Ana SayfaMacaristanBudapeşte Gezi Rehberi3 Günde Budapeşte'de Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

3 Günde Budapeşte’de Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

Avrupa’nın en sevilen, en dinamik ve en canlı şehirlerinden biri olan Budapeşte, Macaristan’ın başkenti ve en çok ziyaret edilen şehri.

Roma, Paris ve Amsterdam gibi Avrupa’nın diğer gözde şehirleri kadar popüler olan Budapeşte’de gezilecek yerler ve yapılacak turistik şeylerin sınırı yok diyebilirim. Ayrıca gezinmesi oldukça kolay. Şehir, Buda ve Peşte olarak ikiye ayrılıyor. Biraz daha sakin bir yer arıyorsanız Buda’ya, şehrin hareketli kısmında olmak istiyorsanız Peşte’ye gitmeniz yeterli.

Budapeşte, sunduğu tarihi yapıları, görkemli mimari eserleri ve birbirinden kaliteli müzeleri ile her turistin çok çabuk sevebileceği bir şehir. Muhteşem bir parti şehri olarak da bilinen Budapeşte’de sıkılmadan 3-4 gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Budapeşte Kaç Günde Gezilir ?

Budapeşte için 3 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu şehirde kalacak olursanız da yapılacak birçok şey bulabilirsiniz.

Bu şehri 1-2 günde gezmek pek kolay olmuyor, özellikle şehrin en popüler turistik yerlerini görmek için ciddi anlamda uzun kuyruklara girmek zorunda kalabiliyorsunuz. Ayrıca Budapeşte, görülecek yerler ve yapılacak şeyler konusunda Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biri olduğundan en azından 3 gününüzü ayırmayı düşünebilirsiniz.

Budapeşte de Gezilecek Yerler Listesi

Budapeşte’de Hangi Bölgede Kalmalı ?

Budapeşte, Avrupa’nın diğer turistik şehirlerine nazaran nispeten daha ucuz bir şehir. Fakat yine de otel fiyatları çok da ucuz olmayabiliyor, özellikle konaklama için şehir merkezini tercih edecek olursanız, otel fiyatları ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Bu yüzden otel tercihi kadar hangi bölgede konaklayacağınız da önemli.

Budapeşte’de konaklama için en popüler ve en ideal 3 bölge ;

→District I (Buda Kalesi Bölgesi) ; Budapeşte’nin en sakin bölgesi. Buda Kalesi, Matthias Kilisesi, Balıkçılar Tabyası ve Gellert Tepesi gibi şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlere ev sahipliği yapıyor. Budapeşte’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerden biri olsa da, gece hayatı için Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız aradığınızı bu bölgede bulamazsınız. Çünkü bu bölge, geceleri şehrin en sakin bölgesi.

Buda Kalesi bölgesindeki popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Otel önerisi olarak da, şehirdeki en popüler 5 otelden biri olan, sadece yetişkinlerin konaklayabildiği (aile odaları yok) 4 yıldızlı Hotel Clark Budapest‘e göz atabilirsiniz.

→District VI (Terezvaros Bölgesi) ; Budapeşte’nin en ucuz bölgesi. Sadece oteller değil, restoran ve cafeler de bu bölgede biraz daha ekonomik oluyor. Peşte tarafında yer alan bu bölge, oldukça hareketli ve kalabalık. Ucuz bir otel için veya daha ekonomik 4-5 yıldızlı bir otel için bu bölgeye de göz atılabilir. Terezvaros bölgesindeki en popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

→District VII (Erzsebetvaros Bölgesi) ; Budapeşte gece hayatına yakın olup, daha çok genç kesimin takıldığı bölgede konaklamak istiyorsanız, 7. bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz. Turistik yerlere de yakın olan bu bölge, daha çok genç kesimin konaklama için tercih ettiği bir yer olsa da, her zevke ve bütçeye göre oteli bu bölgede bulabilirsiniz. Erzsebetvaros bölgesindeki en popüler otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Detaylı bir konaklama rehberi için Budapeşte’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atmayı da unutmayın.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Budapeşte de Gezilecek Yerler Haritası
Budapeşte Gezilecek Yerler HaritasıGoogle Maps‘te Görmek İçin Tıklayın
 • Széchenyi Termal Hamamı
 • Şehir Parkı
 • Kahramanlar Meydanı
 • Margaret Adası
 • Andrássy Bulvarı
 • Terör Evi Müzesi
 • Macaristan Devlet Opera Binası
 • Aziz Stefan Bazilikası
 • Dohány Sokağı Sinagogu
 • Macaristan Ulusal Müzesi
 • Budapeşte Merkez Hali
 • Citadella
 • Buda Kalesi
 • Matthias Kilisesi
 • Balıkçı Tabyası
 • Zincir Köprü
 • Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar
 • Budapeşte Parlemento Binası
 • Gellert Hamamı
 • Memento Park
 • Ecseri Flea Market
 • Szimpla Kert
 • Pontoon
 • Güzel Sanatlar Müzesi
 • Budapeşte Hayvanat Bahçesi
 • Zwack Unicum Müzesi
 • Vaci Caddesi

Budapeşte turuna başlangıç için birçok turistin yaptığı gibi Peşte tarafını tercih edebilirsiniz. Fakat Budapeşte’de yeteri kadar zamanınız varsa, gezinize hangi taraftan başlayacağınız çok da önemli olmayabilir. Zaten iki bölge arası ulaşım toplu taşıma araçlarıyla çok kolay.

Budapeşte Turları

Macaristan’ın başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Budapeşte, Tuna Nehri’nin tüm doğal cazibesine ev sahipliği yapmaktadır. Olağanüstü bir şehir manzarasının izlenebileceği Balıkçı Tabyası’ndan Gellért Tepesi’ne, Tuna’nın iki yakasını kavuşturan Zincir Köprü’den mimarisiyle herkesi büyüleyen Matthias Kilisesi’ne kadar pek çok turistik durak Budapeşte turlarında sizleri bekliyor.

İşte sizler için özel olarak seçtiğimiz ve Budapeşte’yi hiçbir durağını kaçırmadan adım adım keşfedebileceğiniz bazı rehberli tur fırsatları;

Macaristan’da keyifli vakit geçirebileceğiniz tüm Budapeşte Turları için hemen tıklayın.Booking.com

Gelelim Budapeşte’de gezilecek yerler listemize ;

1.Széchenyi Termal Banyoları

Széchenyi Termal Banyoları
Budapeşte Széchenyi Termal Banyoları

Budapeşte denince akla ilk gelen şeylerden biri de, termal banyolar oluyor. Macaristan’ın birçok şehrinde ve bölgesinde bu termal banyolardan bulabiliyorsunuz. Fakat en iyisi ve en popüler olanı Széchenyi adı verilen bu kompleks.

Burası daha çok turistlerin ilk tercih ettiği yerlerden biri olarak biliniyor. Fakat bu şifalı banyolara, Budapeşte gezinizden sonra günün yorgunluğunu atmak için girin. Yani gezinize bu termal banyolar ile başlayacak olursanız, çok yoğun bir turist trafiğiyle karşılaşabilirsiniz.

Banyolar, 20’den fazla havuzu ısıtan iki termal kaynak ile besleniyor. Bu banyoların, dejeneratif eklem hastalıkları, ortopedik ve travmatoloji sonrası tedavilerde tıbbi olarak yardımcı olduğu söylenir. Bu yüzden de, sıkıntısı olan olmayan tüm turistlerin mutlaka deneyimlediği bir yer.

Fakat Szechenyi’nin ünü şifalı sulardan gelmiyor. Bu termal banyoların ünü, havuz partilerinden gelir. Eğer cumartesi günü Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız, Szechenyi’de gerçekleşen havuz partisine mutlaka katılın deriz.

Budapeşte gece hayatı için bir planınız varsa, bu havuz partileri için online olarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.

 • Adres: Budapest, Állatkerti krt. 9-11, 1146 Macaristan
 • Giriş ücreti ; 6200 HUF (yaklaşık 18€)
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-19:00
 • Havuz partileri ne zaman ? ; Parti zamanları sezona göre değişiklik gösteriyor olsa da, genellikle cuma ve cumartesi geceleri yapılıyor.

2.Zincir Köprü – Chain Bridge

Zincir Köprü - Budapeşte Gezi Rehberi
Zincir Köprü

Budapeşte’nin en ünlü yerlerinden biri olan Zincir Köprü, şehrin sembolik yapılarından biri. Daha çok sunduğu eşsiz manzarasıyla ünlü olan bu köprü, şehrin iki farklı bölümü olan Buda ve Peşte’yi birbirine bağlıyor.

Tarihi 1849 yılına uzanan bu köprü üzerinden karşıya geçebilir, köprünün sunduğu eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Budapeşte’deki gezilecek noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olan bu köprüyü bir de akşam saatlerinde görün.

Özellikle köprü manzaralı bir yer arıyorsanız, Gellert Tepesi ve Buda Kalesi’nden bu köprüyü görebileceğiniz eşsiz spotlar bulabileceğinizi unutmayın.

 • Adres: Budapest, Széchenyi Lánchíd, 1051 Macaristan
 • Ziyaret saatleri ; 7/24
 • Ücretsiz

3.Buda Kalesi

Buda Kalesi
Buda Kalesi

Budapeşte’nin en güzel tarihi yerlerinden biri olan Buda Kalesi veya diğer adıyla Budin Kalesi kentin Buda tarafında, daha sessiz olan bölümünde bulunuyor.

Bu görkemli yapının tarihinden bahsetmeden önce sunduğu güzelliklerden bahsedelim.

Bu kalenin bulunduğu bölge, Budapeşte’yi en iyi izleyebileceğiniz yerlerden biri. Bu yüzden kale ilginizi çekmiyorsa bile, mutlaka kalenin bulunduğu tepeye çıkın. Buraya çıkmak için de tarihi füniküleri kullanın (Zincir Köprü yakınlarında bu füniküleri bulabilirsiniz).

Eski adı Kraliyet Sarayı olan Buda Kalesi, ”Castle Hill” adı verilen tepede bulunuyor. Ulusal Galeri’ye ve Budapeşte Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapan bu kale, hem sanatseverlere hem de tarihe merakı olanlara eşsiz bir deneyim sunuyor.

Tarihi 1265 yılına uzanan kale, 1987 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Buda Kalesi’ni gezmenin en güzel yolu ise, yürüyüş turlarına katılmak. Çünkü kale içerisinde tam olarak nereye gideceğinizi veya nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Bu yüzden, 20-30€ bütçenizi sarsmayacaksa, bu turlara mutlaka göz atın. Bireysel olarak kaleyi gezmeyi planlıyorsanız da, mutlaka kale haritasına bir göz atın ve nereleri görmek istediğinize önceden karar verin derim.

Bu kalenin bir diğer güzel özelliği ise, yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yapıyor olması. Budapeşte’yi ziyaret edeceğiniz tarihteki yaklaşan etkinlikleri de mutlaka kontrol edin. Kalede bira, şarap, çikolata, palinka festivali gibi birçok etkinlik düzenleniyor, sırf bu etkinlikler için bile bu kompleksi Budapeşte’de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

 • Adres: Budapest, Szent György tér 2, 1014 Macaristan
 • Ziyaret saatleri ; Kale kompleksi pazartesi günleri kapalı ve haftanın diğer günleri 10:00-18:00 saatleri arasında açık
 • Giriş ücreti ; Kale kompleksi içerisinde yer alan Ulusal Galeriye giriş ücreti 3200 HUF ve Budapeşte Tarih Müzesi giriş ücreti ise 2400 HUF.

4.Macaristan Parlamento Binası

Macaristan Parlamento Binası
Macaristan Parlamento Binası

Budapeşte’nin tarihi yerlerinden bir diğeri ise, görkemli yapısı ve muhafızların nöbet değişimleri ile ünlü olan Macaristan Parlamento Binası‘dır (Budapeşte Parlemento Binası olarak da bilinir)

Bu bina, şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Hem sanatseverlere hem de tarihe ilgisi olan turistlere hitap eden bina, sunduğu eşsiz nehir manzarasıyla da ilgi görüyor.

Bu binanın içerisine girip, birbirinden güzel salonları, eserleri ve mobilyaları görmeden önce veya sonra, muhafızların nöbet değişimlerini mutlaka izleyin.

Macaristan Parlemento Binası, dünyanın en büyük üçüncü Parlemento Binası olması bakımından da önemli bir yere sahip. İnşa edilmesi bile tam olarak 17 yıl sürmüş (1902’de tamamlanmış).

Bu binanın en güzel fotoğraf karelerini ”Peşte” tarafından çekebilirsiniz.

Parlemento gezisi için onlarca tur bulmak mümkün. Fakat bu turlar aşırı kalabalık olabiliyor ve turlar ile aranız iyi değilse, buradakiler biraz bunaltıcı olabiliyor. Çünkü gruptaki turist sayısı çok fazla ve diğer tur kafileleri ile aynı ana denk geldiğinizde içerisi çok yoğun oluyor. Bu yüzden Parlemento Binası’nı bireysel olarak gezin. Sabah saatleri yerine öğleden sonraki vakitleri tercih edin. Biraz daha sakin olacağına emin olabilirsiniz. Çünkü birçok tur kafilesi ilk olarak geziye bu tarihi bina ile başlıyor.

 • Adres: Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3, 1055
 • Giriş ücreti ; Avrupa vatandaşları için 3500 HUF (Yaklaşık 10€) ve Avrupa vatandaşı olmayanlar için ise 6700 HUF’tur (18€)
 • Ziyaret saatleri ; 08:00-18:00

5.Aziz Stefan Bazilikası

Aziz Stefan Bazilikası
Aziz Stefan Bazilikası

Budapeşte’nin en ünlü yapılarından biri olan Aziz Stefan Bazilikası, görkemli yapısı, eşsiz tarihi ve kulesiyle dikkat çekiyor.

Budapeşte’nin en güzel manzarasını seyretmek için gözlem güvertesine çıkın. Buradan şehrin muhteşem fotoğraf karelerini yakalayabiliyorsunuz.

Aziz Stefan Bazilikası’na giriş ücreti adı altında bir şey ödemiyorsunuz. Fakat ”Bağış” verin diye bir işaret bile yapmışlar. Bağışın miktarını da belirtmişler, 1 Euro. Tabii isterseniz 10€ da bağış yapabilirsiniz.

Fakat gözlem güvertesine çıkmak için giriş ücreti bulunuyor. Oldukça cüzi bir ücret olduğundan dolayı, bu fırsatı kaçırmayın. Gün batımına yaklaşan saatlerde bu gözlem güvertesi kalabalık olabiliyor. Bu yüzden öğleden önce veya öğleden biraz sonra bu güverteye göz atın deriz. Gözlem güvertesine asansörle veya 365 merdiveni çıkarak ulaşabilirsiniz. Tabii ki merdivenler ücretsiz, fakat asansör ücrete tabidir.

 • Adres: Budapest, Szent István tér 1, 1051
 • Kuleye çıkış ücreti ; 600 HUF

6.Kahramanlar Meydanı – Hösök Tere

Kahramanlar Meydanı - Hösök Tere
Kahramanlar Meydanı – Hösök Tere

Hösök Tere olarak da bilinen Kahramanlar Meydanı, Budapeşte’nin gezilecek noktaları arasında en popüler olanıdır.

Andrassy Bulvarı’nın sonunda bulunan bu meydan, şehirdeki en büyük meydan olmasıyla da dikkat çekiyor. Birbirinden güzel heykellere ev sahipliği yapan meydanın hemen arkasında ise, Şehir Parkı yer alıyor.

Meydanı Szechenyi banyoları ziyaretinizden önce veya sonra ziyaret edebilirsiniz. Burası, Szechenyi banyolarına kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor.

Şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan bu meydan, iki önemli bina ile çevrili ; soldaki Güzel Sanatlar Müzesi ve sağdaki Kunsthalle’dir (Sanat Salonu).

Meydan 1896 yılında, Macaristan’ın 1000. yıldönümünü kutlamak için yapılmış. Meydanın ortasındaki Milenyum Anıtı ise, Magyarların 1000 yıllık tarihini anmak için inşa edilmiş. Kral heykelleri ve diğer önemli tarihi figürler, orta sütunun her iki tarafında yer alan kolonilerin üzerinde duruyor. Kesinlikle Budapeşte’de gezilecek yerler listesinde olması gereken cazibe merkezlerinden biri, kaçırmayın.

 • Adres: Budapest, Hősök tere, 1146
 • Ziyaret saatleri ; 7/24
 • Ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

7.Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası
Balıkçı Tabyası

1895-1902 yılları arasında inşa edilmiş olan Balıkçı Tabyası, Budapeşte’nin en turistik yerlerinden bir diğeri. Şehri ziyaret eden hemen her turistin mutlaka göz attığı yerlerden biri olan bu tarihi yapı, şehrin Buda yakasında ”Castle Hill”de, Buda Kalesi’ne yakın bir konumda bulunuyor.

Daha çok sunduğu eşsiz manzarası ile tanınan Balıkçı Tabyası, Neo-Gotik tarzındaki manzara terası ile oldukça büyüleci bir yapı. Mimari yapıları ve manzara izlemeyi seviyorsanız, burası listenize eklemek isteyebileceğiniz yerlerden.

Buradaki süslü kulelerden birine çıkıp, tuna nehrinin eşsiz manzarasını seyretmeyi de unutmayın.

 • NOT ; Balıkçı Tabyası’nın alt teraslarından şehrin ve tuna nehrinin manzarasını seyretmek her zaman ücretsiz, fakat üst terasa çıkmak 1200 HUF. Ayrıca üst terasları 20:00’dan sonra ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.
 • Adres: Budapest, Szentháromság tér, 1014 Macaristan
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın 7 günü 09:00-23:00

8.Budapeşte Merkez Hali

Budapeşte Merkez Hali
Budapeşte Merkez Hali

Burası, şehirdeki en iyi el sanatları ürünlerini bulabileceğiniz yer. Çoğu turistin bildiğinin aksine, sadece meyve sebze satılan bir yer değil. Tabii ki, burada aradığınız birçok sebzeyi, meyveyi, balıkları, etleri bulabilirsiniz. Fakat burayı ziyaret etmedeki amaç, halin eşsiz mimari yapısını görmek, hediyelik birkaç eşya satın almak veya yerel lezzetlerin tadına bakmak olmalı.

Merkez Hali, Budapeşte’de yeme içme için de en ideal yerlerden biri ve kesinlikle ziyaret edilmeye değer yerler arasında.

 • Adres: Budapest, Vámház krt. 1-3, 1093 Macaristan
 • Ziyaret saatleri ; 06:00-18:00

9.Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar
Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

İkinci Dünya Savaşı sırasında faşistler tarafından Budapeşte’de öldürülen 3.500 kişinin yüreklendirdiği bir anıt olan Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar, şehirdeki en anlamlı yerlerden biri.

Can Togay ve Gyula Pauer tarafından tasarlanan 60 çift dökme ayakkabının oluşturduğu bu heykeller, şehrin sembolik yapılarından biri olarak kabul edilir ve tarihi bakımdan oldukça önemli bir yere sahip.

Budapeşte’deki Arrow Cross militanları tarafından öldürülen 800 Yahudi de dahil olmak üzere 3.500 sivilin katledilmesini anan bu ayakkabıların anlamı ise, bu sivillere katledilmeden önce ayakkabılarını çıkarmaları emredilmiş ve cesetleri de tam burada nehre düşmüş. İşte bu yüzden de bu ayakkabıların heykeli yapılmış ve burada katledilenlerin anılması sağlanmış.

Bu ayakkabıların bulunduğu yerden de güzel manzara fotoğrafları yakalayabilirsiniz. Ayakkabılar ilginizi çekmese de manzara mutlaka çekecektir.

 • Adres: Budapest, Id. Antall József rkp., 1054
 • Ziyaret saatleri ; 24 saat açık

10.Tekne Turu

Tekne Turu
Tekne Turu

Tekne Turu, şehirde yapılacak en güzel şeylerden biri diyebilirim. Bu şehirde 1 saatlik tekne turları ile, şehrin en önemli turistik ve tarihi yerlerini görebilir, birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız, bu tekne turlarını mutlaka düşünün deriz. Çok pahalı olmayan bu tekne turları genelde çiftlerin favorilerinden olsa da her turistin sevebileceği aktivitelerden.

Tekne turlarına akşam katılın. Çünkü akşam saatlerinde ışıklar yandıktan sonra çok daha iyi manzaraları görebiliyorsunuz. Budapeşte’de yapılacak en romantik şeylerden biri olan tekne turu biletlerinizi online olarak satın alabiliyorsunuz.

11.Şehir Parkı

Budapeşte Gezi Rehberi
Şehir Parkı – flickr / Karen Bryan

Budapeşte’nin en huzurlu gezilecek noktalarından biri olan Şehir Parkı, Kahramanlar Meydanı’nın hemen arkasında kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Toplamda 100 hektarlık bir alanı kaplayan bu kocaman parkın geliştirilmesine 19. yüzyılın ilk yıllarında başlanmış olsa da, asıl ekleme ve düzenlemeler 1000 yıl şenlikleri zamanında, 1896’ta yapılmış.

Şehir Parkı, ayrıca Budapeşte de gezilecek yerler listesine eklenebilecek popüler çekim merkezlerinden biri olan Vajdahunyad Kalesi‘ne de ev sahipliği yapıyor.

Parkın göl çevresindeki manzarası ise kesinlikle görülmeye değer. Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan park, her yaştan ziyaretçiye keyifli dakikalar sunuyor.

 • Adres: Budapest, Kós Károly stny., 1146
 • Ziyaret saatleri ; 24 saat açık.
 • Giriş ücretsiz

12.Margaret Adası

Budapeşte de Gezilecek Yerler
Margaret Adası – flickr / rachelh_

Tuna Nehri üzerindeki Margaret Adası, yaklaşık 2,5 km boyunca uzanan popüler bir rekreasyon alanı. 1870’lerden beri Budapeşte’nin oyun alanı olarak hizmet veren adanın çevresinde güzel peyzajlı parklar, antik kalıntılar ve çeşitli spor tesisleri bulunuyor.

Adaya güneydeki tarihi Margaret Köprüsü ve kuzeydeki Arpad Köprüsü ile erişilebilir.

Eğer Budapeşte’de yeteri kadar zamanınız varsa, yüksek binalardan, şehir kalabalığından ve gürültüsünden kısa süreliğine de olsa uzaklaşmak için birkaç saatinizi bu ada için ayırın deriz.

13.Andrássy Bulvarı

Andrássy Bulvarı – flickr / Albert Lugosi

Budapeşte’nin en iyi bilinen ve en hareketli caddesi olan Andrássy Bulvarı, Budapeşte’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Tarihi 1872 yılına uzanan bulvar, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor. Birbirinden etkileyici mimari yapıları, hoş cafeleri, kalabalık restoranları ve lüks mağazalarıyla hem alışveriş hem de yeme içme için uğrayabileceğiniz yerlerden.

Cadde üzerinde şehrin önde gelen çekim merkezlerinden olan Zoltán Kodály Anıt Müzesi, Devlet Opera Evi, Macar Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Ferenc Hopp Doğu Asya Sanatları Müzesi yer alıyor.

2.5 km boyunca uzanan cadde, Erzsebet Meydanı ve Varosliget arasında yer alıyor. Şehirdeki hemen her turistik yerden kısa sürede ulaşabileceğiniz cadde, ayrıca hem yerel halkın hem de turistlerin popüler buluşma noktalarından.

14.Terör Evi Müzesi

Andrassy Bulvarı’ndaki daha geleneksel binalara nazaran farklı mimarisiyle öne çıkan Terör Evi Müzesi de, Budapeşte gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler çekim merkezlerinden biri.

Alman işgalinin bazı korkunç faaliyetlerini ve Rus destekli komünist hükümetin ardından gelenleri detaylandıran bir müze. Daha çok acıklı hikayeleri ve objeleriyle dikkat çeken müze, aynı zamanda işkence ve gözaltı kurbanı olan birçok kişinin anıtı olarak kabul ediliyor.

2002 yılında açılmış olan müze dört katta hizmet veriyor. En etkileyici kısım, faşist Arrow Cross Partisi‘nin bir zamanlar siyasi tutukluları tuttuğu bodrum katıdır.

 • Adres: Budapest, Andrássy út 60, 1062
 • Giriş ücreti ; 3000 HUF
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

15.Macaristan Devlet Opera Binası

Macaristan Devlet Opera Binası – flickr / dennis jarvis

Bale ve opera performanslarının yanı sıra, mimari yapısıyla da büyüleyen Macaristan Devlet Opera Binası, Andrassy Bulvarı’nda merkezi bir konumda bulunuyor. Bina, 19. yüzyıldaki kutlamalar için Macaristan’ın en büyük Tarihçi mimarı Miklós Ybl tarafından tasarlanmış.

1884 yılından beri sadece Budapeşte’nin değil, Macaristan’ın da en popüler çekim merkezlerinden biri olan Opera Binası, ülkenin en önemli sanatçılarının harika sanat eserleri ve heykelleriyle süslenmiş.

Budapeşte Filarmoni Orkestrası ve Macar Ulusal Balesi’ne ev sahipliği yapan bina, konser veya etkinliklerin olmadığı bir zamanda da ziyaret edilebiliyor.

 • Adres: Budapest, Andrássy út 22, 1061
 • Giriş ücreti ; 2500 HUF (Turlarla ziyaret edebilirsiniz. Konser fiyatları ise, etkinliklere göre değişiklik gösteriyor)
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-17:00

16.Dohány Sokağı Sinagogu

Dohány Sokağı Sinagogu – flickr / david manuel
Dohány Sokağı Sinagogu – flickr / al case

Avrupa’nın en büyük Yahudi ibadet mekanı olan Dohány Sokağı Sinagogu‘nun tarihi 1859 yılına uzanıyor. Etkileyici mimarisi ve iç dekorasyonuyla öne çıkan bu dini yapı, Aziz Stefan Bazilikası’na yakın bir konumda yer alıyor.

İçeride Macar Yahudi Müzesi ve Arşivlerinin yanı sıra Holokost Hayat Ağacı Anıtı’nı da görebilirsiniz. Ayrıca yüzlerce Macar Yahudisinin toplama kamplarından ve gettolardan kurtarılmasına yardım eden İsveçli diplomat Roual Wallenberg’in bir anıtı da var.

 • Adres: Budapest, Dohány u. 2, 1074
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi kapalı. Diğer günler 10:00-17:30
 • Giriş ücreti ; 6000 HUF

17.Macaristan Ulusal Müzesi

Macaristan Ulusal Müzesi – flickr / Sergey Melkonov

Macaristan sınırları dışındaki bölgelerden sergiler de dahil olmak üzere ülkenin tarihini, sanatını, dinini ve arkeolojisini ayrıntılarıyla anlatan binlerce sergiye ev sahipliği yapan Macaristan Ulusal Müzesi, Budapeşte’de gezilecek yerler listesine eklenebilecek en güzel cazibe merkezlerinden biri.

Muhteşem bir Neoklasik binada hizmet veren müze, Macaristan’ın ilk müzesi olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Antik çağlardan rejim değişikliğine kadar Karpat Havzası’nın bin yıllık tarihini keşfedebileceğiniz bu müzeye girişler de ücretsiz.

18.Citadella

Budapeşte de gezilecek yerler blog
Citadella – flickr / Erik Cleves Kristens

Şehrin Buda kısmında, Gellert Tepesi’nde bulunan Citadella, bir kale ve daha çok sunduğu manzarasıyla ilgi görüyor.

Kale, başarısızlıkla sonuçlanan Macaristan Bağımsızlık Savaşı’nın ardından Habsburglar tarafından inşa edilmiş. Kalenin tam olarak bu noktaya inşa edilmesinin en önemli nedeni ise, gelecekte herhangi bir ayaklanma meydana gelmesi durumunda hem Buda’yı hem de Peşte’yi kontrol etmekmiş.

Citadella olarak bilinen bu kale günümüzde bir restorana, otele ve müzeye ev sahipliği yapıyor.

19.Matthias Kilisesi

Budapeşte Gezi Rehberi Blog
Matthias Kilisesi – flickr / Gilbert Sopakuwa

Our Lady Kilisesi olarak da bilinen Matthias Kilisesi, Buda Kalesi’ne ve Balıkçı Tabyası’na yakın bir yerde bulunuyor.

Tarihi 1269 yılına uzanan kilisenin, Meryem’in Ölümünü tasvir eden kabartmalı görkemli güney kapısı ise 1300’lü yılların başında eklenmiş.

1541-1699 Osmanlı işgali sırasında bir camii olarak kullanılmış olan yapı, daha sonra Barok üslupta yenilenerek günümüzdeki görkemli halini almış.

Kilise, 1309 yılında Macaristan Kralı I. Charles’ın ve Avusturya İmparatoru I. Franz Joseph ile eşi Elisabeth’in (Sissy) Macaristan hükümdarları olarak taç giyme töreni de dahil olmak üzere birçok tarihi olaya sahne olmuş.

Budapeşte Gezilecek Yerler Blog
Matthias Kilisesi – flickr / Naval S

Kilisede her pazar akşamı ücretsiz olarak Org konseri düzenleniyor. Eğer hafta sonu Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız, bu ücretsiz konsere katılmayı da düşünebilirsiniz.

 • Adres: Budapest, Szentháromság tér 2, 1014
 • Giriş ücreti ; 1000 HUF
 • Ziyaret saatleri ; Hafta içi 09:00-17:00, cumartesi 09:00-13:00 ve pazar günleri 13:00-17:00

20.Gellert Hamamı

Budapeşte Gezi Rehberi
Gellert Hamamı – kaynak ; flickr / joe_mabel

Şehirdeki en büyük kaplıcalardan biri olan, bir açık hava havuzu (dalga havuzuna dönüşür), efervesan yüzme havuzu, Fin saunası ve bir dizi başka sauna ve dalma havuzu içeren Gellert Hamamı, Szechenyi Termal Banyoları’na alternatif olabilecek yerlerden bir tanesi.

1912 ve 1918 yılları arasında Art Nouveau tarzında inşa edilmiş olan bu kompleks, haftanın her günü açık.

II. Dünya Savaşı sırasında hasar almış olan kompleks 2008 yılında kapsamlı bir şekilde yenilenerek günümüzdeki halini almış.

21.Memento Park

Memento Park – kaynak ; flickr / Simon Lee

Macaristan’ın Komünist döneminden heykeller, plaketler ve hatıraların sergilendiği bir açık hava parkı olan Memento Park da, Budapeşte’de gezilecek yerler listesi arasında önemli bir yere sahip.

Lenin, Marx ve Engels gibi Komunist liderlerin heykellerini görebileceğiniz bu park bünyesindeki küçük bir müze, Macar Gizli Polisi hakkında bilgiler de dahil olmak üzere komünist rejim altındaki yaşam hakkında geçici sergiler içeriyor.

22.Ecseri Flea Market

Budapeştede gezilmesi gereken yerler
Ecseri Flea Market – kaynak ; flickr / Sybren

Ecseri Flea Market, Budapeşte’nin en popüler bit pazarı. Buradaki tezgahlarda retro kıyafetlerden Komünist dönemden hatıralara kadar her şeyi bulabiliyorsunuz. Budapeşte’den ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek birçok farklı hediye seçeneklerine ev sahipliği yapan pazarda pazarlık yapmayı da unutmayın.

 • Adres: Budapest, Nagykőrösi út 156, 1194
 • Çalışma saatleri ; 08:00-16:00

23.Szimpla Kert

Szimpla Kert – kaynak ; flickr / jev55

Szimpla Kert, aslında Budapeşte gece hayatı için popüler olan bir harabe bar. Fakat gün içinde de açık olduğu için bu barı da, gezip görülecek yerler listenize ekleyin derim. Mekan, ayrıca bar yemekleri için de tercih edilebilecek yerlerden biri.

Muhteşem tasarımı ve eşsiz atmosferiyle ilgi gören bu harabe bar, gece hayatı için planınız yoksa bile görülmeye değer bir tasarıma sahip. Barın içi, alışılmış barların dışındaki mimarisi ve dekorasyonuyla dikkat çekiyor.

24.PONTOON

Budapeşte gezi rehberi blog
PONTOON – kaynak ; flickr / Maro310

Budapeşte’de oturup bir şeyler içebileceğiniz popüler ve havalı bir mekan arıyorsanız Pontoon‘a mutlaka uğrayın. Zincir Köprü manzaralı bu bar, ayrıca Budapeşte’de gün batımı manzarasını seyredebileceğiniz en ideal ve en iyi yerlerden bir tanesi. Fiyatlar da Budapeşte’nin geneline göre gayet uygun.

Sadece sıcak aylarda açık olan Pontoon, Zincir Köprü’nün hemen kuzeyinde Tuna nehri kıyısında yer alan bir açık hava barıdır.

25.Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi

Budapeşte de gezilmesi gereken yerler blog
Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi – kaynak ; flickr / Cha già José

Şehir Parkı’nda, Széchenyi Hamamları ve Budapeşte Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi’nin yanında yer alan Güzel Sanatlar Müzesi, Ortaçağ’dan kalma Macar sanatının yanı sıra Mısır antikalarını ve 13. ila 19. yüzyıla ait Avrupa resimlerini sergiliyor. Sergiler, hepsi Macar tarihine ve sanat gelişimine katkıda bulunan madalyalar, baskılar, çizimler, ahşap heykeller, sunaklar ve modern sanat eserlerini içeriyor.

Güzel Sanatlar Müzesi binası, 13. yüzyıldan 18. yüzyılın sonuna kadar yaratılan Avrupa güzel sanatlarını sergileyerek, Avrupa resim ve heykelinin gelişimini ve zaman içinde üsluplardaki değişiklikleri sergiliyor.

 • Giriş ücreti ; 1800 HUF
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-18:00

26.Budapeşte Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi

Budapeşte Hayvanat Bahçesi – kaynak ; flickr / sergey_melkonov

Şehir Parkı içinde yer alan Budapeşte Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi, dünyanın en eski faaliyet gösteren hayvanat bahçelerinden biridir.

Şehrin kalbinde yer alan hayvanat bahçesi 150 yıl önce kurulmuş. Şu anda 1.070 kadar farklı hayvan türüne ev sahipliği yapıyor ve daha çok çocuklu ailelerin Budapeşte’de gezilecek yerler listesine ekleyebileceği çekim merkezlerinden biri.

 • Adres; Budapeşte, Allatkerti krt. 6-12, 1146
 • Giriş ücreti ; 3300 HUF

27.Zwack Unicum Müzesi

Zwack Unicum Müzesi

Acı bir Macar likörüne ayrılmış bu müzede Orta Avrupa’nın en büyük mini şişe koleksiyonu sergileniyor.

Zwack, Budapeşte merkezli Macar bir alkollü içecek markası. Bu markanın tarihini ve gelişim sürecini görebileceğiniz Zwack Unicum Müzesi, Budapeşte’nin merkezine ve diğer turistik yerlere yakın ve kolay ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor.

Unicum ilk olarak 1700’lerin sonlarında Macaristan Kralı II. Joseph’in kraliyet doktoru Doktor Zwack tarafından icat edilmiş.

Ünlü 40’tan fazla farklı bitkiyi içeren süper gizli tarif, aile soyundan geçerek resmi olmayan bir ulusal içecek haline gelmiş.

28.Vaci Caddesi

Budapeşte de gezilecek yerler blog
Vaci Caddesi – kaynak ; flickr & clay_gilliland

Budapeşte’nin en ünlü turistik yerleri arasında olan Vaci Caddesi, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olarak biliniyor.

Dünyanın en çekici yaya alışveriş caddelerinden biri olarak kabul edilen Vaci Caddesi, Andrássy Bulvarı ile birlikte Budapeşte’nin ana caddesi olarak biliniyor.

Vörösmarty Meydanı ile Merkez Pazar Salonu (Macarca Nagy Vasarcsarnok) arasında Tuna Nehri’ne paralel uzanan caddede, alışveriş merkezlerinin ve mağazalarının yanı sıra, çok sayıda restoran, cafe ve bar da bulabilirsiniz. Budapeşte’den hediyelik eşya alınacak en popüler yerlerden biri olan bu cadde, ayrıca birçok otele de ev sahipliği yapıyor.

Bu cadde 18. yüzyılda kurulmuş olsa da, cadde üzerindeki tarihi binaların çoğu 19. ve 20. yüzyıldan kalma.

Daha Başka Budapeşte’de Nereler Gezilir ?

Yukarıdaki Budapeşte’de gezilecek yerler listesine ekleyebileceğimiz daha çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi var. Fakat 3-4 günlük bir Budapeşte seyahati planlıyorsanız, ilk olarak listedeki cazibe merkezlerini görün. Termal banyolar ve havuz partileri için zaman ayırın. Ayrıca geceleri dışarı çıkmayı da unutmayın. Budapeşte, akşamları çok daha güzel bir manzaraya sahip, özellikle Buda Kalesi ve Balıkçı Tabyası’nın seyir noktalarından görebileceğiniz akşam manzarası muhteşem.

Eğer Budapeşte’de daha fazla zamanınız kalırsa aşağıdaki turistik çekim merkezlerine göz atmayı da düşünebilirsiniz.

29.Jewish Quarter (Yahudi Mahallesi)

Bir zamanlar 2. Dünya Savaşı’nın vahşetinden kaynaklanan acı ve travmalarla dolu harap bir bölge olan Budapeşte Yahudi Mahallesi (Erzsébetváros), şimdi popüler kafe ve restoranlara, ünlü turistik mekanlara, ünlü harabe barlara ve partilere ve inanılmaz sokak sanatına ev sahipliği yapıyor.

Muhafazakar bir Ortodoks Yahudi topluluğuna ev sahipliği yapmanın yanı sıra, hedonistik gece hayatının eklektik bir karışımına sahip olan Yahudi Mahallesi, aslında başlına gezilmesi gereken bir yer. Bölgenin ana cazibe merkezi ise, yukarıda da bahsettiğimiz Büyük Sinagog’dur (Dohány Sokağı Sinagogu). Bu dini yapı, belirgin bir şekilde Mağribi tarzı, ikiz soğan şeklindeki kubbelerle taçlandırılmıştır, mahallenin amblemi ve şehrin başlıca cazibe merkezlerinden biridir.

Dohány Sokağı Sinagogu dışında bölgede göz atabileceğiniz diğer cazibe merkezleri ise ;

Elektrik Mühendisliği Müzesi ; Hizmet dışı bırakılmış bir modernist elektrik santralinde bulunan Elektrik Mühendisliği Müzesi, konuklara elektrifikasyon ve elektrik mühendisliği tarihi boyunca rehberlik eden dokuz kalıcı sergiye sahiptir. Araştırmacılar için tesiste uzman bir kütüphane mevcuttur. Bu ve kimya ve metalurji müzeleri de dahil olmak üzere diğer beş Budapeşte kurumu, Macar Bilim, Teknoloji ve Ulaşım Müzesi’ni oluşturuyor (biletler 800 HUF’den ucuz). Avlunun karşısında, şehirde genç bir adam olarak yaşarken Budapeşte telefon santralinin kurulmasına yardım eden vizyon sahibi Slav dehası Nikola’nın adını taşıyan tekno kulübü Tesla’yı da görebilirsiniz.

Jancso Sanat Galerisi ; Alan bir zamanlar ressam Zoltán Jancsó’nun özel stüdyosuydu, ancak şimdi yaklaşık 30 sanatçının çalışmalarını sergiliyor (resimler satın alınabilir). Bazen eserler yakındaki Szimpla’da sergileniyor. Zamanınız varsa göz atmaya değecektir.

30.Vajdahunyad Kalesi

Budapeşte’nin en büyük halka açık parklarından biri olan City Park’ta bulunan Vajdahunyad Kalesi, bugün Macar Tarım Müzesi’ne ev sahipliği yapmasıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Budapeşte’deki diğer birçok simge yapı ile birlikte Vajdahunyad Kalesi de Macaristan Devleti’nin bin yıllık Jübile kutlamaları için inşa edilmiştir. Bina kompleksi, Romanesk, Gotik, Rönesans ve Barok tarzlarından unsurları aynı anda bir araya getirdiği için özellikle ilgi çekici bir cazibe merkezi olarak kabul ediliyor.

Anıtsal kale binasının bileşenleri, tarihi Macaristan bölgesinde inşa edilen ünlü binalardan sonra modellenmiştir, bu nedenle kalenin belirli bölümlerinde Romanesk ve Gotik kiliseler, Rönesans sarayları ve Barok kalelerin izlerini keşfedebiliriz.

Vajdahunyad Kalesi’nin en karakteristik detaylarından biri, yapı kompleksinin girişinin yanında duran Ortaçağ kulesidir.

31.New York Cafe

Muhteşem fresklerle süslenmiş yüksek tavanlarından sarkan ışıltılı avizelerle İtalyan Rönesans tarzında inşa edilmiş, 125 yıllık geçmişiyle Budapeşte’nin en eski kafelerinden biri olan New York Cafe, hem Budapeşte’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir cazibe merkezi, hem de bir şeyler yemek veya içmek için tercih edebileceğiniz popüler bir mekan.

Budapeşte’nin ana bulvarlarından biri olan Erzsébet körút’ta yer alan bu ultra şık ve modern mekan, Budapeşte’deki diğer mekanlara nazaran daha pahalı olsa da, ödediğiniz her kuruşa değeceğine emin olabilirsiniz, özellikle sanatsever biriyseniz ve etkileyici fresklere merakınız varsa.

New York Cafe 2011 yılında “dünyanın en güzel kafesi” ünvanını almış olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Bina eklektik bir Rönesans tarzında tasarlanmıştır. Görkemli iç mekan pirinç, mermer ve diğer seçkin malzemelerle dekore edilmiştir. Üstelik tavanda freskler, devasa kristal avizeler ve şamdanlar göreceksiniz. Zamanda geriye yolculuk yapmak gibi gelebilir. Pirinç üzerine oturan bu şık iç mekan özel bir hava yaratır ve pas rengi sandalyeler sizi 20. yüzyılın başlarına geri götürür.

32.Tropicarium

Tropicarium- Oceanarium, hayvanları rahat bir ortamda yaşamaktan hoşlanan herkes için tam bir zevktir. Bu tropik akvaryumun en iyi yanı, Orta Avrupa’nın en büyük tuzlu su akvaryumu olması ve şehrin gürültüsünden biraz uzakta yer almasıdır.

Tropicarium’un en önemli özelliği, köpekbalıklarının tıpkı okyanusta olduğu gibi hareket ettiğini görebileceğiniz derin köpek balığı tankıdır. Bunun içinde yaklaşık 8 köpekbalığı var ve onları cam duvarlardan görebilirsiniz. 32.000 metrekarelik geniş bir alanda hayvanlar için doğal yaşam alanı yeniden yaratılıyor. Habitat, yaratıkların günlerini geçirdiğini görebileceğiniz ve onlarla kendi tarzınızda etkileşim kurma şansınız olan tropik bir yağmur ormanı şeklinde yeniden yaratılmıştır.

31.Szentendre Kasabası

Budapeşte’nin merkezine ortalama 20 km uzaklıkta olan Szentendre Kasabası, Macaristan’ın en sevimli ve en renkli kasabalarından biri. Çok sayıda tarihi ve turistik yere ev sahipliği yapan kasabada ihtiyacınız olan hemen her şeyi bulabiliyorsunuz. Bu yüzden de günübirlik bir Budapeşte gezisi için gidilecek en güzel yerlerden biri.

Kasaba, Tuna nehri kıyısında, Akdeniz esintileri, Barok mimarisi, Sırp sakinlerinin tarihi, Macar folklor mağazaları ve hem eski hem de modern geniş sanat ortamı ile tanınan doğal bir kasabadır.

Budapeşte’den Szentendre’ye nasıl gidebilirim?

Budapeşte’den Szentendre’ye ulaşmanın en hızlı ve en ucuz yolu Batthyány Meydanı’ndan veya Margit híd, budai hídfő istasyonlarından binebileceğiniz HÉV banliyö tren hattıdır. Geçerli bir Budapeşte toplu taşıma biletine (1 €) ve her ikisini de istasyonlardaki makinelerden satın alabileceğiniz “Békásmegyer-Szentendre” (1 €) adlı uzatma biletine ihtiyacınız olacak. HÉV ile yolculuk yaklaşık 40 dakika sürer.

Szentendre’ye ulaşmanın daha doğal bir yolu için nehir gezisine çıkın (tek yönlü bir yolculuk için 9 €). Program mevsimsel olarak değişir, ancak tekneler genellikle şehir merkezindeki Vigadó Meydanı’ndan sabah 10:30’da hareket eder ve Szentendre’den saat 17:00’de döner. Bağlantı istasyonu, Szentendre’deki Corner restoranının yanındadır. Nehrin yukarısına, Szentendre’ye doğru yolculuk bir buçuk saat sürüyor, ancak Budapeşte’ye dönüş yolunda sadece 50 dakika.

Szentendre’de ne yapılır ?

Kasabaya yarım günlük bir gezi için geliyorsanız yapabileceğiniz çok fazla şey ve görebileceğiniz birçok cazibe merkezi var.

Tren istasyonundan Kossuth Lajos Caddesi’ne girin ve şehir merkezine gidin. Kısa bir süre sonra solunuzda yer alan Ferenczy Müzesi’ni göreceksiniz. Bu müzeye mutlaka uğrayın, müze şehirdeki çoğu müzeyi işletmektedir ve kendisi de birinci sınıf geçici sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Birkaç adım ötedeki Adria Café’nin açık terası, şehir merkezine gitmeden önce bir şeyler içmek için iyi bir yerdir. Veya alternatif olarak, düşük fiyatlı kahve ve el yapımı biralarla genç bir yerel kalabalığı çeken ve ekşi kremayla kaplanmış tatlı-tart süzme peynir köfteleri olan bir turógombóc tatlısı sunan köşedeki Folt Café’yi deneyin.

Budapeşte’de Ücretsiz Gezilecek Yerler

Budapeşte’deki popüler cazibe merkezlerinin birçoğu giriş ücretine tabii olsa da, şehirde ücretsiz olarak görebileceğiniz çok sayıda çekim merkezi var. Yukarıdaki listede yer alan bazı turistik yerleri de ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında, çok sayıda müzeye ve cazibe merkezine ücretsiz erişim hakkı sunan Budapest Card almayı da düşünebilirsiniz.

İşte Budapeşte’de ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz popüler çekim merkezleri ;

Ervin Szabó Merkez Kütüphanesi

19. yüzyıldan kalma eski bir sarayda yer alan Ervin Szabó Merkez Kütüphanesi, ziyaretçileri Macar başkentinin baş döndürücü hızından bir mola vermeye ve muhteşem bir ortamda gevşemeye davet ediyor.

Bir zamanlar büyük yemek odaları ve yaşam alanları olarak işlev gören alanlar, gerçekten göz kamaştırıcı bir dizi halka açık okuma salonuna dönüştürülmüş. Pelüş koltukların üzerinde sallanan devasa avizeler, ziyaretçileri kütüphanenin raflarında sıralanan 2 milyonu aşkın metinden birini okuyarak bir öğleden sonra geçirmeye teşvik ediyor. Binanın en güzel kısımlarını görmek için bir kütüphane kartına sahip olmanız gerekir. Bu da yaklaşık 1 dolar (200 HUF) civarındadır.

Budapeşte Şehir Parkı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Budapeşte Parkı, şehrin en sevilen ve en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri. Birçok görülecek yere ev sahipliği yapan bu parkı da ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Gül Baba Mezarlığı

Daha çok Müslümanların ziyaret ettiği yerlerden biri olan süslü Gül Baba Türbesi, tüm inançlardan ziyaretçilere ücretsizdir. Türbe, 1541’de Buda’nın fethine katılan bir Osmanlı dervişi olan Gül Baba’nın mezarını içeriyor. İçeri girmeden önce ayakkabılarınızı çıkardığınızdan emin olun. İçerideki küçük bir müze, Gül Baba’nın tarihini ve Macaristan’daki Osmanlı tarihini gösteriyor ve ayrıca bir de kafe var.

Aziz Stefan Bazilikası

Budapeşte’nin ikonik yapılarından biri olan Aziz Stefan Bazilikası da ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. İkinci kattaki dini objelerin hazinesini ziyaret etmek ve 96 metre uzunluğundaki kubbeye ulaşmak için ödeme yapmanız gerekiyor, ancak kilisenin kendisini ücretsiz olarak görmek mümkün.

Kahramanlar Meydanı

Budapeşte’de en çok fotoğraflanan noktalardan biri kesinlikle Kahramanlar Meydanı. Başmelek Cebrail’in bir heykelinin tepesinde yer aldığı 36 metre yüksekliğindeki sütunu ile civardayken fark etmemek zor. Sütunun her iki yanında Macar tarihine damgasını vuranların heykellerinin bulunduğu yarım daire biçimli sütun sıraları yer almaktadır. Meydan, “Macaristan halkının özgürlüğü ve ulusal bağımsızlığı için hayatlarını veren kahramanların anısına” adanmıştır. Budapeşte’de ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bu meydan, ayrıca şehir merkezine de oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Castle Hill

Budin Kalesi’nin de bulunduğu Castle Hill (Kale Tepesi), çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Bu tepeyi ziyaret etmek ise tamamen ücretsiz. Budin Kalesi’nin dışında tepedeki önemli cazibe merkezleri ise ; Macar Ulusal Galerisi, Budapeşte Tarih Müzesi ve Macaristan Ulusal Kütüphanesi’dir. Fakat bu cazibe merkezlerine girişler ücretlidir.

Castle Hill’e gidiyorsanız, Tuna nehrinin muhteşem manzarasını ücretsiz olarak seyretmeyi de unutmayın.

Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)

Adını Ortaçağ’da şehir surlarının bu bölümünü savunmaktan sorumlu olan balıkçılar loncasından alan Balıkçı Tabyası, daha çok ücretsiz olarak sunduğu eşsiz şehir manzarasıyla adından söz ettiriyor. Tabyanın bazı seyir noktalarına çıkış ücretli, fakat ücretsiz olarak manzara seyredebileceğiniz yerler de var. Ayrıca harika mimariye sahip olan bu tabyayı görmek de tamamen ücretsiz.

Budapeşte Merkez Hali

Özgürlük Köprüsü’nün Peşte tarafında yer alan bir Budapeşte kurumu olan Merkez Hali, süslü bir 19. yüzyıl binasında yer alıyor. Üç katı kaplayan pazar, yerel yemeklerden bazılarını denemek için en ideal yer. Ayrıca binanın mimarisi de görülmeye değer.

Budapeşte’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz diğer ücretsiz cazibe merkezleri ise ; Kerepesi Mezarlığı, Yahudi Mahallesi, Margaret Adası, Zincir Köprü ve Tuna kıyısındaki ayakkabılardır.

Budapeşte’de Ne Yenir ?

Hem Macar yemekleri hem de dünya mutfağından yemekleri bulabileceğiniz Budapeşte’de, çok sayıda lezzetten bahsetmek mümkün. Fakat dillerden düşmeyen ve klasikleşmiş yemekler ; Gulaş, Chicken Paprika, Langos, Kurtos Kalacs (Bacalı Kek), Dobos Torte ve Pörkölt’tür.

Şehirdeki en popüler ana yemeklerden biri olan Gulaş, soğan, domates, kırmızı biber ve sığır etinden yapılan bir et yemeği, daha doğrusu bir et çorbası denebilir. Çünkü bu yemek genel olarak çorba kıvamında ve sulu yapılıyor. Ancak çok az sulu veya susuz yapılan mekanları da Budapeşte’de bulabilirsiniz.

Gulaş yemek için en ideal ve en popüler mekan ise, Buda Kalesi bölgesinde bulunan Baltazar Budapest adlı mekandır.

Budapeşte’de ne yenir ? adlı yazımızda en iyi ve en popüler lezzetler hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Budapeşte’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu 28 yerin yanı sıra, daha birçok turistik çekim merkezinden bahsetmek mümkün. Son olarak, Budapeşte gece hayatı için zaman ayırmayı ve termal banyolardan birine gitmeyi de unutmayın deriz.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR