Ana SayfaAlmanyaMünih Gezi RehberiMünih'te Nerede Kalınır ? & En Güzel 6 Semt Ve Oteller

Münih’te Nerede Kalınır ? & En Güzel 6 Semt Ve Oteller

Bavyera’nın başkenti Münih, Almanya’nın üçüncü büyük şehri ve dünya çapında Bavyera kültürünün ünlü kutlaması olan yıllık Oktoberfest ile tanınıyor. Isar nehrinin kıyısında yer alan şehir, dünyanın her yerinden eğlence ve macera arayan ziyaretçileri çeken çok sayıda ilginç tarihi mekan, kültürel cazibe merkezi ve güzel mimari ile dolu. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Münih’te nerede kalınır ? sorusuna en iyi cevabı bulmak için az da olsa araştırma yapmak gerekebiliyor, özellikle düşük bütçeli bir Münih gezisi planlıyorsanız.

Münih’te çok sayıda bölge/mahalle olabilir, ancak kaçırılmaması gereken bir yer var ; Altstadt. Eski Şehir bölgesi olarak da bilinen Altstadt, tarihi binalar, meydanlar, müzeler, mağazalar ve pazarlarla dolu. Ayrıca burası şehrin tam kalbinin attığı yer. Eğer turist trafiğiyle aranız iyi ve diğer semtlere nazaran biraz daha pahalı bir bölgede konaklamayı dert etmiyorsanız, Altstadt, sizin için Münih’te kalınacak en iyi yer olacaktır. Tabii Münih’te nerede kalınır ? sorusuna alternatif olabilecek daha birçok semt var, yazının devamında bu bölgelerden de bahsettik.

Münih’te Nerede Kalınır ? & En İyi ve En Güzel Semtler ve Otel Tavsiyeleri

 • Münih gezilecek yerler listesindeki önemli çekim merkezlerine yakın olmak için kalınacak en iyi bölge ; Altstadt
 • Münih’te en ucuz ve en uygun fiyatlı 4-5 yıldızlı otelleri bulabileceğiniz bölge ; Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt
 • Münih gece hayatı için kalınacak en iyi bölge ; Maxvorstadt
 • Turistlerden ve trafikten biraz daha uzak bir bölge için ; Schwabing
 • Ailece kalınacak en iyi ve en popüler bölge ; Au-Haidhausen
 • Ludwigsvorstadt’a alternatif ucuz bölge ; Nymphenburg

1.Altstadt

(Münih Eski Şehir Merkezi – Altstadt-Lehel)

Münih Otel Tavsiyeleri
Altstadt Bölgesi

Münih’te 1-2 gün kısa bir süre konaklamayı planlıyor ve şehri çabucak keşfetmek istiyorsanız, Münih şehir merkezi olarak da bilinen Altstadt, şehirdeki en iyi kalınacak semt.

Bu bölge, şehir merkezinin dışındaki diğer semtlere nazaran biraz daha pahalı, ancak bütçenizi biraz daha artırabilirseniz, en iyi konaklama deneyimini bu bölgede yaşayabilirsiniz. Burada, zamanınızı eski sokakları keşfederek, ilginç mimariyi izleyerek ve alışveriş yaparak geçirebilirsiniz. Ayrıca Münih’in önde gelen turistik yerlerinin büyük bir bölümüne de bu bölgeden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Altstadt, Münih’in merkezi, Marienplatz ise, Altstadt’ın. Bu meydan, şehrin tam kalbi. Tüm aksiyonun ortasında olmak istiyorsanız, bu bölgede otel seçimi yaparken Marienplatz adlı bu meydana da yakın olmak isteyebilirsiniz. Tabii otel fiyatlarının meydana yaklaştıkça biraz daha arttığını da unutmayın.

Münih’in simgesi olan Frauenkirche Katedrali ve Aziz Petrus Kilisesi de burada bulunuyor. Bölge aynı zamanda şehrin en büyük ikinci bira bahçesi olan Chinesischer Turm’a da ev sahipliği yapıyor.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, harika otel seçeneklerinden birinci sınıf restoranlara, birçok mağaza, kafe, bar, kulüp ve güzel meydanlara kadar ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Almanya’nın en pahalı şehirlerinden biri olan Münih’te, süper merkezi bir yerde konaklamanın da ciddi anlamda pahalı olabileceğini unutmayın. Burada çok sayıda otel seçeneği var, fakat bu otellerin büyük bir bölümü 4-5 yıldızlı lüks otellerden oluşuyor. Orta bütçeli ve düşük bütçeli otel sayısının sınırlı olduğunu unutmayın.

NOT ; Bütçeniz kısıtlıysa ve yine de Altstadt bölgesinde konaklamak istiyorsanız, Marienplatz adlı meydana mümkün olduğunca uzak olan otelleri inceleyin deriz. Meydana uzak olan oteller, yakın olanlara nazaran biraz daha uygun fiyatlı olabiliyor.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Tüm aksiyonun ortasında olmak istiyorsanız
 • Hemen her yere yürüyerek gitmeyi planlıyorsanız
 • Otel, restoran, kafe, bar ve alışveriş konusunda en fazla seçeneğe sahip olmak istiyorsanız
 • Şehrin en yoğun turist trafiğine aldırış etmiyorsanız
 • Lüks otel seçenekleri arıyorsanız

ALTSTADT’TA GEZİLECEK YERLER

Münih’in kalbinin attığı yer olan Marienplatz adlı meydanın dışında bu bölgede, aslen 1474’te inşa edilen ve II. Dünya Savaşı’nın ardından yeniden inşa edilen Münih’in eski belediye binası Altes Rathaus’u, büyük bir açık hava pazarı olan Viktualienmarkt’ı, Aziz Petrus Kilisesi’ni, Frauenkirche Katedrali’ni, Bavyera Ulusal Müzesi’ni, Glockenspiel’i ve Neues Rathaus’u (Yeni Belediye Binası) görebilirsiniz.

En Popüler Altstadt Otelleri

Platz Hotel - Superior
Platz Hotel – Superior

2.Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt

(Münih’in En Ucuz Bölgesi)

Münihte nerede kalınmalı
Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt – Kaynak ; flickr / Fred Romero

Münih’i Oktoberfest için ziyaret ediyor veya şehrin en ekonomik konaklama birimlerini arıyorsanız Ludwigsvorstadt, Münih’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en iyi bölgedir.

Şehrin en gözde yerlerinden biri olan Ludwigsvorstadt, Münih merkez istasyonunun güneyinde yer alır ve şehre trenle geliyorsanız ulaşması oldukça kolaydır.

Bölgedeki konaklama birimlerinin çoğu, bölgeye çok kültürlü bir his veren birçok Orta Doğu kafesi ve mağazasıyla Küçük İstanbul olarak adlandırılan Hauptbahnhof’un çevresinde yer alıyor.

Ludwigsvorstadt, birçok U-Bahn, S-Bahn ve tramvay ile Münih’in toplu taşıma sistemine iyi bağlantılara sahiptir ve bu da şehirde seyahat etmeyi kolaylaştırır.

Münih’in göçmen nüfusunun büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan bu bölge, Altstadt’ın güneyinde yaklaşık 30 dakika yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Yani bu bölgede konaklayarak da Altstadt’ın, yani şehir merkezinin sunduğu olanaklardan yararlanabilirsiniz.

Bu bölge, özellikle Oktoberfest zamanında dolup taşıyor, ayrıca festivalin olduğu zamanda oteller çok ucuz olmuyor. Ancak Münih’i festival zamanı ziyaret etmiyor ve çok ucuz bir bölgede konaklamak istiyorsanız Ludwigsvorstadt tam size göre. Bu bölgenin Oktoberfest için popüler bir yer olmasının nedeni ise, bölgenin, festivalin yapıldığı yer olan Theresienwiese‘e ev sahipliği yapıyor olmasıdır.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Oktoberfest zamanında Münih’i ziyaret ediyor ve festival alanı olan Theresienwiese’e çok yakın olmak istiyorsanız
 • Altstadt’a çok uzak olmak istemiyorsanız (İki bölge arası yürüyerek 30-40)
 • Münih’i festival dışında ziyaret ediyor ve şehirdeki en ekonomik konaklama birimlerini arıyorsanız
 • Sırt çantalı gezginlerin en çok tercih ettiği bölgede olmak istiyorsanız
 • Uygun fiyatlı ve bol çeşitli restoran, cafe, bar ve alışveriş mağazaları arıyorsanız
 • Münih’in en canlı ve en hareketli bölgesinde konaklamak istiyorsanız
 • Geceleri için de planınız varsa (Bu bölge, Maxvorstadt kadar olmasa da iyi bir gece hayatı deneyimi sunuyor)

En Popüler Ludwigsvorstadt Otelleri

Cocoon Hauptbahnhof
Cocoon Hauptbahnhof

3.Maxvorstadt

(Münih gece hayatının kalbi)

Münih te nerede kalınmalı
Maxvorstadt Bölgesi

Bir sanat ve kültür aşığıysanız ve Münih’te mümkün olduğunca çok müze ziyaret etmek istiyorsanız, Maxvorstadt tam size göre! Münih’te 50’den fazla müze bulunuyor ve bu müzelerin büyük bir bölümü tam olarak bu bölgede yer alıyor. Yani bölge, daha çok sanatseverlere hitap eden bir yer diyebiliriz.

Diğer önemli görülecek yerler arasında Bavyera Devlet Operası ve Residenz (hükümdarların daha önce yaşadığı, müzeye dönüştürülen eski Kraliyet Sarayı) ve sayısız sanat galerisi bulunmaktadır.

Burada ayrıca birçok yeşil alanın yanı sıra restoran ve kafeler de var. Son olarak, Maxvorstadt hiç uyumayan bir bölge olarak bilinir ve birçok birahane ve kulüp ile canlı bir gece hayatına sahip.

Maxvorstadt, Altstadt’ın, yani Münih şehir merkezinin kuzeyinde yer alır ve buradan Altstadt’a tıpkı Ludwigsvorstadt’ta olduğu gibi yürüyerek 30-40 dakikada gidebilirsiniz.

“Münih’in beyni” olarak bilinen Maxvorstadt, üniversiteye yakın olduğundan dolayı da, çok sayıda uygun fiyatlı restoran, kafe ve bara ev sahipliği yapar.

Kültürel Maxvorstadt, şehrin akademisyenleri için canlı bir mekandır ve sokakları genellikle genç insanlarla dolu olur. Tabii burada her yaştan turisti ve yerel halkı görmekte pekala mümkün.

Maxvorstadt’ın bir diğer güzel yanı ise, şehirdeki en iyi toplu taşıma ağına sahip olması. Burada kalacak olursanız ve yürümeyi seven biriyseniz, metro veya tramvaylara pek fazla ihtiyacınız olmayacak, ancak ihtiyacınız olduğunda, şehrin hemen her yerine çok kısa sürede metro, tramvay ve otobüslerle gidebileceğinizi de unutmayın.

BURADA KALIN, EĞER;

 • Münih’te gece hayatı için bir planınız varsa
 • Şehrin en genç kesiminin takıldığı bir bölgede konaklamak istiyor ve öğrencilerle iç içe olmak istiyorsanız
 • Münih’in en fazla bar ve gece kulübüne ev sahipliği yapan bölgesinde olmak istiyorsanız
 • Altstadt’a 30-40 dakikada yürüyerek gitmeyi dert etmiyorsanız (Yürümek istemezseniz 3-5 dakikada toplu taşıma araçlarıyla ulaşım mümkün)
 • Sanatsever biriyseniz (Şehirdeki müzelerin büyük bir bölümü burada)
 • Münih’teki en ucuz restoran ve kafeleri arıyorsanız
 • Ekonomik otellerde veya daha uygun fiyatlı 4-5 yıldızlı otellerde konaklamak istiyorsanız (Bu bölge de, Altstadt’a nazaran daha ekonomik bir konaklama sunar)
 • Biraz gürültülü bir yerde olmayı dert etmiyorsanız

En Popüler Maxvorstadt Otelleri

Münihte nerede kalmalı
Eurostars Grand Central

4.Schwabing

Münih te nerede kalınır
Schwabing – kaynak ; flickr / Digital Cat

Harika barlar, bira bahçeleri, spor barları ve daha fazlasıyla çevrili olmak istiyorsanız Schwabing süper havalı bir bölge ve ideal bir yerdir.

Şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve daha az turistin olduğu bir bölgede biraz eğlenmek istiyorsanız Schwabing, Münih’te nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap olabilir.

Burada kalmayı seçerseniz, yakınınızda çok sayıda harika restoranın yanı sıra barlar, alışveriş noktaları ve tabii ki ünlü Münih İngiliz Bahçesi‘ni bulacaksınız.

Bu arada Schwabing bölgesinin, Schwabing-West ve Schwabing-Freimann olmak üzere iki küçük bölgeye bölünmüş bir semt olduğunu da unutmayın. Her iki bölge de, hemen hemen aynı olduğundan, herhangi birinde konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Bu bohem semt, öğrencilere ve rahat aydınlara hitap eden restoranlar ve gösterişli butik dükkanlarla dolu olduğundan dolayı, en az Maxvorstadt kadar uygun fiyatlıdır. Otellerin yanı sıra, buradaki restoran, kafe ve barlar da oldukça uygun fiyatlı.

Leopoldstraße, çekici mimarisi, kafeleri ve yerel alışveriş mekanları ile ünlü semtin ana caddesi olup, hareketli Hohenzollernstraße ile birlikte semtteki tüm hareketliliğin gerçekleştiği iki ana caddeyi oluşturmaktadır.

Schwabing, tramvay bağlantılarının yanı sıra mahalle genelindeki istasyonlarla U-Bahn’a iyi bağlantılara sahiptir.

NOT ; Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehir merkezine ve Münih gezilecek yerler listesindeki önemli çekim merkezlerine gitmek için mutlaka toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacaktır (İngiliz Bahçesi hariç).

Schwabing Otel Tavsiyeleri

5.Au-Haidhausen

Münih te nerede kalmalı
Au-Haidhausen – kaynak ; flickr / Fred Romero

Münih doğu tren istasyonunun çevresindeki bölge, Münih’te ailece kalınacak en ideal semtlerden bir tanesi. Bölge, şehrin en sessiz ve en sakin bölgelerinden biri olmasının yanında, şehir merkezine ve gezilecek yerlere kolay bir ulaşım sunuyor.

Au-Haidhausen, nehrin hemen kıyısında bulunan bir yerleşim bölgesi. Burada görülecek çok fazla tarihi ve turistik cazibe merkezi olmasa da, bölgede ilgi çekici mimari yapılar ve parklar bulunuyor.

Ayrıca bu bölgede çok sayıda cafe, bar ve restoran da bulabilirsiniz, hem de Altstadt bölgesine nazaran daha uygun fiyatlı olanları.

Keşfedilecek şirin evler ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla öne çıkan bu bölgede, hem bütçeli hem de lüks otelleri ve daireleri bulabilirsiniz.

Bölgenin tarihi 1.200 yıldan daha eskiye, Haidhausen’in bir zamanlar şehrin en fakir semtlerinden biri olduğu zamana kadar uzanır. Bugün, Haidhausen popüler ve gelişen bir yerleşim bölgesi ve ailece Münih’te konaklama yapabileceğiniz en ideal yer. Bölge hem Münih şehir merkezine hem de gezip görülecek turistik noktalara kolay ulaşım sunuyor. Bunun yanında bölgede paten yerleri, sinemalar, tırmanma duvarları ve parklar gibi çocuklarınızla eğlenebileceğiniz birçok aktivite var.

Au-Haidhausen Otel Tavsiyeleri

Hilton Munich City
Hilton Munich City

6.Neuhausen – Nymphenburg

Neuhausen Bölgesi Münih
Neuhausen – Nymphenburg Sarayı – kaynak ; flickr / Fred Romero

Eğer Münih’te 4-5 gün gibi uzun bir süre konaklamayı ve yavaş bir şehir turu yapmayı planlıyorsanız Neuhausen – Nymphenburg konaklamak isteyeceğiniz bölge olabilir. Burası, şehir merkezine ve gezilecek yerler arasında öne çıkan cazibe merkezlerine biraz uzak, ancak toplu taşıma sayesinde dilediğiniz hemen her yere çok kısa sürede gidebiliyorsunuz.

Şehrin en gözde mekanlarından biri olan ünlü Nymphenburg Sarayı, tam olarak bu bölgede bulunuyor. Tabii bölge sadece bu saraydan ibaret değil. Görülmeye değer birkaç cazibe merkezini de burada bulabilirsiniz.

Yaklaşık 8.000 kişilik, Münih’in en büyük bira bahçelerinden biri de bu bölgede bulunuyor.

Nymphenburg, otel konusunda çok fazla seçeneğe sahip olmasa da, buradaki konaklama birimleri şehir merkezine nazaran çok daha uygun fiyatlı, ayrıca oldukça şık ve modern.

Nymphenburg Otel Tavsiyeleri

Leonardo Hotel Munich City Olympiapark
Leonardo Hotel Munich City Olympiapark

Münih’te Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olabilecek alternatif bölgeler

Yukarıdaki en popüler 6 semt arasından aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimi bulamadıysanız, daha az turist tarafından tercih edilen fakat yine de kalınacak en iyi yerler arasında yer alan aşağıdaki bölgelere göz atabilirsiniz.

7.Sendling

Sendling
Sendling – kaynak ; flickr / david mckeley

Untersendling, Mittersendling ve Obersendling olmak üzere üç benzersiz alana bölünmüş olan Sendling, tüm aile için harika bir sürü cazibeye ve tonlarca aktiviteye sahip. Daha çok yerel halkı görebileceğiniz bir yer olan Sendling, turistik noktalara ve şehir merkezine biraz uzak bir konumda bulunuyor.

Bir yerleşim bölgesi olan Sendling, Münih’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ekonomik bölgelerden biri. Butik otellerden dairelere kadar birçok farklı konaklama birimine ev sahipliği yapan Sendling bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

8.Bogenhausen

Bogenhausen Münih

Isar Nehri’nin doğu yakasında, Trudering-Riem’in yakınında yer alan Bogenhausen, Münih’teki alışılmışın biraz dışındadır. Yerel yaşam atmosferine sahip sakin bir bölge arayanlar için ideal bir yerleşim bölgesidir. Daha çok uzun süreli Münih’te kalacakların tercih ettiği bir bölge olsa da, şehir gürültüsünden ve kalabalığından uzakta olmak isteyenlerin de tercih edebileceği bir yer.

Prinzregentenstrasse, villaların sıralandığı mahallenin en güzel caddelerinden biridir. Bu arada Mauerkircher Strasse konaklarla doludur.

Civarda 19. yüzyıldan kalma sıvalı şehir evlerinin birçoğunu bulabilirsiniz. Bogenhausen’de Boris Becker gibi birçok varlıklı insan yaşamış.

Bogenhausen, Isar nehrinin sakin kıyılarına ve Englischer Garten’e kolay erişim imkanı sunmaktadır.

Restoranlar, kafeler, mağazalar ve butiklerin yanı sıra bu bölge, Villa Stuck, Barış Meleği anıtı (Friedensengel), Prinzregententheater ve Herzogpark gibi Münih’in en güzel yerlerinden bazılarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Bogenhausen, U-Bahn hattı U4’ün son durağı olan Arabellapark ile metrolarla şehir merkezine iyi bağlantılara sahiptir. İlçenin orta kesimlerinde çok sayıda restoran ve kafe bulunmaktadır.Booking.com

En İyi ve En Ucuz Münih Otelleri

Münih’te nerede kalınır ? sorusuna en ucuz cevabı arıyorsanız, Altstadt bölgesi dışında yukarıdaki tüm bölgelere göz atabilirsiniz. Fakat aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimini bulamadıysanız, aşağıdaki şehrin en iyi ve en uygun fiyatlı otellerini de inceleyebilirsiniz. Bu oteller, Münih’in en ucuz otelleri değil, ancak en iyi konumlu ve en merkezi ucuz otelleridir.

Buddy Hotel

★★★ (70€’dan başlayan fiyatlar – Ludwigsvorstadt – 8.2)

Buddy Hotel Münih
Buddy Hotel

Modern ve şık bir tasarıma sahip olan Buddy Hotel, çok büyük odalara sahip olmasa da, ucuz otel arayanların göz atabileceği tesislerden biri. Otel, Altstadt’a, yani Münih şehir merkezine ve şehirdeki önemli cazibe merkezlerine 30-40 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Tabii yürümek istemezseniz de otel yakınlarında metro ve tramvayların duraklarını da bulabilirsiniz. Oteli incelemek için tıklayın ; Buddy Hotel

Arthotel Munich

★★★ (80€’dan başlayan fiyatlar – Ludwigsvorstadt – 8.5)

Münihte nerede kalınır
Arthotel Munich

Münih’in en canlı ve en ekonomik bölgelerinden biri olan, daha çok Oktoberfest zamanında tercih edilen Ludwigsvorstadt bölgesinde yer alan bu 3 yıldızlı otel, Münih’in en ucuz otelleri arasında yerini alıyor. Hem merkezi konumu hem de modern ve şık odalarıyla öne çıkan bu tesisten, Altstadt bölgesine yaklaşık 30 dakika gibi bir sürede yürüyerek gidebilirsiniz.

Münih Merkez İstasyonu’na ve Oktoberfest alanına 5 dakika yürüme mesafesinde olan otel, Türk ve Ortadoğu restoranlarına da kısa bir yürüme mesafesinde. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Arthotel Münih

Eurostars Book Hotel

★★★★ (95€’dan başlayan fiyatlar – Ludwigsvorstadt – 8.2)

Eurostars Book Hotel
Eurostars Book Hotel

Münih Merkez İstasyonu’na yakın konumuyla öne çıkan bu otel, restoranı, saunası, fitness merkezi ve barı olan oldukça şık ve modern bir otel. Odalar çok büyük olmasa da, fiyatına göre gayet ideal. Ayrıca otel yakınlarında metro ve tramvay durakları da var. Oteli incelemek için tıklayın ; Eurostars Book Hotel

City ApartHotel München

★★★★ (95€’dan başlayan fiyatlar – APART OTEL – Ludwigsvorstadt – 8.1)

City ApartHotel München
City ApartHotel München

Restoran ile birlikte bu sigara içilmeyen otelde bar/oturma salonu ve snack bar/şarküteri bulunur. Ortak alanlarda Wi-Fi ücretsizdir. Diğer olanaklar arasında toplantı odası, kuru temizleme ve 24 saat açık resepsiyon bulunmaktadır.

95 ses yalıtımlı odanın tamamında ücretsiz Wi-Fi ve oda servisi mevcuttur.

4, 6 ve 8 kişilik odaları/daireleri de olan tesis, Karlsplatz (Stachus) Meydanı ve Sendlinger Tor’a 2 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; City ApartHotel München

EN LÜKS MÜNİH OTELLERİ

Louis Hotel

★★★★★ (270€’dan başlayan fiyatlar – ALTSTADT)

Louis Hotel Münih
Louis Hotel

Münih’in merkezindeki bu otelde düz ekran TV ve Fransız balkonlu odalar bulunur. Otelde bir Japon restoranı vardır ve tesis Marienplatz’tan 2 dakika yürüyüş mesafesindeki Viktualienmarkt’ın yanıbaşında yer alır. Oteli incelemek için tıklayın ; Louis Hotel

Roomers Munich, Autograph Collection

★★★★★ (150€’dan başlayan fiyatlar – Schwanthalerhöhe – Merkez 2.5Km)

Münih te nerede kalınır
Roomers Munich, Autograph Collection

Şehrin en iyi ve en şık otelinde konaklamak istiyor ve merkeze birkaç km uzaklıkta olmayı dert etmiyorsanız Roomers Munich, Münih’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler otellerden biri. Hem güzel konumu hem de modern ve şık odalarının yanı sıra fiyatıyla öne çıkan lüks bir otel.

Hilton Munich Park

★★★★ (110€’dan başlayan fiyatlar – Schwabing)

Hilton Munich Park
Hilton Munich Park

Münih’te, İngiliz Bahçesi’nin (Englischer Garten) yanında yer alan bu şık otel, Marienplatz’a tramvayla 15 dakika uzaklıkta yer alıyor. Sessiz ve sakin bir bölgede yer alan otel, daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor olsa da, tesisin aile odaları da var.

Münih’te Nerede Kalınır ? sorunuza hala cevap bulamadınız mı ?

Münih Almanya

Münih’te nerede kalacağınıza tam olarak karar veremediyseniz, Altstadt veya Ludwigsvorstadt bölgelerine yoğunlaşabilirsiniz. Bu iki bölge, Münih’te en çok rezervasyon alan otellere ev sahipliği yaptığı gibi, Münih’te gezilecek yerler listesindeki birçok cazibe merkezine de yakın bir konumda bulunuyor.

Altstadt, biraz daha lüks bir konaklama deneyimi sunduğundan dolayı, düşük bütçeyle seyahat ediyorsanız bu bölgede aradığınızı bulamayabilirsiniz. Ancak Ludwigsvorstadt bölgesi hem düşük bütçeli gezginlere hem de lüks otel arayanlara hitap ediyor. Burada da 4-5 yıldızlı oteller bulabiliyorsunuz, tabii çok daha uygun fiyatlara.

Münih, her yıl düzenlenen Oktoberfest bira şöleniyle ünlü olabilir, ancak şehir yılın herhangi bir zamanında ziyaret etmek için harika bir yerdir: İster Bavyera kitsch’i ister modern sanatla ilgilenin, Münih’te her şey var. Oldukça büyük bir şehir ama kesinlikle kaçırmamanız gereken bir bölge var: Şehrin tarihi ve coğrafi merkezi Altstadt.

Altstadt’ta kalmanın ana avantajı, eski surlarla çevrili şehir içinde herhangi bir yere 20 dakika içinde yürüyebilmeniz ve turistik yerlerin yanı sıra en iyi alışveriş ve en tarihi bira tavernalarına sahip olmasıdır.

Kalmak için en popüler ikinci bölge, Altstadt’ın kuzeyinde, Maxvorstadt ve Schwabing mahalleleridir.

Münih

Maxvorstadt, birinci sınıf galerilerin ve müzelerin bolluğu nedeniyle genellikle Müze Bölgesi olarak bilinirken, Schwabing öğrencilerle dolup taşıyor ve güzel Jugendstil (art nouveau) mimarisiyle tanınıyor. Maxvorstadt’ın kuzeyinde, burada düzenlenen 1972 Olimpiyat Oyunlarından bu yana şehre iyi bir şekilde entegre olmuş harika Olympiapark yer almaktadır.

Alışveriş ve yemek yemeyi seviyorsanız, Altstadt’ın güneyinde, Glockenbachviertel (Glockenbach Mahallesi) olarak bilinen bölgede, en az yarım gününüzü sokaklarda dolaşarak geçirmeyi unutmayın. Semt, hareketli Gärtnerplatz’ın etrafında toplanıyor ve Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt semtinin kalbini oluşturuyor. Havalı barlar, bağımsız mağazalar ve harika restoranlarla dolu Münih’in en gözde bölgesi.

Tek gerçek turistik cazibe, Isar Nehri’ndeki bir adada bulunan inanılmaz Deutsches Museum’dur. Almanya’nın en büyük ve en iyi müzelerinden biri, gerçekçi bir maden, bir havacılık salonu ve bir planetaryum dahil olmak üzere herhangi bir yerdeki herhangi bir müzenin en havalı interaktif sergilerinden bazılarıyla bilim ve teknoloji için ulusal bir tapınak.

Altstadt’ın hemen doğusunda, Deutsches Museum’un diğer tarafında Isar’ın karşısında, Au ve Haidhausen mahalleleri var. Au, daha yerleşim yeridir, ancak büyüleyici Arnavut kaldırımlı arka sokakları ve küçük derelerin yanında uzanan karakteristik eski evleri sayesinde keşfedilmeye değer.

Au’nun kuzeyindeki Haidhausen tamamen farklı bir havaya sahiptir; nehri geçer geçmez, Gasteig’in (Münih’in en önemli kültürel merkezlerinden biri ve Münih Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yapan) çevresindeki restoran ve kafeler sayesinde hareketli hissediyorsunuz. Günlük yemek tezgahlarına ev sahipliği yapan ve şehrin en iyi bira bahçelerinden birine sahip olan, masal evleriyle çevrili tarihi Wiener Platz’ı kaçırmayın.

Münih’te konaklama için yukarıdaki bölgelerin dışına çıkmayın deriz, özellikle Oktoberfest zamanı şehri ziyaret ediyorsanız. Çünkü bazı bölgeler şehir merkezi ve gezip görülecek turistik yerlerle pek alakası olmayan yerlerde bulunuyor. Münih her ne kadar güvenli bir şehir olsa da, şehir merkezine çok uzak ve çok tercih edilmeyen bölgelerde konaklamak da istemezsiniz. Zaten yukarıdaki 6 bölgede, Münih’te nerede kalınır ? sorusuna her bütçeye ve zevke göre cevap bulabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER