Viyana’da Nerede Kalınır ? & En Popüler 6 Semt Ve Oteller

Viyana, Avusturya’da kültürden modern sanata ve mimariye kadar sunacak çok şeyi olan muhteşem bir şehir. Ama şehirde o kadar çok farklı bölge, semt ve gezip görülecek yer var ki hepsine yakın olmak pek de kolay olmuyor. Bu yüzden en doğru oteli bulmak için Viyana’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak ilk başta bölgeye karar vermeniz gerekebiliyor, özellikle Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri olan Viyana’da bütçeli bir gezi planı yapıyorsanız.

Viyana, konaklamadan yeme içmeye, turistik cazibe merkezlerinden toplu taşıma ve taksilere kadar hemen her şeyin ciddi anlamda pahalı olduğu bir şehir. Turistik noktaların, şehrin önde gelen cafelerin, restoranların ve barların en fazla olduğu yer ise, Viyana’nın kalbinin attığı yer olan Innere Stadt‘ta (Şehir Merkezi) yer alıyor. Ancak bu bölge, şehirdeki en pahalı semt olduğundan dolayı, diğer bölgelere de göz atmak isteyebilirsiniz.

Eğer Innere Stadt bölgesinde bütçenize ve zevkinize uygun bir otel/daire bulabilirseniz, kaçırmayın. Çünkü bu bölgede konaklayarak şehri en kısa sürede keşfedebilir, dilediğiniz birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Şehirdeki en fazla konaklama birimlerini bulabileceğiniz yer de burası. Ayrıca Viyana’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevap da, yine Innere Stadt’tır.

Viyana’da hangi bölgede konaklayacağınıza, şehri kiminle ziyaret ettiğinize, bütçenize ve turistik yerlere ne kadar yakın olmak istediğinize göre farklı cevaplar vermek mümkün. Mesela, çocuklarınızla Viyana’yı ziyaret ediyorsanız Leopalstadt bölgesinde ya da şehrin en ucuz bölgesini arıyorsanız Landstrasse bölgesinde konaklamayı düşünebilirsiniz.

Viyana’da Nerede Kalınır ? & En Popüler Semtler ve Otel Tavsiyeleri

Innere Stadt 01 District ; Viyana şehir merkezi. Tüm aksiyonun ortasında olmak için tercih edilebilecek en iyi bölge. Şehirdeki önemli turistik yerlerin büyük bir bölümü burada.

Leopolstadt 02 District ; Çocuklu ailelerle kalınacak en iyi ve en popüler bölge. Şehir merkezine ve turistik yerlere çok uzak değil.

Landstrasse 03 District ; Viyana genel olarak pahalı, ancak bu bölge gibi şehirde ucuz sayılabilecek otelleri bulabileceğiniz yerler de var. Konaklama birimlerinin yanı sıra, restoran ve cafeler de diğer bölgelere nazaran daha uygun.

Wieden 04 District ; Bazı kısımları şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan, daha çok gece hayatına yakın olmak isteyenlerin tercih edebileceği bir yer.

Mariahilf 06 District ; Şehir merkezinin biraz dışında, ancak toplu taşıma ağıyla mükemmel bir bağlantıya sahip. Diğer bölgelere nazaran daha ucuz, alışveriş ve yeme içme seçeneği çok.

Neubau 07 District ; Viyana’nın yenilikçi bölgesi. Merkeze ve diğer bölgelere iyi bağlantılara sahip. Çok sayıda ekonomik konaklama birimlerine sahip.

1.Innere Stadt (Viyana Şehir Merkezi)

Viyanada nerede kalınmalı
Innere Stadt (Viyana Şehir Merkezi) – kaynak ; flickr / harry_pammer

Özetle 1. bölge, Viyana’nın en önemli turistik yerlerine yürüme mesafesinde olmak isteyen veya Viyana’yı keşfetmek için fazla zamanı olmayan herkes için ideal bir yer.

Innere Stadt (kelimenin tam anlamıyla “şehir içi” anlamına gelir), Viyana’nın orijinal Eski Kentidir. Aziz Stephan Katedrali veya Hofburg Sarayı gibi Viyana’nın en önemli turistik yerlerinden bazıları burada bulunuyor.

Innere Stadt bölgesinin tamamı UNESCO Dünya Mirası olarak listelenmiş, bu da bölgeyi şehirdeki en iyi ve en önemli yer yapıyor.

Yürünebilir bir bölge, bu yüzden yürüyerek dolaşmakta zorluk çekmezsiniz. Ayrıca burada kalacak olursanız, toplu taşıma araçlarına çok fazla ihtiyacınız olmayacaktır.

Arnavut kaldırımlı sokaklar, Gotik kiliseler, eşsiz müzeler ve büyük eski apartmanların şeritleriyle son derece doğal bir alan olan Viyana şehir merkezi, şehirde çok fazla zamanı olmayanların tercih edebileceği en ideal yer. Ancak bu şehirde 3-4 gün gibi uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız dahi, bütçenize uygun bir tesis bulabilirseniz, mutlaka burada konaklamayı düşünün derim.

INNERE STADT’TA KONAKLAMANIN ARTILARI ;

 • En iyi konuma sahip
 • Viyana’da gezilecek yerler arasında öne çıkan hemen her turistik yere ya yürüyerek ya da kısa bir metro yolculuğuyla ulaşabilirsiniz.
 • Yaya dostu
 • Lüks alışveriş ve hediyelik seçenekler için en iyi bölge
 • Lüks otellerin yanı sıra, birkaç uygun fiyatlı otellere de sahip
 • Şehrin en güvenli bölgesi
 • Gece hayatı var
 • Yeme içme konusunda şehirdeki en fazla seçeneğe sahip olan yer

INNERE STADT’TA KONAKLAMANIN EKSİLERİ;

 • Hemen her şey pahalı
 • Çok kalabalık ve gürültülü
 • Pansiyon ve konukevi seçeneği az

INNERE STADT’TA GEZİLECEK YERLER

Aziz Stephen Katedrali, Albertina, Haus der Musik, Hofburg İmparatorluk Sarayı ve Rathaus’u (Belediye Binası) bu bölgede bulabilirsiniz.

Innere Stadt Popüler Otel Tavsiyeleri

2.Leopoldstadt

Leopoldstadt – kaynak ; flickr / Simon

Viyana’nın 2. bölgesinde yer alan, şehir merkezine ve turistik yerlere kolay ulaşım ağına sahip olan Leopoldstadt bölgesi, Innere Stadt’tan Tuna nehri ile ayrılıyor.

Geleneksel Yahudi mahallesi olarak da bilinen Leopoldstadt, daha çok sessiz ve sakin bir Viyana gezisi planlayanların tercih edebileceği bölgelerden. Çocuk dostu bir bölge olduğundan Viyana’da ailece kalınacak en popüler semtlerden bir tanesi.

Leopoldstadt aslında Viyana’nın kalbinde yer alan bir adadır. II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yıkıldıktan sonra muazzam bir dönüşüm geçirmiş ve bugün sokaklarda modaya uygun kafeler, butik mağazalar ve restoranları bulmak mümkün.

Viyana’nın en durgun semtlerinden biri olan Leopoldstadt, metroyla harika erişime ve şehrin geri kalanına muhteşem bağlantılara sahip. Yani burada konaklayarak şehrin öne çıkan turistik yerlerine kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ayrıca otel fiyatları, şehir merkezine nazaran burada biraz daha uygun.

LEOPOLDSTADT’TA GÖRÜLECEK TURİSTİK YERLER

Dev bir dönme dolap ve hız trenleri ile ünlü Prater Eğlence Parkı da bu bölgede bulunuyor. Ayrıca Augarten, Madame Tussaud Müzesi ve Karmelitermarkt pazarı da burada.

En Popüler Leopoldstadt Otelleri

3.Landstrasse

Viyana da nerede kalınmalı
Landstrasse – kaynak ; flickr / Maria Eklind

Viyana’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olan Landstrasse bölgesi, Viyana’nın üçüncü bölgesi olarak kabul ediliyor.

Şehir merkezine ve gezilecek yerlere iyi bir bağlantıya sahip olan bu bölge, şehirdeki en ucuz konaklama birimlerini bulabileceğiniz yer.

Innerstadt’ın batısında yer alan Landstrasse, Viyana’nın kültür bölgesi ve Viyanalı sanatçı Hundertwasser’in evidir. Burada en sıra dışı kreasyonlardan bazılarını bulacaksınız: KunstHaus Wien ve Hunderwasserhaus bunlardan sadece birkaçı. Bunun yanında, şehrin en önemli saraylarından biri olan Belvedere Sarayı da tam olarak bu bölgede bulunuyor.

LANDSTRASSE BÖLGESİNİN ARTILARI ;

 • Şehir merkezine tramvaylar ve metrolarla çok iyi bir bağlantıya sahip
 • Viyana’daki en lüks otelleri en uygun fiyata bulabileceğiniz yer, ayrıca pansiyon ve konukevlerini de burada bulabilirsiniz.
 • Sessiz ve sakin

LANDSTRASSE BÖLGESİNİN EKSİLERİ ;

 • Şehir merkezine biraz uzak
 • Gece hayatı ve alışveriş seçeneği yok denecek kadar az

Popüler Landstrasse Otel Önerileri

110€-200€ ARASI ;

100€ ALTINDAKİ OTELLER ;

4.Wieden

Viyana da nerede konaklanır
Wieden – kaynak ; flickr / jorge_franganillo

Wieden, daha çok gece hayatı sahnesine ev sahipliği yapmasıyla dikkat çeken bir bölge olsa da, ekonomik konaklama birimleriyle de turistlerin ilgisini çekiyor. Viyana’nın 4. bölgesi olan Wieden, şehir merkezinin güneyinde yer alıyor.

Viyana’nın muhteşem müzik sahnesinden yararlanmak isteyenler için de ideal çünkü Wieden, inanılmaz klasik müzik konserlerine ev sahipliği yaptığı bilinen St. Charle’s Kilisesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Merkeze harika bağlantıları olan Wieden bölgesinden, şehirdeki önemli cazibe merkezlerine de kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Wieden, Art Noveau şehir evlerinin bulunduğu havalı bir bölge ve taze ürünlerle dolu harika bir pazar olan Naschmarkt‘a ev sahipliği yapıyor. Eğer Viyana’da kahvaltı için uygun fiyatlı ve güzel bir cafe arıyorsanız Wieden’de aradığınızı fazlasıyla bulabileceğinizi unutmayın.

Wieden’de bulunan Barok mimarisiyle Karls Kilisesi, Viyana’nın en ünlü simge yapılarından biri. Çevresindeki meydan da kışın Noel pazarı ve yazın Popfest ile şehrin en popüler noktalarından biri.

Daha çok genç kesimin takıldığı bir bölge olarak bilinse de, Wieden’de hemen her yaştan turisti ve yerel halkı görebiliyorsunuz. Burası, daha çok geceleri hareketleniyor. Özellikle sıcak yaz aylarında Viyana’yı ziyaret ediyorsanız buradaki festivallerden veya özel partilerinden birine katılmayı düşünebilirsiniz. Hemen her hafta sonu ünlü dj’lerin sahne aldığı birbirinden canlı gece kulüplerine de ev sahipliği yapan bölge, Viyana’da 2-3 gün konaklamayı planlayan, hareketli bir bölge arayanların göz atabileceği yerlerden.

Popüler Wieden Otel Tavsiyeleri

5.Mariahilf

Mariahilf – kaynak ; flickr / douglas_sprott

Mariahilf şehrin 6. bölgesi ve Viyana’da nerede kalınır ? sorusuna alternatif cevap arayanların göz atabileceği bölgelerden bir tanesi. Mariahilf, şehir merkezine biraz uzak bir konumda bulunuyor olsa da, buradan, toplu taşıma araçlarını kullanarak şehirde dilediğiniz herhangi bir yere rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bölge, şehir merkezine nazaran daha uygun konaklama birimleriyle öne çıkıyor.

Viyana şehir merkezinin güneybatısında yer alan Mariahilf, komşu Neubau bölgesi ile birlikte Viyana’nın en yenilikçi bölgesi olarak kabul ediliyor.

Mariahilf ayrıca gece hayatı için Viyana’da kalınabilecek en iyi bölgelerden biri. 80’li yıllarda kurulan Club Titanic, güneş battığında Viyanalı gençlerin buluştuğu bir gece kulübü. Viyanalı gençlerin nasıl eğlendiğini görmek istiyorsanız, şehirdeki gidilecek en popüler gece kulüplerinden biri Titanic’tir.

Şehirdeki en iyi restoranların bazılarına da ev sahipliği yapan bu bölge, ayrıca Viyana’nın LGBT mahallesi olarak kabul edilir, yani eşcinsel dostu bir bölgedir.

BURADA KALIN EĞER ;

 • Yerel halk ile iç içe olmak ve Viyana’nın kültürel yaşamını deneyimlemek istiyorsanız
 • Turistlerden biraz daha uzak bir yerde konaklamak istiyorsanız
 • Toplu taşımayla aranız iyiyse
 • Ucuz otel arıyorsanız
 • Restoran konusunda seçiciyseniz
 • Gece hayatıyla ilgileniyorsanız
 • Eşcinsel dostu bir bölgede rahat hissediyorsanız

BURADA KALMAYIN, EĞER ;

 • Tüm aksiyonun ortasında olmak istiyorsanız
 • Şehir merkezine yürüyerek gitmek istiyorsanız
 • Turistik noktalara bir taş atımı uzaklıkta olmak istiyorsanız

Popüler Mariahilf Otelleri

6.Neubau

Viyana da nerede kalınır
Neubau – kaynak ; flickr / Paul Korecky

Neubau, Viyana’nın en ekonomik konaklama bölgelerinden biri olduğu gibi, alışveriş, restoran ve cafe konusunda şehirdeki en zengin bölgelerden biri.

Müzeler Bölgesi’ne (Museum Quarter) yakınlığıyla da öne çıkan bu bölge, MUMOK gibi görülmesi gereken sanat merkezlerine de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca şehrin geri kalanıyla iyi bir bağlantıya sahip olduğundan dolayı, bu bölgeden dilediğiniz yere çok çabuk ve kolay bir şekilde gidebiliyorsunuz.

Ayrıca Neubau’nun geceleri dışarı çıkmak için iyi bir bölge olduğunu da unutmamak gerek. Şehrin önde gelen barlarından ve club’larından bazılarını bulabileceğiniz bölgede, yaz aylarında hafta sonuna özel DJ partileri de yapılıyor.

Daha çok öğrencilerin ve Viyana gençlerinin zaman geçirdiği yerlerden biri olarak bilinen Neubau, her yaştan ziyaretçiye hitap eden aktiviteleri ve rahat atmosferiyle Viyana’da kalınacak en iyi bölgelerden bir tanesi.

En İyi Neubau Otel Tavsiyeleri

Viyana’da Konaklama İçin Tercih Edilebilecek Alternatif Bölgeler

7.Margareten

Margareten / Kaynak ;
ricardalovesmonuments/commons.wikipedia.org

Margareten, beşinci bölgenin adı ve şehrin kalbinde yer alır. Çoğu turistik yere yakın bir yerde bulunuyor olsa da, burası daha çok yerel halkın yaşadığı ve zaman geçirdiği bir yer. Bu yüzden yerel halkla iç içe olmayı dert etmeyenlerin tercih edebileceği bölgelerden bir tanesi.

Öğrencilerin ve genç kesimin de sevdiği mahallelerden biri olan Margareten’de çok fazla görülecek turistik yer olmasa da, hem ekonomik oluşu hem de merkezi konumu sayesinde Viyana’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal yerlerden biri.

Margareten bölgesi şehir merkezinin tam kalbine yaklaşık 2-3 km uzaklıkta bulunuyor.

Margareten’deki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın ; Booking.com

En Ucuz ve En Popüler Viyana Otelleri

Viyana’da ucuz otel tercihi yaparken hangi bölgede olacağınıza ve otelin mutlaka konuk değerlendirme puanına göz atın derim. Bazı oteller şehir merkezine çok uzak bölgelerde bulunabiliyor. Ayrıca bu bölgelerin bazılarından merkeze tramvay veya metrolarla ulaşmakta yarım saati bulabiliyor. Zaten şehir merkezine yakın yukarıdaki bölgelerde bütçenize ve zevkinize uygun bir otel veya diğer konaklama birimi bulabileceğinizden dolayı, merkez dışındaki çok uzak bölgelerde konaklamanıza da gerek kalmayabilir.

Gelelim Viyana’nın ucuz ama en iyi ve en popüler 9 oteline ;

Hotel Pension ARPI

★★★ (50€’dan başlayan fiyatlar – Oda ve Kahvaltı – 8.Bölge)

Hotel Pension ARPI

Viyana şehir merkezine yaklaşık 1,5 km uzaklıkta, 8. bölgede bulunan Hotel Pension ARPI, otobüs ve metro durağına yakın bir konumda bulunuyor. Bu sayede şehrin en önemli turistik yerlerine çok hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. 7+ bir konuk değerlendirme puanı olsa da, Viyana’da ucuz konaklama isteyen ve beklentisi çok yüksek olmayan turistlerin tercih edebileceği güzel bir tesis.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Senator Hotel Vienna (En İyi Seçim)

★★★★ (50€’dan başlayan fiyatlar – 17. Bölge)

Senator Hotel Vienna

17. bölge kulağa biraz uzak geliyor olabilir, fakat bu bölge Viyana’nın merkezine 3 – 3,5 km uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca Senator Hotel yakınlarında otobüs ve metro duraklarını da bulabiliyorsunuz.

Şehirdeki en lüks 4 yıldızlı otellerden biri olmasına rağmen, en uygun fiyata sahip olan bu otel, kesinlikle göz atmanızı tavsiye edebileceğim tesislerden biri, özellikle Viyana’da 2-3 gün veya daha uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Hotel-Pension Wild

(70€’dan başlayan fiyatlar – 8. Bölge)

Viyana da nerede konaklanır
Hotel-Pension Wild

Viyana’nın 8. bölgesinde bulunan Hotel Pension Wild, 100 yıldan daha eski tarihi bir binada hizmet veriyor. Wild ailesi tarafından onlarca yıldır işletilen bu huzurlu pansiyon, bütçenize uygun bir dizi oda ve olanak sunuyor. Hem tek kişilik odaları hem de çift kişilik odaları olan tesis, toplu taşıma araçlarının duraklarına da yakın bir konumda bulunuyor.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Booking.com

Hotel Am Brillantengrund

★★★ (70€’dan başlayan fiyatlar – NEUBAU)

Hotel Am Brillantengrund

Viyana’nın 7. bölgesi olan Neubau semtinde yer alan Hotel Am Brillantengrund, Viyana’nın en ucuz otelleri arasında olmasına rağmen, şehirdeki en yüksek konuk değerlendirme puanı ve en modern odalara sahip otellerden bir tanesi.

Odalar, yüzyıl ortası modern bir his veriyor ve avlu, yaz aylarında yemek yemek için hoş bir mekan sunuyor. Otelin önünde kiralamak için bisikletler mevcuttur, bu da ulaşımı çok kolaylaştırır. Tabii dilerseniz 5 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz otobüs ve metro durakları da var.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Max Brown 7th District

★★★★ (75€’dan başlayan fiyatlar – NEUBAU)

Max Brown 7th District

Sakin bir mahalledeki bu havalı otel, şehir merkezindeki bir konaklamadan farklı, daha yerel bir Viyana deneyimi sunuyor.

Otelin ödüllü restoranı, hem konuklar hem de misafir olmayanlar arasında popülerdir ve bir kadeh bir şeyle uzanıp rahat-şık havayı içinize çekebileceğiniz çok sayıda şık salon alanı var.

Viyana’daki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip otellerden biri olan Max Brown, şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerden. Hem modern ve şık hem de ucuz bir otel arıyorsanız bu 4 yıldızlı otele göz atabilirsiniz.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Booking.com

Magdas Hotel

(75€’dan başlayan fiyatlar – Leopolstadt)

Magdas Hotel

Leopolstadt, Viyana’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en iyi ve en popüler bölgelerden biri. Şehrin en ucuz otellerinden biri olan Magdas Hotel’de tam olarak bu bölgede bulunuyor. Şehir merkezine ve gezilecek önemli noktalara yakın bir konumda olan otel, yıldızsız bir otel olsa da, 3-4 yıldızlı otel konforunda diyebiliriz.

Magdas, sosyal girişim ve gelişmiş tasarımı harmanlayan bir konsept oteldir. Konukları ‘açık fikirli olmaya’ davet ediyor. Eski bir huzurevinde inşa edilmiş ve göçmenler, eski mülteciler ve 14 farklı milletten profesyoneller tarafından çalıştırılıyor.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Booking.com

Boutiquehotel Stadthalle

★★★ (80€’dan başlayan fiyatlar – 15.Bölge)

Boutiquehotel Stadthalle

Viyana’nın 15. bölgesinde bulunan bu bütçeli otel, konforlu, hoş, gösterişli, yenilikçi konaklama birimleri sunar ve gerçek çevre dostudur (ev güneş enerjisi kullanır ve yağmur ve rüzgar enerjisini geri dönüştürür).

Şık ve modern odalarıyla öne çıkan tesis, Viyana’nın en çok rezervasyon alan otellerinden biri olduğu gibi, en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip otellerinden.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Star Inn Hotel Wien Schönbrunn

★★★ (80€’dan başlayan fiyatlar – 15.Bölge)

Viyana da nerede kalınır
Star Inn Hotel Wien Schönbrunn

Tarz ve konum çok önemli değilse, o zaman bu bütçeli otel tam size göre olabilir. Schönbrunn Sarayı‘na 20 dakika yürüme mesafesindeki bu otelden, şehir merkezine de toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Hotel Topazz & Lamée

★★★★★ (125€’dan başlayan fiyatlar – 1. Bölge – VİYANA ŞEHİR MERKEZİ)

Hotel Topazz & Lamée

Viyana’nın tam merkezinde, Innere Stadt’ta konaklamak istiyor ve uygun fiyatlı bir otel arıyorsanız Hotel Topazz & Lamee size göre olabilir. Çünkü otel, konum olarak şehrin tam kalbinde bulunuyor ve 5 yıldızlı. Viyana’da bu fiyata, böylesine merkezi bir yerde 5 yıldızlı bir otel bulmak kolay değil.

Otel, muhteşem tasarımı ve şık odalarıyla adeta göz kamaştırıyor. Aziz Stephan Katedrali’ne sadece 3 dakika yürüme mesafesinde olan otel, yüksek konuk değerlendirme puanıyla öne çıkıyor.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Viyana’da Nerede Kalınır, sorunuza hala cevap bulamadınız mı ?

Kaynak ; flickr / maria_eklind

Yukarıdaki 6 bölge arasında kararsız kaldıysanız, şehrin merkezi olan Innere Stadt bölgesine yoğunlaşabilir veya yukarıdaki ucuz otel tavsiyeleri arasından zevkinize ve bütçenize uygun olan bir oteli tercih edebilirsiniz.

Genellikle ‘Dünyanın en yaşanılabilir şehri’ olarak adlandırılan Viyana, hem yürünebilir hem de oldukça güvenli Avrupa şehirlerinden biri. Bu yüzden bölge veya otel tercihi yaparken güvenlik konusunda endişe etmenize pek gerek kalmayabilir.

Viyana’da nerede kalırsanız kalın, şehirdeki sürenizin %80’ine yakın bir bölümünü Innere Stadt’ta yani şehir merkezinde geçirebileceğinizden emin olabilirsiniz. Çünkü şehrin en sevilen ve en önemli tarihi ve turistik yerleri burada bulunuyor. Ayrıca alışveriş, yeme içme ve gece hayatı için de en çok tercih edilen yerlerden bir tanesi. Bu yüzden burada konaklayacak bir bütçeye, yani gecelik 100€’nun üzerinde bir konaklama bütçesine sahipseniz kesinlikle başka bir yere göz atmayın derim.

Viyana, nüfusun çoğu pahalı ve ticaretin hakim olduğu Innere Stadt’ın dışında yaşadığı 19 bölgeye ayrılmıştır. Şehrin her yerinde Gotik ve Barok kiliseler, Otto Wagner’in yüzyılın etkileyici modernist binaları ve zaman zaman genişleyen bir Barok saray ile karşılaşacaksınız.

Kaynak ; flickr / jorge_franganillo

Viyana’nın merkezi mahallelerinde, belirli cazibe merkezlerine veya etkinliklere yakın kalmayı tercih edebilirken, diğer bölgelere gitmek için yürüyerek veya toplu taşıma araçlarına atlamak kolaydır.

Neubau gibi yerlerde veya Belvedere Sarayı yakınında Innere Stadt’ın hemen dışında kalmak, ana turistik yerlere yakın olmakla birlikte size daha yerel bir deneyim yaşatacaktır.

Oteller şehrin her yerinde bulunur, en yoğun olarak Innere Stadt’ta bulunur ve her yer parke taşı şeritleri, görkemli mimarisi ve kasabanın içinden geçen at arabaları ile son derece romantiktir.

Kaynak ; flickr / jorge_franganillo

St Stephen Katedrali, Albertina Müzesi, Hofburg ve çevresindeki parklar ve müze, Stadtpark, Avusturya Devlet Opera Binası ve çok daha fazlası dahil olmak üzere Viyana’nın en gözde turistik mekanlarının çoğu Innere Stadt’tadır. Innere Stadt’tan ayrılmadan Viyana’da bir hafta geçirebilir ve yine de burada görülecek harika şeylerden bazılarını kaçırabilirsiniz.

Innere Stadt’ın güneybatısında, tahmin edebileceğiniz gibi, bir avuç mükemmel müzenin bulunduğu Müze Bölgesi’ni bulacaksınız; en iyi seçim, sanat, tarih ve hatta tepesinde güzel bir restoran barındıran saray Kunsthistorisches Müzesi’dir.

Albertina sanat müzesi ve MOMOK modern sanat müzesi kısa bir yürüme mesafesindedir ve sanatseverler için kaçırılmaması gereken bir yer. Birkaç dakika daha güneydoğuya yürüyün ve kendinizi Arnavut kaldırımlı sokakların ve gösterişli mağazaların, yenilikçi restoranların ve hareketli köşe barların bulunduğu büyük apartmanların harika bir karışımı olan Neubau semtinde bulacaksınız.

Innere Stadt’ın güneyinde, şehrin ana ulaşım merkezlerinden biri olan hareketli Karlsplatz bölgesi ve daha modern binalarla görkemli eski yapıların bir karışımı yer alır. Karlsplatz metro istasyonundan şehrin en büyük pazarı ve alışveriş ve yemek için harika bir yer olan Naschmarkt’a sadece 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Doğuya doğru devam eden enerjik tempo biraz sakinleşerek Belvedere Sarayı’na giden daha az turistik bir yerleşim bölgesi haline geliyor.

Kaynak ; flickr / jorge_franganillo

Bu mahallede yerel odaklı çok sayıda mağaza, birkaç kafe ve restoran ve samimi bir ortam vardır, ayrıca şehir merkezine ve Saray’a kolay bir yürüyüş mesafesindedir. Belvedere Sarayı, Viyana’nın en gözde mekanlarından biri ve burada, sarayın kendisindeki sanat eserlerine (parçalar arasında Gustave Klimt’in The Kiss adlı eseri de vardır) ve genişleyen kraliyet bahçelerine hayranlıkla bakarak bütün bir günü kolayca geçirebilirsiniz.

Innere Stadt’ın doğusunda ve Tuna Kanalı’nın karşısında, daha önce Yahudi Mahallesi olan ve gelişmekte olan Leopoldstadt ve Prater bulunuyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu bölgeler de Viyana’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler yerler arasında.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!