Ana Sayfa Avrupa Macaristan Budapeşte'de Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Budapeşte’de Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Avrupa’nın en sevilen, en dinamik ve en canlı şehirlerinden biri olan Budapeşte, Macaristan’ın başkenti ve en güzel şehri.

Roma, Paris ve Amsterdam gibi Avrupa’nın diğer gözde şehirleri kadar popüler, hatta genç turistlerin büyük bir bölümüne göre, Avrupa’daki en iyi şehirlerden biri.

Budapeşte, sunduğu tarihi yapıları, görkemli mimari eserleri ve birbirinden kaliteli müzeleri ile, her turistin çok çabuk sevebileceği bir şehir. Muhteşem bir parti şehri olarak da bilinen Budapeşte’de bir an olsun sıkılmadan 2-3 gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Gelelim Budapeşte’de gezilecek yerler listemize ;

1.Széchenyi Termal Banyoları

Széchenyi Termal Banyoları
Budapeşte Széchenyi Termal Banyoları

Budapeşte denince akla ilk gelen şeylerden biri de, termal banyoları olmaktadır. Macaristan’ın birçok şehrinde ve bölgesinde bu termal banyolardan bulabiliyorsunuz. Fakat, en iyisi ve en popüler olanı Széchenyi adı verilen bu komplekstir.

Burası daha çok turistlerin ilk tercih ettiği yerlerden biri olarak biliniyor. Fakat, bu şifalı banyolara, Budapeşte gezinizden sonra günün yorgunluğunu atmak için girin.

Banyolar, 20’den fazla havuzu ısıtan iki termal kaynak ile beslenmektedir. Bu banyoların, dejeneratif eklem hastalıkları, ortopedik ve travmatoloji sonrası tedavilerde tıbbi olarak yardımcı olduğu söylenmektedir. Bu yüzden de, sıkıntısı olan olmayan tüm turistlerin mutlaka deneyimlediği bir yerdir.

Fakat Szechenyi’nin ünü şifalı sulardan gelmemektedir. Bu termal banyoların ünü, havuz partilerinden gelmektedir. Eğer cumartesi günü Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız, Szechenyi’de gerçekleşen havuz partisine mutlaka katılın deriz.

2.Zincir Köprü – Chain Bridge

Zincir Köprü - Budapeşte Gezi Rehberi
Zincir Köprü

Budapeşte’nin en ünlü yerlerinden biri olan Zincir Köprü, şehrin sembolik yapılarından biridir. Daha çok sunduğu eşsiz manzarasıyla ünlü olan bu köprü, şehrin iki farklı bölümü olan Buda ve Peşte’yi birbirine bağlamaktadır.

Tarihi 1849 yılına kadar giden bu köprü üzerinden karşıya geçebilir, köprü üzerinden şehrin en güzel manzara fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Şehirdeki gezilecek noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olan bu köprüyü bir de akşam saatlerinde görün. Özellikle Gellert Tepesi ve Buda Kalesi’nden bu köprüyü görebileceğiniz eşsiz manzara yerlerini bulabilirsiniz. Bu yüzden, köprüyü köprü üzerinden görmeye çalışmayın. Etrafta çıkabileceğiniz tepelere göz atın.

3.Buda Kalesi

Buda Kalesi
Buda Kalesi

Budapeşte’nin en güzel tarihi yerlerinden biri olan Buda Kalesi, şehrin Buda tarafında, daha sessiz olan bölümünde bulunmaktadır.

Bu görkemli yapının tarihinden bahsetmeden önce sunduğu güzelliklerden bahsedelim. Bu kalenin bulunduğu bölge, Budapeşte’yi en iyi izleyebileceğiniz yerlerden biridir. Bu yüzden, kale ilginizi çekmiyor dahi olsa, mutlaka kalenin bulunduğu tepeye çıkın. Buraya çıkmak için de tarihi bir füniküleri kullanın. Zincir Köprü yakınlarında bu füniküleri bulabilirsiniz.

Eski adı Kraliyet Sarayı olan Buda Kalesi, ”Castle Hill” adı verilen tepede bulunuyor. Ulusal Galeri’ye ve Budapeşte Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapan bu kale, hem sanatseverlere hem de tarihe merakı olanlara eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Tarihi 1265 yılına kadar giden bu kale, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Buda Kalesi’ni gezmenin en güzel yolu turlara katılmaktır. Çünkü kale içerisinde tam olarak nereye gideceğinizi veya nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Bu yüzden, 20-30£ bütçenizi sarsmayacaksa, bu turlara mutlaka göz atın. Bireysel olarak kaleyi gezmeyi planlıyorsanız da, mutlaka kale haritasına bir göz atın ve nereleri görmek istediğinize önceden karar verin deriz.

Bu kalenin bir diğer güzel özelliği ise, yıl boyunca birçok festivallere ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Budapeşte’yi ziyaret edeceğiniz tarihteki yaklaşan etkinlikleri de mutlaka kontrol edin deriz. Kalede, bira, şarap, çikolata, palinka festivali gibi birçok etkinlik düzenlenmektedir.

4.Macaristan Parlamento Binası

Macaristan Parlamento Binası
Macaristan Parlamento Binası

Budapeşte’nin tarihi yerlerinden bir diğeri ise, görkemli yapısı ve muhafızların nöbet değişimleri ile ünlü olan Macaristan Parlamento Binası’dır.

Bu bina, şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Çünkü bina, hem sanatseverlere hem de tarihe ilgisi olan turistlere hitap etmektedir.

Bu binanın içerisine girip, birbirinden güzel salonları, eserleri ve mobilyaları görmeden önce veya sonra, muhafızların nöbet değişimlerini mutlaka izleyin.

Macaristan Parlemento Binası, dünyanın en büyük üçüncü Parlemento Binası olarak bilinir ve gerçekten de çok büyüktür. İnşa edilmesi bile tam olarak 17 yıl sürmüş (1902’de tamamlanmıştır).

Bu binanın en güzel fotoğraf karelerini ”Peşte” tarafından yakalayabilirsiniz.

Parlemento gezisi için onlarca tur bulmak mümkün. Fakat süper kalabalık olabiliyor ve turlar ile aranız iyi değilse, buradaki turlar biraz bunaltıcı olabiliyor. Çünkü gruptaki turist sayısı çok fazla ve diğer tur kafileleri ile aynı ana denk geldiğinizde daha da bunaltıcı olabiliyor.

Bu yüzden Parlemento Binası’nı bireysel olarak gezin. Sabah saatleri yerine öğleden sonraki vakitleri tercih edin. Biraz daha sakin olacağına emin olabilirsiniz. Çünkü birçok tur kafilesi sabah ilk işe bu binayı ziyaret etmektir.

5.Aziz Stefan Bazilikası

Aziz Stefan Bazilikası
Aziz Stefan Bazilikası

Budapeşte’nin en ünlü yapılarından biri olan Aziz Stefan Bazilikası, kaçırılmaması gereken önemli yerlerden biridir. Görkemli yapısı, eşsiz tarihi ve kulesiyle dikkat çeken bu bazilikayı da listenize mutlaka ekleyin deriz.

Budapeşte’nin en güzel manzarasını seyretmek için gözlem güvertesine çıkın. Buradan şehrin muhteşem fotoğraf karelerini yakalayabiliyorsunuz.

Aziz Stefan Bazilikası’na giriş ücreti adı altında bir şey ödemiyorsunuz. Fakat ”Bağış” verin diye bir işaret bile yapmışlar. Bağışın bedelini bile ”Tavsiye” etmişler, 1 Euro. Tabi isterseniz 10£ da bağış yapabilirsiniz.

Fakat gözlem güvertesine çıkmak için giriş ücreti bulunmaktadır. Oldukça cüzi bir ücret olduğundan dolayı, bu fırsatı kaçırmayın. Gün batımına yaklaşan saatlerde bu gözlem güvertesi süper kalabalık olabiliyor. Bu yüzden öğleden önce veya öğleden birazcık sonra bu güverteye göz atın deriz. Gözlem güvertesine asansörle veya 365 merdiveni çıkarak ulaşabilirsiniz. Tabi ki merdivenler ücretsiz, fakat asansör ücret tabidir.

6.Kahramanlar Meydanı – Hösök Tere

Kahramanlar Meydanı - Hösök Tere
Kahramanlar Meydanı – Hösök Tere

Hösök Tere olarak da bilinen Kahramanlar Meydanı, Budapeşte’nin gezilecek noktaları arasında en popüler olanıdır.

Andrassy Bulvarı’nın sonunda bulunan bu meydan, şehirdeki en büyük meydandır. Birbirinden güzel heykelleri burada görebilir, meydandan güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Meydanı Szechenyi banyoları ziyaretinizden önce veya sonra ziyaret edebilirsiniz. Burası, Szechenyi banyolarına yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan bu meydan, iki önemli bina ile çevrili, soldaki Güzel Sanatlar Müzesi ve sağdaki Kunsthalle’dir (Sanat Salonu).

Meydan 1896 yılında, Macaristan’ın 1000. yıldönümünü kutlamak için yapılmış. Meydanın ortasındaki Milenyum Anıtı ise, Magyarların 1000 yıllık tarihini anmak için inşa edilmiş. Kral heykelleri ve diğer önemli tarihi figürler, orta sütunun her iki tarafında yer alan kolonilerin üzerinde durmaktadır. Kesinlikle görülmeye değer bir yer, kaçırmayın.

7.Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası
Balıkçı Tabyası

1895-1902 yılları arasında inşa edilmiş olan Balıkçı Tabyası, Budapeşte’nin en turistik yerlerinden bir diğeridir. Şehri ziyaret eden hemen hemen tüm turistin mutlaka göz attığı yerlerden biri olan bu tarihi yapı, şehrin Buda yakasında ”Castle Hill”de, Buda Kalesi’ne yakın bir konumda bulunmaktadır.

Daha çok sunduğu eşsiz manzarası ile tanınan Balıkçı Tabyası, Neo-Gotik tarzındaki manzara terası ile oldukça büyüleci bir yapıdır. Mimari yapıları ve manzara izlemeyi seviyorsanız, bu tabya kaçmaz.

Buradaki süslü kulelerden birine çıkın ve Tunanın eşsiz manzarasını seyre dalın.

8.Budapeşte Merkez Hali

Budapeşte Merkez Hali
Budapeşte Merkez Hali

Burası, şehirdeki en iyi el sanatları ürünlerini bulabileceğiniz yerdir. Çoğu turistin bildiğinin aksine, sadece meyve sebze satılan bir yer değildir. Tabi ki, burada aradığınız birçok sebzeyi, meyveyi, balıkları, etleri bulabilirsiniz. Fakat burayı ziyaret etmedeki amaç, halin eşsiz mimari yapısını görme, hediyelik birkaç eşya satın almak veya yerel lezzetlerin tadına bakmak olmalı.

Burası, Budapeşte’de yeme içme için de en ideal yerlerden biridir ve kesinlikle ziyaret edilmeye değer yerlerden biridir.

9.Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar
Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

İkinci Dünya Savaşı sırasında faşistler tarafından Budapeşte’de öldürülen 3.500 kişinin yüreklendirdiği bir anıt olan Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar, şehirdeki en anlamlı yerlerden biri.

Can Togay ve Gyula Pauer tarafından tasarlanan 60 çift dökme ayakkabının oluşturduğu bu heykeller, şehrin sembolik yapılarından biri olarak kabul edilir ve tarihi bakımdan oldukça önemlidir.

Budapeşte’deki Arrow Cross militanları tarafından öldürülen 800 Yahudi de dahil olmak üzere 3.500 sivilin katledilmesini anan bu ayakkabıların anlamı ise, bu sivillere katledilmeden önce ayakkabılarını çıkarmaları emredilmiş ve cesetleri de tam burada nehir düşmüş. İşte bu yüzden de bu ayakkabıların heykeli yapılmış ve burada katledilenlerin anılması sağlanmış.

Bu ayakkabıların bulunduğu yerden de güzel manzara fotoğrafları yakalayabilirsiniz. Ayakkabılar ilginizi çekmese de manzara mutlaka çekecektir. Bu yüzden, buraya da bir göz atın deriz.

10.Tekne Turu

Tekne Turu
Tekne Turu

Daha çok yapılacak şeylerden biri diyebiliriz. Bu şehirde 1 saatlik tekne turları ile, şehrin en önemli turistik ve tarihi yerlerini görebilir, birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız, bu tekne turlarını mutlaka düşünün deriz. Çok pahalı olmayan bu tekne turları genelde çiftlerin favorilerinden olsa da her turistin sevebileceği aktivitelerdendir.

Tekne turlarına akşam katılın. Çünkü akşam saatlerinde ışıklar yandıktan sonra çok daha iyi manzaraları görebiliyorsunuz. Bu tekne turları, aslında Budapeşte’de yapılacak en romantik şeylerden biri. Birçok çifte mutlaka tavsiye ettiğimiz bu turlara göz atın.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Belgrad Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Beyaz Şehir olarak da anılan Sırbistan'ın başkenti ve en turistik şehri olan Belgrad, Avrupa'daki ekonomik tatil destinasyonlarından biri. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yere...

Bilbao’da Gezilecek Yerler – En İyi 17 Yer

Biscay Körfezi'ndeki güzel konumu ile Kuzey İspanya'nın en popüler destinasyonlarından biri olan Bilbao, büyüleyici Bask kültürü, lezzetli İspanyol yemekleri, sanatı ve tarihi ile eşsiz...

İstanbul Çemberlitaş Hamamı | Tarihi, Fiyatları ve Ulaşım

Nur Banu Sultan'ın isteği üzerine Mimar Sinan tarafından 1584 yılında inşa edilen Çemberlitaş Hamamı, İstanbul hamamları arasında en iyi bilinen ve en popüler olan...

Budapeşte Kahramanlar Meydanı Hakkında Detaylı Bilgiler

Macaristan'ın başkenti ve en hareketli şehri olan Budapeşte'nin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri olan Kahramanlar Meydanı çok sayıda heykel ve anıt ile dikkat çekiyor....
error: Content is protected !!