Barselona Gezilecek Yerler | 3 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Barselona gezilecek yerler listesi daha çok ünlü mimar Gaudi‘nin eserlerinden oluşuyor olsa da, Barselona Gaudi’nin eserlerinden çok daha fazlasını sunuyor…

İspanya‘nın en beğenilen şehirlerinden biri olan Barselona, Avrupa’nın pek çok yerinde olmayan mimari yapıları, parkları, meydanları ve eşsiz tapasları ile meşhur muhteşem bir şehir.

Barselona, sıkılmadan 3-4 gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz şehirlerden. Casa Batllo, Sagrada Familia Kilisesi, Park Güell ve çok daha fazla turistik yer ile eşsiz bir Barselona gezilecek yerler listesi oluşturabilirsiniz.

Bu şehirde çok fazla gezip görülecek yer olsa da, şehirdeki en turistik aşağıdaki 33 yer, mutlaka görülmesi gereken çekim merkezlerinden. Eğer Barselona’da bu gezilecek noktaları gördükten sonra hala zamanınız kalacak olursa, Barselona’ya yakın İspanya şehirlerine de göz atabilirsiniz. Trenler ve otobüsler ile İspanya’da şehirler arası ulaşım oldukça kolay oluyor.

Barselona 3 Günlük Gezi Rotası

Barselona gezilecek yerler haritası
Barselona gezilecek yerler haritası – Haritayı ve rotayı google maps’te görmek için tıklayın.

1.GÜN (Gaudi Eserleri)

 • Park Güell (Şehir merkezine uzak olduğundan metrolar veya otobüsler ile ulaşmanız gerekiyor. Dönüşte yürüyebilir veya yine metro/otobüs kullanabilirsiniz).
 • Sagrada Familia Kilisesi (Online olarak bilet almanızda yarar var. Yoksa çok uzun kuyruklara girmek zorunda kalabilirsiniz)
 • Casa Mila
 • Casa Batllo
 • Güell Sarayı

2.GÜN (Las Ramblas ve Barri Gotic Bölgeleri)

 • Mercat de la Boqueria
 • La Rambla Caddesi
 • Vicens Evi
 • Plaça Reial
 • Barri Gotic bölgesi
 • Plaza del Rey (Plaça del rei)
 • Barselona Katedrali
 • Plaça Nova

Zamanınız kalırsa Plaza Katalunya adı verilen meydanı da listeye ekleyebilirsiniz. Çok turistik bir yer olmasa da, Las Ramblas tarafına giden her turistin mutlaka göz attığı bir yer.

3.GÜN (Montjuic Tepesi ve Plaça d’Espanya Meydanı Çevresi)

 • Montjuïc’in Sihirli Çeşmesi (İlk sırada olsa da, buraya akşam saat 08:00’den sonra gelip ışık şovunu izlemeyi unutmayın. Yani mümkünse iki kez, yoksa sadece akşam ziyaret edin)
 • Poble Espanyol (Açık hava müzesi. Mutlaka görülmeli)
 • Katalan Ulusal Sanat Müzesi (Dışarıdan görmek yeterli olabilir)
 • Katalonya Arkeoloji Müzesi (Arkeolojiye merakınız veya zamanınız yoksa es geçilebilir)
 • Montjuic Kalesi (Tepeden manzara seyretmeyi ve tepedeki tarihi kaleyi ziyaret etmeyi unutmayın. Zamanınız varsa, tepe üzerindeki diğer cazibe merkezleri de görülebilir).

Son olarak, zamanınız kalırsa ve yaz aylarında Barselona’yı ziyaret ediyorsanız, Barceloneta bölgesine ve plajlara göz atmayı da unutmayın.

PEKİ BU 3 GÜNLÜK GEZİ ROTASINA GÖRE NEREDE KALINIR ?

Eğer 1. güne göre, yani Gaudi’nin başyapıtlarına göre bir yerde konaklamak isterseniz, konaklayacağınız bölge Passeig de Gracia adı verilen bölge yakınları olmalı. Burası, diğer turistik cazibe merkezlerine güzel bir erişim ağı sunduğu gibi, Barselona şehir merkezine nazaran biraz daha ekonomik bir konaklama sunar.

Dilerseniz buraya tıklayabilir, Passeig de Gracia’daki en popüler ve en ideal otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

2. güne göre, yani Las Ramblas ve Barri Gotic bölgelerine yakın bir yerde konaklayacak olursanız da, Barselona’nın hemen her turistik yerine rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu bölge, biraz daha genç kesimin tercih ettiği bölgelerden. Ayrıca Barselona gece hayatı için şehirdeki en ideal bölgeler olarak bilinir. Barri Gotic bölgesindeki otellere göz atmak için buraya, Las Ramblas bölgesindeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Şehirdeki en popüler ve en ideal konuma sahip tesislerden bazıları ise ;

 • Ciutat de Barcelona – 3 Yıldız ; Barselona’nın en güzel konaklama bölgesi olan Ciutat Vella’da bulunuyor. Casa Batllo ve Passeig de Gracia gibi Barselona’da mutlaka görülmesi gereken yerlere yürüme mesafesinde bulunduğu gibi, şehrin tam merkezine de oldukça yakındır. Oteli İncelemek için tıklayın
 • Barcelona House – 3 Yıldız ; Şehirdeki en uygun fiyatlı orta bütçeli otellerden. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bu otelden şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz. Otel tam olarak Barselona’nun en ünlü cazibe merkezlerinden biri olan ”Plaza Reial”ın yanında bulunuyor. Barselona’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olduğu gibi kendi kategorisine göre en uygun fiyatlı olan tesislerden. Oteli İncelemek için tıklayın
 • Ayre Hotel Rosellón – 4 Yıldız ; Sagrada Familia Kilisesi manzaralı bu otel, biraz daha lüks ve romantik bir tatil planı yapan turistlerin tercih edebileceği tesislerden. Bu otelden, Barselona’nın sembolik yapısı olan Sagrada Familia’ya yürüyerek 3 dakika içerisinde gidebilirsiniz. Oteli İncelemek için tıklayın

Barselona Gezilecek Yerler Listesi

Barselona gezilecek yerler blog

Barselona gezinize başlangıç noktası olarak, Gaudi’nin birçok eserine ev sahipliği yapan ”Passeig de Gracia” veya Las Ramblas bölgesini tercih edebilirsiniz. Aslında bu şehirde 3-4 gün gibi bir zamanınız varsa, turistik yerlere nereden başlayacağınızın da çok büyük bir önemi yok. Çünkü bu süre zarfında Barselona’nın en ünlü yerlerini rahatlıkla ziyaret edebiliyorsunuz. Fakat illa bir yerden başlamak isterseniz Passeig de Gracia’yı düşünebilirsiniz.

Barselona’nın En Turistik Yerleri

İlk olarak şehirdeki en önemli ve en turistik yerleri görmenizde yarar var. Özellikle günübirlik bir Barselona gezisi planlıyorsanız, aşağıdaki en önemli gezilecek noktalar ile gezinize başlayın. Daha fazla zamanınız kalırsa da şehirdeki diğer gezip görülecek yerlere göz atabilirsiniz.

1.Sagrada Familia Kilisesi

Sagrada Familia Kilisesi
Sagrada Familia Kilisesi

Dünyaca ünlü bu kilise, Avrupa’nın hatta dünyanın en bilindik yapılarından bir tanesi. Bitmek bilmeyen bir kilise olarak nam salmış bu kiliseyi günümüzde ziyaret edebiliyorsunuz, fakat bir yandan inşaat hâlâ devam ediyor.

Antoni Gaudi‘nin bu şehirde birçok eseri bulunuyor. Fakat Sagrada Familia Kilisesi, en ünlüsü ve en güzelidir. Bu kilisenin en belirgin özelliği, daha önce gördüğünüz hiçbir kiliseye benzemiyor oluşudur. Farklı mimarisiyle göz kamaştıran bu kilisenin önünde fotoğraf çektirmek Barselona’da yapılacak en önemli şeyler arasında.

Kilise ziyareti için herkesin dediği gibi sabah saatlerini tercih etmeyin. Çünkü her turiste aynı şey söylendiğinden dolayı, kilise sabahları aşırı kalabalık olabiliyor. Özellikle tur firmalarının sabahın erken saatlerinde buraya geliyor oluşu, turist trafiğini daha çok artırmaktadır.

Bu kilise için en ideal ziyaret zamanı öğleden sonra 3-4 gibidir. Bu saatler, turistlerin yavaş yavaş akşam için plan yaptıkları saattir ve inanın bu saatlerde çok daha sakin bir kilise ziyareti gerçekleştirebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; Online bilet alımlarında ücret, yetişkinler için 20€’dur. Öğrenciler, emekliler, çocuklar ve Gençlik kartı sahipleri 18€, yaşlılar ise 16€. 10 yaşın altındaki çocuklar kiliseyi ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor. Kulelere çıkmayı da planlıyorsanız ‘Basic’ bilet yerine ‘Top View’ adı verilen 32€’luk biletlerden satın almanız gerekiyor.
 • Ziyaret Saatleri ; 09:00-18:00
 • Kiliseyi ‘Skip the line’ biletleriyle ziyaret etmeyi düşünün. Birkaç euro fazla ücret ödeyerek uzun bilet satın alma kuyruklarına girmek zorunda kalmazsınız.
 • Barcelona City Pass kartlar ile kiliseyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

2.Casa Mila

Casa Mila Çatı Katı
Casa Mila

Yine bir Gaudi mirası olan Casa Mila, ”La Pedrera” olarak da bilinir ve Barselona’nın en çok fotoğraflanan yapılarından biri. Casa Mila, ”Passeig de Gracia”da bulunuyor ve Sagrada Familia’ya çok da uzak değildir. Bu yüzden bu sıralamayı takip ederek de bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

Taş ocağının yüzeyine benzeyen yapısıyla oldukça dikkat çeken bu yapı, 1912 yılında inşa edilmiş.

Binanın içerisini gezmekte mümkün. Tabii her Gaudi eserinde olduğu gibi bu binaya girişler de ücretli. Ayrıca binanın çatı katına da mutlaka çıkın. Hem görebileceğiniz şehir manzarası hem de binanın bacaları ve mimari yapısı, buradan çok daha güzel görünüyor.

 • Giriş ücreti ; yetişkinler için 24€, 7-12 yaş arası çocuklar için 13€ ve 0-6 yaş arası çocuklar için ise ücretsizdir. Bu bilet fiyatları online olarak alındığı zamanlarda geçerli. Casa Mila’dan bilet alacak olursanız, yetişkinler için 27€, 7-12 yaş arası çocuklar için ise 16€ ödemeniz gerekiyor.
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü açık olan binayı kış aylarında 09:00-18:30 saatleri arasında, yaz aylarında ise 09:00-20:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Gece turu ziyaret saatleri ise, kış aylarında 19:00-21:00 ve yaz aylarında 21:00-23:00 arasıdır.
 • Daha sakin bir Casa Mila gezisi için 34€’luk gece turu biletlerinden satın almayı düşünebilirsiniz.

3.Casa Batllo

Casa Batllo
Casa Batllo

Casa Mila ziyaretinizde sonra, Gaudi’ye tam anlamıyla doymak için Casa Batllo‘da göz atın. Bu bina da, Barselona’nın en turistik yerleri arasında yer alıyor.

Casa Batllo ve Casa Mila hemen hemen aynı diyenlere aldırmayın. Tamamen farklı konseptte olan Casa Batllo, Casa Mila’ya az biraz benzese de, aynısı demek pek doğru değil.

Bu bina, Barselona’nın kartpostallık yerlerinden. Eşsiz bir mimariye sahip bu binanın da çatısına çıkabiliyorsunuz. Binanın dış mimari yapısı, ejderha iskeletlerine benziyor. İç mekan ise, çok daha güzel bir şekilde dekore edilmiş.

Binaya girmek için çok yoğun bir turist trafiğiyle karşılaşabilirsiniz, özellikle gün batımı saatlerinde. Mümkünse sabah saatlerinde veya akşamları ziyaret edin derim.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler 25€, 7-18 yaş arası 22€ ve 7 yaşın altındaki çocuklar ise ücretsiz. Biletlerinizi hem online hem de Casa Batllo’dan alabilirsiniz. Online olarak hiçbir ek ücret ödemeden ‘Skip the line’ adı verilen, sıra beklemeden geçiş imkanı sunan bileti alabileceğinizi de unutmayın.
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-19:00

4.Las Ramblas

Las Ramblas Barselona
Las Ramblas

Barselona’nın gezilecek yerleri arasında en kalabalık noktalardan olan Las Ramblas, sokak sanatçıları, canlı heykelleri ve turist kalabalığı ile, kendinizi çok çabuk turist hissedebileceğiniz yerlerden birisi.

Bu bölgede aradığınız hemen her şeyi bir arada bulabilirsiniz. Birbirinden güzel restoranlar, kafeler ve eşsiz otelleri fazlasıyla Las Ramblas’ta bulmak mümkün.

Las Ramblas, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Bu yüzden Barselona gezilecek yerler listenize bu bölgeden de başlayabilirsiniz.

Ayrıca La Rambla Caddesi olarak bilinen yeri de baştan aşağı dolaşmayı ve yankesicilere dikkat etmeyi de unutmayın.

 • La Rambla Caddesi, Barselona’da en iyi yemekleri ve en iyi konaklama bölgelerini bulabileceğiniz yerlerden biri. Gezmek için olmasa da yeme içme için gitmeyi düşünebilirsiniz.

5.Barceloneta

Barceloneta Plaji
Barceloneta

Barselona plajları da en az Gaudi’nin eserleri kadar ünlü. Hele bir de kavurucu sıcaklarının olduğu temmuz-ağustos aylarında Barselona’yı ziyaret ediyorsanız, aradığınız tatil havasını burada bulabilirsiniz.

Barceloneta, Barselona’nın en bilinen plaj bölgesi. Yani deniz, kum, güneş denildiğinde akla ilk gelen yer. Burada birbirinden güzel balık restoranlarını, plajları ve kafeleri de bulabiliyorsunuz.

Ayrıca burası geceleri de bir hayli hareketlenmektedir. Eğer Barselona gece hayatı için de planlarınız varsa bu bölgeye mutlaka uğrayın derim.

 • Kış aylarında Barselona’yı ziyaret ediyorsanız, buradaki otellerin şehrin geneline göre daha uygun olacağını da unutmayın.

6.Park Güell

Park Güell
Park Güell

Bu park, ne İspanya’da ne de Avrupa’da görebileceğiniz parklardan biri. Antoni Gaudi’nin bir başka eseri olan Park Güell, tam fotoğrafçılar için. Farklı tarzı ve mimarisiyle ilgi gören park, her yaştan turistin keyifli dakikalar geçirebileceği cazibe merkezlerinden biri.

Kartpostallık fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu park, diğer turistik noktalara biraz ters bir yerde bulunuyor olsa da, Barselona’da gezilecek en önemli yerler arasındadır.

Bu parkı ziyaret etmenin amacı, parkın ana terasında Barselona’nın eşsiz manzarasını seyretmek, güzel fotoğraf kareleri yakalamaktır. Fakat hala Gaudi’ye doyamadıysanız, parkta bulunan ”Gaudi Evi Müzesi”ni de ziyaret edebilirsiniz. Antoni Gaudi’nin 1906’dan 1926 yılına kadar yaşadığı bu ev, pek popüler olmasa da, Gaudi’yi merak edenler için oldukça bilgilendirici bir müze.

 • Giriş ücreti ; Sadece Anıtsal Gaudi Bölgesi için 8€ ödemeniz gerekiyor, diğer bölümler ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; Kış aylarında 08:30-18:30, yaz aylarında ise 08:30-20:30

Barselona’da Gezilecek Diğer Yerler

Aşağıdaki görülecek yerler de şehirdeki önemli noktalardandır. Fakat yukarıdaki 6 yer kadar popüler değil. Yine de görülmeye değer bu gezilecek noktaları da, vaktiniz varsa kesinlikle listenize ekleyin derim.

7.Montjuic Tepesi

Montjuic Manzarası
Montjuic

Barselona’nın bir diğer turistik bölgesi ise, Montjuic adı verilen, birbirinden güzel tarihi ve gezilecek noktalara ev sahipliği yapan bölge/tepedir.

Montjuic’in en güzel yeri, ”Magic Fountain” adı verilen, ışık gösterilerinin yapıldığı meydandır. Burası geceleri bambaşka bir görüntüye sahne oluyor. Her yarım saatte yapılan bu ışık gösterilerini mutlaka izleyin.

Ulusal Katalan Sanatı Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Etnoloji Müzesi gibi birçok müzeye ev sahipliği yapan Montjuic de, görülmeye değer yerler arasında.

 • Tepeyi ücretsiz olarak görebilirsiniz. Ancak tepede yer alan bazı cazibe merkezleri ücrete tabi.

8.Katalunya Meydanı (Plaça de Catalunya)

Katalunya Meydanı
Katalunya Meydanı

Barselona meydanları arasında en popüler ve en bilindikler arasında olan Catalunya Meydanı, Passeig de Gracia ve Las Ramblas olarak bilinen, Barselona’nın en ünlü yerleri arasında bulunuyor.

Şehirdeki en iyi buluşma noktalarından biri olan bu meydan, kaybolduğunuzda bulmanız gereken yerlerden biri olabilir. Çünkü meydan, şehirdeki turistik yerlerin hemen hepsine yakın bir konumda bulunuyor.

Ayrıca meydan çevresinde birbirinden kaliteli restoranları ve kafeleri de bulabilirsiniz. Burası, şehrin en hareketli yerlerinden, Barselona gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmeli.

9.Tibidabo

Tibidabo
Tibidabo

”Bir tepe üzerinde panayır” bu cümle aslında Tibidabo’yu çok güzel bir şekilde açıklıyor.

Şehir merkezinin birçok noktasından görebileceğiniz bu tepe üzerinde bulunan tapınak ve bu tapınağın en yukarısından seyredebileceğiniz manzara, Barselona’da yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri olabilir.

Tibidabo eğlence merkezi çocuklu ailelerin de favori spotlarından. Fakat çocuklarınız ile seyahat etmiyorsanız, bu tepeye Barselona’nın eşsiz manzarasını seyretmek için bile gidebilirsiniz. Bunun dışında yapılacak pek bir şey olmasa da, manzarası bile fazlasıyla yetecektir.

10.Parc de la Ciutadella (Ciutadella Parkı)

Parc de la Ciutadella (Ciutadella Parkı)
Parc de la Ciutadella (Ciutadella Parkı)

Barselona parkları arasında bir hayli popüler olan Ciutadella Parkı da, Barselona’da görülecek yerler arasında. Şehirdeki en zengin parklardan biri. Hayvanat bahçesine bile ev sahipliği yapıyor.

Parkta bulunan göl üzerinde kayıkla gezmek ise, Barselona’da yapılacak en güzel şeylerden biri. Bunun yanında Arc de Triomf adlı zafer kemeri, tüm silüetiyle parka girerken sizi selamlıyor.

Bu park için en azından 2 saatinizi ayırın. Burası, şehirde en iyi vakit geçirebileceğiniz yerlerden. Burayı es geçmeyin.

11.Camp Nou Stadyumu

Camp Nou Stadyumu
Camp Nou Stadyumu

Futbol severler bilir, Barselona denince akla Camp Nou gelir, Messi gelir (Messi artık gelmeyebilir 🙂 ). FC Barcelona Kulübüne ev sahipliği yapan bu stadyumda bir derbi maçı izlemek başka olsa da, stadı görmekte pek fena bir duygu sayılmaz. Stadyumu tur eşliğinde gezebiliyorsunuz. Yani öyle kafanıza göre bi girip etrafa göz atayım demenize izin verilmiyor.

Biletler biraz pahalı fakat, bütçeli bir Barselona gezisi planlamıyorsanız, kesinlikle ödediğiniz ücrete değecektir. Ayrıca stadyumda bir de Barselona takımına ait her şeyi bulabileceğiniz bir mağaza bulunuyor.

12.Plaça Reial

Plaça Reial
Plaça Reial

Barselona’nın en güzel ve en fotojenik meydanlarından biri olan Plaça Reial, Barri Gotik bölgesinin en gözde yerlerinden biri. Birbirinden kaliteli ve lüks restoranlara ve kafelere ev sahipliği yapan bu meydan çevresi, Barselona ziyaretinizde kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri.

Ayrıca meydan, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani meydana ulaşım oldukça kolay.

Bunun yanında, Barselona gece hayatı için bir planınız varsa mutlaka buraya bir göz atın. Zira, şehrin en iyi gece kulüplerini burada bulabilirsiniz.

13.Santa Maria del Mar Kilisesi

Santa Maria del Mar Kilisesi
Santa Maria del Mar Kilisesi

Barselona’nın en güzel dini yapılarından biri olan Santa Maria del Mar, La Ribera Katedrali olarak da biliniyor.

Görkemli ve şık yapısıyla dikkat çeken bu kilise, 1329-1389 yılları arasında inşa edilmiş.

Gotik mimarisi ve sadeliği ile diğer kiliselerden ayrılan bu kiliseyi de listenize ekleyin.

14.Vicens Evi

Vicens Evi
Vicens Evi için biletler ; www.tiqets.com

Barselona’nın en güzel semtlerinden biri olan Gracia’da bulunan Vicens Evi, tahmin edebileceğiniz üzere Gaudi’nin bir başka eseridir.

Bu bina günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor ve Barselona’da gezilmesi gereken en güzel yerlerden biri.

Art Nouveau tarzındaki yapısıyla dikkat çeken Vicens Evi, 1883-1888 yılları arasında inşa edilmiş. Müze olarak açıldığı günden günümüze de Barselona’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

 • Giriş ücreti ; 12€
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-20:00

15.Güell Sarayı

Güell Sarayı
Güell Sarayı – Barselona gezilecek yerler blog

Gaudi’den bıkmadan bir eserden daha bahsetmekte yarar var. Hem de en önemliler arasında. Güell Sarayı, şehirdeki en turistik yapılardan bir tanesi. Casa Mila ve Casa Batllo’dan çok daha farklı olan bu sarayın tarihi ise 1888 yılına uzanıyor.

Gaudi’nin Guell’in sarayında kullandığı pencereler dikdörtgendir – başka bir deyişle, kemerlerin çizgileri için bir karşılama işlevi görür.

Güell ailesinin bu saray ikametgahı, temel olarak mermerle kaplanmış, en zarif mobilyalarla ve sanatsal nesnelerle süslenmiş taştan yapılmış bir eser. Oldukça fotojenik bir yapısı olan bu binaya da zamanınız varsa göz atın.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler 12€, 10-17 yaş arası 5€ ve 10 yaş altı çocuklar için ise ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; Kış ayları 10:00-18:00, yaz ayları 10:00-20:00

16.Barselona Katedrali

Barselona Katedrali
Barselona Katedrali

Barri Gotik bölgesi’nde bulunan bu dini yapı, şehirdeki sembolik yapılardan biri olsa da, Sagrada Familia gibi aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip değil. Tabii Barselona’nın birçok önemli yerinde olduğu gibi, burası da öğle saatlerinde ciddi anlamda kalabalık olabiliyor.

93 metre uzunluğunda ve 40 metre genişliğinde olan bu katedral, 1386-1393 yılları arasında inşa edilmiş. Vitray pencereleri ve sivri kuleleriyle dikkat çeken bu katedralin içerisine girmeseniz de, Gotik Bölgesi’ne gittiğinizde dışarıdan birkaç fotoğraf çekmeyi unutmayın.

 • Giriş ücreti ; 7€
 • Ziyaret saatleri ; 08:00-19:30

17.Barri Gotic

Barri Gotic
Barri Gotic

Gotik Mahallesi olarak bilinen bu bölge, Barselona gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel noktalardan biri. Birbirinden güzel ve eski tarihi yapılara ev sahipliği yapan bu bölge ayrıca, şehrin en popüler barları, gece kulüpleri ve katalan restoranlarıyla dolu.

Bu mahalle, daha çok genç turistlerin akşam saatlerinde, orta yaş turistlerin de gündüz vakitlerinde zaman geçirdiği yerlerden biri. Tabii geceleri de her yaştan turist için bir şeyler bulmak mümkün.

Orta Çağ’dan kalma dar sokakları ile ünlü bu mahalleyi kaybolarak gezin. Bir yere gitmek için şehir haritası kullanmak yerine, her çıkmaz sokağa göz atın. Burası tarih dolu bir yer. Her sokak, başka bir güzelliğe açılan kapı.

18.Mercat de la Boqueria

Mercat de la Boqueria – Kaynak ; flickr.com/traveling-otter

Barselona’nın en ünlü pazarlarından biri olan Mercat de la Boqueria, gıda malzemelerinin satıldığı bir yer olmasının dışında, birçok cafeye ve restorana da ev sahipliği yapıyor.

Yerel halkın günlük ihtiyaçlarını karşılamak için, turistlerin ise tarihi pazarı ve içerisindeki mekanlarda bir şeyler yemek için ziyaret ettiği bu pazara şehir merkezinden kısa sürede ulaşabilirsiniz.

19.Poble Espanyol

Barselona Gezilecek Yerler
Poble Espanyol – Kaynak ; flickr.com/dmitry_karyshev

Poble Espanyol, İspanya köyü olarak da biliniyor. Açık hava müzesini andıran bu köy, Barselona’nın en önemli ve en popüler çekim merkezlerinden.

Kelimenin tam anlamıyla İspanya Köyü anlamına gelen Poble Espanyol’da çok sayıda hediyelik eşya dükkanları, el işi örnekleri, cam ocağı atölyesi de bulunuyor. Ayrıca Picasso ve Dali gibi dünyaca ünlü sanatçıların birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapan Çağdaş Sanat Müzesi de burada bulunuyor.

Barselona’dan ne alınır ? sorusuna farklı bir cevap arıyorsanız buradaki hediyelik eşya dükkanlarına mutlaka göz atın derim.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler 14€ (Online olarak önceden alınırsa 2-3€ daha ucuz), 4-12 yaş arası çocuklar 9€

20.Katalan Ulusal Sanat Müzesi (MNAC)

Katalan Ulusal Sanat MüzesiKatalan Ulusal Sanat Müzesi - Barselona Gezilecek Yerler
Katalan Ulusal Sanat Müzesi – Kaynak ; flickr.com/enric-rubio-ros

İspanya’nın Katalan tarihine merakınız varsa veya Katalan sanat eserleriyle ilgileniyorsanız, Katalan Ulusal Sanat Müzesi‘ne de göz atabilirsiniz. Daha çok mimarisiyle dikkat çeken bu müze, Barselona’da en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yer olarak da bilinir.

11. ve 13. yüzyıl arası dönemden kalma duvar ve panel tablolarının sergilendiği müzede, 13. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar olan gotik sanatını ve 19. ve 20. Yüzyılların Modernist ve Neoklasik koleksiyonlarını da görebiliyorsunuz.

21.Picasso Müzesi

Barselona gezilecek yerler blog
Picasso Müzesi – kaynak ; flickr / okapartment

14 yaşında bir çocukken Barselona’ya taşınan ve hayatı boyunca sık sık geri dönen Picasso için yapılmış olan Picasso Müzesi, 5 saray içerisinde yer alıyor.

Müzede, Picasso’ya ait yaklaşık 4.000 eseri görebiliyorsunuz. Ayrıca eserlerin sergilendiği odalar da hem tavan freskleri hem de süslemeleriyle bir sanat değeri taşıyor.

Barselona Picasso müzesi, popüler Born semtinde, Calle Montcada’nın dışındaki tarihi bir binada yer alıyor ve pek çok odası Picasso’nun gençliğinin bir sahnesine adanmış.

22.Parc del Laberint d’Horta (Parque del Laberinto de Horta)

Barselona Gezi Rehberi
Parc del Laberint d’Horta – kaynak ; flickr / kris arnold

1792 yılında İtalyan mühendis Domenico Bagutti tarafından, Joan Desvalls mülkünün sahibi, Marquis of Llupià ve Alfarràs’ın girişimiyle tasarlanmış olan Parc del Laberint d’Horta, Avrupa’daki en önemli sanatsal bahçecilik örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

19. yüzyılda restore edilerek yeniden düzenlenmiş olan park, adını, polenli servi ağaçlarından yaratılan labirentten alıyor. Daha çok İspanyol halkı arasında popüler gezi duraklarından biri olan park, son zamanlarda turistlerin de Barselona gezilecek yerler listesine eklediği çekim merkezlerinden biri.

23.Vell Limanı (Barcelona Port Vell)

Barselona gezilecek yerler blog
Vell Limanı – kaynak ; flickr / Ivan Lian

Barselona’daki en popüler barlardan ve restoranlardan birkaçına ev sahipliği yapan Vell Limanı, Eski Liman olarak da biliniyor. Daha çok sunduğu manzarası ve yeme içme olanaklarıyla turistlerin ilgisini çeken bu cazibe merkezi, Avrupa’nın en büyük akvaryumuna da ev sahipliği yapıyor.

Özellikle çocuklarla görülecek yerlerden biri olan Vell Limanı, 1886’dan beri önemli bir şehir simgesi olan Columbus anıtının yanında, Barselona’daki La Rambla’nın sonundan başlıyor. Alışveriş için de birkaç seçenek sunan liman, akşam yürüyüşleri için de gidilecek yerler arasında.

24.Monasterio de Pedralbes (Monasterio de Pedralbes)

Barselona gezilecek yerler
Pedralbes Manastırı – kaynak ; flickr / José Antonio Gil Martínez

Pedralbes Manastırı veya Monestir de Pedralbes kesinlikle Barselona’daki en güzel gotik yapılardan biri. 14. yüzyılın başlarında inşa edilen manastır, rahibelerin günlük yaşamını gösterirken, manastır içerisindeki müze 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar dini sanat eserlerini sergiliyor.

3 katlı manastırın bahçeleri de görülmeye değer.

Manastır, şehir merkezinin biraz dışında bulunuyor olsa da, toplu taşıma araçlarıyla gidip gelmek oldukça kolay.

25.Joan Miro Müzesi

Barselona gezilecek yerler blog
Joan Miro Müzesi – kaynak ; flickr / Kevinmcc

Enerji verici havasıyla turistlerin ilgisini çeken Joan Miro Müzesi, daha çok ünlü sanatçı Miro’nun eserlerine ev sahipliği yapıyor olsa da, diğer sanatçılara ait birbirinden değerli eserleri de bu müzede görebiliyorsunuz.

Mevsimsel sergilere de ev sahipliği yapan Joan Miro Müzesi, çağdaş sanata merakı olan herkesin keyifli dakikalar geçirebileceği yerlerden bir tanesi.

2 hediyelik eşya dükkanına ve bir de restorana ev sahipliği yapan müzenin terasında dilerseniz güzel bir öğle veya akşam yemeği yiyebilir, ya da bir şeyler içebilirsiniz.

Barselona kültürünü modern, sürrealist sanatla süsleyen sanatçıya övgü niteliğindeki Joan Miro Müzesi başlı başına bir başyapıt.

Josep Sert tarafından yaratılan beyaz mimari, Miro’nun yenilik ve deneylerle ısmarlama çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Miro’nun çizimleri, tabloları, heykelleri ve diğer tüm harika eserleri bu çatı altında bulunabilir.

Müzedeki eserler kadar binanın ilginç mimarisi de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Joan Miro’nun arkadaşı tarafından tasarlanmış olan bina, dünyanın en iyi müze binalarından biri olarak kabul ediliyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler 13€ – 0-14 yaş arası ise ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Adres ; Parc de Montjuïc
  Barcelona, 08038

26.Katalan Müzik Sarayı (Palau de la Musica Catalana)

Katalan Müzik Sarayı – kaynak ; flickr / kkmarais

El Born’un tepesindeki La Ribera bölgesinin başıboş ve dar sokaklarında ilerlerken Palau de la Musica‘ya rastlayabilirsiniz. Daha çok kulağa hitap eden bir yer olsa da, eşsiz mimarisiyle göze de hitap eden bir yer.

Tek başına dışarıdan bakıldığında, eski ve yeni bölümlerinin mükemmel bir uyum içinde olmasıyla etkileyici bir yapı olan Katalan Müzik Sarayı mimar Lluís Domènech i Montaner tarafından tasarlanmış ve 1905-1908 yılları arasında inşa edilmiş.

Konserler ve resitaller için yapılmış olan binanın ana bölümü 2.146 kişilik. Bilet fiyatları konserlere ve resitallere göre değişiyor. Genel olarak 20€’dan başlamakta ve 190€’ya kadar çıkabiliyor.

Orfeó Català senfonik korosunu barındırmak için inşa edilen günümüzün müzikal eylemleri korodan piyanistlere, caz, flamenko ve La Traviata ve Carmen gibi operalara kadar uzanıyor.

UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edilen Barselona’daki bu konser salonu, olağanüstü güzelliğe sahip bir sanatsal anıt ve aynı zamanda oldukça prestijli bir müzik sahnesi olarak hizmet veriyor.

 • Konser salonunu rehberli turlar olmadan bireysel olarak gezemiyorsunuz. İç mekanı görmek için ya konser bileti ya da rehberli tur satın almanız gerekiyor.
 • Ziyaret saatleri ; Kış aylarında rehberli turlar her yarım saatte bir 10:00-15:30 saatleri arasında, yaz aylarında ise 09:00-18:00 saatleri arasında gerçekleştiriliyor.
 • Giriş ücreti ; Rehberli turlar 18€, kendi kulaklığınızı getirecek olursanız da 12€’luk self guide adı verilen turdan satın alabilirsiniz.

27.Triomf Kemeri

Triomf Kemeri – kaynak ; flickr / chris_couderc

Arc de Triomf, Parc de la Ciutadella’da 1888 yılında düzenlenen Barselona Evrensel Sergi Fuarı’nın kapısı olarak inşa edilmiş. Günümüzde Barselona gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerinden biri olan kemer, şekil ve orantı bakımından klasiktir ve sembolizmle dolu çığır açan heykelsi ve dekoratif yüzeylere sahip.

Günümüzde şehrin ikonik simge yapılarından biri olarak kabul edilen anıt, mimar Josep Vilaseca tarafından tasarlanmış.

Triomf Kemeri, Avrupa’da çoğu anıtta olduğu gibi bir askeri zaferi anmaktan çok uzak olan bir kemer. Bu yapı, Katalan halkının sanatsal, bilimsel ve ekonomik ilerlemesini kutlayan bir sivil anıt görevi görüyor.

 • Triomf Kemeri’ni ücretsiz olarak görebilirsiniz.

28.Parc del Laberint d’Horta

Horta Labirent Parkı – kaynak ; flickr / Kris Arnold

Barselona’nın en eski parkı olan Horta Labirent Parkı, muhteşem tapınaklar, zambak kaplı göletler, mitolojik figürlerin heykelleri ve bir servi labirentiyle turistlerin ilgisini çekiyor.

Şehirdeki en çok fotoğraflanan yerlerden bir tanesi olan park, diğer önemli cazibe merkezlerinden biraz uzak bir yerde bulunuyor olsa da metrolarla kolayca ulaşılabiliyor.

Doğal yeşil çitlerin oluşturduğu bir labirenti anımsatan şekliyle park, bir akşam üzeri uğrayıp dolaşmak ve yoğun turist trafiğinden uzaklaşmak için gidilecek en güzel yerlerden biri.

Neoklasik tarzıyla dikkat çeken park, İtalyan mimar Domenico Bagutti tarafından 1792 yılında inşa edilmiş. Desvalls ailesine ait olan park, 1967 yılında Barselona’ya hediye edilmiş ve 1971 yılında ise halka açık bir park olarak açılmış.

Parkın ormanlık ortamı ona romantik bir dokunuş katsa da, o zamanlar neo-klasik bahçelerin yaygın zevkine göre düzenlenmiş toplam 55 hektarlık kısmen peyzajlı bahçeler de vardı. Arazi keşfedilecek gizli köşelerle dolu, bazıları mitolojik figürlerin heykelleriyle süslenmiş.

Park aynı zamanda 19. yüzyılda Arabesk tarzında restore edilmiş ve yeniden dekore edilmiş. Adını buzullu servi ağaçlarından oluşan labirentten alan park, Collserola Sırtı’nın eteğindeki bu şirin yeri ziyaret eden genç yaşlı herkesin boş zamanlarının tadını çıkarabilecekleri bir buluşma yeri, mutlaka uğrayın.

 • Giriş ücreti ; Çarşamba ve pazar günleri ücretsiz olan parka diğer günlerde 2,5€ ücret ödeyerek girebilirsiniz.
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00 (Kış ayları), 10:00-20:00 (Yaz ayları)

29.Barselona Denizcilik Müzesi (Maritime Museum)

Barselona Denizcilik Müzesi – kaynak ; flickr / Ania

Barselona Denizcilik Müzesi, 2000 yılı aşkın süredir aktif bir liman olan Barselona şehrinin zengin denizcilik tarihini korumaya ve tanıtmaya adamış.

Müze, şehrin eski askeri tersanelerinden birinde, bugün yatlara ve balıkçı teknelerine ev sahipliği yapan tarihi Port Vell’den sadece bir taş atımı uzaklıkta bulunuyor.

Barselona’nın eski kentindeki mimarinin çoğu gibi, bina da büyük ölçüde Gotik tarzdadır ve yüzyıllar boyunca yenileme ve kapsamlı çalışmalardan geçmesine rağmen, binanın orijinal özellikleri özenle korunmuş. Bu anlamda, binanın kendisi önemli bir dönüm noktasıdır ve müzenin korumayı amaçladığı denizcilik mirasının bir parçasıdır.

Müzede 1571’den kalma kraliyet kadırgası Don Juan de Austria’nın ve limanda 1918’de mükemmel bir şekilde restore edilmiş yelkenli Santa Eulalia’nın kopyası da dahil olmak üzere birçok replika görebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler 7€, 0-7 yaş arası ücretsiz, 7-16 yaş ve 65+ 3,50€’dur. Ayrıca her pazar 15:00’dan sonra müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 10:00-18:00 saatleri arasıdır.

30.Torre Agbar

Torre Agbar – kaynak ; flickr / Alex Cortes

Barselona silüetini tamamlayan binalardan biri olan Torre Agbar, ilginç mimarisi ve akşamları ışıklarının açılmasıyla sunduğu eşsiz görüntüsüyle ilgi görüyor.

Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanan bu yapı, Barselona’nın modern yüzünün ve giriş kapısı olan Poblenou mahallesinin kentsel yenilenmesinin bir simgesi olarak kabul ediliyor.

Toplam 50.693 metrekare yüzey alanını kapsayan 38 katlı bu gökdelen, Barselona’nın birçok yerinden rahatlıkla görülebiliyor. Günümüzde bir ofis binası olarak kullanılıyor olsa da, dışarıdan göz atmak için bile uğrayabileceğiniz yapılardan biri diyebilirim.

Binanın inşaatı 1999 yılında başlamış ve 2005 yılında, sahibi olduğu ve yerel su işleri şirketi Aigües de Barselona’yı içeren Agbar Grubu’nun ana merkezi olarak açılmış. Başlangıçta alışılmadık şekli nedeniyle bazı eleştirilere maruz kalmasına rağmen, bugün kule Katalan başkentinin en sembolik yerlerinden biri olarak kabul ediliyor ve Barselona’nın yeni yüzünün bir sembolü haline gelmiş.

Torre Agbar kulesi günümüzde halka açık turistik bir yer değil. Bu yüzden kulenin içerisine giremiyorsunuz. Fakat Barselona’da yeteri kadar zamanınız varsa, kuleyi mutlaka yakından görün derim. Kule, özellikle akşamları ışıklar yandıktan sonra çok daha güzel bir görüntüye sahne oluyor.

31.Nau Bostik

Nau Bostik – kaynak ; flickr / Joan

Nau Bostik, Barselona’nın çok tanınmış bir müzesi olmasa da, son zamanlarda şehirdeki en popüler turistik yerlerden biri olmaya devam ediyor. Şehirdeki diğer müzeler kadar kalabalık olmayan bu müzeyi, sanata merakınız varsa mutlaka Barselona gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

Kent sanatı, bir müze kurumunun parametreleri içinde sınıflandırılmamak ve kentin sokaklarında olmak üzere tasarlandığından, müze sanatı ve kent sanatı ilk bakışta birbirine zıt kavramlar gibi görünmektedir. Ancak Barselona’daki ilk kentsel sanat müzesi olan Nau Bostik, bu fikirleri ortadan kaldırıyor.

Dış duvarlardaki muhteşem grafitileriyle ilgi gören bu müze, ayrıca Barselona’daki ünlü konserlerden ve etkinliklerden bazılarının yapıldığı yer olmasıyla ünlü. Sokak sanatına, grafitilere merakınız varsa bu müzeyi de listenize ekleyebilirsiniz.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-22:00

32.Bishop’s Bridge (Pont del Bisbe)

Bishop’s Bridge (Pont del Bisbe) – kaynak ; flickr / speedygroundhog

Piskopos Köprüsü olarak bilinen Bishop’s Bridge, Barri Gotik bölgesinin en fotojenik yerlerinden bir tanesi. Daha çok instagram fotoğrafları için 2-3 dakikalığına uğrayacağınız bu cazibe merkezine şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümünden yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Barselona Katedrali’ne çok yakın bir konumda bulunan Carrer del Bisbe caddesinde bulunan köprü, sadece cadde üzerinden görülebiliyor. Yani köprüye çıkamıyorsunuz.

Gün doğumu fotoğraflarıyla ünlü olan cadde ve köprü instagram spotu arayanların göz atabileceği bir yer.

33.Recinte Modernista de Sant Pau

Recinte Modernista de Sant Pau – kaynak ; flickr / Pieter van der Velden

Bu Art Nouveau kompleksi, Domenech i Montaner tarafından tasarlanan eski bir hastane.

Hem mimarisi hem de renkli iç mekanıyla dikkat çeken bina da, Barselona’nın en popüler cazibe merkezlerinden biri.

1905 ve 1930 yılları arasında inşa edilen modernist Sant Pau Merkezi, Avrupa’nın önde gelen art-nouveau komplekslerinden biri olarak kabul ediliyor.

1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası statüsüne layık görülen yapı, şimdi bir bilgi kampüsü ve Avrupa Orman Enstitüsü, Casa Àsia, Küresel Üniversite İnovasyon Ağı ve Birleşmiş Milletler Üniversitesi Küreselleşme, Kültür ve Hareketlilik Enstitüsü gibi uluslararası kuruluşların genel merkezidir.

Bu muhteşem kompleksi ziyaret etmek, tarihi, sanatı ve günümüzü keşfetmenizi sağlar. Sant Salvador Köşkü’ndeki sergi alanı, sizi Barselona’daki ve Avrupa’nın en eski sağlık kurumlarından biri olan tıp tarihi boyunca bir yolculuğa çıkarıyor. Sant Salvador Köşkü, 20. yüzyılın başlarında tasarlanan bahçe şehir modelini yeniden üreten Art Nouveau Site’nin dış mekanları çevresinde önerilen bir rotanın başlangıcını işaret ediyor. Gezinirken binanın güzel dış cephesine göz atmayı unutmayın. Kubbeler, çatılar, cepheler, heykeller ve vitray pencereler en göze çarpan unsurlardır.

Ayrıca Sant Rafael Köşkü’ne girebilir ve içini tam olarak 20. yüzyılın başında tasarlandığı gibi görebilirsiniz. Bunun yanında çeşitli binaları birbirine bağlayan yeraltı tünellerini kullanabilir ve Yönetim Köşkü’nün en temsili miras alanlarını ziyaret edebilirsiniz.

 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi cuma günleri arası 10:00-14:30, cumartesi ve pazar günleri ise 10:00-19:00 saatleri arasında bu kompleksi görebilirsiniz.

Barselona Hakkında Bilgiler

Sanatsal hazinelerin çeşitliliği, Romanesk kiliseler ve modern sanat ve mimarinin büyük isimleri Dali, Gaudi, Miro ve Picasso’ya ev sahipliği yapmış olan Barselona, İspanya’nın ve Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olmaya devam ediyor.

Şehir daha çok tapasları, canlı atmosferi ve birbirinden gösterişli mimariye sahip Gaudi eserleriyle ünlü olsa da, Barselona bundan çok daha fazlasını sunuyor.

Avrupa’daki diğer birçok şehre nazaran daha uygun fiyatlı olan Barselona’da, her bütçeye uygun bir konaklama veya restoran bulabiliyorsunuz. Sokak yemekleriyle de ünlü olan şehirde gece hayatı sahnesi ise gece yarısından sonra hareketleniyor.

Katalan halkının çok büyük bir bölümü akşam yemeklerini geç yiyor. Bu yüzden de gece kulüpleri 00:00’a kadar dolmuyor.

Barselona gezilecek yerler listesindeki hemen her cazibe merkezi, özellikle yüksek sezonda çok yoğun oluyor. Sıra beklemeden turistik yerleri görmek isterseniz, Barcelona Card veya hızlı geçiş içeren biraz daha pahalı biletlerden satın almayı düşünebilirsiniz. Ayrıca online olarak biletinizi alacak olursanız bilet satın alma kuyruğuna da girmemiş olursunuz.

Barselona’da Ne Yenir ?

Barselona, İspanya’nın en geniş mutfağına sahip şehirlerden biri. Daha çok Katalan mutfağıyla öne çıkan bu şehirde Michelen yıldızlı restoranları bulabileceğiniz gibi bütçeli birçok restoranı da bulabilirsiniz. Barselona’da denenmesi gereken en popüler lezzetler ise ;

Paella ; Bu pirinç ve deniz ürünleri yemeği aslında Valencia’dan geliyor. Bugün ise, İspanya’nın birçok yerinde bulabileceğiniz bu aile yemeğini en iyi yapan birçok mekanı Barselona’da bulabilirsiniz.

Bombas ; Barselona’da yenecek en güzel ve en popüler lezzetlerden biri de, uzun bir tarihe sahip olan Bombas’tır. Temelde iki farklı sosla servis edilen tenis topu büyüklüğünde bir patates kroketi olan Bombas’ı şehirdeki hemen her restoranda bulabilirsiniz. Fakat özellikle bir mekan tavsiyesi isterseniz, Restaurante La Cova Fumada adlı mekanı önerebilirim.

İspanyol Omleti ; Bu omleti bir kahvaltı yemeği sanmayın, gün boyu yenir. Bir İspanyol Omleti küçük ve tek tek veya büyük olabilir ve dilimler halinde servis edilebilir. Soğan ve patates parçaları ile doldurulur ve genellikle bir aioli ile servis edilir.

Tapas ; İspanya hakkında az çok araştırma yaptıysanız, İspanyol tapaslarını mutlaka duymuşsunuzdur. Tapasların en iyilerini yiyebileceğiniz yerlerden biri de şüphesiz Barselona’dır. Tapas, bir nevi meze olarak tanımlanır ve İspanyolların en çok tükettiği yiyeceklerden biri. Ekmek dilimleri üzerine farklı sebze, et ve deniz ürünü gibi malzemelerin konulmasıyla oluşan Tapas’ı şehrin hemen her yerinde bulabilirsiniz. İster tapas barları isterseniz de Tapas restoranlarını Barselona’da bulmak mümkün.

Pa amb tomaquet ; Sadece Barselona’nın değil, İspanyol mutfağının da en sevilen aperatiflerinden biri. Ekmek üzerine sarımsak, domates, tuz ve zeytinyağı karışımı sürülmesiyle ortaya çıkan bu lezzeti de, lokal restoranların hemen hepsinde bulabilirsiniz.

Escalivada ; Sebze yemeğiyle aranız iyiyse, sizin için Barselona’da denenmesi gereken en popüler lezzetlerden biri Escalivada olacaktır. Izgara sebzelerin sarımsak ve zeytinyağı ile harmanlanması ile yapılan Escalivada için Sésamo adlı restoranı düşünebilirsiniz.

Daha detaylı bir yeme içme rehberi içeren Barselona’da ne yenir ? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Barselona Kaç Günde Gezilir ?

Barri Gothic – kaynak ; flickr / Joan

Barselona için 3 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre Barselona’da kalacak olursanız da, yapılacak daha birçok şey bulabilirsiniz.

Barselona, günübirlik gezilecek bir şehir değil. Fakat Barselona’da sadece 1 gününüz varsa, Gaudi’nin eserlerinden olan Sagrada Familia Kilisesi, Casa Mila, Casa Batllo ve Park Güell’i ziyaret ederek de Barselona gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Barselona’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Barselona Alışveriş – kaynak ; flickr / marek_lipczak

Barselona’da hediyelik veya hatıralık bir şeyler almayı planlıyorsanız Passeig de Gracia ve Barri Gotic bölgelerinden çok sayıda küçük/büyük hediyelik eşya dükkanlarını bulabilirsiniz. Giyim, takı ve diğer ürünler için de şehirdeki popüler AVM’lere ve alışveriş caddelerine göz atılabilir.

Barselona’daki en popüler alışveriş spotları ise ;

Mercat La Boqueria ; Resmi olarak 1826 yılında kurulmuş olan bu pazarın bulunduğu yer 13. yüzyıldan günümüze ticaret için kullanılıyor. Bu pazar, daha çok Barselona halkının günlük ihtiyaçlarını karşıladığı bir yer olarak hizmet veriyor olsa da, burada birçok hediyelik eşya dükkanı da bulabilirsiniz.

La Maquinista ; Barselona’nın turistler arasında en popüler alışveriş merkezlerinden biri.

Mercat de Sant Antoni ; Yerel yaşamı deneyimlemek için gidilecek gıda pazarıdır. Ancak bu pazar çevresinde birçok mağazayı ve hediyelik eşya dükkanlarını da bulabilirsiniz.

Passeig de Gracia ; Gaudi tarafından tasarlanmış Casa Mila ve Casa Batllo’a ev sahipliği yapan bu bölge, şehrin kültürel yönünü keşfedebileceğiniz en popüler noktalardan. Ayrıca burada hem dünyaca ünlü markaların hem de yerel markaların mağazalarını bulabilirsiniz.

Barselona’da Nerede Kalınır ? – Barselona Otel Tavsiyesi

Gotik Bölgesi – kaynak ; flickr / HELEN M BUSHE

Barselona’da konaklama için hem konum olarak, hem de güvenlik ve gezilecek noktalara yakınlık için tercih edilebilecek 3 bölge bulunmaktadır. Bunlar ;

Gotik Bölgesi (Barri Gotic) ; Barselona’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerden birisi olan Gotik bölgesi birçok turistik yere yakınlığıyla öne çıkıyor. Bölge, şehirdeki birçok bara ve gece kulüplerine de yakın bir konumda bulunuyor. Bu bölgede lüks bir 4-5 yıldızlı otel bulabileceğiniz gibi, bütçeli bir butik oteli de bulabilirsiniz. Otel fiyatları ise, Barselona otel fiyatlarınının az biraz altındadır. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Eixample Bölgesi ; Barselona’nın en çok tercih edilen bölgelerinden biri olarak bilinen Eixample, şehirdeki önemli cazibe merkezlerine yakınlığı ile ünlü. Bu bölgeden şehirdeki turistik yerlerin hepsine yürüyerek gidemiyor olsanız da, Barselona’da dilediğiniz bir yere çok kolay bir şekilde bu bölgeden ulaşabiliyorsunuz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Barceloneta ; Eğer yaz aylarında Barselona’yı ziyaret ediyor ve plajlara gitmeyi de planlıyorsanız, Barceloneta konaklama için en ideal seçeneklerden biri olacaktır. Bu bölge, şehirdeki plajlara ev sahipliği yaptığı gibi turistik yerlere de çok uzak sayılmaz. Aslen bir balıkçı mahallesi olan Barceloneta, dar dolambaçlı sokakları, büyüleyici balkonları ve yerlilerin yer aldığı rahat tavernaları ile sevebileceğiniz bölgelerden. Ayrıca, çocuklar ile seyahat eden turistler için de bu bölgede, çocuk dostu birçok görülecek yer bulabilirsiniz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Barselona Gezilecek Yerler Videosu

Barselona gezilecek yerler listesi tabii ki bu 33 yer ile sınırlı değildir. Bu şehirde daha fazla vaktiniz varsa, birbirinden farklı daha birçok görülecek yeri, müzeleri ve tarihi yapıları da bulabilirsiniz. Fakat 3-4 günlük bir Barselona gezisi planlıyor ve gezinizi aceleye getirmek istemiyorsanız, şehirdeki gezip görülecek en önemli bu 33 yer ile gezinize başlayın. Bu 33 yeri bitirmeden de diğer turistik noktalara geçmeyin deriz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: Content is protected !!