Berlin Gezilecek Yerler Listesi 4 Günlük Haritalı Rota

Almanya’nın başkenti ve en turistik şehri olan “Berlin”, bira eritme potası olarak bilinen, ülkenin en kaliteli ve en ünlü partilerine ev sahipliği yapan bir şehir olarak ün yapmış olsa da, tarih ve kültürüyle de sürükleyici bir deneyim sunuyor. Birbirinden kaliteli eserlere ev sahipliği yapan müzeleri, farklı yapıdaki tarihi binaları, kiliseleri, meydanları ve çok daha fazlasıyla eşsiz bir Berlin gezilecek yerler listesi hazırlamak mümkün.

Berlin’de gezip görülecek yerlerin yanı sıra, birbirinden güzel yapılacak turistik aktiviteleri de bulabiliyorsunuz, özellikle geceleri dışarı çıkmayı planlıyorsanız.

Berlin’de gece hayatı ise en az Münih ve Hamburg‘da olduğu kadar hareketli, hatta çok daha ileri seviyede diyebiliriz.

Tarihi ve turistik cazibe merkezlerini 3-4 günde rahatlıkla görebiliyor olsanız da, gece hayatı için de plan yapıyorsanız gezi sürenize 1-2 gün daha eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Berlin Gezilecek Yerler Listesi

Berlin Gezilecek Yerler Haritası
Berlin Gezilecek Yerler HaritasıGoogle Maps‘te görmek için tıklayın

Berlin’deki gezip görülecek birçok yer birbirlerine oldukça yakın konumlarda bulunuyor. Çoğu turistik yer, yürüyerek gidilebilecek yerlerden oluştuğu için de toplu taşıma araçlarına pek ihtiyacınız olmuyor.

Bu yüzden, Berlin gezinize başlangıç noktası seçme konusunda çok da ısrarcı olmanıza gerek kalmayabilir. Fakat illa bir yerden başlamak isterseniz, Alexanderplatz adı verilen, şehrin kalbinin attığı yer, şehir gezisine başlamak için güzel bir yer olabilir…

1.Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı
Brandenburg Kapısı

Berlin gezisine biz şehrin en sembolik yapısı olan Brandenburg Kapısı ile başlamak istedik. Çünkü burası, Berlin’de en çok fotoğraflanan yerlerden ve en popüler instagram spotlarından biri olarak biliniyor.

Brandenburg Kapısı, Neoklasik tarzıyla dikkat çekiyor. 18. yüzyıldan beri tüm ihtişamıyla günümüzdeki yerinde duran bu anıt, hem tarihi hem de mimarisiyle ilginizi çekecektir. Berlin’i ziyaret eden turistlerin ilk olarak göz atmak istediği yerlerden olan bu anıt, Doğu ve Batı Berlin arasındaki bir ayrılma sembolü olması bakımından önemli bir yere sahip.

Şehrin kalbinin attığı bir konumda bulunan bu anıt çevresinde, çok sayıda restoran, bar, cafe ve alışveriş yapabileceğiniz yerleri bulabiliyorsunuz. Ayrıca kapıya kısa bir yürüyüş mesafesinde olan birçok popüler otel var.Booking.com

2.Müzeler Adası

Müzeler Adası
Müzeler Adası

Berlin’de en sevdiğimiz ve sizin de en çok seveceğinizi düşündüğümüz yerlerden biri olan Müzeler Adası, daha çok sanatseverleri ilgilendiren bir cazibe merkezi.

Burası bir kompleks. Yani bir müzeler topluluğundan oluşuyor. Birbirinden kaliteli eserlere ev sahipliği yapan tonlarca eseri bu müzelerde görebiliyorsunuz. Bir müze baydı mı ? hemen diğerine geçebiliyorsunuz, tabii kombineli biletler aldığınızdan da emin olun. Bu kombineli biletler ile, kompleks içerisindeki çoğu müzeye girebiliyorsunuz. Hem daha ekonomik oluyor, hem de çok fazla sıra beklememiş oluyorsunuz.

Bu müzeler için en ideal çözüm ”3 days Museum pass” almaktır. Yani 3 gün boyunca, buradaki tüm müzeleri canınız istediğinde ziyaret edebiliyorsunuz.

Yanınıza su almayı unutmayın. Bu komplekste su satan tek bir yer var, o da oldukça pahalı bir fiyata su satıyor. 3-4 saatlik bir Müzeler Adası ziyareti planlıyorsanız yanınızda birkaç su getirin (Yaz aylarında süper sıcak olabiliyor)

Bu kompleksteki müzeler ise ;

 • Pergamon Müzesi ; Avrupa’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olarak bilinir. Oldukça kalabalık ve popülerdir. İştar Kapısı’nı, İşlemsel Yolu, Milet’in Pazar Kapısı’nı ve İslami sanatı burada görebilirsiniz.
 • Bode Müzesi ; Daha çok Bizans ve Antik Sanat üzerine yoğunlaşmış bu müzede, birbirinden değerli heykelleri görebilirsiniz.
 • Neues Museum ; Eski Mısır sanatına merakınız varsa, bu müze, kompleks içerisinde ilk göz atmanız gereken yer.
 • Altes Müzesi ; Yunan, Etrüsk ve Roma sanatının birbirinden değerli koleksiyonlarına ev sahipliği yapar. Kaçırılmaması gereken müzelerden diyebiliriz.
 • Alte Nationalgalerie ; Bir Ulusal Sanat Galerisi olan bu müze, ağırlıklı olarak Neoklasik, Romantik, İzlenimci ve Erken Modernist sanat eserleriyle ünlü.

3.Berliner Fernsehturm – Berlin TV Kulesi

Berliner Fernsehturm - Berlin TV Kulesi
Berliner Fernsehturm – Berlin TV Kulesi

Berlin gezilecek yerler listesindeki en sembolik yapılardan bir tanesi olan TV Kulesi, şehrin 360 derece manzarasını sunan gözlem yeri ile ünlü. Burası, Berlin’de en iyi fotoğraf çekebileceğiniz yerler arasında.

Avrupa’daki birçok TV Kulesi’nde olduğu gibi, bu TV Kulesi’nde de bir şeyler yiyebileceğiniz veya içebileceğiniz restoran da var, hem de döneninden. Fiyatlar biraz uçuk olsa da, bütçe sıkıntısı olmayanlar güzel bir akşam yemeği için burayı deneyebilir. Kule, ışıklar açıldıktan sonra çok daha iyi bir görüntüye sahne olduğundan zamanınız varsa bir de akşam saatlerinde ziyaret etmenizi öneririz.

4.Reichstag

Reichstag
Reichstag

Berlin’in tarihi yerleri arasında bir diğer önemli gezilecek nokta ise, Reichstag adı verilen tarihi binadır. Almanya Parlementosu’na hizmet veren bu bina, Neo-Barok tarzıyla dikkat çekiyor. 1894 yılından kalma olan yapı, Alman Parlemento Binası olarak da biliniyor.

Bu binaya girişler ücretsiz. Bu yüzden de yoğun bir turist trafiği oluyor. Özellikle sıcak yaz aylarında Berlin’i ziyaret ediyorsanız 1-2 hafta öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekebiliyor.

5.Berlin Katedrali

Berlin Katedrali
Berlin Katedrali

Berlin’de gezilecek en özel yerlerden biri olan Berlin Katedrali (Berliner Dom), şehrin en sembolik yapıları arasında yer alıyor. Görkemli dış mimari yapısının yanında, zengin ve çeşitli bir dekorasyona sahip iç mekan da görülmeye değer.

1905 tarihinde Neo-Rönesans bir tarzda inşa edilmiş olan bu katedrale Berlin Pass Card ile ücretsiz giremiyorsunuz, ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor. Ancak ödediğiniz ücrete de kesinlikle değiyor.

Bu katedralin en güzel yanı da, katedralin tepesine çıkabiliyor olmanız. Buradan şehrin eşsiz panoramik manzarasını seyretmek de mümkün.

6.Tiergarten

Tiergarten
Tiergarten

Berlin’in en ünlü yeri Tiergarten. Aile dostu bir park olarak biliniyor ve temiz havada yürüyüş yapmak veya Berlin gezinizden sonra oturup mola vermek için güzel bir spot olabilir.

Almanya Devlet Başkanı’nın evi olan Schloss Bellevue‘ye ev sahipliği yapan bu park, birçok Avrupa şehir parkında olduğu gibi daha önceden bir avlanma yeriymiş.

Göl kenarındaki eşsiz ve güzel atmosfere sahip Café am Neuen See ile ünlü olan parkta, gölde kürek çekebilir, çocuklarınız ile hayvanat bahçesine göz atabilir veya Berlin’in karmaşasından kaçıp nefes alabilirsiniz. Bu park, şehir merkezine ve diğer turistik yerlere de oldukça yakın bir konumda bulunur. Yani Berlin’de kaçırılmaması gereken bir yer diyebiliriz.

7.Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı
Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

Berlin’in bir diğer turistik yeri de, Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı‘dır. Holokost Anıtı olarak da bilinir ve turistlerin favori gezi duraklarından biri.

Şehirde hayatını kaybeden Yahudilere adanmış olan bu anıta, Brandenburg Kapısı’ndan yürüyerek kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Eskiden “Berlin Duvarı’nın ölüm şeridi” olarak da anılan bu yer, 2711 beton bloktan oluşuyor. Bir de Yahudi soykırımı kurbanları hakkında, biyografiler, mektuplar bulabileceğiniz yeraltı galerisi bulunuyor. Bu galeri de oldukça ilginç eserlere ev sahipliği yapmakta, göz atmaya değecektir.

8.Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt
Gendarmenmarkt

Berlin’in bir diğer güzel meydanı da Gendarmenmarkt‘tır. Birbirinden eski tarihi ve güzel mimari yapılara ev sahipliği yapan bu meydan, Berlin’de görülecek en güzel yerler arasında.

17. yüzyılda mimar Johann Arnold Nering tarafından tasarlanmış olan bu meydan, Fransız ve Alman Kiliseleri ile ünlü. Her iki kilise de görülmeye değer muhteşem bir mimariye sahip ve dikkat çekici kubbeler ile taçlandırılmış.

Yaz aylarında birçok konserin adresi de olan Gendarmenmarkt Meydanı’nda birbirinden değerli birkaç heykeli de görebiliyorsunuz. Berlin’de kışın görülecek en popüler yerler arasında olan meydanda, barok mimarisiyle dikkat çeken Berlin Konser Salonu da görülmeye değer. Meydan, kışın noel zamanında oldukça renkli ve kalabalık oluyor.

9.Alexanderplatz

Alexanderplatz
Alexanderplatz

Berlin’in en ünlü meydanı olan Alexanderplatz, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinir. Birbirinden güzel kafeler, restoranlar ve turistik yapılar ile çevrili olan bu meydan ve çevresinde aradığınız hemen her şeyi bulabiliyorsunuz.

Almanya’nın en büyük meydanlarından biri olarak da bilinen Alexanderplatz, 20. yüzyılın başlarında kentin ana alışveriş yeri haline gelmiş. Berlin’de alışveriş için bir planınız varsa, Alexanderplatz Meydanı çevresinde birbirinden kaliteli ve ünlü mağazaları bulabileceğinizi unutmayın.

Ayrıca bu meydan, şehirde konaklama için de en ideal yerlerden. Meydan çevresinde birbirinden güzel otelleri ve diğer konaklama birimlerini bulabiliyorsunuz. Konum olarak da oldukça merkezi olduğundan, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne bu meydan yakınlarından rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

10.Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie

Berlin’in doğu-batı geçiş noktası olarak bilinen Checkpoint Charlie, Instagram fotoğrafları için en popüler yerlerden. Özellikle sürekli gülümseyen, nöbet tutan askerler ile fotoğraf çektirmek, Berlin’de yapılacak en güzel şeylerden biri.

Birçok dramatik tarihe tanıklık etmiş olan bu doruk noktası, Almanya’nın ve ikinci dünya savaşının en önemli yerlerinden biri olarak bilinir. Tarihi bakımdan oldukça önemli olduğu kadar, görünüşüyle de oldukça dikkat çekici. Geçiş noktası gayet basit. Bir kulübe iki tane de nöbetçi var. Amerikan ve Sovyet Tanklarının 1961 yılında karşı karşıya geldiği bu nokta kaçırılmamalı.

11.Charlottenburg Sarayı

Charlottenburg Sarayı
Charlottenburg Sarayı

Berlin’in gezilecek yerleri arasında oldukça eski bir yer olan Charlottenburg Sarayı, İmparatorluk Hollenzollern ailesinin yazlık evi olarak kullanılmış oldukça zarif bir saray.

Paris’teki Versay Sarayı’na karşılık olarak 1695 yılında inşa edilmiş olan bu saray, yarım gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz cazibe merkezlerinden.

Sarayda birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapan koleksiyonları görebiliyorsunuz. Bunlardan bazıları, porselen, yemek takımları, mücevherler ve gümüş koleksiyonlarından oluşuyor.

Oldukça büyük bir kompleks olduğundan dolayı da, en az 2-3 saatinizi ayırmanızı tavsiye ederiz.

12.Potsdamer Platz

Potsdamer Platz
Potsdamer Platz

Tiergarten Parkı‘na yürüme mesafesinde olan Potsdamer Platz, New York’taki Times Meydanı’na eşdeğer diyebiliriz. Birbirinden güzel barları, kafeleri, restoranları ve alışveriş için en ideal yerleri bu meydan çevresinde bulabiliyorsunuz.

Burası, Berlin gece hayatı için turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak biliniyor. Berlin’in birkaç ünlü gece kulüplerini ve barlarını da bulabiliyorsunuz.

Ayrıca ailece ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri olan LEGOLAND da burada bulunuyor.

Berlin’in en güzel alışveriş yerlerinden biri olarak da bilinen Potsdamer Platz’daki restoranların büyük bir bölümü şehirdeki en pahalı ve en şık olanlardan. Dışarıdan şehrin en pahalı restoranlarından biriymiş gibi durmasa da, menülere göz attıktan sonra iştahınız kaçabiliyor. Bu yüzden burada yemek yemeyi planlıyorsanız, cadde üzerindeki restoranlardan mümkün olduğunca uzak durun. Ara sokaklarda çok daha uygun fiyatlara aynı kalitede restoranları da bulabilirsiniz.

13.East Side Gallery

East Side Gallery
East Side Gallery

Berlin Duvarı’nın bir bölümü olan ”East Side Gallery” ayrıca, duvarın en iyi korunmuş bölümü. Birbirinden güzel sanat eserlerini bu duvarlar üzerinde görebiliyorsunuz, burası adeta bir açık hava müzesi.

Bu duvarlardaki eserlerin büyük bir bölümü sürekli olarak değiştirilirken, bazılarının tarihi oldukça eskidir. Bu eserlerin çoğu oldukça cesur ve düşündürücü. Zaten duvarın bu tarafının ünlenmesindeki en önemli etken, eserlerin oldukça cesur olmasıymış.

GDR lideri Erich Honecker ve Komünist Parti Genel Sekreteri Leonid Brezhnev’in öpüşen eseri ise, bu duvarın en önemli ve en cesur eserlerinden biri. Ayrıca Berlin Duvarı denilince akla ilk gelen bu öpücük eser oluyor.

14.Berlin Zafer Sütunu

Berlin Zafer Sütunu
Berlin Zafer Sütunu

Berlin gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi anıt ise, Zafer Sütunu‘dur. Şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri olan Zafer Sütunu, 1864 Danimarka-Prusya Savaşı’nda Danimarka’nın yenilgisinden sonra yapılmış.

Bu sütunun 51 metre yüksekliğinde bir de gözlem yeri bulunuyor. Cüzi bir ücret ödeyerek buraya da çıkabiliyorsunuz. Tabii 285 basamaktan oluşan spiral merdivenleri çıkmanız gerektiğini de unutmayın.

Bu izleme yerinden en iyi görebileceğiniz yer ise yemyeşil Tiergarten oluyor.

35 ton ağırlığındaki sütunun üzerindeki 8.3 metrelik Victoria Heykeli, Avusturya ve Fransa zaferlerinden sonra eklenmiş.

15.Kaufhaus des Westens

Kaufhaus des Westens
Kaufhaus des Westens

Berlin’in en turistik yerleri arasında olan Kaufhaus des Westens, Almanya’da rakibi olmayan mağazalardan bir tanesi. Bu 8 katlı mağaza, yerel halkın en çok tercih ettiği yerlerden biri olduğu gibi, turistlerin de en favori alışveriş spotlarından biri olarak biliniyor.

Eğer şöyle sağlam bir cüzdana ve kredi kartına sahipseniz, burada her şeyin en son modasını bulabilirsiniz. Hem erkekler hem de kadınlar için birinci sınıf modayı burada bulmak mümkün.

Yok üst katları beğenmezseniz, vitrindekileri daha önce gördüğünüzü düşünüyorsanız da, zemin katta bulunan ”Lüks Bulvarı”na mutlaka bir göz atın.

Berlin’de Alışveriş için en iyi ve en lüks adreslerden biri olan bu cazibe merkezinde, yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz yerler de bulunabilir.

16.Neues Museum

Berlin Gezilecek Yerler
Neues Museum – Kaynak ; flickr.com/mike-steele

1855 yılında kapılarını aralayan Neues Museum, 1945’teki bombalamaların ardından kapılarını uzun bir süre kapatmış olsa da, 2009 yılında yeniden ziyaretçiye açılmış. Müzede sergilenen eserler daha çok Antik Mısır Medeniyeti ağırlıklı olsa da, farklı medeniyetlere ait birbirinden değerli eserleri de müzede görebiliyorsunuz.

Neues Müzesi, Prusya’da zamanının en önemli yapı projelerinden biriydi. Friedrich August Stüler tarafından 1843 ile 1855 yılları arasında inşa edilen bina, hem tüm Müzeler Adası topluluğunun bir parçası olarak hem de bağımsız bir yapı olarak 19. yüzyılda müze yapımının en önemli belgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Neues Müzesi’ndeki en eski obje, Prehistorya ve Erken Tarih Müzesi’nde sergilenen yaklaşık 5.700 nesneden biri olan Paleolitik döneme ait 700.000 yıllık bir el baltasıdır.

17.Terörün Topoğrafyası (Topography of Terror)

Berlin Gezi Rehberi
Terörün Topoğrafyası – kaynak ; flickr.com/jonathan

Üçüncü Reich sırasında Nazi rejimi tarafından işlenen suçlar ve zulümler hakkında Berlin, her yıl bir milyondan fazla insan tarafından ziyaret ediliyor. Müze, 1933’ten 1945’e kadar Gestapo ve SS karargahlarının bulunduğu aynı yerde bulunuyor.

İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda, Üçüncü Reich’in binaları Müttefikler tarafından yerle bir edilmişti, ancak SS tarafından kullanılan mahzenler yeraltında gömülü kalmış.

1987’de Berlin Duvarı’nın kalıntılarına bitişik olan alan, bir açık hava anıtına dönüştürülmüş ve 2010’da yeni bir dokümantasyon merkezi eklenerek günümüzdeki halini almış.

Burada fotoğraflar, videolar, belgeler ve etkileşimli sergilerle, Üçüncü Reich’ın zulmünün tarihini ve kaynağından savaş sonrası döneme kadar suç faaliyetlerini görebiliyorsunuz. Daha çok tarih severlerin ilgisini çekebilecek, bir çeşit müze duvarı da denebilir.

18.Treptower Parkı ve Sovyet Savaş Anıtı

Berlin Gezilecek Yerler
Treptower Parkı ve Sovyet Savaş Anıtı – Kaynak ; flickr.com/tim-gage

Berlin’in güney merkezindeki Spree Nehri‘nin yanında, şehirdeki bir başka güzel yeşil alan olan Treptower Parkı, şehirdeki görülmesi gereken en sakin yerlerden biri. Burası daha çok Alman gençlerin çimlerde oturup zaman geçirdiği yerlerden biri olarak biliniyor olsa da, turistler arasında da oldukça rağbet görüyor.

1884 yılında 84 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olan parka, savaşın hemen ardından ölen 80.000 Sovyet askeri için muazzam bir anıt ve mezarlık inşa edilmiş. Parkta görülmesi gereken en önemli yerlerden biri de işte bu Sovyet Savaş Anıtı’dır.

Eğer parkı yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, nehir kenarında yürüyüş yapabileceğiniz 4km’lik bir yürüyüş yolu da bulunuyor. Ayrıca burada, yaz aylarında tekne gezintisine de çıkabilirsiniz.

19.Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi (Gedächtniskirche)

Berlin Gezilecek Yerler Listesi
Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi – Kaynak ; flickr.com/joan

Berlin’in en ünlü simge yapılarından biri olan Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi, adından anlaşılabileceği üzere hem anıt hem de bir kilise.

1943’te İkinci Dünya Savaşı sırasında hasar görmüş ve savaş dönemini hatırlatmak amacıyla da yeniden inşa edilmiyor. Bu yüzden de Berlinliler için bir anıt niteliği taşıyor.

Orijinal kilise 1890 yılında Neo-Romanesk bir tarzda inşa edilmiş. 1943’ten sonra harap olmuş olan kilisenin yıkılması veya yeniden yapılması konusunda o dönemde ciddi anlamda tartışmalar yaşanmış. Daha sonra bombalanmış olan kilisenin bir anıt olarak kalmasına ve bu anıtın hemen yanına da yeni bir kilise yapılmasına karar verilmiş. Mimar Egon Eiermann, kalıntıların hemen yanında oldukça modern bir kilise inşa etmiş ve o günden günümüze burası bir ‘Anıt-Kilise’ olarak anılıyor.

20.Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri)

Berlin de Yapılacak Şeyler
Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri) – Kaynak ; flickr.com/a-peach

Mimar Friedrich August Stüler tarafından bir Yunan tapınağını andıracak şekilde tasarlanmış neoklasik bir yapının içerisinde yer alan Eski Ulusal Galeri, 19. yüzyıla ait birbirinden değerli tablolara ve heykellere ev sahipliği yapıyor.

1876 yılında kapılarını aralayan Eski Ulusal Galeri de, Müzeler Adası’nda bulunuyor.

21.Sony Center

Berlin Gezi Rehberi
Sony Center – Kaynak; flickr.com/joan

Potsdamer Platz’da 2000 yılında açılmış olan Sony Center, Berlin’de en çok ziyaret edilen modern bir bina kompleksi.

Helmut Jahn ve Peter Walker tarafından tasarlanan binanın merkezi cam kulelerle çevrili ve çadır benzeri bir gölgelikle korunan, gerçek bir gösteri hissi yaratan bir tür plazadır.

İnşaatına 1995 yılında başlanmış ve 2000 yılında kapılarını aralamış olan kompleks, birçok mağaza, restoran, otel odaları, lüks kiralık süitler, ofisler, film ve sanat müzeleri, sinema salonları, bir IMAX tiyatrosu, küçük bir LEGO alanı ve bir Sony mağazası içeriyor. Görülmeye değer bir cazibe merkezi olduğundan rotanıza ekleyin deriz.

22.Prenzlauer Berg

Prenzlauer Berg – Kaynak ; flickr.com/francisco-anzola

Berlin’de çocuklarla gezilecek yerler arasında en popüler spotlardan biri olan Prenzlauer Berg, oyun parkları, çocuk mağazaları, ailelere uygun birbirinden güzel cafeleri ve sokak sanatçılarıyla şehirdeki en popüler bölgelerden.

Bir eğlence ve alışveriş bölgesi de diyebileceğimiz Prenzlauer Berg’de savaş öncesi dönemden kalma restore edilmiş birbirinden renkli tarihi binaları da görebilirsiniz.

23.Kreuzberg

Kreuzberg – Kaynak ; flickr.com/i-bi

Berlin’in en farklı semtlerinden biri olan Kreuzberg, şehirde konaklama için de en çok tercih edilen bölgelerden. Öğrenci, sanatçı ve büyük bir Türk nüfusuna ev sahipliği yapan bu bölge, turistlerin popüler gezi duraklarından.

Birbirinden güzel restoranları, cafeleri ve çok kültürlü atmosferiyle ilginizi çekecektir. Ayrıca semtte çok sayıda canlı müzik mekanlarını da bulabilirsiniz.

24.Oberbaum Köprüsü ve Sarı Tren

Oberbaum Köprüsü ve Sarı Tren – Kaynak ; flickr.com/micharl-foto

Berlin’nin en popüler instagram spotlarından biri olan Oberbaum Köprüsü, sarı tren ile birlikte çok güzel bir görüntüye sahne oluyor.

Friedrichshain ve Kreuzberg’in popüler mahallelerini birbirine bağlayan, Spree Nehri’nin yanında yer alan köprü, daha çok II. Dünya Savaşı ile anılıyor olsa da günümüzde Berlin’de en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biri.

25.Rotes Rathaus

Berlin de Gezilecek Yerler - Rotes Rathaus
Rotes Rathaus – Kaynak ; flickr.com/joan

Berlin’in en iyi bilinen ve en turistik meydanlarından biri olan Alexanderplatz yakınlarında bulunan Rotes Rathaus, Berlin Belediye Binası’dır. Kırmızı renginden dolayı bu ismi almış olan tarihi yapı, şehir merkezinde kolay ulaşabilir bir konuma sahip olduğundan, turistik popüler gezi durakları arasında yer alıyor. Günümüzde bu bina Belediye başkanı ve Berlin eyaleti hükümetine ev sahipliği yapıyor.

Daha Başka Berlin’de Nereler Gezilir ?

Yukarıdaki 25 yer, Berlin gezilecek yerler listesindeki en popüler ve en önemli cazibe merkezlerinden olsa da, şehirde daha görülmeye değer çok sayıda yer var. Eğer 3-4 günlük bir Berlin gezisi planlıyorsanız aşağıdaki turistik noktaları da listenize eklemeyi düşünebilirsiniz.

26.Mauerpark

Açık hava karaokesi ve bit pazarıyla ünlü Mauerpark, rotanıza ekleyebileceğiniz en hareketli ve en popüler çekim merkezlerinden biri.

Prenzlauer Berg’deki Mauerpark’ın hemen yanında, tezgahların profesyonel satıcılardan ziyade özel satıcılar tarafından işletildiği bir bit pazarı var. Sunulan ürün yelpazesi buna göre çeşitlidir. Burada düzenli antika sergileri bulamazsınız, bunun yerine eski plaklara göz atmak ve ev eşyaları, giysiler, müzik aletleri ve bisikletler satmak için uğrayabilirsiniz.

2009 yılından beri her pazar günü parka getirilen karaoke sayesinde yüzlerce kişinin önünde şarkı söyleme şansını yakalayabilirsiniz 🙂 Herkes amatör olduğundan dolayı ortaya çok güzel görüntüler çıkıyor. Berlin’de yeteri kadar zamanınız varsa ve sıcak bir yaz günü şehri ziyaret ediyorsanız pazar günü buraya mutlaka uğrayın derim.

Mauerpark Karaoke

Bit pazarı ve karaokeye ek olarak, Mauerpark başka vesilelerle de çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Çok sayıda etkinliğe ve konsere de ev sahipliği yapan park, yaz aylarında çok kalabalık ve hareketli oluyor.

 • Mauerpark’a girişler ücretsiz

27.Berlin Botanik Bahçesi

Berlin Gezilecek Yerler Blog
Berlin Botanik Bahçesi – kaynak ; flickr / Paul Vanderwerf

Şehrin güneybatı kesiminde 125 dönümlük bir alanı kaplayan Berlin Botanik Bahçesi (Botanischer Garten Berlin), etobur bitkiler, kaktüsler ve orkideler de dahil olmak üzere 22.000’den fazla bitki türüyle dünyanın en büyük ikinci bahçesi olma ünvanına sahip.

Arazi ayrıca seralara ve Berlin Botanik Müzesi’ne (Berlin Botanisches Museum Berlin) ev sahipliği yapıyor.

1600’lerin sonlarında bir mutfak bahçesi olarak başlayan şey, sonunda dünya çapında bir halka açık bahçeye dönüştü. Berlin Botanik Bahçesi, botanik disiplinini incelemek için 1879’da resmen açıldı. Bugün bahçe, Afrika sulu meyveleri ve Güney Afrika ve Avustralya’dan türler de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinden bitkilerle dolu 15 sera içeriyor.

Bahçenin 11 farklı bölümünü ve müzeyi bağımsız olarak gezebiliyorsunuz.

1897 ve 1910 yılları arasında mimar Alfred Koerner tarafından tasarlanan bahçe üç bölümden oluşuyor: Arboretum (odunsu bitkiler ve gül koleksiyonu), dünyanın dört bir yanından benzer coğrafi bölgelerden bitki oluşumları ve yaklaşık 1500 bitkiden oluşan sistematik botanik bölümü.

Dönüm noktası olan Tropikal Sera, cam ve çelikten 19. yüzyılın sonlarına ait art nouveau tasarımının muhteşem bir örneğini sunuyor. Yirmi beş metre yüksekliğinde ve bahçenin doğu ucunda yer alan bu yapı, etrafına yerleştirilmiş 14 adet teşhir serasının üzerinde yükseliyor.

Botanik Bahçesi sadece yaz aylarında popüler bir cazibe merkezi değildir. Kış aylarında da Afrika, Avustralya, Doğu Asya, tropik bölgeler ve Akdeniz havzasındaki bitkileri keşfetmek için Mevsimlik Parkurları kullanabiliyorsunuz.

Nasıl gidilir ? ; Berlin Botanik Bahçesi, Dahlem semtinde Königin-Luise-Strasse 6-8’de yer alıyor. Toplu taşıma ile oraya gitmek için S-Bahn veya U-Bahn ile Rathaus Steglitz’e gidin ve 15 dakika yürüyün ya da M48 otobüsüne binerek Botanischer Garten’e gidebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; 6€, müzeye de girmek istiyorsanız ayrıca bir 3€ ödemeniz gerekiyor
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 09:00-19:00 saatleri arası.

28.Berlin Hayvanat Bahçesi

Berlin Hayvanat Bahçesi – kaynak ; flickr / Nigel Swales

Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi olan Berlin Hayvanat Bahçesi, özellikle çocuklarla gezilecek yerler listesinde olsa da, her yaştan turistin keyifli dakikalar geçirebileceği bu cazibe merkezini mutlaka listenize ekleyin derim.

33 hektarlık bir alanda yaklaşık 14.000 hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi, ayrıca dünyadaki türler bakımından en zengin hayvanat bahçesi olma ünvanına da sahip.

Hayvanat bahçesinde ayrıca çocuklar için büyük bir oyun alanı, restoranlar ve dinlenme alanları bulunuyor.

1 Ağustos 1844’te Berlin Hayvanat Bahçesi, Avrupa’nın dokuzuncu hayvanat bahçesi olarak açılmış. İlk yönetici Martin Hinrich Lichtenstein’dı. Lichtenstein’ın ölümünden sonra Heinrich Bodinus hayvanat bahçesi müdürlüğünü devraldı. İlk egzotik görüntüsü 1871’de bir antilop eviydi. Bir fil evi, bir devekuşu evi, bir yürüyen kuş evi ve bir fil kapısı eklendi.

Her geçen yıl hayvanlar eklenerek büyüyen Berlin Hayvanat Bahçesi günümüzde 14 bin hayvana ev sahipliği yapıyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler 15,50€ çocuklar ise 8€.
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-18:00

29.Berlin Story Bunker

Berlin Gezi Rehberi
Berlin Story Bunker – kaynak ; flickr / Torsten Maue

70 milyon cana mal olan bir savaşın ürkütücü bir hatırlatıcısı ve Berlin gezilecek yerler listesindeki en anlamlı çekim merkezlerinden biri olan Berlin Story Bunker, sadece rehberli turlarla ziyaret edilebiliyor. Turlar Almanca veya İngilizce olarak yapılıyor.

Kronolojik bir şekilde Berlin’i ve tarihini keşfedebileceğiniz bu müze, Anhalter İstasyonu’ndaki bir sığınakta yer alıyor. Kompakt bir site olan müze, ziyaretçileri 30 farklı sergiyle 800 yıllık Berlin yaşamında bir yolculuğa çıkarmak için tasarlanmış.

18. yüzyılda Büyük Frederick döneminden Bismarck yönetimindeki Alman İmparatorluğu ve 20. yüzyılın sonlarına ve Berlin Duvarı’nın yıkılışına kadar olan dönemi bu müze içerisinde görebiliyorsunuz.

Aynı sığınakta Hitler ile ilgili bir sergiyi ziyaret edebilirsiniz. Nasıl oldu da bu kadar çok kişi Hitler’e oy verdi? Nasıl Nazi oldu? Nasıl iktidara geldi? Antisemitizm, toplama kamplarına ve Holokost’a nasıl yol açtı? Generaller ve askerler neden sonuna kadar katıldı? Diktatör Hitler’in intiharıyla tarihin kanlı savaşını fiilen nasıl sona erdirdi.

Orijinal sığınak alanının yeniden yapılandırılmasının yanı sıra sürücü sığınağının bir modeli, fotoğrafları, belgeleri ve filmleri görülebilir.

 • Giriş ücreti ; 13,50€
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-19:00

30.Markthalle IX (Neun)

Kreuzberg’deki Markthalle Neun, 19. yüzyıldan kalan birkaç tarihi pazar salonundan biri. Ekolojik ve bölgesel olarak üretilmiş ürünler sunan çok sayıda küçük bayiye ev sahipliği yapan pazar, Almanların günlük ihtiyacını karşıladığı yerlerden biri olsa da, turistler arasında da oldukça popüler bir yer.

Temel ürün yelpazesi, dünyanın her yerinden günlük ürünler ve spesiyalitelerden oluşur. Bunların çoğu, gıdalarının çevre dostu ve bilinçli bir şekilde işlenmesine özel önem veren bölgesel üreticiler tarafından sağlanıyor.

Çarşıda ayrıca bir cam kasap ve iki fırın, bir tütsühane ve aşçıları iş başında izleyebileceğiniz bir kantin bulunmaktadır.

31.Müggelsee

Berlin’in doğu banliyölerinde bulunan doğal bir göl olan Müggelsee, daha çok plajlarıyla ilgi görüyor. Almanların yaz aylarında serinlediği bu göl etrafında 3 farklı kumsal bulunuyor. Bunlardan biri de çıplaklar plajı.

Yaz aylarında oldukça kalabalık olan bir altın kum şeridi olan Müggelsee lido’ya girmek ücretsiz. Burada snack barlar ve plaj voleybolu da var. Daha ileride ise, Seebad Friedrichshagen adlı bir diğer plaj bulunuyor. Bu plaj da oldukça kalabalık ancak lido’ya nazaran biraz daha sakin denebilir.

İki plaj da hafta sonu aşırı yoğun oluyor. Daha çok Almanların tercih ettiği plajlar olsa da, turistleri de burada görebiliyorsunuz.

 • Seebad Friedrichshagen plajı giriş ücreti günlük 6€, ancak Lido’ya girişler ücretsiz.
 • Berlin şehir merkezinden S-Bahn trenleriyle bu plajlara rahatlıkla gidebilirsiniz. Ayrıca yeteri kadar zamanınız varsa, plaja bisikletlerle de gitmeyi düşünebilirsiniz.

32.Boros Foundation (Sammlung Boros)

Berlin şehir merkezinin kalbinde yer alan bu beş katlı beton Nazi sığınağı, Sovyet hapishanesinden bir gece kulübüne ve gece kulübü kapandıktan sonra da bir galeriye dönüşmüş.

Günümüzde bir müze olarak hizmet veren bina, 80 odalı ve Christian ve Karen Boros çiftinin özel koleksiyonunun bir parçasına sahip.

Ustalıkla seçilmiş koleksiyon, 1990’dan günümüze uluslararası sanatçıların çalışmalarını sunuyor. Boros ailesi, önceki yıllarda Ai Weiwei ve Wolfgang Tillman gibi cesur sanatçıları sergilemenin yanı sıra, geleceği parlak yetenekleri desteklemeyi de seviyor. En son koleksiyonlarında Martin Boyce, Fabian Marti ve Paulo Nazareth dahil 19 sanatçının eserleri yer aldı.

Galeriyi sadece 90 dakikalık rehberli turlarla ziyaret edebiliyorsunuz, bireysel geziye izin verilmiyor.

Çağdaş sanata merakınız varsa, Berlin’e kadar gelmişken göz atmaya değer.

 • Ziyaret saatleri ; Cumartesi ve pazar günleri 10:00-18:00 saatleri arası.
 • Giriş ücreti ; 10€

33.Tempelhofer Feld

Berlin Gezilecek Yerler Blog
Tempelhofer Feld – kaynak ; flickr / Mitch Altman

Hitler’in yardımcıları tarafından inşa edilen ve Müttefik Hava İkmal sırasında yaklaşık iki milyon insan tarafından can simidi olarak kullanılan Tempelhof Havalimanı, artık Central Park’tan daha büyük kapsamlı bir kentsel oyun alanı.

Güneşli günlerde, binlerce Berlinli terk edilmiş pistlerde koşuyor, eski radar istasyonunun altında bisiklet sürüyor ve Soğuk Savaş döneminden kalma uçakların yanında mangal yapıyor.

Büyüleyici tarihi, büyüklüğü ve benzersizliğinin yanı sıra Tempelhofer Feld’i bu kadar özel yapan şeylerden biri de Berlinlilerin onu kullanma şeklidir. Yeterince uzun süre kalırsanız, çimlerde arıcıları, podyumda rüzgar sörfçülerini, asfaltta kriket oyuncularını, ormandaki ziplinerleri ve çok daha fazlasını göreceksiniz.

Yaklaşık 1000 dönümlük Tempelhofer Feld, en iyi bisikletle deneyimlenir. Görülecek çok şey var ; bir biergarten (bira bahçesi), bisiklet kiralayabileceğiniz yer, paten ve koşu parkuru, piknik ve barbekü alanları, basketbol sahaları ve daha fazlası.

 • Giriş ücretsiz.

34.German Historical Museum (Alman Tarihi Müzesi)

Berlin Gezi Rehberi
Alman Tarihi Müzesi – kaynak ; flickr / Ansgar Koreng

1987’de Berlin’in 750. yıldönümünü kutlamak için kurulan Alman Tarihi Müzesi (Deutsches Historisches Museum veya DHM), şehrin zengin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Bu müze, ülkenin kuruluşundan Berlin Duvarı’nın yıkılışına kadar çeşitli dönemler ve olaylarla ilgili büyüleyici eserlerin sergilendiği bir dizi tarihi sergi salonundan oluşuyor. Diğer önemli noktalar arasında tıp, moda, din, baskı, sanat ve fotoğrafçılıkla ilgili sergiler yer alıyor. Askeri teçhizatlara merakı olanlar da müzenin geniş tarihi zırh, silah ve üniforma koleksiyonuna göz atabilir.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 8€, 18 yaş altı çocuklar ise müzeyi ücretsiz ziyaret edebiliyor.
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

35.Berlin Yahudi Müzesi

Berlin Yahudi Müzesi – kaynak ; flickr / Olivier Bruchez

Mimar Daniel Libeskind tarafından tasarlanan Berlin Yahudi Müzesi (Jüdisches Museum Berlin), onu Berlin’in en çarpıcı yerlerinden biri yapan çinko panelli bir dış cepheye sahip.

2001 yılında kurulmuş olan müzede Orta Çağ’dan günümüze Yahudi Almanların uzun tarihini ve mücadelesini gösteren çok çeşitli tarihi eserler ve bağışlanmış koleksiyonlar bulacaksınız.

Sergiler arasında sanat eserleri, dini nesneler ve korunmuş ve kurtarılmış 24.000 fotoğraf yer alıyor. Müze aynı zamanda geniş bir kütüphaneye ve sık eğitim programlarının yapıldığı Berlin Yahudi Müzesi Akademisi’ndeki arşivlere de ev sahipliği yapmaktadır. Müze galerileri, Hanuka, anti-semitizm, Orta Doğu çatışması, Kudüs tarihi ve kültürü ve Münih haham Leo Baerwald’ın hayatına adanmış bölümleri içerir.

Giriş ücreti ; 8€

Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

36.German Museum of Technology (Alman Teknoloji Müzesi)

Alman Teknoloji Müzesi – kaynak ; flickr / Sergey Galyonkin

Almanya’nın endüstriyel ve teknolojik hünerini sergilemek ve kutlamak için 1983 yılında kurulmuş olan Alman Teknoloji Müzesi (Deutsches Technikmuseum), Berlin gezilecek yerler listesinde olması gereken bir diğer popüler çekim merkezi.

Daha çok çocuklu ailelerin ilgisini çeken bu müzede, ailece yapılacak birbirinden eğlenceli şeyler bulabiliyorsunuz. 1843’e kadar uzanan bir dizi korunmuş buhar motoru da dahil olmak üzere sergilenen çok sayıda araç ve uçak var. Diğer önemli noktalar arasında, hafta sonları müzeden lokomotif deposuna 1930’lardan kalma eski bir trene binmek yer alıyor.

Alman bilim tarihini eğleceli bir şekilde sunmak için 1983 yılında kurulan müze, uygarlık tarihindeki teknoloji ve insanların günlük yaşamı da dahil olmak üzere hem eski hem de modern teknolojinin sayısız yönünü sergiliyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılan eski Hamburger Bahnhof’un demiryolu bahçesinde yer alan Alman Teknoloji Müzesi, geniş bir buharlı tren ve elektrikli tren koleksiyonuna sahip olmasıyla da ilgi görüyor. Aynı zamanda ziyaretçilerin demircilerin nasıl çalıştığını görebilecekleri tarihi bir bira imalathanesi ve bir demirci çalışma yeri de var.

 • Giriş ücreti ; 8€
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Berlin’de Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalmalı ?

Berlin gezilecek yerler blog

Berlin’de konaklama için birçok bölge bulunuyor. Fakat bunlar arasında gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz, sadece birkaç bölge bulunmaktadır. Bazı bölgeler, şehir merkezi ve turistik yerler ile pek alakası olmayan yerlerde bulunmaktadır. Bu, çok ucuz bir konaklama birimleri arayanlar için iyi bir şey olsa da, 1-2 gün bu şehirde konaklayacaklar için pek de güzel bir şey değil.

Şehirdeki mahallelere ve semtlere göz atarak Berlin’de gezilecek yerler için nerelerde konaklamanız gerektiğini çok daha iyi görebilirsiniz. Çünkü her bölge, farklı turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Ve en fazla turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan bölge ise Mitte (Tarihi şehir merkezi) bölgesidir. Ayrıca Berlin Havaalanı‘ndan trenler veya otobüsler ile direkt olarak Mitte’ye ulaşabiliyorsunuz.

Berlin’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek popüler bölgelerden bazıları ;

Mitte Bölgesi

Berlin Gezi Rehberi
Mitte – kaynak ; flickr / Torsten Maue

Berlin gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü bu bölgede bulunuyor. Yani hem şehir merkezine hem de şehirdeki gezilecek noktalara yakın olayım diyorsanız, gönül rahatlığıyla bu bölgedeki otellere göz atabilirsiniz.

Bu bölge, şehirdeki en çok tercih edilen konaklama bölgesi olduğu gibi, en fazla otel ve diğer konaklama birimlerine de ev sahipliği yapan bölge olarak bilinir. Bu bölgede, ağırlıklı olarak 3-4 yıldızlı oteller bulunuyor olsa da, 5 yıldızlı süper lüks bir oteli veya biraz daha bütçeli konaklama birimlerini de bu bölgede bulabiliyorsunuz. Bölgedeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Kreuzberg Bölgesi

Kreuzberg – kaynak ; flickr / Jorge Franganillo

Bu bölge daha çok Berlin’in geceleri için de plan yapanların tercih edebileceği bölgelerden. Oldukça güzel ve merkezi konumu sayesinde, şehir merkezine ve şehirde turistik yerlere de kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Hem kültür gezisi hem de iş seyahatleri için tercih edilebilecek bu bölge sınırları içerisinde, birbirinden güzel gece kulüplerini ve barlarını da bulabilirsiniz.

Berlin’in o meşhur bitmek bilmeyen partilerinin yapıldığı kulüplerden bazılarını da bu bölgede bulabilirsiniz. Bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Berlin’de Ne Yenir ? – Berlin’in En Meşhur Yemekleri

Almanya’nın hemen her popüler yemeklerini Berlin’de bulabiliyorsunuz. Alman yemekleri hem doyuruculuğu, hem de lezzetiyle Avrupa’da adından çokça söz ettiriyor. Fakat Berlin’de yemek konusunda sadece Alman mutfağıyla sınırlı kalmayın derim. Dünya mutfaklarından lezzetleri bulabileceğiniz bu şehirde, en fazla göreceğiniz mekanlar ise genellikle Türk restoranları oluyor.

Berlin’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlerden bazıları ise ;

Spätzle

Aslen Stuttgart çevresinde bulunan bu Suabiya spesiyalitesi, Almanya’nın makarnayı seçtiği yerdir. Hamur, yumurta, un, tuz ve bir miktar sodadan oluşur. Daha çok Vejetaryenlerin tercih ettiği lezzetlerden biri.

Şnitzel

Berlinin en meşhur yemekleri

Avrupa’nın genelinde oldukça popüler olan şnitzel, Berlin’de denenmesi gereken lezzetlerden. Almanya genelinde popüler olan şnitzel için özellikle bir mekan aramanıza gerek yok, şehirdeki restoranların hemen hepsinde şnitzel bulabilirsiniz. Şnitzel’in en meşhur versiyonu, ince dilimlenmiş dana eti parçası olan, üzeri un, yumurta ve ekmek kırıntıları ile kaplanmış ve daha sonra yağda altın rengine dönene kadar kızartılmış Wiener Schnitzel olmalı.

Bratwurst

Berlinin en meşhur yemekleri

Bratwurst, Berlin’de denenmesi gereken en lezzetli sosislerden biri. Genel olarak domuz etinden yapılıyor olsa da, sığır etinden yapılan birçok Bratwurst bulabilirsiniz. Almanların popüler mangal yiyeceklerinden biri olan Bratwurst, özellikle öğle yemeklerini geçiştirmek isteyenlerin deneyebileceği bir lezzet.

Maultaschen

Berlinin en meşhur yemekleri

Maultaschen, domuz etinden dana etine ve sebzelere kadar farklı lezzetlerle doldurulmuş başka bir makarna türüdür. Domuz eti istemiyorsanız mutlaka sipariş verirken belirtin.

Döner Kebap

Berlinin en meşhur yemekleri

Döner kebabın biraz daha lezzetli ve farklı bir versiyonunu Berlin’de bulabiliyorsunuz. Özellikle gecenin geç saatlerinde, barlardan ve kulüplerden dönerken bir döner kebap deneyebilirsiniz. Bizdekilerin hemen hemen aynısı olsa da, Berlin’de yiyecek bir şey bulamazsanız, hemen her köşedeki kebapçılara da göz atabilirsiniz.

Berlin Kaç Günde Gezilir ?

Foto kaynak ; flickr / micharl foto

Berlin için 3 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre Berlin’de konaklayacak olursanız da yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Gece hayatı için de bir planınız varsa, seyahat sürenize en azından 1 gün daha ekleyin.

Berlin gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerinin hemen hepsini 3 günde rahatlıkla görebiliyorsunuz. Ancak biraz daha yavaş tempoda bir şehir turu yapmak isterseniz 4 gün de, Berlin gezisi için düşünebilir.

Berlin’e Ne Zaman Gidilir ?

Berlin’i ziyaret etmek için en iyi zaman, havanın kafede oturmak, parkta tembellik etmek ve şehirde rahatça gezinmek için ideal olduğu Mayıs-Eylül arasıdır. Öte yandan, Berlin kış aylarında adeta donuyor. Bu yüzden kış aylarında geziniz hem soğuk hem de yağış dolayısıyla sekteye uğrayacaktır.

Berlin gezi rehberi adlı bu yazımızda bahsettiğimiz etkinlikler ve konserler, haziran, temmuz ve ağustos aylarında yapılıyor. Fakat bu aylarda Berlin yoğun sezonu yaşar. Buna bağlı olarak da, hem otel fiyatları artar hem de Berlin gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezleri için uzun kuyruklara girmek zorunda kalabilirsiniz.

Berlin’de Alışveriş

Berlin, müzeleri, meydanları, dini yapıları ve gece hayatıyla öne çıkan bir şehir olsa da, Berlin’de alışveriş de turistler arasında oldukça popüler. Bu şehirde alışveriş için tercih edilebilecek çok sayıda AVM ve alışveriş caddeleri bulabilirsiniz.

İster uluslararası tasarımcı modası, ister popüler Berlin tarzında sıra dışı fikirler veya ucuz bir pazarlık arıyor olun, alışveriş merkezlerinde, büyük mağazalarda, küçük mağazalarda ve birinci sınıf butiklerde tam aradığınız şeyi bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Şehirdeki öne çıkan alışveriş spotlarından bazıları ise ;

Alexanderplatz

Berlin Gezi Rehberi
Alexanderplatz – kaynak ; flickr / prasd pillai

Berlin’de alışveriş dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Alexanderplatz çevresinde çok sayıda butik mağazaları, alışveriş merkezlerini ve küçük hediyelik eşya dükkanlarını bulabilirsiniz. Alexa, muhtemelen burada ilk gözünüze çarpacak olan AVM’lerden biri. 180 mağazasıyla hizmet veren AVM, ayrıca yeme içme için de gidilecek yerler arasında.

Berlin’den ne alınır ? sorunuza her türlü cevabı bulabileceğiniz hediyelik eşya dükkanlarına ev sahipliği yapan Alexanderplatz, şehrin geri kalanına nazaran biraz turistik. Bu yüzden fiyatlar biraz daha pahalı olabiliyor.

Potsdamer Platz & Leipziger Platz

Berlin’deki iki büyük alışveriş merkezine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan bu bölgeler, şehirdeki en turistik alışveriş spotlarından. Bu yüzden de fiyatlar şehrin geneline nazaran daha pahalı olabiliyor. Potsdamer Platz Arkaden, Berlin’in en sevilen AVM’lerinden. Sadece tanınmış markaların mağazalarını değil, aynı zamanda bir dizi küçük, bağımsız mağazanın yanı sıra çok sayıda restoran ve cafeye de ev sahipliği yapıyor.

Leipziger Platz’daki Mall of Berlin adlı AVM de, en az Arkaden kadar ünlü ve büyük.

Friedrichstrasse

Berlin Gezilecek Yerler Blog
Friedrichstrasse – kaynak ; flickr / I bi

Friedrichstraße, şık butikler ve tasarım mağazalarıyla dolu Berlin’in en üst düzey alışveriş caddelerinden biri. Paris’te ve İstanbul’da aynı isimde alışveriş spotlarından olan ‘Galeries Lafayette’yi de bu caddede bulabilirsiniz. Üst kat dünyaca ünlü markaların mağazalarına ve yerel mağazalara ev sahipliği yaparken, alt katta tipik Fransız spesiyalitelerinin sunulduğu kaliteli yiyecekler bölümü yer alıyor.

Berlin Gezilecek Yerler Videosu

Berlin gezilecek yerler listesi adlı bu yazıdaki 36 yerin dışında listeye daha birçok turistik ve tarihi yeri eklemek mümkün. Berlin, öyle günübirlik gezilebilecek bir şehir değil. Zaman ister. Bu yüzden de 2-3 günlük güzel bir Berlin gezisi için şehirdeki en ideal, en popüler ve en güzel 36 yeri listeye ekledik. Bu 36 yerin dışında, keşke şunu da görseydim diyebileceğiniz pek bir turistik yerin olmadığını da söyleyebiliriz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

2 YORUMLAR

 1. Merhaba
  Bu güzel içeriğe bir kaç detay eklemek isterim. (23.2.2022)
  * Müze adası, müze ziyaretleri için pandemiden dolayı önceden randevu almak gerekiyor. İnternet sitesi mevcut. Yoksa geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.
  * Havaalanı transferlerinizde S9 metro hattını kullanabilirsiniz. 7 günlük ABC Multipass 43 Euro
  * Pandemiden dolayı oturarak yiyeceğiniz yemekler için healtpass uygulamasından aşı ve ID gösterme zorunluluğunuz var.
  * Genel olarak bi çok alışveriş merkezinde free wifii var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!