Ana SayfaİtalyaFloransa ŞehriFloransa'da Nerede Kalınır ? & En Popüler 6 Semt ve Oteller

Floransa’da Nerede Kalınır ? & En Popüler 6 Semt ve Oteller

-

Floransa, tüm antik İtalyan şehirlerinin en iyi korunmuş şehirlerinden biri. Aynı zamanda çok kompakt bir yer olduğundan yürüyerek kolaylıkla keşfedilebiliyor, fakat yine de Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevabı bulmak adına şehirdeki en iyi ve en popüler semtler hakkında az çok fikir sahibi olmanızda yarar var.

Floransa’nın kalbi Duomo. Signoria Meydanı ve Floransa Katedrali gibi şehrin en ikonik yapıları burada. Eğer 1-2 günlük bir Floransa gezisi planlıyor ve yeteri kadar da bütçeniz varsa burası Floransa’da kalınacak en iyi yer. Ancak diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı otellere ev sahipliği yaptığından dolayı, herkesin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir bölge değil.

Floransa’da 15’e yakın farklı konaklama bölgeleri var, ancak bunlar arasında en popüler, en iyi konumlu ve en ideal olanlar ; Duomo, San Marco & San Lorenzo, Santa Croce, Santo Spirito & San Frediano, Santa Maria Novella ve San Niccolo & Piazza Michelangelo.

Floransa’da Nerede Kalınır ? – En Popüler Otel Tavsiyeleri

Floransa’da gezilecek yerler listesindeki en önemli cazibe merkezlerine yakın olmak için kalınacak en iyi yer ; Duomo & Signoria Meydanı

Gece hayatına yakın kalınacak en ideal bölge ; Santa Croce, alternatif olarak Santo Spirito ve San Frediano

Floransa’da ailecek kalınacak en iyi bölgeler ; Santa Maria Novella veya San Niccolo & Piazza Michelangelo

Floransa’nın en romantik bölgesi ; San Niccolo & Piazzale Michelangelo

Floransa halkı ile iç içe olabileceğiniz, yerel hayatı en iyi deneyimleyebileceğiniz ve şehirdeki en ucuz otelleri bulabileceğiniz bölge ; San Marco & San Lorenzo

1.Duomo

(Floransa Katedrali ve Signoria Meydanı Çevresi – FLORANSA’NIN KALBİ)

Duomo – kaynak ; flickr / John Donaghy

Floransa’yı en iyi şekilde deneyimleyebileceğiniz, hemen her yere yürüyerek gidebileceğiniz yer Duomo ve Signoria Meydanı‘nın çevresini kapsayan şehir merkezi bölgesidir. Burada konaklayarak, Floransa’nın öne çıkan yapılarının hepsine kısa sürede yürüyerek gidebilirsiniz.

Bu bölgede konaklamasanız dahi, Floransa’daki zamanınızın büyük bir bölümünü burada geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Çünkü şehrin en önemli ve en ünlü tarihi ve turistik cazibe merkezleri burada. Ayrıca bu bölge, şehirdeki en fazla restoran, cafe ve alışveriş seçeneklerini bulabileceğiniz yer.

Arnavut kaldırımlı sokakları ve klasik bir İtalyan atmosferine sahip olan Duomo bölgesi, tahmin edebileceğiniz üzere diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı. Özellikle katedrale yakın olan oteller, bölgedeki diğer tesislere nazaran çok daha pahalı olabiliyor.

Her şeyin ortasında olmak ve Brunelleschi’nin muhteşem kubbesi, antik Vaftizhane, Ortaçağ’dan kalma Palazzo Vecchio (Vecchio Sarayı) ve Uffizi Galerisi gibi turistik yerlerin yakınında olmak istiyorsanız Duomo, sizin için Floransa’da kalınacak en iyi yer olacaktır.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Floransa’nın tam kalbinde olmak istiyorsanız
 • Şehirdeki en önemli ve en ünlü yapılara bir taş atımı uzaklıkta olmak istiyorsanız
 • Yoğun turist trafiğini dert etmiyorsanız
 • Şehirdeki en iyi ve en popüler konaklama bölgesinde olmak istiyorsanız
 • Lüks bir Floransa seyahati planlıyorsanız (Çok düşük bütçeli bir Floransa gezisi planlıyorsanız, aradığınız bütçede oteli burada bulamayabilirsiniz)
 • Floransa’yı yürüyerek keşfetmek istiyorsanız

DUOMO’DA GEZİLECEK YERLER

Floransa’daki hemen her turistik yere kısa yürüyüş mesafesinde olan bu bölgenin ana cazibe merkezleri ; Floransa Katedrali, Signoria Meydanı, Uffizi Galerisi, Palazzo Vecchio (Vecchio Sarayı), Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Giotto’nun Çan Kulesi (Campanile di Giotto), Casa di Dante (Dante’nin Evi Müzesi), Strozzi Sarayı ve Bargello Müzesi. Bunun yanında Ponte Vecchio, Vasari Koridoru ve Pitti Sarayı‘na da buradaki otellerin hemen hepsinden yürüyerek çok kısa bir sürede gidebilirsiniz.

En Popüler Duomo Otelleri

Floransa Otel Tavsiyeleri
Laurus Al Duomo

2.San Marco & San Lorenzo

(Floransa’nın en ucuz otelleri veya 4-5 yıldızlı daha uygun fiyatlı oteller için göz atabileceğiniz bölgeler)

Floransa da nerede kalmalı
San Lorenzo – Kaynak ; flickr / Erico Silva

San Lorenzo & San Marco semtleri, Floransa’nın tarihi merkezinin hemen kuzeyinde ve tren istasyonunun doğusunda yer alıyor. Floransa’nın şehir merkezi ve Duomo bölgesindeki tüm turistik cazibe merkezlerine buradan kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz, ancak bu bölgeler, biraz daha merkez dışında bulunduğundan şehir merkezine nazaran çok daha ekonomik otellere ev sahipliği yapıyor.

San Marco, ayrıca Floransa’da en ucuz otelleri bulabileceğiniz yerlerden biri. Burası, daha çok sırt çantalı gezginler tarafından tercih ediliyor. Bu da, ucuz restoran, cafe ve barları en fazla burada bulabileceğiniz anlamına geliyor.

Tabii bu bölgede de, 4-5 yıldızlı lüks otelleri bulabilirsiniz, ancak Duomo’ya nazaran biraz daha uygun fiyatlı olanları.

Floransa tarihi hazinelerle dolu olduğu için hemen hemen her bölgede görülecek harika bir şey var. Bu alanda, 1400’lü yıllara dayanan bir kilise olan güzel Basilica de San Lorenzo’yu bulacaksınız. Yan tarafta kubbeli bir Rönesans kilisesi olan Sagristia Vecchia yer alır. Bu yapılar, Michelangelo tarafından tasarlanan büyük bir kütüphane olan Biblioteca Medicia Laurenziana’yı da içeren Piazza di San Lorenzo’da yer alıyor.

San Marco ve San Lorenzo birbirine oldukça benziyor ve yan yana bulunduğu için bu bölgeleri tek bir bölge olarak da düşünebilirsiniz. Zaten otel fiyatları da hemen hemen iki bölgede de aynı düzeyde.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Düşük bütçeli bir Floransa gezisi planlıyor, konukevi, pansiyon gibi yerlerde veya Duomo’ya nazaran daha uygun fiyatlı 4-5 yıldızlı otellerde konaklamak istiyorsanız
 • Floransa şehir merkezine yakın olmak istiyor, ancak tam ortasında olmak istemiyorsanız
 • Merkez tren istasyonu Firenze Santa Maria Novella’ya yakın olmak istiyorsanız
 • Turist trafiğinden biraz daha uzak bir yerde olmak istiyorsanız
 • Alışveriş konusunda çok seçeneğe sahip olmak istiyorsanız

GEZİLECEK YERLER

Floransa gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden olan San Marco Kilisesi, San Lorenzo Kilisesi, Ulusal Arkeoloji Müzesi, San Lorenzo Pazarı (Mercato Centrale olarak da bilinir) ve Medici Riccardi Sarayı bu bölgelerde bulunuyor.

En Popüler San Marco & San Lorenzo Otelleri

Floransa Otel Tavsiyeleri
Hotel Atlantic Palace

3.Santa Croce

(Floransa gece hayatının kalbi)

Floransa da nerede kalınmalı
Santa Croce – kaynak ; flickr / Billy Wilson

Santa Croce, Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna daha hareketli ve canlı bir bölge arayanların göz atabileceği semtlerden bir tanesi.

Santa Croce Bazilikası’nın da bulunduğu bu bölge, gece hayatı için planınız olmasa dahi göz atılabilecek bölgelerden biri. Çünkü Santa Croce, hem Duomo’ya yakınlığı hem de uygun fiyatlı otelleriyle şehirdeki kalınacak en iyi ve en popüler bölgelerden.

Santa Croce, şehir merkezine o kadar yakın ki, çoğu kişiye göre bu bölge, tarihi şehir merkezinin bir parçası olarak kabul ediliyor. Zaten Santa Croce Bazilikası da, Floransa’nın en önemli ve en ünlü dini yapıları arasında geliyor.

Santa Croce, İtalya’nın en büyük halk kütüphanesi olan Biblioteca Nazionale Centrale di Firenze’ye (Floransa Ulusal Merkez Kütüphanesi) ev sahipliği yapmasıyla da ilgi görüyor.

Bu bölgedeki restoranların, cafelerin, barların ve club’ların büyük bir bölümü yerel halk ile dolup taşıyor. Yani turistten çok Floransa halkı görmek istiyorsanız da, bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz.

Bölgenin geneli genel olarak oldukça canlı ve hareketli, ancak gece hayatı için güzel ve popüler barlar arıyorsanız Via dei Benci’deki mekanlara göz atabilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Floransa gece hayatı için bir planınız varsa
 • Şehir merkezine çok yakın ama tam ortasında olmak istemiyorsanız
 • Duomo’ya nazaran biraz daha uygun fiyatlı bir bölge arıyorsanız
 • Turistlerden biraz daha uzak ve yerel halk ile iç içe olmak istiyorsanız
 • Restoran, cafe ve alışveriş konusunda çok fazla seçeneğe sahip olmak istiyorsanız
 • Gürültülü bölgelerle aranız iyiyse

BÖLGEDEKİ GÖRÜLECEK YERLER

Bölgenin ana cazibe merkezi Santa Croce Bazilikası olsa da, burada Pazzi Şapeli ve Casa Buonarroti gibi cazibe merkezlerini de görebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede Duomo bölgesine ve buradaki turistik yerlere yürüyerek kısa sürede gidebilirsiniz.

Popüler Santa Croce Otelleri

Floransada nerede kalınır
Eurostars Florence Boutique

4.Santa Maria Novella

Floransa da nerede kalınır
Santa Maria Novella – kaynak ; flickr / avital_pinnick

Tarihi şehir merkezinin batı tarafında güzel ve merkezi bir konumda bulunan Santa Maria Novella, şehrin en sessiz bölgelerinden biri. Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir bölge olsa da, burada herkese ve her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulunabilir.

Şehrin merkez tren istasyonuna da ev sahipliği yapan Santa Maria Novella bölgesi, çok sayıda otel, daire ve diğer konaklama birimleriyle aradığınız zevkte ve bütçede oteli bulabileceğiniz yer olabilir. Tren merkezine yaklaştıkça otel fiyatları biraz daha uygun olabiliyor. Güneye ve Arno nehrine doğru gittikçe de daha kaliteli ve lüks otelleri bulabilirsiniz.

Santa Maria Novella’nın orta ve güney kısımları özellikle alışveriş, yemek ve içki içmek için mükemmeldir. Ayrıca bu bölgeden Floransa’daki önemli turistik yerlere ev sahipliği yapan Duomo’ya ulaşmak da kolaydır. Bu bölgedeki otellerin büyük bir bölümü Duomo’ya yaklaşık 20-25 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Bu alanda bölgenin Dominik kilisesi ve şehrin ilk büyük bazilikası olan Santa Maria Novella Kilisesi‘ni bulacaksınız. Burası aynı zamanda Floransa’nın aile gezileri için mükemmel olan tarihi parkı Parco delle Cascine’i bulacağınız yerdir. Ayrıca Botticelli’nin gömülü olduğu önemli bir İtalyan Rönesans kilisesi olan Chiesa di Ognissanti’yi ve ilginç modern sanat eserlerine göz atabileceğiniz Museo Novecento’yu bu bölgedeyken ziyaret edebilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Turist trafiğinden uzak sessiz ve sakin bir yer arıyorsanız
 • Şehir merkezine ve turistik yerlere yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız
 • Çocuklarla Floransa’yı ziyaret ediyorsanız
 • Merkeze nazaran daha ekonomik bir bölge arıyorsanız

San Maria Novella Otel Tavsiyeleri

Hotel Delle Nazioni

5.Santo Spirito ve San Frediano

(Daha çok daire seçeneğiyle öne çıkan bölge)

Floransada nerede kalınmalı
Santo Spirito – kaynak ; flickr / David Jones

Oltrarno’da nehrin diğer tarafında yer alan San Spirito ve San Frediano, Floransa’da kalınacak en havalı bölgelerden birini oluşturmak için birleşen iki mahalle. Komşu oldukları ve hemen hemen aynı bölgeler oldukları için bu iki semti tek bir yer gibi düşünebilirsiniz.

Canlı ve sanatsal bir atmosfere sahiptirler ve şehirdeki en iyi gece hayatı deneyimi sunan bölgelerdir. Tıpkı Santa Croce gibi burada da çok sayıda bar ve publar bulunuyor. Ayrıca restoran ve otel konusunda şehrin en fazla seçeneğine sahip olan bölgeleri.

Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan olan bu bölgelerde, herkese göre bir şeyler bulmak mümkün.

Bu iki mahalle, batıda Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) ile güneyde antik kent kapılarından biri olan Porta Romana arasındaki nehrin güney kıyısında, Oltrarno’da merkezi bir konumda yer alıyor. Bu bölgedeki otellerin büyük bir bölümünden yürüyerek şehir merkezine ve önemli turistik cazibe merkezlerine gidebiliyorsunuz.

Esnaf mahallesi olarak da bilinen bu bölgeler antikacılar, havalı butikler, galeriler ve atölyelerle doludur; Borgo San Jacopo, Via Santo Spirito ve Via Romana bu bölgelerde alışveriş yapabileceğiniz en popüler noktalar.

Santo Spirito & San Frediano Otel Tavsiyeleri

Hotel Lungarno – Lungarno Collection

6.San Niccolo & Piazzale Michelangelo

Piazzale Michelangelo manzarası – kaynak ; flickr / Naval S.

Piazzale Michelangelo, Arno Nehri’nin güneyinde ve Pitti Sarayı’nın doğusunda yer alan Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en romantik ve en popüler bölgelerden biri. Eşsiz Floransa Katedrali ve şehir manzarasıyla ünlü olan bu meydan, Duomo’ya yürüyerek 30-40 dakika uzaklıkta bulunuyor. Eğer Floransa’da 1 veya 2 gece konaklamayı planlıyor ve şehri çabucak keşfetmek istiyorsanız, bu bölge bunun için biraz uzak olabilir.

Komşu San Niccolò Bölgesi ise, doğuya ve güneye, Floransa’nın tarihi merkezinin muhteşem manzarasına sahip, yapraklı bir yamaçta uzanır.

İki bölge de çok sayıda açık alan ve parka ev sahipliği yaptığından dolayı, burası Floransa’da ailece kalınacak en popüler bölge. Bu iki bölgenin Arno Nehri ile buluştuğu yerde yemek yemek, bir şeyler içmek ve alışveriş yapmak için her türden mükemmel mekan bulacaksınız. Ayrıca Piazzale Michelangeo, Floransa’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında, burada konaklamasanız dahi mutlaka gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehir dışı hissi veren merkezi bir yerde konaklamak istiyorsanız
 • Floransa’nın en iyi manzarasına sahip bölgesinde konaklamak istiyorsanız
 • Romantik bir Floransa gezisi planlıyor veya ailenizle şehri ziyaret ediyorsanız
 • Şehirdeki en fazla parka ve yeşil alan sahip bölgede konaklamak istiyorsanız

San Niccolo & Piazzale Michelangelo Otel Tavsiyeleri

Floransa’da Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olabilecek alternatif bölgeler

Yukarıdaki 6 bölge içerisinden tam olarak nerede konaklayacağınıza karar veremediyseniz, aşağıdaki alternatif bölgelere de göz atabilirsiniz.

7.Santissima Annunziata

Kaynak : it.m.wikipedia.org/livornodp

Santissima Annunziata, şehir merkezinin kuzeydoğusunda bir Rönesans meydanının etrafında inşa edilmiş olan Michelangelo’nun Davud adlı heykeline ev sahipliği yapan Galleria dell’Accademia’ya ev sahipliği yapıyor.

Tarihsel olarak önemli olmasına ve Floransa’nın en ikonik turistik yerlerinin tümüne kolayca yürünebilir olmasına rağmen bu bölge çok fazla tercih edilmediğinden dolayı, otel fiyatları şehir merkezine nazaran burada daha uygun.

Santissima Annunziata bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın ; Booking.com

8.Novoli

Şehir merkezinden ve turist koşuşturmacasından biraz daha uzak ve bütçeli bir bölgede kalmak istiyorsanız Novoli, sizin için Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevaplardan biri olacaktır.

Daha çok airbnb evlerine ev sahipliği yapan bu bölgede çok sayıda 2-3 yıldızlı butik oteller de bulabilirsiniz. Şehir merkezine çok yakın bir bölge olmasa da buradaki otellerin büyük bir bölümünden merkeze ve turistik yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

En İyi ve En Popüler Floransa Şehir Merkezi Otelleri

Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek merkezi bir otel arıyorsanız, aşağıdaki en popüler 6 otele de göz atabilirsiniz. Bu oteller hem fiyat/fayda ve konum hem de olanak ve modernlik konusunda şehrin en iyi otellerinden.

Helvetia&Bristol Firenze

★★★★★ (325€’dan başlayan fiyatlar)

Helvetia&Bristol Firenze

Floransa’nın tam kalbinde Uffizi Galerisi ve Floransa Katedrali’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olan Helvetia & Bristol Firenze, şehirdeki en lüks otellerden biri.

Antikalar, eski usta tablolar ve baskılar ve kaliteli kumaşlarla dolu olan bu tarihi otel, eski Floransa havasını koruyor. Via Tornabuoni ve Piazza della Repubblica arasındaki süper merkezi konumu sayesinde, şehirdeki hemen her yere yürüyerek gidebilirsiniz.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Brunelleschi Hotel

★★★★ (245€’dan başlayan fiyatlar)

Brunelleschi Hotel

Duomo’nun tam merkezinde lüks bir konaklama deneyimi sunan Brunelleschi Hotel, modern ve şık tasarımının yanı sıra, katedral manzaralı odalarıyla öne çıkıyor. Duomo kompleksine sadece iki dakikalık yürüme mesafesinde ve Piazza della Signoria ve Uffizi’ye dört dakikalık bir yürüyüş mesafesinde. Otelin girişi, çevresinde şık şarap barlarının geleneksel Floransalı sokak yemeği tezgahlarıyla dolup taştığı gözlerden uzak bir meydandadır.

NH Collection Firenze Porta Rossa

★★★★★ (180€’dan başlayan fiyatlar)

NH Collection Firenze Porta Rossa

Floransa’daki en uygun fiyatlı 5 yıldızlı otellerden biri olan NH Collection Firenze Porta Rossa, en çok rezervasyon alan otellerden. Muhteşem merkezi konumu sayesinde otelden, Uffizi Galerisi, Pitti Sarayı, Floransa Katedrali ve Signoria Meydanı gibi en önemli cazibe merkezlerine yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Floransa ve çevresinin 360 derecelik manzarasına sahip 12. yüzyıldan kalma bir kulede yer alan Torre Monalda süiti, bu otelin en iyi odası, ancak fiyatı normal odaların fiyatına nazaran biraz daha pahalı.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Hotel Milu

★★★★ (135€’dan başlayan fiyatlar)

Hotel Milu

Floransa şehir merkezinde belki de en ucuz 4 yıldızlı otellerden biri. Fakat hem modernlik hem de şıklık ve olanak bakımından merkezdeki 5 yıldızlı otellerle yarışacak türden bir otel.

15. yüzyıldan kalma iki aristokrat sarayda hizmet veren bu lüks otel, birçok alışveriş mağazasıyla çevrili merkezi bir konumda bulunuyor. Otelden Floransa’nın öne çıkan turistik yerlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Booking.com

Hotel L’Orologio

★★★★ (125€’dan başlayan fiyatlar)

Hotel L’Orologio

Teknik olarak Santa Maria Novella bölgesinde bulunan Hotel L’Orologio da, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor ve şehrin en önemli turistik yerlerine bir taş atımı uzaklıkta bulunuyor.

Otelin en önemli özelliği ise, Rönesans Floransa’sının güzelliği ve atmosferiyle dolu bir alan olan Piazza Santa Maria Novella’nın kuşbakışı manzarasına sahip dördüncü kat kahvaltı salonuna ev sahipliği yapıyor olması.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Booking.com

C-Hotels Club

★★★★ (65€-95€ ARASI)

C-Hotels Club

Floransa’nın tarihi şehir merkezinde yer alan bu lüks otel, en ucuz 4 yıldızlı oteller arasında yer alıyor. Erken rezervasyonlarla bu otelde 65€’nun altında bir fiyata kadar odalar rahatlıkla bulabilirsiniz. Hem modern, şık ve zarif odaları hem de muhteşem konumu ve fiyatıyla C-Hotels Club, Floransa’da kalınacak yerler arasında ilk sırada yer alıyor.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Floransa’da Nerede Kalınır sorunuza hala cevap bulamadınız mı ?

Floransada nerede konaklanır
Kaynak ; flickr / steven_dosremedios

Floransa küçük bir şehir olmasına rağmen, turistik yerlere veya gece hayatına yakın olmak için tercih edilebilecek farklı bölgelere sahip. Yukarıdaki 6 bölge de, kolay bir Floransa gezisi için ideal bölgeler ancak tam olarak nerede konaklayacağınıza emin değilseniz, Duomo veya Santa Croce bölgesine yoğunlaşın derim.

Duomo, Floransa’nın kalbi ve bu yüzden de biraz pahalı. Ancak çok çeşitli otellere ev sahipliği yaptığından bütçenize uygun bir otel bulabilirsiniz. Bütçenize uygun bir oteli burada bulamazsanız da, yine tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan Santa Croce bölgesine göz atabilirsiniz. Bu bölge daha çok gece hayatı ile adından söz ettiriyor olsa da, çok gürültülü bir bölge olmadığından herkesin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği otellere ev sahipliği yapıyor, hem de çok daha uygun fiyatlı olanlara.

Turistler için tek bir en iyi mahalle yoktur; başlıca turistik yerler şehir merkezindedir, ancak diğer bölgelerin kendine özgü özellikleri vardır. Şehir kompakttır ve merkez, daha uzak bölgelerden bile kolayca yürünebilir bir konumda yer alır. Bu yüzden illa merkezde konaklamanıza da gerek olmayabilir.

Floransa’daki en iyi otellerin çoğu, Şehir Merkezi veya Santa Maria Novella’dadır, ancak diğer mahallelerde de mükemmel lüks seçenekler vardır. Floransa’nın en iyi orta sınıf ve ekonomik otelleri öncelikle San Frediano, Santo Spirito, San Lorenzo ve San Marco mahallelerinde bulunabilir.

Floransa’da Gece Hayatı İçin En İyi Semtler: San Frediano & Santo Spirito, Santa Croce.

Floransa’da pek çok havalı bar ve gece mekanı bulacaksınız. Piazza Santa Maria Novella ile nehir arasındaki bölgeye veya Via di San Niccolò çevresine mutlaka uğrayın. Ancak şehrin en iyi barları, clubları hatta canlı müzik veya film gösterimleriyle dolu, geceleri gerçekten canlanan yerler için, özellikle Mercato di Sant’Ambrogio civarındaki popüler Santa Croce’ye gidin.

Floransa’da iyi yemek her yerdedir, ancak merkezdeki iyi şeyleri bulmak için turist tuzaklarına hazır olmanız gerekir. San Lorenzo, taze ürünler ve gurme yemek tezgahlarıyla dolu Mercato Centrale ile ünlü ve otantik Trattoria Mario’dan La Ménagère’e kadar harika yemek mekanlarına sahiptir. Bununla birlikte, hem Santa Croce hem de San Frediano & Santo Spirito, genellikle makul fiyatlarla çok çeşitli mükemmel yemeklere sahiptir.

Santa Maria Novella, ana tren istasyonu, şehir merkezi ve nehir arasında elverişli bir konuma sahiptir. Batıdaki büyük Parco delle Cascine’in yanı sıra tüm büyük tarihi mekanlara yakındır ve istasyona yakınlığı, Toskana ve ötesine kolay günlük geziler anlamına gelir. San Niccolò ve Piazzale Michelangelo, Giardino delle Rose gibi güzel parkların bulunduğu merkezden daha sessiz yerleşim yerleridir. Buradaki oteller genellikle bahçelere sahiptir ve hatta bir havuza sahip olabilir. Sant’Ambrosio ve Santissima Annunziata, gece boyunca sakin ve sessiz kalırken, Floransa’nın en gözde turistik mekanlarına ve yemek mekanlarına yürüyerek kolay erişim sunar.

Kaynak ; flickr / marc_buehler

FLORANSA’NIN EN GÜVENLİ BÖLGELERİ

Floransa, genel olarak Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden biri olarak biliniyor olsa da, yine de temkinli olmanızda yarar var, özellikle Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) üzerinde alışveriş ve yürüyüş yaparken yankesicilere dikkat edin.

Santa Croce veya Oltrarno’nun karşısında, San Frediano, Santo Spirito, San Niccolò ve Piazzale Michelangelo şehrin en güvenli bölgeleri olarak bilinir. Bunun yanında Duomo, gece gündüz şehrin en güvenli yeri olarak bilinir. Fakat yankesicilik olaylarının en fazla yaşandığı yerlerden biri.

Floransa’nın Güvenli Olmayan Bölgeleri

Sıkışık, turistik alanlar, özellikle Ponte Vecchio, Piazza del Duomo, Mercato di San Lorenzo ve merkezdeki diğer sıcak noktalar çevresinde, yankesicilerin kol gezdiğini unutmayın.

Santa Maria Novella çevresindeki sokaklar gündüz saatlerinde oldukça güvenlidir, ancak gecenin geç saatlerinde burada biraz daha dikkatli olmanızda yarar var. Bunun dışında, Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek yukarıdaki bölgelerin dışında bir yerde konaklamayı planlıyorsanız da, bölge hakkında az çok fikir sahibi olmanızda yarar var.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

Booking.com
error: Content is protected !!