Ana SayfaÇek CumhuriyetiPrag Gezi RehberiKarl Köprüsü, Prag (Charles Köprüsü) Hakkında Bilgiler

Karl Köprüsü, Prag (Charles Köprüsü) Hakkında Bilgiler

Prag Köprüleri arasında en ünlüsü olan Karl Köprüsü (Charles Bridge), şehirdeki en popüler turistik gezi duraklarından biri. Sunduğu eşsiz nehir ve şehir manzarasının yanı sıra, birbirinden güzel heykelleriyle öne çıkan köprü, batı yakasındaki Malá Strana ile doğu kıyısındaki Staré Město'yu birbirine bağlıyor. Köprünün her iki ucunda bulunan kulelerden de şehrin manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Prag’ın en popüler simge yapılarından biri olan “Karl Köprüsü” veya diğer adıyla Charles Köprüsü, gotik tarzdaki 30 heykeli ve manzarasıyla ünlü bir yer. Bu Orta Çağ yapısı dünyanın en ünlü köprülerinden biri olmasının yanı sıra, Avrupa’nın en güzel köprülerinden biri olarak kabul ediliyor.

Daha çok sunduğu eşsiz manzarası ve heykelleri ile turistlerin ilgisini çeken Karl Köprüsü, Prag’ın hemen her yerinden kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz merkezi bir konumda bulunuyor.

Kraliyet Yolu’nun bir parçası olan köprü 15 sütun üzerinde, 516 metre uzunluğu, 9.5 metre genişliği ve 13 metre yüksekliğiyle 1357 yılından beri Çek halkı tarafından kullanılıyor.

Vltava Nehri boyunca uzanan bu tarihi köprü, batı yakasındaki Küçük Şehir (Malá Strana) ile doğu kıyısındaki Eski Kent’i (Staré Město) birbirine bağlar. Kurulduğu günden günümüze Prag’ın en işlek yerlerinden biri olmaya devam eden köprü, nehri ve eski şehir merkezinin manzarasını seyredebileceğiniz en güzel yer.

Powered by GetYourGuide

Karl Köprüsü Hakkında Bilgiler

Çek Cumhuriyeti Prag

Köprünün her iki tarafında toplamda 30 heykel bulunuyor. Bazı turistlerin şans getirmesi için heykellere dokunduğunu da göreceksiniz. Bu heykellerin tarihi aslında 15. ve 16. yüzyıla kadar uzanıyor. Ancak heykellere zarar gelmesini önlemek amacıyla bugün orijinalleriyle değiştirilmiş kopya heykelleri görebiliyorsunuz.

Köprü, gün içinde oldukça hareketli. Sokak sanatçılarına, satıcılara ve yoğun turist trafiğine ev sahipliği yapan köprüde yapılacak en güzel şeylerden biri de, gün batımı manzarasını seyretmek.

Özellikle çiftlerin popüler gezi güzergahlarından biri olan bu köprüyü, gün batımına yakın bir saatte ziyaret etmeyi de unutmayın.

Köprü adını, yapımını emreden İmparator Charles IV’den almış (Charles Köprüsü olarak bilinir). Uzun yıllar ‘Taş Köprü’ olarak anılan bu köprünün mimarı ise Petr Parlé Vit’tir (Prag Kalesi kompleksinde yer alan St Vitus Katedrali de yine Petr tarafından yapılmış)

Karl (Charles) Köprüsü Kuleleri

Çek Cumhuriyeti Prag

Köprünün her iki ucunda duran birer kule bulunuyor. Bunlar ‘Old Town Bridge Tower’ (Eski Kent Kule Köprüsü) ve Lesser Town Bridge Tower (Malá Strana Köprü Kulesi). Bu iki kulenin de üzerine çıkarak köprünün ve nehrin muhteşem manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Mala Strana Köprü Kulesi’nin tarihi 12. yüzyılın ortalarına uzanıyor. İlk kez o zaman inşa edilmiş olan kule, romanesk tarzda blok kagir olarak tasarlanmış. 1591’den sonra kule Rönesans tarzında yeniden modellenmiş. Siperler Rönesans duvarları ile değiştirilmiş ve cepheler de süslenmişti (Mala Strana tarafında iki kule var. Bunlardan daha uzun olanı sonradan eklenen kuledir).

Kule kış aylarında 10:00-18:00 saatleri arasında, yaz aylarında ise 10:00-20:00 saatleri arasında ziyarete açık. Cüzi bir ücret ödeyerek kuleye çıkabilirsiniz.

Mala Strana Kulesi Prag

Eski Kent Kule Köprüsü ise, kule ile birlikte 14. yüzyılın ortalarında Petr Parlé Vit’e İmparator IV. Charles tarafından yaptırılmış.

Eski Kent’e açılan kapı aynı zamanda Çek krallarının taç giyme törenlerine geçtikleri sembolik bir zafer kemeri olarak tasarlanmış. Bu kuleye de 138 basamak çıkarak hem köprünün hem de Prag’ın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Karl Köprüsü Hikayesi / Efsaneleri

Çek Cumhuriyeti Prag

Karl Köprüsü’nün birçok hikayesi bulunuyor. Bunlardan en iyi bilineni ise, köprünün sağlamlaştırılması ile ilgili.

İnşaatçılar köprüyü sağlamlaştırmak için harca çiğ yumurta, süt ve hatta bazı efsanelere göre şarap bile katmış. Tarihçiler, bunun doğru olup olmadığı konusunda henüz net bir karara varmış değiller. Ancak çoğu tarihçiye göre bu bilgi bir efsaneden ibarettir.

En ilginç hikayelerden biri de, köprünün inşa tarihi ile ilgili. Köprü inşaatı 9 Temmuz 1357‘de 5:31’de başlamış. 1 3 5 7 9 7 5 3 1 gökbilimcilere göre köprünün inşaatının başlaması için bu tarih seçilmiş. 1357, 7. ayın 9’u, saat 5:31. Sayılar simetriktir. Sağdan sola veya soldan sağa aynı şekilde okunur. Bu tarihin seçilmesinin en önemli nedeni ise, gökbilimcilerin bu tarihin şans getireceğine inanmasıdır.

Bir diğer hikaye ise Nepomuk’lu John ile ilgili. Bir Çek halk masalına göre, işkence gören John’un bedeni Karl Köprüsü’nden atıldıktan kısa bir süre sonra, köprü kemerlerinden biri çöker ve köprüyü tamir etmeye yönelik her girişim gizemli bir şekilde başarısız olur. İnşaatçılardan biri, bunun Nepomuk’un kaderi için Tanrı’nın cezası olduğuna inanarak Şeytanla bir anlaşma yapmaya karar verir. Köprüyü tekrar onarabilmek için, inşaatçı şeytana köprüye ilk adım atan kişinin ruhunu vermeye söz verir.

Karl Köprüsü Tarihi

Çek Cumhuriyeti’nin ikinci en eski köprüsü olan Karl Köprüsü, Prag’daki Vltava nehri üzerinde bulunur ve Charles IV tarafından yaptırılmıştır. Burada daha önceden yapılmış Judith Köprüsü 1342 yılında sel nedeniyle yıkılmış ve 1357’de de yıkılan köprünün yerine, günümüzdeki taş köprü inşa edilmiş.

Köprünün yapımına Alman-Çek mimar Peter Parler önderlik etmiş ve inşaat yaklaşık 50 yıl sonra 1402 yılında tamamlanmış. Eskiden “Taş” veya “Prag” olarak da bilinen köprü, 1870’ten beri “Charles (Karl) Köprüsü” olarak anılıyor.

Prag Çek Cumhuriyeti

Karl Köprüsü Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Eski Kent ve Mala Strana bölgesini birbirine bağlayan Karl Köprüsü, Prag’ın kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinir ve Prag’da gezilecek yerler listesindeki hemen her yerden yürüyerek rahatlıkla ulaşılabilecek bir konumda yer alır.

Prag, Çek Cumhuriyeti
Köprü üzerinde çok sayıda sokak sanatçısını görebilirsiniz – Kaynak ; flickr.com/david-seibold

Prag Eski Kent Meydanı, kentteki en iyi bilinen turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yaptığı gibi şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir. Bu meydandan köprüye yürüyerek 10 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Köprüye metrolar ile ulaşım için Staromestska metro istasyonuna gelmeniz gerekiyor. A metro hattını kullanarak bu istasyona ulaşabilir, istasyondan köprüye yürüyerek kısa bir sürede gidebilirsiniz.

Ayrıca tramvaylarla da köprüye ulaşım mümkün. Bunun için yine Staromestska durağına gelmeniz gerekiyor. Bu durağa 2, 17 ve 18 nolu tramvaylar ile ulaşabilirsiniz.

Prag, Çek Cumhuriyeti
Kaynak ; flickr.com/hamish-irvine

YAKINLARDA NELER VAR ?

Köprü, Mala Strana bölgesi ve Eski Kent (Old Town) arasında bulunuyor. İki bölgeye de köprüden yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eski Kent, Prag gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerine ev sahipliği yapar ve Mala Strana da Prag’da görülmesi gereken tarihi bir bölgedir.

Bunun yanı sıra, köprünün her iki ucunda da kuleler bulunuyor. Bu kulelere çıkarak hem köprünün hem de şehrin manzarasını cüzi bir ücret ödeyerek seyredebilirsiniz. Ayrıca Astronomik Saat Kulesi‘ne de bu köprüden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

  • Adres: Karlův most, 110 00 Prag 1, Çekya

Karl Köprüsü Heykelleri

Karl Köprüsü Tarihi
Köprüde karşılıklı olarak toplamda 30 heykel var – Kaynak ; flickr.com/g-s-matthews

Köprü üzerinde iki sıra halinde monte edilmiş toplamda 30 heykel bulunuyor. Bu sanat eserlerinin her birinin kendine özgü hikayesi de var. Tüm heykeller, 17. yüzyılın sonlarında ve 18. ve 19. yüzyılın başlarında kurulan ve Çek tarihindeki önemli insanları ve azizleri tasvir eden orijinallerin kopyalarıdır.

Köprüdeki en ilginç heykellerden biri Statue of St. John of Nepomuk’tur (Nepomuk’lu Aziz John Heykeli). En önemli Çek azizlerinden biri olan Nepomuk’lu John’un anısını ölümsüzleştirdiği için heykelin büyük bir dini anlamı var. Bir efsaneye göre, Nepomuk’lu John kraliçenin günah çıkarma sırrını vermeyi reddettikten sonra ölümüne işkence görür. İddiaya göre dili, dürüstlüğü sayesinde ölümünden sonra yüzlerce yıl korunmuş. Günümüzde pek çok insan heykele dokunmanın şans getireceğine inanıyor.

Aziz Vincent Ferrer ve Procopius Heykeli ise, köprüdeki sanatsal açıdan en önemli olan heykellerden biri. 1712’de Çek heykeltıraş ve oymacı Ferdinand Brokoff tarafından tasarlanmış.

Prag, Çek Cumhuriyeti
Kaynak ; flickr.com/sarah-stewart

Bir diğer heykel ise Bohem şövalyesi Bruncvik‘in heykelidir. Bruncvik’in elinde altın bir kılıç ve ayaklarının dibinde ise aslan var. Bunun nedeni, bir efsaneye göre Bruncvik’in bir zamanlar bir aslanın büyük bir ejderhayla dövüşmesine cesurca yardım etmesidir. Ve tabii ki aslan, bu yardımdan sonra şövalyenin arkadaşı olmuştur.

Ludvík Šimek tarafından 1884 yılında yapılmış olan heykel, köprüdeki en yeni heykellerden biri.

Aziz Lutgarde’nin heykel grubu özellikle sanatsal açıdan ilgi çekicidir ve köprüde belki de en çok övülen eserdir. Geç barok stilindeki heykeltıraşların belki de en ünlüsü olan Matthias Braun tarafından 1710 yılında tasarlanmış olan bu heykel grubu, Çek aziz ve kör rahibe Lutgarde’nin çarmıha gerilmiş İsa vizyonunu gösterir.

Charles (Karl) Köprüsü Osmanlı Heykeli

Charles Köprüsü Osmanlı Heykeli
Charles Köprüsü Osmanlı Heykeli – Kaynak ; flickr.com/greger-ravik

Karl Köprüsü’ndeki en ilgi çekici heykellerden biri de Osmanlı Heykeli‘dir. Bu heykel tesbih çeken Osmanlı askerinin oldukça neşeli bir biçimde zindanın başında beklemesi ve yukarıdaki 3 azizin de zindanın içerisindeki esirleri kurtarmaya çalışmasını tasvir ediyor. O dönemde Osmanlı’ya duyulan korku ve önyargı da heykellere yansıtılmış.

Karl Köprüsü Heykelleri

Karl Köprüsü Heykelleri
Kaynak ; flickr.com/kris-griffiths

Köprüde yer alan diğer heykeller ise ;

→Calvary, Holy Crucifix (tam olarak ne zaman yerleştirildiği bilinmiyor. Orijinalinin Charles IV döneminde köprüye yerleştirilmiş olabileceği tahmin ediliyor.

→The Bearded man (Sakallı Adam), 17. yüzyıl. Efsaneye göre su seviyesi Sakallı Adam’ın gözlerine ve burnuna ulaştığında Prag sular altında kalacak.

→Aziz Anna, Matěj Václav Jäckel tarafından 1707 yılında yerleştirilmiş.

→Aziz Barbara, Margaret ve Elisabeth, Jan Brokoff ve oğlu Ferdinand Maxmilián tarafından 1707 yılında köprüye yerleştirilmiş.

→St.Anthuan of Padua, 1707 – Jan Oldřich Mayer

→Madonna, St. Dominic ve St. Thomas Aquinas, 1708 – Matěj Václav Jäcke

→Aziz Jude Thaddeus, 1708 – Jan Oldřich Mayer

→Tolentino Aziz Nikolaos (Mikuláš Tolentinský), 1708 – heykeltraş Jeroným Kohl

→Aziz Augustine, 1708 – Jeroným Kohl

→Madonna ve St. Bernard, 1709 – Matěj Václav Jäckel

Karl Köprüsü Hikayesi
Kaynak ; flickr / Steven dosRemedios

→St.Adalbert / Vojtěch, 1709 – Michal Jan Josef Brokoff

→Aziz Cajetan, 1709 – Ferdinand Maxmilián Brokoff

→Aziz Cosmas, Salvatore ile Damian, 1709 – Jan Oldřich Mayer

→St. Francis Borgia, 1710 – Ferdinand Maxmilián Brokoff

→St. Luthgard veya St. Luthgard’ın Rüyası, 1710 – Matyáš Bernard Braun

→St. Francis Xaverius, 1711 – Ferdinand Maxmilián Brokoff

→Aziz Ivo, 1711 – Matyáš Bernard Braun

→St.Philip Benitius, 1714 – Michal Bernard Mandel

→Aziz Vitus, 1714 – Ferdinand Maxmilián Brokoff

→St.John of Matha, Felix of Valois and Ivan, 1714 – heykeltraş Ferdinand Maxmilián Brokoff

Karl Köprüsü nerede

→Küçük Vaclav ile St.Ludmila, 1720 – Matyáš Bernard Braun

→St. Norbert, Václav ve Sigismund, 1853 – Josef Max

→Bebek İsa ile Aziz Joseph, 1854 – Josef Max

→Vaftizci Yahya, 1855 – Josef Max

→Aziz Francis Seraphim, 1855 – Emanuel Max

→Aziz Christopher, 1857 – Emanuel Max

→Aziz Václav, 1859 – Josef Kamil Böhm

→Pieta (Mesih’in Bewailing), 1859 – Emanuel Max

→Aziz Cyril ve Methodius, 1928-38 – prof. Karel Dvořák

Karl Köprüsü Yakınındaki Oteller

Prag, Çek Cumhuriyeti
Kaynak; flickr.com/subhash-roy

Prag’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Prag’da gezilecek yerler listesindeki birçok önemli cazibe merkezine yürüme mesafesinde olan Karl Köprüsü’ne yakın otellerde konaklamayı da düşünebilirsiniz. Eğer köprü yakınlarındaki otellerde konaklayacak olursanız, hem tarihi şehir merkezine hem de şehirdeki önemli turistik cazibe merkezlerin hemen hepsine yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Ayrıca köprü yakınlarında konaklamak şehir merkezine nazaran daha ucuzdur. Burada çok düşük bütçeli otelleri bulabileceğiniz gibi, uygun fiyatlı lüks otelleri de bulabilirsiniz. Köprüye 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan ve Prag’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler otellerden bazıları ise ;

Old Prague Hotel – 3 yıldız

Karl Köprüsü Hikayesi
Old Prague Hotel

Tarihi 1895 yılına uzanan eski bir binada hizmet veren bu ekonomik otel, Karl Köprüsü’ne 5 dakika yürüme mesafesinde güzel ve merkezi bir konumda bulunuyor. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve fiyatıyla öne çıkan tesis, Prag’daki diğer turistik cazibe merkezlerine de kolay bir ulaşım sunuyor.

Charles Bridge Palace – 4 Yıldız

Karl Köprüsü Hikayesi
Charles Bridge Palace

Prag’da lüks bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, tarihi şehir merkezine yürüme mesafesinde olan, köprünün hemen yakınındaki bu otele de göz atabilirsiniz. Tesis, şehirdeki en iyi konuma sahip tesislerden biri olduğu gibi, Prag’da en fazla rezervasyon alan otellerden.

MOODs Charles Bridge – 4 Yıldız

Karl Köprüsü Hikayesi
MOODs Charles Bridge Hotel terası

Karl Köprüsü’ne 300 metre uzaklıkta olan bu otel, kent meydanındaki turistik yerlere de kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Prag’da lüks bir konaklama için düşünülebilecek en popüler otellerden biri.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR