Ana SayfaAvusturyaViyana Gezi RehberiHofburg Sarayı (Viyana) & Hakkında Bilgiler Ve Giriş Ücreti

Hofburg Sarayı (Viyana) & Hakkında Bilgiler Ve Giriş Ücreti

Habsburg İmparatorluğu'nun uzun yıllar kullandığı, Viyana'nın en görkemli yapılarından biri olan Hofburg Sarayı (Hofburg Palace), 1918 yılından günümüze sanat ve tarih müzelerine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. 13. yüzyılda ilk temelleri atılan saray kompleksi, günümüzde Viyana'nın en çok ziyaret edilen saraylarından. Şehir merkezinde, kolay ulaşılabilir bir konumda yer alan saray, Viyana'nın kaçırılmaması gereken turistik yerlerinden.

-

Viyana‘nın en önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerinden biri olan “Hofburg Sarayı”, Hofburg Hanedanlığı’na ev sahipliği yaptıktan sonra Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’ndan bazı ailelerin de ikamet ettiği yer olmuş.

Oldukça farklı mimari tarza sahip olan Hofburg İmparatorluk Sarayı, 13. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar sürekli olarak eklemeler yapılarak genişlemiş.

13. yüzyılda ilk olarak sarayın bir bölümü yapılmış, daha sonraki yıllarda farklı bölümler eklenmiş ve genişletilerek günümüzdeki görkemli haline gelmiş. Bu yüzden de yapı, saraydan çok bir kompleks olarak hizmet veriyor.

600 yıldan fazla bir süre boyunca Habsburg Hanedanlığı‘na ev sahipliği yapmış olan sarayın bazı odalarını günümüzde görebiliyorsunuz. Saray, bir nevi kompleks olarak hizmet verdiğinden dolayı yapı içerisinde Sisi Müzesi, İmparatorluk Daireleri ve Gümüş Koleksiyonu gibi farklı bölümlerde bulunuyor. Bu yüzden sarayı gezmek için bu bölümleri de kapsayan kombineli biletlerden satın almayı düşünebilirsiniz.

Viyana’daki diğer turistik cazibe merkezlerine göz atmak ve haritalı bir gezi rotası oluşturmak için Viyana’da gezilecek yerler adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca, henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehirdeki tüm konaklama bölgelerinden bahsettiğimiz Viyana’da nerede kalınır ? adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hofburg Sarayı Hakkında Bilgiler

Hofburg imparatorluk sarayı hakkında bilgiler
Kaynak ; flickr /laurie

Hofburg İmparatorluk Sarayı olarak da bilinen bu kompleks, birbirinden değerli sanat eserlerine ve imparatorluk objelerine ev sahipliği yapan müzeler, bir kilise ve şapel, Avusturya Ulusal Kütüphanesi ve İspanyol Binicilik Okulu’nun yanı sıra Avusturya Cumhurbaşkanlığı ofisini içeriyor.

Dünyanın en büyüklerinden biri olan saray kompleksi içerisinde yer alan binaların 700 yıldan fazla bir tarihi olduğundan yapı oldukça dikkat çekici. 1275 yılından beri Avusturyalı hükümdarlar sürekli olarak eklemeler veya değişiklikler emretmiş. Sonuç olarak da Gotik’ten Rönesans’a, Barok’tan Rokoko’ya birçok farklı mimari tarz ortaya çıkmış.

Saray kompleksinin en eski bölümü Kraliyet Şapeli‘dir (Burgkapelle). Tarihi 13. yüzyıla uzanan şapel, günümüzde ziyaret edilebiliyor ve gösterişli iç mekanı sayesinde kompleksteki en çok ziyaret edilen bölümlerden biri.

Yaklaşık 59 dönümlük alanı kaplayan saray kompleksi, 18 bina, 19 avlu ve 2600 odadan oluşuyor. Ancak tüm odalar ve bölümler ziyaretçiye açık değil. Bu bölümler arasında mutlaka görülmesi gereken yerler ise, İmparatorluk Daireleri, Sisi Müzesi ve Gümüş Koleksiyonu’dur.

Genellikle “Bir şehir içinde bir şehir” olarak kabul edilen saray kompleksi, her ne kadar oldukça büyük ve geniş bir alana yayılıyor olsa da, ziyaret etmesi oldukça kolay. Görmek istediğiniz bölümlere önceden karar verecek olursanız, ona göre de farklı bilet seçeneklerine bakabilirsiniz. Kombineli biletler genelde yapı içerisindeki cazibe merkezlerinin hepsini içeriyor. Ancak bu saray için çok fazla vaktiniz yoksa, sadece birkaç bölümü görerek de gezinize son verebilirsiniz.

Giriş biletleri, tur paketleri ve kombineli biletlere göz atmak için tıklayın ⇒ getyourguide.com.tr (Online biletinizi satın alabilir veya fiyatlara göz atabilirsiniz)

Hofburg Sarayı Bölümleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, burası bir saray kompleksi ve çok sayıda cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Saray kompleksinin her bölümü görülmeye değer olmasa da, mutlaka görülmesi gereken en önemli bölümler arasından sürenize göre bir seçim yapabilirsiniz.

İşte Hofburg Sarayı’nda görülecek en önemli yerler ;

1.İmparatorluk Daireleri

Hofburg İmparatorluk Sarayı

Saray kompleksi içerisinde keşfedilecek çok sayıda İmparatorluk Dairesi olsa da, bunlar arasında en dikkat çeken, tasarlandıklarından beri değiştirilmemiş, çoğu orijinal olan Franz Joseph Daireleri‘dir. Sarayın bu bölümünün öne çıkan özelliklerinden bazıları ise, gösterişli dekoru ve ilham verici Flaman sanat eserleri ile yemek odası ve duvar halılarını sergileyen daire odasıdır.

İmparatoriçe Elisabeth’in Daireleri ; Kesinlikle görülmeye değer bir diğer İmparatorluk Dairesi ise, İmparatoriçe Elisabeth’in odasına ev sahipliği yapan bölüm. 14. Louis mobilyalarının bir koleksiyonunu ve Napolyon’un kız kardeşinin mermer heykelini görebileceğiniz Büyük Salon, bu dairede ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerden. Yine bu bölümde lüks oturma odası ve yatak odası da ilginizi çekebilir.

Ayrıca, Viyana Kongresi sırasında burada kalan Rus Çarı Alexander I’in adını taşıyan İskender’in Daireleri de görülmeye değer (önemli noktalar arasında İmparator Charles I ve eşi İmparatoriçe Zita’nın büstleri yer alır)

2.Sisi Müzesi

Hofburg Sarayı Tarihçesi
Sisi Müzesi – kaynak ; flickr / rene

Sisi, İmparator Franz Joseph’in ikonik eşi İmparatoriçe Elisabeth’in (1837-1898) takma adı ve binlerce hatıra kupası, kitap, kartpostal ve film başlatan yüzüdür.

Sisi, başına gelen trajedilerden kaçmak için 1898’de Cenevre’de öldürülene kadar dünyayı dolaşmış. Sergide, çocukluk oyuncakları ve müzik aletleri, suluboya seti, mücevherler ve lüks kıyafetler dahil olmak üzere efsanevi imparatoriçeye ait çok sayıda nesne yer alıyor.

Müze, Sisi’nin karakterinin ve takıntılarının çoğunu ortaya koyuyor. Mahkeme görgü kurallarına ve sorumluluğuna duyulan hoşnutsuzluk, ata binme aşkı (belki de Avrupa’nın en iyi kadın binicisiydi), sağlığına, saçına ve görünüşüne bağlılığı, bir sürekli dikkat dağıtma arayışı, melankoli, şiiri, Macar halkına olan yüksek saygısı, vb.

Müzede en dikkat çeken eser ve objeler ise ;

  • Çocukluk ayakkabısı, boya kutusu (çocukken yaptığı resimler) ve orijinal bir düğün duyurusu gibi erken dönem hatıraları.
  • Sisi’nin saçındaki ünlü yıldız mücevherleriyle Franz Xaver Winterhalter’in ikonik portre resmi.
  • Macar taç giyme mücevherleri.
  • 1867’de Macaristan Kraliçesi olarak taç giyme töreninin bir kopyası ve Viyana’ya gitmeden önce Münih’teki veda balosunda yaptığı elbisenin bir kopyası.
  • Ve Ecza dolabıdır.

3.İmparatorluk Gümüş Koleksiyonu

Gümüş Koleksiyonu – Kaynak flickr / matthev & heather

Eski İmparatorluk hanedanın saray yemek kültürü hakkında bilgi veren İmparatorluk Gümüş Koleksiyonu, Hofburg Sarayı’nın en dikkat çeken bölümlerinden. Birbirinden değerli eserlere ve objelere ev sahipliği yapan bu bölümde, porselen ve kristal bardaklar, bakırdan yapılmış sade mutfak eşyaları görülebilir.

Ayrıca Doğu Asya’dan, Sèvres’ten (Fransa’dan XV. Louis’den Maria Theresa’ya bir hediye) ve Viyana’dan porselenlerin yanı sıra panoramik tabaklar, sırlı çanak çömlek, altın ve gümüş eşyalar da bu bölümde sergileniyor. Buna Viyana mahkeme masası gümüşü ve 140 kişilik kapsamlı bir gösteri parçası servisi olan altın kaplama “Vermeil servisi” dahildir.

Hofburg Sarayı Tarihi

Hofburg Sarayı Tarihçesi

Viyana’nın merkezindeki konumuyla dikkat çeken Hofburg Sarayı’nın tarihi 13. yüzyıla kadar uzanıyor.

Başlangıçta, 1275 yılında bu yapının Avusturya Dükleri’nin koltuğu olması planlanmıştı, ancak ilk inşaattan sonra dükler giderek daha güçlü hale geldikçe saray da yüzyıllar boyunca sürekli olarak genişletilmiş.

Hofburg Sarayı, 1438 ile 1583 arasında ve daha sonra 1612 ile 1806 arasında, Habsburg imparatorları ve Kutsal Roma İmparatorluğu’nun kralları için bir koltuk görevi görmüş. Daha sonra ise, 1806 ile 1918 arasında Avusturya İmparatorlarına ev sahipliği yapmış

1918 yılından sonra saray, hanedanlık kontrolü altında demokratik yönetime devredilmiş. Bugün saray kompleksinin bir kısmı Avusturya Devlet Başkanlığı binası olarak kullanılıyor.

Kaynak ; flickr / laurie

Hofburg Sarayı Giriş Ücreti

Hofburg Sarayı giriş ücreti 2022 yılı itibariyle yetişkinler için 15€, 6-18 yaş arası çocuklar için 9€ ve Vienna Pass kartı olanlar için ücretsiz.

Hofburg Sarayı Ziyaret Saatleri

Saray kompleksinde Sisi Müzesi, İmparatorluk Daireleri ve İmparatorluk Gümüş Koleksiyonu haftanın her günü ziyarete açıktır. 09:00-18:00 saatleri arasında bu bölümlerin hepsini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak ; flickr / gsegelken

Hofburg Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Google maps‘te görmek için tıklayın

Viyana’nın şehir merkezinde bulunan Hofburg İmparatorluk Sarayı’na şehrin birçok cazibe merkezinden yürüyerek gidebilirsiniz.

Saraya 2A ve 3A nolu otobüslerle ulaşabileceğiniz gibi, 1, 2, D ve J hatlarında hizmet veren tramvaylarla da ulaşım mümkün.

U-Bahn (Metro) ile saraya ulaşım için U3 hattındaki metroları kullanabilirsiniz. İnmeniz gereken istasyon ise ‘Herrengasse’ istasyonudur. Buradan yürüyerek kısa bir sürede saray kompleksinin girişine ulaşım mümkün.

  • Adres: Michaelerkuppel, 1010 Wien, Avusturya

YAKINLARDA GÖRÜLECEK YERLER

Hofburg Sarayı, konum olarak Viyana’da gezilecek yerler listesinde olan çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine oldukça yakın bir yerde bulunuyor. Ayrıca saray, şehir merkezinin kalbine kısa bir yürüyüş mesafesinde.

Öncelikle saray kompleksi sınırları içerisinde yer alan, Spanish Riding School (İspanyol Binicilik Okulu), Avusturya Ulusal Kütüphanesi ve Albertina Müzesi gibi görülmeye değer popüler cazibe merkezlerine göz atabilirsiniz. Daha sonra zamanınız kalırsa saray kompleksine yarım saatten daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan diğer tarihi ve turistik noktaları inceleyebilirsiniz.

Hofburg Sarayı Tarihçesi

Hofburg Sarayı Yakınlarındaki Popüler Oteller

Viyana’da henüz tam olarak nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Hofburg Sarayı’na ev sahipliği yapan, Viyana’nın 1. bölgesi olan Innere Stadt bölgesinde konaklamayı düşünebilirsiniz.

Bu bölge, Hofburg İmparatorluk Sarayı’na ev sahipliği yaptığı gibi, Viyana’da konaklama için en çok tercih edilen bölge.

Ayrıca bu bölge, şehirdeki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölgedir. Yani otel veya diğer konaklama birimi konusunda çok fazla seçeneğim olsun diyorsanız şehir merkezi olarak bilinen bu bölgedeki tesisleri inceleyebilirsiniz.

Saraya 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan ve Viyana’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler otellerden bazıları ise ;

Motel One Wien-Staatsoper – 3 yıldız

Motel One Wien-Staatsoper
Motel One Wien-Staatsoper

Ringstrasse bulvarına sadece 50 metre, Devlet Opera Binası’na ise 100 metre mesafede yer alan Motel One Wien-Staatsoper, 19. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veriyor. Hofburg İmparatorluk Sarayı’na 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu tesis, Viyana’nın şehir merkezindeki en ekonomik konaklama birimlerinden.

Austria Trend Hotel Astoria Wien – 4 yıldız

Austria Trend Hotel Astoria Wien
Austria Trend Hotel Astoria Wien

Kärtnerstrasse alışveriş caddesinde yer alan bu lüks otel, tarihi 1912 yılına uzanan bir binada hizmet veriyor. Geniş aile odalarına da sahip olan tesis lüks bir konaklama deneyimi sunuyor olsa da, fırsat indirimlerine de sahiptir. Şehir merkezinin kalbinde, saraya kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu otel de, şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerden biri. Ayrıca bu tesisi, Viyana’da gezilecek yerler listesindeki diğer popüler çekim merkezlerine de yakın bir konumda bulunuyor.

Austria Trend Hotel Europa Wien – 4 yıldız

Hofburg İmparatorluk Sarayı
Austria Trend Hotel Europa Wien

Biraz daha uygun fiyatlı 4 yıldızlı otelde konaklamak isterseniz de, Hofburg İmparatorluk Sarayı’na 7 dakika yürüme mesafesindeki Hotel Europa‘ya göz atabilirsiniz. Otel, konum olarak çok merkezi bir yerde bulunmadığından, daha ekonomik bir konaklama deneyimi sunuyor.Booking.com

BENZER İÇERİKLER ;

POPÜLER YAZILAR