Ana Sayfa Avrupa Fransa Paris'te Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Paris’te Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Fransa’nın en güzel ve en turistik şehri olan Paris, aşıkların şehri olarak da bilinen Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biridir.

Paris’te turist olarak yapılacak birbirinden güzel aktiviteleri bulabileceğiniz gibi, dünyaca ünlü Louvre ve Eyfel Kulesi’ni, tarihi yapıları, pahalı alışveriş caddelerini, meydanları ve çok daha fazlasını bu şehirde görebilirsiniz.

Sıkılmadan 2-3 gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz bu şehir, ciddi anlamda pahalı. Bu yüzden de, mümkün olduğunca kısa sürede çok daha fazla yer görmeye çalışın deriz.

Gelelim Paris’te gezilecek yerler listemize ;

1.Louvre Müzesi

Louvre Müzesi
Louvre Müzesi

Dünyanın en büyük ve en ünlü müzelerinden biri olan Louvre, daha çok Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu ile ünlü olsa da, burada binlerce eser bulunmaktadır.

Müzedeki eserlerin tümünü görmenin imkanı olmasa da, en gözde olan eserleri için güzel bir gezi planı yapabilirsiniz.

Eğer süper kalabalık turist trafiğiyle müze görmeyi sevmiyorsanız, bu müzenin içerisine girmenize de gerek yok. İçerideki eserler kesinlikle görülmeye değer. Ancak müzenin kalabalığı, kuyrukta beklemek ve içeride dilediğiniz gibi hareket edememek insanı bunaltabiliyor.

Müzenin dışı da içerisi kadar popülerdir. Cam Piramit’in hemen önünde birkaç fotoğraf çektirmeyi unutmayın. Ayrıca çevredeki tarihi eserlere de mutlaka göz atın. Louvre, çevresindeki güzellikleriyle de turistleri büyülemektedir.

Bu müzeye girmenin en kolay ve en güzel yolu, Paris Museum Pass kartı almak veya ”Skip the line” beklemeden geç turlarına katılmaktır. Tabi bütçeli bir seyahat planlıyorsanız, bu turlar sizin için biraz pahalı olabilir. Fakat paradan tasarruf yapmak yerine zamandan tasarruf yapmak isterseniz, bu alternatifleri de mutlaka düşünün deriz.

Web sitesi : Louvre.fr

2.Şanzelize Caddesi

Şanzelize Caddesi
Şanzelize Caddesi

Paris’in en güzel caddesi olarak bilinen Şanzelize, şehirdeki en pahalı restoranların, dünyaca ünlü markaların ve şehrin en iyi atmosferini bulabileceğiniz yerdir. Burası, şehrin en meşhur yeri. Ayrıca birçok turistik yere yakın olmasıyla da, Paris gezisine başlamak için en ideal noktalardan birisidir.

Paris’te alışveriş için de planınız varsa ve dünyaca ünlü markalardan birkaç bir şey almak istiyorsanız, Şanzelize göz atabileceğiniz en güzel yerdir. Burada alışveriş mağazalarının dışında, otomobil galerileri de bulunmaktadır ve bu galeriler de en az mağazalar kadar ünlüdür.

Şanzelize Caddesi boyunca mutlaka gündüz ve gece olmak kaydıyla 2 kez dolaşmaya çıkın. Özellikle akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra, buradaki manzara görülmeye değer. Kafelerin önündeki oturma alanları, çok kalabalık turist kafileleri ve caddenin eşsiz manzarası kesinlikle göz atmaya değer.

3.Zafer Takı 

Zafer Takı 
Zafer Takı

Zafer Kemeri veya Anıtı olarak da bilinen Arc de Triomphe, Şanzelize Caddesi’nin en ünlü ve en güzel yapısıdır. Bu tarihi yerin en güzel özelliği de eşsiz bir cadde manzarası sunmasıdır.

Buradan, Şanzelize’nin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz. Uzun dakikalar boyunca burada bekleyen fotoğraf meraklılarından zaman bulabilirseniz, birkaç fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Burayı gündüz ziyaret etmeyin deriz. Yani yukarıdan güzel manzara fotoğrafları çekmeyi planlıyorsanız, takıya akşam saatlerinde gidin. Hem akşam saatlerinde sabah saatlerindeki turist kafileleri ile karşılaşmamış olursunuz.

Web sitesi : paris-arc-de-triomphe.fr

4.Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi - Paris Gezilecek Yerler Listesi
Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi şüphesiz, Paris’in gezilecek en ünlü yerlerinden biridir. Sırf bu kuleyi görmek için şehri ziyaret eden turist sayısını da göz önüne aldığınızda kulenin ne kadar önemli olduğunu görebiliyorsunuz.

Eyfel Kulesi manzaralı otellerde romantik bir Paris gezisi için bu şehri ziyaret eden birçok çiftte vardır.

Paris’e balayı için gidiyorsanız da, Eyfel Kulesi’ni görmek, şehirde yapılabilecek en romantik şeylerden biri. Aslında kuleye çıkmak değil de, kulenin çevresindeki parkta oturup, akşam güzelliğinde kuleyi seyretmek, daha çok çiftlerin tercih ettiği şeylerden.

Tabi kule, her yaştan turistin bu şehirde ilk görmek istediği yerlerden. Kimisi bilet ücretlerinin pahalı olduğunu düşünüp, çevresindeki yerlerden kule manzaralı fotoğraflar çekmektedir. Fakat bir daha Paris’e gidemeyecekmiş gibi gezin. Kuleye çıkın. Popüler müzelere göz atın. Bu şehri en iyi görebileceğiniz kulenin tepesine çıkmadan Paris’ten ayrılmayın.

Eyfel Kulesi 1889 yılında Dünya Fuarı için inşa edilmiş. 324 metre uzunluğundaki bu yapı, dünyanın en bilinen yerleri arasında olduğu gibi, tarihi bakımdan da oldukça önemlidir.

5.Sacré-coeur Bazilikası ve Montmartre Tepesi

Sacré-coeur Bazilikası
Sacré-coeur Bazilikası

Paris’in en gözde yerlerinden biri olan Sacre Coeur Bazilikası, Montmartre Tepesi’nin en yüksek noktasında bulunuyor.

Romano-Bizans bazilikası olarak tasarlanmış olan bu dini yapı, şehirdeki en ünlü yapılardan biri. Fakat, bu bazilikanın meşhur olmasının en önemli nedeni ise, hemen yanındaki gözlem yerinden Paris’in eşsiz manzarasını sunuyor olmasıdır.

Tabi bazilikanın içerisi de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. İçeride, dünyanın en büyük mozaiklerinden birine ev sahipliği yapan apsisi görmeyi de unutmayın.

Montmartre Tepesi sadece bu bazilikadan ibaret değildir. Daha birçok tarihi ve turistik yerleri de bu bölgede görebilirsiniz. Burası, ressamlar tepesi olarak da bilinir. Bunu tepeye ulaşır ulaşmaz, onlarca ressamı gördükten sonra kolaylıkla anlayabiliyorsunuz.

Burada dilerseniz usta sanatçılara portre resminizi çizdirebilirsiniz. Fakat, hem pahalı hem de oldukça uzun sürdüğünden dolayı, şehirde yeteri kadar zamanınız yoksa, bu ressamlara uzaktan bakınmakla yetinin.

Burası, bir Şanzelize olmasa da, alışveriş için de güzel ve bütçeli seçenekler sunmaktadır. Birbirinden farklı mağazalarıyla aradığınız hemen hemen her şeyi bu bölgede bulabiliyorsunuz.

Buradaki restoranlar ve kafeler, Paris’te yeme içme için en ucuz yerlerdendir. Yani Şanzelize’de veya diğer turistik yerlere yakın yerlerdeki restoranlara ve kafelere göre çok daha uygun fiyatlara bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

6.Palais Garnier

Palais Garnier Opera Binası
Palais Garnier

Paris’teki en güzel yerlerden biri olan Palais Garnier Opera Salonu, şehirdeki tarihi yerler arasında en çok turist trafiğine sahip olan yapılardan biridir.

Dünyaca ünlü olan bu Opera Binası’ndaki konserler, tahmin edebileceğiniz üzere, uçuk fiyatlarda. Fakat binayı görmenin en güzel ve ucuz yolu ise, konser olmadığı zamanlarda binayı ziyaret etmektir.

Beaux-Arts tarzı ile dikkat çeken bu yapı, ”Charles Garnier” tarafından yapılmış. Binanın cephesinde, sanat eserlerini taşıyan figüratif heykellerin üzerindeki Korint sütunları arasında ünlü bestecilerin büstlerini de görebiliyorsunuz.

7.Orsay Müzesi

Orsay Müzesi
Orsay Müzesi

Paris’teki ünlü müzeler arasında oldukça dikkat çeken Orsay Müzesi, modern demiryolu seyahatleri için modası geçmiş eski bir tren istasyonunda yer alıyor.

Eskiden iyi bilinen bir tren istasyonu olarak bina, daha sonradan Orsay Müzesi’ne ev sahipliği yapmaya başlamış.

Sadece Fransa’nın değil, tüm dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Orsay, şehirde kaçırılmaması gereken yapılardandır.

Orsay, Renoir (Bal du Moulin de la Galette), Cézanne (Kart Oyuncular ve Elmalar ve Portakallar), Van Gogh (Rhône’un Yıldızı Gecesi) ve Manet (Le Déjeuner sur l’Herbe) gibi dünyaca ünlü isimlere ait sanat eserlerini görebileceğiniz bir müzedir.

Louvre’ye nazaran biraz daha az kalabalık olan bu müze, Seine Nehri’nin sol tarafında bulunmakta ve güzel nehir manzaraları için de müzenin çevresini gezmeyi unutmayın.

Müzenin resmi web sitesinden güncel giriş ücretlerine göz atabilirsiniz ; m.musee-orsay.fr

8.Lüksemburg Bahçesi

Lüksemburg Bahçesi - Paris Gezilecek Yerler Blog
Lüksemburg Bahçesi

17. yüzyılın başında Marie de Medici tarafından Lüksemburg Sarayı için tasarlanmış olan bu bahçeler, şehirdeki en popüler gezilecek noktalardan biridir.

Günümüzde Fransız Senatosu sarayda ikamet etmektedir ve bahçelerin de sahibidir.

Özellikle yaz aylarında bu parkın güzelliği muhteşem. Park çevresinde dinlenebileceğiniz çok fazla yer olmasa da, parkın içerisinde görülmeye değer birbirinden güzel yerleri bulabiliyorsunuz.

Paris’in kalabalık turist trafiğinden kaçıp biraz daha sakin (Kalabalık ama yine de şehirdeki en sakin yerlerden) bir yerde huzur bulmak isterseniz, doğayla baş başa kalabileceğiniz bu bahçelere mutlaka göz atın deriz.

100’den fazla heykele ev sahipliği yapan bu bahçelerde, güzel seraları da bulabiliyorsunuz. Ayrıca tarihi 1630 yılına kadar Medici Çeşmesi de, burada mutlaka görülecek yerler arasındadır.

9.Tuileries Bahçesi

Tuileries Bahçesi
Tuileries Bahçesi

Louvre Müzesi ve Concorde Meydanı arasında bulunan Tuileries Bahçesi, şehirdeki doğal güzellikler arasında en popüler olanlardandır.

Bu alan ilk kez, Catherine de’ Medici tarafından 1560 yılında düzenlenmiştir.

Bir kraliyet mülkü olan bu bahçe, devrimden sonra ziyarete açılmış. Bahçeler Giacometti, Rodin ve Maillol’un halk sanatı ile zenginleştirilmiştir.

10.Pompidou Merkezi

Pompidou Merkezi
Pompidou Merkezi

Paris’in en güzel ve en farklı mimari yapısına sahip yerlerinden biri olan Pompidou Merkezi, Avrupa’nın en büyük modern sanat müzesi ve dünyanın en çok ziyaret edilen 10 sanat müzesinden biri olan Ulusal Modern Sanat Müzesi’ne (Musée d’Art moderne de Paris) ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Bu müzede, Matisse, Picasso, Kandinsky, Braque, Calder ve Klee gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.

Bu merkezin içerisi kadar dışı da oldukça popülerdir. Hem mimari bakımdan güzel hem de binanın çevresi yaz aylarında turistler ve yerel halkın oturup dinlendiği, zaman geçirdiği güzel yerlerden.

Web sitesi : www.centrepompidou.fr


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Brüksel Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Brüksel Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım için üç farklı transfer seçeneği mevcut. Bunlar otobüs, taksi ve trenlerdir. Ancak Brüksel'de 2 tane havaalanı olduğunu da unutmayın....

Budapeşte Parlamento Binası | Tarihi, Giriş Ücreti Ve Ulaşım

Macaristan Parlamento Binası olarak da bilinen, gotik mimarisiyle şehirdeki en dikkat çeken yapılardan biri olan Budapeşte Parlamento Binası, Tuna nehri boyuncu tüm güzelliği ve...

Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) | Hikayesi, Ulaşım ve Tarihi

Floransa'nın en iyi bilinen ve en güzel kartpostallık fotoğraflarına sahne olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), İtalya'nın en eski köprüsü olmasının yanı sıra en önemli...

Kopenhag’da Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Danimarka'nın başkenti ve en güzel şehri olan Kopenhag (Copenhagen), Avrupa'da son yıllarda en fazla turist trafiğine sahip olan muhteşem şehirlerden biri. Rengarenk tarihi evleri,...
error: Content is protected !!