Venedik Gezilecek Yerler Listesi 2 Günlük Haritalı Rota

İtalya’nın en turistik ve en sevilen şehirlerinden biri olan Venedik, tarih ve sanatseverlerin yanı sıra, mimariye meraklı olanların da keyifle keşfedebileceği destinasyonlardan biri. Venedik gezilecek yerler” listenize ekleyebileceğiniz birçok çekim merkezinden bahsetmek mümkün, özellikle 3 veya 4 gün gibi uzun bir süre Venedik’te kalmayı planlıyorsanız.

Venedik, İtalya’da gezinmesi en kolay şehirlerden biri. Çoğu turistik yer birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca kanal turlarıyla şehri çok daha kolay ve hızlı bir şekilde keşfedebiliyorsunuz.

Romantik atmosferiyle daha çok çiftlerin favorileri arasında olan Venedik, her yaştan ziyaretçiye farklı bir deneyim sunuyor. Festivalleriyle de adından söz ettiren Venedik, tarih ve sanatseverler için de muhteşem bir şehir.

Venedik’te gezilecek en güzel yerler, daha çok şehrin kalbinin attığı yer olan ‘San Marco Meydanı’nda ve etrafında toplanıyor. Bu yüzden Venedik turunuza bu meydandan başlamayı düşünebilirsiniz. Ayrıca henüz Venedik’te nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, konaklayacağınız tesisin San Marco Meydanı’na yakın olduğundan emin olun. Venedik’te nerede kalınır ? adlı yazımızda San Marco ve şehirdeki diğer tüm ideal bölgelere yakın konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

2 Günde Venedik Gezi Rotası

Venedik için dolu dolu 2 gün yeterli olabiliyor. Yeteri kadar bütçeniz varsa, 3 gün kalıp gondolların ve adaların da keyfini çıkarabilirsiniz.

Venedik’te günübirlik bir gezi için şehrin kalbinin attığı yer olan ‘San Marco Meydanı’nın dışına çıkmayın derim. Zaten 1 günde meydandaki turistik noktaları anca görebiliyorsunuz. Eğer Venedik’te 2 gün ve daha uzun süre konaklamayı planlıyorsanız, şehirdeki olmazsa olmaz cazibe merkezlerini içeren aşağıdaki Venedik gezi rehberi ve gezi rotamıza göz atabilirsiniz.

1.GÜN

Venedik Gezilecek Yerler Haritası
Venedik Gezi Rotası – 1.GÜN – google haritada görmek için tıklayın
 • Ahlar Köprüsü (Ponte della Paglia adı verilen yaya köprüsünden bu güzel köprünün fotoğrafını çekerek Venedik gezinize başlayabilirsiniz)
 • Palazzo Ducale (Dükler Sarayı – Zamanınız varsa iç mekan görülmeye değer)
 • Aziz Mark’ın Çan Kulesi (Kuleye çıkıp Venedik’i ve meydanı seyretmeyi unutmayın)
 • San Marco Bazilikası (İç mekana giriş ücretsiz olduğundan mutlaka görülmeli)
 • San Marco Meydanı (Meydanda birkaç müze, cafe ve restoran da var)
 • St Mark Saat Kulesi
 • Scala Contarini Del Bovolo (Farklı mimarisi ilginizi çekecektir)
 • Fenice Tiyatrosu (İç mekan muazzam. Bu opera evini konser olmadığı bir zamanda ziyaret edin. Yeteri kadar bütçeniz varsa, konserlere de katılabilirsiniz)

2.GÜN

Venedik Gezilecek Yerler Haritası
Venedik Gezilecek Yerler Haritası- 2.gün – google haritada görmek için tıklayın
 • Rialto Köprüsü
 • Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası
 • Büyük Kanal
 • Accademia Galerisi
 • Santa Maria della Salute Bazilikası
 • Acqua Alta
 • Cannaregio

Zamanınız kalırsa ; Murano ve Burano adaları da kesinlikle görülmeye değer. Ayrıca Ca’ d’Oro (Büyük Kanal’a yakın bir ev) ve Ca’ Rezzonico (Müze-Saray – Büyük Kanal’a yakın) da listeye eklenebilir.Booking.com

PEKİ BU 2 GÜNLÜK ROTAYA GÖRE VENEDİK’TE NEREDE KALINIR ?

Venedik’te henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, birinci gün rotasına göre San Marco bölgesinde konaklamayı düşünebilirsiniz.

San Marco bölgesinde konaklayacak olursanız, Venedik’te hemen her turistik noktaya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Burası şehrin kalbi olduğu için en pahalı olan bölgedir. Ancak bütçenize göre uygun bir otel bulabileceğinizi düşünüyorsanız, Booking.com üzerinden San Marco otellerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

-Şehrin kalbinde konaklamak yerine, Venedik’in en ucuz bölgesi olarak bilinen Cannaregio bölgesini de düşünebilirsiniz. Bu bölge hem 1. gün hem de 2. gün rotası için en ideal konaklama bölgesi. Cannaregio bölgesindeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

Venedik turunuza başlangıç noktası olarak San Marco Meydanı’nı tercih edebilirsiniz. Burası, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir. Bu yüzden de oldukça kalabalık olur. Fakat şehrin en önemli turistik noktalarından çoğunu bu meydanda görebilirsiniz. Ayrıca meydan, yeme içme ve alışveriş konusunda da birçok seçeneğe sahip.

Şehirdeki turistik çekim merkezlerinin çoğuna buradan yürüyerek gidebiliyorsunuz, ayrıca diğer adalara gidebileceğiniz vaporetto adı verilen deniz araçları da burada bulunabiliyor. Bunun yanında gondol gezisi yapmayı planlıyorsanız, burada çok sayıda gondolcu bulabileceğinizi de unutmayın.

1.San Marco Meydanı

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

Venedik’in en turistik yerleri arasında olan San Marco Meydanı, şehirdeki en çok turistik yere ev sahipliği yapan yer olmasıyla dikkat çekiyor. Burası şehrin kalbinin attığı yer. Bu yüzden Venedik gezinize bu meydandan başlayın derim.

Venedik’e günübirlik bir gezi düzenliyorsanız, şehrin sembolü olan yapıları bulabileceğiniz bu meydandan çıkmanıza da gerek kalmayabilir.

Bu meydanda, San Marco Bazilikası, Dükler Sarayı, Ahlar Köprüsü, Aziz Mark’ın Çan Kulesi gibi Venedik’te kaçırılmaması gereken birçok önemli yapıyı görebilirsiniz.

Meydan birbirinden güzel kafeler ve restoranlar ile çevrili. Fakat bu meydanda bulunan restoranların ve kafelerin şehirdeki en pahalı mekanlar olduğunu da unutmayın.

San Giorgio Maggiore adasının tam karşısında yer alan bu meydan, Venedik’teki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yer olmasıyla da ilginizi çekecektir.

2.San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası
San Marco Bazilikası

Venedik’in en ünlü meydanı San Marco Meydanı iken, Venedik’in en ünlü yapısı da San Marco Bazilikası‘dır.

Meydanı görmedeki en büyük nedenlerden biri olan bu bazilika, hem dış hem de iç mimarisiyle dikkat çekiyor. Bu dini yapının içerisindeki zengin dekorlar, heykeller, hazineler ve freskler, Venedik’te görebileceğiniz en güzel sanat eserlerinden.

Tarihi 1094 yılına kadar uzanan bazilika, Ayrıca İtalya’nın en önemli dini yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Ön cephedeki süslemelerden, heykellerden ve diğer sanat eserlerinden kubbeli tavanın içerisindeki eşsiz fresklere ve Bizans eserlerine kadar, her şey özenle yapılmış.

Venedik’te en çok seveceğinizi düşündüğümüz yerlerden olan San Marco Bazilikası, öğleden önce aşırı kalabalık oluyor. Bazilikayı tam öğle saatlerinde (Turist kafilelerin yemeğe gittiği vakit 1 gibi) veya akşama doğru 4 gibi ziyaret edin. Bu saatlerde biraz daha sakin bir gezi yapabilirsiniz.

→Giriş ücreti ; Bazilikanın ana bölümüne giriş ücretsiz. Ancak içerideki müzeye giriş ücreti 5€ ve hazine bölümüne giriş ücreti ise 3€.

Uzun sıralara girmek yerine ‘Skip the line’ (Hızlı geçiş sistemi) adı altında 3€ gibi bir ücret ödeyerek bilet satın alabilirsiniz. Bu biletler ile sıra beklemeden bazilikaya girmek mümkün.

→Ziyaret saatleri ; 09:30-17:30

3.Büyük Kanal (Grand Canal)

Büyük Kanal
Büyük Kanal

Venedik’teki, hatta İtalya’daki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri de Büyük Kanal‘dır. Gondollarla ve tarihi binalarla dolu bu kanal, Venedik’te görülecek en güzel yerler arasında yer alıyor.

Venedik, şehri oluşturan çeşitli adaları birbirine bağlayan birçok kanala sahip. Bunlar arasında en büyüğü ise ”Büyük Kanal”dır.

13. yüzyıldan kalma 150’den fazla bina, kanalın kıyılarını muhteşem bir şekilde sıralar ve kartpostallık manzaralar sunar. Özellikle akşam saatlerinde nefes kesen fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Büyük Kanal’ı gezmenin en güzel yollarından biri de, gondol turları ve özel teknelerdir. Özel tekneler biraz lükse kaçtığından dolayı, gondol ile bu Büyük Kanal’ın bulunduğu yeri ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

4.Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü Venedik Gezilecek Yerler
Rialto Köprüsü

Venedik’te çoğu yer kalabalık, ancak Rialto Köprüsü kadar dar ve sıkış pıkış bir yer daha yok diyebiliriz.

Köprü çok büyük değil. Malum her turist köprünün en güzel yerinde fotoğraf çektirmek istiyor. Hal böyle olunca etraf ana baba günü. Bu yüzden bu köprüyü de akşam 7’den sonra ziyaret edin. Yine turist olacak, fakat çok sıkışık olmayacaktır (Kış aylarında gidiyorsanız)

Büyük Kanal’ın bir kısmını kapsayan bu köprünün tam karşısındaki kanalda gondolcular bekler, sebebi de gondoldaki turistlerin iyi pozlar yakalaması içindir. Buraya da mümkünse gondolla gidin, akşam da gidin, hatta bir de sabah gidin.

San Marco ve San Polo bölgelerini birbirine bağlayan bu köprü, 1524 yılında yıkılına kadar yüzlerce yıl ayakta durmuş. 1524’ten sonra yeniden taş bir köprü olarak yapılmış. Günümüzde gördüğünüz köprü o tarihten günümüze Venedik’in en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

5.Accademia Sanat Galerisi

Accademia Sanat Galerisi – kaynak ; flickr.com/sergey-galyonkin

İçerisine girmeden dışarıdan göz atmakla bile tatmin olabileceğiniz yapılardan biri olan Accademia Sanat Galerisi, Venedik’in turistik yerleri arasında önemli bir yere sahip.

Büyük Kanal’daki Accademia Köprüsü‘nün tam karşısında bulunan galeri, Bellini, Canaletto ve Titian gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müzedeki koleksiyon ise daha çok 19. yüzyıl ağırlıkta.

Bu galerinin bulunduğu görkemli bina, çok daha önceden bir manastırmış. 1700 yılından sonra da müzeye dönüştürülmüş.

Bu galerideki her eser birbirinden kaliteli ve görülmesi gereken eserlerden oluşuyor. Fakat aralarında kaçırılmaması gereken dünyaca ünlü eserler de vardır, bunlar ; Da Vinci’nin Vitruvius Adamı, Tintoretto’nun Apocalypse adlı eseri, Titian’ın Bakire ve Çoçuğu, Veronese‘nin Allegory of the Battle of Lepanto adlı eseridir.

→Giriş ücreti ; Online olarak alacak olursanız yetişkin 16,50€ ve 18 yaş altı çocuklar ise ücretsiz. Biletinizi müzeden alacak olursanız 13,50€ ödüyorsunuz.

→Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri 08:15-14:15 arası, haftanın diğer günleri ise 08:15-19:15.

6.Palazzo Ducale (Dükler Sarayı)

Dükler Sarayı
Dükler Sarayı

Venedik’te görebileceğiniz en ihtişamlı saraylardan biri olan Dükler Sarayı da, Venedik’in olmaz olmaz turistik cazibe merkezlerinden.

San Marco Meydanı’nı süsleyen bu görkemli sarayın içerisine de mutlaka göz atın. Dışarıdan gayet zarif ve şık olsa da, iç dekor ve mobilyalar kelimenin tam anlamıyla muhteşem.

Sarayın ön cephesinin duvarlarında bir dizi elmas desenle beyaz taştan yapılmış güzel kemerli tasarımlar yer alıyor. Saray içerisinde birbirinden değerli birçok eseri de görebiliyorsunuz. Venedik tarihini az biraz anlamak ve öğrenmek için ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden biri diyebilirim.

Sarayın San Marco Havzasına bakan kanadı yapıdaki en eski bölümdür. Bu kanat, 1340 yılında yeniden inşa edilmiş. San Marco Meydanı’na bakan kanat ise, 1424 yılında bugünkü halini almış.

→Giriş ücreti ; 25€

→Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

7.Ahlar Köprüsü

Ahlar Köprüsü
Ahlar Köprüsü

Venedik’in en romantik yeri şüphesiz Ahlar Köprüsü. Burası gondollar ile görebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Tabii gondola binme gibi bir niyetiniz yoksa da, San Marco’dan Ponte della Paglia yaya köprüsüne gidip yukarıdaki gibi birkaç fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz.

Bu köprü, eski esirleri Venedik Cenova Saraylarındaki sorgu odasına götürmek için de kullanılırmış. Köprüdeki pencereler de taş mazgallardan yapılmış. 1600-1603 yılları arasında inşa edilmiş olan köprünün altında gün batımında öpüşen çiftler, inanışa göre, aşklarının ölümsüz olacağı düşünülüyor.

Venedik’te kaçırılmaması gereken bu köprünün altına gondollar ile ulaşım da mümkün.

8.Aziz Mark’ın Çan Kulesi

Aziz Mark'ın Çan Kulesi
Aziz Mark’ın Çan Kulesi

98,6 metre yüksekliğiyle Venedik’teki en yüksek bina olma özelliğini koruyan Aziz Mark’ın Çan Kulesi, San Marco Meydanı’nın en güzel ve en eski yapılarından biri.

Tarihi 9. yüzyıla kadar uzanan bu kule, aslen gözetleme kulesi olarak kullanılmış. Günümüzde görünen kule ise 1902’de yıkılan yapının yerine inşa edilmiş.

Kulenin en tepesinde Angel Gabriel’in altın bir heykeli bulunuyor. Kule, Kırmızı tuğladan yapılmış oldukça basit bir görünüme sahip olsa da, zil gövdesi ve doruk noktası birbirinden güzel kemerler ve taş işçiliği ile süslenmiş.

Bu kulenin tepesine çıkarak, Venedik’teki hemen her yeri çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Kuleye asansör ile çıkıyorsunuz. Çoğu zaman kalabalık oluyor. Bu yüzden de uzun kuyruklara girmeniz gerekebiliyor.

9.Murano Adası

Murano Adası
Murano Adası

Venedik gezilecek yerler arasında en renkli adalardan biri olan Murano Adası, Venedik’in merkezinden biraz daha farklı havası ve yapıları olan bir ada.

Birkaç kanal ve köprü ile birbirine bağlanmış, birkaç küçük adadan oluşan Murano Adası, Venedik’in San Marco Meydanı gibi bir turist trafiğine sahip değil. Oldukça turistiktir, fakat Venedik’in en gözde yerleri ile kıyaslandığında çok daha sakin bir atmosfere sahip diyebilirim.

Santa Maria Bazilikası, Campo Santo Stefano ve Palazzo Da Mula gibi yerler, adada kaçırılmaması gereken yapılardan. Ayrıca bu ada, cam üfleme sanatı ile ünlüdür. Venedik’ten ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek cam üfleme sanatıyla yapılmış birçok hediyeliği bu adada bulabilirsiniz.

10.Santa Maria della Salute Bazilikası

Santa Maria della Salute Bazilikası
Santa Maria della Salute Bazilikası

Venedik’in tarihi yerleri arasında görülmeye değer bir diğer dini yapı ise, Santa Maria della Salute Bazilikası’dır. Venedik’teki en ünlü ikinci kilise muhtemelen burasıdır ve San Marco Bazilikası kadar olmasa da oldukça kalabalık ve ünlüdür.

Roma Katolik Kilisesi’nin küçük bir bazilikası olarak belirlenmiş olan bu dini yapı, 1687 yılında inşa edilmiş. Barok tarzıyla dikkat çeken yapı kolay ulaşılabilir bir konumda olduğundan dolayı da görülmeye değer.

Altıgen tasarımı ile oldukça şık bir görünüme sahip bu bazilikanın içerisine de mutlaka göz atın derim.

Giriş ücretsiz

→Ziyaret saatleri ; 08:30-17:30

11.Acqua Alta Kütüphanesi

Acqua Alta Kütüphanesi
Acqua Alta Kütüphanesi – Venedik gezilecek yerler listesi

Venedik’in popüler turistik yerlerinden biri olmasa da, çok kısa zamanda Venedik’te gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alacak çekim merkezlerinden biri diyebilirim.

Libreria Acqua Alta adında havalı bir kitapçı, kitaplarını ve dergilerini küvetlere, su geçirmez kaplara ve hatta tam boyutlu bir gondola yerleştirmiş. Bu kitaplar, çok benzersiz ve tuhaf bir ortam yaratıyor, mutlaka görülmeli.

Venedik’teki bu kitapçı, son zamanlarda instagram fotoğraflarının vazgeçilmez adreslerinden biri olarak bilinir. Bu yüzden Venedik’te popüler bir instagram spotu arıyorsanız bu kitapçıya göz atmayı unutmayın.

12.Scala Contarini Del Bovolo

Scala Contarini Del Bovolo
Scala Contarini Del Bovolo

Venedik’in gezilecek yerleri arasında oldukça dikkat çeken yapılardan biri olan Scala Contarini Del Bovolo da, bu şehirde kaçırılmaması gereken çekim merkezlerinden.

Venedik’te havalı ve gizli bir cazibe merkezi arıyorsanız, spiral merdivenli bu saraya mutlaka uğrayın. Cüzi bir giriş ücreti ödeyerek görebileceğiniz bu saray, Venedik’te az bilinen, fakat en romantik olan yerlerden biri.

15. yüzyılda inşa edilmiş bu kıvrımlı saray, Rönesans tarzı ile sevebileceğiniz saraylardan biri. Sarayın en üst katına çıkmayı unutmayın. Buradan şehrin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabiliyorsunuz.

→Giriş ücreti ; Yetişkinler için 7€, 12 yaş altı çocuklar ise ücretsiz

→Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

13.Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası

Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası
Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası

Şehrin en büyük kiliselerinden biri olarak bilinen Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası, küçük bazilika statüsüne sahip görkemli bir dini yapı ve Venedik gezilecek yerler listesindeki en önemli tarihi yapılardan biri.

Venedik’teki tarihi yapılar arasında en çok ziyaret edilen yerlerden biri olması, farklı ve zengin bir iç dekora sahip olmasıyla öne çıkan yapı, şehirdeki en rahat görebileceğiniz cazibe merkezlerinden biri.

Kilisenin inşaasına 1250 yılında başlanmış olsa da, 14. yüzyıla kadar tamamlanamamış.

Bazilika içerisinde birbirinden değerli ve ünlü eserleri de görebiliyorsunuz. Kaçırılmaması gerekenler ise, Donatello‘nun Baptis John heykeli ve Titian‘a ait Meryem’in Göğe Yükselişi adlı eseri sayılabilir.

14.San Giorgio Maggiore Kilisesi

San Giorgio Maggiore Kilisesi
San Giorgio Maggiore Kilisesi

Venedik’te gezilecek yerler arasında bir diğer önemli dini yapı olan San Giorgio Maggiore Kilisesi aynı isimdeki adanın en güzel yapılarından biri.

San Giorgio Maggiore adasının manzarası, Venedik’teki her ziyaretçinin tanıdığı ve muhtemelen şehirdeki en çok fotoğraflanan yerlerden biri diyebilirim. Ada, güzel bir manzaradan çok daha fazlasıdır. Venedik’in güzelliğinin tadını çıkarmak ve tarihi içine çekmek için mükemmel, sessiz bir bölgedir. Bu adadaki en önemli cazibe merkezi ise, mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle öne çıkan San Giorgio Maggiore Kilisesi’dir.

 • Giriş ücretsiz

15.Aziz Mark’ın Saat Kulesi

Aziz Mark'ın Saat Kulesi
Aziz Mark’ın Saat Kulesi

Venedik’te görülecek yerler arasında oldukça popüler yapılardan biri olan Aziz Mark’ın Saat Kulesi, San Marco Meydanı’nda bulunuyor.

Erken bir Rönesans binası olan bu kule, Maurizio Codussi tarafından tasarlanmış ve inşaatına 1496 yılında başlanmış.

Saat, zamanı, ayın evresini ve Zodyak’ın baskın işaretini gösteriyor. Venedik’te kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

16.Fenice Tiyatrosu

Fenice Tiyatrosu
Fenice Tiyatrosu

Venedik’te görülmesi gereken yerler arasında olan Fenice Tiyatrosu, bir opera evidir. İtalya’daki en önemli opera binalarından biri olan Fenice, 1792 yılında kurulmuş ve birçok kez yangın geçirip yeniden inşa edilmiş.

Kaçırılmaması gereken gezilecek noktalar arasında, mutlaka uğrayın deriz.

17.Burano Adası

Burano Adası
Burano Adası

Murano Adası ziyaretinden sonra bir de Burano Adası‘na göz atın. Burası da, en az Murano Adası kadar renkli ve güzeldir. Büyük Kanal’dan hareket eden feribotlarla veya özel tekne kiralayarak daha lüks bir şekilde bu adalara ulaşabilirsiniz.

Renkli evleriyle instagram fotoğrafları için en ideal yerlerden biri olan Burano Adası da, zamanınız varsa mutlaka görülmeli.

18.Cannaregio

Cannaregio – Kaynak ; flickr.com/michael-portrayinglife.com

Cannaregio, Venedik’in en büyük ikinci bölgesi olmasına rağmen, şehirdeki en az ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri. Burası bir bölge ve bu bölgede birbirinden renkli tarihi binaları, güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz birbirinden özel spotları bulabilirsiniz.

Burada sokaklar küçük kasaplar ve fırıncılar ile sıralanmış ve gerçek Venedik yaşamından bir dilim sunuyor. Aynı zamanda Yahudi inancının Venedik Cumhuriyeti tarafından yaşamaya zorlandığı Venedik gettosuna da ev sahipliği yapıyor.

19.Ca’ d’Oro

Ca’ d’Oro – kaynak ; flickr / sarragoldsmith

Venedik’teki gotik mimarinin en önemli örneklerinden biri olan Ca’ d’Oro adlı bu saray, süslü mimarisinin yanı sıra içerisinde yer alan Giorgio Franchetti müzesiyle görülmeye değer çekim merkezlerinden.

Büyük Kanal’ın kıyısında yer alan saraya, ‘Altın Saray’ (Ca’ d’Oro) denilmesinin sebebi ise, cephesinin bir zamanlar altın varaklarla kaplı olması. Günümüzde altın varaklar solmuş olsa da, binanın mermeri hâlâ güneş ışığında parlamaya devam ediyor.

Günümüzde Palazzo Ca ’d’Oro, küçük ama etkileyici bir sanat koleksiyonuna sahip bir sanat müzesi olan Galleria Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro’ya ev sahipliği yapıyor. Koleksiyon, Baron Giorgio Franchetti’nin 19. yüzyılda dünyanın hemen her yerinden topladığı eserlerinden oluşuyor. Müzedeki koleksiyon, 1916 yılında müzenin İtalyan Hükümeti tarafından devralındığı günden beri de genişlemeye devam ediyor.

20.Lido

Lido – kaynak ; flickr / andrew miller

Venedik’te denize girilecek bir yer arıyorsanız Lido adasından başka bir yere bakmanıza gerek yok.

Venedik lagününü Adriyatik Denizi’nden ayıran uzun (12 kilometrelik) kum şeridi, Avrupa’nın ilk gerçek sahil beldesiymiş ve 20. yüzyılın başlarında, Avrupa’nın en gözde su kaynağı olarak biliniyormuş. Günümüzde burada hâlâ büyük oteller hizmet veriyor, ayrıca bu otellere ait özel plaj alanları da bulunuyor.

Halk plajları ise, adanın kuzey ucunda, San Nicolo kilisesinin yakınında yer alıyor. Lido adasını yürüyerek veya bisikletler ile rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Görülecek çok fazla şey olmasa da, Venedik’te denize girmek istiyorsanız Lido adasını da listenize ekleyebilirsiniz.

21.Torcello Adası

Venedik gezilecek yerler blog
Torcello Adası – kaynak ; flickr / Jenna Rose Robbins

Venedik’in ikinci plana atılan adalarından bir tanesi olan Torcello, aslında şehirdeki en güzel adalardan biri.

Eskiden bu ada Venedik’in en fazla nüfusuna sahip yeriymiş. Günümüzde ise ikinci planda kalan bir ada olarak biliniyor. Zamanda geriye gidebileceğiniz bu adada birçok hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Ayrıca yeme içme için seçeneklerini de adada bulabiliyorsunuz.

Torcello’nun öne çıkan özelliklerinden biri, taştan yapılmış eski bir sandalye olan Attila’nın Tahtı. Kasabanın ana meydanında yer alır ve bu sandalyenin Hun Kralı Attila tarafından kullanıldığına inanılır.

Torcello Kilisesi veya Santa Maria Assunta Kilisesi olarak bilinen tarihi yapı ise, adada görebileceğiniz bir diğer çekim merkezi. Venedik Lagünü’ndeki en eski yapı olan bu kilisenin iç mekanlarında yer alan 12. ve 13. yüzyıldan kalma mozaikler ilginizi çekebilir.

Lagünü güzel bir şekilde görmek ve belki de manzaranın birkaç fotoğrafını çekmek istiyorsanız, çan kulesinin tepesine çıkmanızı öneririm.

Torcello Adası’nı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız bu adaya Burano’dan gidin. Burano ile Torcello arası vapurla sadece 5 dakika sürüyor.

22.Peggy Guggenheim Collection

Venedik Gezi Rehberi
Peggy Guggenheim Collection – kaynak ; flickr / Nathan Hughes Hamilton

Büyük Kanal üzerindeki Palazzo Venier dei Leoni’de (aynı zamanda Peggy’nin eski evi) bulunan koleksiyon, Magritte, Picasso, Pollock, Chagall ve Dalí gibi sanatçıların eserlerini içeriyor. Müzenin heykel bahçelerinde ise, Calder, Holzer, Caro, Judd ve Hepworth’un eserlerini görebilirsiniz.

Amerikan sanat koleksiyoncusu Peggy Guggenheim tarafından toplanan birçok eserler kurulmuş olan müze, açıldığı günden günümüze sadece Venedik’in değil, İtalya’nın da en önemli cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

İtalya’nın büyük sanat müzelerinin çoğu Orta Çağ ve Rönesans ustalarıyla dolu olsa da, bu müze 20. yüzyılın ilk yarısından itibaren Amerikan ve Avrupa sanatına odaklanıyor.

→Giriş ücreti ; Yetişkinler 15€ ve çocuklar ise 9€.

→Ziyaret saatleri ; Salı günleri kapalı. Diğer günler 10:00-18:00

23.Correr Civic Museum

Correr Civic Museum – kaynak ; flickr / Zeetha

Museo Correr olarak da bilinen Correr Civic Museum, Venedik tarihinin yanı sıra eski kraliyet mahallelerinden sanat ve eserleri sergileyen şehrin en büyük müzelerinden biri.

Dükler Sarayı’nı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Correr Şehir Müzesi’ni de içeren kombineli biletlerden satın almayı düşünebilirsiniz.

1922 yılından beri Venedik gezilecek yerler listesinin en popüler cazibe merkezi olan San Marco Meydanı’nda bulunan bu müze, Venedik sanatını ve tarihini merak edenlerin mutlaka göz atması gereken bir yer.

Etkileyici neoklasik odalarıyla 19. yüzyılda kral ve imparatorların evi olan Napolyon kanadında, o dönemin en büyük heykeltıraşlarından Antonio Canova’nın (1757-1822) eserlerinden oluşan önemli bir koleksiyon da var. Ayrıca bu müzede, 1552-1616 yılları arasında mimar Vincenzo Scamozzi tarafından tasarlanan ve bir zamanlar Venedik Cumhuriyeti’nin en önemli sivil makamlarının barındırıldığı Yeni Sulh Hakimleri “Procuratie Nuove” da ziyaret edilebilir.

Bu geniş odalarda şu anda kamu kurumları, günlük yaşam, denizcilik başarıları ve yerel festivaller gibi şehrin tarihinin çeşitli yönlerini belgeleyen koleksiyonlar bulunuyor. İkinci katta ise, Venedik’te resmin başlangıcından 16. yüzyıla kadar olan dönemi kapsayan Sanat Koleksiyonu sergisi yer alıyor.

 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

24.Church of Saint Sebastian (San Sebastiano Kilisesi)

Venedik gezilecek yerler blog

Venedik Rönesansı ustası Paolo Tiepolo’nun en büyük eserlerinden bazılarının bulunabileceği San Sebastiano Kilisesi de, Venedik’te görülmeye değer tarihi yapılardan biri.

Mimari yapısından çok içerisinde yer alan Paolo Veronese’nin tablo serisiyle dikkat çeken kilise, Venedik’in en hareketli ve en merkezi bölgelerinden biri olan Dorsoduro’da bulunuyor.

16. yüzyıldan kalma bir Roma Katolik kilisesinde ayrıca Tintoretto ve Titian’ın resimlerini de görebiliyorsunuz.

25.Scuola Grande di San Rocco

Venedik Gezi Rehberi
Scuola Grande di San Rocco – kaynak ; flickr / Slice of Light

Bu etkileyici beyaz mermer bina, 1515-1560 yılları arasında San Rocco’ya adanmış bir hayır kurumuna ev sahipliği yapmak için inşa edilmiş.

Roma için Sistine Şapeli ne ise Venedik için Scuola Grande di San Rocco odur. Daha çok Tintoretto’ya ait iç mekan süslemeleriyle turistlerin ilgisini çeken bu tarihi yapı, Venedik’in en çok ziyaret edilen binalarından biri olmasına rağmen çoğu zaman ikinci planda kalıyor.

İç mekandaki duvarlar ve tavan Tintoretto’nun birbirinden değerli eserleriyle dikkat çekiyor.

İki katlı bir bina olan Scoula Grande di San Rocco’nun sadece 3 odası ziyaretçiye açık. Ayrıca bu binayla aynı meydanda yer alan Saint Rocco Kilisesi’ne göz atmayı da unutmayın. Girişler ücretsiz.

→Giriş ücreti ; 10€

→Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 09:30-17:30

26.Ca’ Rezzonico

Rezzonico Sarayı – kaynak ; flickr / Claudio Quezada

Rezzonico Sarayı, 18. yüzyıl Barok ve Rokoko dönemlerinin canlı bir resmini sunuyor. Venedik’in en ilgi çekici yapılarından biri olan saray, Venedik’in Barok mimarisinin ustası Baldassare Longhena tarafından tasarlanmış ve yapımına başlanmış olsa da, yaklaşık 100 yıl sonra 1750’de Giorgio Massari tarafından tamamlanmış.

Mobilyalar ve koleksiyonlar, ipek duvar kaplamaları, zarif bitiş detayları ve Flaman duvar halılarından oluşan iç dekorasyonu da dahil olmak üzere binanın boyadığı resmi tamamlıyor.

Bugün Settecento Veneziano müzesine ev sahipliği yapan saray, hem sanat hem de tarih meraklılarını bir araya getiriyor.

Dorsoduro bölgesinde Büyük Kanal’ın kıyısında yer alan saray, Bon ailesinin mimarı Baldassare Longhena tarafından tasarlanmış ve 17. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş. Yıllar sonra, saray Rezzonico ailesi tarafından satın alınmış ve Giorgio Massari tarafından restore edilerek günümüzdeki halini almış.

→Giriş ücreti ; Yetişkinler 12€, 6-14 yaş arası çocuklar için ise 9,50€

→Ziyaret saatleri ; Salı günleri kapalı olan sarayı haftanın diğer günleri 10:00-17:00 saatleri arası görebilirsiniz.

27.Museo Storico Navale di Venezia

Denizcilik Tarihi Müzesi – kaynak ; flickr / Dimitris Kamaras

Venedik Arsenali’nin yakınında bulunan Cumhuriyet’in sayısız deniz savaşından getirilen etkileyici ganimetlerin yanı sıra denizdeki kurtarmalar için ahşap paneller üzerine yapılan adak tablolarını içeren büyüleyici koleksiyonları sergileyen Denizcilik Tarihi Müzesi de, Venedik gezilecek yerler listesine eklenebilecek popüler cazibe merkezlerinden biri.

Bu müze, İtalyan denizci ruhunun her zaman ne kadar cüretkar olduğunu daha net bir şekilde ortaya koymak için tarihi hafızanın bir sergi alanı olarak sahiplenen İtalyan Donanması’na aittir.

Müzenin ana binasının zemin katı ve ilk iki katı esas olarak Serenissima ve İtalyan Donanması’nın şirketlerine, karakterlerine ve ekipmanlarına ayrılmıştır; Diğer antik İtalyan denizcilik cumhuriyetlerinin tanıklıkları da ikinci katta yer alıyor.

→Giriş ücreti ; Yetişkinler için 10€, 6-14 yaş arası çocuklar için ise 7,50€.

→Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 11:00-17:00

Venedik’ten Ne Alınır ?

Venedik, tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin yanı sıra, alışveriş spotlarıyla da adından söz ettiren İtalyan şehirlerinden bir tanesi. Venedik’e özgü birçok farklı hediyelik bulabileceğiniz gibi, İtalya’nın diğer şehirlerinde bulabileceğiniz ilgi çekici şeyleri de bu şehirde bulabilirsiniz.

İşte Venedik’ten alınabilecek en popüler şeyler ;

Murano Camları

Venedik'ten ne alınır ?

Murano Camı dünyaca ünlü ve dünyada üretildiği tek yer vardır ; Venedik yakınlarındaki Murano Adası.

Murano Adası, üfleme cam sanatıyla ünlenmiş adalardan biri. Burada camdan yapılmış aklınıza gelebilecek hemen her şeyi fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Ayrıca bu adadaki fabrikalar ziyaretçilere açık olduğundan dolayı, Murano Camı oluşturma sürecini de izleme şansınız olacak.

Lambalar, şamdanlar, mücevherler, bardaklar, vazolar gibi birçok farklı hediyelik eşyayı burada bulabilirsiniz. Fakat adadan Murano Camı alırken doğru yere gittiğinizden de emin olun, çünkü bazı dükkanlar Çin ve Tayvan’dan üretilmiş ürünleri satıyorlar. Gerçek bir şey satın aldığınızdan emin olmak istiyorsanız, Murano camının Venedik’teki en iyi mağazası olduğu söylenen Cenedese’ye gidin.

Burano Dantelleri

Venedik ten ne almalı

Venedik’te en az Murano Camı kadar ünlü olan Burano Dantelleri de, Venedik’ten vapurlarla gidebileceğiniz Burano Adası’ndan satın alınabilir. Şehir merkezinde de bu dantelleri bulabiliyorsunuz, fakat fiyat daha pahalı ve çeşit çok az olduğundan Burano Adası’na uğramayı düşünebilirsiniz.

Burano Adası’na teknelerle 50 dakika gibi bir sürede gidebilirsiniz. Dantel burada 400 yılı aşkın bir süredir üretiliyor ve hâlâ neredeyse tüm dünyaya ihraç ediliyor.

Dantel tekniği çok karmaşıktır ve bu nedenle, gerçekten kendi başına bir sanat eseri olduğu söylenebilir – seri üretimle ilgisi yoktur.

Bu danteller için yaklaşık 1 saatlik yolculuk yapmaya gerek yok, Venedik merkezindeki birçok hediyelik eşya dükkanında bu dantelleri bulabilirsiniz. Fakat yine Çin veya Tayvan ürünü almadığınızdan da emin olun derim.

Gerçek bir şey satın aldığınızdan emin olmak için, yani Burano’da yapılmış bir dantel arıyorsanız, San Marco Meydanı’na çok yakın olan ünlü Il Merletto mağazasını ziyaret edebilirsiniz.

Venedik Maskeleri

Venedik Alışveriş Rehberi

Eski günlerde Venedikliler sadece ünlü Karnaval için değil, hemen hemen her gezi için maske takarlardı, örneğin akşam yemeği, kumarhane, tiyatro gibi.

Bir zamanlar tüm parasını kaybeden ve dilenciliğe başvuran zenginler bile yüzlerini ve utançlarını gizlemek için maske takarlardı. En önemli karakter maskelerinden bazıları, kökenini “Commedia dell’arte” adlı Venedik tiyatro oyununda bulur.

Venedik’te hemen her sokak başında maske satan yerler var. Çoğu Venedik yapımı değil, fakat orijinal bir maske almak isterseniz Rialto Köprüsü yakınında yer alan Tragicomica adlı mağazaya göz atabilirsiniz. Fiyatlar 30€ ile 2500€ arasında değişiyor.

Kapı Tokmakları

Venedik Alışveriş Rehberi

Venedik’te tarihi yerel binaların kapılarında sıklıkla görebileceğiniz kapı tokmakları şehirde oldukça yaygındır. Metalden yapılmış kapı tokmaklarında genellikle bir hayvan başı bulunur; Venedik için geleneksel olarak aslan başıdır. Kafaya, kapı çekici görevi gören bir halka takılmıştır.

Geleneksel olarak, kapı tokmakları gerçek sanat eserleri olmuştur çünkü çoğu zaman evin sahibi olan kişinin zenginliğini ve refahını sembolize ederlerdi. Günümüzde kapı tokmakları harika bir hediyedir.

Eğer yeteri kadar bütçeniz varsa, Fonderia Artistica Valese adlı Venedik dökümhanesi tarafından üretilen orijinal kapı tokmaklarını almayı düşünebilirsiniz. Bu firmanın mağazasını San Marco bölgesinde bulabilirsiniz.

Bellini

Venedik ne alinir

Bellini, yaklaşık 80 yıl önce Venedik’te icat edilen bir kokteylin adıdır. Dünyaca ünlü Harry’s Bar’ın kurucusu Giuseppe Cipriani tarafından icat edilmiştir. Barın kendisi, 1323, Calle Vallaresso’da, San Marco meydanına yakın bir konumda bugün de hizmet veriyor.

Yıllar boyunca Charlie Chaplin, Aristotle Onassis, Ernest Hemingway, Truman Capote, Orson Welles gibi dünyaca ünlülerin uğrak yeri olmuştur.

Bugün bile VIP’ler, Bellini’lerinin tadını çıkarmak için Harry’s Bar’a sık sık gelirler. Bellini, şeftali ve Prosecco’dan (Şampanya’nın İtalyan versiyonu) oluşur. Şeftaliler sıkılır ve suyu Prosecco ile karıştırılır. Bellini’nin servis edildiği bardaklar çok soğuk olmalıdır. Tipik Venedik Bellini için sadece beyaz şeftali kullanılır.

Ayrıca Bellini’nin icat edildiği bu bar, birçok turistin Venedik gezilecek yerler listesine eklediği çekim merkezlerinden biri. Fiyat biraz pahalı olsa da, çok fahiş bir fiyat olmadığından denenebilir.

Venedik Kaç Günde Gezilir ?

Venedik için 2 günlük bir süre yeterli oluyor. Fakat daha uzun süre kalacak olursanız da, yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Yukarıdaki turistik cazibe merkezlerini ziyaret ettikten sonra şehirde hâlâ zamanınız kalırsa, Venedik’in diğer adalarını keşfedebilir, gece hayatı veya alışveriş için de zaman ayırabilirsiniz.

Venedik’te Ne Yenir ?

foto kaynak ; flickr / tracyelaine

Venedik, yeme içme konusunda İtalya’nın en fazla seçenek sunan şehirlerinden biri. Bu şehirde hemen her damak zevkine uygun lezzetleri bulabiliyorsunuz. Özellikle makarna ve pizza ile aranız iyiyse, Venedik’te yemek konusunda çok fazla seçeneğiniz oluyor.

Venedik’te mutlaka denenmesi gereken popüler lezzetlerden bazıları ;

Bigoli in Salsa ; Uzun, kalın, tam buğdaydan yapılmış makarna türleridir ve spagetti’ye benzer. Makarnaya eşlik etmek için soğan ve tuzlu balıktan (sardalya veya hamsi) oluşan bir sos kullanılır.

Risi e Bisi ; Venedik usulü pirinç ve bezelyeden yapılan bir yemek. Çok doyurucu olmasa da, öğle yemeği veya akşam yemeğinde başlangıç olarak tercih edilebilir.

Baccala mantecato ; Baccala mantecato veya kremalı kurutulmuş morina balığı, balığın zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandırılmış pürüzsüz bir köpük halinde ıslatılması, haşlanması ve harmanlanmasıyla hazırlanır.

Sarde in Saor ; Sirke, soğan, kuru üzüm ve çam fıstığı ile marine edilmiş kızarmış sardalya filetosundan oluşan saor, Orta Çağ’da Venedikli denizciler ve balıkçılar tarafından tasarlanmış yemeklerden biri.

Venedik’te ne yenir ? adlı yazımıza göz atarak daha detaylı lezzetleri ve popüler mekanları da bulabilirsiniz.

Venedik’te Nerede Kalınır ?

Venedik Gezilecek Yerler
Venedik Gezilecek Yerler Blog

Venedik’te konaklama için birçok bölge bulunmaktadır. Bunlar arasında gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölge ise şüphesiz San Marco bölgesidir.

Bu bölge, Venedik’teki en önemli turistik yerlere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca buradan şehirdeki hemen her yere en kolay şekilde ulaşabiliyorsunuz. Artı, buradan Murano ve Burano adalarına giden feribotları da bulabilirsiniz. Ayrıca gondolların büyük bir bölümü de burada bulunuyor. Yani Venedik için aradığınız hemen her şeyi bir arada bu bölgede fazlasıyla bulabilirsiniz.

Tabii böylesine güzel, merkezi ve her şeyin bir arada olduğu bölgede, otel fiyatları biraz pahalı olabiliyor. Bu yüzden bu bölgede konaklamak isterseniz, çıtanızı biraz düşürün. Yani normalde 4 yıldızlı bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgede 3 yıldızlı bir otele göz atın deriz.

Venedik Gezilecek Yerler Haritası
Venedik Görülmesi Gereken Yerler

Venedik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek popüler otellerden bazıları ise ;

Hotel Saturnia & International – 4 Yıldız

Bölgedeki en çok tercih edilen otellerden biri olan bu tesis, konum olarak San Marco Meydanı’nın tam kalbine 5 dakika yürüme mesafesinde ve Fenice Tiyatrosu’nun hemen yanında yer alıyor. Bu otelden şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne 5-15 dakika içerisinde yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca otelin oldukça yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Oteli incelemek veya rezervasyon için tıklayın

Centauro Hotel – 3 Yıldız

Bölgedeki orta bütçeli tesislerden biri olan Centauro Hotel, Venedik’in en çok tercih edilen otellerinden biri. Çünkü bu otel, çoğu zaman erken rezervasyon fırsatlarıyla şehirdeki en uygun 3 yıldızlı otellerden biri olabiliyor. Eğer 2-3 ay öncesinden Venedik’te rezervasyon yapmayı planlıyorsanız, bu otele de bir göz atın deriz. Aile odaları da olan bu otel tam olarak San Marco Meydanı’na ve Rialto Köprüsü’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Oteli İncelemek veya rezervasyon yapmak için tıklayın

Venedik Gezilecek Yerler Videosu

Venedik gezilecek yerler listesi tabii ki bu 27 yer ile sınırlı değildir. Bu turistik yerlere ek olarak daha birçok tarihi yapıdan ve turistik yerlerden bahsetmek mümkün. Fakat, Venedik’te 2-3 günlük bir gezi planlıyorsanız, ilk olarak bu 27 yere göz atın. Daha fazla zamanınız kalırsa da, diğer gezilecek noktalara göz atabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!