3 Günde Budapeşte’de Gezilecek Yerler | Haritalı Gezi Rotası

Avrupa’nın en sevilen, en dinamik ve en canlı şehirlerinden biri olan Budapeşte, Macaristan’ın başkenti ve en çok ziyaret edilen şehri.

Roma, Paris ve Amsterdam gibi Avrupa’nın diğer gözde şehirleri kadar popüler olan Budapeşte’de, gezilecek yerler ve yapılacak turistik şeylerin sınırı yok diyebilirim. Ayrıca gezinmesi oldukça kolay. Şehir, Buda ve Peşte olarak ikiye ayrılıyor. Biraz daha sakin bir yer arıyorsanız Buda’ya, şehrin hareketli kısmında olmak istiyorsanız Peşte’ye gitmeniz yeterli.

Budapeşte, sunduğu tarihi yapıları, görkemli mimari eserleri ve birbirinden kaliteli müzeleri ile her turistin çok çabuk sevebileceği bir şehir. Muhteşem bir parti şehri olarak da bilinen Budapeşte’de sıkılmadan 3-4 gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Budapeşte Kaç Günde Gezilir ?

Budapeşte için 3 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu kalacak olursanız da yapılacak birçok şey bulabilirsiniz.

Bu şehri 1-2 günde gezmek pek kolay olmuyor, özellikle şehrin en popüler turistik yerlerini görmek için ciddi anlamda uzun kuyruklara girmek zorunda kalabiliyorsunuz. Ayrıca Budapeşte, görülecek yerler ve yapılacak şeyler konusunda Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biri olduğundan en azından 3 gününüzü ayırmayı düşünebilirsiniz.

Budapeşte de Gezilecek Yerler Listesi

Budapeşte’de Hangi Bölgede Kalmalı ?

Budapeşte, Avrupa’nın diğer turistik şehirlerine nazaran nispeten daha ucuz bir şehir. Fakat yine de otel fiyatları çok da ucuz olmayabiliyor, özellikle konaklama için şehir merkezini tercih edecek olursanız, otel fiyatları ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Bu yüzden otel tercihi kadar, hangi bölgede konaklayacağınız da önemli.

Budapeşte’de konaklama için en popüler ve en ideal 3 bölge ;

District I (Buda Kalesi Bölgesi) ; Budapeşte’nin en sakin bölgesi. Buda Kalesi, Matthias Kilisesi, Balıkçılar Tabyası ve Gellert Tepesi gibi şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlere ev sahipliği yapıyor. Şehirdeki en popüler bölgelerden biri olsa da, gece hayatı için Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız aradığınızı bu bölgede bulamazsınız. Çünkü bu bölge, geceleri şehrin en sakin bölgesi.

Buda Kalesi bölgesindeki popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Otel önerisi olarak da, şehirdeki en popüler 5 otelden biri olan, sadece yetişkinlerin konaklayabildiği (aile odaları yok) 4 yıldızlı Hotel Clark Budapest‘e göz atabilirsiniz.

District VI (Terezvaros Bölgesi) ; Budapeşte’nin en ucuz bölgesi. Sadece oteller değil, restoran ve cafeler de bu bölgede biraz daha ekonomik oluyor. Peşte tarafında yer alan bu bölge, oldukça hareketli ve kalabalık. Ucuz bir otel için veya daha ekonomik 4-5 yıldızlı bir otel için bu bölgeye de göz atılabilir. Terezvaros bölgesindeki en popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

District VII (Erzsebetvaros Bölgesi) ; Budapeşte’de gece hayatına yakın olup, daha çok genç kesimin takıldığı bölgede konaklamak istiyorsanız, 7. bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz. Turistik yerlere de yakın olan bu bölge, daha çok genç kesimin konaklama için tercih ettiği bir yer olsa da, her zevke ve bütçeye göre oteli bu bölgede bulabilirsiniz. Erzsebetvaros bölgesindeki en popüler otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Budapeşte de Gezilecek yerler haritası
Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın

 • Széchenyi Termal Hamamı
 • Şehir Parkı
 • Kahramanlar Meydanı
 • Margaret Adası
 • Andrássy Bulvarı
 • Terör Evi Müzesi
 • Macaristan Devlet Opera Binası
 • Aziz Stefan Bazilikası
 • Dohány Sokağı Sinagogu
 • Macaristan Ulusal Müzesi
 • Budapeşte Merkez Hali
 • Citadella
 • Buda Kalesi
 • Matthias Kilisesi
 • Balıkçı Tabyası
 • Zincir Köprü
 • Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar
 • Budapeşte Parlemento Binası

Budapeşte turuna başlangıç için birçok turistin yaptığı gibi Peşte tarafını tercih edebilirsiniz. Fakat Budapeşte’de yeteri kadar zamanınız varsa, gezinize hangi taraftan başlayacağınız çok da önemli olmayabilir. Zaten iki bölge arası ulaşım toplu taşıma araçlarıyla çok kolay.

Gelelim Budapeşte’de gezilecek yerler listemize ;

1.Széchenyi Termal Banyoları

Széchenyi Termal Banyoları
Budapeşte Széchenyi Termal Banyoları

Budapeşte denince akla ilk gelen şeylerden biri de, termal banyolar oluyor. Macaristan’ın birçok şehrinde ve bölgesinde bu termal banyolardan bulabiliyorsunuz. Fakat en iyisi ve en popüler olanı Széchenyi adı verilen bu kompleks.

Burası daha çok turistlerin ilk tercih ettiği yerlerden biri olarak biliniyor. Fakat bu şifalı banyolara, Budapeşte gezinizden sonra günün yorgunluğunu atmak için girin. Yani gezinize bu termal banyolar ile başlayacak olursanız, çok yoğun bir turist trafiğiyle karşılaşabilirsiniz.

Banyolar, 20’den fazla havuzu ısıtan iki termal kaynak ile besleniyor. Bu banyoların, dejeneratif eklem hastalıkları, ortopedik ve travmatoloji sonrası tedavilerde tıbbi olarak yardımcı olduğu söylenir. Bu yüzden de, sıkıntısı olan olmayan tüm turistlerin mutlaka deneyimlediği bir yer.

Fakat Szechenyi’nin ünü şifalı sulardan gelmiyor. Bu termal banyoların ünü, havuz partilerinden gelir. Eğer cumartesi günü Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız, Szechenyi’de gerçekleşen havuz partisine mutlaka katılın deriz.

2.Zincir Köprü – Chain Bridge

Zincir Köprü - Budapeşte Gezi Rehberi
Zincir Köprü

Budapeşte’nin en ünlü yerlerinden biri olan Zincir Köprü, şehrin sembolik yapılarından biri. Daha çok sunduğu eşsiz manzarasıyla ünlü olan bu köprü, şehrin iki farklı bölümü olan Buda ve Peşte’yi birbirine bağlıyor.

Tarihi 1849 yılına uzanan bu köprü üzerinden karşıya geçebilir, köprünün sunduğu eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Budapeşte’deki gezilecek noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olan bu köprüyü bir de akşam saatlerinde görün. Özellikle Gellert Tepesi ve Buda Kalesi’nden bu köprüyü görebileceğiniz eşsiz spotlar bulabilirsiniz.

3.Buda Kalesi

Buda Kalesi
Buda Kalesi

Budapeşte’nin en güzel tarihi yerlerinden biri olan Buda Kalesi veya diğer adıyla Budin Kalesi şehrin Buda tarafında, daha sessiz olan bölümünde bulunuyor.

Bu görkemli yapının tarihinden bahsetmeden önce sunduğu güzelliklerden bahsedelim. Bu kalenin bulunduğu bölge, Budapeşte’yi en iyi izleyebileceğiniz yerlerden biri. Bu yüzden kale ilginizi çekmiyor dahi olsa, mutlaka kalenin bulunduğu tepeye çıkın. Buraya çıkmak için de tarihi füniküleri kullanın (Zincir Köprü yakınlarında bu füniküleri bulabilirsiniz).

Eski adı Kraliyet Sarayı olan Buda Kalesi, ”Castle Hill” adı verilen tepede bulunuyor. Ulusal Galeri’ye ve Budapeşte Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapan bu kale, hem sanatseverlere hem de tarihe merakı olanlara eşsiz bir deneyim sunuyor.

Tarihi 1265 yılına uzanan kale, 1987 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Buda Kalesi’ni gezmenin en güzel yolu yürüyüş turlarına katılmak. Çünkü kale içerisinde tam olarak nereye gideceğinizi veya nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Bu yüzden, 20-30€ bütçenizi sarsmayacaksa, bu turlara mutlaka göz atın. Bireysel olarak kaleyi gezmeyi planlıyorsanız da, mutlaka kale haritasına bir göz atın ve nereleri görmek istediğinize önceden karar verin deriz.

Bu kalenin bir diğer güzel özelliği ise, yıl boyunca birçok festivallere ev sahipliği yapıyor olması. Budapeşte’yi ziyaret edeceğiniz tarihteki yaklaşan etkinlikleri de mutlaka kontrol edin. Kalede bira, şarap, çikolata, palinka festivali gibi birçok etkinlik düzenleniyor.

4.Macaristan Parlamento Binası

Macaristan Parlamento Binası
Macaristan Parlamento Binası

Budapeşte’nin tarihi yerlerinden bir diğeri ise, görkemli yapısı ve muhafızların nöbet değişimleri ile ünlü olan Macaristan Parlamento Binası’dır (Budapeşte Parlemento Binası olarak da bilinir)

Bu bina, şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Hem sanatseverlere hem de tarihe ilgisi olan turistlere hitap eden bina, sunduğu eşsiz nehir manzarasıyla da ilgi görüyor.

Bu binanın içerisine girip, birbirinden güzel salonları, eserleri ve mobilyaları görmeden önce veya sonra, muhafızların nöbet değişimlerini mutlaka izleyin.

Macaristan Parlemento Binası, dünyanın en büyük üçüncü Parlemento Binası. İnşa edilmesi bile tam olarak 17 yıl sürmüş (1902’de tamamlanmış).

Bu binanın en güzel fotoğraf karelerini ”Peşte” tarafından yakalayabilirsiniz.

Parlemento gezisi için onlarca tur bulmak mümkün. Fakat süper kalabalık olabiliyor ve turlar ile aranız iyi değilse, buradaki turlar biraz bunaltıcı olabiliyor. Çünkü gruptaki turist sayısı çok fazla ve diğer tur kafileleri ile aynı ana denk geldiğinizde içerisi çok yoğun oluyor. Bu yüzden Parlemento Binası’nı bireysel olarak gezin. Sabah saatleri yerine öğleden sonraki vakitleri tercih edin. Biraz daha sakin olacağına emin olabilirsiniz. Çünkü birçok tur kafilesi sabah ilk işe bu binayı ziyaret etmektir.

5.Aziz Stefan Bazilikası

Aziz Stefan Bazilikası
Aziz Stefan Bazilikası

Budapeşte’nin en ünlü yapılarından biri olan Aziz Stefan Bazilikası, görkemli yapısı, eşsiz tarihi ve kulesiyle dikkat çekiyor.

Budapeşte’nin en güzel manzarasını seyretmek için gözlem güvertesine çıkın. Buradan şehrin muhteşem fotoğraf karelerini yakalayabiliyorsunuz.

Aziz Stefan Bazilikası’na giriş ücreti adı altında bir şey ödemiyorsunuz. Fakat ”Bağış” verin diye bir işaret bile yapmışlar. Bağışın miktarını da belirtmişler, 1 Euro. Tabii isterseniz 10€ da bağış yapabilirsiniz.

Fakat gözlem güvertesine çıkmak için giriş ücreti bulunuyor. Oldukça cüzi bir ücret olduğundan dolayı, bu fırsatı kaçırmayın. Gün batımına yaklaşan saatlerde bu gözlem güvertesi süper kalabalık olabiliyor. Bu yüzden öğleden önce veya öğleden biraz sonra bu güverteye göz atın deriz. Gözlem güvertesine asansörle veya 365 merdiveni çıkarak ulaşabilirsiniz. Tabii ki merdivenler ücretsiz, fakat asansör ücrete tabidir.

6.Kahramanlar Meydanı – Hösök Tere

Kahramanlar Meydanı - Hösök Tere
Kahramanlar Meydanı – Hösök Tere

Hösök Tere olarak da bilinen Kahramanlar Meydanı, Budapeşte’nin gezilecek noktaları arasında en popüler olanıdır.

Andrassy Bulvarı’nın sonunda bulunan bu meydan, şehirdeki en büyük meydan. Birbirinden güzel heykeleri burada görebileceğiniz meydanın hemen arkasında ise, Şehir Parkı yer alıyor.

Meydanı Szechenyi banyoları ziyaretinizden önce veya sonra ziyaret edebilirsiniz. Burası, Szechenyi banyolarına yürüme mesafesinde bulunuyor.

Şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan bu meydan, iki önemli bina ile çevrili, soldaki Güzel Sanatlar Müzesi ve sağdaki Kunsthalle’dir (Sanat Salonu).

Meydan 1896 yılında, Macaristan’ın 1000. yıldönümünü kutlamak için yapılmış. Meydanın ortasındaki Milenyum Anıtı ise, Magyarların 1000 yıllık tarihini anmak için inşa edilmiş. Kral heykelleri ve diğer önemli tarihi figürler, orta sütunun her iki tarafında yer alan kolonilerin üzerinde duruyor. Kesinlikle görülmeye değer bir yer, kaçırmayın.

7.Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası
Balıkçı Tabyası

1895-1902 yılları arasında inşa edilmiş olan Balıkçı Tabyası, Budapeşte’nin en turistik yerlerinden bir diğeri. Şehri ziyaret eden hemen her turistin mutlaka göz attığı yerlerden biri olan bu tarihi yapı, şehrin Buda yakasında ”Castle Hill”de, Buda Kalesi’ne yakın bir konumda bulunuyor.

Daha çok sunduğu eşsiz manzarası ile tanınan Balıkçı Tabyası, Neo-Gotik tarzındaki manzara terası ile oldukça büyüleci bir yapı. Mimari yapıları ve manzara izlemeyi seviyorsanız, burası listenize eklemek isteyebileceğiniz yerlerden.

Buradaki süslü kulelerden birine çıkıp, tunanın eşsiz manzarasını seyretmeyi de unutmayın.

8.Budapeşte Merkez Hali

Budapeşte Merkez Hali
Budapeşte Merkez Hali

Burası, şehirdeki en iyi el sanatları ürünlerini bulabileceğiniz yer. Çoğu turistin bildiğinin aksine, sadece meyve sebze satılan bir yer değil. Tabii ki, burada aradığınız birçok sebzeyi, meyveyi, balıkları, etleri bulabilirsiniz. Fakat burayı ziyaret etmedeki amaç, halin eşsiz mimari yapısını görmek, hediyelik birkaç eşya satın almak veya yerel lezzetlerin tadına bakmak olmalı.

Merkez Hali, Budapeşte’de yeme içme için de en ideal yerlerden biri ve kesinlikle ziyaret edilmeye değer yerler arasında.

9.Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar
Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

İkinci Dünya Savaşı sırasında faşistler tarafından Budapeşte’de öldürülen 3.500 kişinin yüreklendirdiği bir anıt olan Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar, şehirdeki en anlamlı yerlerden biri.

Can Togay ve Gyula Pauer tarafından tasarlanan 60 çift dökme ayakkabının oluşturduğu bu heykeller, şehrin sembolik yapılarından biri olarak kabul edilir ve tarihi bakımdan oldukça önemli bir yere sahip.

Budapeşte’deki Arrow Cross militanları tarafından öldürülen 800 Yahudi de dahil olmak üzere 3.500 sivilin katledilmesini anan bu ayakkabıların anlamı ise, bu sivillere katledilmeden önce ayakkabılarını çıkarmaları emredilmiş ve cesetleri de tam burada nehre düşmüş. İşte bu yüzden de bu ayakkabıların heykeli yapılmış ve burada katledilenlerin anılması sağlanmış.

Bu ayakkabıların bulunduğu yerden de güzel manzara fotoğrafları yakalayabilirsiniz. Ayakkabılar ilginizi çekmese de manzara mutlaka çekecektir.

10.Tekne Turu

Tekne Turu
Tekne Turu

Daha çok yapılacak şeylerden biri diyebiliriz. Bu şehirde 1 saatlik tekne turları ile, şehrin en önemli turistik ve tarihi yerlerini görebilir, birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız, bu tekne turlarını mutlaka düşünün deriz. Çok pahalı olmayan bu tekne turları genelde çiftlerin favorilerinden olsa da her turistin sevebileceği aktivitelerden.

Tekne turlarına akşam katılın. Çünkü akşam saatlerinde ışıklar yandıktan sonra çok daha iyi manzaraları görebiliyorsunuz. Aslında Budapeşte’de yapılacak en romantik şeylerden biri olan tekne turu biletlerinizi online olarak satın alabiliyorsunuz.

11.Şehir Parkı

Budapeşte Gezi Rehberi
Şehir Parkı – flickr / Karen Bryan

Budapeşte’nin en huzurlu gezilecek noktalarından biri olan Şehir Parkı, Kahramanlar Meydanı’nın hemen arkasında kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Toplamda 100 hektarlık bir alanı kaplayan bu kocaman parkın geliştirilmesine 19. yüzyılın ilk yıllarında başlanmış olsa da, asıl ekleme ve düzenlemeler 1000 yıl şenlikleri zamanında, 1896’ta yapılmış.

Şehir Parkı, ayrıca Budapeşte de gezilecek yerler listesine eklenebilecek popüler çekim merkezlerinden biri olan Vajdahunyad Kalesi‘ne de ev sahipliği yapıyor.

Parkın göl çevresindeki manzarası ise kesinlikle görülmeye değer. Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan park, her yaştan ziyaretçiye keyifli dakikalar sunuyor.

12.Margaret Adası

Budapeşte de Gezilecek Yerler
Margaret Adası – flickr / rachelh_

Tuna Nehri üzerindeki Margaret Adası, yaklaşık 2,5 km boyunca uzanan popüler bir rekreasyon alanı. 1870’lerden beri Budapeşte’nin oyun alanı olarak hizmet veren adanın çevresinde güzel peyzajlı parklar, antik kalıntılar ve çeşitli spor tesisleri bulunuyor.

Adaya güneydeki tarihi Margaret Köprüsü ve kuzeydeki Arpad Köprüsü ile erişilebilir.

Eğer Budapeşte’de yeteri kadar zamanınız varsa, yüksek binalardan, şehir kalabalığından ve gürültüsünden kısa süreliğine de olsa uzaklaşmak için birkaç saatinizi bu ada için ayırın deriz.

13.Andrássy Bulvarı

Andrássy Bulvarı – flickr / Albert Lugosi

Budapeşte’nin en iyi bilinen ve en hareketli caddesi olan Andrássy Bulvarı, Budapeşte’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Tarihi 1872 yılına uzanan bulvar, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor. Birbirinden etkileyici mimari yapıları, hoş cafeleri, kalabalık restoranları ve lüks mağazalarıyla hem alışveriş hem de yeme içme için uğrayabileceğiniz yerlerden.

Cadde üzerinde şehrin önde gelen çekim merkezlerinden olan Zoltán Kodály Anıt Müzesi, Devlet Opera Evi, Macar Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Ferenc Hopp Doğu Asya Sanatları Müzesi yer alıyor.

2.5 km boyunca uzanan cadde, Erzsebet Meydanı ve Varosliget arasında yer alıyor. Şehirdeki hemen her turistik yerden kısa sürede ulaşabileceğiniz cadde, ayrıca hem yerel halkın hem de turistlerin popüler buluşma noktalarından.

14.Terör Evi Müzesi

Andrassy Bulvarı’ndaki daha geleneksel binalara nazaran farklı mimarisiyle öne çıkan Terör Evi Müzesi de, Budapeşte gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler çekim merkezlerinden.

Alman işgalinin bazı korkunç faaliyetlerini ve Rus destekli komünist hükümetin ardından gelenleri detaylandıran bir müze. Daha çok acıklı hikayeleri ve objeleriyle dikkat çeken müze, aynı zamanda işkence ve gözaltı kurbanı olan birçok kişinin anıtı olarak kabul ediliyor. 2002 yılında açılmış olan müze dört katta hizmet veriyor. En etkileyici kısım, faşist Arrow Cross Partisi‘nin bir zamanlar siyasi tutukluları tuttuğu bodrum katıdır.

15.Macaristan Devlet Opera Binası

Macaristan Devlet Opera Binası – flickr / dennis jarvis

Bale ve opera performanslarının yanı sıra, mimari yapısıyla da büyüleyen Macaristan Devlet Opera Binası, Andrassy Bulvarı’nda merkezi bir konumda bulunuyor. Bina, 19. yüzyıldaki kutlamalar için Macaristan’ın en büyük Tarihçi mimarı Miklós Ybl tarafından tasarlanmış.

1884 yılından beri sadece Budapeşte’nin değil, Macaristan’ın da en popüler çekim merkezlerinden biri olan Opera Binası, ülkenin en önemli sanatçılarının harika sanat eserleri ve heykelleriyle süslenmiş.

Budapeşte Filarmoni Orkestrası ve Macar Ulusal Balesi’ne ev sahipliği yapan bina, konser veya etkinliklerin olmadığı bir zamanda da ziyaret edilebiliyor.

16.Dohány Sokağı Sinagogu

Dohány Sokağı Sinagogu – flickr / david manuel

Dohány Sokağı Sinagogu – flickr / al case

Avrupa’nın en büyük Yahudi ibadet mekanı olan Dohány Sokağı Sinagogu‘nun tarihi 1859 yılına uzanıyor. Etkileyici mimarisi ve iç dekorasyonuyla öne çıkan bu dini yapı, Aziz Stefan Bazilikası’na yakın bir konumda yer alıyor.

İçeride Macar Yahudi Müzesi ve Arşivlerinin yanı sıra Holokost Hayat Ağacı Anıtı’nı da görebilirsiniz. Ayrıca yüzlerce Macar Yahudisinin toplama kamplarından ve gettolardan kurtarılmasına yardım eden İsveçli diplomat Roual Wallenberg’in bir anıtı da var.

17.Macaristan Ulusal Müzesi

Macaristan Ulusal Müzesi – flickr / Sergey Melkonov

Macaristan sınırları dışındaki bölgelerden sergiler de dahil olmak üzere ülkenin tarihini, sanatını, dinini ve arkeolojisini ayrıntılarıyla anlatan binlerce sergiye ev sahipliği yapan Macaristan Ulusal Müzesi, Budapeşte’de gezilecek en güzel yerlerden biri.

Muhteşem bir Neoklasik binada hizmet veren müze, Macaristan’ın ilk müzesi olması bakımından da önemli bir yere sahip. 

Antik çağlardan rejim değişikliğine kadar Karpat Havzası’nın bin yıllık tarihini keşfedebileceğiniz bu müzeye girişler de ücretsiz.

18.Citadella

Budapeşte de gezilecek yerler blog
Citadella – flickr / Erik Cleves Kristens

Şehrin Buda kısmında, Gellert Tepesi’nde bulunan Citadella, bir kale ve daha çok sunduğu manzarasıyla ilgi görüyor.

Kale, başarısızlıkla sonuçlanan Macaristan Bağımsızlık Savaşı’nın ardından Habsburglar tarafından inşa edilmiş. Kalenin tam olarak bu noktaya inşa edilmesinin en önemli nedeni ise, gelecekte herhangi bir ayaklanma meydana gelmesi durumunda hem Buda’yı hem de Peşte’yi kontrol etmekmiş.

Citadella olarak bilinen bu kale günümüzde bir restorana, otele ve müzeye ev sahipliği yapıyor.

19.Matthias Kilisesi

Budapeşte Gezi Rehberi Blog
Matthias Kilisesi – flickr / Gilbert Sopakuwa

Our Lady Kilisesi olarak da bilinen Matthias Kilisesi, Buda Kalesi’ne ve Balıkçı Tabyası’na yakın bir yerde bulunuyor.

Tarihi 1269 yılına uzanan kilisenin, Meryem’in Ölümünü tasvir eden kabartmalı görkemli güney kapısı ise 1300’lü yılların başında eklenmiş.

1541-1699 Osmanlı işgali sırasında bir camii olarak kullanılmış olan yapı, daha sonra Barok üslupta yenilenerek günümüzdeki görkemli halini almış.

Kilise, 1309 yılında Macaristan Kralı I. Charles’ın ve Avusturya İmparatoru I. Franz Joseph ile eşi Elisabeth’in (Sissy) Macaristan hükümdarları olarak taç giyme töreni de dahil olmak üzere birçok tarihi olaya sahne olmuş.

Budapeşte Gezilecek Yerler Blog
Matthias Kilisesi – flickr / Naval S

Kilisede her pazar akşamı ücretsiz olarak Org konseri düzenleniyor. Eğer hafta sonu Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız, bu ücretsiz konsere katılmayı da düşünebilirsiniz.

Budapeşte’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu 19 yerin yanı sıra, daha birçok turistik çekim merkezinden bahsetmek mümkün. Son olarak, Budapeşte gece hayatı için zaman ayırmayı ve termal banyolardan birine gitmeyi de unutmayın deriz.

Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!