Ana SayfaAvusturyaViyana Gezi RehberiViyana Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Viyana Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Avusturya’nın en büyük havaalanı olan Viyana-Schwechat Havaalanı, Viyana’nın 18 km güneydoğusunda, Schwechat köyünde bulunuyor. Her yıl 20-25 milyon yolcunun kullandığı bu havaalanının 4 terminali bulunuyor ve şehir merkezine çok iyi bağlantılar sunuyor.

Viyana’da konaklayacağınız yere göre farklı ulaşım araçlarını tercih etmeniz gerekebiliyor. Bu yüzden alternatif seçeneklere de göz atmak isteyebilirsiniz.

Viyana Havaalanı’ndan Şehir Merkezine ulaşım için tercih edilebilecek 4 farklı yöntem var. Bunlar ; sizi otelinizin kapısına kadar götüren, en pahalı ulaşım araçları olan taksiler, ÖBB ve CAT adı verilen trenler, Airliner ve Viyana Havalimanı Hatları adı verilen otobüsler ve son olarak, Welcome Pickups adı verilen taksiler veya otellerin havaalanı servisidir.

Viyana’da 4-5 yıldızlı konaklama birimlerinin hemen hemen hepsinin havaalanı servisi bulunuyor. Hatta bazı 2-3 yıldızlı otellerin bile havaalanı servisi var. Bu yüzden taksi veya diğer ulaşım araçlarına göz atmadan önce, otelinizin havaalanı servisinin olup olmadığına ve ücretine göz atmak isteyebilirsiniz.

Viyana Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Havaalanından merkeze ulaşım araçları arasından tercih yaparken otelinizin tren istasyonuna ve havaalanı otobüslerinin duraklarına yakın olup olmadığına mutlaka göz atın derim. Eğer 1, 2 veya 3. bölgelerde konaklayacaksınız hem otobüslerle hem de trenlerle otelinize en yakın yere gidebilirsiniz.

İşte Viyana Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tercih edilebilecek seçenekler ;

1.Tren

Aynı havalimanında iki şirketin faaliyet gösterdiği bir tren istasyonu var, bunlardan biri CAT diğeri ise ÖBB.

CAT ve ÖBB tren platformları, check-in salonu ve bagaj teslim alanından beş dakika uzaklıktadır. Viyana havaalanından Wien Mitte istasyonuna tren yolculuğu ucuz ve hızlıdır. Ayrıca Şehir Havaalanı Treni (City Airport Train – CAT) oldukça konforlu ve ferah olmasıyla biliniyor.

City Airport Train – CAT (Şehir Havaalanı Treni)

Viyana Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en hızlı ve rahat yolu City Airport Train adı verilen trenlerdir. Ara duraklar olmadan Wien Mitte merkez istasyonuna ulaşmak sadece 15 dakika sürüyor ve bu da merkeze ulaşmanın en hızlı yolu.

Tren her yarım saatte bir geçiyor ve servis 06:09’dan 23:39’a kadar aktif. Vagonlar moderndir ve bagaj depolamak için mükemmel bir şekilde donatılmıştır. Ayrıca, yerleşik WiFi ve elektronik cihazları şarj etmek için prizler var.

Bu trenin en güzel yanı ise, Wien Mitte’den metrolara aktarma yapabiliyor olmanız. Eğer konaklayacağınız yer Wien Mitte bölgesinde değilse, otelinize en yakın metro istasyonuna gitmek için buradan aktarma yapabilirsiniz.

  • Şehir Treni ücreti tek yön 14€, gidiş dönüş 24€’dur ve online olarak veya havalimanındaki otomatlardan satın alabilirsiniz. Online alacak olursanız tek yön 12€, gidiş dönüş 22€.
  • 14 yaşına kadar olan çocuklar ücretsiz seyahat edebilir
  • Ayrıca, şehir genelinde bir, iki veya üç gün boyunca geçerli bir ulaşım kartı içeren kombine bir bilet satın alabilirsiniz.

ÖBB S7 Hattı

Öbb trenleri – kaynak ; flickr / Albert Koch

Avusturya Demiryolları (ÖBB) Railjet trenleri, Viyana Havalimanı’ndan Viyana Merkez İstasyonu’na (U1) veya Wien Meidling İstasyonu’na (U6) yaklaşık yarım saatte gidiyor. Yani şehir havaalanı trenine göre yolculuk 15 dakika daha uzun sürüyor.

S7 hattındaki trenler her gün çalışır ve Viyana’da birkaç durak yapar. Eğer Wien Mitte merkez istasyonu yakınında konaklamayacaksanız bu trenler çok daha iyi bir seçenek olabilir.

Her yarım saatte bir hareket eden ÖBB trenleriyle, Viyana Ana Tren İstasyonu’na ve Meidling Tren İstasyonu’na gidebilirsiniz.

  • Trenler 06:33’ten 23:03’e kadar çalışır
  • ÖBB trenleri S-Bahn treni olarak da biliniyor
  • Bilet ücreti 4,20€’dur ve yolculuk 30 dakika sürer

2.Otobüs

Kaynak ; flickr / douglas_sprott

Viyana havaalanından Viyana şehir merkezine otobüsle gitmek ucuz ve hızlıdır. Bununla birlikte, otobüsler kolayca dolma eğilimindedir ve sınırlı bagaj alanına sahiptir. Bu yüzde çok yoğun bir sezonda ve saatte havaalanına ulaşacaksanız biletinizi online olarak almayı da düşünebilirsiniz.

Havalimanı gelen yolcu bölümünden çıkarken hemen önünüzde, biraz sağda ve solda, terminalin dışına koridor çıkışları var. Otobüs durakları hemen bu çıkışlardan çıktığınızda bulunabilir.

Tercih edebileceğiniz 2 farklı otobüs bulunuyor.

Bunlardan biri Airliner ve diğeri ise Vienna Airport Lines (Viyana Havaalanı Hatları). Air-Liner otobüs servisi sizi Viyana uluslararası otobüs terminaline ve Hauptbahnhof merkez tren istasyonuna götürür. Viyana Havalimanı Hatları, şehir merkezine (Schwedenplatz), Westbahnhof ve Hauptbahnhof tren istasyonlarına ve Birleşmiş Milletler çevresindeki bölgelere giden güzergahlar dahil olmak üzere Viyana’daki farklı noktalara çeşitli hizmetler sunmaktadır. Hangisini tercih edeceğiniz bütçenize ve nerede konaklayacağınıza göre değişiklik gösterebilir.

AİRLİNER

Bu otobüs, Viyana havaalanını şehir içi otobüs terminaline sadece 15 dakikada bağlar. Otobüsler 05:00-22:00 saatleri arasında her saat başı çalışır ve bilet ücreti 6€‘dur. Biletinizi online olarak veya otobüs şoföründen satın alabilirsiniz (bozuk para bulundurduğunuzdan emin olun). Ayrıca Vienna Pass kartınız varsa bu otobüsleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

VİENNA AİPORT LİNES (VİYANA HAVAALANI HATLARI)

Viyana Havaalanı Hatları‘nda hizmet veren otobüslerle de şehir merkezine kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. 3 farklı hatta hizmet veren bu otobüslerle, varış yerinize göre merkeze 20 ile 45 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Bu otobüslerin en büyük avantajı, tren istasyonlarından uzak bölgelere ulaşmalarıdır. Bu nedenle, otobüs duraklarından birinin yakınında kalıyorsanız Viyana Havalimanı Hatlarını tavsiye ediyoruz, böylece otelinize gitmek için otobüs değiştirmek zorunda kalmazsınız.

  • Viyana Havaalanı otobüslerinin bilet ücreti ise tek yön yetişkin 8€, gidiş dönüş 13€. 6 ile 14 yaş arası çocuklar tek yön 4€ ve gidiş dönüş 8€, 6 yaşın altındaki çocuklar ücretsiz.
  • Biletleri online olarak ve şoförden satın alabilirsiniz.

3.Taksi

Kaynak ; flickr / gregor_kobelkoff

Taksiler, Viyana Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en konforlu olandır. Ancak merkeze ulaşımın en pahalı olduğu yöntem olduklarından trenler veya otobüsler kadar popüler değillerdir.

Viyana havaalanından şehir merkezine gitmek için tüm toplu taşıma seçenekleri mevcutken, taksiye binmenin pek bir anlamı yok, ancak uçağınız çok geç/erken saatlerde havaalanına iniyorsa ve çok fazla bavulunuz varsa taksiler biraz daha mantıklı olabilir.

Viyana taksilerinin aynı olmadığını belirtmekte fayda var. Resmi taksilerin çatısında taksi işareti ve plakalarında “TX” harfleri bulunur. Taksi durağına giden işaretleri takip ettiğinizden emin olun ve size ulaşım teklif edenlerden kaçının. Yoğun saatlerde bir taksi için sıraya girmeniz gerekebileceğini de unutmayın.

Normal trafikte, Viyana’nın merkezine taksi yolculuğu yaklaşık 20 dakika sürer. Viyana havaalanından şehir merkezine taksi için sabit ücret yoktur. Bu nedenle, taksi yolculuğu mesafeye bağlı olarak bir taksimetre ile hesaplanacaktır. Ücrete otoyol geçişleri ve gece tarifesi gibi ek ücretler uygulanabileceğini de unutmayın.

Taksilerle merkeze ulaşmanın ortalama maliyeti 40-45€’dur. 50€’dan fazla bir ücret ödemediğinizden de emin olun.

Son olarak Viyana Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında olan otel servislerini de ciddi anlamda düşünün derim. Çoğu otelin havaalanı servisi 24 saat hizmet vermekte ve ücret ise ortalama 30-40€ arasında değişmektedir. Bazı ultra lüks otelleri ücretsiz havaalanı servisleri olduğunu da unutmayın. Bunun yanında, VIP konforunda hizmet veren ve taksilerle ortalama aynı ücrette olan havaalanı transfer hizmetlerini de kontrol edin. Eğer 3-4 kişi seyahat ediyorsanız ve taksiler için beklemek istemiyorsanız online olarak bu hizmeti satın alabilirsiniz.Booking.com

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR