Ana Sayfa Avrupa Almanya Berlin Gezilecek Yerler Listesi - EN POPÜLER 17 YER

Berlin Gezilecek Yerler Listesi – EN POPÜLER 17 YER

Almanya’nın başkenti ve en turistik şehri olan Berlin, bira eritme potası olarak bilinen, ülkenin en kaliteli ve en ünlü partilerine ev sahipliği yapan bir şehir olarak ün yapmış olsa da, tarih ve kültürüyle de sürükleyici bir deneyim sunan şehirlerden. Birbirinden kaliteli eserlere ev sahipliği yapan müzeleri, farklı yapıdaki tarihi binaları, kiliseleri, meydanları ve çok daha fazlasıyla eşsiz bir Berlin gezilecek yerler listesi hazırlayabilirsiniz.

Berlin’de gezip görüleceklerin yanı sıra, birbirinden güzel yapılacak turistik aktiviteleri vardır. Bu şehirde sıkılmadan 3-4 gününüzü çok rahat bir şekilde geçirebiliyorsunuz.

Berlin Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik En Güzel Yerler

Bu şehirdeki gezip görülecek birçok yer birbirlerine oldukça yakın konumlarda bulunuyor. Çoğu turistik yer, yürüyerek gidilebilecek yerlerden oluştuğu için de, çok az toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız oluyor.

Bu yüzden, Berlin gezinize başlangıç noktası seçme konusunda çok da ısrarcı olmanıza gerek yok. Fakat, illa bir yerden başlamak isterseniz, Alexanderplatz adı verilen, şehrin kalbinin attığı yer, şehir gezisine başlamak için güzel yerlerden olabilir.

Gelelim bizim sıralamamıza. Şehrin en turistik ve en güzel 17 Yeri ;

1.Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı
Brandenburg Kapısı

Berlin gezisine biz şehrin en sembolik yapısı olan Brandenburg Kapısı ile başlamak istedik. Çünkü burası, Berlin’de en çok fotoğraflanan yerlerden biri ve instagram fotoğraflarının en güzel yeri.

Brandenburg Kapısı, Neolklasik bir anıt. 18. yüzyıldan beri tüm ihtişamıyla duruyor. Berlin’i ziyaret eden turistlerin ilk olarak göz atmak istediği yerlerden olan bu anıt, Doğu ve Batı Berlin arasındaki bir ayrılma sembolüdür. Yani tarihi bakımdan da oldukça önemlidir.

Şehrin en fotojenik yapılarından bu anıtı listenizin ilk sıralarına koyduğunuzdan emin olun.

2.Müzeler Adası

Müzeler Adası
Müzeler Adası

Berlin’de en sevdiğimiz ve sizin de en çok seveceğinizi düşündüğümüz yerlerden biri olan Müzeler Adası, sanatseverlerin bayılıp ayılacağı muhteşem bir yer.

Burası bir kompleks. Yani, bir müzeler topluluğundan oluşmaktadır. Birbirinden kaliteli eserlere ev sahipliği yapan tonlarca eseri bu müzelerde görebiliyorsunuz. Bir müze baydı mı ? hemen diğerine geçebiliyorsunuz, tabi kombineli biletler aldığınızdan emin olun. Bu kombineli biletler ile, kompleks içerisindeki çoğu müzeye girebiliyorsunuz. Hem daha ekonomik oluyor, hem de çok fazla sıra beklememiş oluyorsunuz.

Bu müzeler için en ideal çözüm ”3 days Museum pass” almaktır. Yani 3 gün boyunca, buradaki tüm müzeleri canınız istediğinde ziyaret edebiliyorsunuz.

Unutma ; Yanınıza su almayı unutmayın. Bu komplekste su satan tek bir yer var, o da sigara fiyatına su satıyor. 3-4 saatlik veya daha fazla süre Müzeler Adası ziyareti planlıyorsanız yanınızda birkaç su getirin (Yaz aylarında süper sıcak olabiliyor)

Bu kompleksteki müzeler ise ;

  • Pergamon Müzesi ; Avrupa’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olarak bilinir. Oldukça kalabalık ve popülerdir. İştar Kapısı’nı, İşlemsel Yolu, Milet’in Pazar Kapısı’nı ve İslami sanatı burada görebilirsiniz.
  • Bode Müzesi ; Daha çok Bizans ve Antik Sanat üzerine yoğunlaşmış bu müzede, birbirinden değerli heykelleri görebilirsiniz.
  • Neues Museum ; Eski Mısır sanatına merakınız varsa, bu kompleks içerisinde ilk göz atmanız gereken yer.
  • Altes Müzesi ; Yunan, Etrüsk ve Roma sanatının birbirinden değerli koleksiyonlarına ev sahipliği yapar. Kaçırılmaması gereken müzelerden diyebiliriz.
  • Alte Nationalgalerie ; Bir Ulusal Sanat Galerisi olan bu müze, ağırlıklı olarak Neoklasik, Romantik, İzlenimci ve Erken Modernist sanat eserleriyle ünlüdür.

3.Berliner Fernsehturm – Berlin TV Kulesi

Berliner Fernsehturm - Berlin TV Kulesi
Berliner Fernsehturm – Berlin TV Kulesi

Berlin gezilecek yerler arasında en sembolik yapılardan bir tanesi olan bu TV Kulesi, şehrin 360 derece manzarasını sunan gözlem yeri ile ünlü. Burası, Berlin’de en iyi fotoğraf çekebileceğiniz yerler arasında.

Avrupa’daki birçok TV Kulesi gibi, bu TV Kulesi’nde de bir şeyler içebileceğiniz ve yiyebileceğiniz restoran da vardır. Hem döneninden. Fiyatlar biraz uçuk kaçık olsa da, bütçe sıkıntısı olmayanlar, güzel bir akşam yemeği için burayı deneyin. Hep yapmak istediğimiz şeylerden biri. İnanılmaz bir deneyim olacağını tahmin ediyoruz.

4.Reichstag

Reichstag
Reichstag

Berlin’in tarihi yerleri arasında bir diğer önemli gezilecek nokta ise, Reichstag adı verilen bu tarihi binadır. Almanya Parlementosu’na hizmet veren bu bina da, Berlin’de kaçırılmaması gereken en önemli yerlerden.

Bu binaya girişler ücretsiz. Bu yüzden de yoğun bir talep oluyor. Özellikle sıcak aylarda Berlin’i ziyaret ediyorsanız 2-3 hafta öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

5.Berlin Katedrali

Berlin Katedrali
Berlin Katedrali

Berlin’de gezilecek en özel yerlerden biri olan Berlin Katedrali (Berliner Dom), şehrin sembolik yapıları arasındadır. Görkemli dış mimari yapısının yanında, zengin ve çeşitli bir dekorasyona sahip iç mekan da gayet güzel.

1905 tarihinde Neo-Rönesans bir tarzda inşa edilmiş olan bu katedrale Berlin Pass Card ile ücretsiz giremiyorsunuz. Ayrıca ücret ödemeniz gerekse de, ödediğiniz ücrete değiyor.

Bu katedralin en güzel yanı da, katedralin tepesine çıkabiliyor olmanız. Buradan şehrin eşsiz panoramik manzarasını seyretmek de mümkün. Manzara, nefes kesici olmasa da, şehirdeki en iyi manzaralar arasında olduğunu söyleyebiliriz.

6.Tiergarten

Tiergarten
Tiergarten

Berlin’in en ünlü yeri, Tiergarten. Tam bir aile dostu.

Almanya Devlet Başkanı’nın evi olan Schloss Bellevue’ye ev sahipliği yapan bu park, birçok Avrupa şehir parkında olduğu gibi, daha önceden bir avlanma yeriymiş.

Göl kenarındaki eşsiz ve güzel atmosfere sahip Café am Neuen See ile ünlü olan parkta, gölde kürek çekebilir, çocuklarınız ile hayvanat bahçesine göz atabilir veya Berlin’in karmaşasından kaçıp nefes alabilirsiniz. Bu park, şehir merkezine ve diğer turistik yerlere de oldukça yakın bir konumda bulunur. Yani, Berlin’de kaçırılmaması gereken bir yer diyebiliriz.

7.Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı
Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

Berlin’in bir diğer turistik yeri de, Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı’dır. Holokost Anıtı olarak da bilinir ve turistlerin favori yerlerindendir.

Şehirde hayatını kaybeden Yahudilere adanmış olan bu anıt, Brandenburg Kapısı’ndan kolayca ulaşabileceğiniz yerlerden biri.

Eskiden “Berlin Duvarı’nın ölüm şeridi” olarak da anılan bu yer 2711 beton bloktan oluşuyor. Bir de, Yahudi soykırımı kurbanları hakkında, biyografiler, mektuplar bulabileceğiniz yeraltı galerisi bulunuyor. Bu galeri de oldukça ilginç eserlere ev sahipliği yapmakta. Bir göz atabilirsiniz.

8.Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt
Gendarmenmarkt

Berlin’in bir diğer güzel meydanı da Gendarmenmarkt Meydanı’dır. Birbirinden tarihi ve güzel mimari yapılara ev sahipliği yapan bu meydan, Berlin’de görülecek en güzel yerler arasındadır.

17. yüzyılda mimar Johann Arnold Nering tarafından tasarlanmış olan bu meydan, Fransız ve Alman Kiliseleri ile ünlüdür. Her iki kilise de görülmeye değer muhteşem bir mimariye sahip ve her ikisi de, dikkat çekici kubbeler ile taçlandırılmış.

Yaz aylarında birçok konserin adresi de olan Gendarmenmarkt Meydanı’nda birbirinden değerli birkaç heykeli de görebiliyorsunuz.

9.Alexanderplatz

Alexanderplatz
Alexanderplatz

Berlin’in en ünlü meydan olan Alexanderplatz, şehrin kalbinin attığı yerlerden biridir. Birbirinden güzel kafeler, restoranlar ve turistik yapılar ile çevrili olan bu meydan ve çevresinde aradığınız hemen hemen her şeyi bulabiliyorsunuz.

Almanya’nın en büyük meydanlarından biri olarak da bilinen Alexanderplatz, 20. yüzyılın başlarında kentin ana alışveriş yeri haline gelmiş. Berlin’de alışveriş için bir planınız varsa, Alexanderplatz Meydanı çevresinde birbirinden kaliteli ve ünlü mağazaları bulabilirsiniz.

Bu meydan ayrıca, şehirde konaklama için de ideal yerlerden. Yani meydan çevresinde birbirinden güzel otelleri ve diğer konaklama birimlerini bulabiliyorsunuz. Konum olarak da oldukça merkezi olduğundan, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne bu meydan yakınlarından rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

10.Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie

Berlin’in doğu-batı geçiş noktası olarak bilinen bu yer, Instagram fotoğrafları için en popüler yerlerden. Özellikle sürekli gülümseyen, nöbet tutan askerler ile fotoğraf çektirmek, Berlin’de yapılacak en güzel şeylerden biri.

Birçok dramatik tarihe tanıklık etmiş olan bu doruk noktası, Almanya’nın ve ikinci dünya savaşının en önemli yerlerinden biri olarak bilinir. Tarihi bakımdan oldukça önemli olduğu kadar, turistlerin en beğendiği yerlerden biridir. Geçiş noktası gayet basit. Bir kulübe iki tane de nöbetçi var. Fakat, hem konum olarak hem de Amerikan ve Sovyet Tanklarının 1961 yılında karşı karşıya geldiği bu nokta, kaçırılmamalı.

11.Charlottenburg Sarayı

Charlottenburg Sarayı
Charlottenburg Sarayı

Berlin’in gezilecek yerleri arasında oldukça eski bir yer olan Charlottenburg Sarayı, İmparatorluk Hollenzollern ailesinin yazlık evi olarak kullanılmış oldukça zarif bir saraydır.

Paris’teki Versay Sarayı’na karşılık olarak 1695 yılında inşa edilmiş olan bu saray, yarım gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz yerlerden. Sarayda birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan eserleri görebiliyorsunuz. Bunlardan bazıları, porselen, yemek takımları, mücevherler ve gümüş koleksiyonlarıdır.

Oldukça büyük bir kompleks olduğundan dolayı da, en az 2-3 saatinizi ayırmanızı tavsiye ederiz.


Booking.com

12.Potsdamer Platz

Potsdamer Platz
Potsdamer Platz

Tiergarten Parkı’na yürüme mesafesinde olan Potsdamer Platz, New York’taki Times Meydanı’na eşdeğer diyebiliriz. Birbirinden güzel barları, kafeleri, restoranları ve alışveriş için en ideal yerleri bu meydan çevresinde bulabiliyorsunuz.

Burası, Berlin gece hayatı için turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Burada, Berlin’in birkaç ünlü gece kulüplerini ve barlarını da bulabiliyorsunuz.

Ayrıca ailece ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri olan LEGOLAND da burada bulunuyor.

Berlin’in en güzel alışveriş yerlerinden biri olarak da bilinen Potsdamer Platz’daki restoranların büyük bir bölümü şehirdeki en pahalı ve en şık olanları arasındadır. Dışarıdan şehrin en pahalı restoranlarından biriymiş gibi durmasa da, menülere göz attıktan sonra, iştahınız kaçabiliyor. Bu yüzden, burada yemek yemeyi planlıyorsanız, cadde üzerindeki restoranlardan mümkün olduğunca uzak durun. Ara sokaklarda çok daha uygun fiyatlara aynı kalitede restoranları da bulabilirsiniz.

13.East Side Gallery

East Side Gallery
East Side Gallery

Berlin Duvarı’nın bir bölümü olan ”East Side Gallery” ayrıca, duvarın en iyi korunmuş bölümüdür. Birbirinden güzel sanat eserlerini bu duvarlar üzerinde görebiliyorsunuz. Adeta açık hava müzesi.

Bu duvarlardaki eserlerin büyük bir bölümü sürekli olarak değiştirilirken, bazılarının tarihi oldukça eskidir. Bu eserlerin çoğu oldukça cesur ve düşündürücüdür. Zaten duvarın bu tarafının ünlenmesindeki en önemli etken, eserlerin oldukça cesur olmasıymış.

GDR lideri Erich Honecker ve Komünist Parti Genel Sekreteri Leonid Brezhnev öpüşen eseri ise, bu duvarın en önemli ve en cesur eserlerinden biridir. Ayrıca, Berlin Duvarı denilince akla ilk gelen bu Öpücük eseri olmaktadır.

14.Berlin Zafer Sütunu

Berlin Zafer Sütunu
Berlin Zafer Sütunu

Berlin gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi anıt ise, Zafer Sütunu’dur. Şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri olan Zafer Sütunu, 1864 Danimarka-Prusya Savaşı’nda Danimarka’nın yenilgisinden sonra yapılmış.

Bu sütunun 51 metre yüksekliğinde bir de gözlem yeri bulunuyor. Cüzi bir ücret ödeyerek buraya da çıkabiliyorsunuz. Tabi 285 basamaktan oluşan spiral merdivenlere meydan okuyabilirsiniz.

Bu izleme yerin Tiergarten’ı en güzel şekilde izleyebiliyorsunuz. Tabi, Berlin’in en güzel şehir manzarasını da buradan görmek mümkün.

35 ton ağırlığındaki sütunun üzerindeki 8.3 metrelik Victoria Heykeli, Avusturya ve Fransa zaferlerinden sonra eklenmiştir.

Göz At : Roma’da gezilecek yerler

15.Kaufhaus des Westens

Kaufhaus des Westens
Kaufhaus des Westens

Berlin’in en turistik yerleri arasında olan Kaufhaus des Westens, Almanya’da rakibi olmayan mağazalardan bir tanesi. Bu 8 katlı mağaza, yerel halkın en çok tercih ettiği yerlerden biri olduğu gibi, turistlerin de en favori yerlerinden biri olarak bilinmektedir.

Eğer şöyle sağlam bir cüzdana ve kredi kartına sahipseniz, burada her şeyin en son modasını bulabilirsiniz. Hem erkekler hem de kadınlar için birinci sınıf modasını burada bulabilirsiniz. Tabi, değil Berlin, Almanya’daki en pahalı fiyatlara.

Yok üst katları beğenmezseniz, vitrindekileri daha önce gördüğünüzü düşünüyorsanız da, zemin katta bulunan ”Lüks Bulvarı”na mutlaka bir göz atın.

Berlin’de Alışveriş için en iyi ve en lüks adreslerden biri olan bu yerde, yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz yerler de bulunmaktadır.

Berlin’de Gezilecek Yerler İçin Nerede Kalmalı ?

Berlin’de konaklama için birçok bölge bulunmaktadır. Fakat bunlar arasında gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz, sadece birkaç bölge bulunmaktadır. Bazı bölgeler, şehir merkezi ve turistik yerler ile pek alakası olmayan yerlerde bulunmaktadır. Bu, çok ucuz bir konaklama birimleri arayanların için belki de iyi bir şey olsa da, 1-2 gün bu şehirde konaklayacaklar için pek de ideal şey değil.

Berlin’deki konaklama bölgelerine göz atmak şehrin konumuna da göz atın. Yani, bölgelerin konumuna. Bu şekilde Berlin’de gezilecek yerler için nerelerde konaklamanız gerektiğini çok daha iyi görebilirsiniz.

Berlin’de konaklama için tercih edebileceğiniz bölgelerden bazıları ; 

Mitte Bölgesi ; Berlin’de gezilecek yerlerin büyük bir bölümü bu bölgede bulunmaktadır. Yani, hem şehir merkezine hem de şehirdeki gezilecek noktalara yakın olayım diyorsanız, gönül rahatlığıyla bu bölgeye göz atabilirsiniz.

Bu bölge, şehirdeki en çok tercih edilen konaklama bölgesi olduğu gibi, en fazla otel ve diğer konaklama birimlerine de ev sahipliği yapan bölge olarak bilinmektedir. Bu bölgede, ağırlık olarak 3-4 yıldızlı oteller bulunuyor olsa da, 5 yıldızlı süper lüks bir oteli veya biraz daha bütçeli konaklama birimlerini de bu bölgede bulabiliyorsunuz. Bölgedeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Kreuzberg Bölgesi ; Bu bölge daha çok Berlin’in geceleri için de plan yapanların tercih edebileceği bölgelerden. Oldukça güzel ve merkezi konumu sayesinde, şehir merkezine ve şehirde turistik yerlere de kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Hem kültür gezisi hem de iş seyahatleri için tercih edilebilecek bu bölge sınırları içerisinde, birbirinden güzel gece kulüplerini ve barlarını da bulabilirsiniz. Berlin’in o meşhur bitmek bilmeyen partilerinin yapıldığı kulüplerden bazılarını da bu bölgede bulabilirsiniz. Bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Göz At : Amsterdam gezilecek yerler

Berlin Gezilecek Yerler Videosu 

Berlin gezilecek yerler listesi adlı bu yazıdaki 15 yere, daha birçok turistik ve tarihi yeri eklemek mümkün. Berlin, öyle günübirlik gezilebilecek bir şehir değil. Zaman ister. Bu yüzden de 2-3 günlük güzel bir Berlin gezisi için şehirdeki en ideal, en popüler ve en güzel 15 yeri listeye ekledik. Bu 15 yerin dışında, keşke şunu da görseydim diyebileceğiniz pek bir turistik yerin olmadığını da söyleyebiliriz. Tabi, zamanınız varsa bu listenin dışındaki gezilecek noktalara da göz atın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Baltalimanı Japon Bahçesi | Giriş Ücreti, Ulaşım ve Bilgiler

Uzun yıllar İstanbul'da yaşayıp çoğumuzun hala yerini dahi bilmediği Dünya bahçelerimizden biri olan Baltalimanı Japon Bahçesi, İstanbul'un Japonya'daki Shimonoseki Kenti'ne tıpatıp benzemesinden ve 2003...

Orhan Kemal Müzesi | Giriş Ücreti, Ulaşım, Hakkında Bilgiler

Ünlülerin cirit attığı semtlerden biri olan Cihangir, ev sahipliği yaptığı Orhan Kemal Müzesi ile sanatseverleri de kendine çekmeyi başarıyor. Bu müze, ünlü yazar Orhan...

Süreyya Operası ; Nerede ve Nasıl Gidilir ? | Hakkında Bilgiler

Kadıköy'ün kültür beşiği olan Süreyya Operası, birbirinden güzel konserleri, resitalleri ve etkinlikleriyle Anadolu Yakası'nın en popüler sevilen yerlerinden biri olan Bahariye Caddesi'nde ziyaretçileriyle buluşuyor....

Osmanağa Camii Hakkında Bilgiler | Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul'un en güzel ve en renkli ilçelerinden Kadıköy'ün tarihi simgelerinden biri olan Osmanağa Camii, şehirdeki en eski camilerimizden. Osmanağa'da Söğütlü Çeşme Caddesi üzerinde bulunan...