Ana SayfaAvusturyaViyana Gezi RehberiSchönbrunn Sarayı, Viyana & Bahçeleri, Giriş Ücreti, Ulaşım

Schönbrunn Sarayı, Viyana & Bahçeleri, Giriş Ücreti, Ulaşım

Viyana'nın en görkemli ve en büyük saraylarından biri olan Schönbrunn Sarayı, ev sahipliği yaptığı farklı cazibe merkezleriyle her yaştan ziyaretçiye keyifli saatler sunuyor. Tarih ve sanatseverleri bir araya getiren saray kompleksinde ayrıca, bir çocuk müzesi ve hayvanat bahçesi de bulunuyor...

-

Avusturya’nın en ihtişamlı tarihi yapılarından biri olarak kabul edilen Schönbrunn Sarayı”, Viyana’nın en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Saray, görkemli mimarisi, bahçeleri, sahip olduğu sanat eserleri, mobilyaları, hayvanat bahçesi ve tarihi ile eşsiz bir deneyim sunuyor.

Yılda 3 milyondan fazla turisti ağırlayan sarayda 1441 oda bulunuyor ve bu odaların sadece 40 tanesini görebiliyorsunuz. Tabii tercih edeceğiniz bilete göre, ziyaret edilen oda sayıları da değişiyor. Mesela ‘Imperial Tour’ adı verilen biletler ile sarayın sadece 22 odasını görebilirken, ‘Grand Tour’ (Büyük Tur) adı verilen biletler ile sarayın 40 odasını ziyaret edebiliyorsunuz.

Schönbrunn Sarayı bahçeleri de farklı bir giriş ücretiyle ziyaret edilebiliyor. Bu yüzden her bir bahçe için farklı ücret ödemeniz veya kombineli biletlerden satın almanız gerekiyor. Sarayda ayrıca Çocuk Müzesi ve Hayvanat Bahçesi de bulunuyor. Yani Schönbrunn, her yaştan ziyaretçiye hitap edecek cazibe merkezlerine ev sahipliği yapıyor diyebiliriz.

Ayrıca Viyana’nın diğer önemli saraylarını ve turistik cazibe merkezlerini incelemek için Viyana’da gezilecek yerler adlı yazımıza ve henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Viyana’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Schönbrunn Sarayı Bahçesi, Viyana
Kaynak ; flickr.com/jorge-franganillo

Schönbrunn Sarayı Bölümleri

Schönbrunn Sarayı İmparatorluk Daireleri, Gloriette, Hayvanat Bahçesi, Neptün Çeşmesi, Maze (Saray bahçesinin bir bölümü), Çöl Evi, Palmiye Evi, Roma Harabesi, Dikilitaş Çeşmesi, Çocuk Müzesi ve Veliaht Prens Bahçesi gibi birbirinden farklı bölümlere ayrılıyor. Sarayın iç mekanı kadar, sarayın bahçeleri ve çevresinde bulunan bu cazibe merkezleri de ilgi görüyor.

1.Schönbrunn Sarayı Bahçeleri

Schönbrunn Sarayı Bahçeleri, Viyana
Kaynak ; flickr.com/kurt-bauschardt

1779 yılından beri ziyarete açık olan saray bahçeleri ve parkları, en az sarayın iç mekanı kadar ilgi görüyor.

⇒Gloriette (Zafer Kemeri), sarayın bahçelerinde en dikkat çeken tarihi yapılardan biri. Parkın güney tarafında bir tepenin üzerinde yer alan bu zafer kemeri, günümüzde bir cafe&restoran olarak hizmet veriyor. 1775 yılında kurulmuş olan Gloriette, Avusturya’nın Kolin savaşındaki zaferinin anısına kurulmuş.

Bu zafer kemerinin bulunduğu yer, sarayı en iyi şekilde izleyebileceğiniz yerlerden. Hatta bu yapının çatısındaki seyir platformuna 4,5€ ücret ödeyerek çıkabilir, sarayı biraz daha yüksekten görebilirsiniz.

Gloriette Viyana
Gloriette – kaynak ; flickr.com/ben-snooks

⇒Neptün Çeşmesi, saray ile Gloriette arasında ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz yerlerden. Çeşmenin inşası İmparatoriçe Maria Theresa’nın vefatından kısa bir süre önce 1780 yılında tamamlanmış. Toplam uzunluğu 100 metreden fazla olan bu çeşme, özellikle Gloriette’den güzel bir manzara oluşturuyor. Neptün ile Yunan mitolojisinden bazı heykellere sahip bu çeşme de, Schönbrunn Sarayı bahçelerinde kaçırılmaması gereken noktalardan.

Çeşmenin sağındaki ve solundaki patikaları kullanarak çeşmenin arka tarafına geçebilir, buradan güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca çeşmenin önünde bahçeler ile sarayın muhteşem manzarasına sahip iki gözetleme noktası da var.

⇒Maze (Labirent), daha çok çocukların ilgisini çekiyor. Neptün Çeşmesi yakınında yer alan bu labirent, bir tür eğlence yeri de denebilir. 1720 yılında yapılmış fakat 19. yüzyılda yenilenmiş olan bu labirent, yaklaşık 630 metrelik çitlere sahip ve 1700m²’dir. Bu alandan merkeze giden yolu bulmaya çalışarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Çocuklu aileler için kaçırılmaması gereken yerlerden biri olan Maze’in giriş ücreti ise yetişkinler için 6€, çocuklar için de 3.5€’dur.

Maze (Labirent), Viyana
Maze (Labirent) – kaynak ; flickr.com/steve

⇒Orangery Garden (Limonluk bahçesi); Yerli ağaçlar, çalılar ve çiçeklerle yetinmeyen Habsburglar, Schönbrunn’un botaniğine egzotik bir hava katmak için bu bahçeyi kurmuş. Dünyanın en uzun limonluk bahçelerinden biri olarak kabul edilen Orangery Garden, çok sayıda nadir meyve ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Bu bölüme 4,5€ ödeyerek girebiliyorsunuz.

⇒Dikilitaş Çeşmesi, saray bahçelerinin doğu yakasında yer alıyor ve ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz. 1777 yılında inşa edilmiş olan bu yapı, bir kaide üzerinde 4 kaplumbağa heykeliyle destekleniyor. Kaidenin altında nehir tanrılarının olduğu bir mağara dağı tasvir edilmiş. Çeşmeyle birlikte yaklaşık 31 m yüksekliğindeki dikilitaşın tepesinde, güneş küresinin üzerinde bir kartal heykeli de yer alıyor.

⇒Roma Harabesi (Kalıntıları), saray bahçelerinde ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bir diğer cazibe merkezi. 1778 yılında bir harabe olarak inşa edilmiş olan bu tarihi yapı üzerindeki iki heykel, Tuna ve Enns nehir tanrılarını simgeliyor. Sarayın bahçesinde en sakin olan yer de burası. Biraz daha kalabalıktan uzaklaşmak isterseniz, bu Roma Kalıntılarının bulunduğu yere göz atabilirsiniz.

Roma Kalıntıları Schönbrunn Viyana
Roma Kalıntıları – kaynak ; flickr.com/dennis-jarvis

⇒Crown Prince Garden (Prens Bahçesi – Privy Garden), Schönbrunn Sarayı’nın doğu tarafında yer alıyor. 4,5€ giriş ücreti olan bu bahçe de, sarayın en çok ziyaret edilen bölümlerinden. Bahçenin adı, 1870 yılında Veliaht Prens Rudolf için yapılan saray dairesinden geliyor. Bahçe, yabani asmalarla büyümüş bir pergola ile çevrili. Pergola, bazı köşklere ve güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan izleme platformuna ev sahipliği yapıyor. İster manzara isterseniz de bahçe sanatını görmek için ziyaret edebilirsiniz.

Crown Prince Garden (Prens Bahçesi - Privy Garden), Schönbrunn Viyana
Crown Prince Garden (Prens Bahçesi – Privy Garden) – Kaynak ; flickr.com/steve-collis

2.Palmiye Evi

Saray bahçelerinin batı kısmında bulunan Palmiye Evi, 1882 yılında kurulmuş. 2500 metrekarelik büyük bir alana sahip olan bu yapı, 111 metre uzunluğuyla dikkat çekiyor. 3 farklı iklim bölgesinden bitkilere ev sahipliği yapan Palmiye Evi’ni ziyaret etmek istiyorsanız, ya kombineli biletlerden satın almanız ya da sadece bu ev için bilet satın almanız gerekiyor.

Palmiye Evi Schönbrunn Viyana
Palmiye Evi – kaynak ; flickr.com/richard-mortel

⇒Çöl Evi ise, Palmiye Evi’ne oldukça yakın bir konumda bulunuyor ve Palmiye Evi için satın aldığınız biletler ile burayı ziyaret edemiyorsunuz. Çöl Evi için de ayrıca bir giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu Çöl Evi (Wüstenhaus), 1904 yılında İmparator I. Franz Joseph adına Sonnenuhrhaus olarak inşa edilmiş. 2000 ile 2003 yılları arasında bu Sonnenuhrhaus, Çöl Evi olarak yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış.

Farklı kıtalardaki bitkilerin yanı sıra burada, birçok farklı balık içeren bir akvaryum ve fareler gibi hayvanları da görebiliyorsunuz.

3.Schönbrunn Hayvanat Bahçesi

Schönbrunn Hayvanat Bahçesi, Viyana

1752 yılında saray kompleksinin içine açılmış olan hayvanat bahçesi, yaklaşık 17 hektarda 700’den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Bahçedeki hayvanlar arasında her zaman oldukça hareketli olan mirketleri, zaman zaman havzalarında banyo yapan kaplanları ve sevimli dev pandaları bulabilirsiniz. Tabii filler, foklar, penguenler, zürafalar gibi diğer ilgi çekici hayvanları da burada görebiliyorsunuz.

Hayvanat bahçesi içerisinde bir diğer önemli yer, dağ yamacına yerleştirilmiş büyük bir cam ev olan yağmur ormanı evidir. Burada simüle edilmiş yağmur ormanı iklimini, sis ve gök gürültüsüyle birlikte deneyimleyebilir ve ortama uygun olan çeşitli hayvanları da görebilirsiniz.

Hayvanat bahçesi için de farklı bir giriş ücreti bulunuyor. Ancak hayvanat bahçesi dahil olan çok sayıda kombineli saray biletlerinden birini satın alarak da burayı ziyaret edebiliyorsunuz.

4.Schönbrunn Çocuk Müzesi

Küçük çocuklar için uygulamalı bir müzeye de ev sahipliği yapan Schönbrunn Çocuk Müzesi, farklı bir giriş ücretine tabi olsa da, hem çocukların hem de yetişkinlerin keyifli vakit geçirebileceği yerlerden biri olduğu için özellikle görülmeye değer.

Schönbrunn Sarayı İçi

Schönbrunn Sarayı İçi
Kaynak ; flickr.com/dale-cruse

Avrupa’nın en güzel rokoko yapılarından biri olan saray içerisinde yer alan 1441 odanın 40 odası ziyarete açık. İki farklı bilet seçeneğiyle ister bu 40 odanın tamamını isterseniz de sadece 22 odayı ziyaret edebiliyorsunuz.

Odaların çoğu neo rokoko ve Biedermeier tarzı ile dekore edilmiş. Altın süslemeli mobilyalar iç mekanda en dikkat çeken objelerdir. Ayrıca odalarda kırmızı damasko Fransız tarzı sandalyeler ve oldukça büyük kristal ve altın avizeler de bulunuyor. Saray duvarlarını ise Belçika duvar halıları, manzara resimleri ve İmparatorluk aile portreleri süslüyor.

Schönbrunn Sarayı İçi
Kaynak ; flickr.com/dennis-jarvis

Schönbrunn, freskler ve aynalarla kaplı iki balo salonuna sahip. Ayrıca Marie Antoinette odası olarak da bilinen aile yemek odası gibi daha samimi odaları da saray içerisinde görebiliyorsunuz.

Saray Bahçesi, Viyana
Kaynak ; flickr.com/thomas-fabian

Schönbrunn Sarayı Giriş Ücreti

İmparatorluk Turu bilet fiyatı 2022 yılı sonu itibariyle yetişkinler için 18€ ve 18 yaşından küçük çocuklar için 11.50€’dur.

Bu turlar sadece saraya giriş ücretidir. Ayrıca sarayın tüm odaları değil sadece 22 odası ziyaret edilebilmektedir. Bu turun süresi ise 30 dakikadır.

→Schönbrunn Sarayı Grand Tour (Büyük Tur) giriş ücreti ise yetişkinler için 22€, 18 yaşından küçük çocuklar için ise 14€’dur. Bu turlarla da sarayın 40 odasını görebiliyorsunuz. Bu turun süresi yaklaşık 50 dakikadır.

→Hayvanat bahçesi giriş ücreti 22€’dur.

→Çocuk müzesi giriş ücreti 9.50€’dur.

→Gloriette (Kemerin yukarısına çıkmak için) ücreti 4.50€.

→Maze (Labirent) giriş ücreti 6€.

→Crown Prince Garden (Prens Bahçesi – Privy Garden) giriş ücreti 4.50€

→Limonluk Bahçesi 4.50€

→Palmiye Evi 7€

→öl Evi 7€

Saray Önü Viyana
Kaynak ; flickr.com/ji-goal

Kombineli bilet fiyatları ; Çocuk müzesi, Maze (Labirent) ve Hayvanat bahçesi kombineli bilet fiyatı yetişkinler için 28€, 18 yaş altı çocuklar için ise 16€’dur.

Classic Pass kombineli bilet ile sarayı ve bahçedeki 4 cazibe merkezini görebiliyorsunuz. Bu kombineli biletin fiyatı ise 28€’dur.

Classic Pass Plus adı verilen kombineli bilet ise, Schönbrunn Sarayı (Büyük Tur), hayvanat bahçesi, Prens Bahçesi, Maze & Labirent, Limonluk bahçesi, Gloriette, Palmiye ve Çöl Evi’ni kapsamaktadır. Bu geniş kombineli bilet fiyatı ise 47€’dur.

Fiyatlar 2022 yılı sonunda güncellenmiştir.

Schönbrunn Viyana
Kaynak ; flickr.com/kurt-bauschardt

Schönbrunn Sarayı Ziyaret Saatleri

Saray 08:00-17:00 saatleri, saray bahçeleri ise 06:30-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Hayvanat bahçesi ; 09:00-18:30 saatleri arasında ve bahçedeki diğer cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü de aynı saatte ziyarete açıktır.

Schönbrunn Viyana
Kaynak ; flickr.com/simon-matzinger

Schönbrunn Sarayı Tarihi

Habsburgların Rokoko tarzı 1.440 odalı yazlık sarayı olan Schönbrunn Sarayı’nın tarihi, binanın tasarımının yapıldığı 1690 yılına kadar uzanıyor. Johann Bernhard Fischer von Erlach’ın Fransa’nın Versay Sarayı’na rakip olması amaçlanan bina için ilk tasarım, bu tarihte yapılmış. Bununla birlikte, 1695-96’dan kalma, biraz daha az süslü ikinci bir plan kabul edilmiş ve saray 1711’de tamamlanmış.

Yıllar içinde birçok kez genişletilmiş olan saray kompleksi, 1918’de monarşinin sona ermesinden sonra devlet mülkiyetine geçti. Tamamen Avusturya Cumhuriyeti’ne ait olmasına rağmen, şu anda bir limited şirket tarafından yönetilmektedir. Saray ve bahçeleri 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alındığı günden günümüze Viyana’nın en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Schönbrunn Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

U-Bahn trenlerinden U4 nolu treni kullanarak saraya kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Schönbrunn istasyonuna gidebilirsiniz.

Bunun yanı sıra şehir merkezinden yaklaşık 30-40 dakika içinde yürüyerek de saraya ulaşabilirsiniz.

Ayrıca 10A veya 60 nolu otobüslerle de saraya ulaşım mümkün. İnmeniz gereken otobüs durağı ise Schloss Schönbrunn’dur.

Schönbrunn Sarayı Nerede
Kaynak ; flickr.com/dennis-jarvis

Schönbrunn Sarayı Yakınındaki Popüler Oteller

Viyana’da nerede kalınır ? sorusuna henüz aradığınız cevabı bulamadıysanız, Schönbrunn Sarayı’na yürüme mesafesindeki otellere göz atın derim. Saraya yakın tesislerde konaklayacak olursanız, hem Viyana gezilecek yerler arasındaki popüler cazibe merkezlerine hem de şehir merkezine yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Saraya yürüme mesafesindeki en popüler otellerden bazıları ise ;

Hotel Viktoria Schönbrunn – 3 yıldız

Hotel Viktoria Schönbrunn, Viyana
Hotel Viktoria Schönbrunn

Bu otelden Viyana’nın merkezine metrolar ile 5-10 dakika içinde rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Schönbrunn Sarayı’na 10 dakika yürüme mesafesindeki merkezi konumu ve modern odalarıyla öne çıkan bu tesis 8+ konuk değerlendirme puanına sahip.

Radisson Blu Park Royal Palace Hotel Vienna – 4 yıldız

Radisson Blu Park Royal Palace Hotel Vienna
Radisson Blu Park Royal Palace Hotel Vienna

Saraya sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olan Radisson Blu, Viyana’nın en lüks otellerinden biri olmasına rağmen en uygun fiyatlı 4 yıldızlı tesislerden biridir. Otel 49, 52 ve 58 numaralı tramvay hatlarının durağına sadece 150 metre mesafededir. Schönbrunn Metro İstasyonu (U4 hattı) otele 750 metre uzaklıktadır.

Austria Trend Hotel Zoo Wien – 4 yıldız

Austria Trend Hotel Zoo Wien, Viyana
Austria Trend Hotel Zoo Wien

Aile odaları, fitness merkezi ve barı da olan bu lüks otel, Schönbrunn Sarayı’na 7 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor. Yüksek konuk değerlendirme puanı, modern ve şık odalarıyla düşünülebilecek tesislerdendir.


Booking.com

BENZER İÇERİKLER ;

POPÜLER YAZILAR