Ana Sayfa Avrupa İtalya Venedik Gezilecek Yerler Listesi | Görülecek En İyi 17 Yer

Venedik Gezilecek Yerler Listesi | Görülecek En İyi 17 Yer

İtalya‘nın en güzel ve en romantik şehirlerindendir Venedik. Kanallarıyla, gondollarıyla eşsiz bir deneyim sunar. Birbirinden eşsiz tarihi yapıları, değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan müzeleri ve eşsiz İtalyan yemekleri ile, turist olarak aradığınız her şeyi bu şehirde bulabilirsiniz.

Bir an olsun sıkılmadan, 2-3 gününüzü geçirebileceğiniz bu şehir, İtalya’nın en turistik şehirleri arasında. Bu yüzden, her yer turist kaynıyor. Yaz-kış demeden binlerce turist sokaklarda, turistik yapıların önünde sırada bekliyor. Bu şehir, sabır isteyen bir İtalyan şehri. Bu yüzden, Venedik gezinizi aceleye getirmeyin, o dar ve güzel sokakları sindire sindire gezin.

Venedik gezilecek yerler listesi için 50’ye yakın yer saymak mümkün. Fakat, bu gezilecek noktalar arasında, en turistik, en güzel ve en önemli olan 17 yerden bahsedeceğiz. Bu 17 yer, şehrin olmazsa olmazlarındandır. Bu turistik yerlerden sonra, şehirde hala zamanınız varsa, Venedik gece hayatı için veya Venedik’in adaları için de zaman ayırabilirsiniz.

Venedik Gezilecek Yerler Listesi – En Turistik Yerler

Venedik gezinize başlangıç noktası olarak San Marco Meydanı’nı tercih edebilirsiniz. Burası, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir. Bu yüzden de, oldukça kalabalıktır. Fakat, şehrin en önemli turistik noktalarından bazılarını bu meydanda, çoğunu da bu meydana yürüme mesafesinde bulabilirsiniz.

Ayrıca, henüz Venedik’te nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz de, bu bölgedeki otellere göz atabilirsiniz. Bu bölge, Venedik’in en çok tercih edilen bölgesi olduğu gibi, en merkezi ve turistik yerlere en yakın bölgesidir. San Marco Bölgesi’ndeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

1.San Marco Meydanı

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

Venedik’in turistik yerleri arasında en güzel ve en kalabalık olan San Marco, şehirdeki en çok turistik yere ev sahipliği yapan meydandır. Burası, şehrin kalbinin attığı yer. Bu yüzden, Venedik gezinize bu meydan ile başlamanızda da yarar var.

Bu meydanda, San Marco Bazilikası, Dükler Sarayı, Ahlar Köprüsü, Aziz Mark’ın Çan Kulesi gibi Venedik’te kaçırılmaması gereken birçok önemli yapıyı görebilirsiniz.

Meydan, birbirinden güzel kafeler ve restoranlar ile de çevrilidir. Fakat, bu meydanda bulunan restoranların ve kafelerin şehirdeki en pahalı mekanlar olduğunu da unutmayın.

San Giorgio Maggiore adasının tam karşısında yer alan bu meydan, Venedik’teki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yer. Bu yüzden bu meydan, listenizin en üst sıralarında olmalı.

2.San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası
San Marco Bazilikası

Venedik’in en ünlü meydanı San Marco Meydanı iken, Venedik’in en ünlü yapısı da San Marco Bazilikası’dır.

Meydanı görmedeki en büyük amaçlardan biri olan bu bazilika, dış mimarisiyle değil, iç mimarisiyle ünlüdür. Bu dini yapının içerisinde zengin dekor ve freskler, Venedik’te görebileceğiniz en güzel şeylerdendir.

Tarihi 1092 yılına kadar giden bu bazilika İtalya’nın en önemli dini yapılarından biri olarak kabul edilir.

Bu kilisenin her yeri müthiş. Ön cephedeki süslemelerden, heykellerden ve diğer sanat eserlerinden kubbeli tavanın içerisindeki eşsiz fresklere ve Bizans eserlerine kadar, her şey özenle yapılmış.

Venedik’te en seveceğinizi düşündüğümüz yerlerden olan San Marco Bazilikası, öğleden önce aşırı kalabalık olmaktadır. Bu yapıyı, tam öğle saatlerinde (Turist kafilelerin yemeğe gittiği vakit 1 gibi) veya akşama doğru 4 gibi ziyaret edin. Biraz daha sakin bir gezi yapabilirsiniz.

3.Büyük Kanal

Büyük Kanal
Büyük Kanal

Venedik’teki, hatta İtalya’daki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yer, Büyük Kanaldır. Gondollarla ve tarihi binalarla dolu bu kanal, Venedik’te görülecek en güzel yerler arasındadır.

Venedik, şehri oluşturan çeşitli adaları birbirine bağlayan birçok kanala sahip. Bunlar arasında en büyüğü ”Büyük Kanal”dır.

13. yüzyıldan kalma 150’den fazla bina, kanalın kıyılarını muhteşem bir şekilde sıralar ve kartpostallık manzaralar sunar. Özellikle akşam saatlerinde nefes kesen fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Büyük Kanal’ı gezmenin en güzel yollarından biri de, gondol turları ve özel teknelerdir. Özel tekneler biraz lükse kaçtığından dolayı, gondol ile bu Büyük Kanal’ın bulunduğu yere gittiğinizden emin olun.

4.Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü Venedik Gezilecek Yerler
Rialto Köprüsü

Bir kalabalık, bir kalabalık anlatılmaz, yaşanır. Venedik’te çoğu yer kalabalık, fakat bu köprü kadar dar ve sıkış pıkış bir yer daha yok diyebiliriz.

Köprü, çok büyük değil. Malum her turist köprünün en güzel yerinde fotoğraf çektirmek istiyor. Hal böyle olunca etraf ana baba günü. Bu yüzden, bu köprüyü de akşam 7’den sonra ziyaret edin. Yine turist olacak, fakat çok sıkışık olmayacaktır (Kış aylarında gidiyorsanız)

Büyük Kanal’ı kapsayan bu köprünün tam karşısındaki kanalda gondolcular bekler, sebebi de, gondoldaki turistlerin iyi pozlar yakalaması içindir. Buraya da gondolla gidin, akşam da gidin, hatta bir de sabah gidin. Vaktiniz yoksa, sadece gondolla gidin.

San Marco ve San Polo bölgelerini birbirine bağlayan bu köprü, 1524 yılında yıkılına kadar yüzlerce yıl durmuş. 1524’ten sonra yeniden taş bir köprü olarak yapılmış. Günümüzde gördüğünüz köprü o tarihten beri burada tüm güzelliğiyle durmakta.

5.Accademia Sanat Galerisi

Accademia Sanat Galerisi
Accademia Sanat Galerisi

İçerisine girmeden dışarıdan göz atmakla bile tatmin olabileceğiniz yapılardan biri olan bu sanat galerisi, Venedik’in turistik yerler arasında favorilerdendir.

Büyük Kanal’daki Accedemia Köprüsü’nün tam karşısında bulunan bu galeri, Bellini, Canaletto ve Titian dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Müzedeki koleksiyon, 19. yüzyıl ağırlıktadır.

Bu galerinin bulunduğu görkemli bina, çok daha önceleri bir manastırmış. Sonradan (1700’den sonra) müzeye dönüştürülmüş.

Bu galerideki her eser birbirinden kaliteli ve mutlaka görülmesi gereken eserlerdendir. Fakat aralarında kaçırılmaması gerekenler de vardır. Bunlar ; Da Vinci’nin Vitruvius Adamı, Tintoretto’nun Kıyameti, Titian’ın Bakire ve Çoçuğu, Veronese’nin Lepanto Muharebesi’dir.

6.Palazzo Ducale (Dükler Sarayı)

Dükler Sarayı
Dükler Sarayı

Venedik’te görebileceğiniz en ihtişamlı saraylardan biri olan Dükler Sarayı da, Venedik’te görülecek yerler arasındadır.

San Marco Meydanı’nı süsleyen bu görkemli sarayın içerisine de mutlaka göz atın. Dışarıdan da gayet zarif ve şık olsa da, iç dekor ve mobilyalar kelimenin tam anlamıyla muhteşem.

Sarayın ön cephesinin duvarlarında bir dizi elmas desenle beyaz taştan yapılmış güzel kemerli bir tasarıma sahip. Saray içerisinde birçok eseri de görebiliyorsunuz. Venedik tarihini az biraz anlamak ve öğrenmek için ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

7.Ahlar Köprüsü

Ahlar Köprüsü
Ahlar Köprüsü

Venedik’in en romantik yeri, Ahlar Köprüsü. Burası gondollar ile görebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Tabi gondola binme gibi bir niyetiniz yoksa da, San Marco’dan burayı görebileceğiniz bir aralık bulunmaktadır.

Bu köprü, eski esirleri Venedik Cenova Saraylarındaki sorgu odasına götürmek için de kullanılırmış. Köprüdeki pencereler de taş mazgallardan yapılmıştır. Venedik’te kaçırılmaması gereken, tarihi ile önemli olan bir yerdir.

8.Aziz Mark’ın Çan Kulesi

Aziz Mark'ın Çan Kulesi
Aziz Mark’ın Çan Kulesi

98,6 metre yükseliğiyle Venedik’teki en yüksek bina olma özelliğini koruyan bu kule, San Marco Meydanı’nın en güzel ve en eski yapılarından biridir.

Tarihi 9. yüzyıla kadar giden bu Çan Kulesi, aslen gözetleme kulesi olarak kullanılmış. Günümüzde görünen kule ise, 1902’de yıkılan yapının yerine inşa edilmiş kuledir.

Kulenin en tepesinde Angel Gabriel’in altın bir heykeli bulunuyor. Kule, Kırmızı tuğladan yapılmış oldukça basit bir görünüme sahip olsa da, zil gövdesi ve doruk noktası birbirinden güzel kemerler ve taş işçiliği ile süslenmiş.

Bu kulenin tepesine çıkarak, Venedik’teki hemen hemen her yeri çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Kuleye asansör ile çıkıyorsunuz. Çoğu zaman kalabalık oluyor. Bu yüzden, illa çıkacağım diye ısrar etmenize gerek yok. Yukarıdan manzara güzel ama nefes kesen bir manzara olduğu da söylenemez.


Booking.com

9.Murano Adası

Murano Adası
Murano Adası

Venedik gezilecek yerler arasında en renkli adalardan biri olan Murano Adası, Venedik’in merkezinden biraz daha farklı havası ve yapıları olan bir yerdir.

Birkaç kanal ve köprü ile birbirine bağlanmış birkaç küçük adadan oluşan Murano Adası, Venedik’in San Marco Meydanı gibi çılgın bir turist trafiğine sahip değildir. Oldukça turistiktir, fakat Venedik’in gözde yerleri ile kıyaslandığında çok daha sakin diyebiliriz.

Santa Maria Bazilikası, Campo Santo Stefano ve Palazzo Da Mula gibi yerler, adada kaçırılmaması gereken yapılardandır. Ayrıca bu ada, cam üfleme ile ünlüdür. Canlı gösterileri izleyebileceğiniz birçok yeri de burada bulabilirsiniz.

10.Santa Maria della Salute Bazilikası

Santa Maria della Salute Bazilikası
Santa Maria della Salute Bazilikası

Venedik’in tarihi yerleri arasında görülmeye değer bir diğer dini yapı ise, Santa Maria della Salute Bazilikası’dır. Venedik’teki en ünlü ikinci kilise muhtemelen burasıdır ve San Marco Bazilikası kadar olmasa da, oldukça kalabalık ve ünlüdür.

Roma Katolik Kilisesi’nin küçük bir bazilikası olarak belirlenmiş olan bu dini yapı, 1687 yılında inşa edilmiş, barok tarzıyla dikkat çekmektedir.

Altıgen tasarımı ile oldukça şık bir görünüme sahip bu bazilikanın içerisine de mutlaka göz atın. Simetrisine hayran kalacağınız bu bazilikayı kaçırmayın.

11.Acqua Alta Kütüphanesi

Acqua Alta Kütüphanesi
Acqua Alta Kütüphanesi – Venedik gezilecek yerler listesi

Venedik’in çok turistik yerlerinden olmasa da, çok kısa zamanda Venedik’te gezilecek yerler arasında top 10 arasında yer alacak yerlerden biri diyebilirim.

Libreria Acqua Alta adında havalı bir kitapçı, kitaplarını ve dergilerini küvetlere, su geçirmez kaplara ve hatta tam boyutlu bir gondola yerleştirmiş. Çok benzersiz ve çok tuhaf bir ortam yaratıyor, mutlaka görülmeli.

Venedik’teki bu kitapçı, son zamanlarda instagram fotoğraflarının vazgeçilmez adreslerinden biri olarak bilinir.

Tabi burada oturup kitap okumanın da pek imkanı yok. İnstagram canavarlarının en sevdiği bu kitapçıda 50 tane selfi çekene kadar ayrılmayan turistlere karşı kaba olmayın 🙂

12.Scala Contarini Del Bovolo

Scala Contarini Del Bovolo
Scala Contarini Del Bovolo

Venedik’in gezilecek yerleri arasında oldukça dikkat çeken yapılardan biri olan Scala Contarini Del Bovolo da, bu şehirde kaçırılmaması gereken yerlerden.

Venedik’te havalı ve gizli bir cazibe merkezi arıyorsanız, spiral merdivenli bu saraya mutlaka uğrayın. Bir paket sigara ücretine girebileceğiniz bu saray, Venedik’te az bilinen, fakat en romantik olan yerlerden biridir.

15. yüzyılda inşa edilmiş bu kıvrımlı saray, Rönesans tarzı ile sevebileceğiniz saraylardan biridir. Sarayın en üst katına çıkmayı unutmayın. Buradan şehrin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabiliyorsunuz.

13.Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası

Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası
Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası

Şehrin en büyük kiliselerinden biri olarak bilinen Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası, küçük bazilika statüsüne sahip görkemli bir dini yapıdır.

Şehirdeki tarihi yapılar arasında en çok ziyaret edilen yerlerden biri olması, farklı ve zengin bir iç dekora sahip olmasıyla ünlüdür.

Kilisenin inşaasına 1250 yılında başlanmış olsa da, 14. yüzyıla kadar tamamlanamamıştır. Bazilika içerisinde birbirinden değerli ve ünlü eserleri de görebiliyorsunuz. Bunlardan kaçırılmaması gerekenler ise, Donatello’nun Baptis John heykeli ve Titian’a ait Meryem’in Göğe Yükselişi adlı eseridir.

14.San Giorgio Maggiore Kilisesi

San Giorgio Maggiore Kilisesi
San Giorgio Maggiore Kilisesi

Venedik’te gezilecek yerler arasında bir diğer önemli dini yapı olan San Giorgio Maggiore Kilisesi, aynı isimdeki adanın en güzel yapılarından biridir.

San Giorgio Maggiore adasının manzarası, Venedik’teki her ziyaretçinin tanıdığı ve muhtemelen şehirdeki en çok fotoğraflanan yerlerden biri diyebiliriz. Ada, güzel bir manzaradan çok daha fazlasıdır. Venedik’in güzelliğinin tadını çıkarmak ve tarihi içine çekmek için mükemmel, sessiz bir bölgedir.

15.Aziz Mark’ın Saat Kulesi

Aziz Mark'ın Saat Kulesi
Aziz Mark’ın Saat Kulesi

Venedik’te görülecek yerler arasında oldukça popüler yapılardan biri olan Aziz Mark’ın Saat Kulesi, San Marco Meydanı’nda bulunmaktadır.

Erken bir Rönesans binası olan bu kule, Maurizio Codussi tarafından tasarlanmış ve inşaatine 1496 yılında başlanmıştır.

Saat, zamanı, ayın evresini ve Zodyak’ın baskın işaretini gösteriyor. Venedik’te kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

16.Fenice Tiyatrosu

Fenice Tiyatrosu
Fenice Tiyatrosu

Venedik’te görülmesi gereken yerler arasında olan Fenice Tiyatrosu, bir opera evidir. İtalya’daki en önemlileri arasında olan bu tiyatro, 1792 yılında kurulmuş ve birçok kez yangın geçirip yeniden inşa edilmiş. Kaçırılmaması gereken gezilecek noktalar arasında, mutlaka uğrayın.

17.Burano Adası

Burano Adası
Burano Adası

Murano Adası ziyaretinden sonra bir de Murano Adası’na göz atın. Burası da, en az Murano Adası kadar renkli ve güzeldir. Büyük Kanal’dan hareket eden feribotlar ile bu iki kanala gidebilir veya özel tekne kiralayarak daha lüks bir şekilde bu adalara ulaşabilirsiniz.

Renkli evleriyle instagram fotoğrafları için en ideal yerlerden biri olan Burano Adası da, zamanınız varsa mutlaka görülmeli. Özellikle instagram fotoğrafları için.

Göz At : Roma’da gezilecek yerler

Venedik’te Nerede Kalınır ? – Venedik Otel Tavsiyeleri

Venedik Gezilecek Yerler
Venedik Gezilecek Yerler Blog

Venedik’te konaklama için birçok bölge bulunmaktadır. Bunlar arasında gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölge ise, San Marco Bölgesi’dir.

Bu bölge, Venedik’teki en önemli turistik yerlerin bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca buradan şehirdeki hemen hemen her yere en kolay şekilde ulaşabiliyorsunuz. Artı, buradan Murano ve Burano adalarına giden feribotları da bulabilirsiniz. Ayrıca, gondolların büyük bir bölümü de burada bulunmaktadır. Yani, Venedik için aradığınız her şeyi bir arada bu bölgede fazlasıyla bulabilirsiniz.

Tabi böylesine güzel, merkezi ve her şeyin bir arada olduğu bölgede, otel fiyatları biraz pahalı olabilmektedir. Bu yüzden, bu bölgede konaklamak isterseniz, çıtanızı biraz düşürün. Yani normalde 4 yıldızlı bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgede 3 yıldızlı bir otele göz atın deriz.

Venedik Gezilecek Yerler Haritası
Venedik Görülmesi Gereken Yerler

Venedik Otel Tavsiyesi

Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

Hotel Saturnia & International – 4 Yıldız ; Bölgedeki en çok tercih edilen otellerden biri olan bu tesis, konum olarak San Marco Meydanı’nın tam kalbine 5 dakika yürüme mesafesinde ve Fenice Tiyatrosu’nun hemen yanında yer almaktadır. Bu otelden şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne 5-15 dakika içerisinde yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca otelin oldukça yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır. Oteli İncele

Centauro Hotel – 3 Yıldız ; Bölgedeki orta bütçeli tesislerden biri olan bu otel, Venedik’in en çok tercih edilen otellerinden biri. Çünkü bu otel, çoğu zaman erken rezervasyon fırsatlarıyla şehirdeki en uygun 3 yıldızlı otellerden biri olabiliyor. Eğer 2-3 ay öncesinden Venedik’te rezervasyon yapmayı planlıyorsanız, bu otele de bir göz atın deriz. Aile odaları da olan bu otel tam olarak San Marco Meydanı’na ve Rialto Köprüsü’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Oteli İncele

Venedik Gezilecek Yerler Videosu

Venedik gezilecek yerler listesi tabi ki bu 17 yer ile sınırlı değildir. Bu turistik yerlere ek olarak daha birçok tarihi yapıdan ve turistik yerlerden bahsetmek mümkün. Fakat, Venedik’te 2-3 günlük bir gezi planlıyorsanız, ilk olarak bu 17 yere göz atın. Daha fazla zamanınız kalırsa da, diğer gezilecek noktalara göz atabilirsiniz.Göz At : Amsterdam gezilecek yerler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Baltalimanı Japon Bahçesi | Giriş Ücreti, Ulaşım ve Bilgiler

Uzun yıllar İstanbul'da yaşayıp çoğumuzun hala yerini dahi bilmediği Dünya bahçelerimizden biri olan Baltalimanı Japon Bahçesi, İstanbul'un Japonya'daki Shimonoseki Kenti'ne tıpatıp benzemesinden ve 2003...

Orhan Kemal Müzesi | Giriş Ücreti, Ulaşım, Hakkında Bilgiler

Ünlülerin cirit attığı semtlerden biri olan Cihangir, ev sahipliği yaptığı Orhan Kemal Müzesi ile sanatseverleri de kendine çekmeyi başarıyor. Bu müze, ünlü yazar Orhan...

Süreyya Operası ; Nerede ve Nasıl Gidilir ? | Hakkında Bilgiler

Kadıköy'ün kültür beşiği olan Süreyya Operası, birbirinden güzel konserleri, resitalleri ve etkinlikleriyle Anadolu Yakası'nın en popüler sevilen yerlerinden biri olan Bahariye Caddesi'nde ziyaretçileriyle buluşuyor....

Osmanağa Camii Hakkında Bilgiler | Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul'un en güzel ve en renkli ilçelerinden Kadıköy'ün tarihi simgelerinden biri olan Osmanağa Camii, şehirdeki en eski camilerimizden. Osmanağa'da Söğütlü Çeşme Caddesi üzerinde bulunan...