Ana Sayfa İtalya Milano Milano'da Gezilecek Yerler | Görülecek 10 Yer

Milano’da Gezilecek Yerler | Görülecek 10 Yer

İtalya’nın alışveriş kenti olarak bilinen Milano, birbirinden güzel tarihi ve turistik yerleri, müzeleri, meydanları ve çok daha fazlasıyla eşsiz bir deneyim sunuyor.

Roma ve Venedik‘in aksine, biraz daha havalı şehirlerden biridir Milano. Daha çok kültür gezisi için değil de, sanki herkes alışveriş için bu şehre gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Özellikle büyük ve popüler alışveriş merkezlerinde.

Milano Hükümetinin son yıllarda her türlü ulaşım ve kültüre yapmış olduğu yatırımlar da, bu şehirde yapılacak aktiviteleri ve görülecek önemli noktaları da etkilemişe benziyor.

Turizm bakımından sürekli çalışmaların gerçekleştirildiği bu güzel şehir, İtalya’nın en pahalı şehirlerinden biri. Özellikle konaklama konusunda bu şehirde çok düşük bütçede bir gezi planı yapmak biraz zor. Fakat şehir, özellikle hostel ve pansiyon tarzı konukevleri sayesinde bu şehirde bütçesi dar olan turistlere de çok fazla olanak sunuyor.

Milano’da her şey her geçen gün daha da gelişiyor. Hali hazırda muhteşem bir metro ağına sahip bu şehir, şimdilerde daha genişleyerek turistlerin çok daha iyi kullanabileceği hale getirilmektedir. Böylesine büyük çalışmaların yapıldığı şehirde de turist olarak daha kolay hale geliyor.

Milano’da gezilecek yerler ise, daha çok yürüme mesafesinde olsa da, bazı yerler için toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekiyor. Fakat, şehirde 1 gün gibi kısa bir süre konaklamayı planlıyorsanız, toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmadan gidilecek noktalara göz atmanızda da yarar var.

Milano Gezilecek Yerler Listesi 2020

Bu şehirde gezip görülecek turistik yerlerin büyük bir bölümü meydanlarda ve farklı semtlerde bulunmakta. Şehir gezisi için bir başlangıç noktası tercih etmek isterseniz de, Duomo Meydanı’nı düşünebilirsiniz.

Gelelim şehrin en güzel yerlerine ;

1.Duomo (Milano) Katedrali 

Duomo (Milano) Katedrali 
Duomo (Milano) Katedrali

Şehirdeki görülecek noktalar arasında en ünlü yerlerden biri olan Duomo Katedrali, görkemli yapısı ve eşsiz tarihi ile dikkat çeken yapılardan.

Katedral içerisinde görebileceğiniz birçok değerli eser bulunuyor. Dış mimarisinin olduğu kadar iç yapısı da oldukça etkili. Ayrıca katedralin yukarısına çıkarak şehrin güzel bir panoramik manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Bu katedral ”Piazza del Duomo”da yani Duomo Meydanı’nda bulunmaktadır. Katedralin bulunduğu meydan, şehri tarihi merkezi olarak bilinir ve şehirdeki en kalabalık yerlerden.

Bu meydanda ve yakınlarında birbirinden güzel kafeleri ve restoranları bulabiliyorsunuz. Ancak, bu meydanda bulunan her şeyin aşırı pahalı olabileceğini de unutmayın. Her ne kadar ağzına kadar tıka basa dolu restoranlar, insanı cezbetse de, buradaki restoranlarda yemek ciddi bir ayrılacalıktır.

2.La Galleria Vittorio Emanuele II – Milano’da Alışveriş Adresi

La Galleria Vittorio Emanuele II
La Galleria Vittorio Emanuele II

Katedral ziyaretinizden hemen sonra, kısa bir yürüyüşten sonra ulaşabileceğiniz yer, Galleria Vittorio Emanuele II’dir.

Bu şehirde alışveriş denince akla ilk gelen yer, şüphesiz La Galleria Vittorio Emanuele II olmaktadır.

Burası aslında tarihi bir alışveriş merkezi. Aslında burayı ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümü, bu tarihi yapıyı görmek için gitmektedir. Alışveriş için burayı tercih eden turist sayısı gerçekten çok az.

Burada alışveriş yapmakta ayrıcalık. Bu alışveriş merkezindeki mağazaların hemen hemen hepsi, dünyaca ünlü, pahalı ve bilindik markalardır. Bir de Milano gibi pahalı bir şehir ile bu ünlü markaları birleştirdiğinizde fiyatların nasıl olacağını az çok hayal edebilirsiniz.

Sırf yapıyı görmek için gidin. Mutlaka içeriye de göz atın. Demirden yapılmış mükemmel kubbesini seveceksiniz.

3.La Scala Opera Binası

La Scala Opera Binası
La Scala Opera Binası

Galleria Vittorio Emanuele II ziyaretinizden hemen sonra, kısa bir yürüyüş sonrasında ulaşabileceğiniz bu opera binasına gidin.

Dünyanın en tanınmış opera binalarından biri olan La Scala, gezilecek noktalar arasında listenize ekleyebileceğiniz güzel bir yapı.

Napoli’deki San Carlo Tiyatrosu ve Venedik’teki Fenice ile birlikte, İtalya’nın en prestijli 3 operasından biri olan La Scala’da konser fiyatlarına sırf  ”Bu fiyata Amerika’da Rihanna’nın Konserine katılırım” demek için göz atın.

Konser fiyatları uçuk. Fakat binayı boşken görmek ucuz.

Bu binayı turlar ile görebilirsiniz. Turlar ile ziyaret edecek olursanız da, sesli rehber (İngiliz) hizmetinden yararlanmayı da unutmayın.

İç mekanı görmek şansım olmasa da, cüzi bir ücrete bireysel olarak veya turlar ile bu binanın içerisini görebileceğinizi unutmayın.

4.Milano Navigli Bölgesi

Milano Navigli Bölgesi
Milano Navigli Bölgesi

Naviglio Grande ve Naviglio Pavese kanalları ve eşsiz fotojenik yerleri ile ünlü olan Navigli Bölgesi, şehrin en güzel yerleri arasındadır.

Burası daha çok Milano gece hayatı için plan yapan turistlerin favori adreslerinden. Fakat, bu bölgeye hafta içi gidecek olursanız, kanalların güzel manzarasını ve etraftaki tarihi yapıları da görebilirsiniz.

Burada yapılacak en güzel şeylerden biri ”Tekne Gezisi”dir. Buradaki tekne turlarına katılarak, şehirdeki birçok noktayı çok daha iyi ve hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Tekneden görülen manzaraların çoğu harika. Eşsiz fotoğraf kareleri yakalamak için en ideal aktivitelerden birisi.

Eğer Navigli Bölgesi’ne bir şeyler içmek gitmeyi planlıyor ve özel bir mekan arıyorsanız, kesinlikle ”Backdoor 43”e gitmenizi tavsiye ederim. Kanalların hemen üzerinde yer alan bu barın barmenlerinin maskeli oluşu, farklı bir tarz yaratmış. Deneyin pişman olmayacaksınız.

5.Sforzesco Şatosu (Kalesi)

Sforzesco Şatosu (Kalesi)
Sforzesco Şatosu (Kalesi)

Kale veya şato olarak da bilinen Sforzesco, şehirdeki tarihi yerler arasında en görkemli olanı. Buraya da Duomo Meydanı’ndan yürüyerek çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Şehir merkezinde yer alan bu ünlü yapı, Visconzi ailesi tarafından, 1358 yılında şehri düşmanlara karşı korumak için inşa edilmiş.

Rönesans döneminde Leonardo DaVinci atölyelerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu kale, birçok kez tahrip edilip yeniden yapılmış ve günümüzdeki halini almıştır. Ayrıca saray içerisinde birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan, birçok müzeyi de görebilirsiniz.

Şehirdeki en meşhur yerlerden biri olarak bilinir ve kaçırılmaması gereken yapılardandır.

6.Sempione Parkı

Sempione Parkı - Milano Gezilecek Yerler Blog
Sempione Parkı

Milano’nun en güzel gezilecek yerleri arasında olan bu park, Sforzesco Kalesi’nin hemen arkasında bulunmaktadır.

Şehirdeki en büyük park olarak bilinen Sempione parkta Arco della Pace (Porta Sempione) zafer kemeri de görülmeye değer. İtalya’nın bir kapısı olan Sempione Kapısı, görkemli yapısıyla turistler arasında oldukça popülerdir.

Ayrıca bu parkta, bazı farklı yapıları ve anıtları da görebilirsiniz. Özellikle anıt görmek için olmasa bile, Sforzesco Kalesi’nin hemen arkasında bulunduğu için bile ziyaret edilebilir.

7.Milano Kraliyet Sarayı

Milano Kraliyet Sarayı
Milano Kraliyet Sarayı

Şehirdeki tarihi yerler arasında bir diğer görkemli yapı ise, şehrin sembolik eserlerinden olan Kraliyet Sarayı’dır.

Bu sarayda her yıl hem modern hem de çağdaş sanat dalında birçok sergi düzenlenmektedir.

7 bin metrekarelik kocaman bir alanda bulunan bu saray içerisinde, ”Saray Müzesi”ni görmeyi unutmayın. Bu müzede Milano tarihi hakkında detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

8.Pinacoteca di Brera Müzesi

Pinacoteca di Brera Müzesi
Pinacoteca di Brera Müzesi

Milano’nun en güzel müzeleri arasında olan Pinacoteca di Brera Müzesi, İtalya’daki en önemli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

Sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunan bu müze, eski bir manastır üzerine inşa edilmiş ve müzedeki eserler, 40 odada kullanılan sanat tekniğine göre kronolojik sıraya göre düzenlenmiş.

Raphael’in “Bakire Evliliği” ya da Caravaggio’nun “Emmaus’un Son Akşam Yemeği gibi dünyanın en bilindik sanat eserlerini de bu müzede görebilirsiniz.

9.Sant’Ambrogio Bazilikası

Sant'Ambrogio Bazilikası
Sant’Ambrogio Bazilikası

1099 yılında inşa edilmiş olan bu dini yapı da, Milano’da görülecek yerler arasında. Turistlerin çoğu bu dini yapıyı es geçiyor olsa da, tarihe ve sanata merakınız varsa kesinlikle listenizde olması gereken bir yer.

Bazilika içerisinde en dikkat çeken yerler ise ; Saint Ambrose, Saint Gervasus ve Saint Protasus’un kalıntılarının bulunduğu Silikon lahit ve kripto’dur.

Tarihsel olarak Duomo’dan daha önemli olan bu bazilika, Lombard Romanesk mimarisinin en iyi örneklerinden biri.

10.Monumental Cemetery

Monumental Cemetery
Monumental Cemetery

Başka yerde görebileceğiniz mezarlıklardan çok daha farklı olan bu anıtsal mezarlık, şehirdeki en popüler yerlerden.

Pazartesi günleri kapalı olan bu mezarlık, bir mezarlıktan çok açık hava müzesine benziyor. Her mezarlığın bir sanat eseri değerinde oluşundan olsa gerek, mezarlığı daha çok sanatseverler beğeniyor.

Mezarlığın ana girişinde ülkenin en önemli şahsiyetlerinin mezarlarını görebiliyorsunuz. Ayrıca girişteki mezarlığın haritasına mutlaka bir göz atın deriz. Bu harita yardımı ile, mezarlıktaki en önemli gezilecek noktaları görebilir, güzel bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

Milano gezilecek yerler listesi için bu 10 yere ek olarak daha birçok turistik yerden bahsetmek mümkün. Fakat, şehirdeki en popüler ve en önemli noktalar bu 10 yer ile başlamaktadır. Bu listedeki yerlerin dışında birkaç tarihi yeri de görebilirsiniz. Fakat Milano’da bu 10 yerde sonra hala zamanınız kalırsa, Como Gölü’ne de gitmeyi düşünün deriz. Veya Milano çevresindeki şehirlere ve kasabalara göz atabilirsiniz. Bu 10 yerden sonra, şehirde daha fazla zaman kaybetmenize de sanıyorum gerek yok.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Berlin Katedrali (Berliner Dom) | Tarihi, Ulaşım, Giriş Ücreti

Berlin'in simge yapılarından biri olan Berlin Katedrali (Berliner Dom), şehirdeki en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olmasının yanında, Almanya'nın en önemli tarihi eserlerinden biri...

Brüksel Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Brüksel Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım için üç farklı transfer seçeneği mevcut. Bunlar otobüs, taksi ve trenlerdir. Ancak Brüksel'de 2 tane havaalanı olduğunu da unutmayın....

Budapeşte Parlamento Binası | Tarihi, Giriş Ücreti Ve Ulaşım

Macaristan Parlamento Binası olarak da bilinen, gotik mimarisiyle şehirdeki en dikkat çeken yapılardan biri olan Budapeşte Parlamento Binası, Tuna nehri boyuncu tüm güzelliği ve...

Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) | Hikayesi, Ulaşım ve Tarihi

Floransa'nın en iyi bilinen ve en güzel kartpostallık fotoğraflarına sahne olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), İtalya'nın en eski köprüsü olmasının yanı sıra en önemli...
error: Content is protected !!