Barselona Gezilecek Yerler & 3 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Ünlü mimar Gaudi‘nin evi olan Barselona, bu sanatçının eserleriyle Avrupa’yı kasıp kavuran bir turist trafiğine sahip. İspanya‘nın en beğenilen şehirlerinden biri olan Barselona, Avrupa’nın pek çok yerinde olmayan mimari yapıları, parkları, meydanları ve eşsiz tapasları ile meşhur muhteşem bir şehir.

Barselona, sıkılmadan 3-4 gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz şehirlerden. Casa Batllo, Sagrada Familia Kilisesi, Park Güell ve çok daha fazla turistik noktalar ile eşsiz bir Barselona gezilecek yerler listesi oluşturabilirsiniz. Bu şehirde çok fazla gezip görülecek yer olsa da, şehirdeki en turistik aşağıdaki 24 yer, mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Eğer Baselona’da bu gezilecek noktalardan sonra daha fazla zamanınız kalacak olursa, Barselona’ya yakın İspanya şehirlerine de göz atabilirsiniz. Trenler veya otobüsler ile İspanya’da şehirler arası ulaşım oldukça kolay olabiliyor.

Barselona 3 Günlük Gezi Rotası

Barselona gezilecek yerler haritası
Barselona gezilecek yerler haritası – Haritayı ve rotayı google maps’te görmek için tıklayın.

1.GÜN (Gaudi Eserleri)

 • Park Güell (Şehir merkezine uzak olduğundan metrolar veya otobüsler ile ulaşmanız gerekiyor. Dönüşte yürüyebilir veya yine metro/otobüs kullanabilirsiniz).
 • Sagrada Familia Kilisesi (Online olarak bilet almanızda yarar var. Yoksa çok uzun kuyruklara girmek zorunda kalabilirsiniz)
 • Casa Mila 
 • Casa Batllo
 • Güell Sarayı

2.GÜN (Las Ramblas ve Barri Gotic Bölgeleri)

 • Mercat de la Boqueria
 • La Rambla Caddesi
 • Vicens Evi
 • Plaça Reial
 • Barri Gotic bölgesi
 • Plaza del Rey (Plaça del rei)
 • Barselona Katedrali
 • Plaça Nova

Zamanınız kalırsa Plaza Katalunya adı verilen meydanı da listeye ekleyebilirsiniz. Çok turistik bir yer olmasa da, Las Ramblas tarafına giden her turistin mutlaka göz attığı bir yer.

3.GÜN (Montjuic Tepesi ve Plaça d’Espanya Meydanı Çevresi)

 • Montjuïc’in Sihirli Çeşmesi (İlk sırada olsa da, buraya akşam saat 08:00’den sonra gelip ışık şovunu izlemeyi unutmayın. Yani mümkünse iki kez, yoksa sadece akşam ziyaret edin)
 • Poble Espanyol (Açık hava müzesi. Mutlaka görülmeli)
 • Katalan Ulusal Sanat Müzesi (Dışarıdan görmek yeterli olabilir)
 • Katalonya Arkeoloji Müzesi (Arkeoloji merakınız veya zamanınız yoksa es geçilebilir)
 • Montjuic ve Montjuic Kalesi (Tepeden manzara seyretmeyi ve tepedeki tarihi kaleyi ziyaret etmeyi unutmayın. Zamanınız varsa, tepe üzerinde daha birkaç cazibe merkezi de görülebilir).

Son olarak, zamanınız kalırsa ve yaz aylarında Barselona’yı ziyaret ediyorsanız, Barceloneta bölgesine ve plajlara göz atmayı da unutmayın.

PEKİ BU 3 GÜNLÜK GEZİ ROTASINA GÖRE NEREDE KALINIR ?

Eğer 1. güne göre, yani Gaudi’nin başyapıtlarına göre bir yerde konaklamak isterseniz, konaklayacağınız bölge Passeig de Gracia adı verilen bölge yakınları olmalı. Burası, diğer turistik cazibe merkezlerine güzel bir erişim ağı sunduğu gibi, Barselona şehir merkezine nazaran biraz daha ekonomik bir konaklama sunar.

Dilerseniz buraya tıklayabilir, Passeig de Gracia’daki en popüler ve en ideal otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

2.Güne göre, yani Las Ramblas ve Barri Gotic bölgelerine yakın bir yerde konaklayacak olursanız da, Barselona’nın hemen her turistik yerine rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu bölge, biraz daha genç kesimin tercih ettiği bölgelerden. Ayrıca gece hayatı için şehirdeki en ideal bölgeler olarak bilinir. Barri Gotic bölgesindeki otellere göz atmak için buraya, Las Ramblas bölgesindeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Şehirdeki en popüler ve en ideal konuma sahip tesislerden bazıları ise ;

 • Ciutat de Barcelona – 3 Yıldız ; Barselona’nın en güzel konaklama bölgesi olan Ciutat Vella’da bulunmaktadır. Casa Batllo ve Passeig de Gracia gibi Barselona’da mutlaka görülmesi gereken yerlere yürüme mesafesinde bulunduğu gibi, şehrin tam merkezine de oldukça yakındır. Oteli İncele
 • Barcelona House – 3 Yıldız ; Şehirdeki en uygun fiyatlı orta bütçeli otellerden. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bu otelden şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz. Otel tam olarak Barselona’nun en ünlü cazibe merkezlerinden biri olan ”Plaza Reial”ın yanında bulunmaktadır. Oteli İncele
 • Ayre Hotel Rosellón – 4 Yıldız ; Sagrada Familia manzaralı bu otel, biraz daha lüks ve romantik bir tatil planı yapan turistlerin tercih edebileceği tesislerden. Bu otelden, Barselona’nın sembolik yapısı olan Sagrada Familia’ya yürüyerek 3 dakika içerisinde gidebilirsiniz. Oteli İncele

Barselona Gezilecek Yerler Listesi

Barselona gezinize başlangıç noktası olarak, Gaudi’nin birçok eserine ev sahipliği yapan ”Passeig de Gracia” veya Las Ramblas bölgesini tercih edebilirsiniz. Aslında bu şehirde 3-4 gün gibi bir zamanınız varsa, turistik yerlere nereden başlayacağınızın da çok büyük bir önemi yok. Çünkü bu süre zarfında Barselona’nın en ünlü yerlerini rahatlıkla ziyaret edebiliyorsunuz. Fakat illa bir yerden başlamak isterseniz Passeig de Gracia’yı düşünebilirsiniz.

Barselona’nın En Turistik Yerleri

İlk olarak şehirdeki en önemli ve en turistik yerleri görmenizde yarar var. Özellikle günübirlik bir Barselona gezisi planlıyorsanız, aşağıdaki en önemli gezilecek noktalar ile gezinize başlayın. Daha fazla zamanınız kalırsa da şehirdeki diğer gezip görülecek yerlere göz atabilirsiniz.

1.Sagrada Familia Kilisesi

Sagrada Familia Kilisesi
Sagrada Familia Kilisesi

Dünyaca ünlü bu kilise, Avrupa’nın hatta dünyanın en bilindik yapılarından bir tanesi. Bitmek bilmeyen bir kilise olarak nam salmış bu kiliseyi günümüzde ziyaret edebiliyorsunuz, fakat bir yandan inşaat hala devam ediyor.

Antoni Gaudi‘nin bu şehirde birçok eseri bulunuyor. Fakat Sagrada Familia Kilisesi, en ünlüsü ve en güzelidir. Bu kilisenin en belirgin özelliği, daha önce gördüğünüz hiçbir kiliseye benzemiyor oluşudur. Farklı mimarisiyle göz kamaştıran bu kilisenin önünde fotoğraf çektirmek Barselona’da yapılacak en önemli şeyler arasında.

Kilise ziyareti için herkesin dediği gibi sabah saatlerini tercih etmeyin. Çünkü her turiste aynı şey söylendiğinden dolayı, kilise sabahları aşırı kalabalık olabiliyor. Özellikle tur paketlerinin sabahın erken saatlerinde buraya geliyor oluşu, turist trafiğini daha çok artırmaktadır.

Bu kilise için en ideal ziyaret zamanı öğleden sonra 3-4 gibidir. Bu saatler, turistlerin yavaş yavaş akşam için plan yaptıkları saattir ve inanın bu saatlerde çok daha sakin bir kilise ziyareti gerçekleştirebilirsiniz.

2.Casa Mila

Casa Mila Çatı Katı
Casa Mila

Yine bir Gaudi mirası olan Casa Mila, ”La Pedrera” olarak da bilinir ve Barselona’nın en çok fotoğraflanan yapılarından biri. Casa Mila, ”Passeig de Gracia”da bulunmakta ve Sagrada Familia’ya çok da uzak değildir. Bu yüzden bu sıralamayı takip ederek de bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

Taş ocağının yüzeyine benzeyen yapısıyla oldukça dikkat çeken bu yapı, 1912 yılında inşa edilmiş.

Binanın içerisini gezmekte mümkün. Tabii her Gaudi eserinde olduğu gibi bu binaya girişler de ücretli. Ayrıca binanın çatı katına da mutlaka çıkın. Hem görebileceğiniz şehir manzarası hem de binanın bacaları ve mimari yapısı, buradan çok daha güzel görünüyor.

3.Casa Batllo

Casa Batllo
Casa Batllo

Casa Mila ziyaretinizde sonra, Gaudi’ye tam anlamıyla doymak için Casa Batllo‘da göz atın. Bu bina da, Barselona’nın en turistik yerleri arasında yer alıyor.

Casa Batllo ve Casa Mila hemen hemen aynı diyenlere aldırmayın. Tamamen farklı konseptte olan Casa Batllo, Casa Mila’ya az biraz benzese de, aynısı demek pek doğru değil.

Bu bina, Barselona’nın kartpostallık yerlerinden. Eşsiz bir mimariye sahip bu binanın da çatısına çıkabiliyorsunuz. Binanın dış mimari yapısı, ejderha iskeletlerine benziyor. İç mekan ise, çok daha güzel bir şekilde dekore edilmiş.

4.Las Ramblas

Las Ramblas Barselona
Las Ramblas

Barselona’nın gezilecek yerleri arasında en kalabalık noktalardan olan Las Ramblas, sokak sanatçıları, canlı heykelleri ve turist kalabalığı ile, kendinizi çok çabuk turist hissedebileceğiniz yerlerden birisi.

Bu bölgede aradığınız hemen her şeyi bir arada bulabilirsiniz. Birbirinden güzel restoranlar, kafeler ve eşsiz otelleri fazlasıyla Ls Ramblas’ta bulmak mümkün.

Las Ramblas, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Bu yüzden gezilecek yerler listenize bu bölgeden de başlayabilirsiniz.

Ayrıca La Rambla Caddesi olarak bilinen yeri de baştan aşağı dolaşmayı ve yankesicilere dikkat etmeyi de unutmayın.

5.Barceloneta

Barceloneta Plaji
Barceloneta

Barselona plajları da en az Gaudi’nin eserleri kadar ünlü. Hele bir de kavurucu sıcaklarının olduğu temmuz aylarında Barselona’yı ziyaret ediyorsanız, aradığınız tatil havasını burada bulabilirsiniz.

Barceloneta, Barselona’nın en bilinen plaj bölgesi. Yani deniz, kum, güneş denildiğinde akla ilk gelen yerdir. Burada birbirinden güzel balık restoranlarını, plajları ve kafeleri de bulabiliyorsunuz.

Ayrıca burası geceleri de bir hayli hareketlenmektedir. Eğer Barselona gece hayatı için de planlarınız varsa bu bölgeye mutlaka uğrayın deriz.

6.Park Güell

Park Güell
Park Güell

Bu park, ne İspanya’da ne de Avrupa’da görebileceğiniz parklardan biri. Antoni Gaudi’nin bir başka eseri olan Park Güell, tam fotoğrafçılar için. Farklı tarzı ve mimarisiyle ilgi gören park, her yaştan turistin keyifli dakikalar geçirebileceği cazibe merkezlerinden biri.

Kartpostallık fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu park, diğer turistik noktalara biraz ters bir yerde bulunuyor olsa da, Barselona’da gezilecek en önemli yerler arasındadır.

Bu parkı ziyaret etmenin amacı, parkın ana terasında Barselona’nın eşsiz manzarasını seyretmek, güzel fotoğraf kareleri yakalamaktır. Fakat hala Gaudi’ye doyamadıysanız, parkta bulunan ”Gaudi Evi Müzesi”ni de ziyaret edebilirsiniz. Antoni Gaudi’nin 1906’dan 1926 yılına kadar yaşadığı bu ev, pek popüler olmasa da, Gaudi’yi merak edenler için oldukça bilgilendirici bir müze.


Booking.com

Barselona’da Gezilecek Diğer Yerler

Aşağıdaki görülecek yerler de şehirdeki önemli noktalardandır. Fakat yukarıdaki 6 yer gibi şehrin en turistik yerleri değil. Yine de görülmeye değer bu gezilecek noktaları da, Barselona’da vaktiniz varsa kesinlikle listenize ekleyin deriz.

7.Montjuic Tepesi

Montjuic Manzarası
Montjuic

Barselona’nın bir diğer turistik bölgesi ise, Montjuic adı verilen, birbirinden güzel tarihi ve gezilecek noktalara ev sahipliği yapan bölge/tepedir.

Montjuic’in en güzel yeri, ”Magic Fountain” adı verilen, ışık gösterilerinin yapıldığı meydandır. Burası geceleri bambaşka bir görüntüye sahne olmaktadır. Her yarım saatte yapılan bu ışık gösterilerini mutlaka izleyin deriz.

Ulusal Katalan Sanatı Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Etnoloji Müzesi gibi birçok müzeye ev sahipliği yapan Montjuic de, görülmeye değer yerler arasında.

8.Katalunya Meydanı (Plaça de Catalunya)

Katalunya Meydanı
Katalunya Meydanı

Barselona meydanları arasında en popüler ve en bilindikler arasında olan Catalunya Meydanı, Passeig de Gracia ve Las Ramblas olarak bilinen, Barselona’nın en ünlü yerleri arasında bulunuyor.

Şehirdeki en iyi buluşma noktalarından biri olan bu meydan, kaybolduğunuzda bulmanız gereken yerlerden biri olabilir. Çünkü meydan, şehirdeki turistik yerlerin hemen hepsine yakın bir konumda bulunuyor.

Ayrıca meydan çevresinde birbirinden kaliteli restoranları ve kafeleri de bulabilirsiniz. Burası, şehrin en hareketli yerlerinden, mutlaka bir göz atın.

9.Tibidabo

Tibidabo
Tibidabo

”Bir tepe üzerinde panayır” bu cümle aslında Tibidabo’yu çok güzel bir şekilde açıklıyor.

Şehir merkezinin birçok noktasından görebileceğiniz bu tepe üzerinde bulunan tapınak ve bu tapınağın en yukarısından seyredebileceğiniz manzara, şehrin kaçırılmaması gereken cazibelerinden.

Tibidabo eğlence merkezi çocuklu ailelerin de favori yerlerinden. Fakat çocuklarınız ile seyahat etmiyorsanız, bu tepeye Barselona’nın eşsiz manzarasını seyretmek için gidebilirsiniz. Bunun dışında yapılacak pek bir şey olmasa da, manzarası bile fazlasıyla yetecektir.

10.Parc de la Ciutadella (Ciutadella Parkı)

Parc de la Ciutadella (Ciutadella Parkı)
Parc de la Ciutadella (Ciutadella Parkı)

Barselona parkları arasında bir hayli popüler olan Ciutadella Parkı da, Barselona’da görülecek yerler arasında. Şehirdeki en zengin parklardan biri. Hayvanat bahçesine bile ev sahipliği yapıyor.

Parkta bulunan göl üzerinde kayıkla gezmek ise, Barselona’da yapılacak en güzel şeylerden biri. Bunun yanında Arc de Triomf adlı zafer kemeri, tüm silüetiyle parka girerken sizi selamlıyor.

Bu park için en azından 2 saatinizi ayırın. Burası, şehirde en iyi vakit geçirebileceğiniz yerlerden. Burayı es geçmeyin.

11.Camp Nou Stadyumu

Camp Nou Stadyumu
Camp Nou Stadyumu

Futbol severler bilir, Barselona denince akla Camp Nou gelir, Messi gelir. FC Barcelona Kulübüne ev sahipliği yapan bu stadyumda bir derbi maçı izlemek başka olsa da, stadı görmekte pek fena bir duygu sayılmaz. Stadyumu tur eşliğinde gezebiliyorsunuz. Yani öyle kafanıza göre bi girip etrafa göz atayım demenize izin verilmiyor.

Biletler biraz pahalı fakat, bütçeli bir Barselona gezisi planlamıyorsanız, kesinlikle ödediğiniz ücrete değecektir. Ayrıca stadyumda bir de Barselona takımına ait her şeyi bulabileceğiniz bir mağaza bulunuyor.

12.Plaça Reial

Plaça Reial
Plaça Reial

Barselona’nın en güzel ve en fotojenik meydanlarından biri olan Plaça Reial, Barri Gotik bölgesinin en gözde yerlerinden biri. Birbirinden kaliteli ve lüks restoranlara ve kafelere ev sahipliği yapan bu meydan çevresi, Barselona ziyaretinizde kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri.

Ayrıca meydan, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani meydana ulaşım oldukça kolay.

Bunun yanında, Barselona gece hayatı için bir planınız varsa mutlaka buraya bir göz atın. Zira, şehrin en iyi gece kulüplerini burada bulabilirsiniz.

13.Santa Maria del Mar Kilisesi

Santa Maria del Mar Kilisesi
Santa Maria del Mar Kilisesi

Barselona’nın en güzel dini yapılarından biri olan Santa Maria del Mar, La Ribera Katedrali olarak da biliniyor.

Görkemli ve şık yapısıyla dikkat çeken bu kilise, 1329-1389 yılları arasında inşa edilmiş.

Gotik mimarisi ve sadeliği ile diğer kiliselerden ayrılan bu kiliseyi de listenize ekleyin.

14.Vicens Evi

Vicens Evi
Vicens Evi için biletler ; www.tiqets.com

Barselona’nın en güzel semtlerinden biri olan Gracia’da bulunan Vicens Evi, tahmin edebileceğiniz üzere Gaudi’nin bir başka eseridir.

Bu bina günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor ve Barselona’da gezilmesi gereken en güzel yerlerden biri.

Art Nouveau tarzındaki yapısıyla dikkat çeken Vicens Evi, 1883-1888 yılları arasında inşa edilmiş. Müze olarak açıldığı günden günümüze de Barselona’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

15.Güell Sarayı

Güell Sarayı
Güell Sarayı – Barselona gezilecek yerler blog

Gaudi’den bıkmadan bir eserden daha bahsetmekte yarar var. Hem de en önemliler arasında. Güell Sarayı, şehirdeki en turistik yapılardan bir tanesi. Casa Mila ve Casa Batllo’dan çok daha farklı olan bu sarayın tarihi ise 1888 yılına uzanıyor.

Gaudi’nin Guell’in sarayında kullandığı pencereler dikdörtgendir – başka bir deyişle, kemerlerin çizgileri için bir karşılama işlevi görür.

Güell ailesinin bu saray ikametgahı, temel olarak mermerle kaplanmış, en zarif mobilyalarla ve sanatsal nesnelerle süslenmiş taştan yapılmış bir eser. Oldukça fotojenik bir yapısı olan bu binaya da zamanınız varsa göz atın.

16.Barselona Katedrali

Barselona Katedrali
Barselona Katedrali

Barri Gotik bölgesi’nde bulunan bu dini yapı, şehirdeki sembolik yapılardan biri olsa da, Sagrada Familia gibi aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip değil. Tabii Barselona’nın birçok önemli yerinde olduğu gibi, burası da öğle saatlerinde ciddi anlamda kalabalık olabiliyor.

93 metre uzunluğunda ve 40 metre genişliğinde olan bu katedral, 1386-1393 yılları arasında inşa edilmiş. Vitray pencereleri ve sivri kuleleriyle dikkat çeken bu katedralin içerisine girmeseniz de, Gotik Bölgesi’ne gittiğinizde dışarıdan birkaç fotoğrafını çekmeyi unutmayın.

17.Barri Gotic

Barri Gotic
Barri Gotic

Gotik Mahallesi olarak bilinen bu bölge, Barselona gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel noktalardan biri. Birbirinden güzel ve eski tarihi yapılara ev sahipliği yapan bu bölge ayrıca, şehrin en popüler barları, gece kulüpleri ve katalan restoranlarıyla dolu.

Bu mahalle, daha çok genç turistlerin akşam saatlerinde, orta yaş turistlerin de gündüz vakitlerinde zaman geçirdiği yerlerden biri. Tabii geceleri de her yaştan turist için bir şeyler bulmak mümkündür.

Orta Çağ’dan kalma dar sokakları ile ünlü bu mahalleyi kaybolarak gezin. Bir yere gitmek için şehir haritası kullanmak yerine, her çıkmaz sokağa göz atın. Burası tarih dolu bir yer. Her sokak, başka bir güzelliğe açılan kapı.

18.Mercat de la Boqueria

Mercat de la Boqueria – Kaynak ; flickr.com/traveling-otter

Barselona’nın en ünlü pazarlarından biri olan Mercat de la Boqueria, gıda malzemelerinin satıldığı bir yer olmasının dışında, birçok cafeye ve restorana da ev sahipliği yapıyor.

Yerel halkın günlük ihtiyaçlarını karşılamak için, turistlerin ise tarihi pazarı ve içerisindeki mekanlarda bir şeyler yemek için ziyaret ettiği bu pazara şehir merkezinden kısa sürede ulaşabilirsiniz.

19.Poble Espanyol

Barselona Gezilecek Yerler
Poble Espanyol – Kaynak ; flickr.com/dmitry_karyshev

Poble Espanyol, İspanya köyü olarak da biliniyor. Açık hava müzesini andıran bu köy, Barselona’nın en önemli ve en popüler çekim merkezlerinden.

Kelimenin tam anlamıyla İspanya Köyü anlamına gelen Poble Espanyol’da çok sayıda hediyelik eşya dükkanları, el işi örnekleri, cam ocağı atölyesi de bulunuyor. Ayrıca Picasso ve Dali gibi dünyaca ünlü sanatçıların birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapan Çağdaş Sanat Müzesi de burada bulunuyor.

20.Katalan Ulusal Sanat Müzesi (MNAC)

Katalan Ulusal Sanat MüzesiKatalan Ulusal Sanat Müzesi - Barselona Gezilecek Yerler
Katalan Ulusal Sanat Müzesi – Kaynak ; flickr.com/enric-rubio-ros

İspanya’nın Katalan tarihine merakınız varsa veya Katalan sanat eserleriyle ilgileniyorsanız, Katalan Ulusal Sanat Müzesi‘ne de göz atabilirsiniz. Daha çok mimarisiyle dikkat çeken bu müze, Barselona’da en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yer olarak da bilinir.

11. ve 13. yüzyıl arası dönemden kalma duvar ve panel tablolarının sergilendiği müzede, 13. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar olan gotik sanatını ve 19. ve 20. Yüzyılların Modernist ve Neoklasik koleksiyonlarını da müzede görebiliyorsunuz.

21.Picasso Müzesi

Barselona gezilecek yerler blog
Picasso Müzesi – kaynak ; flickr / okapartment

14 yaşında bir çocukken Barselona’ya taşınan ve hayatı boyunca sık sık geri dönen Picasso için yapılmış olan Picasso Müzesi, 5 saray içerisinde yer alıyor.

Müzede, Picasso’ya ait yaklaşık 4.000 eseri görebiliyorsunuz. Ayrıca eserlerin sergilendiği odalar da hem tavan freskleri hem de süslemeleriyle bir sanat değeri taşıyor.

Barselona Picasso müzesi, popüler Born semtinde, Calle Montcada’nın dışındaki tarihi bir binada yer almaktadır ve pek çok odası Picasso’nun gençliğinin bir sahnesine adanmıştır.

22.Parc del Laberint d’Horta (Parque del Laberinto de Horta)

Barselona Gezi Rehberi
Parc del Laberint d’Horta – kaynak ; flickr / kris arnold

1792 yılında İtalyan mühendis Domenico Bagutti tarafından, Joan Desvalls mülkünün sahibi, Marquis of Llupià ve Alfarràs’ın girişimiyle tasarlanmış olan Parc del Laberint d’Horta, Avrupa’daki en önemli sanatsal bahçecilik örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

19. yüzyılda restore edilerek yeniden düzenlenmiş olan park, adını, polenli servi ağaçlarından yaratılan labirentten alıyor. Daha çok İspanyol halkı arasında popüler gezi duraklarından biri olan park, son zamanlarda turistlerin de Barselona gezilecek yerler listesine eklediği çekim merkezlerinden biri.

23.Vell Limanı (Barcelona Port Vell)

Barselona gezilecek yerler blog
Vell Limanı – kaynak ; flickr / Ivan Lian

Barselona’daki en popüler barlardan ve restoranlardan birkaçına ev sahipliği yapan Vell Limanı, Eski Liman olarak da biliniyor. Daha çok sunduğu manzarası ve yeme içme olanaklarıyla turistlerin ilgisini çeken bu cazibe merkezi, Avrupa’nın en büyük akvaryumuna da ev sahipliği yapıyor.

Özellikle çocukla görülecek yerlerden biri olan Vell Limanı, 1886’dan beri önemli bir şehir simgesi olan Columbus anıtının yanında, Barselona’daki La Rambla’nın sonundan başlıyor. Alışveriş için de birkaç seçenek sunan liman, akşam yürüyüşleri için de gidilecek yerler arasında.

24.Monasterio de Pedralbes (Monasterio de Pedralbes)

Barselona gezilecek yerler
Pedralbes Manastırı – kaynak ; flickr / José Antonio Gil Martínez

Pedralbes Manastırı veya Monestir de Pedralbes kesinlikle Barselona’daki en güzel gotik yapılardan biri. 14. yüzyılın başlarında inşa edilen manastır, rahibelerin günlük yaşamını gösterirken, manastır içerisindeki müze 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar dini sanat eserlerini sergiliyor.

3 katlı manastırın bahçeleri de görülmeye değer.

Manastır, şehir merkezinin biraz dışında bulunuyor olsa da, toplu taşıma araçlarıyla gidip gelmek oldukça kolay.

Barselona’da Ne Yenir ?

Flickr / Susan Fitzgerald crema-catalana

Barselona, İspanya’nın en geniş mutfağına sahip şehirlerden biri. Daha çok Katalan mutfağıyla öne çıkan bu şehirde Michelen yıldızlı restoranları bulabileceğiniz gibi bütçeli birçok restoranı da bulabilirsiniz. Barselona’da denenmesi gereken en popüler lezzetler ise ;

 • Paella ; Bu pirinç ve deniz ürünleri yemeği aslında Valencia’dan geliyor. Bugün ise, İspanya’nın birçok yerinde bulabileceğiniz bu aile yemeğini en iyi yapan birçok mekanı Barselona’da bulabilirsiniz.
 • Bombas ; Barselona’da yenecek en güzel ve en popüler lezzetlerden biri de, uzun biri tarihe sahip olan Bombas’tır. Temelde iki farklı sosla servis edilen tenis topu büyüklüğünde bir patates kroketi olan Bombas’ı şehirdeki hemen her restoranda bulabilirsiniz. Fakat özellikle bir mekan tavsiyesi isterseniz, Restaurante La Cova Fumada adlı mekanı önerebiliriz.
 • İspanyol Omleti ; Bu omleti bir kahvaltı yemeği sanmayın, gün boyu yenir. Bir İspanyol Omleti küçük ve tek tek veya büyük olabilir ve dilimler halinde servis edilebilir. Soğan ve patates parçaları ile doldurulur ve genellikle bir aioli ile servis edilir.
 • Tapas ; İspanya hakkında az çok araştırma yaptıysanız, İspanyol tapaslarını mutlaka duymuşsunuzdur. Tapasların en iyilerini yiyebileceğiniz yerlerden biri de şüphesiz Barselona’dır. Tapas, bir nevi meze olarak tanımlanır ve İspanyolların en çok tükettiği yiyeceklerden biri. Ekmek dilimleri üzerine farklı sebze, et ve deniz ürünü gibi malzemelerin konulmasıyla oluşan Tapas’ı şehrin hemen her yerinde bulabilirsiniz. İster tapas barları isterseniz de Tapas restoranlarını Barselona’da bulmak mümkün.
 • Pa amb tomaquet ; Sadece Barselona’nın değil, İspanyol mutfağının da en sevilen aperatiflerinden biri. Ekmek üzerine sarımsak, domates, tuz ve zeytinyağı karışımı sürülmesiyle ortaya çıkan bu lezzeti de, lokal restoranların hemen hepsinde bulabilirsiniz.
 • Escalivada ; Sebze yemeğiyle aranız iyiyse, sizin için Barselona’da denenmesi gereken en popüler lezzetlerden biri Escalivada olacaktır. Izgara sebzelerin sarımsak ve zeytinyağı ile harmanlanması ile yapılan Escalivada için Sésamo adlı restoranı düşünebilirsiniz.

Barselona Kaç Günde Gezilir ?

Barri Gothic – kaynak ; flickr / Joan

Barselona için 3 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre Barselona’da kalacak olursanız da, yapılacak daha birçok şey bulabilirsiniz.

Barselona, günübirlik gezilecek bir şehir değil. Fakat Barselona’da sadece 1 gününüz varsa, Gaudi’nin eserlerinden olan Sagrada Familia Kilisesi, Casa Mila, Casa Batllo ve Park Güell’i ziyaret ederek de Barselona gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Barselona’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Barselona Alışveriş – kaynak ; flickr / marek_lipczak

Barselona’da hediyelik veya hatıralık bir şeyler almayı planlıyorsanız Passeig de Gracia ve Barri Gotic bölgelerinden çok sayıda küçük/büyük hediyelik eşya dükkanlarını bulabilirsiniz. Giyim, takı ve diğer ürünler için de şehirdeki popüler AVM’lere ve alışveriş caddelerine göz atılabilir. Barselona’daki en popüler alışveriş spotları ise ;

 • Mercat La Boqueria ; Resmi olarak 1826 yılında kurulmuş olan bu pazarın bulunduğu yer 13. yüzyıldan günümüze ticaret için kullanılıyor. Bu pazar, daha çok Barselona halkının günlük ihtiyaçlarını karşıladığı bir yer olarak hizmet veriyor olsa da, burada birçok hediyelik eşya dükkanı da bulabilirsiniz.
 • La Maquinista ; Barselona’nın turistler arasında en popüler alışveriş merkezlerinden biri.
 • Mercat de Sant Antoni ; Yerel yaşamı deneyimlemek için gidilecek gıda pazarıdır. Ancak bu pazar çevresinde birçok mağazayı ve hediyelik eşya dükkanlarını da bulabilirsiniz.
 • Passeig de Gracia ; Gaudi tarafından tasarlanmış Casa Mila ve Casa Batllo’a ev sahipliği yapan bu bölge, şehrin kültürel yönünü keşfedebileceğiniz en popüler noktalardan. Ayrıca burada, hem dünyaca ünlü markaların hem de yerel markaların mağazalarını bulabilirsiniz.

Barselona’da Nerede Kalınır ? – Barselona Otel Tavsiyesi

Gotik Bölgesi – kaynak ; flickr / HELEN M BUSHE

Barselona’da konaklama için hem konum olarak, hem de güvenlik ve gezilecek noktalara yakınlık için tercih edilebilecek 3 bölge bulunmaktadır. Bunlar ;

 • Gotik Bölgesi (Barri Gotic) ; Barselona’da konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden birisi olan Gotik bölgesi birçok turistik yere yakınlığıyla öne çıkıyor. Bölge, şehirdeki birçok bara ve gece kulüplerine de yakın bir konumda bulunuyor. Bu bölgede lüks bir 4-5 yıldızlı otel bulabileceğiniz gibi, bütçeli bir butik oteli de bulabilirsiniz. Otel fiyatları ise, Barselona otel fiyatlarınının az biraz altındadır. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Eixample Bölgesi ; Barselona’nın en çok tercih edilen bölgelerinden biri olarak bilinen Eixample, şehirdeki önemli cazibe merkezlerine yakınlığı ile ünlüdür. Bu bölgeden şehirdeki turistik yerlerin hepsine yürüyerek gidemiyor olsanız da, şehirde dilediğiniz bir yere çok kolay bir şekilde bu bölgeden ulaşabiliyorsunuz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Barceloneta ; Eğer yaz aylarında Barselona’yı ziyaret ediyor ve plajlara gitmeyi de planlıyorsanız, Barceloneta konaklama için en ideal seçeneklerden biri olacaktır. Bu bölge, şehirdeki plajlara ev sahipliği yaptığı gibi turistik yerlere de çok uzak sayılmaz. Aslen bir balıkçı mahallesi olan Barceloneta, dar dolambaçlı sokakları, büyüleyici balkonları ve yerlilerin yer aldığı rahat tavernaları ile sevebileceğiniz bölgelerden. Ayrıca, çocuklar ile seyahat eden turistler için de bu bölgede, çocuk dostu birçok görülecek yer bulabilirsiniz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Barselona Gezilecek Yerler Videosu

Barselona gezilecek yerler listesi tabii ki bu 24 yer ile sınırlı değildir. Bu şehirde daha fazla vaktiniz varsa, birbirinden farklı daha birçok görülecek yeri, müzeleri ve tarihi yapıları da bulabilirsiniz. Fakat 3-4 günlük bir Barselona gezisi planlıyor ve gezinizi aceleye getirmek istemiyorsanız, şehirdeki gezip görülecek en önemli bu 24 yer ile gezinize başlayın. Bu 24 yeri bitirmeden de diğer turistik noktalara geçmeyin deriz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!