palatine ; Orta Çağ boyunca Milano’nun en önemli lisesi olarak hizmet vermiş olan bina, şehirdeki en ünlü ve en önemli isimlerin de eğitim aldığı yer olarak biliniyor.

Bu tarihi binaların yanı sıra meydanda, şehrin önde gelen restoranlarından ve cafelerinden bazılarını da bulabiliyorsunuz.

12.Via Monte Napoleone Caddesi

Milano da gezilecek yerler
Via Monte Napoleone Caddesi – Kaynak ; flickr / Chung Donald

Milano’da gezilecek yerler arasında bir diğer popüler cazibe merkezi olan Via Monte Napoleone, şehirdeki en lüks alışveriş caddelerinden biri.

Turistler arasında bir hayli popüler olan bu caddede şehrin önde gelen markalarını bulabileceğiniz gibi, dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapan mağazaları da bulabiliyorsunuz.

Bütçeli bir Milano gezisi planlıyorsanız, buradaki mağazalar ciddi anlamda pahalı olacaktır. Ancak sadece cadde üzerindeki birbirinden güzel binaları görmek, muhteşem lüks atmosferi solumak için bile şehrin en ünlü bu caddesini ziyaret edebilirsiniz.

Hong Kong’da Causeway Bay, New York’ta 5. Cadde, Londra’da New Bond Street ve Paris’te Şanzelize Caddesi nasılsa, Milano’daki Via Monte Napoleone de aynı bu caddeler gibidir.

13.Brera Bölgesi

Brera Bölgesi - Milano Gezi Rehberi
Brera Bölgesi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz Pinacoteca di Brera Müzesi, bu bölgenin en önemli çekim merkezlerinden biri olarak biliniyor. Ancak Brera, bu müzeden çok daha fazlasını sunuyor. Küçük sokaklar, birbirinden güzel barlar ve gece kulüpleri bölgenin öne çıkan cazibe merkezlerinden.

Tarihi binalarıyla da ilgi gören Brera bölgesi, ayrıca Milano’da en ucuz yemek yiyebileceğiniz yerlerden biri olarak biliniyor. Özellikle küçük sokak aralarında çok sayıda salaş restoranlar bulabilirsiniz. Hem tarih ve sanat hem de yeme içme için göz atabileceğiniz bir bölge diyebiliriz.

14.Santa Maria delle Grazie Kilisesi

Milano Gezi Rehberi
Santa Maria delle Grazie Kilisesi – Leonardo Da Vinci’nin son akşam yemeği tablosu

Milano’daki en önemli görülecek yerler arasında olan Santa Maria delle Grazie Kilisesi, 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiş tarihi yapılardan.

İtalya’nın en etkili Rönesans mimarlarından biri olan Bramante tarafından tasarlanmış olan kilisenin inşaatı, 1465 yılında başlamış ve kilise 1497 yılında ibadete açılmış. Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği adlı tablosunun bulunduğu yer olması bakımından önemli olan kilise, hem tarih hem de sanatseverler arasında popüler gezi duraklarından biri.

Milano da Gezilecek Yerler
Santa Maria delle Grazie Kilisesi – Kaynak ; flickr / Empeze

Da Vinci, İsa’nın öğrencileriyle olan son yemeğinin daha önceki statik temsilleri yerine, oldukça yeni olan ve sanatın gelişiminde önemli bir yeni aşamaya işaret eden sahnenin dramatik bir tasvirini sunuyor. Sırf bu tablo için ziyaret edebileceğiniz kilisenin dış cephesi ve iç mekan süslemeleri de ilginizi çekecektir.

15.Branca Tower

Milano da Gezilecek Yerler
Branca Kulesi’nde görebileceğiniz manzara – Kaynak ; flickr / nemesis

Milano’nun şehir manzarasını seyredebileceğiniz cazibe merkezlerinden olan Branca Kulesi 108,6 metre yüksekliğiyle dikkat çekiyor. Sempione Parkı’nda bulunan bu kulenin gözlem yerine çıkıp şehrin panoramik manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Gio Ponti tarafından tasarlanmış olan kule 1933 yılında açılmış. Açıldığı günden günümüze Milano’nun en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya da devam ediyor. 5€ gibi cüzi bir ücret ödeyerek yukarıya asansör yardımıyla çıkabilirsiniz.

Daha Başka Milano’da Nereler Gezilir ?

Yukarıdaki 2 günlük gezilecek yerler haritasında yer alan bu 15 cazibe merkezinin dışında şehirde görülmeye değer birkaç tarihi ve turistik yerden bahsetmek mümkün. Ancak yukarıdaki 15 yer, şehrin en popüler gezip görülecek yerleri. Aşağıdaki cazibe merkezleri ise, şehirde daha fazla zamanınız varsa göz atabileceğiniz yerlerden.

16.Arco della Pace

Milano Gezi Rehberi
Arco della Pace – Kaynak ; Nico Cavalloto / Flickr

Barış Kemeri olarak da bilinen Arco della Pace adlı bu zafer takısının tarihi 19. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor. Kutlama niteliğinde ve sembolik olan Arco della Pace, Napolyon’un görkemli ve cömert varlığını anan bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

1807 yılında kurulan bu zafer anıtı, mermer, bronz ve alçıdan yapılmış zarif heykeller ve tarihi sahneleri temsil eden kabartmalarla süslenmiş. Milano’da ücretsiz gezilecek yerler arasında olan ve görkemli mimarisiyle ilginizi çekebilecek olan kemer, 16 Korint sütunuyla da dikkat çekiyor.

Yaklaşık 25 metre yüksekliğinde ve 24 metre genişliğinde olan kemer, şehir merkezine ve başlıca turistik mekanlara açılan anıtsal bir kapı görevi görüyor.

17.Bosco Verticale

Bosco Verticale - Milano da Gezilecek Yerler
Bosco Verticale – Kaynak ; flickr / Kent Wang

Milano’nun en ilgi çekici mimari eserlerinden biri olan Bosco Verticale, Porta Nuova bölgesinde, Via Gaetano de Castillia ile Milano Porta Garibaldi tren istasyonu yakınında Via Federico Confalonieri arasında bir çift konut kulesi olarak hizmet veriyor.

Biri 76, diğeri 110 metre olan iki kule yaklaşık 900 ağaca ve 2000 çeşitli bitki türüne ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor. Bir Dikey Orman projesi olarak 2014 yılında tamamlanmış olan Bosco Verticale, kurulduğu günden günümüze Milano’nun en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

18.Colonne di San Lorenzo (San Lorenzo Sütunları)

Milano da Gezilecek Yerler blog

San Lorenzo Sütunları, aslında daha çok bulunduğu yer ile ilgi görüyor. Burası Milano’nun en canlı ve en hareketli noktalarından biri. Özellikle akşam saatlerinde çok sayıda restoran ve gece kulübünü bulabileceğiniz bu sütunların çevresinde, Milano’da en iyi gece hayatı deneyimini yaşayabilirsiniz.

Buradaki mekanların büyük bir bölümü daha çok öğrenciler ve genç turistler tarafından tercih ediliyor. Ayrıca şehir merkezi ve Duomo Katedrali gibi yerlerden de bu bölgeye çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

19.Milano Arkeoloji Müzesi

Tarihi San Maurizio Manastırı içerisinde yer alan Milano Arkeoloji Müzesi (Civic Archaeological Museum), çeşitli dönemlerden arkeolojik kalıntılara sahip.

Müze içerisindeki eserler, bulundukları bölgelere göre gruplandırılmış. Müzenin ilk bölümü ise, antik Milano’ya (Mediolanum) adanmıştır.

Müzede, Milano’nun antik tarihi ile birlikte, taş ve bronz heykeller de dahil olmak üzere İtalya’nın başka yerlerinden Yunan, Etrüsk ve Roma buluntularını da görebilirsiniz. Arkeolojiye veya antik tarihe merakınız varsa, bu müze de listeye eklenebilir.

San Maurizio ise, 1500’lerin başında Benedictine rahibeleri için kilise olarak inşa edilmiş, tüm iç mekan ilgi çekici İncil sahnelerinin freskleriyle kaplıdır.

 • Giriş ücreti ; 5€
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri dışında haftanın her günü 09:00-17:30

20.Santa Maria Presso San Satiro Kilisesi

Milano gezi rehberi blog
Santa Maria Presso San Satiro Kilisesi – kaynak ; flickr / kathryn_blair

Dışarıdan oldukça küçük ve sade görünen Santa Maria Presso San Satiro Kilisesi‘nin iç mekanı çok daha büyük ve gösterişli.

Duomo Meydanı’na çok da uzak olmayan, 9. yüzyılda Başpiskopos Ansperto tarafından kurulan San Satiro kilisesi, Sant’Ambrogio’nun (Milano’nun koruyucu azizi) kardeşine adanmış. Bitişikteki Santa Maria Presso San Satiro ise, on beşinci yüzyılın ikinci yarısında mucizevi bir ikonu korumak için inşa edilmiş.

İtalyan Rönesansı tarzındaki bu yapı optik olarak yanıltıcı, sahte apsisi ile ünlüdür. Bramante tarafından tasarlanmış olan kilise, hem ilgi çekici mimarisi hem de yanıltıcı apsisiyle görülmeye değer.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; Pazar günleri 14:00-17:30, diğer günler 09:00-18:00

21.Poldi Pezzoli Müzesi

Poldi Pezzoli Müzesi – kaynak ; flickr / Alejandro

19. yüzyılda Gian Giacomo Poldi Pezzoli ve annesi Rosa Trivulzio’nun özel koleksiyonu sayesinde ortaya çıkan bu sanat müzesi, zarif, eski bir aristokrat evinde yer alıyor.

Botticelli, Mantegna, Piero della Francesca, Guardí gibi ünlü isimlerine eserlerine ev sahipliği yapan müzede mücevher, gümüş, bronz, porselen, Etrüsk çanak çömlek, zırh ve silah resimleri gibi ilginizi çekebilecek birçok sanat eseri de bulunuyor.

Müzedeki tekstil ürünleri arasında Flaman ve İran halıları, geniş bir el işi dantel koleksiyonu ve Botticelli tarafından tasarlanan çok nadir bir işleme yer alıyor. Müzedeki sanat eserleri ilginizi çekmese bile 1800’lerin ortalarında yeniden dekore edilmiş evin iç mekanı kesinlikle ilginizi çekecektir.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 14€, 11-8 yaş arası ve 26 yaşına kadar olan öğrenciler için ise 6€.
 • Ziyaret saatleri ; Salı günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

22.Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi

Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi – kaynak ; flickr / jiuguang_wang

Eski bir Olivetan manastırında yer alan Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi, ilk bilim adamlarının çalışmalarından modern zamanlara kadar bilim ve teknoloji tarihini gösteriyor.

Leonardo da Vinci Galerisi, da Vinci’nin çizimlerinden yaratılan, icatlarının ve makinelerinin birçoğunun çalışma modellerini içermesiyle müzenin en ilgi çeken bölümüdür.

Fizik sergilerinde Galileo, Newton ve Volta tarafından kullanılan cihazlar ve optik, akustik, telgraf, ulaşım, nakliye, demiryolları, uçuş, metalurji, motorlu taşıtlar, zaman işleyişi ve kereste ile ilgili bölümler var. Toplamda, 15.000’den fazla teknik ve bilimsel nesne, İtalyan bilim, teknoloji ve endüstrisinin tarihini temsil ediyor.

 • Giriş ücreti ; 10€
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-17:30

23.Sant’Eustorgio Bazilikası

Sant’Eustorgio Bazilikası – kaynak ; flickr / filip_maljkovic

12. ve 13. yüzyıllarda inşa edilmiş olan Sant’Eustorgio Bazilikası, erken Hristiyanlık döneminden kalma bir başka kilise olan San Lorenzo Maggiore’nin hemen yanında bulunuyor.

Kilisenin önünde bulunan, on altı Korint sütunlu revak, Roma Mediolanum’un ayakta kalan en büyük anıtlarından biri olarak kabul ediliyor.

24.Modern Sanat Galerisi (GAM Galleria d’Arte Moderna)

Modern Sanat Galerisi – kaynak ; flickr / kartini_k2

19. yüzyıl Romantizminden post-empresyonistlere kadar İtalyan sanatı üzerine çok sayıda esere ev sahipliği yapan Modern Sanat Galerisi‘ndeki koleksiyonlar, daha çok Renoir, Picasso, Matisse, Rouault, Modigliani, Dufy ve Vuillard’ın eserleri ile ilgi görüyor.

Canova ve çağdaşları tarafından yapılmış geniş bir Neoklasik heykel grubu da ev sahipliği yapan müze, 18. yüzyıldan kalma tarihi bir villada bulunuyor.

Francesco Hayez, Marchesi Pompeo, Andrea Appiani, Tranquillo Cremona, Juan Segantini, Faruffini Frederick, Joseph Pellizza Volpedo ve Medardo Ross’un tabloları da dahil olmak üzere Milano’nun en büyük sanatçılarının başyapıtlarının çoğu bu müzede yer alıyor. Müze ayrıca Vincent Van Gogh, Paul Cézanne, Pablo Picasso ve Amadeo Modigliani gibi yirminci yüzyılın belli başlı uluslararası sanatçılarının eserlerine de ev sahipliği yapıyor.

Modern sanat eserlerine merakınız yoksa bile, bu tarihi villa kesinlikle görülmeye değer.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 5€, öğrenci 3€. 18 yaş altı ve her gün 16:30’dan sonra ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-17:30

25.Giuseppe Meazza Stadyumu (San Siro)

San Siro olarak bilinen Giuseppe Meazza Stadyumu, İtalya’nın en ünlü stadlarından biri. AC Milan futbol kulübünün tarihini keşfedebileceğiniz bir stadyum olmasıyla ziyaretçilerin ilgisini çeken bu cazibe merkezi, özellikle futbol severlerin Milano’da gezilecek yerler listesine ekleyebileceği bir yer.

AC Milan ve FC Internazionale tarafından paylaşılan stadyum, futbol maçının olmadığı zamanda da ziyaret edilebiliyor. Yaklaşık 50€ gibi bir ücrete tur paketleriyle stadyumun içerisini ve müzesini görebiliyorsunuz.

Milano Kaç Günde Gezilir ?

Milano da gezilecek yerler blog

Milano için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre Milano’da konaklayacak olursanız yapılacak daha birçok şey bulabilirsiniz. Ayrıca Milano çevresindeki tarihi ve turistik çekim merkezleri için de zaman ayırmayı düşünebilirsiniz. Como Gölü, Milano’dan trenlerle yaklaşık 1 saat sürüyor. Günübirlik Como’ya gidip gelmek oldukça kolay. Tabii romantik bir tatil planı yapıyorsanız, Como’da birkaç gün konaklamayı da düşünebilirsiniz.

Milano’da Ne Yenir ?

İtalyan yemeklerine aşina olabilirsiniz, fakat Lombardiya mutfağı, Roma veya Sorrento’da popüler olandan oldukça farklıdır. Tabii İtalyan mutfağına hakim olan yemeklerin hemen hepsini de Milano’da bulabilirsiniz, ancak farklı bir şeyler denemek istiyorsanız Lombardiya mutfağından lezzetler, Milano’da denenmesi gereken en popüler yemeklerden.

Milano’da mutlaka denenmesi gereken popüler lezzetler ise ;

Gorgonzola

İtalya menşeli, inek sütünden yapılan küflü bir peynir olan Gorgonzola, ülkenin genelinde olduğu gibi Milano’da da denenmesi gereken en popüler peynirlerden biri.

Mavi damarları ve ağızda dağılan tuzlu bir tadı olan Gorgonzola, dünyanın en eski peynirlerinden biri olarak biliniyor. Kökeni tam olarak belli olmayan bu mavi peynirin en iyisini ise Milano’da bulabiliyorsunuz. Bu peynirleri satın alabileceğiniz en ideal adres ise, Viale Papiniano’dur.

Risotto

Risotto – kaynak ; flickr / H.C

Dünyanın birçok yerinde yenen popüler İtalyan yemeklerinden biri olan Risotto, Milano’daki en ünlü yemeklerden biri. Pirinçle yapılan bu klasik İtalyan yemeği, et, tavuk veya sebze suyunda pişirilerek krema kıvamına getirilerek hazırlanır.

Çok doyurucu bir yemek olmasa da, öğle yemeğini geçiştirmek veya akşam yemeğinde garnitür olarak tercih edilebilir.

Cotoletta

Milano Gezi Rehberi
Cotoletta – kaynak ; flickr / Paola Sucato

Kökleri geleneksel Milano kültürüne dayanan bir yemek olan Cotoletta’dan bahsetmeden hiçbir Milano yemek rehberi tamamlanmış sayılmaz diyebiliriz. Özellikle turistler arasında popüler olan Cotoletta, bir Avusturya Şnitzeline benzeyen, ekmekli bir et parçası. Genellikle dana etinden yapılır.

Trattoria Madonnina adlı mekan ise, Milano’da Cotoletta’nın en iyisini yiyebileceğiniz yerlerden biri.

Panettone

Panettone – kaynak ; flickr / stu_spivack

Aslen Milano’dan gelen, genellikle Batı, Güney ve Güneydoğu Avrupa’da ve ayrıca Latin Amerika, Eritre, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da Noel ve Yeni Yıl için hazırlanan ve sevilen İtalyan tipi bir tatlı ekmek türüdür. Bizdeki üzümlü keklere benzeyen Panettone, daha çok bir şarapla veya kahve ile tercih edilir. Milano’daki alışveriş caddelerinde yer alan cafelerin hemen hepsinde Panettone’yi bulabilirsiniz.

Kuru üzüm içeren Panettone’nin en iyisini bulabileceğiniz mekan ise, Milano katedralinin hemen dışındaki Plazza Duomo’da yer alan Mercatino di Natale adlı mekandır.

Osso Buco

Osso Buco – Kaynak ; flickr / megan_chromik

Esasen etli ve sebzeli doyurucu bir güveç Osso Buco, Milano’daki en popüler yerel yemeklerden biri. Oldukça doyurucu olduğu gibi, domuz eti veya yağı içermez. Kullanılan et her zaman dana etidir ve kemiğin üzerinde gelir.

Osso Buco, şehirdeki çoğu lokantada ve restoranda bulunabilen bir yemektir, ancak mekan önerisi isterseniz, Osteria dell’Acquabella‘ya göz atabilirsiniz.

Şehirdeki en kaliteli ve en popüler mekanlar, genellikle Milano’da gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezi olan Duomo Meydanı yakınlarında yer alıyor. Fakat buradaki mekanların şehrin geneline göre biraz daha pahalı olduğunu unutmayın, bütçeli bir öğle veya akşam yemeği için şehir merkezinin biraz dışına çıkmanız gerekiyor.

Milano’da Konaklama ? – Otel Tavsiyeleri

Milano’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, bütçenize ve zevkinize göre konaklayacağınız bölgeye, daha sonra da bölgelere göre otel aramaya başlayabilirsiniz.

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi Milano’nun kalbi Centro Storico, yani şehir merkezidir. Milano şehir merkezinde konaklayacak olursanız, şehirdeki cazibe merkezlerinin hemen hepsine yürüyerek gidebilirsiniz. Ancak bu bölgenin şehirdeki en pahalı bölge olduğunu da unutmayın. Bu yüzden Navigli, Citta Studi ve Sempione gibi konaklama bölgelerine de mutlaka göz atın derim.

Milano’da en popüler otellerden bazıları ise ;

Hotel VIU Milan – 5 Yıldız

Milano Gezi Rehberi
Hotel VIU Milan

Milano şehir merkezine yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan VIU Milan adlı bu ultra lüks otel, şehir merkezindeki 4 yıldızlı oteller ile ortalama aynı fiyat düzeyinde. Bu yüzden de şehirdeki en fazla rezervasyon alan otellerden biri.

360 derecelik panoramik manzara sunan çatı katı havuzuyla öne çıkan bu lüks otelden Milano Katedrali gibi turistik yerlere ulaşım için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacak. Ancak şehirdeki bazı gezilecek yerlere bu otelden yürüyerek gidebileceğinizi de unutmayın.

Room Mate Giulia – 4 Yıldız

Room Mate Giulia

Milano Moda Bölgesi’ne 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu lüks otel Milano Katedrali’nin hemen yanında bulunuyor. Süper merkezi konumuyla öne çıkan bu otel, şehirdeki en pahalı 4 yıldızlı otellerden biri olsa da en çok rezervasyon alan tesislerden biri.

Spice Hotel Milano – 3 Yıldız

Milano da Gezilecek Yerler
Spice Hotel Milano

Milano Merkez İstasyonu‘na en fazla 5 dakikalık yürüme mesafesindeki Spice Hotel Milano, konforlu ve elverişli bir tesistir. Yenilenmiş şık iç mekana sahip otel 19. yüzyıldan kalma bir binada yer alıyor.

Şehri gezmek için harika bir konumda yer alan Spice Hotel Milano’dan Milano metrosuna, trenlere, otobüslere ve havaalanı servisine kolayca ulaşabilirsiniz. Otel, Milano Katedrali’ne metroyla sadece 7 dakika uzaklıkta yer alıyor. Şehir merkezine yaklaşık 2 km uzaklıkta olduğundan dolayı da ekonomik bir konaklama sunuyor.

Milano’da gezilecek yerler listesi için bu 24 yere ek olarak daha birçok turistik yerden bahsetmek mümkün. Bu listedeki yerlerin dışında birkaç tarihi yeri de görebilirsiniz. Fakat Milano’da bu 24 yerden sonra zamanınız kalırsa, Como Gölü’ne de gitmeyi düşünün deriz. Veya Milano yakınlarında gezilecek yerler için de bir plan yapabilirsiniz.


Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!