Ana Sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti Prag'da Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Prag’da Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en güzel şehri olan Prag, birbirinden güzel tarihi yerleri, canlı gece hayatı, eşsiz manzarası ve kültürüyle çok çabuk sevebileceğiniz şehirlerden biri.

Prag, gezilmesi oldukça kolay olan bir şehir. Burada, turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu şehirde, toplu taşıma araçlarına neredeyse hiç ihtiyacınız olmayacaktır.

Prag gezisi için en iyi başlangıç noktalarından biri ”Eski Kent Meydanı”dır. Burası şehrin kalbinin attığı yer ve bu meydandan şehirdeki önemli yerlere çok rahat bir şekilde yürüyerek gidebilirsiniz.

Gelelim Prag’da gezilecek yerler listemize ; 

1.Prag Eski Kent Meydanı

Prag Eski Kent Meydanı
Prag Eski Kent Meydanı

Old Town, yani Eski Kent/Şehir, şehirdeki tarihi yapıların birçoğunu görebileceğiniz bir bölgedir.

Burası, şehirdeki en çok ziyaret edilen bölgelerden. Bunun en önemli nedeni ise ; şehirdeki görülmesi gereken önemli yerlerin büyük bir bölümünün burada bulunuyor olmasıdır. Bu yüzden, siz de birçok turistin yaptığı gibi gezinize bu meydandan başlayabilirsiniz.

10. yüzyıldan beri burada duran meydan, sokak sanatçıları, müzisyenler ve satıcılarla doludur. Burada, yapılacak en güzel şeylerden biri de, uygun bir yer bulup sokak müzisyenlerini dinlemektir.

2.Prag Kalesi

Prag Kalesi
Prag Kalesi

Guinness World Records’a göre dünyanın en büyük antik kalesi olan Prag Kalesi, bu şehirdeki en sembolik yapılardan biridir.

Daha çok nöbet değişimi yapan askerleri izlemek için gidilecek güzel yerlerden biri olsa da, sunduğu eşsiz manzarası ve görkemli yapısıyla kaçırılmaması gereken bir yapı.

Bu kale, Çek Cumhuriyeti yöneticilerinin ikamet ettiği yer olarak bilinir. Günümüzde Cumhurbaşkanı’nın resmi konutudur.

Kalenin arazisine giriş ücrettir. Tabi burada ilginizi çekebilecek diğer tarihi yerlerden olan Aziz Vitus Katedrali ve St. George Bazilikası gibi yerler giriş ücretine tabidir.

Prag Kalesi’nin bulunduğu bölge (Kale Bölgesi) en az yarım gününüz ayırmanızı tavsiye edebileceğimiz bir yer. Çünkü burası, büyük bir alan ve daha görülecek birçok yeri burada bulabilirsiniz.

Eğer şehir turları ile kale bölgesini keşfetmek isterseniz, bu turların biraz detaylı olduğunu unutmayın. Yani, bölgedeki yapıların tarihi ile çok detaylı bir bilgiye ihtiyacınız yoksa ve sadece göz atıp geçmeyi planlıyorsanız, bu turlara gerek olmayacaktır. Hem bireysel olarak doyasıya gezmeniz gereken bir bölge olduğundan, şehir turlarının stresine girmek istemeyeceksinizdir.

3.Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali
Aziz Vitus Katedrali

Kale bölgesindeki bu görkemli tarihi yapı, şehrin en bilinen yerlerinden biridir.

Prag’ın birçok yerinden rahatlıkla görebileceğiniz bu dini yapının dış mimarisi oldukça etkileyici ve katedral, şehirdeki en fotojenik yapılardan biridir.

Katedrali ilk gördüğünüzde, 500 yıllık bir yapıymış gibi görünse de, aslında Aziz Vitus Katedrali’nin inşaati 1929 yılında tamamlanmıştır. St Wenceslas’ın görkemli Şapeli ve görkemli art nouveau vitrayı, yapı içerisinde kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

4.Altın Yol

Altın Yol
Altın Yol

Prag’ın en turistik yerlerinden bir diğeri ise, ”Golden Lane” olarak da bilinen Altın Yol’dur.

Aslında burada yapılabilecek veya görülebilecek çok fazla şey yok. Ancak Kale Bölgesi’ndeki en ünlü yerlerden biri olduğu için 5 dakikalığına da olsa göz atın.

Bu sokak adını 17. yüzyılda burada yaşayan kuyumculardan almış. Tarihi bir sokak olduğundan dolayı önemlidir. Fakat, görebileceğiniz çok fazla şeyin olmadığını da unutmayın.

5.Karl Köprüsü

Karl Köprüsü
Karl Köprüsü

Prag’ın en ünlü yerlerinden biri olan Karl Köprüsü, her turistin gece-gündüz mutlaka uğradığı bir yer. Çünkü Köprü, hem akşam saatlerinde hem gündüz vaktinde şehirdeki en iyi manzarayı sunan noktalardan biri. Özellikle akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra çok daha güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan bu köprüyü rotanıza ekleyin deriz.

Prag’da ücretsiz olarak görebileceğiniz bu köprünün tarihi 14. yüzyıla kadar gitmektedir. Günümüzdeki köprünün bulunduğu yerde, tarihi bir köprü bulunuyormuş ve 1357 yılında Charles IV tarafından, bu köprünün üzerler Charles Köprüsü olarak da bilinen Karl Köprüsü yapılmış.

Köprüye 17. yüzyılda eklenen heykeller ile mimari bakımdan çok daha güzelleştirilmiş ve 19. yüzyıla kadar Charles’ın adını almamış. 19. yüzyıldan sonra Charles Bridge olarak anılmaya başlanmıştır.

Köprü üzerinde birçok sokak sanatçılarını ve satıcılarını görebiliyorsunuz. Ayrıca burası, Prag’ın en güzel manzarasını seyredebileceğiniz bir yer. Bu yüzden de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri diyebiliriz.

6.Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat Kulesi
Astronomik Saat Kulesi

Eski Kent Meydanı’ndaki bu tarihi saat kulesi, şehirdeki en ikonik yapılardan biridir. Turistlerin dakikalarca karşısında bekleyip, her saat başı saatteki figürlerin hareket etmesinin keyfini çıkardığı yapıdır.

Oldukça ilginç ve dramatik tarihi ve yapısıyla Eski Kent Meydanı’nı süsleyen bu yapı, Belediye Binası’nın güney yüzünde bulunmaktadır.

15. yüzyılda inşa edilmiş olan bu saat kulesi, dünyanın en iyi korunmuş Orta çağ mekanik saati olarak kabul edilir. Kesinlikle görülmeye değer bir yerdir.

7.Dans Eden Ev – Dancing House

Dans Eden Ev - Dancing House
Dans Eden Ev – Dancing House

Prag’da ”Dancing House Pozları” oldukça popülerdir. Kimisi tekme atarken, kimisi binayı iterken. Herkesin farklı bir poz verme yarışına girdiği bu bina, aslında sadece instagram pozları verebilmek için göz atabileceğiniz yerlerdendir.

Tabi binanın ünlü olmasının en önemli nedeni, bu yapının ”Ben Prag’a Gittim” demenin en güzel yoludur. Avrupa turuna 1 kez çıkmış hemen hemen her turistin mutlaka duyduğu veya fotoğrafını gördüğü bu yapıyı da Prag’da gezi rotanıza ekleyin deriz.

3000 metrekarelik ofis binası, restoran, galeri ve konferans merkezine ev sahipliği yapmasının yanında, binanın bir de terası bulunmaktadır. Bu terastan şehrin muhteşem manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

8.Lennon Duvarı

Lennon Duvarı - Prag Gezilecek Yerler Blog
Lennon Duvarı

Duvar 1980’lerden bu yana John Lennon ve The Beatles grafiti, şarkı sözleri ve alıntılarla kaplandı ve gruba saygı göstermek isteyen turistler ve genç hayranlar arasında çok popülerdir.

Özellikle genç turistlerin uğrak yerlerinden biri olarak bilinen Lennon Duvarı, şehirdeki en iyi sokak sanatına ev sahipliği yapan ”Mala Strana” bölgesinde bulunmaktadır. Yani sadece Lennon Duvarı değil, daha birbirinden ilgi çekici duvarları da bu bölgede fazlasıyla görebilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca yetkililer tarafından tekrar tekrar boyanmış olmasına rağmen, artık hükümette bu durumu durduramayacağını kabul etmiş. Günümüzde Prag’da yapılacak en güzel şeylerden biri de, bu duvarın bulunduğu yerde birkaç instagram pozu vermektir. Burası da, Prag’a gittim demenin en güzel yollarından biri.

9.Petrin Gözlem Kulesi ve Tepesi

Petrin Gözlem Kulesi ve Tepesi
Petrin Gözlem Kulesi ve Tepesi

Petrin, Vltava Nehri’nin sol kıyısında bulunan bir tepedir ve turistler arasında oldukça meşhur bir yerdir. Prag’ın en yeşil alanlarından biri olan Petrin, şehirdeki en iyi manzarayı seyredebileceğiniz yerlerden biridir.

Tepeye füniküler ile de çıkabilirsiniz. Fakat yürüyerek çıkacak olursanız, yol üzerinde nefes kesen manzaralara şahit olacaksınız.

Zirvede, Petrin Gözlem Kulesi (Eyfel Kulesi), peyzajlı bahçeler ve Ukrayna’dan taşınan ahşap bir bina olan alışılmadık St Michael Kilisesi’nin minyatür bir versiyonunu göreceksiniz.

Petrin Gözlem Kulesi’nin tepesine çıkarak manzarayı biraz daha mükemmelleştirebilirsiniz. Bu kulenin tepesi, Prag’ın en yüksek yeri ve şehirdeki ”En İyi” manzaraya ev sahipliği yapan yer olarak bilinir.

10.Vaclav Meydanı – Wenceslas

Vaclav Meydanı - Wenceslas
Vaclav Meydanı – Wenceslas

Tipik bir şehir meydanından çok daha fazlası olan Vaclav Meydanı veya Wenceslas Meydanı, Prag’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri diyebiliriz. Meydan, birbirinden güzel tarihi yapılara ev sahipliği yapmasının yanı sıra, çevresindeki birbirinden kaliteli Prag yemeklerini bulabileceğiniz restoranları, kafeleri ve barlarıyla da görülmeye değer bir çevreye ev sahipliği yapmaktadır.

Derin ve uzun bir tarihe sahip olan meydan, uzun yıllar boyunca birçok gösteriye, ayaklanmalara, protestolara ve etkinliklere ev sahipliği yapmıştır.

Prag’da alışveriş için bir planınız mı var ? o zaman Vaclav Meydanı’na göz atabilirsiniz. Burada, şehirdeki en iyi mağazaları bulabilirsiniz. Biraz pahalı olsa da, şehirdeki en iyileri olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanında Prag’ın gece hayatı da Vaclav Meydanı ve çevresindeki bölgeden sorulmaktadır. Şehirdeki en canlı gece hayatına ev sahipliği yapan barları ve ünlü gece kulüpleri ile, turistlerin ve yerel halkın en sevdiği yerlerdendir.

Prag’ın en popüler iki meydanı var. Birisi Eski Kent diğeri Vaclav. Bu iki meydan, birbirine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Yani, Prag’taki her şey bu iki meydan ve çevresinde yer almaktadır.

Bunun yanında, bu iki meydan ve çevresi şehirdeki en iyi konaklama bölgeleridir. Birbirinden güzel otelleri, hostelleri ve diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Eğer günübirlik bir Prag gezisi yapıyorsanız, sadece bu iki meydanı görmeniz bile eşsiz bir şehir ziyareti yapmak için yeterli olacaktır.

Prag’da gezilecek noktaların en önemlileri bu 10 turistik yerden ibaret değil. Tabi bu listeye daha birçok ünlü yerleri de ekleyebilirsiniz. Eğer şehirde çok fazla zamanınız yoksa bu 10 turistik ve tarihi yerleri görmeniz sanırız yeterli olacaktır.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) | Hikayesi, Ulaşım ve Tarihi

Floransa'nın en iyi bilinen ve en güzel kartpostallık fotoğraflarına sahne olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), İtalya'nın en eski köprüsü olmasının yanı sıra en önemli...

Kopenhag’da Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Danimarka'nın başkenti ve en güzel şehri olan Kopenhag (Copenhagen), Avrupa'da son yıllarda en fazla turist trafiğine sahip olan muhteşem şehirlerden biri. Rengarenk tarihi evleri,...

Madrid Puerta del Sol Meydanı ve Çevresinde Görülecek Yerler

Madrid'in en sevilen ve en ünlü meydanlarından biri olan Puerta del Sol, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Madrid'in kalbinin attığı...

Milano Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgiler

İtalya'nın alışveriş cenneti olarak da bilinen Milano, 3 farklı havaalanına ev sahipliği yapıyor. Bunlar, Malpensa, Bergamo ve Linate havaalanıdır. Milano Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım...
error: Content is protected !!