Ana SayfaİtalyaFloransa ŞehriFloransa'da Nerede Kalınır ? & En Popüler 8 Semt Ve Oteller

Floransa’da Nerede Kalınır ? & En Popüler 8 Semt Ve Oteller

Floransa, tüm antik İtalyan şehirlerinin en iyi korunmuş şehirlerinden biri. Aynı zamanda çok kompakt bir yer olduğundan yürüyerek kolaylıkla keşfedilebiliyor, yani nerede konaklarsanız konaklayın, turistik yerlere çok uzak olmayacaksınız. Fakat yine de Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevabı bulmak adına şehirdeki en iyi ve en popüler semtler hakkında az çok fikir sahibi olmanızda da yarar var.

Floransa’nın kalbi Duomo. Signoria Meydanı ve Floransa Katedrali gibi şehrin en ikonik yapıları burada. Eğer 1-2 günlük bir Floransa gezisi planlıyor ve yeteri kadar da bütçeniz varsa burası Floransa’da kalınacak en iyi yer. Ancak diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı otellere ev sahipliği yaptığından dolayı, herkesin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir bölge değil.

Floransa’da 15’e yakın farklı konaklama bölgeleri var, ancak bunlar arasında en popüler, en iyi konumlu ve en ideal olanlar ; Duomo, San Marco & San Lorenzo, Santa Croce, Santo Spirito & San Frediano, Santa Maria Novella ve San Niccolo & Piazza Michelangelo bölgeleridir.

Floransa’da Nerede Kalınır ? – En Popüler Otel Tavsiyeleri

→Floransa’da gezilecek yerler listesindeki en önemli cazibe merkezlerine yakın olmak için kalınacak en iyi yer ; Duomo & Signoria Meydanı

→Gece hayatına yakın kalınacak en ideal bölge ; Santa Croce, alternatif olarak Santo Spirito ve San Frediano

→Floransa’da ailecek kalınacak en iyi bölgeler ; Santa Maria Novella veya San Niccolo & Piazza Michelangelo

→Floransa’nın en romantik bölgesi ; San Niccolo & Piazzale Michelangelo

→Floransa halkı ile iç içe olabileceğiniz, yerel hayatı en iyi deneyimleyebileceğiniz ve şehirdeki en ucuz otelleri bulabileceğiniz bölge ; San Marco & San Lorenzo

1.Duomo

(Floransa Katedrali ve Signoria Meydanı Çevresi – FLORANSA’NIN KALBİ)

Duomo, Floransa
Duomo – kaynak ; flickr / John Donaghy

Floransa’yı en iyi şekilde deneyimleyebileceğiniz, hemen her yere yürüyerek gidebileceğiniz yer Duomo ve Signoria Meydanı‘nın çevresini kapsayan tarihi şehir merkezi bölgesidir. Burada konaklayarak, Floransa’nın öne çıkan yapılarının hepsine kısa sürede yürüyerek gidebilirsiniz.

Bu bölgede konaklamasanız dahi, Floransa’daki zamanınızın büyük bir bölümünü burada geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Çünkü şehrin en önemli ve en ünlü tarihi ve turistik cazibe merkezleri burada. Ayrıca bu bölge, şehirdeki en fazla restoran, cafe ve alışveriş seçeneklerini bulabileceğiniz yer.

Arnavut kaldırımlı sokakları ve klasik bir İtalyan atmosferine sahip olan Duomo bölgesi, tahmin edebileceğiniz üzere diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı. Özellikle katedrale yakın olan oteller, bölgedeki diğer tesislere nazaran çok daha pahalı olabiliyor.

Her şeyin ortasında olmak ve Brunelleschi’nin muhteşem kubbesi, antik Vaftizhane, Ortaçağ’dan kalma Palazzo Vecchio (Vecchio Sarayı) ve Uffizi Galerisi gibi turistik yerlerin yakınında olmak istiyorsanız Duomo, sizin için Floransa’da kalınacak en iyi yer olacaktır.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Floransa’nın tam kalbinde olmak istiyorsanız
 • Şehirdeki en önemli ve en ünlü yapılara bir taş atımı uzaklıkta olmak istiyorsanız
 • Yoğun turist trafiğini dert etmiyorsanız
 • Şehirdeki en iyi ve en popüler konaklama bölgesinde olmak istiyorsanız
 • Lüks bir Floransa seyahati planlıyorsanız (Çok düşük bütçeli bir Floransa gezisi planlıyorsanız, aradığınız bütçede oteli burada bulamayabilirsiniz)
 • Floransa’yı yürüyerek keşfetmek istiyorsanız

DUOMO’DA GEZİLECEK YERLER

Floransa’daki hemen her turistik yere kısa yürüyüş mesafesinde olan bu bölgenin ana cazibe merkezleri ; Floransa Katedrali, Signoria Meydanı, Uffizi Galerisi, Palazzo Vecchio (Vecchio Sarayı), Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Giotto’nun Çan Kulesi (Campanile di Giotto), Casa di Dante (Dante’nin Evi Müzesi), Strozzi Sarayı ve Bargello Müzesi. Bunun yanında Ponte Vecchio, Vasari Koridoru ve Pitti Sarayı‘na da buradaki otellerin hemen hepsinden yürüyerek çok kısa bir sürede gidebilirsiniz.

En Popüler Duomo Otelleri

Floransa Otel Tavsiyeleri, Laurus Al Duomo Hotel
Laurus Al Duomo
 • The Place Firenze – 5 Yıldız ; Santa Maria Novella Bazilikası’na sadece 7 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu ultra lüks otel, çatı terasından sunduğu eşsiz Floransa manzarasıyla ünlü.
 • NH Collection Firenze Porta Rossa – 5 Yıldız (180€-220€) ; Ponte Vecchio’ya 350 metre uzaklıkta yer alan bu lüks otelin bazı odalarında orijinal freskler de var. 12. yüzyıldan kalma Monalda Kulesi otelin bir parçası. Yani otel, tarihi bir sanat eseri niteliğinde. Ayrıca Floransa Katedrali ve Uffizi Galerisi otele birkaç adım uzaklıkta yer alıyor.
 • Hotel Spadai – 4 Yıldız (140€-185€) ; Santa Maria del Fiore Katedrali’ne 2 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu otel, Palazzo Medici Riccardi’nin yanındaki tarihi bir binada yer alıyor.
 • Laurus Al Duomo – 4 Yıldız (115€-155€) ; Floransa’nın en eski kiliselerinden biri olan Santa Maria Maggiore’nin yanında, Floransa Katedrali’ne birkaç adım uzaklıkta yer alıyor.
 • Hotel Duomo Firenze – 3 Yıldız (105€-135€) ; Katedral meydanındaki tarihi bir sarayda hizmet veren bu otel, Signoria Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde.
 • Martelli 6 Suites & Apartment – 4 Yıldız (80€-105€) ; Santa Maria del Fiore’ye kısa bir yürüme mesafesindeki bu tesis, oda ve kahvaltı olarak hizmet veriyor.
 • Davanzati Hotel – 3 Yıldız (75€-95€) ;  Strozzi Sarayı’na 200 metre, Santa Maria del Fiore Katedrali’ne 500 metre ve Piazza del Duomo di Firenze’ye 700 metre uzaklıkta yer alan otel, özellikle çift olarak seyahat edenlerin tercih ettiği otellerden biri.
 • Duomo bölgesindeki tüm otellere göz atmak için TIKLAYIN

2.San Marco & San Lorenzo

(Floransa’nın en ucuz otelleri veya 4-5 yıldızlı daha uygun fiyatlı oteller için göz atabileceğiniz bölgeler)

Floransa da nerede kalmalı, San Marco & San Lorenzo bölgesi
San Lorenzo – Kaynak ; flickr / Erico Silva

San Lorenzo & San Marco semtleri, Floransa’nın tarihi merkezinin hemen kuzeyinde ve tren istasyonunun doğusunda yer alıyor. Floransa’nın şehir merkezi ve Duomo bölgesindeki tüm turistik cazibe merkezlerine buradan kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz, ancak bu bölgeler, biraz daha merkez dışında bulunduğundan şehir merkezine nazaran çok daha ekonomik otellere ev sahipliği yapıyor.

San Marco, ayrıca Floransa’da en ucuz otelleri bulabileceğiniz yerlerden biri. Burası, daha çok sırt çantalı gezginler tarafından tercih ediliyor. Bu da, ucuz restoran, cafe ve barları en fazla burada bulabileceğiniz anlamına geliyor.

Tabii bu bölgede de, 4-5 yıldızlı lüks otelleri bulabilirsiniz, ancak Duomo’ya nazaran biraz daha uygun fiyatlı olanları.

Floransa tarihi hazinelerle dolu olduğu için hemen hemen her bölgede görülecek harika bir şey var. Bu alanda, 1400’lü yıllara dayanan bir kilise olan güzel Basilica de San Lorenzo’yu görebilirsiniz. Yan tarafta kubbeli bir Rönesans kilisesi olan Sagristia Vecchia yer alır. Bu yapılar, Michelangelo tarafından tasarlanan büyük bir kütüphane olan Biblioteca Medicia Laurenziana’yı da içeren Piazza di San Lorenzo’da yer alıyor.

San Marco ve San Lorenzo birbirine oldukça benziyor ve yan yana bulunduğu için bu bölgeleri tek bir bölge olarak da düşünebilirsiniz. Zaten otel fiyatları da hemen hemen iki bölgede de aynı düzeyde.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Düşük bütçeli bir Floransa gezisi planlıyor, konukevi, pansiyon gibi yerlerde veya Duomo’ya nazaran daha uygun fiyatlı 4-5 yıldızlı otellerde konaklamak istiyorsanız
 • Floransa şehir merkezine yakın olmak istiyor, ancak aksiyonun tam ortasında olmak istemiyorsanız
 • Merkez tren istasyonu Firenze Santa Maria Novella’ya yakın olmak istiyorsanız
 • Turist trafiğinden biraz daha uzak bir yerde olmak istiyorsanız
 • Alışveriş konusunda birçok seçeneğe sahip olmak istiyorsanız

GEZİLECEK YERLER

Floransa’daki en popüler çekim merkezlerinden olan San Marco Kilisesi, San Lorenzo Kilisesi, Ulusal Arkeoloji Müzesi, San Lorenzo Pazarı (Mercato Centrale olarak da bilinir) ve Medici Riccardi Sarayı bu bölgelerde bulunuyor.

En Popüler San Marco & San Lorenzo Otelleri

Floransa Otel Tavsiyeleri, Hotel Atlantic Palace
Hotel Atlantic Palace
 • Hotel Eden – 3 Yıldız (70€-95€) ; Firenze Santa Maria Novella Tren İstasyonu’na ve Fortezza da Basso kongre merkezine 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan bir yerleşim bölgesinde bulunuyor.
 • Hotel Atlantic Palace – 4 Yıldız (95€-125€) ; Floransa Santa Maria Novella Tren İstasyonu’nun hemen yanında yer alan bu tarihi otel, klasik tasarımıyla öne çıkıyor. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olsa da, tesisin geniş aile odaları da var.
 • Hotel Bellavista – 2 Yıldız (90€-140€) ; Şehrin tarihi merkezinde, Floransa Santa Maria Novella merkez istasyonuna ve ana anıtlara ve alışveriş caddelerine 2 dakikalık yürüme mesafesindeki bu bütçe dostu otel, mükemmel konumu ve modern odalarıyla ilgi görüyor.
 • Hotel Caravaggio – 3 Yıldız (105€-140€) ; Floransa’daki Piazza Indipendenza’da yer alan Hotel Caravaggio, Santa Maria Novella İstasyonu’na 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Ayrıca otel, tüm şehrin manzarasını sunan harika bir terasa sahip.
 • Hotel Art Atelier – 4 Yıldız (125€-175€) ; Medici Şapelleri’ne 100 metre uzaklıkta yer alan bu butik otel, Floransa Katedrali’ne kısa bir yürüme mesafesindedir.
 • Tüm San Lorenzo ve San Marco otellerine göz atmak için TIKLAYIN

3.Santa Croce

(Floransa gece hayatının kalbi)

Floransa da nerede kalınmalı, Santa Croce bölgesi
Santa Croce – kaynak ; flickr / Billy Wilson

Santa Croce, Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna daha hareketli ve canlı bir bölge arayanların göz atabileceği semtlerden bir tanesi.

Santa Croce Bazilikası’nın da bulunduğu bu bölge, gece hayatı için planınız olmasa dahi göz atılabilecek bölgelerden biri. Çünkü Santa Croce, hem Duomo’ya yakınlığı hem de uygun fiyatlı otelleriyle şehirdeki kalınacak en iyi ve en popüler bölgelerden.

Santa Croce, şehir merkezine o kadar yakın ki, çoğu kişiye göre bu bölge, tarihi şehir merkezinin bir parçası olarak kabul ediliyor. Zaten Santa Croce Bazilikası da, Floransa’nın en önemli ve en ünlü dini yapıları arasında geliyor.

Santa Croce, İtalya’nın en büyük halk kütüphanesi olan Biblioteca Nazionale Centrale di Firenze’ye (Floransa Ulusal Merkez Kütüphanesi) ev sahipliği yapmasıyla da ilgi görüyor.

Bu bölgedeki restoranların, cafelerin, barların ve club’ların büyük bir bölümü yerel halk ile dolup taşıyor. Yani turistten çok Floransa halkı görmek istiyorsanız da, bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz.

Bölgenin geneli genel olarak oldukça canlı ve hareketli, ancak gece hayatı için güzel ve popüler barlar arıyorsanız Via dei Benci’deki mekanlara göz atabilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Floransa gece hayatı için bir planınız varsa
 • Şehir merkezine çok yakın ama tam ortasında olmak istemiyorsanız
 • Duomo’ya nazaran biraz daha uygun fiyatlı bir bölge arıyorsanız
 • Turistlerden biraz daha uzak ve yerel halk ile iç içe olmak istiyorsanız
 • Restoran, cafe ve alışveriş konusunda çok fazla seçeneğe sahip olmak istiyorsanız
 • Gürültülü bölgelerle aranız iyiyse

BÖLGEDEKİ GÖRÜLECEK YERLER

Bölgenin ana cazibe merkezi Santa Croce Bazilikası olsa da, burada Pazzi Şapeli ve Casa Buonarroti gibi cazibe merkezlerini de görebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede Duomo bölgesine ve buradaki turistik yerlere yürüyerek kısa sürede gidebilirsiniz.

Popüler Santa Croce Otelleri

Floransada nerede kalınır, Eurostars Florence Boutique
Eurostars Florence Boutique
 • Baglioni Relais Santa Croce, Florence – 5 Yıldız ; Santa Croce Bazilikası ve katedral arasında yer alan, 18. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veren bu lüks otel, Floransa’nın en iyi ve en pahalı otellerinden biri.
 • Eurostars Florence Boutique – 4 Yıldız (105€+) ; Santa Croce Bazilikası’na birkaç adım uzaklıktaki bu otel, şehir merkezindeki 4 yıldızlı otellere nazaran daha uygun fiyatlı. Floransa’nın ana cazibe merkezleri olan Uffizi Galerisi ve Floransa Katedrali otele 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.
 • Boutique Hotel La Casa di Morfeo – 3 Yıldız (95€+) ; Via Ghibellina üzerinde yer alan bu otelden, Signoria Meydanı ve Ponte Vecchio Köprüsü’ne yürüyerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Süper merkezi bir otel olmasa da, bölgedeki en iyi konumlu otellerden bir tanesi.
 • Hotel Jane – 3 Yıldız (80€+) ; Floransa’nın merkezine 15 dakikalık yürüme mesafesinde olan bu otel, Arno Nehrinin yakınında huzurlu bir yerde hizmet veriyor.
 • Hotel Bologna – 2 Yıldız (70€+) ; Arno Nehri’ne 5 dakikalık yürüme mesafesindeki sessiz bir sokakta yer alan bu bütçe dostu otel, Floransa’daki en ucuz otellerden bir tanesi.
 • Tüm Santa Croce otellerine göz atmak için TIKLAYIN

4.Santa Maria Novella

Floransa da nerede kalınır, Santa Maria Novella bölgesi
Santa Maria Novella – kaynak ; flickr / avital_pinnick

Tarihi şehir merkezinin batı tarafında güzel ve merkezi bir konumda bulunan Santa Maria Novella, şehrin en sessiz bölgelerinden biri. Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir bölge olsa da, burada herkese ve her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulunabilir.

Şehrin merkez tren istasyonuna da ev sahipliği yapan Santa Maria Novella bölgesi, çok sayıda otel, daire ve diğer konaklama birimleriyle aradığınız zevkte ve bütçede oteli bulabileceğiniz yer olabilir. Tren merkezine yaklaştıkça otel fiyatları biraz daha uygun olabiliyor. Güneye ve Arno nehrine doğru gittikçe de daha kaliteli ve lüks otelleri bulabilirsiniz.

Santa Maria Novella’nın orta ve güney kısımları özellikle alışveriş, yemek ve içmek için mükemmeldir. Ayrıca bu bölgeden Floransa’daki önemli turistik yerlere ev sahipliği yapan Duomo’ya ulaşmak da kolaydır. Bu bölgedeki otellerin büyük bir bölümü Duomo’ya yaklaşık 20-25 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Bu alanda bölgenin Dominik kilisesi ve şehrin ilk büyük bazilikası olan Santa Maria Novella Kilisesi‘ni bulacaksınız. Burası aynı zamanda Floransa’nın aile gezileri için mükemmel olan tarihi parkı Parco delle Cascine’i bulacağınız yerdir. Ayrıca Botticelli’nin gömülü olduğu önemli bir İtalyan Rönesans kilisesi olan Chiesa di Ognissanti’yi ve ilginç modern sanat eserlerine göz atabileceğiniz Museo Novecento’yu bu bölgedeyken ziyaret edebilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Turist trafiğinden uzak sessiz ve sakin bir yer arıyorsanız
 • Şehir merkezine ve turistik yerlere yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız
 • Çocuklarla Floransa’yı ziyaret ediyorsanız
 • Merkeze nazaran daha ekonomik bir bölge arıyorsanız

San Maria Novella Otel Tavsiyeleri

Hotel Delle Nazioni, Floransa
Hotel Delle Nazioni
 • Hotel Nizza – 2 Yıldız (55€-70€) ; Santa Maria Novella İstasyonu’na yürüyerek sadece 5 dakika uzaklıktaki bu bütçe dostu otel, Floransa Katedrali, Vecchio Sarayı, Medici Şapelleri’ne ve Mercato di San Lorenzo pazarına oldukça yakın bir konumda bulunuyor.
 • c-hotels Joy – 4 Yıldız (60€-100€) ; Santa Maria Novella Tren İstasyonu’na 2 dakika uzaklıktaki bu otel, 4 yıldızlı bir otel olmasına rağmen bölgedeki en ekonomik tesislerden biri.
 • Hotel Delle Nazioni – 3 Yıldız (70€-95€) ; Fortezza da Basso Kalesi ve Floransa Katedrali bu otel 10-15 dakika yürüme mesafesinde. Hem odaları hem de stüdyo daireleriyle hizmet veren bu otel, ailece kalacak yer arayanların göz atabileceği orta bütçeli tesislerden.
 • Hotel Alba Palace – 3 Yıldız (95€-135€) ; Yüksek konuk değerlendirme puanıyla öne çıkan bu otel, Floransa’daki en çok rezervasyon alan tesislerden biri. Otelin, Alba’nın geleneksel tarzda dekore edilmiş odalarında Rönesans dönemine ait figürlerle donatılmış duvarları da var.
 • Grand Hotel Adriatico – 4 Yıldız (115€-150€) ; Geleneksel dekoruyla dikkat çeken bu otel, Floransa’nın merkezinde, Santa Maria Novella istasyonuna sadece 400 metre ve Duomo’ya 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor.

5.Santo Spirito ve San Frediano

(Daha çok daire seçeneğiyle öne çıkan bölge)

Floransada nerede kalınmalı, Santo Spirito ve San Frediano
Santo Spirito – kaynak ; flickr / David Jones

Oltrarno’da nehrin diğer tarafında yer alan San Spirito ve San Frediano, Floransa’da kalınacak en havalı bölgelerden birini oluşturmak için birleşen iki mahalle. Komşu oldukları ve hemen hemen aynı bölgeler oldukları için bu iki semti tek bir yer gibi düşünebilirsiniz.

Canlı ve sanatsal bir atmosfere sahiptirler ve şehirdeki en iyi gece hayatı deneyimi sunan bölgelerdir. Tıpkı Santa Croce gibi burada da çok sayıda bar ve publar bulunuyor. Ayrıca restoran ve otel konusunda şehrin en fazla seçeneğine sahip olan bölgeleri.

Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan olan bu bölgelerde, herkese göre bir şeyler bulmak mümkün.

Bu iki mahalle, batıda Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) ile güneyde antik kent kapılarından biri olan Porta Romana arasındaki nehrin güney kıyısında, Oltrarno’da merkezi bir konumda yer alıyor. Bu bölgedeki otellerin büyük bir bölümünden yürüyerek şehir merkezine ve önemli turistik cazibe merkezlerine gidebiliyorsunuz.

Esnaf mahallesi olarak da bilinen bu bölgeler antikacılar, havalı butikler, galeriler ve atölyelerle doludur; Borgo San Jacopo, Via Santo Spirito ve Via Romana bu bölgelerde alışveriş yapabileceğiniz en popüler noktalar.

Santo Spirito & San Frediano Otel Tavsiyeleri

Hotel Lungarno - Lungarno Collection
Hotel Lungarno – Lungarno Collection
 • Palazzo Ridolfi – Residenza d’Epoca ; Floransa’nın ana çekim merkezlerinden biri olan Pitti Sarayı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu otel, şehirdeki en kaliteli ve en romantik otellerden biri. Balayı tatili için bile tercih edilebilecek otel, muhteşem tasarımı ve çiftlere hitap eden olanaklarıyla ilgi görüyor. Ayrıca otel, Floransa’daki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan otellerden bir tanesi.
 • Hotel La Scaletta – 3 Yıldız ; Arno Nehri kıyısında yer alan La Scaletta, Floransa’nın Ponte Vecchio Köprüsü ile Palazzo Pitti arasında yer alan 15. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veriyor.
 • Hotel Lungarno – Lungarno Collection – 5 Yıldız ; Doğrudan Arno nehrinin kıyısında yer alan Hotel Lungarno, Floransa’daki Ponte Vecchio’ya 100 metreden daha yakındır. Tesis genelinde ücretsiz Wi-Fi, olağanüstü manzaralar ve Michelin yıldızlı bir restoran sunmaktadır. Ferragamo ailesine ait olan ve sigara içilmeyen tesiste orijinal modern sanat eserleri ve bir Picasso ve 4 Cocteau tablosu da dahil olmak üzere 20. yüzyıl sanat eserleri bulunmaktadır.
 • Piccolo Borgo Antico – 4 Yıldız ; Bir konukevi olarak hizmet veren bu tesis, hem odaları hem stüdyo dairelere sahip. Parke zeminli birimlerde mikrodalga fırın içeren tam donanımlı mutfak, yemek alanı, düz ekran TV ve bideli özel banyo bulunmaktadır. Bazı birimlerde şehir manzaralı teras ve/veya balkon vardır.

6.San Niccolo & Piazzale Michelangelo

San Niccolo & Piazzale Michelangelo, Floransa
Piazzale Michelangelo manzarası – kaynak ; flickr / Naval S.

Piazzale Michelangelo, Arno Nehri’nin güneyinde ve Pitti Sarayı’nın doğusunda yer alan Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en romantik ve en popüler bölgelerden biri. Eşsiz Floransa Katedrali ve şehir manzarasıyla ünlü olan bu meydan, Duomo’ya yürüyerek 30-40 dakika uzaklıkta bulunuyor. Eğer Floransa’da 1 veya 2 gece konaklamayı planlıyor ve şehri çabucak keşfetmek istiyorsanız, bu bölge bunun için biraz uzak olabilir.

Komşu San Niccolò Bölgesi ise, doğuya ve güneye, Floransa’nın tarihi merkezinin muhteşem manzarasına sahip, yapraklı bir yamaçta uzanır.

İki bölge de çok sayıda açık alan ve parka ev sahipliği yaptığından dolayı, burası Floransa’da ailece kalınacak en popüler bölge. Bu iki bölgenin Arno Nehri ile buluştuğu yerde yemek yemek, bir şeyler içmek ve alışveriş yapmak için her türden mükemmel mekan bulacaksınız. Ayrıca Piazzale Michelangeo, Floransa’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında, burada konaklamasanız dahi mutlaka gezi rotanıza ekleyin derim.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehir dışı hissi veren merkezi bir yerde konaklamak istiyorsanız
 • Floransa’nın en iyi manzarasına sahip bölgesinde konaklamak istiyorsanız
 • Romantik bir Floransa gezisi planlıyor veya ailenizle şehri ziyaret ediyorsanız
 • Şehirdeki en fazla parka ve yeşil alan sahip bölgede konaklamak istiyorsanız

San Niccolo & Piazzale Michelangelo Otel Tavsiyeleri

Villa Cora, Floransa

 • Villa Cora – 5 Yıldız ; Villa Cora, açık yüzme havuzlu bir park ile çevrili olup 19. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veriyor. Floransa’nın balayı otellerinden biri olan bu romantik otel, şehirdeki en lüks ve en kaliteli konaklama deneyimi arayan çiftlere hitap ediyor. Santa Maria Novella Tren İstasyonu’na ve Floransa’nın merkezine sadece 2 km uzaklıkta, sessiz bir konumdadır.
 • Park Palace Hotel – 4 Yıldız (170€-205€) ; Toskana tepeleriyle çevrili Park Palace, havuzlu ve mobilyalı büyük bir bahçe sunan tarihi bir Floransa villasıdır. Floransa’nın merkezine otobüsle 5 dakika uzaklıktadır.
 • Hotel Villa Carlotta – 4 Yıldız (105€-125€) ; Parklar ve bahçelerle çevrili bir 19. yüzyıl kır malikanesidir. Piazzale Michelangelo panoramik terasının yakınında ve Ponte Vecchio Köprüsü’ne 15 dakikalık yürüme mesafesindedir.
 • Hotel Ferrucci – 3 Yıldız (70€-105€) ; Signoria Meydanı ve Floransa Katedrali gibi şehrin ana cazibe merkezlerine biraz uzak olan bu otelden, Floransa’nın en iyi şehir manzarasını sunan Piazzale Michelangelo Meydanı’na kısa bir yürüyüşün ardından ulaşabilirsiniz.
 • Piazzale Michelangelo’daki tüm otellere göz atmak için TIKLAYINBooking.com

Floransa’da Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olabilecek alternatif bölgeler

Yukarıdaki 6 bölge içerisinden tam olarak nerede konaklayacağınıza karar veremediyseniz, aşağıdaki alternatif bölgelere de göz atabilirsiniz. Bu bölgeler, yukarıdaki 6 bölgeye nazaran daha az tercih edilen yerler olsa da, Floransa’da 3 gün veya daha uzun bir süre kalmayı planlıyorsanız, göz atmak isteyebileceğiniz yerlerdir.

7.Santissima Annunziata

Santissima Annunziata bölgesi, Floransa
Kaynak : it.m.wikipedia.org/livornodp

Santissima Annunziata, şehir merkezinin kuzeydoğusunda bir Rönesans meydanının etrafında inşa edilmiş olan Michelangelo’nun Davud adlı heykeline ev sahipliği yapan Galleria dell’Accademia’ya ev sahipliği yapıyor.

Tarihsel olarak önemli olmasına ve Floransa’nın en ikonik turistik yerlerinin tümüne kolayca yürünebilir olmasına rağmen bu bölge çok fazla tercih edilmediğinden dolayı, otel fiyatları şehir merkezine nazaran burada daha uygun.

NOT ; Bu bölgede konaklama birimlerinin çok büyük bir bölümü daire ve konukevlerinden oluşuyor. Eğer çok fazla otel seçeneğine sahip bir bölge arıyorsanız, bu bölgeyi es geçmenizi tavsiye ederiz.

Santissima Annunziata Konaklama Tavsiyeleri

Residence Hilda, Floransa otel tavsiyesi

 • Residenza Conte di Cavour & Rooftop – 3 yıldız – Konukevi ; Floransa’nın merkezine yakın güzel bir konumda olan bu tesis yakınlarındaki popüler turistik mekanlar arasında Fortezza da Basso – Kongre Merkezi, Piazza della Signoria ve Santa Maria Novella bulunuyor. Terası ve muhteşem ambiyansıyla çift olarak seyahat edenlerin tercih edebileceği bir yer.
 • Residence Hilda – 4 yıldız – Apart otel ; Accademia Galerisi’ne çok yakın bir yerde olan bu tesis, 9.5 gibi süper yüksek bir konuk değerlendirme puanına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca kendi kategorisindeki otellere nazaran biraz daha uygun fiyatlı.
 • iQ Hotel Firenze – 4 yıldız ; Özel tasarım iç mekanların göze çarptığı 4 yıldızlı iQ Hotel Firenze’de gurme pizzalar, mezeler ve kokteyller sunan i’Qortile Pizzeria & Cocktail Bar vardır. Floransa Katedrali ve Santa Maria Novella İstasyonu ise otel sadece 8 dakika yürüme mesafesinde.

Santissima Annunziata bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için TIKLAYIN

8.Novoli

Novoli bölgesi, Floransa

Şehir merkezinden ve turist koşuşturmacasından biraz daha uzak ve bütçeli bir bölgede kalmak istiyorsanız Novoli, sizin için Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevaplardan biri olacaktır.

Daha çok airbnb evlerine ev sahipliği yapan bu bölgede çok sayıda 2-3 yıldızlı butik oteller de bulabilirsiniz. Şehir merkezine çok yakın bir bölge olmasa da buradaki otellerin büyük bir bölümünden merkeze ve turistik yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Novoli bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın

Floransa Güvenli Mi ?

Floransa, İtalya

Floransa, İtalya’nın birçok şehrine nazaran daha güvenli bir şehir olsa da, birçok turistik şehirde olduğu gibi burada da yankesicilik olaylarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Fakat çok kalabalık yerlerde, kişisel eşyalarınıza dikkat ettiğinizde ve geceleri turistik bölgeler dışına çıkmadığınız sürece, olumsuz bir durumlar karşılaşacağınızı sanmıyoruz.

Floransa’daki en güvenli mahalleler ise ; Duomo (Floransa Katedrali ve Çevresi), Campo di Marte ve Santo Spirito. Ancak geceleri Stazione Santa Maria Novella’ya yakın sokaklarda vakit geçirmeniz gerekiyorsa ekstra dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Floransa Ucuz Mu ?

Floransa, italya

Roma veya Venedik ile kıyasladığınızda çok da ucuz olduğu söylenemez. Fakat bazı Avrupa şehirlerine nazaran daha uygun diyebiliriz. Eğer Berlin, Londra ya da Paris’te 3-4 gün kalacak bir bütçeniz varsa, Floransa’da aynı bütçeyle çok daha üst düzey bir tatil yapabilirsiniz.

Floransa’daki oteller pahalı, özellikle şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan oteller. Ancak merkezin dışına çıktıkça otel fiyatları çok daha uygun olabiliyor. Yeme içme ise, yerine göre ucuz ve pahalı. Eğer Duomo yakınlarında, yani şehrin kalbinin attığı turistik yerlerdeki mekanları tercih edecek olursanız, öğle ve akşam yemeğiniz çok pahalı olacaktır. Ancak, turistik cazibe merkezlerine uzak olan mekanlar bulabilirseniz, çok daha uygun fiyatlara yeme içme konusunu halledebilirsiniz.

Ailece Floransa’da Nerede Kalınır ?

Floransa, İtalya

Floransa’da çocuklarınız kalacak bir yer arıyorsanız ilk olarak Santissima Annunziata ve Sant’Ambrogio bölgelerine göz atabilirsiniz. Bu iki bölge de, turist trafiğinden uzak biraz daha sessiz ve sakin bir konaklama deneyimi sunuyor.

Santissima Annunziata, Floransa’nın tarihi merkezinin kuzeydoğusuna yayılan kısmıdır. Muhtemelen dünyanın en ünlü heykeli olan Michelangelo’nun Davut Heykeli’ne ev sahipliği yapan Galleria dell Accademia da dahil olmak üzere, şehrin bu bölümünde pek çok tarihi yer var.

Bu bölgenin merkezi, olağanüstü süslü Rönesans binalarıyla dolu güzel bir eski plazadır. Floransa’nın tarihi merkezine kolay bir yürüyüş mesafesinde olmasına rağmen, bu bölge son derece rahat ve huzurlu bir havayı koruyor. Bu nedenle, ailenizle birlikte Floransa İtalya’nın en iyi mahallesini arıyorsanız veya şehrin diğer bazı merkezi bölgelerinden biraz daha sakin bir yer istiyorsanız, kalmak için mükemmel bir yerdir.

Burada her bütçeye uygun iyi bir konaklama yelpazesi ve bazı mükemmel restoranlar da var.

Sant’Ambrogio ise, şehir merkezinin etrafındaki turist trafiğinden uzaklaşmak, ancak yine de bu şehrin sunduğu başlıca cazibe merkezlerine yakın olmak istiyorsanız (ve yakın derken yürüyerek 15 dakika uzaklıkta demek istiyorum), gidilecek daha iyi bir yer yok. Burası yerel hayatın tadına varabileceğiniz yerdir ve Piazza dei Ciompi’deki “Mercato di Sant’Ambrogio” adlı muhteşem bit pazarı gibi antikaları ve otantik pazarları seviyorsanız bu bölgeyi çok çabuk seveceksiniz.

Sant’Ambrogio, Doğu Floransa’da bir Roma Katolik kilisesi olan St Ambrose Kilisesi’ni çevreleyen (ve adını ondan alan) bir bölgedir. Şehrin bu kısmı, Floransa Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle, kısıtlı bütçeyle seyahat edenler için harika bir yer.

Yiyecek ve içecek için çok sayıda pazarlık yeri vardır ve devasa Santa Regio Pazarı her türden taze ürünü satar, böylece mutfaklı bir dairede kalarak daha da fazla tasarruf edebilirsiniz.

Sant’Ambrogio ayrıca, özellikle Mercato Centrale’den sonra Floransa’nın ikinci pazarı olan Piazza dei Ciompi’deki Mercato di Sant’Ambrogio çevresinde birçok popüler bar ve kulüp ile harika bir gece hayatına sahiptir.

Sant’Ambrogio, Yahudi cemaatinin eskiden yaşadığı yerdir. Ayrıca şehirdeki en eski Yahudi Sinagogu olan Floransalı Tempio Maggiore’yi de bulabilirsiniz.

En Ucuz Floransa’da Nerede Kalınır ?

Floransa İtalya

Floransa, genel olarak ucuz bir şehir değil. Fakat bu, bütçe dostu oteller ve restoranlar bulamayacağınız anlamına gelmiyor. Şehrin en sevilen ve en bütçe dostu bölgeleri olan San Lorenzo & San Marco’da aradığınızı fazlasıyla bulabilirsiniz.

San Lorenzo ve San Marco semtleri, Floransa’nın tarihi merkezinin hemen kuzeyinde ve tren istasyonunun doğusunda yer almaktadır. Bu bölgeler, bazı mükemmel ekonomik konaklama birimleri sunar; sırt çantalı gezgin veya bağımsız gezginseniz, burası pansiyon bulmak için ideal bir yerdir. Tabii ki, burada da iyi orta sınıf ve üst düzey konaklama seçenekleri var.

Floransa tarihi hazinelerle dolu olduğu için, hemen hemen her bölgede görülecek harika şeyler vardır. Bu bölgede, 1400’lerden kalma bir kilise olan güzel Basilica de San Lorenzo’yu ve Medici’nin büyük bir mezar yeri olan Medici şapellerini bulacaksınız. Bitişikte kubbeli bir Rönesans kilisesi olan Sagristia Vecchia yer almaktadır. Bu yapılar, Michelangelo tarafından tasarlanan büyük bir kütüphane olan Biblioteca Medicia Laurenziana’yı da içeren Piazza San Lorenzo adlı meydanda bulunuyor.

San Lorenzo ayrıca, Floransa’nın en sevilen yiyecek pazarını, San Lorenzo Pazarı’nı ve birçok yerel lokanta ve vintage butiğin bulunduğu Mercato Centrale’yi bulabileceğiniz gurmeler için harika bir mekandır.

En İyi ve En Popüler Floransa Şehir Merkezi Otelleri

Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek merkezi bir otel arıyorsanız, aşağıdaki en popüler 6 otele de göz atabilirsiniz. Bu oteller hem fiyat/fayda ve konum hem de olanak ve modernlik konusunda şehrin en iyi otellerinden.

Helvetia&Bristol Firenze

★★★★★ (285€’dan başlayan fiyatlar)

Helvetia&Bristol Firenze Hotel, Floransa
Helvetia&Bristol Firenze

Floransa’nın tam kalbinde Uffizi Galerisi ve Floransa Katedrali’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olan Helvetia & Bristol Firenze, şehirdeki en lüks otellerden biri.

Antikalar, eski usta tablolar ve baskılar ve kaliteli kumaşlarla dolu olan bu tarihi otel, eski Floransa havasını koruyor. Via Tornabuoni ve Piazza della Repubblica arasındaki süper merkezi konumu sayesinde, şehirdeki hemen her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Brunelleschi Hotel

★★★★ (245€’dan başlayan fiyatlar)

Brunelleschi Hotel, Floransa
Brunelleschi Hotel

Duomo’nun tam merkezinde lüks bir konaklama deneyimi sunan Brunelleschi Hotel, modern ve şık tasarımının yanı sıra, katedral manzaralı odalarıyla öne çıkıyor. Duomo kompleksine sadece iki dakikalık yürüme mesafesinde ve Piazza della Signoria ve Uffizi’ye dört dakikalık bir yürüyüş mesafesinde. Otelin girişi, çevresinde şık şarap barlarının geleneksel Floransalı sokak yemeği tezgahlarıyla dolup taştığı gözlerden uzak bir meydandadır. Oteli incelemek için tıklayın

NH Collection Firenze Porta Rossa

★★★★★ (180€’dan başlayan fiyatlar)

NH Collection Firenze Porta Rossa, Floransa
NH Collection Firenze Porta Rossa

Floransa’daki en uygun fiyatlı 5 yıldızlı otellerden biri olan NH Collection Firenze Porta Rossa, en çok rezervasyon alan otellerden. Muhteşem merkezi konumu sayesinde otelden, Uffizi Galerisi, Pitti Sarayı, Floransa Katedrali ve Signoria Meydanı gibi en önemli cazibe merkezlerine yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Floransa ve çevresinin 360 derecelik manzarasına sahip 12. yüzyıldan kalma bir kulede yer alan Torre Monalda süiti, bu otelin en iyi odası, ancak fiyatı normal odaların fiyatına nazaran biraz daha pahalı. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Hotel Milu

★★★★ (145€’dan başlayan fiyatlar)

Hotel Milu, Floransa
Hotel Milu

Floransa şehir merkezinde belki de en ucuz 4 yıldızlı otellerden biri. Fakat hem modernlik hem de şıklık ve olanak bakımından merkezdeki 5 yıldızlı otellerle yarışacak türden bir otel.

15. yüzyıldan kalma iki aristokrat sarayda hizmet veren bu lüks otel, birçok alışveriş mağazasıyla çevrili merkezi bir konumda bulunuyor. Otelden Floransa’nın öne çıkan turistik yerlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için TIKLAYIN

Hotel L’Orologio

★★★★ (125€’dan başlayan fiyatlar)

Hotel L'Orologio, Floransa
Hotel L’Orologio

Teknik olarak Santa Maria Novella bölgesinde bulunan Hotel L’Orologio da, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor ve şehrin en önemli turistik yerlerine bir taş atımı uzaklıkta bulunuyor.

Otelin en önemli özelliği ise, Rönesans Floransa’sının güzelliği ve atmosferiyle dolu bir alan olan Piazza Santa Maria Novella’nın kuşbakışı manzarasına sahip dördüncü kat kahvaltı salonuna ev sahipliği yapıyor olması. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için TIKLAYIN

C-Hotels Club

★★★★ (75€-95€ ARASI)

C-Hotels Club, Floransa
C-Hotels Club

Floransa’nın tarihi şehir merkezinde yer alan bu lüks otel, en ucuz 4 yıldızlı oteller arasında yer alıyor. Erken rezervasyonlarla bu otelde 65€’nun altında bir fiyata kadar odalar rahatlıkla bulabilirsiniz. Hem modern, şık ve zarif odaları hem de muhteşem konumu ve fiyatıyla C-Hotels Club, Floransa’da kalınacak yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Floransa’da Nerede Kalınır sorunuza hala cevap bulamadınız mı ?

Floransada nerede konaklanır
Kaynak ; flickr / steven_dosremedios

Floransa küçük bir şehir olmasına rağmen, turistik yerlere veya gece hayatına yakın olmak için tercih edilebilecek farklı bölgelere sahip. Yukarıdaki 6 bölge de, kolay bir Floransa gezisi için ideal bölgeler ancak tam olarak nerede konaklayacağınıza emin değilseniz, Duomo veya Santa Croce bölgesine yoğunlaşın derim.

Duomo, Floransa’nın kalbi ve bu yüzden de biraz pahalı. Ancak çok çeşitli otellere ev sahipliği yaptığından bütçenize uygun bir otel bulabilirsiniz. Bütçenize uygun bir oteli burada bulamazsanız da, yine tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan Santa Croce bölgesine göz atabilirsiniz. Bu bölge daha çok gece hayatı ile adından söz ettiriyor olsa da, çok gürültülü bir bölge olmadığından herkesin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği otellere ev sahipliği yapıyor, hem de çok daha uygun fiyatlı olanlara.

Turistler için tek bir en iyi mahalle yoktur; başlıca turistik yerler şehir merkezindedir, ancak diğer bölgelerin kendine özgü özellikleri vardır. Şehir kompakttır ve merkez, daha uzak bölgelerden bile kolayca yürünebilir bir konumda yer alır. Bu yüzden illa merkezde konaklamanıza da gerek olmayabilir.

Floransa’daki en iyi otellerin çoğu, Şehir Merkezi veya Santa Maria Novella’dadır, ancak diğer mahallelerde de mükemmel lüks seçenekler vardır. Floransa’nın en iyi orta sınıf ve ekonomik otelleri öncelikle San Frediano, Santo Spirito, San Lorenzo ve San Marco mahallelerinde bulunabilir.

Floransa’da Gece Hayatı İçin En İyi Semtler: San Frediano & Santo Spirito, Santa Croce.

Floransa’da pek çok havalı bar ve gece mekanı bulacaksınız. Piazza Santa Maria Novella ile nehir arasındaki bölgeye veya Via di San Niccolò çevresine mutlaka uğrayın. Ancak şehrin en iyi barları, clubları hatta canlı müzik veya film gösterimleriyle dolu, geceleri gerçekten canlanan yerler için, özellikle Mercato di Sant’Ambrogio civarındaki popüler Santa Croce’ye gidin.

Floransa’da iyi yemek her yerdedir, ancak merkezdeki iyi şeyleri bulmak için turist tuzaklarına hazır olmanız gerekir. San Lorenzo, taze ürünler ve gurme yemek tezgahlarıyla dolu Mercato Centrale ile ünlü ve otantik Trattoria Mario’dan La Ménagère’e kadar harika yemek mekanlarına sahiptir. Bununla birlikte, hem Santa Croce hem de San Frediano & Santo Spirito, genellikle makul fiyatlarla çok çeşitli mükemmel yemeklere sahiptir.

Santa Maria Novella, ana tren istasyonu, şehir merkezi ve nehir arasında elverişli bir konuma sahiptir. Batıdaki büyük Parco delle Cascine’in yanı sıra tüm büyük tarihi mekanlara yakındır ve istasyona yakınlığı, Toskana ve ötesine kolay günlük geziler anlamına gelir. San Niccolò ve Piazzale Michelangelo, Giardino delle Rose gibi güzel parkların bulunduğu merkezden daha sessiz yerleşim yerleridir. Buradaki oteller genellikle bahçelere sahiptir ve hatta bir havuza sahip olabilir. Sant’Ambrosio ve Santissima Annunziata, gece boyunca sakin ve sessiz kalırken, Floransa’nın en gözde turistik mekanlarına ve yemek mekanlarına yürüyerek kolay erişim sunar.

Floransa, İtalya
Kaynak ; flickr / marc_buehler

FLORANSA’NIN EN GÜVENLİ BÖLGELERİ

Floransa, genel olarak Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden biri olarak biliniyor olsa da, yine de temkinli olmanızda yarar var, özellikle Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) üzerinde alışveriş ve yürüyüş yaparken yankesicilere dikkat edin.

Santa Croce veya Oltrarno’nun karşısında, San Frediano, Santo Spirito, San Niccolò ve Piazzale Michelangelo şehrin en güvenli bölgeleri olarak bilinir. Bunun yanında Duomo, gece gündüz şehrin en güvenli yeri olarak bilinir. Fakat yankesicilik olaylarının en fazla yaşandığı yerlerden biri.

Floransa’nın Güvenli Olmayan Bölgeleri

Floransa manzarası

Sıkışık, turistik alanlar, özellikle Ponte Vecchio, Piazza del Duomo, Mercato di San Lorenzo ve merkezdeki diğer sıcak noktalar çevresinde, yankesicilerin kol gezdiğini unutmayın.

Santa Maria Novella çevresindeki sokaklar gündüz saatlerinde oldukça güvenlidir, ancak gecenin geç saatlerinde burada biraz daha dikkatli olmanızda yarar var. Bunun dışında, Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek yukarıdaki bölgelerin dışında bir yerde konaklamayı planlıyorsanız da, bölge hakkında az çok fikir sahibi olmanızda yarar var.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR