Venedik Gezilecek Yerler Listesi | 2 Günlük Rota

İtalya‘nın en güzel ve en romantik şehirlerindendir Venedik. Kanallarıyla, gondollarıyla eşsiz bir deneyim sunar. Birbirinden eşsiz tarihi yapıları, değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan müzeleri ve eşsiz İtalyan yemekleri ile, turist olarak aradığınız her şeyi bu şehirde bulabilirsiniz.

Sıkılmadan 2-3 gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz bu şehir, İtalya’nın en turistik şehirleri arasında. Bu yüzden, her yer turist kaynıyor. Yaz-kış demeden binlerce turist sokaklarda, turistik yapıların önünde sırada bekliyor. Bu şehir, sabır isteyen bir İtalyan şehri. Bu yüzden Venedik gezinizi aceleye getirmeyin, o dar ve güzel sokakları sindire sindire gezin.

Venedik gezilecek yerler listesi için 50’ye yakın yer saymak mümkün. Fakat bu gezilecek noktalar arasında, en turistik, en güzel ve en önemli olan 18 yerden bahsedeceğiz. Bu 18 yer, şehrin olmazsa olmazlarındandır. Bu turistik yerlerden sonra, şehirde hala zamanınız varsa, Venedik gece hayatı için veya Venedik’in adaları için de zaman ayırabilirsiniz.

2 Günde Venedik ve Gezi Rotası

Venedik için dolu dolu 2 gün yeterli olabiliyor. Yeteri kadar bütçeniz varsa, 3 gün kalıp gondolların ve adaların da keyfini çıkarabilirsiniz. Venedik’te günübirlik bir gezi rotası için de şehrin kalbinin attığı yer olan ‘San Marco Meydanı’nın dışına çıkmayın deriz. Zaten 1 günde meydandaki turistik noktaları anca görebiliyorsunuz.

1.GÜN

Venedik Gezilecek Yerler Haritası
Venedik Gezi Rotası – 1.GÜN – google haritada görmek için tıklayın

 • Ahlar Köprüsü (Ponte della Paglia adı verilen yaya köprüsünden bu güzel köprünün fotoğrafını çekerek Venedik gezinize başlayabilirsiniz)
 • Palazzo Ducale (Dükler Sarayı – Zamanınız varsa iç mekan görülmeye değer)
 • Aziz Mark’ın Çan Kulesi (Kuleye çıkıp Venedik’i ve meydanı seyretmeyi unutmayın)
 • San Marco Bazilikası (İç mekana giriş ücretsiz olduğundan mutlaka görülmeli)
 • San Marco Meydanı (Meydanda birkaç müze, cafe ve restoran da var)
 • St Mark Saat Kulesi
 • Scala Contarini Del Bovolo (Farklı mimarisi ilginizi çekecektir)
 • Fenice Tiyatrosu (İç mekan muazzam. Bu opera evini konser olmadığı bir zamanda ziyaret edin. Yeteri kadar bütçeniz varsa, etkinliklere de katılabilirsiniz) 

2.GÜN

Venedik Gezilecek Yerler Haritası
Venedik Gezi Rotası – 2.gün – google haritada görmek için tıklayın

 • Rialto Köprüsü
 • Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası
 • Büyük Kanal
 • Accademia Galerisi
 • Santa Maria della Salute Bazilikası
 • Acqua Alta
 • Cannaregio 

Zamanınız kalırsa ; Murano ve Burano adaları da kesinlikle görülmeye değer. Ayrıca Ca’ d’Oro (Büyük Kanal’a yakın bir ev) ve Ca’ Rezzonico (Müze-Saray – Büyük Kanal’a yakın) da listeye eklenebilir.

PEKİ BU 2 GÜNLÜK ROTAYA GÖRE NEREDE KALINIR ? 

Venedik’te henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, birinci gün rotasına göre San Marco bölgesinde konaklamayı düşünebilirsiniz. 

-San Marco bölgesinde konaklayacak olursanız, Venedik’te hemen her turistik noktaya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Burası şehrin kalbi olduğu için en pahalı olan bölgedir. Ancak bütçenize göre uygun bir otel bulabileceğinizi düşünüyorsanız, Booking.com üzerinden San Marco otellerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

-Şehrin kalbinde konaklamak yerine, Venedik’in en ucuz bölgesi olarak bilinen Cannaregio bölgesini de düşünebilirsiniz. Bu bölge hem 1.gün hem de 2. gün rotası için en ideal konaklama bölgesidir. Cannaregio bölgesindeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Venedik Gezilecek Yerler Listesi – En Turistik Yerler

Venedik gezinize başlangıç noktası olarak San Marco Meydanı’nı tercih edebilirsiniz. Burası, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir. Bu yüzden de oldukça kalabalık olur. Fakat şehrin en önemli turistik noktalarından çoğunu bu meydanda görebilirsiniz.

1.San Marco Meydanı

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

Venedik’in en turistik yerleri arasında olan San Marco Meydanı, şehirdeki en çok turistik yere ev sahipliği yapan meydan olmasıyla dikkat çekiyor. Burası şehrin kalbinin attığı yer. Bu yüzden Venedik gezinize bu meydandan başlayabilirsiniz.

Venedik’e günübirlik bir gezi düzenliyorsanız, şehrin sembolü olan yapıları bulabileceğiniz bu meydandan çıkmanıza da gerek kalmayabilir.

Bu meydanda, San Marco Bazilikası, Dükler Sarayı, Ahlar Köprüsü, Aziz Mark’ın Çan Kulesi gibi Venedik’te kaçırılmaması gereken birçok önemli yapıyı görebilirsiniz.

Meydan birbirinden güzel kafeler ve restoranlar ile de çevrilidir. Fakat bu meydanda bulunan restoranların ve kafelerin şehirdeki en pahalı mekanlar olduğunu da unutmayın.

San Giorgio Maggiore adasının tam karşısında yer alan bu meydan, Venedik’teki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yer. 

2.San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası
San Marco Bazilikası

Venedik’in en ünlü meydanı San Marco Meydanı iken, Venedik’in en ünlü yapısı da San Marco Bazilikası‘dır.

Meydanı görmedeki en büyük amaçlardan biri olan bu bazilika, hem dış hem de iç mimarisiyle dikkat çekiyor. Bu dini yapının içerisindeki zengin dekorlar, heykeller, hazineler ve freskler, Venedik’te görebileceğiniz en güzel şeylerdendir.

Tarihi 1094 yılına kadar giden bu bazilika, Ayrıca İtalya’nın en önemli dini yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Ön cephedeki süslemelerden, heykellerden ve diğer sanat eserlerinden kubbeli tavanın içerisindeki eşsiz fresklere ve Bizans eserlerine kadar, her şey özenle yapılmış.

Venedik’te en çok seveceğinizi düşündüğümüz yerlerden olan San Marco Bazilikası, öğleden önce aşırı kalabalık oluyor. Bazilikayı tam öğle saatlerinde (Turist kafilelerin yemeğe gittiği vakit 1 gibi) veya akşama doğru 4 gibi ziyaret edin. Bu saatlerde biraz daha sakin bir gezi yapabilirsiniz.

3.Büyük Kanal

Büyük Kanal
Büyük Kanal

Venedik’teki, hatta İtalya’daki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri de Büyük Kanal’dır. Gondollarla ve tarihi binalarla dolu bu kanal, Venedik’te görülecek en güzel yerler arasında yer alıyor.

Venedik, şehri oluşturan çeşitli adaları birbirine bağlayan birçok kanala sahip. Bunlar arasında en büyüğü ise ”Büyük Kanal”dır.

13. yüzyıldan kalma 150’den fazla bina, kanalın kıyılarını muhteşem bir şekilde sıralar ve kartpostallık manzaralar sunar. Özellikle akşam saatlerinde nefes kesen fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Büyük Kanal’ı gezmenin en güzel yollarından biri de, gondol turları ve özel teknelerdir. Özel tekneler biraz lükse kaçtığından dolayı, gondol ile bu Büyük Kanal’ın bulunduğu yere gittiğinizden emin olun.

4.Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü Venedik Gezilecek Yerler
Rialto Köprüsü

Venedik’te çoğu yer kalabalık, ancak Rialto Köprüsü kadar dar ve sıkış pıkış bir yer daha yok diyebiliriz.

Köprü çok büyük değil. Malum her turist köprünün en güzel yerinde fotoğraf çektirmek istiyor. Hal böyle olunca etraf ana baba günü. Bu yüzden bu köprüyü de akşam 7’den sonra ziyaret edin. Yine turist olacak, fakat çok sıkışık olmayacaktır (Kış aylarında gidiyorsanız)

Büyük Kanal’ın bir kısmını kapsayan bu köprünün tam karşısındaki kanalda gondolcular bekler, sebebi de gondoldaki turistlerin iyi pozlar yakalaması içindir. Buraya da mümkünse gondolla gidin, akşam da gidin, hatta bir de sabah gidin.

San Marco ve San Polo bölgelerini birbirine bağlayan bu köprü, 1524 yılında yıkılına kadar yüzlerce yıl ayakta durmuş. 1524’ten sonra yeniden taş bir köprü olarak yapılmış. Günümüzde gördüğünüz köprü o tarihten günümüze Venedik’in  en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

5.Accademia Sanat Galerisi

Accademia Sanat Galerisi – kaynak ; flickr.com/sergey-galyonkin

İçerisine girmeden dışarıdan göz atmakla bile tatmin olabileceğiniz yapılardan biri olan bu sanat galerisi, Venedik’in turistik yerleri arasında önemli bir yere sahip.

Büyük Kanal’daki Accademia Köprüsü‘nün tam karşısında bulunan bu galeri, Bellini, Canaletto ve Titian gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müzedeki koleksiyon ise daha çok 19. yüzyıl ağırlıktadır.

Bu galerinin bulunduğu görkemli bina, çok daha önceleri bir manastırmış. Sonradan (1700’den sonra) müzeye dönüştürülmüş.

Bu galerideki her eser birbirinden kaliteli ve görülmesi gereken eserlerden oluşuyor. Fakat aralarında kaçırılmaması gerekenler dünyaca ünlü eserler de vardır. Bunlar ; Da Vinci‘nin Vitruvius Adamı, Tintoretto’nun Apocalypse adlı eseri, Titian’ın Bakire ve Çoçuğu, Veronese’nin Allegory of the Battle of Lepanto adlı eseridir.

6.Palazzo Ducale (Dükler Sarayı)

Dükler Sarayı
Dükler Sarayı

Venedik’te görebileceğiniz en ihtişamlı saraylardan biri olan Dükler Sarayı da, Venedik’in olmaz olmaz turistik cazibe merkezlerinden.

San Marco Meydanı’nı süsleyen bu görkemli sarayın içerisine de mutlaka göz atın. Dışarıdan da gayet zarif ve şık olsa da, iç dekor ve mobilyalar kelimenin tam anlamıyla muhteşem.

Sarayın ön cephesinin duvarlarında bir dizi elmas desenle beyaz taştan yapılmış güzel kemerli tasarımlar yer alıyor. Saray içerisinde birbirinden değerli birçok eseri de görebiliyorsunuz. Venedik tarihini az biraz anlamak ve öğrenmek için ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

7.Ahlar Köprüsü

Ahlar Köprüsü
Ahlar Köprüsü

Venedik’in en romantik yeri şüphesiz Ahlar Köprüsü. Burası gondollar ile görebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Tabii gondola binme gibi bir niyetiniz yoksa da, San Marco’dan Ponte della Paglia yaya köprüsüne gidip yukarıdaki gibi birkaç fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz.

Bu köprü, eski esirleri Venedik Cenova Saraylarındaki sorgu odasına götürmek için de kullanılırmış. Köprüdeki pencereler de taş mazgallardan yapılmış. Venedik’te kaçırılmaması gereken bu köprünün altına gondollar ile gelmek de mümkün.

8.Aziz Mark’ın Çan Kulesi

Aziz Mark'ın Çan Kulesi
Aziz Mark’ın Çan Kulesi

98,6 metre yükseliğiyle Venedik’teki en yüksek bina olma özelliğini koruyan Aziz Mark’ın Çan Kulesi, San Marco Meydanı’nın en güzel ve en eski yapılarından biri.

Tarihi 9. yüzyıla kadar uzanan bu kule, aslen gözetleme kulesi olarak kullanılmış. Günümüzde görünen kule ise 1902’de yıkılan yapının yerine inşa edilmiş.

Kulenin en tepesinde Angel Gabriel’in altın bir heykeli bulunuyor. Kule, Kırmızı tuğladan yapılmış oldukça basit bir görünüme sahip olsa da, zil gövdesi ve doruk noktası birbirinden güzel kemerler ve taş işçiliği ile süslenmiş.

Bu kulenin tepesine çıkarak, Venedik’teki hemen her yeri çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Kuleye asansör ile çıkıyorsunuz. Çoğu zaman kalabalık oluyor. Bu yüzden de uzun kuyruklara girmeniz gerekebiliyor.


Booking.com

9.Murano Adası

Murano Adası
Murano Adası

Venedik gezilecek yerler arasında en renkli adalardan biri olan Murano Adası, Venedik’in merkezinden biraz daha farklı havası ve yapıları olan bir adadır.

Birkaç kanal ve köprü ile birbirine bağlanmış birkaç küçük adadan oluşan Murano Adası, Venedik’in San Marco Meydanı gibi bir turist trafiğine sahip değil. Oldukça turistiktir, fakat Venedik’in en gözde yerleri ile kıyaslandığında çok daha sakin bir atmosfere sahip diyebiliriz.

Santa Maria Bazilikası, Campo Santo Stefano ve Palazzo Da Mula gibi yerler, adada kaçırılmaması gereken yapılardan. Ayrıca bu ada, cam üfleme sanatı ile ünlüdür. 

10.Santa Maria della Salute Bazilikası

Santa Maria della Salute Bazilikası
Santa Maria della Salute Bazilikası

Venedik’in tarihi yerleri arasında görülmeye değer bir diğer dini yapı ise, Santa Maria della Salute Bazilikası‘dır. Venedik’teki en ünlü ikinci kilise muhtemelen burasıdır ve San Marco Bazilikası kadar olmasa da oldukça kalabalık ve ünlüdür.

Roma Katolik Kilisesi’nin küçük bir bazilikası olarak belirlenmiş olan bu dini yapı, 1687 yılında inşa edilmiş. Barok tarzıyla dikkat çeken yapı kolay ulaşılabilir bir konumda olduğundan dolayı da görülmeye değer.

Altıgen tasarımı ile oldukça şık bir görünüme sahip bu bazilikanın içerisine de mutlaka göz atın. 

11.Acqua Alta Kütüphanesi

Acqua Alta Kütüphanesi
Acqua Alta Kütüphanesi – Venedik gezilecek yerler listesi

Venedik’in çok turistik yerlerinden olmasa da, çok kısa zamanda Venedik’te gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alacak yerlerden biri diyebilirim.

Libreria Acqua Alta adında havalı bir kitapçı, kitaplarını ve dergilerini küvetlere, su geçirmez kaplara ve hatta tam boyutlu bir gondola yerleştirmiş. Çok benzersiz ve çok tuhaf bir ortam yaratıyor, mutlaka görülmeli.

Venedik’teki bu kitapçı, son zamanlarda instagram fotoğraflarının vazgeçilmez adreslerinden biri olarak bilinir.

12.Scala Contarini Del Bovolo

Scala Contarini Del Bovolo
Scala Contarini Del Bovolo

Venedik’in gezilecek yerleri arasında oldukça dikkat çeken yapılardan biri olan Scala Contarini Del Bovolo da, bu şehirde kaçırılmaması gereken yerlerden.

Venedik’te havalı ve gizli bir cazibe merkezi arıyorsanız, spiral merdivenli bu saraya mutlaka uğrayın. Bir paket sigara ücretine girebileceğiniz bu saray, Venedik’te az bilinen, fakat en romantik olan yerlerden biridir.

15. yüzyılda inşa edilmiş bu kıvrımlı saray, Rönesans tarzı ile sevebileceğiniz saraylardan biridir. Sarayın en üst katına çıkmayı unutmayın. Buradan şehrin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabiliyorsunuz.

13.Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası

Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası
Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası

Şehrin en büyük kiliselerinden biri olarak bilinen Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası, küçük bazilika statüsüne sahip görkemli bir dini yapıdır.

Şehirdeki tarihi yapılar arasında en çok ziyaret edilen yerlerden biri olması, farklı ve zengin bir iç dekora sahip olmasıyla ünlüdür.

Kilisenin inşaasına 1250 yılında başlanmış olsa da, 14. yüzyıla kadar tamamlanamamış. Bazilika içerisinde birbirinden değerli ve ünlü eserleri de görebiliyorsunuz. Kaçırılmaması gerekenler ise, Donatello‘nun Baptis John heykeli ve Titian‘a ait Meryem’in Göğe Yükselişi adlı eseridir.

14.San Giorgio Maggiore Kilisesi

San Giorgio Maggiore Kilisesi
San Giorgio Maggiore Kilisesi

Venedik’te gezilecek yerler arasında bir diğer önemli dini yapı olan San Giorgio Maggiore Kilisesi aynı isimdeki adanın en güzel yapılarından biridir.

San Giorgio Maggiore adasının manzarası, Venedik’teki her ziyaretçinin tanıdığı ve muhtemelen şehirdeki en çok fotoğraflanan yerlerden biri diyebiliriz. Ada, güzel bir manzaradan çok daha fazlasıdır. Venedik’in güzelliğinin tadını çıkarmak ve tarihi içine çekmek için mükemmel, sessiz bir bölgedir.

15.Aziz Mark’ın Saat Kulesi

Aziz Mark'ın Saat Kulesi
Aziz Mark’ın Saat Kulesi

Venedik’te görülecek yerler arasında oldukça popüler yapılardan biri olan Aziz Mark’ın Saat Kulesi, San Marco Meydanı’nda bulunuyor.

Erken bir Rönesans binası olan bu kule, Maurizio Codussi tarafından tasarlanmış ve inşaatına 1496 yılında başlanmış.

Saat, zamanı, ayın evresini ve Zodyak’ın baskın işaretini gösteriyor. Venedik’te kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

16.Fenice Tiyatrosu

Fenice Tiyatrosu
Fenice Tiyatrosu

Venedik’te görülmesi gereken yerler arasında olan Fenice Tiyatrosu, bir opera evidir. İtalya’daki en önemli opera binalarından biri olan bu tiyatro, 1792 yılında kurulmuş ve birçok kez yangın geçirip yeniden inşa edilmiş. Kaçırılmaması gereken gezilecek noktalar arasında, mutlaka uğrayın deriz.

17.Burano Adası

Burano Adası
Burano Adası

Murano Adası ziyaretinden sonra bir de Burano Adası‘na göz atın. Burası da, en az Murano Adası kadar renkli ve güzeldir. Büyük Kanal’dan hareket eden feribotlar ile bu iki kanala gidebilir veya özel tekne kiralayarak daha lüks bir şekilde bu adalara ulaşabilirsiniz.

Renkli evleriyle instagram fotoğrafları için en ideal yerlerden biri olan Burano Adası da, zamanınız varsa mutlaka görülmeli. Özellikle instagram fotoğrafları için.

18.Cannaregio

Cannaregio – Kaynak ; flickr.com/michael-portrayinglife.com

Cannaregio, Venedik’in en büyük ikinci bölgesi olmasına rağmen, şehirdeki en az ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri. Burası bir bölge ve bu bölgede birbirinden renkli tarihi binaları, güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz birbirinden özel spotları bulabilirsiniz. 

Burada sokaklar küçük kasaplar ve fırıncılar ile sıralanmış ve gerçek Venedik yaşamından bir dilim sunuyor. Aynı zamanda Yahudi inancının Venedik Cumhuriyeti tarafından yaşamaya zorlandığı Venedik gettosuna da ev sahipliği yapıyor. 

Venedik’te Nerede Kalınır ?

Venedik Gezilecek Yerler
Venedik Gezilecek Yerler Blog

Venedik’te konaklama için birçok bölge bulunmaktadır. Bunlar arasında gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölge ise, San Marco bölgesidir.

Bu bölge, Venedik’teki en önemli turistik yerlerin birçoğuna ev sahipliği yapıyor. Ayrıca buradan şehirdeki hemen her yere en kolay şekilde ulaşabiliyorsunuz. Artı, buradan Murano ve Burano adalarına giden feribotları da bulabilirsiniz. Ayrıca gondolların büyük bir bölümü de burada bulunuyor. Yani Venedik için aradığınız her şeyi bir arada bu bölgede fazlasıyla bulabilirsiniz.

Tabii böylesine güzel, merkezi ve her şeyin bir arada olduğu bölgede, otel fiyatları biraz pahalı olabiliyor. Bu yüzden bu bölgede konaklamak isterseniz, çıtanızı biraz düşürün. Yani normalde 4 yıldızlı bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgede 3 yıldızlı bir otele göz atın deriz.

Venedik Gezilecek Yerler Haritası
Venedik Görülmesi Gereken Yerler

Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

Hotel Saturnia & International – 4 Yıldız ; Bölgedeki en çok tercih edilen otellerden biri olan bu tesis, konum olarak San Marco Meydanı’nın tam kalbine 5 dakika yürüme mesafesinde ve Fenice Tiyatrosu’nun hemen yanında yer alıyor. Bu otelden şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne 5-15 dakika içerisinde yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca otelin oldukça yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Oteli İncele

Centauro Hotel – 3 Yıldız ; Bölgedeki orta bütçeli tesislerden biri olan bu otel, Venedik’in en çok tercih edilen otellerinden biri. Çünkü bu otel, çoğu zaman erken rezervasyon fırsatlarıyla şehirdeki en uygun 3 yıldızlı otellerden biri olabiliyor. Eğer 2-3 ay öncesinden Venedik’te rezervasyon yapmayı planlıyorsanız, bu otele de bir göz atın deriz. Aile odaları da olan bu otel tam olarak San Marco Meydanı’na ve Rialto Köprüsü’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Oteli İncele

Venedik Gezilecek Yerler Videosu

Venedik gezilecek yerler listesi tabii ki bu 18 yer ile sınırlı değildir. Bu turistik yerlere ek olarak daha birçok tarihi yapıdan ve turistik yerlerden bahsetmek mümkün. Fakat, Venedik’te 2-3 günlük bir gezi planlıyorsanız, ilk olarak bu 18 yere göz atın. Daha fazla zamanınız kalırsa da, diğer gezilecek noktalara göz atabilirsiniz.

İLGİLİ ;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!