Ana SayfaSlovakyaBratislavaBratislava'da Gezilecek Yerler | En Popüler 25 Turistik Yer

Bratislava’da Gezilecek Yerler | En Popüler 25 Turistik Yer

Slovakya’nın batı ucundaki Tuna Nehri kıyısında yer alan Bratislava, ülkenin kültürel, ekonomik ve politik merkezi olması bakımından önemli bir yere sahip. Her geçen gün popülaritesi artan şehirlerden biri olan Bratislava, yürüyerek kolayca keşfedebileceğiniz bir şehir. Bratislava’da gezilecek yerler listesindeki önemli cazibe merkezlerinin çok büyük bir bölümü de birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Toplu taşıma araçlarına neredeyse hiç ihtiyacınız olmuyor.

Bir zamanlar 40 yıllık komünizm nedeniyle sıkıcı ve terk edilmiş olan şehir, bugün eski ve yeninin büyüleyici bir karışımıyla gelişiyor. Tarihi Eski Kent’te rengarenk restore edilmiş binalarda çatı barları, canlı kafeler ve hareketli gece kulüpleri bulunur ve şehrin kalbi burada atar. Bu yüzden de Bratislava gezinize ilk olarak Eski Kent bölgesinden başlayın deriz. Hatta henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz ilk olarak bu bölgeye bakın, Eski Kent bölgesindeki otellere göz atmadan karar vermeyin.

KAÇ GÜN KALMALI ?

Bratislava, 1 günde gezebileceğiniz kolay bir şehir değil. Görülmeye değer çok sayıda tarih, sanat ve mimari var. Sokaklarda kaybolarak gezmek ve şehirdeki her şeyi özümseyerek bir Bratislava turu yapmak istiyorsanız en azından iki gününüzü bu şehir için ayırın deriz. Ayrıca daha uzun bir süre kalacak olursanız da yapacak daha birçok şey bulabilirsiniz.

Bratislava’da Gezilecek Yerler

Bratislava’da gezip görülecek en popüler cazibe merkezlerine geçmeden önce, Slovakya’nın başkenti ve en güzel şehri olan Bratislava’daki konaklama bölgeleri hakkında kısaca bilgi verelim ; Stare Mesto, yani tarihi şehir merkezi Bratislava’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal ve en popüler bölge. Fakat diğer bölgelere nazaran bu bölgede otel fiyatları biraz daha pahalı. Bu yüzden alternatif olarak Ruzinov ve Nove Mesto bölgelerine de göz atmayı düşünebilirsiniz.

Bütçenize uygun bir konaklama birimini Stare Mesto bölgesinde bulabilirseniz, başka bir yere göz atmanıza gerek kalmayabilir. Çünkü Bratislava’daki en önemli ve en popüler turistik yerler bu bölgede. Ayrıca şehirdeki en fazla restoran, cafe ve barı bulabileceğiniz yer de tam olarak burası. Otel önerisi olarak da ; Stare Mesto bölgesinin tam kalbinde yer alan 4 yıldızlı SKARITZ Hotel & Residence ve 3 yıldızlı Ibis Bratislava Centrum adlı oteli tavsiye ederiz. Daha detaylı bir konaklama rehberi için Bratislava’da nerede kalınır ? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gelelim Bratislava’da gezilecek yerler listesindeki en popüler 25 yere ;

1.Slavin Savaş Anıtı

Slavin Savaş Anıtı

2. Dünya Savaşı sırasında şehri özgürleştirirken ölen Sovyet askerlerinin anısına yapılan Slavin Savaş Anıtı, aynı zamanda eylemde şehit olanların defnedildiği askeri mezarlıktır.

Tarihi öneminin yanı sıra Slavin Savaş Anıtı’nın bulunduğu yer, şehirdeki en iyi şehir manzarasını seyredebileceğiniz yerlerden biri olmasıyla da turistlerin ilgisini çekiyor. Ayrıca anıtın yanında, Bratislava’nın yoğun turist trafiğinden ve gürültüsünden uzaklaşıp dinlenebileceğiniz güzel bir parkta bulunuyor.

2.Mavi Kilise (St. Elizabeth Kilisesi)

Mavi Kilise (St. Elizabeth Kilisesi)

Art Nouveau stiliyle dikkat çeken Mavi Kilise, St. Elizabeth Kilisesi olarak da biliniyor. Kilise, 19. yüzyıl Avusturya İmparatoriçesi ve Macaristan Kraliçesi Elizabeth’e adanmıştır ve hafta sonu düğünleri için şehirdeki en popüler yerdir.

Mavi Kilise, gerçekten adının hakkını veren bir yapı, kuleden tabana mavinin farklı tonlarıyla kaplanmış bir art nouveau harikası. Kilise gün boyunca açıktır ve hafta boyunca bir dizi ayin düzenlenmektedir. Ayinlerin ne zaman planlandığını öğrenmek için kilisenin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mavi Kilise eski şehirde, güneyde Tuna Nehri’ne ve kuzeyde Bratislava ana istasyonuna kısa bir yürüyüş mesafesinde kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor.

3.Bratislava Kalesi

Orta Çağ’dan bugüne ülkenin tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz yerlerden biri olan Bratislava Kalesi, şehirdeki en önemli ve en sevilen tarihi cazibe merkezlerinden biri. Şehrin ortasında, kayalık bir tepenin üzerinde yer aldığından, devasa dört kuleli yapıyı Bratislava’nın neresinde olursanız olun görebilirsiniz.

Kulelerden sadece Bratislava’nın muhteşem manzarasını görmekle kalmaz, aynı zamanda açık bir günde Avusturya ve Macaristan’ın bazı kısımlarını da görebilirsiniz. Kulelerin en eskisi olan 47 metre yüksekliğindeki Crown Tower, 13. yüzyıldan kalmadır ve bir zamanlar kraliyet mücevherlerini barındırmış olmasıyla tanınır.

Bugün kale, Slovak Ulusal Müzesi’nin bir şubesine, konut belgelerine, fotoğraflara ve Orta Çağ’dan başlayarak bölgenin gelişimini gösteren nesnelere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca kalenin arazisinde 11. yüzyıldan kalma Büyük Moravya bazilikasının kalıntılarını da görebilirsiniz.

4.Bratislava Tarihi Şehir Merkezi

Bratislava gezi rehberi

Tarihi şehir merkezi, Bratislava’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birçok cazibe merkeziyle tanınıyor. Şehrin tam olarak kalbinin attığı yer olan tarihi şehir merkezi, ayrıca Bratislava’da konaklama için de en çok tercih edilen yer.

Hediyelik eşya satıcılarının ve müzisyenlerin pasajlara döküldüğü Eski Kent’in Arnavut kaldırımlı yaya caddelerinde dolaşırken çok sayıda tarihi bina da göreceksiniz. Bu bölge, ayrıca şehirdeki en fazla mağazayı, hediyelik eşya dükkanlarını ve restoranlarını bulabileceğiniz yer.

Eski Şehir aynı zamanda o kadar derli topludur ki, kaybolursanız yolunuzu tekrar bulmakta zorluk çekmezsiniz. Zarif çeşmeler, Barok mekanlar, kendine özgü küçük anıtlar ve yanından geçen tarihi figürleri gösteren levhalar gibi burada görülmeye değer çok şey var.

5.Devin Kalesi

Slovakya’nın en dramatik ulusal anıtlarından biri olan, birbirine yaklaşan iki nehrin üzerine kurulmuş bir uçurumun tepesindeki kalede güzel manzaranın ve sürükleyici tarihin keyfini çıkarabilirsiniz. Yerden yaklaşık 213 metre yüksekte, kayalık bir çıkıntının üzerinde duran kalenin tarihinin 9. yüzyıla gittiği tahmin ediliyor.

İyi korunmuş harabelerin bir tarafı su, diğer tarafı ormanlık tepelerle çevrili olması, bölgeyi yürüyüş için güzel bir yer haline getiriyor.

Ana kale binasından ayrı olan ve Kız Kulesi olarak bilinen gözetleme kulesine bakın. Kulede hapsedilen ve sonunda ölüme atlayan kadınlar hakkında çok sayıda yerel efsane var. 9. yüzyıldan kalma Büyük Moravya kilisesinin temellerini görün. Geçmişini anlatan sezonluk sergiler için kalenin mahzenlerine inin.

Kalıntıları gezdikten sonra dışarı çıkın ve yerel manzarayı keşfedin. Bölgede birkaç yürüyüş ve bisiklet parkuru vardır. Bir kano kiralayıp Morava Nehri’nde kürek çekmeyi de düşünün.

Devín Kalesi, Bratislava’dan yaklaşık 9,6 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezinden saatte iki kez kalkan otobüslerden birine binerek kalenin bulunduğu yere gelebilirsiniz.

6.St. Martin Katedrali

Bratislava’nın üç nefli Gotik katedrali, 1221’den kalma Kutsal Kurtarıcı’ya adanmış eski bir Romanesk kilisenin yerine inşa edilmiştir. 1291’den sonra, Bratislava’ya bir kasabanın ayrıcalıkları verildiğinde, kilise şehrin bir parçası olacak şekilde yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini büyük ölçüde almış.

69.37 metre uzunluğunda, 22.85 metre genişliğinde ve 16.02 metre yüksekliğinde olan St. Martin Katedrali’nin dört şapeli bulunuyor. Bunlar ; Kanonların şapeli, Çek Kralı Wenceslas IV’ün dul eşi Bavyera Sophia’nın Gotik şapeli, St Anne şapeli ve Merhametli Aziz John’un barok şapelidir.

1563 ile 1830 yılları arasında Macar kralları ve eşleri için taç giyme töreni kilisesi olarak hizmet veren St Martin Katedrali, kurşundan yapılmış Orta Avrupa heykelinin ilk anıtsal eserine ev sahipliği yapmasıyla da dikkat çekiyor.

7.Eski Belediye Binası

Bratislava gezi rehberi

Gotik mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen Eski Belediye Binası da, Bratislava’da gezilecek yerler listenizde olması gereken önemli yapılardan biri.

İlk olarak 14. yüzyılda inşa edilen ve yaklaşık 1370 yılından kalma kule ile bu, Slovakya başkentindeki en eski taş binalardan biridir. Başlangıçta, ortaçağ kasabasını çevreleyen kaleyi koruyan askerleri barındırmak için tasarlanmış.

Şu anda, Eski Belediye Binası, Jacobus’un kuleli evi, Pawer’ın evi, Unger’in evi ve Apponyi sarayı gibi birkaç bitişik şehir evinin birleşmesiyle oluşturulan bir bina kompleksini temsil ediyor. Çağlar boyunca, mülk çok sayıda yeniden yapılanma geçirdi ve farklı amaçlara hizmet etmiş. 15. yüzyılda belediye binası haline gelene kadar hapishane, darphane, market, belediye arşivi ve cephane deposu olarak kullanılan yapı günümüzde Bratislava’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

8.Slovak Ulusal Galerisi

Bratislava gezi rehberi

1948’de kurulan Slovak Ulusal Galerisi’nin (SNG) misyonu, yalnızca sanatı toplamak ve korumak değil, aynı zamanda ona erişim sağlamanın, eğitmenin ve ilham vermenin yollarını aramaktır.

Bratislava’daki bu galeri bir bina kompleksinden oluşuyor.

Merkez bina, 1759-1763’te inşa edilen (mimarlar G.B. Martinelli ve F.A. Hillebrandt tarafından tasarlanan) Tuna Nehri setinde üzerinde dört kanatlı barok bir konuttu. Daha sonra yeniden inşa edildi ve yeni gereksinimleri karşılamak için bir uzantı inşa edilerek günümüzdeki halini almış.

9.Michael’in Geçidi (Michael’s Gate)

Bratislava gezi rehberi

Michael’in Geçidi & Kapısı, 1300’lerde inşa edilen surlar ve kulelerden geriye kalan tek şehir kapısıdır. O zamanlar, Bratislava’ya girip çıkmanın tek yolu, güvenli dört şehir kapısından birinden geçmekti. Kapı, yıllar boyunca, kapının üstüne mevcut devasa St. Michael ve Ejderha heykelinin eklenmesini içeren, 1758’de Barok esintili bir kapı da dahil olmak üzere birkaç yeniden yapılanma sürecinden geçti.

Bugün kule, bir silah sergisinin yanı sıra surların tarihini ve yüzyıllar boyunca şehri nasıl etkilediğini gösteren belgeler, fotoğraflar ve maketlere ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler ayrıca Eski Şehir’e açılan ve şehirdeki en iyi manzaralardan birini sunan bir balkona erişmek için kulenin tepesine çıkabilirler.

10.Danubiana Meulensteen Sanat Müzesi

Bratislava da gezilecek yerler blog

Bratislava şehir merkezinin biraz dışında yer alan Danubiana Maulensteen Sanat Müzesi, Tuna’nın ortasındaki uzun bir yarımadanın ucunda muhteşem bir konuma sahiptir.

2000’lerin başından beri kademeli olarak açılan müze, sonunda tam haliyle 2014 yılında açıldı ve o günden günümüze Bratislava’nın en ilgi çekici cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Birinci kattaki Büyük Salon, Sam Francis, Christo ve Jeanne-Claude’un uluslararası resim ve enstalasyon çeşitlerinin bulunduğu kalıcı sergiye ev sahipliği yapıyor. Müzenin dışındaki alan, yeşilliklerle kaplı bir heykel parkı olarak düzenlenmiş ve Hans de Bovenkamp ve Roland Goeschl gibi sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor.

11.Grassalkovich Sarayı (Cumhurbaşkanlığı Sarayı)

Nefis resmi bir Fransız bahçesine sahip Rokoko/Barok bir bina olan Grassalkovich Sarayı 1996’dan beri Slovakya Cumhurbaşkanının resmi konutudur. Binanın geçmişi 1700’lere kadar uzanıyor ve aslen aristokrat toplum etkinlikleri ve müzik performansları için kullanılıyordu.

Sarayın bahçeleri ise, özellikle görülmeye değer. Bahçelerde mutlaka göz atmanız gereken şeyler ise; İmparatoriçe Maria Theresa’nın bir heykeli, eski ve modern Slovak heykeltıraşların bir dizi heykeli ve suda oynayan üç çıplak heykelden oluşan güzel bir tasarım olan ünlü Gençlik Çeşmesi’dir.

12.Primate Sarayı

Eski Kent’in kalbinde yer alan 18. yüzyıldan kalma Neoklasik Primate Sarayı, üçüncü Koalisyon Savaşını sona erdirmek için 1805’te Napolyon ile Kutsal Roma İmparatoru arasında dördüncü Pressburg Barışının imzalandığı yer olması bakımından tarihsel bir öneme sahip.

Bugün saray, Bratislava belediye başkanının koltuğudur, ancak bazı kısımları turlar için halka açıktır. Belki de saraydaki en ünlü oda, kırmızı ve altın tonlarında dekore edilmiş çarpıcı, gösterişli bir konferans salonu olan Aynalı Salon’dur. Burada bazen özel klasik konserler ve etkinlikler düzenlenmektedir.

Primate Sarayı, Bratislava’nın en güzel binalarından biri olarak kabul edilir. Bu 18. yüzyıl neoklasik yapısının içinde, Avusturya ile Fransa arasında 1805 Pressburg Barış Antlaşması’nın imzalandığı etkileyici Hall of Mirrors’ı ziyaret edebilirsiniz. Bu etkileyici oda şimdi Bratislava Belediye Başkanı’nın koltuğu olarak hizmet veriyor ve yıl boyunca belediye meclisi toplantılarına ev sahipliği yapıyor.

Saray ayrıca bir portre galerisine, süslü avizelere, kırmızı halıya, gösterişli merdivenlere ve nadir İngiliz duvar halılarından oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Primat Sarayı, Bratislava’nın Eski Kent bölgesinde, Františkáni’nin (Müjde Kilisesi) yakınında yer almaktadır.

13.Most SNP (UFO Köprüsü)

Bratislava da gezilecek yerler blog

Bratislava’nın panoramik manzarasını görmek için UFO köprüsü olarak da bilinen Slovak Ulusal Ayaklanması Köprüsü’nün (Most SNP) 84,6 metre yükseklikteki açık hava gözlem güvertesine çıkıp şehri seyretmek Bratislava’da yapılacak şeyler listesinin ilk sırasında yer alıyor.

İkonik ve ayırt edici yapı, 1972’de açıldığında bir mühendislik harikası olarak kabul edildi ve kurulduğu günden günümüze Bratislava’nın en önemli yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Unutulmaz bir manzara eşliğinde yemek yemek için köprüdeki UFO şeklinde yer alan restorana da gidebilirsiniz. Fiyatlar biraz pahalı olsa da, bu restoran, romantik bir akşam yemeği için Bratislava’daki en iyi ve en popüler yer olarak kabul ediliyor.

14.Hviezdoslavovo Namestie

Hviezdoslavovo Námestie kasaba meydanı, 1000 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürmeye devam ediyor. Adını Slovakya’nın en sevilen şairi Pavol Országh Hviezdoslav’dan almış olan bu meydan, Bratislava’nın en hareketli yerlerinden biri.

Slovak Ulusal Opera Tiyatrosu ve Slovak Filarmoni Orkestrası meydanın yanında yer alır ve çevresindeki sokaklarda çok sayıda cafe, restoran ve barlar bulunur. Yazın popüler bir buluşma noktası olan meydan, kışın ise Noel pazarlarının ana uğrak noktası oluyor. Bratislava’da gezilecek yerler listesindeki birçok ana cazibe merkezine yakın olan bu meydan, şehirdeki kaçırmak istemeyeceğiniz turistik noktalardan biri.

15.Roland & Maximilian Çeşmesi

Eski Belediye Binası’nın karşısında, 1572’de Macaristan Kralı II. Maximilian tarafından Pressburg vatandaşları için su kaynağı olarak yaptırılan bir çeşme var. Roland Çeşmesi olarak da bilinen Maximilian Çeşmesi, günümüzde şehirdeki en ilgi gören yapılardan biri.

Ortadaki sütun, savaş zırhlı bir şövalye heykeli ile taçlandırılmıştır.

Bazı insanlar bunun Pressburg’un haklarının efsanevi savunucusu Roland’ın bir görüntüsü olduğuna inanırken, diğerleri onun Maximilian olduğundan emin. Bu yüzden de çeşme, kimilerine göre Roland, kimilerine göre ise Maximilian Çeşmesi olarak anılıyor.

16.Heydukova Sokak Sinagogu

Bratislava’nın tek sinagogu olan Heydukova Sokak Sinagogu’nun tarihi 1926 yılına uzanıyor. Artúr Szalatnai-Slatinský tarafından tasarlanan olağanüstü bir kübist yapı olan sinagog, hala bir Ortodoks ibadet yeridir ve Slovakya Ulusal Anıtı olarak korunuyor.

Kadınlar galerisinin üst katında, İkinci Dünya Savaşı öncesi, sırası ve sonrasında Bratislava’daki Yahudi cemaati hakkında küçük bir müze var. 1960’larda yıkılan şehrin Neolog sinagogundan çıkarılan eserler de yine burada görülebiliyor.

17.Galerie Nedbalka

Galerie Nedbalka – kaynak ; flickr / john_d_fielding

2012’de açılan bu sanat galerisinin içinde ne olduğunu dışarıdan asla tahmin edemezsiniz. Barok dış cephe yerini Guggenheim benzeri bir atriyuma bırakıyor.

Bu şık mekanda, 19. yüzyıldan günümüze Slovak heykel ve resim sanatına adanmış dört kat var. Özellikle sanatseverlerin Bratislava’da gezilecek yerler listesine eklediği bu galeriye, şehir merkezinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

1957-1969 yılları arasında yaşamış dokuz modern Slovak sanatçıdan oluşan olağanüstü bir çevre olan Galana Grubu’nun eserlerini burada görebilirsiniz.

18.Kamzík TV Kulesi

196 metre yüksekliğindeki Kamzík TV Kulesi, Kamzik tepesinin zirvesinde ve Bratislava Orman Parkı sınırları içinde yer alıyor. Şehrin muhteşem manzarasını sunan park, 27 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve uzun bir yürüyüş parkurları ağı, tepeden aşağı kuru yarış kızağı, ağaç tepesinde bir teleferik ve bir şeyler atıştırmak için pek çok yer sunar. Železná studnicka vadisine inmek için buradan bir teleferiğe binmek de mümkündür.

Kulenin en iyi özelliği, uzaktaki Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’ın muhteşem manzaralarını sunan gözlem güvertesidir. Dönen bir restoran, bir kafe ve daha küçük ikinci bir restoran da kulenin bir parçasıdır.

19.Sad Janka Kraľa

Bir şehir parkı olan Sad Janka Kral’a, Bratislava’da temiz havanın ve huzurun keyfini çıkarabileceğiniz ender yerlerden biri. Park, yaşı nedeniyle olgun ağaçlar ve 18. yüzyılda belirli yollar boyunca gruplar halinde dikilmiş söğütler, kavaklar, akçaağaçlar ve dişbudak ağaçları ile doludur.

1774-1776’da kurulan park, Avrupa’nın en eski halka açık parkı olması bakımından da önemli bir yere sahip.

20.Eski Kent’teki Heykeller

Bratislava da gezilecek yerler blog

Bratislava’nın kalbinin attığı yer olan Eski Kent bölgesi, ev sahipliği yaptığı çok sayıda heykeliyle tanınıyor. Heykellerin belki de en ünlüsü (ve kesinlikle en çok fotoğrafı çekileni), bir rögar deliğinden çıkan ve orada öylece oturup dünyayı izleyen bir kanalizasyon işçisi olan Cumil’dir. Tabii Eski Kent’teki heykeller bu heykel ile sınırlı değil. İç kesimlerde daha farklı heykeller var, bu yüzden Eski Kent’i keşfederken heykelleri aramayı da unutmayın.

Hviezdoslav meydanını ziyaret ediyorsanız, doğumunun 200. yıldönümünü anmak için parkta bulunan Hans Christian Anderson heykelini görmeyi de unutmayın.

21.Bratislava Ulaşım Müzesi

Kaynak ; commons.wikimedia.org / spasimir_pilev

Šancová Caddesi üzerinde, Bratislava’nın ilk tren istasyonunun salonunda ve şehrin ana ulaşım merkezinin yanında yer alan Bratislava Ulaşım Müzesi, her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği cazibe merkezlerinden biri.

İlk buharlı lokomotif 1848’de bu istasyona çekilmiş ve raylar ve platformlar, küçük bir buhar motorları seti ile birlikte tutulmuş.

Arabalara gelince, 70’ler ve 80’lerde komünist seçkinler için tercih edilen ulaşım modu olan ZIL-115 limuzini biçiminde Sovyet döneminden kalma birçok çeşit var. Araba koleksiyonunun çoğu Çek yapımıdır. Motosiklet sergisinin çekirdeği 1920’ler ve 30’lara dayanıyor ve Hintliler, BMW’ler, Ogar’lar ve bir Harley Davidson’u içeriyor.

22.Slovak Ulusal Tiyatrosu

Slovak Ulusal Tiyatrosu iki farklı binadan oluşuyor. Eski tiyatro, kafe seçenekleriyle ünlü bir bölgede, Hviezdoslavovo Meydanı’nda yer alıyor. İlk açıldığında sadece Macar ve Alman tiyatro gösterilerine yer verdi ve operaların orijinal dillerinde (Slovakça altyazılı) sunulmaya başlaması 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesine kadar sürdü. Yeni tiyatro ise, lüks mağazaları ve restoranlarıyla ünlü lüks bir yerleşim bölgesinde, Tuna nehrinin kıyısında yer almaktadır. İki mekan da aynı kurum tarafından yönetiliyor ve her ikisi de opera, bale ve tiyatro gibi gösterileriyle tanınıyor.

Daha yeni binada üstün akustik, ekstra diz mesafesi ve daha yüksek kapasite avantajlarına sahipsiniz.

Eski salon, 1890’lardaki İmparatorluk günlerinden kalma görkemli bir mimariye sahiptir ve bu dönemde Avrupa’da yüzlerce yeni binadan sorumlu olan Avusturyalılar Fellner & Helmer tarafından tasarlanmıştır. Bir gösteriye katılmayı düşünmüyorsanız bile, eski tiyatroyu Bratislava’da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin deriz.

23.Comenius Üniversitesi Botanik Bahçesi

Sadece 1 Nisan’dan 31 Ekim’e kadar açık olan botanik bahçesi, Tuna Nehri’nin sol yakasında, Bratislava merkezinin biraz batısındadır.

Bahçe turist yolunun dışında olsa da, rozaryumda yetişen 120 gül türünün çiçek açtığı yaz aylarında birçok ziyaretçi renklerin ve kokuların tadını çıkarmaya geliyor.

Ayrıca bir kaktüs bahçesi, orkideler, bir Avustralya bahçesi ve eğrelti otları ve palmiyeler gibi diğer tropikal ve subtropikal bitki çeşitlerini içeren büyük seralar da var. Dışarıda bahçede açelyalar, orman gülleri ve yaprak döken ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ayrıntılı koleksiyonları görmeyi de unutmayın.

24.Eurovea

Şehrin güneydoğusundaki Tuna Nehri’nin sol kıyısında yer alan Bratislava’nın eski sanayi bölgesi yeniden canlandırılarak popüler gezi duraklarından biri haline getirilmiş. Günümüzde yerel halkın favori spotlarından olan Eurovea, bir tür kompleks olsa da, aklınıza gelebilecek hemen her şeyi burada bulabiliyorsunuz.

İlk etap 2010 yılında Eurovea Galleria Alışveriş Merkezi’nin kumarhane, sinema, havuz ve spor salonuyla birlikte kapılarını açmasıyla tamamlanmış. Daha sonra eklemeler yapılarak günümüzdeki halini almış. Bugün, Bratislava’nın en havalı yerlerinden biri olduğu gibi, yerel halkın da en çok zaman geçirdiği yerlerden biri.

25.Horsky Park (Mountain Park)

Kalabalık caddelerin ortasında bir huzur vahası olan Horsky Park, nefes almak için ideal bir yerdir.

Horsky Park, Eski Kent bölgesinde yer alan bir şehir parkıdır. Ancak, Bratislava’daki diğer parklardan farklı olarak, bu park pratik olarak şehir merkezinde olduğu için özeldir. Neredeyse 150 yıldır el değmemiş bozulmamış bir ortam, orijinal flora ve fauna sağlar. Buraya koşmak, bisiklete binmek veya yürüyüş yapmak için gelen yerel halk arasında popülerdir. Bratislava’da gezilecek yerler listesinde olması gereken yeşil alanlardan biri olan Horsky Park, Mountain Park olarak da anılıyor.

Bratislava’da Gezilecek Yerler listesine eklenebilecek diğer alternatif cazibe merkezleri

Chatam Sofer

Bratislava’nın en ilgi çekici gezi duraklarından biri olan ve Eski Kent bölgesinde yer alan Chatam Sofer Anıtı, adını 19. yüzyılda Avrupa Yahudiliğinin önde gelen şahsiyetlerinden biri olan ve aynı zamanda Chatam Sofer olarak da bilinen ana pressburg haham Moshe Schreiber’den almış. 17. yüzyıldan kalma eski yahudi mezarlığından Chatam Sofer’inki de dahil olmak üzere sadece 23 mezar kalmış

Yahudi inancına sahip insanlar için gerçek anlamı olan bir yer olan anıtı dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz, ancak Bratislava Yahudi cemaati aracılığıyla önceden ayarlanmalıdır.

Schöner Náci Heykeli

Bratislava’nın birçok noktasında ilgi çekici heykeller var. Bunlardan biri de Schöner Naci Heykeli.

Schone Naci veya Güzel Ignaz, yüzyılın başında şehirdeki yaşamı temsil ediyor. Gerçek Schone Naci 1897’de doğdu. Bir ayakkabıcının oğluydu. Eksantrik ruhu, onun bugün bile anılmasına neden oldu. Kıyafeti bir silindir şapka ve kuyrukları içeriyordu. Kadınlarla karşılaştığında Slovakça, Almanca ve Macarca gibi dillerde “Elinizi öpüyorum” derdi.

Bronz heykel, bir zamanlar gerçek Schone Naci’nin yaptığı gibi insanları selamlıyor. Kendi maddi kaynakları olmayan bir adam olmasına rağmen, Bratislava sokaklarında çok zenginmiş gibi giyinerek dolaştığı söylenir.

Bunker B-S 4 Savaş Müzesi

B-S 4 Lány sığınağı, 1935-1938 yılları arasında Çekoslovak Sur Sisteminin Bratislava Bölümü’nün bir kalıntısıdır ve şu anda bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Halkın erişimine açık birkaç Bratislava sığınağından biri, sergileri, ekipmanı ve gezi biçimi, onu yalnızca başkentte değil, tüm ülkede benzersiz bir yer haline getiriyor. Orijinal ordu sığınağı tamamen yıkıldı ve 2011’den beri çalışmaları orijinal belgelere ve fotoğraflara dayanan bir grup gönüllü tarafından 1938’deki haline getirmek için yeniden inşa edildi.

Devasa betonarme yapı, orijinal makineli tüfekler ve tanksavar topları, metal kaplamalı kontrol direkleri, çalışan dizel jeneratörlü bir makine dairesi, yer altı yaşam alanları, acil durum depoları ve 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bir ateşli silah koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Bir başka ilginç özellik de, beton, çelik ve dikenli telden yapılmış otantik anti-tank ve anti-personel bariyerlerden oluşan anıtsal bir sistemle yenilenen tesislerdir.

Bratislava Hayvanat Bahçesi

Bratislava’da bir hayvanat bahçesi geliştirme girişimleri çok eskilere uzanırken, ilk resmi değerlendirmeler ve tartışmalar 1948’e kadar uzanıyor.

Bratislava Hayvanat Bahçesi, hayvanlar hakkında tartışmalar, hayvanlar için eğitici paneller ve etiketler, ekolojik konularda etkinlikler ve programlar aracılığıyla doğaya karşı sorumluluk duygusu oluşturmak ve güçlendirmek amacıyla nesli tükenmekte olan hayvan türlerinin yetiştirilmesi ve kurtarılması, bilimsel araştırma çalışmaları, halk eğitimi konularında uzmanlaşmıştır. Ayrıca tüm gün dinlenme ve eğlence için koşullar yaratmak için çalışmalar da düzenli olarak devam etmektedir.

Günümüzde daha çocuklu ailelerin zaman geçirdiği yerlerden olan Bratislava Hayvanat Bahçesi, Addax Nubian, Avrupa bizonu, beyaz gergedan, Türkmen Kulan, cüce su aygırı, sarı yanaklı şebek, Sri Lanka leoparı, pamuk tepeli demirhindi, gri fare lemur, yavaş lorisler, Przewalski’nin atı gibi en nadir hayvanlarıyla ilgi görüyor. Ayrıca Güney Afrika aslanları, kaplanları (beyaz), jaguarlar ve Seylan leoparları için etobur çardak, Şempanze ve Sumatra orangutanı için primat köşkü, Mirketler, tropikal maymunlar, tembel hayvanlar, armadillolar ve iki yeni tatlı su akvaryumu sergileyen teraryum ve exotarium, Zürafa ve kanguru muhafazaları, Gergedan, Antilop ve cüce su aygırı muhafazaları, Flamingolar ve pelikanlarla dolu doğal gölleri de bu hayvanat bahçesinde görebiliyorsunuz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR