Ana SayfaAvusturyaSalzburg Gezi RehberiSalzburg'da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Salzburg’da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Avrupa’nın en güzel ve en özel şehirlerinden biri olan Salzburg, özellikle hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin İstanbul’dan 2 saatlik uçak yolculuğuyla gidebileceği bir şehir. Avrupa’daki belki de en samimi şehirlerden biri olan Salzburg, romantik atmosferi, keşfedilmesi eğlenceli olan dar Ortaçağ sokakları ve kemerli avluların bulunduğu kompakt mahallesi Old Town ile keyifli bir gezi sunuyor.

Salzburg’da gezilecek yerler arasında popüler olan çekim merkezlerinin büyük bir bölümü, şehrin tarihi kent merkezinde, birbirine yakın konumda bulunuyor. Bu sayede birkaç saatte birçok tarihi yapı ve turistik yeri görebiliyorsunuz. Fakat Salzburg da, tıpkı Hallstatt, Strazburg ve Heidelberg gibi sindirerek gezilmesi gereken bir şehir. Günübirlik bir gezi ile şehri keşfetmek mümkün, fakat yeteri kadar bütçeniz varsa en azından 2 gününüzü, hatta sevgiliniz/eşiniz ile şehri ziyaret ediyorsanız 3 gün Salzburg’da konaklayın deriz.

Avusturya’nın en küçük ve en şirin şehirlerinden olan Salzburg, yaklaşık 160.000 kişilik bir nüfusa sahip. Yani bir gün gördüğünüz Avusturyalıyı bir daha görme ihtimaliniz çok yüksek 🙂

Salzburg, Viyana‘ya nazaran daha rahat bir şehir. Ayrıca gezinmesi en kolay olan Avrupa şehirlerinden biri. Viyana’daki gibi 50’li gruplar halinde gezen turist kafileleri de burada yok. Tabii sokaklar bomboş değil, fakat çok rahat bir şekilde gezinmek mümkün.

Salzburg, Mozart’ın doğduğu yer olmasıyla ünlü. Wolfgang Amadeus Mozart veya vaftiz adıyla Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart, Klasik Batı Müziği’nde Klasik dönemin etkili ve üretken bestekârlarından biri. Zaten Salzburg, altın çağını Mozart’ın yükselişiyle 18. yüzyılda yaşadığı söylenir.

18. yüzyılda hızla Avrupa’nın en gözde şehirlerinden biri olmaya başlayan ve bugün de bu özelliğini koruyan Salzburg, gezilecek ve görülecek yerler bakımından oldukça zengin. Her yaştan ziyaretçiye hitap eden müzeler, tarihi yapılar ve mimarisiyle büsbütün bir şaheser niteliği taşıyan cazibe merkezlerini bu şehirde fazlasıyla görmek mümkün.

2 Günde Salzburg’da Yapılacak En Güzel Şeyler

1.GÜN

Salzburg da Gezilecek Yerler Haritası
Salzburg’da gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın
 • Hohensalzburg Kalesi
 • Salzburg Mezarlığı (Petersfriedhof)
 • St.Peter Manastırı
 • Chapter Square (Kapitelplatz)
 • Salzburg Katedrali
 • Residenzplatz
 • Salzburger Glockenspiel
 • Mozartplatz
 • Salzburg Residence
 • Franciscan Church (Fransisken Kilisesi)

2.GÜN

Salzburg da Gezilecek Yerler Haritası
Salzburg gezi haritası 2. gün
 • Salzburg Oyuncak Müzesi
 • Mozart’ın Doğum Yeri
 • Sigmund-Haffner-Gasse
 • Mozart Residence
 • Linzer Gasse Caddesi
 • Mirabell Sarayı ve Bahçeleri
 • Hangar – 7
 • Hellbrunn Sarayı

2 Günlük Gezi Rotasına Göre Salzburg’da Konaklama

Salzburg da gezilecek yerler blog

Salzburg’un en çok tercih edilen konaklama bölgesi, tarihi şehir merkezi oluyor. Bunun nedeni ise, bölgenin şehirdeki en önemli turistik yerlere yakın bir konumda bulunuyor olması. Fakat bu bölge, şehrin tam merkezi olduğundan konaklama konusunda biraz pahalı olabiliyor. Bu yüzden alternatif olarak, şehir merkezine yaklaşık 1-1.5 km uzaklıkta bulunan Elisabeth-Vorstadt bölgesine de göz atılabilir.

Otel önerisi olarak ;

ALTSTADT BÖLGESİ ; 4 yıldızlı Hotel Elefant, şehir merkezinin tam kalbinde, güzel ve merkezi bir konumda bulunuyor. Salzburg’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Mozart’ın Doğum Yeri otele sadece 1 dakika yürüme mesafesinde.

ELISABETH-VORSTADT BÖLGESİ ; Şehir merkezine 20-25 dakika yürüme mesafesinde olan 3 yıldızlı Motel One Salzburg-Mirabell veya 2 yıldızlı Adlerhof adlı tesise göz atabilirsiniz.

Daha detaylı bir konaklama rehberi için Salzburg’da nerede kalınır ? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.Booking.com

Salzburg’da Gezilecek Yerler

Avusturya‘nın güzel ve şirin şehri Salzburg, yürüyerek keşfedilebilecek Avrupa şehirlerinden. Bu yüzden gezinize nereden başlayacağınıza da iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var. Yukarıdaki haritada yer alan rotayı takip edebilir veya zevkinize ve temponuza göre farklı bir rota çıkarabilirsiniz. Ancak her halükarda gezinize tarihi şehir merkezinden başlayın derim.

Ayrıca Salzburg’daki cazibe merkezlerinin hemen hepsini ziyaret etmeyi planlıyorsanız, 30 turistik yeri ücretsiz görebileceğiniz ‘Salzburg Card’ almayı da ciddi anlamda düşünün derim. Çok daha ekonomik bir şehir gezisi yapabileceğiniz gibi, bu kart ile bilet satın alma kuyruğuna da girmek zorunda kalmazsınız.

1.Hohensalzburg Kalesi

Hohensalzburg Kalesi – kaynak ; flickr / trishhh

Salzburg’un belki de en ünlü yeri. Özellikle sunduğu şehir manzarasıyla öne çıkan Hohensalzburg Kalesi, aslında ilk kez 1077 yılında inşa edilmiş, fakat kale, günümüzdeki görünümünün büyük bir bölümünü 1500’lü yıllarda almış.

Tarihi şehir merkezinden 20 dakikalık keyifli bir yürüyüşle veya Festungsgasse’den füniküler demiryolu ile ulaşabileceğiniz kale, Salzburg’un sembolik yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Uzaktan çok daha görkemli ve şık görünen kalenin içini günümüzde de ziyaret edebiliyorsunuz. Hatta kalenin içerisinde yapının tarihi hakkında çok daha detaylı bilgiler alabileceğiniz, birbirinden değerli silahların ve farklı objelerin sergilendiği bir müze bile var.

En az dış cephe kadar görkemli ve süslü bir dekorasyona sahip olan kalenin iç mekanında görülecek birçok oda ve bölüm var. Fakat özellikle görülmesi gereken yerler ; Geç Gotik dekoru ve ince boyalı lambri kaplamaları ile dikkat çeken Prens Daireleri, mermer kapılı Altın Oda ve Altın Salon’dur.

Kaleyi rehberli turlarla veya bireysel olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Ayrıca hem çocuklar için hem de yetişkinler için farklı alternatifte turlar da mevcut.

 • Hohensalzburg Kalesi giriş ücreti yetişkinler için 12.20€, 6-14 yaş arası çocuklar için de 7€.
 • Hohensalzburg Kalesi’ne Salzburg Card ile giriş ücretsiz.

2.Salzburg Mezarlığı (Petersfriedhof)

Salzburg Gezi Rehberi
Salzburg Mezarlığı (Petersfriedhof)

Kale ziyaretinizden sonra, kısa bir yürüyüşün ardından şehrin en popüler çekim merkezlerinden olan Salzburg Mezarlığı‘na ulaşabilirsiniz.

Bölgedeki en güzel mezarlıklardan biri olan bu tepelik alanda hem eski hem de yeni mezarları yan yana bulacaksınız. En dikkate değer olanı ise yer altı mezarları (Catacombs).

 • Salzburg Mezarlığı (Yeraltı Mezarlığı) giriş ücreti yetişkinler için 2€, 6-18 yaş arası çocuklar için de 1.5€.
 • Mezarlığı Salzburg Card ile ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

3.St. Peter Manastırı

Kapitelplatz’ın batı tarafında yer alan St. Peter Manastırı, MS 690’da St. Rupert tarafından inşa edilmiş ve 1110 yılına kadar da Başpiskoposların ikametgah yeri olarak hizmet vermiş.

Birkaç farklı binanın bir araya gelmesiyle oluşan manastır kompleksindeki yapılar, günümüzdeki haliyle 17. ve 18. yüzyıllarda yeniden inşa edilmiş. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz Salzburg Mezarlığı, teknik olarak manastırın bir parçası.

Bu Benedictine Manastırı, Almanca konuşulan dönemin en eskisidir ve aynı zamanda Avusturya’daki en eski Kütüphaneye sahip olmasıyla öne çıkar.

Günümüzde Romanesk ve Rönesans stillerinin bir kombinasyonuna sahip olan St Peter Manastırı’nı bireysel olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Ancak sadece kütüphane bölümünü rehberli turlar ile ziyaret etmeniz gerekiyor.

 • St Peter Manastırı’na girişler ücretsiz. Fakat yeraltı mezarlarını da görmek istiyorsanız 2€ giriş ücreti ödemeniz gerekir.

4.Chapter Square (Kapitelplatz)

Chapter Square (Kapitelplatz) – kaynak ; flickr / lingling

Salzburg’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek çok sayıda meydan var. Fakat bu meydanı diğerlerinden ayırt etmek kolay, çünkü tam ortasında devasa bir altın küre ve üzerinde de bir anlam ifade etmediğini düşündüğümüz bir heykel adam var.

Eski Kent sınırları içerisinde, St Peter Manastırı’na ve Salzburg Katedrali’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan meydan, şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri olmasıyla da öne çıkıyor.

Meydanda bir de çeşme var. Bu çeşmenin arkasındaki manzara ise gerçekten görülmeye değer. Chapter Fountain olarak bilinen çeşme, 1732’de Başpiskopos Leopold Firmian‘ın altında, Franz Anton Danreiter’in planlarına göre inşa edilmiş. Ayrıca meydan, bir zamanlar Katedral Manastırı’nın bulunduğu yermiş. Günümüzde ise, şehrin en hareketli ve en canlı yerlerinden biri. Çok fazla yapılacak şey olmasa da yine de kaçırılmaması gereken bir yer.

5.Salzburg Katedrali

Salzburg Görülecek Yerler Blog
Salzburg Katedrali – kaynak ; flickr / Kirk K.

Tarihi şehir merkezinde en kolay bulabileceğiniz yapılardan biri olan Salzburg Katedrali‘ni ikiz kulelerinden ayırt edebilirsiniz. 79 metre uzunluğundaki bu ikiz kulesiyle öne çıkan yapının tarihi 1657 yılına uzanıyor. Ayrıca Mozart’ın vaftiz yeri olması ve İtalyan stiliyle ünlüdür.

Katedralin Domplatz’a bakan batı cephesinde 4 heykel bulunuyor. Bu heykellerden dış kısımdakiler eyaletin koruyucu azizleri olan St. Rupert ve Virgil’i temsil ederken, iç kısımdakiler Peter ve Paul’u tasvir ediyor.

İnanç, Sevgi ve Umut sembolleriyle üç büyük bronz kapısı, 1628 yılında yapılmış yüksek sunak ve tonozda yer alan eşsiz freskler katedralin öne çıkan bölümleri arasında. Ayrıca Mahzendeki mezar tonozları ve eserler de görülmeye değer.

Salzburg Katedrali – kaynak ; flickr / barnyz

Katedral Müzesi de, en az gösterişli iç mekan süslemeleri ve ikiz kuleler kadar ilgi görüyor. Bu müzede Salzburg başpiskoposundan liturjik nesneler ve sanat eserlerini görebiliyorsunuz.

Barok mimarisiyle de dikkat çeken Salzburg Katedrali, Residenzplatz adı verilen meydana ve Kapitelplatz’a kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor.

 • Salzburg Katedrali’ne girişler ücretsiz, ancak bağış yapılması beklenir.

6.Residenzplatz

Residenzplatz – kaynak ; flickr / Kirk K.

Birçok tarihi binaya ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan Residenzplatz, şehrin ana meydanı.

Sound of Music müzikalinin filminde yer alan çeşmenin bulunduğu bu meydan, Salzburg’da görülecek yerler arasında en popüler noktalardan.

Salzburg’un eski kent bölgesinin tam kalbinde yer alan meydana, şehirdeki turistik noktaların hemen hepsinden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca günübirlik Salzburg’u keşfetmeyi planlıyorsanız, şehir gezinize buradan başlamayı da düşünebilirsiniz.

Residenzplatz’ın en önemli cazibe merkezi ise, Residenzbrunnen adı verilen meydanın tam ortasında yer alan tarihi çeşmedir. 1661 yılında İtalyan bir heykeltraş tarafından yapılmış olan çeşme, Avrupa’daki en büyük ve en güzel Barok tarzdaki çeşmelerden biri olarak kabul ediliyor.

Meydan ayrıca, halka açık Yılbaşı gecesi partileri ve mükemmel Salzburg Noel Pazarı gibi konserler ve kutlamalar için de sıklıkla kullanılıyor.

Meydan çevresindeki ara sokaklarda şehrin önde gelen birçok restoranını ve cafelerini de bulabilirsiniz. Ayrıca meydan çevresi, Salzburg’da alışveriş yapmak için en ideal spotlardan biri.

Salzburg’u fayton tarzı atlı arabalar ile keşfetmek isterseniz, meydanda bu arabalardan çok sayıda bulabiliyorsunuz. Salzburg’da yapılacak en romantik şeylerden biri olan bu at arabası gezisi yaklaşık 45 dakika sürüyor, tabii bu süre içerisinde Salzburg’un en ünlü yerlerini de görebiliyorsunuz.

7.Salzburger Glockenspiel (Neugebäude)

Salzburg Gezilecek Yerler Blog
Salzburger Glockenspiel (Neugebäude) – kaynak ; flickr / Graeme Churchard

Salzburg Residenz’in karşısında, 1602’de Başpiskopos’un konukevi olarak inşa edilen ve 1670’de genişletilen Yeni Bina, Salzburger Glockenspiel olarak biliniyor.

Günümüzde eyalet hükümet dairelerine ve Salzburg Müzesi’ne ev sahipliği yapan bina, ayrıca 1702 yılında inşa edilmiş, Mozart’ın geniş repertuarından melodiler çalan 35 çan içeriyor. Dilerseniz turlarla bu 35 çanın bulunduğu yeri ve mekanizmayı görebiliyorsunuz.

Salzburg Müzesi

Salzburg Müzesi’nin süslü odaları ise kesinlikle görülmeye değer. Odalarda Roma kazılarından kraliyet portrelerine kadar her şeyi görebilirsiniz. Müzede dikkate değer eserler arasında Carl Spitzweg’in ünlü tablosu Sonntagsspaziergang (Sunday Stroll; 1841), portrelerle çevrili prens-başpiskoposun odası ve Titus Livius’a göre Roma tarihini betimleyen fresklerin etrafında çok renkli sıva kıvrımının zengin bir görüntüsü olan Ständesaal (Egemen Odası) yer alıyor.

8.Mozartplatz

Mozartplatz – kaynak ; flickr / Kent Wang

Residenzplatz meydanına yakın bir diğer ve son meydan ise Mozartplatz. Meydanın tam ortasında ise Mozart’ın 1846 yılında meydana yerleştirilmiş bir heykeli var.

Heykelin yanı sıra, Salzburg Müzesi, Traklhaus ve Salzburg Noel Müzesi gibi cazibe merkezleri de bu meydanda bulunuyor.

Meydandaki Salzburg Müzesi de görülmeye değer birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

 • Eğer Salzburg Card’ınız varsa burayı ücretsiz olarak ziyaret edin, kartınız yoksa 9€ gibi bir ücret verip ziyaret etmeye değmeyebilir.

9.Salzburg Residence

Salzburg Residence – kaynak ; flickr / Frank Fujimoto

Residenzplatz meydanında bulunan Salzburg Residence, eskiden başpiskoposların yaşadığı bir saraymış.

Günümüzde sarayın odalarını ve sanat koleksiyonunu da görebiliyorsunuz.

Residence, Salzburg Katedrali ve St. Peter Manastırı ile birlikte, 2014’te açılan DomQuartier’in arka planını oluşturan üç binadan biri.

Residenz’in görkemli odaları eskiden Salzburg’un prens-başpiskoposları için devlet odaları ve özel apartmanlar olarak hizmet vermiş.

Prens-başpiskoposların dönemine bir yolculuk, Carabinieri Salonu’na adım atarak başlar. Bu görkemli oda, 1600 yılında Wolf Dietrich yönetiminde inşa edilmiş ve devlet toplantıları için bir ziyafet salonu ve tiyatro olarak hizmet veriyor.

Salzburg’un yöneticileri, birçok devlet işini yürütmek için görkemli binayı kullanarak 19. yüzyıla kadar prensliğin kaderini şekillendirmişler. Sarayda en ünlü devlet misafirlerinden biri, 1867’de İmparator Franz Joseph tarafından kabul edilen İmparator Napolyon III’tü. Günümüzde bu saray, konferanslar ve uluslararası kongrelerin yanı sıra devlet resepsiyonları için kullanılmaya devam ediyor.

10.Franciscan Church

Salzburg Gezi Rehberi
Franciscan Church – kaynak ; flickr / tjflex2

Franciscan Church (Fransisken Kilisesi), Salzburg’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer önemli tarihi yapı.

1635 yılına kadar kentin kilisesi olmuş olan Fransisken Kilisesi, yüksek çatısı ve 1498 yılından kalma kulesiyle öne çıkıyor.

Fransisken Kilisesi, Romanesk’ten moderne farklı tarzları birleştirmekle kalmaz, aynı zamanda sayısız etkileyici ayrıntıya da sahiptir.

Kilisenin bulunduğu yerde, 8. yüzyıldan kalma başka bir dini yapı bulunuyormuş. Fakat günümüzdeki kilisenin temelleri 12. yüzyılda atılmış ve 15. yüzyılda detaylı bir yenilemenin ardından bugünkü görkemli halini almış.

Kilise, çok gösterişli bir dış cepheye sahip olmasa da, iç mekanda görülmeye değer birbirinden değerli sanat eserleri yer alıyor. Özellikle 1709/1710 yılında Fischer von Erlach tarafından tasarlanan yüksek sunak ve Michael Pacher imzalı ‘Çocuklu Madonna’, iç mekanda kaçırılmaması gereken eserlerden.

11.Salzburg Oyuncak Müzesi

Salzburg Oyuncak Müzesi

Salzburg’da çocuklarla gezilecek en güzel yerler arasında olan Oyuncak Müzesi, Avusturya’daki en büyük oyuncak koleksiyonunu sergilemesiyle öne çıkıyor. Hem geleneksel hem de etkileşimli ekranlara sahip olan bu müze, bir zamanlar devlet hastanesi olan güzel, eski bir barok yapı içerisinde yer alıyor.

Etkileyici bir oyuncak koleksiyonunun yanı sıra, müzede son 25 yıldır genç ziyaretçilerin eğlenmesi için salı ve çarşamba öğleden sonra oyuncakların yapıldığı atölyeler ve Kasperltheater Puppet gösterisi düzenleniyor.

800 metrekarelik oldukça geniş bir alanda yer alan sergiler, sadece çocukların değil yetişkinlerin de ilgisini çekecek türden.

Müzedeki oyuncak koleksiyonları arasında Avusturya’nın dört bir yanından gelen antika, ahşap ve teneke bebekler, barok çağdan 21. yüzyıla kadar çocukların kullandığı oyuncaklar ve minyatür müzik aletleri sergisi yer alıyor.

250 yaşın üzerinde sergiler de var. Kağıt tiyatro ve kağıt opera karakterlerinden oluşan geniş bir koleksiyon, benzersiz bir model tren koleksiyonu, el yapımı oyuncak bebek evleri koleksiyonu ve sirk oyuncak sergileri var.

Bir oda, bir düğmeye basarak şehir içinde yolcu ve eşya taşıyan iki lokomotifli bir model demiryoluna sahip. Fotoğraf ekipmanlarına ayrılmış bir bölüm de var. Çocuklar için bir başka cazibe merkezi, müze deposunda yaşayan Fidis adlı bir grup cücedir.

 • Salzburg Oyuncak Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 5€, 16-26 yaş arası 2.50€ ve 4-15 yaş arası çocuklar için ise 2€.
 • Salzburg Card ile bu müzeyi de ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.
 • Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

12.Mozart’ın Doğum Yeri

Mozart’ın Doğum Yeri

W. A. ​​Mozart, 1756 yılında Salzburg’daki Getreidegasse 9 No’lu “Hagenauer Haus” da doğmuş. Bugün Mozart’ın Doğum Yeri, Avusturya’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olarak biliniyor ve Mozart hayranlarının Salzburg’da görülecek yerler listesinde ilk sırada yer alıyor.

Salzburg’un en ünlü oğlu Mozart, 27 Ocak 1756’da bu binada dünyaya geldi. Ailesi, 1747’den itibaren 26 yıl boyunca üçüncü kattaki bir apartman dairesinde yaşadı.

Anne babası Leopold, Anna Maria ve kız kardeşi “Nannerl” ile Mozart, çocukluğunu ve gençliğinin çoğunu burada geçirmiş. Aile 1773 yılında bugün Makartplatz Meydanı’ndaki “Mozart Konutu” (Mozart Residence) olarak bilinen yere taşındı.

1880 yılında bir müze olarak kapılarını aralayan Mozart’ın Doğum yeri, günümüzde Salzburg’un en çok ziyaret edilen müzesi olma ünvanına da sahip. Müzedeki 18. yüzyıla ait mobilyaların yanı sıra, orijinal sertifikalar, mektuplar ve hatıra eşyaları Mozart’ın Salzburg’daki yaşamını belgeliyor.

 • Mozart’ın Doğum Yeri giriş ücreti yetişkinler için 12€, 6-14 yaş arası çocuklar 3.50€ ve 15-18 yaş arasındaki gençler için ise 4€’dur.
 • Salzburg Card ile bu müzeyi de ücretsiz olarak görebilirsiniz.
 • Müzeyi haftanın her günü 09:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

13.Sigmund-Haffner-Gasse

Sigmund-Haffner-Gasse – kaynak ; flickr / Keith Ewing

Sigmund-Haffner-Gasse, Salzburg’un eski kentinde Ortaçağ’dan kalma popüler bir cadde. Salzburg gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri olan bu caddede, kuyumcular, lüks butikler, galeriler ve diğer pahalı mağazaları fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Salzburg’un en eski caddesi olma ünvanına sahip olan Sigmund-Haffner-Gasse, hem turistlerin hem de yerel halkın en fazla zaman geçirdiği yerlerden biri. Caddede birçok otel ve yemek yiyebileceğiniz kaliteli restoranları da bulabilirsiniz.

Cadde, şehrin diğer bölgelerine nazaran biraz pahalı olsa da, hem konumu hem de olanaklarıyla yeme içme ve konaklama için en popüler adreslerden biri.

Ünlü bir tüccar ve şehrin eski belediye başkanı Sigmund Haffner’ın adını almış olan cadde, 1140 yılında inşa edilmiş. Günümüzde modern sanat müzesi ve Salzburg’un kültürel özelliklerinden biri olan Museum der Moderne Rupertinum’a da ev sahipliği yapıyor.

14.Mozart Residence

Salzburg Gezi Rehberi
Mozart Residence

1773’ten 1787’ye kadar Mozartlar, günümüzün Makartplatz’ındaki bu evde yaşadılar. Burası, Mozart’ın Doğum Yeri ile karıştırılabiliyor. Ancak ünlü bestecinin doğum yeri ve uzun yıllar ailesiyle birlikte yaşadığı evler farklı.

1996 yılında bir müze olarak kapılarını aralayan Mozart Residence, açıldığı günden günümüze Salzburg’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Müzede, Mozart’ın piyanosuna ek olarak birçok orijinal belge ve portre görebilirsiniz.

Sergi, evin tarihi, Mozart’ın Salzburg yılları ve Mozart ailesinin yaşamı hakkında ilginç bilgiler veriyor.

Çok vizyonlu bir şovun yanı sıra dönüşümlü sergiler, konserler ve konuşmalar ile çok zengin ve çeşitli bir Mozart deneyimi sunuyor. Salzburg’da gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden olan Mozart Residence, tarihi şehir merkezindeki birçok turistik yere de oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

 • Mozart Residence giriş ücreti yetişkinler için 12€, 15-18 yaş arası 4€ ve 6-14 yaş arası çocuklar için ise 3.50€.
 • Şehirdeki birçok cazibe merkezi gibi Mozart Residence, Salzburg Card ile ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.
 • Müzeyi haftanın her günü 09:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

15.Linzer Gasse

Linzer Gasse – kaynak ; flickr / Bogdan Tapu

Linzer Gasse, nehrin sağ tarafındaki Salzburg’un tarihi bölgesi boyunca ana yaya arteri olarak bilinir.

Staatsbrücke köprüsüne bitişik küçük bir meydan olan “Platzl” den yola çıkan bu cadde, Kapuzinerberg’e paralel Schallmoos’a kadar uzanıyor. Butik mağazalar, kaliteli restoranlar, cafeler ve otellerle donatılmış olan cadde, şehirdeki en hareketli yerlerden biri olmasıyla da seviliyor.

Roma döneminden beri Linzer Gasse, Eski Kent’in uzak tarafında bir ana cadde olarak hizmet vermiş ve bir zamanlar gezginler için Linz, Viyana ve kuzeydoğu toprakları yönünde Salzburg’dan çıkış yapan en önemli yol olarak biliniyormuş.

Canlı bir alışveriş caddesi olan Linzer Gasse, ayrıca birkaç tarihi ve turistik cazibe merkezine de ev sahipliği yapıyor.

16.Mirabell Sarayı ve Bahçeleri

Mirabell Sarayı ve Bahçeleri – kaynak ; flickr / Kārlis Dambrāns

1606’da prens-başpiskopos Wolf Dietrich tarafından Salome Alt için inşa ettirilmiş olan Mirabell Sarayı, Salzburg’un en ünlü cazibe merkezlerinden biri. Günümüzde daha çok düğünler için tercih edilen saray, turist ziyaretine de açık.

Prens başpiskoposlarının eski ziyafet salonu olan Mermer Salon, “dünyanın en güzel düğün salonlarından” biri olarak kabul ediliyor. Bu özelliğiyle sadece Avusturya’da değil, Avrupa’da da oldukça büyük bir üne sahip.

Eskiden Leopold Mozart ve çocukları Wolfgang ve Nannerl’in müzik bestelediği yerlerden biri olarak da bilinen saray, günümüzde Salzburg belediye başkanının yanı sıra belediye ofislerine de ev sahipliği yapıyor.

Mirabell Bahçeleri ise, en az saray kadar ilgi görüyor. 1690’da başpiskopos Johann Ernst von Thun tarafından tamamen yeniden tasarlanmış olan bahçeler, Salzburg’un en çok fotoğraflanan yerlerinden biri olmasıyla da tanınıyor. Ayrıca saray bahçesi, The Sound of Music’in çekimlerinde de kullanılmış.

Sarayın kendisi, 1818’deki bir yangından sonra daha basit Neoklasik tarzda restore edilmeden önce 1721-27 yılları arasında Barok tarzında yeniden modellenmiş. Günümüzdeki haline 1818 yılındaki restorasyondan sonra ulaşmış olan sarayın birçok odası rehberli turlarla da görülebiliyor.

Bahçelerin güneybatı köşesinde bulunan küçük açık hava tiyatrosu ve sarayın Schloss Mirabell Barok Müzesi de görülmeye değer bölümler arasında.

 • Mirabell Sarayı ve Bahçeleri’ne girişler ise ücretsiz.
 • Mirabell Sarayı ve Melek Merdiveni 08:00-18:00, Mermer Salon 08:00-16:00 ve sarayın diğer bölümleri de haftanın her günü 18:00’a kadar ziyaret edilebiliyor.

17.Hangar-7

Salzburg da Görülecek Yerler Blog
Hangar-7 – kaynak ; flickr / arminflickr

Red Bull’un kurucusu Dietrich Mateschitz‘in sahibi olduğu Hangar 7, tarihi uçaklar, helikopterler ve Formula 1 yarış arabalarından oluşan bir koleksiyona sahip şık, hangardan ilham alan bir müze olarak hizmet veriyor.

Müzenin kanat şeklindeki kubbesi ve bitişik silindirik kuleleri, cam bir kabuğu destekleyen çelik bir kafes işçiliğinden yapılmış.

Şık, modern yapı, arka planda yükselen Alpler ile keskin bir tezat oluşturuyor. Hangar 7, Michelin yıldızlı Ikarus restoranının yanı sıra iki bar ve bir salona da ev sahipliği yapıyor.

 • Hangar 7 Müzesi’ne girişler ücretsiz
 • Haftanın her günü 09.00-22:00 saatleri arasında Hangar 7’i ziyaret edebilirsiniz.

18.Hellbrunn Sarayı

Hellbrunn Sarayı – kaynak ; flickr / frank fujimoto

400 yılı aşkın bir süredir, Salzburg’un en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Hellbrunn Sarayı, şehirdeki diğer turistik noktaların aksine tarihi şehir merkezine uzak bir yerde bulunuyor. Fakat saraya toplu taşıma araçları veya kısa bir taksi yolculuğu ile kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Salzburg’un en önemli gezilecek yerleri arasında olan Hellbrunn Sarayı, şehirde 1 gününüz olsa da dahi görülmesi gereken yerlerden.

1612-1615 yılları arasında Salzburg’un başpiskoposu Markus Sittikus tarafından inşa ettirilmiş olan saraya, bisikletlerle yarım saatten daha kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca 25 nolu otobüs ile saraya 15-20 dakikada gitmek de mümkün. Özel araçlarınızla sarayı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, saraya ait otoparkın ücretli olduğunu da unutmayın.

 • Hellbrunn Sarayı giriş ücreti yetişkinler için 13.50€, 4-18 yaş arası 6€ ve 19-26 yaş arası gençler için ise 8.50€.
 • Sarayı 09:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

19.Salzburg Modern Sanat Müzesi

Mönchsberg’in uçurumları üzerinde uzanan bu çağdaş cam ve mermer dikdörtgen galeri 20. ve 21. yüzyıl sanatının birinci sınıf geçici sergilerine ev sahipliği yapıyor. Uygulamalı etkinlikler ve çocuklar için atölye çalışmaları ile ailelere hitap eden müzenin restoranından da şehrin eşsiz manzarasını da seyredebilirsiniz.

Özellikle Salzburg’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek bir müze olmasa da, yeteri kadar şehirde zamanınız ve sanata merakınız varsa bu müzeye uğrayın deriz.

Salzburg Kaç Günde Gezilir ?

Salzburg Gezisi
Kaynak ; flickr / Chris & Kylie

Salzburg için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre şehirde kalacak olursanız yapacak birçok şey de bulabilirsiniz. Salzburg çevresinde gezilecek yerler için bir plan yapabilir veya Salzburg’dan günübirlik gidilecek diğer şehirlere göz atabilirsiniz.

Salzburg’a Ne Zaman Gidilir ?

Salzburg da gezilecek yerler blog

Özellikle karın yağdığı kış aylarında Salzburg başka bir güzelliğe bürünüyor. Ayrıca kış aylarında şehri ziyaret edecek olursanız çok daha uygun fiyatlara oteller bulabiliyorsunuz.

Salzburg’da kayak yapılacak yerler de var. Yani kış aylarında bu şehri ziyaret edecek olursanız, 3-4 gün bile konaklayabilir, kayak için de zaman ayırabilirsiniz.

Tabii Salzburg’un en yoğun olduğu dönem, temmuz, ağustos ve eylül ayları oluyor. Bu aylarda Salzburg’u ziyaret edecek olursanız, yoğun bir turist trafiği ve pahalı konaklama birimleri için de hazırlıklı olmanız gerekir.

Salzburg’da Yeme İçme

Tafelspitz

Michelin yıldızlı restoranlarda yemek yiyebilecek bütçeniz varsa, Salzburg’da dünyaca ünlü bazı restoranları bulabilirsiniz. Fakat zaten pahalı bir şehir olan Salzburg’da, en pahalı restoranda yemek yemek de herkesin tercih etmek isteyeceği bir şey değil.

Salzburg’da gezilecek yerler arasında olan yukarıdaki meydanların hemen hepsinin çevresinde çok sayıda restoran ve cafe&barları bulabilirsiniz. Ayrıca yine yukarıdaki listede yer alan Sigmund-Haffner-Gasse ve Linzer Gasse caddeleri de çok sayıda restoranı bulabileceğiniz yerlerden. Mekan önerisi olarak da, şehrin en popüler mekanlarından olan ; Augustiner Bräustübl, Sternbräu ve IMLAUER Sky – Bar & Restaurant’a göz atılabilir.

Salzburg’da ne yenir ?

Tafelspitz ; Dana etinden yapılan oldukça doyurucu bir yemek

Rindsupper ; Sazlburg’un en lezzetli et çorbası (dana eti)

Krempita (Cremeschnitte) ; Vanilya dilimi veya muhallebi dilimi olarak da bilinir. Akşam yemeklerinden ve öğleden sonra kahveyle tüketilebilecek en popüler tatlılardan.

Spinatknödel ; genellikle garnitür olarak servis edilen Tirol’den bir ıspanaklı hamur tatlısıdır.

Kasnocken ; küçük köftelerin eritilmiş peynir ve karamelize soğanla kaplanmasıyla yapılan lezzetli bir yemektir.

Salzburger Nockerl ; tatlı olarak servis edilen tatlı bir sufledir.Booking.com

POPÜLER YAZILAR