Prag’da Gezilecek Yerler | 3 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti ve en güzel şehri olan “Prag”, birbirinden güzel tarihi yapıları, canlı gece hayatı, eşsiz manzarası ve kültürüyle çok çabuk sevebileceğiniz şehirlerden biri. Orta Avrupa’nın en dinamik şehirlerinden biri olmasının yanı sıra, en ekonomik şehirlerinden biri. Prag’da gezilecek yerler ise, genellikle ücretsiz cazibe merkezleriyle öne çıkıyor. Şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümünü hiçbir ücret ödemeden görebiliyorsunuz.

Prag, gezilmesi oldukça kolay bir şehir. Burada, turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz, toplu taşıma araçlarına neredeyse hiç ihtiyacınız olmuyor.

Prag gezisi için en iyi başlangıç noktalarından biri ”Eski Kent Meydanı”dır. Burası şehrin kalbinin attığı yer olmasının yanı sıra, şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunuyor. Ayrıca Prag’da gece hayatı için çok sayıda popüler barları ve gece kulüplerini bu meydan çevresinde bulabiliyorsunuz.

3 Günde Prag’da Gezilecek Yerler

1.GÜN

Prag da Gezilecek Yerler Haritası
Prag da Gezilecek Yerler Haritası – google maps‘te açmak için tıklayın
 • Eski Kent Meydanı
 • Astronomik Saat Kulesi
 • Tyn Kilisesi
 • Municipal House (Belediye Binası)
 • Barut Kulesi (The Powder Tower)
 • Vaclav Meydanı
 • Ulusal Müze
 • Vysehrad

2.GÜN

Prag gezilecek yerler haritası
Prag gezilecek yerler haritası
 • Dans Eden Ev
 • Ulusal Tiyatro
 • Klementinum
 • Josefov (Yahudi Mahallesi)
 • Karl Köprüsü
 • Franz Kafka Müzesi
 • Lennon Duvarı

3.GÜN

Prag da Gezilecek Yerler Haritası
Prag Gezi Haritası 3. gün
 • Mala Strana Bölgesi
 • St Nicholas Kilisesi
 • Golden Lane (Altın Yol)
 • Prag Kalesi
 • Aziz Vitus Katedrali
 • Petrin Gözlem Kulesi
 • Strahov Manastırı

PEKİ BU 3 GÜNLÜK GEZİ ROTASINA GÖRE PRAG’DA NEREDE KALMALI ?

Haritayı Google Maps‘te görmek için tıklayın

Prag’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yukarıdaki cazibe merkezlerine en kolay ve en hızlı şekilde ulaşabileceğiniz yer Eski Kent Meydanı çevresidir. Burası, Prag’ın kalbinin attığı yer olarak bilinir. Ayrıca çok çeşitli konaklama birimlerine ev sahipliği yaptığından dolayı, ister 4-5 yıldızlı lüks bir otel ister 2-3 yıldızlı ekonomik butik otelleri bu meydan yakınlarında bulabilirsiniz.

Bu meydanın bulunduğu yer ‘Prague 01’ bölgesi olarak bilinir. Yani teknik olarak Prag şehir merkezidir. Buna bağlı olarak da, diğer bölgelere nazaran otel fiyatları burada biraz daha pahalı olabiliyor. Ancak bütçenize uygun bir konaklama birimi bulabilirseniz başka bir bölgeye göz atmaya bile gerek kalmayabilir. Son olarak, çok düşük bütçeli bir Prag gezisi planlıyorsanız, Wenceslas (Vaclav) Meydanı çevresindeki konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

Eski Kent Meydanı’na 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan şu popüler otellere göz atabilirsiniz ; 4 yıldızlı Pytloun Boutique Hotel Prague, 3 yıldızlı Residence Bene ve yine 3 yıldızlı Old Town Square Apartments.

Gelelim Prag’da gezilecek yerler listesine ;

1.Prag Eski Kent Meydanı

Prag Eski Kent Meydanı
Prag Eski Kent Meydanı

Old Town, yani Eski Kent, şehirdeki tarihi yapıların birçoğunu görebileceğiniz bölge. Burası, şehirdeki en çok ziyaret edilen yerlerden bir tanesi. Bunun en önemli nedeni ise ; şehirdeki görülmesi gereken önemli yerlerin büyük bir bölümünün burada bulunuyor olması. Bu yüzden, siz de birçok turistin yaptığı gibi gezinize bu meydandan başlamayı düşünebilirsiniz.

10. yüzyıldan beri burada duran Eski Kent Meydanı, sokak sanatçıları, müzisyenler ve satıcılarla dolu. Staromestské námestí olarak da biliniyor ve ev sahipliği yaptığı tarihi ve turistik cazibe merkezleri sayesinde Prag’ın en yoğun turist trafiğine sahip olan yeri olmaya devam ediyor.

Prag’da herhangi bir yere gitmek için bu meydana gelebilir, meydandan birçok turistik yere yürüyerek veya meydandan hareket eden tramvaylar ile şehrin herhangi bir yerine kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

2.Prag Kalesi

Prag Kalesi
Prag Kalesi

Guinness Dünya Rekorları’na göre dünyanın en büyük antik kalesi olan Prag Kalesi, şehirdeki en sembolik yapılardan biri. Daha çok nöbet değişimi yapan askerleri izlemek için gidilecek güzel yerlerden biri olsa da, sunduğu eşsiz manzarası ve görkemli yapısıyla kaçırılmaması gereken bir yer.

Bu kale, Çek Cumhuriyeti yöneticilerinin ikamet ettiği yer olarak biliniyor. Günümüzde Cumhurbaşkanı’nın resmi konutu olması bakımından da önemli.

Prag Kalesi, aslında bir kompleks. Yani burada hem saray ve dini yapılar, hem de diğer cazibe merkezleri bulunuyor.

Kalenin arazisine giriş ücretsiz. Tabii burada ilginizi çekebilecek diğer tarihi yerlerden olan Aziz Vitus Katedrali ve St. George Bazilikası gibi yerler giriş ücretine tabidir.

Prag Kalesi’nin bulunduğu bölge (Kale Bölgesi) en az yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye edebileceğimiz bir yer. Çünkü burası oldukça büyük bir alan ve çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor.

Eğer şehir turları ile kale bölgesini keşfetmek isterseniz, bu turların biraz detaylı olduğunu unutmayın. Yani bölgedeki yapıların tarihi ile çok detaylı bir bilgiye ihtiyacınız yoksa ve sadece göz atıp geçmeyi planlıyorsanız, bu turlara gerek olmayacaktır. Hem bireysel olarak doyasıya gezmeniz gereken bir bölge olduğundan, şehir turlarının stresine girmek istemeyebilirsiniz.

Giriş ücreti ; Kale kompleksi içerisine girişler ücretsiz. Ancak içerideki diğer yapıların çoğuna girişler ücretli.

Circuit A bilet fiyatı 350CZK (Yaklaşık 13€), bu biletler ile Kraliyet Sarayı, Aziz Vitus Katedrali, Altın Yol, Rosenborg Sarayı, Aziz George Bazilikası ve Prag Kalesi Hikayesi sergisini ziyaret edebilirsiniz.

Circuit B bilet fiyatı ise 250CZK. Bu biletler ile Altın Yol, Aziz Vitus Katedrali, Kraliyet Sarayı ve Aziz George Bazilikası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret saatleri ; Kale kompleksi 06:00-22:00 saatleri arasında açık olsa da, içerideki cazibe merkezlerinin hemen hepsi 09:00-17:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

3.Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali
Aziz Vitus Katedrali

Kale bölgesindeki bu görkemli tarihi yapı, şehrin en bilinen yapılarından biri.

Prag’ın birçok yerinden rahatlıkla görebileceğiniz bu dini yapının dış mimarisi oldukça etkileyici ve katedral, şehirdeki en fotojenik yapılardan biri diyebilirim.

Prag Kalesi kompleksi içerisinde yer alan katedrali ilk gördüğünüzde, 500 yıllık bir yapıymış gibi görünse de, aslında Aziz Vitus Katedrali‘nin inşaatı 1929 yılında tamamlanmış.

St Wenceslas’ın görkemli Şapeli ve görkemli art nouveau vitrayı, yapı içerisinde kaçırılmaması gereken bölümlerden.

Katedrale giriş için Prag Kalesi kompleksinin kombineli biletlerinden satın almanız gerekiyor. Ayrıca katedralin kulesine çıkmak için de ayrıca bir bilet almanız lazım.

Ziyaret saatleri ; Pazar günleri 12:00-17:00, haftanın diğer günleri 09:00-17:00

4.Altın Yol

Altın Yol
Altın Yol

Prag’ın en turistik yerlerinden bir diğeri ise, ”Golden Lane” olarak da bilinen Altın Yol‘dur.

Aslında burada yapılabilecek veya görülebilecek çok fazla şey yok. Ancak Kale bölgesindeki en ünlü yerlerden biri olduğu için 5 dakikalığına da olsa göz atın.

Bu sokak adını 17. yüzyılda burada yaşayan kuyumculardan almış. Tarihi bir sokak olduğundan dolayı önemli. Fakat görebileceğiniz çok fazla şeyin olmadığını da unutmayın.

5.Karl Köprüsü

Karl Köprüsü
Karl Köprüsü

Prag’ın en ünlü yerlerinden biri olan Karl Köprüsü, her turistin gece-gündüz mutlaka uğradığı bir yer. Çünkü Köprü, hem akşam saatlerinde hem gündüz vaktinde şehirdeki en iyi manzarayı sunan noktalardan biri. Özellikle akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra çok daha güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan bu köprüyü rotanıza ekleyin deriz.

Prag’da ücretsiz olarak görebileceğiniz bu köprünün tarihi 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Günümüzdeki köprünün bulunduğu yerde, tarihi bir köprü bulunuyormuş ve 1357 yılında Charles IV tarafından bu köprünün üzerine Charles Köprüsü olarak da bilinen Karl Köprüsü yapılmış.

Köprüye 17. yüzyılda eklenen heykeller ile mimari bakımdan çok daha güzelleştirilmiş ve 19. yüzyıla kadar Charles’ın adını almamış. 19. yüzyıldan sonra Charles Bridge olarak anılmaya başlanmış.

Köprü üzerinde birçok sokak sanatçılarını ve satıcılarını görebiliyorsunuz. Ayrıca burası, Prag’ın en güzel manzarasını seyredebileceğiniz yer. Bu yüzden de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri diyebiliriz.

6.Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat Kulesi
Astronomik Saat Kulesi

Eski Kent Meydanı’nın tam merkezinde yer alan Astronomik Saat Kulesi, şehirdeki en ikonik yapılardan biri. Turistlerin dakikalarca karşısında bekleyip, her saat başı saatteki figürlerin hareket etmesinin keyfini çıkardığı yerdir.

Oldukça ilginç ve dramatik tarihi ve yapısıyla Eski Kent Meydanı’nı süsleyen bu yapı, Belediye Binası’nın güney yüzünde bulunuyor.

15. yüzyılda inşa edilmiş olan saat kulesi, dünyanın en iyi korunmuş Orta Çağ mekanik saati olarak kabul ediliyor.

 • Kuleye çıkış ücreti ; 250 CZK
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-20:00

7.Dans Eden Ev – Dancing House

Dans Eden Ev - Dancing House
Dans Eden Ev – Dancing House

Prag’da ”Dancing House Pozları” oldukça popülerdir. Kimisi tekme atarken, kimisi binayı iterken. Herkesin farklı bir poz verme yarışına girdiği bu bina, aslında sadece instagram pozları verebilmek için göz atabileceğiniz yerlerden.

Tabii binanın ünlü olmasının en önemli nedeni, bu yapının ”Ben Prag’a Gittim” demenin en güzel yoludur. Avrupa turuna çıkmış hemen her turistin mutlaka duyduğu veya fotoğrafını gördüğü bu yapıyı da Prag’da gezi rotanıza ekleyin deriz.

3000 metrekarelik ofis binası, restoran, galeri ve konferans merkezine ev sahipliği yapmasının yanında, binanın bir de terası bulunuyor. Bu terastan şehrin muhteşem manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

 • Bina, bir iş merkezi olarak kullanıldığından ziyaret edilemiyor, fakat çatı katında yer alan cafe&restorana uğrayarak bir şeyler içebilirsiniz.

8.Lennon Duvarı

Lennon Duvarı - Prag Gezilecek Yerler Blog
Lennon Duvarı

Lennon Duvarı, 1980’lerden bu yana John Lennon ve The Beatles grafiti, şarkı sözleri ve alıntılarla kaplanmış ve gruba saygı göstermek isteyen turistler ve genç hayranlar arasında çok popüler bir çekim merkezi.

Özellikle genç turistlerin uğrak yerlerinden biri olarak bilinen Lennon Duvarı, şehirdeki en iyi sokak sanatına ev sahipliği yapan ”Mala Strana” bölgesinde bulunuyor. Yani sadece Lennon Duvarı değil, daha birçok ilgi çekici duvarları da bu bölgede fazlasıyla görebilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca yetkililer tarafından tekrar tekrar boyanmış olmasına rağmen, artık hükümette bu durumu durduramayacağını kabul etmiş.

Prag’da yapılacak en güzel şeylerden biri de, bu duvarın bulunduğu yerde birkaç instagram pozu vermektir.

9.Petrin Gözlem Kulesi ve Tepesi

Petrin Gözlem Kulesi ve Tepesi
Petrin Gözlem Kulesi ve Tepesi

Petrin, Vltava Nehri’nin sol kıyısında bulunan bir tepedir ve turistler arasında oldukça meşhur bir cazibe merkezi. Prag’ın en yeşil alanlarından biri olan Petrin, şehirdeki en iyi manzarayı seyredebileceğiniz yerlerden biri olarak da biliniyor.

Tepeye fünikülerle de çıkabilirsiniz. Fakat yürüyerek çıkacak olursanız, yol üzerinde nefes kesen manzaralara şahit olacaksınız.

Zirvede, Petrin Gözlem Kulesi, peyzajlı bahçeler ve Ukrayna’dan taşınan ahşap bir bina olan St Michael Kilisesi’nin minyatür bir versiyonunu göreceksiniz.

Petrin Gözlem Kulesi’nin tepesine çıkarak manzarayı biraz daha mükemmelleştirebilirsiniz. Bu kulenin tepesi, Prag’ın en yüksek yeri ve şehirdeki ”En İyi” manzaraya ev sahipliği yapan yer olarak bilinir.

 • Petrin Gözlem Kulesi giriş ücreti ; 150CZK
 • Ziyaret Saatleri ; Kış ayları 10:00-18:00, yaz ayları 10:00-22:00

10.Vaclav Meydanı (Wenceslas Meydanı)

Vaclav Meydanı - Wenceslas
Vaclav Meydanı – Wenceslas

Tipik bir şehir meydanından çok daha fazlası olan Vaclav Meydanı veya Wenceslas Meydanı, Prag’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Meydan, birbirinden güzel tarihi yapılara ev sahipliği yapmasının yanı sıra, çevresindeki birbirinden kaliteli Prag yemeklerini bulabileceğiniz restoranları, kafeleri ve barlarıyla da görülmeye değer bir çevreye ev sahipliği yapıyor.

Derin ve uzun bir tarihe sahip olan meydan, uzun yıllar boyunca birçok gösteriye, ayaklanmalara, protestolara ve etkinliklere ev sahipliği yapmış.

Prag’da alışveriş için bir planınız mı var ? o zaman Vaclav Meydanı’na göz atabilirsiniz. Burada, şehirdeki en iyi mağazaları bulabilirsiniz. Biraz pahalı olsa da, şehirdeki en iyileri olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanında Prag gece hayatı da Vaclav Meydanı ve çevresindeki bölgeden sorulmaktadır. Şehirdeki en canlı gece hayatına ev sahipliği yapan barları ve ünlü gece kulüpleri ile, turistlerin ve yerel halkın en sevdiği spotlardan.

Prag’ın en popüler iki meydanı var. Birisi Eski Kent diğeri Vaclav. Bu iki meydan, birbirine 7-8 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani Prag’taki hemen her şey bu iki meydanda veya çevresinde bulunuyor.

Bunun yanında, bu iki meydan ve çevresi şehirdeki en iyi konaklama bölgeleridir. Birbirinden güzel otelleri, hostelleri ve diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Eğer günübirlik bir Prag gezisi yapıyorsanız, sadece bu iki meydanı görmeniz bile eşsiz bir Prag ziyareti yapmak için yeterli olacaktır.

11.Tyn Kilisesi

Prag da Gezilecek Yerler
Tyn Kilisesi – Kaynak ; flickr / Ronnie Macdonald

Prag’da gezilecek yerler arasında en tanınmış yapılardan biri olan Tyn Kilisesi, şehrin kalbinin attığı yer olan Eski Kent Meydanı’nda bulunuyor. Görkemli mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle dikkat çeken tarihi yapı, 80 metre uzunluğunda ikiz kuleleriyle de ilgi görüyor.

Gotik mimarisiyle dikkat çeken Tyn Kilisesi’nin bugünkü görünümü 1385 yılında inşa edilmiş olsa da, kilisenin kökenleri çok daha öncesine uzanıyor. Kilisenin dış mimarisinin gotik tarzda, iç mekanın barok tarzda olması da dikkat çekiyor. Bu durumun en önemli nedeni ise, kilisenin kurulduğu günden günümüze birçok kez restore edilmiş ve eklemeler yapılmış olması.

Bir ibadet yeri olmasının yanı sıra, birçok konsere de ev sahipliği yapan Tyn Kilisesi, Prag’ın kaçırılmaması gereken en özel yapılarından.

 • Giriş ücretsiz. Bağış yapabilirsiniz
 • Ziyaret saatleri ; Pazar günleri 10:30-12:00, diğer günler 10:00-17:00

12.Municipal House (Belediye Binası)

Prag da Görülecek Yerler Belediye Binası
Municipal House (Belediye Binası) – Kaynak ; flickr / David Seibold

Belediye Binası veya sarayı olarak da bilinen Prag’ın en ünlü yapılarından biri olan Municipal House, süslü dış cephesiyle dikkat çekiyor.

Vaclav Meydanı’ndan Eski Kent Meydanı’na giderken konser ve balolarıyla ünlü Art Nouveau tarzındaki bu binayı görebilirsiniz. Binanın kendisi başlı başına görülmesi gereken bir eser. Ayrıca iç mekan da oldukça etkileyici bir mimariye sahip.

Belediye Binası Prag’daki birçok ünlü restoran ve cafeye de ev sahipliği yapıyor. Hatta şehirdeki en ucuz yemekleri yiyebileceğiniz mekanlardan bazılarını burada bulabiliyorsunuz.

Belediye Binası oldukça uzun bir geçmişe sahip. Bu binanın bulunduğu yerde 14. yüzyılda Çek Kralları‘nın kullandığı bir bina varmış. Ancak uzun bir süre sonra bu bina yıkılmış ve yıkılan binanın kalıntıları üzerine de 1912 yılında, günümüzdeki bina inşa edilmiş.

Binanın en önemli özelliği ise 1918 yılında Çekoslovak Cumhuriyeti‘nin bağımsızlığının burada ilan edilmiş olması. Birçok kez restore edilmiş olan bina, kurulduğu günden günümüze Prag’ın en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Turistler kadar, yerel halkın da en çok zaman geçirdiği yerlerden olan bu binayı listenize mutlaka ekleyin.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 290 CZK, 10 yaş altı çocuklar ise ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-19:00

13.Barut Kulesi (The Powder Tower)

Barut Kulesi - Prag da Gezilecek Yerler Blog
Barut Kulesi (The Powder Tower) – Kaynak ; flickr / Howard İgnatius

Prag’ın Eski Kent bölgesi ile Yeni Kent bölgesi arasında yer alan şehirdeki 13 giriş kapısından biri olan Barut Kulesi‘nin tarihi 1475 yılına uzanıyor. Gotik mimarisiyle dikkat çeken kule, Prag’da en çok fotoğrafı çekilen yapılardan biri olarak da bilinir. Kulenin en önemli özelliği ise Bohemya kral ve kraliçelerinin taç giyme törenlerinde geçtiği Kraliyet Yolu‘nun başlangıç noktası olmasıdır.

Kule ilk inşa edildiği dönemde ‘Yeni Kule’ olarak anılıyormuş. Ancak 17. yüzyıldan sonra kule bir barut deposu olarak kullanılmış ve bu tarihten sonra ise Barut Kulesi olarak anılmaya başlanmış. Prašná brána olarak da bilinen Barut Kulesi, Belediye Binası’na bağlanıyor.

1541 yılında yakılan kule, yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış. Tabii bu tarihten sonra birçok kez restore edilmiş olsa da, günümüzdeki görkemli yapısına 1541 yılında kavuşmuş.

65 metre yüksekliğiyle dikkat çeken kulenin zirvesine 186 basamak çıkarak ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca kulenin cephesi hükümdarların heykelleri ve hüküm sürdükleri toprakların amblemleri ile süslenmiş.

 • 150CZK giriş ücreti ödeyerek kulenin zirvesine çıkabilir, şehrin panoramik manzarasını seyredebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri ; Kış ayları 10:00-18:00, yaz ayları 10:00-21:00

14.Prag Ulusal Müze

Ulusal Müze - Prag da Görülmesi Gereken Yerler
Ulusal Müze – Kaynak ; flickr / Kirk.K

Prag Ulusal Müzesi (Národní Muzeum), Vaclav Meydanı’nın tepesinde yer alan iki birleşik bina içerisinde hizmet veriyor.

Çek Cumhuriyeti’nin en eski ve en büyük müzesi, Josef Schultz tarafından Çek Ulusal Uyanışının mimari sembolü olarak tasarlanan anıtsal bir neo-Rönesans yapısıyla dikkat çekiyor.

Birbirinden değerli çok sayıda koleksiyona ev sahipliği yapan müze, mineraloji, zooloji, antropoloji ve arkeolojinin yanı sıra sanat ve müzik alanında çok sayıda esere sahip. Sadece Entomoloji koleksiyonu tek başına beş milyondan fazla örneği barındırıyor.

Ulusal Müze - Prag da Gezilecek Yerler
Ulusal Müze – Kaynak ; Flickr / Mad Ball

Çek Cumhuriyeti’nin en eski müzesi olan bu Ulusal Müze, 1800’lü yılların başında kurulmuş olsa da, bugünkü bulunduğu yere 1891 yılında taşınmış.

Müzedeki eserlerin hepsini görmek pek mümkün olmuyor. Bu yüzden müzeyi ziyaret etmeden önce hangi bölümleri ve sergileri görmek istediğinize de karar verin. Ayrıca 1. ve 2. yüzyıl Roma eserlerinin geniş koleksiyonuyla dikkat çeken Arkeoloji sergisini kaçırmayın.

 • Giriş ücreti ; 200 CZK
 • Ziyaret Saatleri ; Haftanın her günü 10:00-18:00

15.Vysehrad Kalesi

Vysehrad Kalesi - Prag da Görülecek Yerler
Vysehrad Kalesi – Kaynak ; flickr / Charlotte90t

Prag Kalesi kadar olmasa da Vysehrad Kalesi de Prag’ın ünlü turistik yerleri arasındadır. Peri masalından çıkmış görüntüsüyle dikkat çeken bu tarihi kale, Prag’a bakan Vltava Nehri’nin yukarısında duruyor.

Bir zamanlar Vratislav II‘nin kraliyet ikametgâhı olan Vysehrad Kalesi, kralların taç giydiği orijinal Kraliyet Yolunun bir parçası olarak da rol oynamış.

Günümüzde kalenin büyük bir bölümü harabe olmasına rağmen yine de sunduğu muhteşem manzarasını görmek için gidilecek yerlerden.

Prag’ın tam kalbinde bulunan bu ünlü tarihi kale, Çek Cumhuriyeti’nin en önemli Ulusal Kültür Anıtları arasında yer alıyor. Burası da tıpkı Prag Kalesi gibi bir kompleks. Yani kalenin dışında burada daha farklı tarihi ve turistik cazibe merkezlerini de görebiliyorsunuz.

Başlangıçta Chrasten olarak adlandırılan Vysehrad Kayası’nın tepesindeki kale, 10. yüzyılda kurulmuş ve çok sayıda efsaneye sahip.

Vysehrad Kalesi tarihinin en görkemli dönemi, ilk Çek kralının ve atalarının oturduğu 11. yüzyıla ait. 14. yüzyılda, ünlü Bohemya Kralı ve Kutsal Roma İmparatoru IV. Charles, Vysehrad’ı Přemyslid atalarına saygı göstererek tarihi ihtişamına geri getirmeye karar verir. Charles, Vysehrad’a Çek kralının taç giyme törenine bir hac yolculuğu da ekler.

Yüzyıllar boyunca diğer Çek hükümdarları, Vysehrad’a çok sayıda mimari mücevher inşa ettirerek kaleyi günümüzdeki görkemli haline getirmiş. 1962’de Vysehrad bölgesi Ulusal Kültür Anıtı ilan edilmiş ve günümüzde özerk bir kültür örgütü tarafından işletiliyor.

 • Giriş ücretsiz

16.Ulusal Tiyatro

Ulusal Tiyatro - Prag da Gezilecek Yerler
Ulusal Tiyatro – Kaynak ; flickr / Miguel Mendez

Aslında sadece dış mimarisini görmek için ziyaret edebileceğiniz yerlerden biridir Ulusal Tiyatro. Çünkü buradaki konser ve etkinlik fiyatları ciddi anlamda pahalı olabiliyor.

Vltava Nehri kıyısına pastoral bir şekilde uzanmış olan Prag Ulusal Tiyatrosu, ülkenin en iyi (en pahalı) opera, bale ve drama performanslarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Ulusal Tiyatro, Çek ulusal kimliğinin bir sembolü olarak ve Çek dili ve kültürünü tanıtmak için 1881’de açılmış. Ancak aynı yıl çıkan bir yangından dolayı harap olmuş bina, restore edildikten sonra 1883 yılında yeniden açılarak günümüze kadar gelmiş.

Aleš, Ženišek, Hynais, Myslbek gibi 19. yüzyıl Çek ressamlarının birbirinden değerli eserlerine de ev sahipliği yapan bu tiyatro binasını, konser olmadığı bir zamanda daha ekonomik şekilde de ziyaret edebiliyorsunuz. Bireysel olarak gezilere izin verilmiyor olsa da, tiyatroyu turlar ile görebiliyorsunuz.

 • Giriş ücreti ; 260 CZK (sadece turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz, bireysel gezilere izin verilmiyor) Turlar İngilizce yapılıyor ve yaklaşık 50 dakika sürüyor.

17.Klementinum

Prag da Gezilecek Yerler Listesi
Klementinum Kütüphanesi – Kaynak ; flickr.com

Avrupa’nın en büyük tarihi binalarından biri olmasıyla dikkat çeken Klementinum, Çek Cumhuriyeti Milli Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapıyor.

1782 yılında bir halk kütüphanesi haline gelmiş olan Klementinum, 6 milyondan fazla kitaba ev sahipliği yapıyor. Çek Cumhuriyeti’nde yayınlanmış olan her kitabın kopyası bu kütüphanede bulunuyor.

Kütüphane Salonu, barok tasarımıyla kaçırılmaması gereken bölümlerden. Özellikle buradaki tavan sanat eserleri görülmeye değer. Caz etkinlikleri, klasik konserler ve festivaller için de kullanılan Klementinum, toplamda 20.000 metrekarelik bir alanı kaplıyor.

Burası tek bir bina değil, birçok yapının bir araya geldiği kompleks olarak faaliyet gösteriyor.

Karl Köprüsü yakınlarında, Vltava Nehri’ne yakın iki hektarlık bir alanı kaplayan bu tarihi bina kompleksi 1282 yılında kurulmuş. Orta Çağ’dan beri Avrupa’nın büyük astronomlarının, bilim adamlarının, filozoflarının ve müzisyenlerinin birçoğu burada çalışmış. Bu sayede binaya çok sayıda farklı tarihi yapılar eklenerek günümüze kadar genişleyerek ulaşmış. Tarihi bina kompleksinde yer alan Ayna Şapeli (Mirror Chapel), 1724 yılında inşa edilmiş. Freskleri ve oymaları ile dikkat çeken şapel, biri Wolfgang Amadeus Mozart’ın Klementinum’u ziyaretinde çaldığı 18. yüzyıldan iki org barındırıyor.

Barok Kütüphanesi ise 17. yüzyılın başlarından itibaren 20.000 kitap ve tarihsel olarak önemli küreler içeren Çek Milli Kütüphanesi’nin evi olarak hizmet veriyor. Kütüphane, bu tarihi bina kompleksi içerisinde en çok ziyaret edilen bölüm olmasıyla dikkat çekiyor.

 • Giriş ücreti ; 220 CZK
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

18.Josefov (Yahudi Mahallesi)

Yahudi Mahallesi - Prag da Gezilecek Yerler
Josefov (Yahudi Mahallesi) – Kaynak ; flickr / Stijn Hosdez

Yahudi Müzesi, Maisel Sinagogu, İspanyol Sinagogu, Pinkas Sinagogu, Tören Salonu ve Klaus Sinagogu gibi birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapan Yahudi Mahallesi, Prag’da görülecek yerler arasında önemli bir yere sahip. Çünkü bu mahalle, bu tarihi ve turistik yapıların yanı sıra, çok sayıda cafe ve restorana da ev sahipliği yapıyor.

Prag’da yapılacak en iyi ücretsiz şeylerden biri de yıpranmış mezar taşlarıyla dikkat çeken Eski Yahudi Mezarlığı‘nı keşfetmektir. Bu mezarlık da, en az bölgedeki sinagoglar kadar ilgi görüyor.

Eski Şehir ile Vltava Nehri arasında yer alan mahallenin tarihi ise 13. yüzyılda Prag’da yaşayan Yahudilere evlerini boşaltmaları ve bu bölgeye yerleşmeleri emredildiğinde başlamış. Yahudilerin şehrin başka herhangi bir yerinde yaşamaları yasaklanmış ve diğer Avrupa ülkelerinden sürgün edilmiş Yahudiler de buraya getirilmiş.

19.Franz Kafka Müzesi

Franz Kafka Müzesi - Prag da gezilmesi gereken yerler
Franz Kafka Müzesi – Kaynak ; flickr / Guanzii

Prag’daki popüler müzelerden biri olan Franz Kafka Müzesi, Vltava Nehri kıyısındaki Yeni Şehir bölgesinde bulunuyor.

Prag doğumlu olan Franz Kafka’nın (1883-1924), eserlerinin, yazışmalarının, günlüklerinin, el yazmalarının, fotoğraflarının ve çizimlerinin ilk baskılarının çoğunun yer aldığı bu müze, hem tarih hem sanatseverler için mükemmel bir deneyim sunuyor.

 • Giriş ücreti ; 200 CZK
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günün 10:00-18:00

20.Mala Strana Bölgesi

Mala Strana Bölgesi - Prag da Gezilecek Yerler
Mala Strana Bölgesi – Kaynak ; Flickr / Andrew Milligan Sumo

Prag’ın ‘Barok İncisi’ olarak da bilinen Mala Strana bölgesi, belki de şehrin en romantik ve en büyüleciyi mahallesi. Buradaki binaların büyük bir bölümü 16. yüzyıldan kalma. Ayrıca bölge Prag’ın gezilecek yerleri arasında olan çok sayıda cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor.

Lesser Town (Küçük Şehir) olarak da bilinen bu renkli bölge, konum olarak da birçok gezilecek noktaya yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden de Prag’da konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden biri.

Mala Strana’nın civarındayken, güzel Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşabilir ve büyüleyici binaları hayranlıkla seyredebilir, John Lennon Duvarı’nı ziyaret edebilir, Malostranské Meydanı’nda dinlenebilir veya çevredeki en havalı barlardan birinde bir Çek birasının tadını çıkarabilirsiniz. Burası Prag’da mutlaka görülmesi gereken en hareketli ve en canlı mahallelerden biri.

21.St. Nicholas Kilisesi

St. Nicholas Kilisesi - Prag da Gezilecek Yerler
St. Nicholas Kilisesi – Kaynak ; flickr / Andrew Price

Eski Şehir bölgesinde küçük bir mahalle meydanında yer alan St. Nicholas Kilisesi, Cizvitler tarafından 18. yüzyılda inşa edilmiş.

Görkemli dış cephesiyle dikkat çeken kilise, iç mekan süslemeleriyle de ilgi görüyor. Kilisenin içerisindeki 19. yüzyıldan kalma avize ve büyük kubbeyi süsleyen Çek sanatçı Karel Skreta’nın büyük Barok tabloları görülmeye değer. Ayrıca kilisenin çan kulesine çıkarak tarihi şehir merkezinin panoramik manzarasını da seyredebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; 120 CZK
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-17:30

22.Strahov Kütüphanesi ve Manastırı

Strahov Kütüphanesi - Prag da görülmesi gereken yerler
Strahov Kütüphanesi – Kaynak ; flickr / Timmy I.

Prag’daki en eski ikinci manastır olan Strahov’un tarihi 12. yüzyıla kadar uzanıyor. Görkemli kapısı ve kiliseleri her ne kadar dikkat çekici olsa da manastırın en önemli bölümü barok tarzdaki iki kütüphanesidir. Felsefe Kütüphanesi, Franz Anton Maulbertsch tarafından boyanmış Aydınlanma adlı zarif bir tavanın yanı sıra çeşitli olağanüstü mobilyalara ev sahipliği yapar.

İkinci kütüphane olan İlahiyat Kütüphanesi, bir Strahov Keşişi olan Siard Nosecky tarafından güzel süslü bir tavana sahip muhteşem bir Barok odası ve ayrıntılı sıva işçiliği ile çerçevelenmiş muhteşem tavan fresklerinden oluşur.

Kütüphanelerde, ünlü 9. yüzyıl Strahov İncil’i de dahil olmak üzere birçok nadir eski cilt ve el yazması bulunurken, mahzenlerde eski matbaalar ve Premonstratensian Tarikatı’nın kurucusu St. Norbert’in kalıntıları yer alır. Prag’da gezilecek yerler arasında oldukça popüler bir cazibe merkezi olan manastırın kütüphanesi mutlaka görülmesi gereken bir yer olsa da, kilise ve diğer bölümlerinin çok turistik bir yer olduğu söylenemez.

DAHA BAŞKA PRAG’DA NERELER GEZİLİR ?

Yukarıdaki 22 cazibe merkezinden sonra Prag’da hâlâ zamanınız varsa, görülmeye değer aşağıdaki tarihi ve turistik çekim merkezlerine de göz atabilirsiniz. Bu cazibe merkezlerinin hemen hepsine girişler de ücretsiz.

23.Letna Park

Letna Park – kaynak ; flickr / Live The World

Bahçeler, barlar ve kaykaycılarla dolu, Prag’ın Eski Kent bölgesine bakan devasa yeşil bir çimenlik alana ev sahipliği yapan Letna Park, daha çok Çekler arasında popüler gezi duraklarından biri olsa da, burada turist olarak yapılacak birçok şey de bulabiliyorsunuz.

Yerel dilde ‘Letenské Sady’ olarak da bilinen bu geniş park, şehri ikiye bölen Vltava Nehri’nin kuzey kenarına hakimdir.

Prag Kalesi’nden Holešovice mahallesine kadar uzanan bu patikalar ve çiçeklerden oluşan labirent, yıl boyunca köpek gezdirenleri, koşucuları, aileleri ve çiftleri kendine çeker ve yaz aylarında kesintisiz bir aktivite merkezi haline gelir.

Şehir merkezindeki yoğun turist trafiğinden az da olsa uzaklaşmak istiyorsanız, bu parkı da listenize ekleyebilirsiniz.

Parkta yerel halkın dışında turistleri de görüyorsunuz, ancak şehir merkezi kadar turistik bir yer olmadığından huzurlu birkaç saatinizi burada geçirebilirsiniz.

Parkı baştan sona yürüyerek gezmek 30-40 dakikanızı alıyor, fakat Prag’da yeteri kadar zamanınız varsa 1-2 saatinizi bu park için ayırmayı düşünebilirsiniz.

24.Rudolfinum

Rudolfinum – kaynak ; flickr / Leon Barnard

19. yüzyılın sonlarından kalma Neo-Rönesans tarzındaki bu konser salonu, şehirdeki daha az bilinen turistik cazibe merkezlerinden bir tanesi.

Bu tarihi bina her yönden hayranlık uyandıracak şekilde tasarlanmıştır. Hem dış cephesi hem de iç mekanıyla ziyaretçiler büyülüyen konser salonu, Çek Filarmoni Orkestrası‘nın sahne aldığı yer olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Rudolfinum, Dvořák Salonu ve Suk Salonu olmak üzere iki bölüme ayrılıyor. Çek Filarmoni Orkestrası Dvořák Salonu’nda sahne alırken, daha küçük olan Suk Salonu, ışıltılı bir avize altında daha samimi konserlere, özel etkinliklere ve ara sıra film gösterimlerine ev sahipliği yapıyor. Alt katta ise, ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bir sanat galerisi bulunuyor.

Rudolfinum, Prag’ın en iyi konser salonlarından biridir ve sanat, mimari ve klasik müzik severler için kesinlikle ziyaret edilmeye değer cazibe merkezlerinden.

1885’te açılan Rudolfinum’un ilginç bir de tarihi var. Başlangıçta bir konser salonu ve kültür merkezi olarak kullanılmış ve 20. yüzyılın başlarında Çekoslovak Parlamentosu’nun koltuğu olmuştur. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altındaki bir idari bina olarak işlev görmüş olsa da, 1946’dan sonra Çek Filarmoni Orkestrası’nın yeri olmaya devam etmiş.

Rudolfinum, ünlü Çek mimarlar Josef Schulz ve Josef Zítek tarafından neo-rönesans tarzında inşa edilmiş.

Prag’ın Eski Kent bölgesinin kuzeybatı ucunda yer alan Rudolfinum, şehrin başlıca turistik mekanlarına sadece kısa bir yürüyüş veya tramvay yolculuğu mesafesindedir.

25.Vrtba Bahçesi

Vrtba Bahçesi – kaynak ; flickr / Bogdan Migulski

Prag’ın en sevilen mahallelerinden biri olan Mala Strana’da bulunan Wallenstein Bahçesi, turistlerin daha çok ilgisini çekiyor olsa da, hemen yakınındaki Vrtba Bahçesi de görülmeye değer yeşil alanlardan biri.

Geometrik tasarımları ve heykelleriyle ilgi gören Vrtba Bahçesi, şehirdeki en huzurlu alanlardan biri olmasıyla da dikkat çekiyor.

Şehir silüetinin kesintisiz manzarasına sahip teraslı Barok bahçelerin huzurlu bir vahası olan Vrtba Bahçesi’nin manzara noktası, günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Gözetleme noktası, solunuzda Prag Kalesi ve St Nicholas kilisesinin silueti ve sağınızda uzaktaki ufuk çizgisine hakim olan Žižkov TV Kulesi’nin soluk ana hatlarıyla, ziyaretçilere Prag’ın mükemmel kırmızı çatılarının genişleyen bir panoramasını sunuyor.

Hem doğa severlerin hem de fotoğraf tutkunlarının rotasına ekleyebileceği bu bahçeyi de, yeteri kadar zamanınız varsa mutlaka görün derim.

26.Riegrovy Sady Park

Prag Gezi Rehberi Blog
Riegrovy Sady Park – kaynak ; flickr / Petr Marsal

Vinohrady semtindeki bu devasa park, eski şehir kulelerinden arkasından gün batımını seyretmek için Prag’ın en popüler noktalarından biri.

Şehirdeki en sessiz ve sakin parklardan biri olsa da, manzarası için listeye eklenebilecek çekim merkezlerinden biri diyebilirim.

27.Franciscan Gardens

Fransisken Bahçeleri – kaynak ; flickr / Tjflex2

Eski bir Fransisken manastırının bulunduğu yerde modern bir bahçe olan Franciscan Gardens (Fransisken Bahçeleri), halka açık bir park olarak hizmet veriyor.

Prag sokaklarının turist kalabalığından kaçmak için hoş bir inziva yeri olan bu bahçeler, Prague 01 bölgesinin birçok yerinden yürüyerek ulaşabileceğiniz bir konumda yer alıyor.

Tarihinde birkaç kez yeniden tasarlanmış ve Otuz Yıl Savaşları sırasında büyük ölçüde tahrip edilmiş olmasına rağmen, 18. yüzyılın ortalarında Fransisken Bahçesi, süslü çitler, heykeller ve merkezde bir şapel (şimdi bir el sanatları dükkanı) ile şimdiki Fransız Barok formunda kalmayı başarmış.

28.Devil’s Stream

Devil’s Stream – kaynak ; flickr / Tjflex2

Malá Strana’nın yoğun Arnavut kaldırımlı sokaklarını Kampa Adası’nın huzurlu havasından ayıran Vltava Nehri’nin küçük bir kolu olan Devil’s Stream, yapay bir kanaldır.

Etrafındaki evlerle birlikte Prag’ın en fotojenik yerlerinden biri olmaya devam eden bu yapay kanal çevresinde, şehirdeki birçok popüler instagram spotlarını da bulabilirsiniz.

Kanalda ayrıca eski bir değirmen çarkı da bulunuyor. Bu da kanalı çok daha pitoresk gösteriyor.

Bu yapay kanalın bulunduğu yere Karl Köprüsü’nden yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz, fakat yeteri kadar bütçeniz varsa buraya tekne turlarıyla gelmeyi de düşünebilirsiniz.

29.Navlavka Farmers Market

Prag’ın en ünlü pazarlarından biri olan Navlavka Farmers Market, sadece her cumartesi günü 08:00-14:00 saatleri arasında açık. Eğer cumartesi günü Prag’daysanız, hem hediyelik eşya almak hem de atıştırmalıklar için bu pazara göz atabilirsiniz.

Ulusal Tiyatro ve Dans Eden Ev gibi Prag’da gezilecek yerler listesindeki önemli cazibe merkezlerine yakın olan pazara, şehrin birçok yerinden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Eğer bütçeli bir cumartesi kahvaltısı planlıyorsanız, bu pazara mutlaka uğrayın derim. Pazardaki stantların büyük bir bölümü yemek alanında hizmet veriyor.

30.Wallenstein Bahçesi

Prag’ın en sevilen ve en çok ziyaret edilen mahallelerinden biri olan Wallenstein Bahçesi, Çek Cumhuriyeti Senatosu’nun evi olan Wallenstein Sarayı’nın dışında yer alıyor.

Hem geometrik olarak tasarlanmış bahçe hem de bitişik saray 1623 ve 1629 yılları arasında inşa edilmiş.

Eğer yaz aylarında Prag’ı ziyaret ediyorsanız, bahçede gerçekleşen konserlere ve tiyatro performanslarına da katılabilirsiniz.

Hafta içi 07:30, hafta sonu ise 10:00’da açılan ve 18.00’da kapanan bu bahçe, özellikle turist yoğunluğundan kaçıp nefes almak isteyenlerin uğrayabileceği bir yer.

31.İspanyol Sinagogu

Granada’nın Elhamra’sından ilham alan İspanyol Sinagogu, Prag’ın Yahudi Mahallesi’nde en son inşa edilen sinagog olma özelliğini taşıyor.

İspanyol Sinagogu, Prag’daki Yahudi Müzesi’nin bir parçası olarak faaliyet gösteriyor, bu nedenle Bohemya topraklarındaki Yahudilerin tarihine odaklanan ve gümüş eserler sergileyen iki kalıcı sergi de sergileniyor.

 • Giriş ücreti ; 350 Koruna
 • Ziyaret saatleri ; Cumartesi günleri dışında 09:00-16:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

32.DOX Çağdaş Sanat Merkezi

DOX Çağdaş Sanat Merkezi, çeşitli sergiler aracılığıyla sosyal konular ve meseleler üzerine düşüncelere ilham vermeyi amaçlıyor.

Müze, Prag şehir merkezinin kuzeyinde, Vltava Nehri’nin karşısında yer alır, ancak çeşitli diğer toplu taşıma seçenekleriyle birlikte 6 ve 12 numaralı tramvaylarla kolayca erişilebilir.

Prag’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek cazibe merkezlerinden biri olan DOX Çağdaş Sanat Merkezi’ne giriş ücreti 80 koruna.

Prag Kaç Günde Gezilir ?

Pragda gezilecek yerler blog

Prag için 2 günlük bir gezi yeterli oluyor. Fakat gece hayatı veya alışveriş için de Prag’da bir planınız varsa, Prag için en azından 3 gününüzü ayırın deriz. Ayrıca daha fazla zamanınız varsa Çek Cumhuriyeti’nin diğer şehirlerini keşfedebilir veya Budapeşte ve Viyana gibi diğer Orta Avrupa şehirlerine gitmeyi de düşünebilirsiniz.

Prag’da Yeme İçme

Tarihi yapıları, kültürü ve hareketli gece hayatının yanı sıra Prag, birbirinden lezzetli geleneksel Çek yemekleriyle de adından söz ettiriyor. Şehirde, hem sokak yemeklerini deneyebileceğiniz standları hem de Michelin yıldızlı restoranları bulabilirsiniz.

Prag’da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden bazıları ise ;

Makara (Trdelník)

Makara – kaynak ; flickr / martin_dubsky

Şiş keki olarak da bilinen Makara (Trdelník), Prag’ın en tatlı lezzetlerinden biri. Şehrin hemen her sokak başında bulunabiliyor. Hem Çek halkının hem de turistlerin favori lezzetlerinden biri.

Trdelník tatlı veya tuzlu hamur işi olarak yapılabilir (Genellikle tatlı olarak yapılır). Bir çubuğun etrafına bir miktar hamur sarılır ve daha sonra çubuk bir alev üzerinde kızartılarak altın kahverengi olana kadar pişirilerek hazırlanır. Son olarak bir tarçın şekeri üzerinde yuvarlanır ve üzerine biraz tereyağı sürülerek servis edilir.

Chlebíčky (Açık Sandviç)

Prag Gezi Rehberi
Chlebíčky – kaynak ; flickr / david_mckelvey

Prag’da denenmesi gereken en popüler lezzetlerden biri de, şehre özgü olan açık sandviçler. Daha çok kahvaltıda veya öğle yemeğini geçiştirmek için tercih edilen bu sandviçleri, şehirdeki lokal restoranların hemen hepsinde bulabileceğiniz gibi cafe ve barlarda da bulabilirsiniz.

Salatalık, yumurta, salam ve peynirin baget tarzı ekmeğin üzerine yerleştirilerek hazırlandığı bu sandviçleri ayrıca şehirdeki şarküterilerin çoğunda da bulabilirsiniz.

Gulaş (Goulash)

Gulaş, Macaristan’ın geleneksel yemeklerinden biri olsa da, Prag’da da oldukça meşhur. Genellikle dana eti, soğan ve kırmızı biberden yapılır. Gulaşın kökeni, 9. yüzyıla kadar uzanıyor ve Macar halkının olduğu kadar Çek halkının da popüler yiyeceklerinden biri.

Çorba kıvamından dolayı kaşıkla yemeniz gereken Gulaş’ın Macar versiyonunun aksine, Prag’da daha kalın hale getiriliyor, daha az sebze konuyor ve tabağı köfte ile servis ediyorlar. Bu yüzden en doyurucu akşam yemeklerinden biri olarak biliniyor.

Palačinky (Çek Krepleri)

Prag gezilecek yerler blog
Palačinky – kaynak ; flickr / bistro_franz

Çekya’ya özel krepler de Prag’da denenmesi gereken lezzetlerden biri.

Genellikle tatlı olarak servis edilirler ve reçel, dondurma, fındık, tatlı peynir, çırpılmış krema ve meyveler gibi çeşitli malzemelerle doldurularak servis edilir.

Prag’daki birçok kafenin yanı sıra Eski Şehir Meydanı’ndaki çok sayıda yemek arabasından bu krepleri satın alabilirsiniz.

Svíčková

En popüler Çek yemeklerinden biri olan Svíčková, bir et yemeğidir ve oldukça doyurucudur. Özellikle akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olan bu Pirzola et, şehirdeki lokal restoranların hemen hepsinde bulunabilir.

Svíčková, yaban havucundan hazırlanan tatlı bir sosla terbiye edilmiş ince dilimlerden yapılır. Genellikle haşlanmış ekmek köftesi, biraz krema, bir dilim limon ve bazı yerlerde birkaç kızılcıkla bile servis edilir.

Prag’da ne yenir ? adlı yazımızda, şehirdeki diğer popüler lezzetleri ve en kaliteli mekan tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Prag’da içki için gidilecek yerler arasında en popüler mekanlar, Eski Kent Meydanı ve Vaclav Meydanı etrafında bulunuyor. Eğer akşamları eşiniz/dostunuz ile dışarı çıkıp birkaç kadeh içmeyi planlıyorsanız mutlaka Eski Kent Meydanı çevresindeki barlara göz atın derim.

Prag’da Alışveriş

Prag’da, Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi tek bir alışveriş bölgesi yok. Bu yüzden Prag’da alışveriş için biraz araştırma yapmak gerekebiliyor. Daha çok pazar yerleriyle alışveriş deneyimi sunan Prag’daki en popüler alışveriş spotları ise ;

 • Mint Design Market
 • Pragtique
 • Fashion Arena
 • Vnitroblock
 • Wolfgang
 • Rony Plesl Studio

İlgi çekici birçok hediyelik seçenekleri ve bu hediyelikleri alabileceğiniz en popüler adresleri Prag’dan ne alınır ? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Prag’da gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden olan Vaclav ve Eski Kent Meydanı çevresinde de alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mağazaları ve hediyelik eşya dükkanlarını bulabilirsiniz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!