Ana SayfaAvusturyaViyana Gezi RehberiViyana Albertina Müzesi Hakkında Bilgi, Giriş Ücreti, Ulaşım

Viyana Albertina Müzesi Hakkında Bilgi, Giriş Ücreti, Ulaşım

Viyana'nın en gösterişli müzelerinden biri olan Albertina Müzesi, tarih ve sanatseverlerin yanı sıra mimariye merakı olanların da ilgisini çekiyor. Birbirinden değerli eserleriyle hizmet veren müze, Viyana'nın en popüler turistik çekim merkezlerinden biri.

-

Dünyanın en büyük ve en değerli grafik sanatı koleksiyonlarından birini sergileyen Viyana Albertina Müzesi”, her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçisiyle şehirdeki en çok ziyaret edilen ve en iyi beş cazibe merkezinden biri olmaya devam ediyor.

Tarihin her döneminden 50.000’den fazla çizim ve 1 milyona yakın baskıdan oluşan koleksiyon, hem sanat hem de tarihe meraklı olanların ilgisini çekiyor. Monet, Renoir, Cezanne, Metisse, Miró ve Picasso gibi dünyaca ünlü sanatçıların birbirinden değerli eserlerini de müzede görebiliyorsunuz.

Viyana’nın kalbinde kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan müzenin her bir katı farklı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. İkinci kat galerinin kalıcı koleksiyonlarına adanmış ve 16 farklı odada yaklaşık 150 yıllık önemli sanat eserlerinden bazılarını görebilirsiniz. Fransız izlenimciliğine, Alman dışavurumculuğundan Rus avangardına kadar çok sayıda farklı eserlere ev sahipliği yapan ikinci kat, müzenin en ilgi gören bölümü.

Birinci katta ise 100 yıl boyunca Habsburg aile üyeleri tarafından kullanılmış 22 devlet odası da, müzenin en dikkat çeken bölümleri arasında yer alıyor. Bu kat aynı zamanda sekiz geçici sergi alanına da ev sahipliği yaptığından gitmeden önce müzenin web sayfasından geçici sergilere göz atabilirsiniz.

Ayrıca Viyana’daki diğer turistik cazibe merkezleri için Viyana’da gezilecek yerler listemizi ya da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Viyana’da nerede kalınır ? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Albertina Müzesi Hakkında Bilgiler

Albertina Müzesi Bilet Fiyatları
Müzedeki baskı ve çizim bölümü – Kaynak ; flickr / Heinz Bunse

Viyana’da gezilecek yerler listesindeki olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri olan Albertina Müzesi, sahip olduğu birbirinden değerli sanat eserlerinin yanı sıra, müzenin içinde bulunduğu sarayla da ilgi görüyor. Sarayın birçok odası ve salonları da ziyaretçiye açık.

‘Vienna Pass Card’ ile ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz müze, Viyana Opera Binası ve Hofburg İmparatorluk Sarayı arasında, şehir merkezinde bulunuyor. Şehrin hemen her yerinden müzeye çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.

Müze, Viyana’daki birçok cazibe merkezi gibi oldukça kalabalık olabiliyor. Özellikle yüksek sezonda şehri ziyaret ediyorsanız yarım saate kadar süren uzun kuyruklara girebileceğinizi unutmayın. Bu yüzden giriş biletinizi online olarak almayı düşünebilirsiniz.

Albertina Müzesi’nin kalıcı sergilerinin yanı sıra, geçici sergileri de bulunuyor. Geçici sergiler genel olarak çok daha fazla ilgi görüyor diyebilirim. Çünkü müzedeki kalıcı eserlerin büyük bir bölümü, Monet, Renoir, Cezanne, Metisse, Miró ve Picasso gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Ancak bu ünlü isimlerin eserlerini ‘Museumquartier’ adı verilen kompleksteki diğer müzelerde de görebiliyorsunuz. Bu yüzden daha çok geçici sergilere göz atmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu geçici sergilerin ne olduğuyla ilgili bilgileri müzenin resmi web sayfasında (www.albertina.at) bulabilirsiniz.

Kaynak ; flickr / Heinz Bunse

Albertina Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücreti 2022 yılı itibariyle yetişkinler için 17€’dur. 18 yaş altı çocuklar ve ‘Vienna Pass Card’ sahibi olanlar müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

Vienna Pass Card hakkında daha fazla bilgi ve ücretler için tıklayın.

Müzenin girişinde vestiyer de bulunuyor. 1-2€’ya çantalarınızı veya diğer eşyalarınızı buraya bırakabiliyorsunuz. Müzede ayrıca küçük bir mağaza da var. Buradan hem Viyana hem de müze anısına birkaç küçük hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ; Haftanın her günü ziyarete açık olan müzeyi 10:00-18:00 saatleri arasında, çarşamba ve cuma günleri ise 10:00-21:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Müzeye giden merdiven – Kaynak ; flickr / pushypenguin

Albertina Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Hofburg Sarayı kompleksinin hemen arkasında, Inner Stadt‘ta (Şehir Merkezi) bulunan müzeye Stephansdom (U1 ve U3 hatları) ve Karlsplatz (U1, U2 ve U4 hatları) istasyonlarına gelerek ulaşabilirsiniz. Bu metro istasyonları müzeye 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Bunun yanında 2A nolu otobüslerle de Albertinaplatz’a durağına gidebilirsiniz. Bu durak ile müze arası kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Son olarak, 1, 2, 62, 71 ve D hat tramvaylarıyla da müzeye ulaşım mümkün. Kärntner Ring tramvay durağı müzeye sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Foto Kaynak ; Flickr / Torsten Mangner

YAKINLARDA NELER VAR ?

Albertina Müzesi yakınlarında gezilecek çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi bulabilirsiniz. Bunlar arasında, Avusturya Milli Kütüphanesi, Viyana Opera Binası, İspanyol Binicilik Okulu ve Hofburg Sarayı Viyana’nın olmazsa olmaz turistik yerleridir. Müzeden bu cazibe merkezlerine yürüyerek 10 dakikadan daha kısa bir sürede gidebilirsiniz.

İPUÇLARI ;

  • Albertina Müzesi çok geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor olsa da, yaklaşık 1 saatte rahatlıkla öne çıkan eserleri ve bölümleri görebiliyorsunuz. Ancak daha fazla zamanınız varsa müze için en azından 90 dakikanızı ayırın derim.
  • Albertina, Fransız izlenimcilerden başlayıp günümüze kadar devam eden geniş bir sanat koleksiyonuna sahip ve aralarında Klimt, Shiele ve Kokoshka gibi Avusturyalı Ekspresyonistler de var. Bu yüzden de Paris’teki Orsay Müzesi’nin daha küçük bir versiyonu olarak biliniyor.
  • Sanata merakınız yoksa bile, müzedeki Habsburg İmparatorluğu’nun 100 yıldan fazla bir süre boyunca kullandığı odalar ilginizi çekecektir.

Albertina Müzesi Bölümleri ve Eserleri

kaynak ; flickr / Otto Rapp

Resimler ve Heykeller ; Modern ve çağdaş sanat tarihinin tüm büyük sanatçılarının eserlerine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan Albertina Müzesi, modern çağın ve günümüzün tüm öncü sanatsal fikirlerine, Fransız izlenimciliğine, fovizmine ve dışavurumcu sanatçı gruplarının eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Çizimler ve baskılar ; Geç Gotik dönemden günümüze müzede 1 milyondan fazla baskı ve çizim bulunuyor. Saxe-Teschen Dükü Albert tarafından 1776’da kurulan Grafik Sanatı koleksiyonu gerçek anlamda panoramik bir sanat incelemesi sunuyor. Ayrıca müze, Michelangelo, Dürer, Rembrandt, Rubens, Klimt, Schiele, Picasso, Richter ve Lassnig gibi büyük sanatçıların eserlerinden oluşan sergisinde 100 yıllık sanat tarihine zengin bir bakış  da sunuyor.

kaynak ; flickr / Otto Rapp

Fotoğraf ; Albertina Müzesi’nin Fotoğraf Koleksiyonu, Avusturya’daki en büyük sanatsal fotoğraf koleksiyonu olarak biliniyor. Sanat alanındaki en önemli gelişmeler, yaklaşık 100.000 fotoğraf ile sunuluyor. Bu bölüm, medyanın başlangıcından günümüze kadar uzanan portre, mimari, manzara ve sokak fotoğrafçılığı gibi türlerdedir.

Mimari ; Albertina Müzesi’ndeki mimari türü, 40.000’den fazla plan, çalışma ve modelle kesişen büyüleyici bir mimari çizim koleksiyonuna sahip. Geç Gotik dönemden günümüz mimarisine kadar müze, Bernini, Borromini, Hansen, Wagner, Loos, Hollein, Hadid gibi ünlü isimlerin eserlerine de ev sahipliği yapar.

Foto Kaynak ; flickr / Gerard Stolk

DO&CO Restaurant

Müzenin bir de restoranı bulunuyor. Şehirdeki diğer birçok restorana göre menüler ortalama aynı fiyatta. Bu yüzden müze gezisi sonrası bir şeyler yemek veya içmek için uğrayabilirsiniz.

Albertina Müzesi Yakınlarındaki Oteller

Viyana’nın kalbinin attığı yer olan Innere Stadt yani şehir merkezi, Albertina Müzesi’nin bulunduğu yer. Bu müzeye yakın bir tesiste konaklayacak olursanız, şehirdeki en önemli tarihi ve turistik çekim merkezlerine de kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezi, diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı bir konaklama sunuyor olsa da düşük bütçeli otelleri de bu bölgede bulabiliyorsunuz.

Albertina Müzesi’ne 5 dakikadan daha kısa bir yürüme mesafesinde bulunan popüler otellerden bazıları ;

Motel One Wien-Staatsoper – 3 yıldız

Motel One Wien-Staatsoper

Ringstrasse bulvarına sadece 50 metre, Devlet Opera Binası’na ise 100 metre mesafede yer alan Motel One Wien-Staatsoper, 19. yüzyıldan kalma koruma altında olan bir binada hizmet veriyor. Otel, müzeye sadece 3 dakika yürüme mesafesindedir.

Austria Trend Hotel Europa Wien – 4 yıldız

Austria Trend Hotel Europa Wien

Ünlü alışveriş caddesi Kärntnerstraße’nin tam üzerinde yer alan bu otel, Albertina Müzesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.Booking.com

BENZER İÇERİKLER ;

POPÜLER YAZILAR