Ana SayfaABDNew York ŞehriNew York'ta Nerede Kalınır ? | En Güzel 9 Semt Ve Oteller

New York’ta Nerede Kalınır ? | En Güzel 9 Semt Ve Oteller

ABD’nin en kalabalık ve en pahalı şehirlerinden biri olan New York’ta nerede kalınır ? sorusuna cevap bulmak biraz zor olabiliyor, özellikle bütçeniz kısıtlıysa. Ancak hemen her bütçeye ve zevke uygun konaklama birimlerini şehrin farklı semtlerinde ve mahallelerinde bulabiliyorsunuz.

New York şehir merkezi etrafında uygun fiyatlı otel bulmak pek mümkün olmuyor, fakat merkeze ve New York gezilecek yerler listesindeki önemli cazibe merkezlerine metrolarla çok kolay bir şekilde ulaşabileceğinizden dolayı, tam merkezde konaklamanıza da gerek kalmayabilir. Şehirde konaklama için tercih edilebilecek çok sayıda semt/mahalle bulunuyor, ancak tüm bu bölgelere göz atmak yerine ilk olarak şehrin en çok tercih edilen ve en iyi konumlu aşağıdaki 8 bölgesine göz atarak başlayabilirsiniz.

New York’ta Nerede Kalınır ? & En Güzel Semtler ve Otel Tavsiyeleri

New York’ta turistik cazibe merkezlerinin, yapılacak aktivitelerin, otellerin, şık ve birinci sınıf restoranların, cafelerin ve alışveriş mağazalarının çok büyük bir bölümü Manhattan‘da yer alıyor. Manhattan’de bulunan bölgelerin herhangi birinde konaklayarak hem merkeze hem de gezilecek yerlere yakın olabilirsiniz. Ancak Brooklyn gibi diğer semtlere de alternatif olarak göz atmayı unutmayın.

→Gezip görülecek yerlere yakın en popüler, şehrin tam kalbi olan bölge ; Midtown (Manhattan)

→New York gece hayatının kalbinde olabileceğiniz en iyi bölge ; East Village (Manhattan)

→Midtown’a alternatif olabilecek, şehrin en iyi ve en şık otellerine ev sahipliği yapan, lüks, alışveriş ve müze severlere hitap eden ailece kalınacak en iyi bölge ; Yukarı Doğu Yakası (Upper East Side – Manhattan)

→New York’un en romantik ve en iyi toplu taşıma bağlantılarına sahip bölgelerinden biri; Greenwich Village & Chelsea (Manhattan)

→Her bütçeye uygun otelleri, daireleri ve diğer konaklama birimlerini bulabileceğiniz en ideal bölge ; Aşağı Doğu Yakası (Lower East Side – Manhattan)

→Manhattan dışında kalınacak en popüler bölge ; Williamsburg (Brooklyn)

1.Midtown

(New York’un kalbi, pahalı, çok sayıda otel seçeneğine sahip, gezilecek yerlere çok yakın)

New York Otel Tavsiyeleri
Midtown – Times Meydanı – kaynak ; flickr / Mariano Mantel

New York’ta mümkün olan en kısa sürede çok sayıda turistik yer görmek istiyorsanız, Midtown aradığınız yer olabilir. Şehrin bu kısmı New York ziyaretçilerinin %90’ı için mükemmeldir.

Midtown sadece otel aramaları için en popüler bölge değil, aynı zamanda her fiyat aralığında en geniş otel seçeneklerinin bulunduğu bölge olmasıyla da ünlü.

Midtown’da konaklayarak şehri yürüyerek kolayca keşfedebilirsiniz ve burası şehrin diğer bölgelerine mükemmel bir şekilde bağlıdır. Tüm büyük metro hatları Midtown’dan geçiyor, bu yüzden şehirdeki herhangi bir istasyona gitmek gerçekten çok kolay.

New York şehrinde görülecek yerlerin ve yapılacak aktivitelerin çok büyük bir bölümü Midtown’da bulunuyor, bu da bölgeyi New York’ta kalınacak en iyi yer yapıyor. İster birinci sınıf restoranlar veya mağazalar isterseniz de uygun fiyatlı restoranlar, cafeler veya barlar arıyor olun, burada aradığınızı fazlasıyla bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Midtown’un şehrin en kalabalık ve en fazla trafiğe sahip olduğunu da unutmayın. Burası, New York’taki turistlerin hepsinin en az bir kez geldiği yerlerden biri. Ayrıca hem yaya hem de araç trafiği burada bunaltıcı olabiliyor.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • New York’un tam kalbinde olmak istiyorsanız
 • Times Meydanı, Empire State Binası ve Broadway Caddesi gibi New York’un en ünlü ve en turistik yerlerine taş atımı uzaklıkta olmak istiyorsanız
 • Otel, restoran, cafe, bar ve alışveriş yapabileceğiniz mağazaların en fazla olduğu yerde olmak istiyorsanız
 • Yoğun yaya ve araç trafiğini dert etmiyorsanız
 • New Yorklu’dan çok, turistlerle iç içe olabileceğiniz bir bölgede olmak istiyorsanız
 • Hemen her bütçeye uygun konaklama birimlerini bulabileceğiniz bir yer arıyorsanız
 • Gürültülü bir yerde olmayı dert etmiyorsanız
 • New York’taki tüm turistik yerlere en kolay ulaşabileceğiniz yeri arıyorsanız
 • Şehirdeki en iyi metro ağına sahip bölgede olmak istiyorsanız

MİDTOWN’DA YAKIN OLACAĞINIZ TURİSTİK YERLER

5th Avenue (Beşinci Cadde), Times Square (Times Meydanı), Broadway Caddesi, Museum of Modern Art (MoMA), Rockefeller Center, Central Park ve Empire State Binası gibi New York gezilecek yerler listesinin en önemli ve en ünlü cazibe merkezleri bu bölgede bulunuyor. Sadece bu 7 turistik yerle de New York gezinizi tamamlayabilirsiniz.

En Popüler Midtown Otelleri

New York ta nerede kalınmalı
Hyatt Place New York City/Times SquareBooking.com

2.Aşağı Doğu Yakası (Lower East Side & Soho)

New York ta nerede kalınır
Aşağı Doğu Yakası – kaynak ; flickr / Rob Gross

Soho, Greenwich Köyü’nü güneyde sınırlar ve en çok güzel dökme demir binaları ve birçok sanat ve tasarım mağazası ile tanınır. Tıpkı Soho gibi, Aşağı Doğu Yakası da tipik bir New York yerleşim bölgesi.

Küçük İtalya, Bowery, Çin Mahallesi gibi önemli turistik noktalara da yakın konumda bulunan Aşağı Doğu Yakası, ayrıca New York’ta en ucuz konaklama birimlerini bulabileceğiniz yerlerden biri.

Aşağı Doğu Yakası ve Soho çok büyük değil, ayrıca çok benzer olduğu için bu iki bölgeyi birleştirdik. Zaten iki bölge birbirine komşu ve yürüyerek birinden diğerine rahatlıkla gidebilirsiniz.

Aşağı Doğu Yakası New York’un en eski mahallelerinden biri, ayrıca Soho, Londra’daki Soho’ya hiç mi hiç benzemiyor. Eğer Londra’daki Soho’yu gördüyseniz, New York’taki Soho’nun çok ama çok farklı olduğunu kısa sürede anlayacaksınız.

NOT ; Bu bölgelerin her ikisinin de yerleşim bölgesi olduğunu, bu nedenle popüler simge yapılara sahip olmadıklarını, ancak yine de şehir merkezindeki ana cazibe merkezlerine oldukça yakın olduklarını (toplu taşıma ile yaklaşık 15-20 dakika) unutmayın.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Bir yerleşim bölgesinde olmayı dert etmiyorsanız
 • New York’un ana cazibe merkezlerine metro ile 15-20 dakikada gitmeyi sorun etmiyorsanız
 • New York’un en ucuz otelleri ve diğer konaklama birimlerini arıyorsanız
 • Her bütçeye uygun restoran, cafe ve barların olduğu bir yerde kalmak istiyorsanız

En Popüler Aşağı Doğu Yakası Otelleri

citizenM New York Bowery

3.East Village

(New York gece hayatı için en iyi ve en popüler bölge)

New York otel tavsiyeleri
East Village – kaynak ; flickr / Jeffrey Zeldman

New York, gece gündüz oldukça canlı ve hareketli bir şehir olsa da, East Village bölgesi, şehrin en hareketli yeri, özellikle gece hayatı için plan yapanların tercih edebileceği bu bölgede, şehrin önde gelen barlarını, publarını, gece kulüplerini ve eğlence mekanlarını bulabilirsiniz.

Genç havası ve bağımsız ruhuyla East Village, New York’un en dinamik ve farklı semtlerinden biri. Old-School cazibesini modern yaşamla harmanlayarak bir araya getiren bu bölgede konaklayacak olursanız da, şehrin geri kalanına çok iyi bağlantılara sahip olacaksınız.

Ayrıca şehir manzaralı teras barlarının en fazla olduğu bu bölgede, her kesime hitap edecek otelleri de bulabilirsiniz. Bölge, turistik cazibe merkezlerine çok yakın olmasa da, yine de dilediğiniz her yere kısa sürede metrolarla gidebiliyorsunuz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • New York gece hayatı için bir planınız varsa
 • Şehirdeki en fazla teras bara ev sahipliği yapan bölgede olmak istiyorsanız
 • Turistik yerlere ve şehrin geri kalanına en iyi bağlantıya sahip olan bir yerde olmak istiyorsanız
 • Geceleri gürültülü bir yerde olmayı dert etmiyorsanız
 • Birçok turistik yere toplu taşıma ile gitmeyi sorun etmiyorsanız

En Popüler East Village Otelleri

New Yorkta nerede kalmalı
The Standard – East Village

4.Yukarı Doğu Yakası (Upper East Side)

Yukarı Doğu Yakası – kaynak ; flickr / Angela N.

Yukarı Doğu Yakası, biraz daha sakin bir bölgede olmayı seviyorsanız, sabahları Central Park’ta koşuya çıkmak istiyorsanız ve New York’un müzelerini keşfetmeyi planlıyorsanız, sizin için New York’ta nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal yer olabilir.

New York’un en lüks ve en havalı bölgelerinden biri olan Yukarı Doğu Yakası da, tıpkı Midtown gibi Manhattan sınırları içerisinde yer alıyor.

Yukarı Doğu Yakası’nda bulunan, Central Park’ın doğusundan geçen 5. Cadde, şehrin en ünlü müzelerine ev sahipliği yapıyor. 5. Cadde’nin bu kısmı Museum Mile olarak da bilinir. Burada Guggenheim Müzesi, Metropolitan Sanat Müzesi, Yahudi Müzesi, Goethe Enstitüsü ve Neue Galerie’yi görebilirsiniz.

Yukarı Doğu Yakası, New York’un en güvenli 3 bölgesinden biri olarak biliniyor. Ayrıca bu bölgede de en az Midtown’da olduğu kadar turistik yerlere yakın olursunuz.

Lüks bir alışveriş bölgesi olarak da bilinen Yukarı Doğu Yakası, birinci sınıf restoranlara, cafelere ve barlara da sahip. Ancak çok fazla çeşit yok, özellikle bütçeli bir mekan arıyorsanız, aradığınızı bu bölgede bulmak çok kolay olmuyor.

Yukarı Doğu Yakası, her ne kadar New York’ta kalınacak en iyi ve en merkezi bölgelerden biri olsa da, geniş bir bütçeye sahip değilseniz burada konaklamanızı tavsiye etmem. Çünkü bölgedeki otellerin büyük bir bölümü lüks bir konaklama deneyimi arayan gezginlere hitap ediyor.

Konum güzel, gezilecek yerlere de yakın, alışveriş için dünyaca ünlü markaların mağazaları da var, fakat bütçeli bir otelde kalmak istiyorsanız burası size göre olmayabilir.

Yukarı Doğu Yakası Otel Tavsiyeleri

New Yorkta nerede kalınmalı
Courtyard New York Manhattan/Upper East Side

5.Greenwich Village & Chelsea

Greenwich Village – kaynak ; flickr / seth_werkheiser

Chelsea ve Greenwich Village, daha önce New York’a gittiyseniz, başlıca turistik yerleri zaten kontrol ettiyseniz ve şimdi New York yaşamının derinliklerine dalmak istiyorsanız, sizin için kalınacak en iyi yerlerden biri olabilir. Fakat New York’a ilk defa gidiyor ve sadece ünlü turistik yerlerle ilgileniyorsanız bu bölge size göre olmayabilir.

Tabii, yine turistik yerlerle ilgileniyor, fakat turistik bölgelerde konaklamak istemiyorsanız da bu bölgelerde konaklamayı düşünebilirsiniz. Çünkü şehir merkezine ve görülecek önemli cazibe merkezlerine bu bölgelerden metrolarla çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Greenwich Village sanat bölgesidir ve tıpkı Chelsea gibi hayat doludur. Washington Meydanı’nda hiç sıkılmadan sadece sokak müzisyenlerini dinleyerek ve yoldan geçenleri izleyerek saatler geçirebilirsiniz.

Ya da dar, dolambaçlı sokaklarda gezintiye çıkabilir ve New York’un tipik kumtaşı binalarını hayranlıkla seyredebilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • New York’un en ünlü mimari yapılarından biri olan Flatiron Binası‘na çok yakın olmak istiyorsanız
 • Midtown bölgesinde yer alan Empire State Binası ve Times Meydanı gibi ünlü cazibe merkezlerine toplu taşıma araçlarıyla gitmeyi dert etmiyorsanız
 • Şehir merkezinden ve turistlerden az da olsa uzak bir yerde olmak istiyorsanız
 • New York’ta yeteri kadar zamanınız varsa (Eğer 4-5 gün gibi bir süre bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız Greenwich Village, New York’ta nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap olabilir)

BÖLGEDE GÖRÜLECEK ÖNEMLİ TURİSTİK YERLER

Burada, New York gezilecek yerler listesinin en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Flatiron Binası’nın yanı sıra, Chelsea İskeleleri, Union Square Market ve Chelsea Market’i de görebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede konaklayarak Brooklyn Köprüsü, Özgürlük Anıtı ve Wall Street gibi şehrin güney kesimindeki ilgi çekici yerlere de yakın olacağınızı unutmayın.

Greenwich Village Otel Tavsiyeleri

Four Points by Sheraton Manhattan Chelsea

6.Williamsburg (Brooklyn)

New York Otel Tavsiyeleri
Williamsburg – kaynak ; flickr / dennis_binzen

New York’un en bilindik ve en ünlü ilçesi olan Manhattan dışında bir yerde konaklamak istiyorsanız Brooklyn’de bulunan Williamsburg semtine göz atabilirsiniz.

Manhattan’da kalmak istemiyorsanız, ancak yine de orada bulunan tüm cazibe merkezlerine yakın olmak istiyorsanız bu bölge harikadır (toplu taşıma ile yarım saatte Times Meydanı’na ulaşırsınız).

Bu bölgede kalacak olursanız tonlarca restoran, cafe, bar ve publarla çevrili olacaksınız. Ayrıca bu bölge de, şehirdeki en popüler konaklama bölgelerinden.

Williamsburg sadece New York’un en havalı mahallesi değil; gelişen sanat ortamı ve canlı gece hayatı ile karakterize edilen, rutin olarak dünyanın en gözde semtlerinden biri olarak da bilinir. Brooklyn’in merkezinde yer alan Williamsburg, Manhattan’a iyi bağlantılara sahiptir ve New York’un geri kalanından kolayca ulaşılabilir.

Williamsburg Otel Tavsiyeleri

The Hoxton, Williamsburg

New York’ta Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olabilecek alternatif bölgeler

Yukarıdaki 6 bölge içinde aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimini bulamadıysanız veya alternatif bir bölge arıyorsanız aşağıdaki diğer konaklama bölgelerine de göz atabilirsiniz.

7.Finans Bölgesi

Finans bölgesi yani Business District, New York’ta nerede kalınır ? sorusuna yabancı turistler için popüler bir cevap olmasa da, yerli turistlerin iş amaçlı New York seyahatinde en çok tercih ettiği yer olarak biliniyor.

Finans Bölgesi, birçok bölgeye nazaran daha pahalı bir konaklama sunuyor olsa da burada çok çeşitli otel seçenekleri bulabilirsiniz.

Finans Bölgesi’nin en güzel yanı, ev sahipliği yaptığı otellerin çoğu hafta sonu boş oluyor. Bu yüzden fiyatlar da hafta içine nazaran çok daha uygun. Eğer New York’a hafta sonu gidiyorsanız bu bölgedeki otelleri de incelemeyi unutmayın. Finans Bölgesi’ndeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için TIKLAYIN

8.Long Island City (Queens)

Long Island City (Queens)

Bu mahalle Midtown’a çok yakın bir konumda (Doğu Nehri’nin karşısında, toplu taşıma araçlarıyla Times Meydanı’na 15 dakika uzaklıkta), bence bu büyük bir avantaj çünkü burada kalarak yüksek otel ücretlerinden kaçınabileceksiniz.

Manhattan’dan Doğu Nehri’nin karşısında, Queens’te Long Island City (LIC) bulunur. Bütçeyle seyahat ediyorsanız, uygun fiyatlı harika bir seçenek için New York’ta kalacağınız yer burasıdır. LIC’den geçen birkaç metro hattı vardır ve Midtown’a 20 dakikadan biraz daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Güzel bir günse, feribota atlayın ve farklı bir toplu taşıma yöntemi için sudan şehir manzarasının tadını çıkarın.

Bu yerleşim bölgesi hakkında bir fikir edinmek için kaldığınız süre boyunca yerel sanat galerilerinden bazılarını, NYC’nin en iyi müzik mekanlarını ve sahildeki bira fabrikalarını (manzaralar gerçek dışı) ziyaret edin. Vaktiniz varsa, lezzetli yiyecekler, içecekler ve eski eşyalar için LIC Bit Pazarı’na uğrayın. Ayrıca Long Island City, şehirdeki etnik açıdan en çeşitli yemek mahallelerinden biridir ve bu da onu gurmeler için ideal bir yer haline getirir.

LONG ISLAND CİTY’NİN AVANTAJLARI ;

 • Farklı yemek seçeneklerini bulabileceğiniz sayısız restoran var
 • Diğer ilçe ve mahallelerden kolayca erişilebilir
 • Ekonomik otel seçenekleri mevcut
 • Çoklu toplu taşıma mevcuttur
 • Times Meydanı’na toplu taşımayla 15 dakika uzaklıkta

9.The Bronx

The Bronx – kaynak ; flickr / wally_gobetz

Bronx teknik olarak beş ilçeden biri olmasına ve belirli bir mahalle olmamasına rağmen, bölge bütünüyle vurgulanmaya değer. Manhattan’ın kuzeyinde (Harlem Nehri ile ayrılmış) yer alan The Bronx, beyzbol hayranıysanız veya çocuklarla seyahat ediyorsanız New York’ta kalacağınız yerdir.

Yankee Stadyumu’na ev sahipliği yapan Bronx, son birkaç yılda önemli bir gelişme kaydetti ve artık ziyaret etmek için popüler bir bölge.

Çocuklarlar New York’u ziyaret ediyorsanız, dünyanın dört bir yanından yüzlerce hayvana ev sahipliği yapan Bronx Hayvanat Bahçesi’ne uğramayı unutmayın. Yılın zamanına bağlı olarak, New York Botanik Bahçesi’nde yemyeşil bitki ve çiçekleri keşfederek bir gün geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

BRONX BÖLGESİNİN ARTILARI ;

 • Klasik İtalyan yemek seçenekleri
 • Yankee Stadyumu’na yakın
 • Manhattan’dan toplu taşıma ile erişilebilir

BRONX’UN EKSİLERİ ;

 • Çok fazla otel seçeneği yok
 • Bazı alanlar o kadar güvenli değil
 • Diğer mahalleler kadar yürünebilir değil

En Ucuz ve En Popüler New York Otelleri

New York’ta ucuz bir otel arıyorsanız bazı olanaklardan feragat etmeniz gerekebiliyor, özellikle konum konusunda şehir merkezinin biraz daha dış kısımlarında yer alan otellere de göz atabilirsiniz.

Fakat hem Midtown bölgesindeki önemli turistik noktalara kolay ulaşım sunan hem de olanakları ve modern yapısıyla öne çıkan, New York’ta nerede kalınır ? sorusuna en ideal ve en iyi konumlu cevap olan MANHATTAN ilçesinde bulunan aşağıdaki 5 uygun fiyatlı otele göz atmadan karar vermeyin derim.

MOXY NYC Times Square

★★★★ (170$-245$)

New Yorkta nerede kalınır
MOXY NYC Times Square

Moxy, New York’un en ucuz oteli olmayabilir, fakat Midtown’da, yani New York Şehri’nin tam kalbinde yer alan bir 4 yıldızlı otel için oldukça uygun fiyatlı diyebilirim. Eğer her şeye yakın olmak istiyor, New York’u 1-2 günde keşfetmek istiyorsanız bu otel size göre olabilir. Otelden Empire State Binası, Times Meydanı ve Broadway Caddesi en popüler turistik noktalara yürüyerek gidebilirsiniz.

Zaten Times Meydanı’na yürüme mesafesinde 150$’ın altında otel bulmak çok kolay değil, özellikle 4 yıldızlı. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Hotel Edison Times Square

★★★★ (155$-215$)

Hotel Edison Times Square

En az Moxy otel kadar şık ve zarif odalara ve tasarıma sahip olan Hotel Edison da, Times Meydanı’nın hemen yanı başında bulunuyor. 1930 yılından beri hizmet veren bu otel, hem konum hem de fiyat bakımından New York’un en iyi otelleri arasında sayılıyor. Midtown bölgesinin tam kalbinde yer alan bu otelden, şehirdeki birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Aloft Manhattan Downtown – Financial District

★★★★ (120$’dan başlayan fiyatlar)

Aloft Manhattan Downtown – Financial District

Aloft hotel, New York’taki en popüler finans otellerinden. Şehri iş amaçlı ziyaret ediyorsanız konaklamanız gereken yer, yukarıda bahsetmediğimiz bölgelerden olan Finans Bölgesi (Financial District). Ancak New York’u iş amaçlı ziyaret etmiyorsanız bile bu otele göz atabilirsiniz, çünkü otel şehirdeki en ucuz 4 yıldızlı otellerden biri. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Pod 39

★★★ (105$-145$)

Pod 39

Manhattan’ta New York şehir merkezine yaklaşık 2.5 km uzaklıkta bulunan Pod 39, uygun fiyatlı odalarıyla öne çıkıyor. Eğer düşük bütçeli bir otel arıyor ve Midtown bölgesine de yakın olmak istiyorsanız bu modern ve şık otele göz atabilirsiniz. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

The Jane Hotel

★★ (100$-155$)

New York ta nerede kalınmalı
The Jane Hotel

Greenwich Village bölgesinde, güzel ve merkezi bir konumda bulunan bu otelden Times Meydanı ve Empire State Binası gibi New York’un en ünlü cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan Midtown bölgesine, toplu taşıma ile 15-20 dakika içerisinde gidebilirsiniz. Ayrca otelin bulunduğu bu bölgede çok sayıda uygun fiyatlı restoran, cafe ve bar bulmak da mümkün. The Jane Hotel ayrıca, New York’ta nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olarak bilinir. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

New York’ta nerede kalınır ? sorunuza hala cevap bulamadınız mı ?

New York

New York’ta tiyatro, sanat, gece hayatı veya yemek gibi hemen hemen her ilgi alanına hitap eden mahalleler vardır. Yapılacak en iyi şeyler, en iyi NYC otelleri ve en iyi aile otelleri Manhattan’ın etrafına dağılmıştır, ancak nerede kalırsanız kalın, pansiyonlar bir metro istasyonuna (hatta bir otobüs durağına) yakın olduğu sürece etrafta dolaşmak kolaydır. Manhattan’ın merkezinin çoğu, çapraz sokakların açıkça numaralandırıldığı bir ızgara üzerine yerleştirildiğinden, toplu taşıma sistemini öğrenmek zor değil. Rakamlar yükselirse, kuzeye veya şehrin yukarısına, azalan rakamlar ise güneye veya şehir merkezine gidiyor. Caddelerin çoğu tek yönlüdür, bu nedenle otobüsler yalnızca tek yönde hareket eder (rota haritaları her durakta yayınlanır). Metro istasyonları, o yoldaki trenlerin yönünü göstermek için şehrin yukarısı veya şehir merkezi olarak etiketlenmiştir.

“Crosstown” kelimenin tam anlamıyla şehri doğudan batıya geçmek anlamına gelir. Beşinci Cadde, New Yorkluların “doğu yakası” ve “batı yakası” dediği yer arasındaki ayrım çizgisidir. 14., 34., 42. ve 57. caddeler gibi iki yönlü ana arterlerde her iki yöne giden otobüsler vardır ve Grand Central Terminal’den Times Meydanı’na giden 42. Cadde’de bir metro servis treni şehrin içinden geçer.

New York Şehir Merkezi

ÖZETLE ;

Turistik yerlere ulaşım için en iyi bölgelerden biri Theatre District Evet, çok kalabalık. Ama Altıncı Cadde’nin batısında, kabaca 42. Cadde ile 50. Cadde arasında yer alan Theatre District’ten daha uygun bir ana üs yok. Bu bölge, çok çeşitli uygun fiyatlı konaklama seçeneklerine sahiptir, Beşinci Cadde’ye ve (tabii ki) Times Meydanı’na ve tiyatrolara kolay bir yürüyüş mesafesindedir. Harika merkezi konumu, bir Broadway gösterisinden sonra ulaşım için kalabalıklarla mücadele etme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Şehrin her yerinde görülecek çok şey olsa da, bir mahallede açık ara en çok görülecek yerler, New York alışveriş ve tiyatrosunun kalbi ve en ikonik binalarından bazılarına ev sahipliği yapan Midtown’da toplanmıştır. Eğer nerede konaklayacağınıza tam olarak karar veremiyorsanız, Midtown veya Theater District (Tiyatro Bölgesi) bölgesine yoğunlaşın deriz. Bu iki bölge, New York’u yerinden keşfetmek için en ideal bölgeler.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR