Ana SayfaÇek CumhuriyetiPrag Gezi RehberiPrag Eski Kent Meydanı Ve Çevresinde Görülecek Güzel Yerler

Prag Eski Kent Meydanı Ve Çevresinde Görülecek Güzel Yerler

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti ve en sevilen şehri olan Prag, keşfedilmesi en kolay Avrupa şehirleri arasında yer alıyor. Prag’ı keşfetmenin en eğlenceli ve en kolay yolu ise yürümek. Özellikle Eski Kent Meydanı çevresindeki cazibe merkezlerini yürüyerek çok kolay bir şekilde keşfedebiliyorsunuz, zaten şehirdeki en önemli ve en popüler turistik yerlerin çoğu da ya meydanda ya da meydana çok kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor.

Eski Şehir Meydanı veya Staromestske Namesti olarak da bilinen bu meydan, Prag’ın kalbinin attığı yer olarak bilinir. Birçok otel, cafe, restoran, bar ve gezip görülecek turistik noktalar meydan etrafında toplanır.

Gezinize buradan başlayacak olursanız Prag’ı çok daha kolay ve çabuk bir şekilde keşfedebilirsiniz. Şehirdeki gezi turlarının büyük bir bölümü de bu meydandan başlıyor. Ayrıca Prag’daki hemen hemen tüm turistik noktalara bu meydandan yürüyerek kısa bir sürede ulaşım mümkün.

Ayrıca Prag’da gezilecek yerler adlı yazımızda şehirdeki diğer önemli turistik cazibe merkezleri hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Ve Prag’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Prag’da nerede kalınır ? adlı yazımızdaki popüler konaklama bölgelerine göz atmayı unutmayın.

Prag Eski Kent Meydanı ve Çevresinde Görülecek Yerler

Eskiden bir pazar olan, Çekçe ‘Stare Mesto’ olarak bilinen Eski Şehir Meydanı, günümüzde çok sayıda mağazaya, restorana, otele ve muhteşem bir gece hayatına ev sahipliği yapıyor.

Şehrin merkezi olarak da bilindiğinden, hem Çek’lerin hem de turistlerin buluşma noktası genellikle meydanın bulunduğu yer oluyor. Meydandan Prag’daki sürenize göre bir gezi rotası oluşturabiliyorsunuz.

İşte meydanda ve meydan yakınlarında görülecek en popüler 11 yer ;

1.Tyn Kilisesi

Tyn Kilisesi Prag Eski Kent Meydanı
Tyn Kilisesi – Kaynak ; flickr.com/alex-drop

Prag’ın en iyi bilinen tarihi yapılarından olan Tyn Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi olarak da biliniyor. Tam olarak Eski Şehir Meydanı’nda yer alan yapının tarihi ise 14. yüzyıla uzanıyor.

Meydanın büyük bir bölümünü kaplamasının yanında, Prag’ın hemen her noktasından rahatlıkla görülebilen bir kilise. Gotik üsluba sahip ikiz kuleleri ve sivri kemerleriyle dikkat çeken Tyn Kilisesi’nin içini günümüzde ziyaret edebiliyorsunuz, fakat fotoğraf çekimine izin verilmiyor.

Yaklaşık 1€ gibi bağış adı altında ücret ödeyerek bu kilisenin harika mimarisini inceleyebilir, iç mekanda yer alan tarihi eserlere göz atabilirsiniz.

  • Ziyaret saatleri ; Kiliseyi pazar günü dışında haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında, pazar günü ise 10:00-12:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

2.Eski Belediye Binası ve Astronomik Saat

Eski Belediye Binası ve Astronomik Saat, Prag
Astronomik Saat

14. yüzyılda inşa edilmiş olan Eski Belediye Binası/Sarayı, kurulduğu dönemde Prag’ın en yüksek binasıymış. Günümüzde bu ünvana sahip olmasa da, Eski Kent Meydanı’nın en önemli tarihi yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Binanın içerisini turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz. Zirvesine çıkamıyor olsanız da, 40 metre yükseklikteki galeriye çıkarak buradan meydanın manzarasını seyredebilirsiniz.

Bu tarihi yapının yeraltını keşfetmek ve şapeli görmek istiyorsanız, rehberli tur paketi satın almanız gerekiyor. Ancak bireysel olarak iç mekanı görebileceğinizi de unutmayın.

Belediye Sarayı’nın en önemli mimari eserlerinden biri olan Astronomik Saat ise, Prag’ın en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden. Saat kadranını anlamak aslında oldukça zor olduğundan, çoğu turist için en büyük cazibe, ahşap heykelciklerin (İsa ve Oniki Havariler dahil) mini kapılardan göründüğü ve uygun şekilde ürpertici bir iskelet figürü iken soldan sağa hareket ettiği saatlik şovdur. Bu şovlar her saat başı yapılıyor. Bu yüzden saat başından 10-15 dakika önce saatin önündeki yerinizi aldığınızdan emin olun.

Astronomik Saat ile ilgili bir de efsane bulunuyor ; Saatin mimarı Hanus‘un bu başyapıtı başka bir yerde bir kez daha yapamaması için gözlerinin kör edildiği rivayet ediliyor. Başka bir efsaneye göreyse, saat durduğunda Prag’ın düşeceği söyleniyor.

Bu kulenin tepesine çıkarak da meydanın manzarasını seyretmek mümkün.

3.St. Nicholas Church (Aziz Nicholas Kilisesi)

St. Nicholas Church (Aziz Nicholas Kilisesi), Prag
St. Nicholas Church (Aziz Nicholas Kilisesi) – kaynak ; flickr.com/decaseconds

Eski Kent Meydanı’ndaki önemli cazibe merkezlerinden bir diğeri de 18. yüzyıldan kalma barok bir mimariye sahip olan Aziz Nicholas Kilisesi‘dir. Bu kilise, meydanın kuzeybatı köşesinde yer alıyor. Yanmış bir eski kilisenin üzerine yapılmış olan kilisenin bodrum katında, eski kilisenin kalıntıları da görülebiliyor.

Eski Şehir bölgesini ve Prag’ı çok daha konforlu bir şekilde keşfetmek istiyorsanız, bu kilisenin önünde bekleyen atlı arabalara da binebilirsiniz. 30 dakikalık ve saatlik turlar ile Prag’ın önde gelen cazibe merkezlerini bu atlı arabalarla görmek mümkün.

Kiliseye tekrardan dönecek olursak, Aziz Nicholas Kilisesi günümüzde ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Dış cephesi çok etkileyici bir mimariye sahip olmasa da, iç mekan çok daha güzel bir mimariye ve süslemelere sahip.

1735 yılında, tarihi 13. yüzyıla kadar uzanan bir kilisenin yerine inşa edilmiş olan Aziz Nicholas Kilisesi’nde, akşam saatlerinde günlük müzik performansları düzenleniyor. Çoğu performans ücrete tabii olsa da, bazı performansları ücretsiz olarak izleyebiliyorsunuz.

4.Jan Hus Anıtı

Jan Hus Anıtı, Prag
Jan Hus Anıtı – kaynak ; flickr.com/david-seibold

Prag’ın en önemli tarihi şaheserlerinden biri olan Jan Hus Anıtı, Eski Kent Meydanı’nın tam merkezini kaplıyor. Oldukça önemli bir tarihi Çek figürü olan bu anıt, bir kafir olarak kazığa bağlanan ve yakılarak öldürülen kilise reformcusu Jan Hus’u anmak için yapılmış.

Jan Hus’un ölümünün 500. yılında, 1915’te yapılmış ve bugünkü yerine yerleştirilmiş. Sembolik bir yapı olmasına rağmen, Prag’daki en dikkat çekici mimari eserlerden biri olarak kabul ediliyor.

5.Kinsky Sarayı

Kinsky Sarayı, Prag
Kinsky Sarayı

Meydandaki en dikkat çeken yapılarından bir diğeri de, 18. yüzyılda Rokoko mimari tarzında, erken Orta Çağ temelli 3 evin bulunduğu yere inşa edilmiş olan Kinsky Sarayı‘dır.

İlk başta zengin bir aile olan ‘Golz’ ailesi için inşa edilmiş olan saray, daha sonra Çek Kinsky ailesi tarafından satın alınmış ve Kinsky Sarayı olarak anılmaya başlamış.

Günümüzde bu saray binasının içerisini sadece geçici sergiler yapıldığı zamanlarda görebiliyorsunuz. Yani saray içerisinde kalıcı bir sergi bulunmuyor. Ancak dış cephesiyle de oldukça dikkat çektiğinden dolayı, meydanın kalbinde yer alan bu tarihi yapıya da bir göz atmanızda yarar var.

Kinsky Sarayı, Prag
Kinsky Sarayı

Kinsky Sarayı’nın balkonu, aynı zamanda Çekoslovakya Devlet Başkanı Klement Gottwald‘ın 1948’de komünizmin başlangıcını ilan ettiği yer olması bakımından da önem taşıyor. Nefret edilen rejim 1989’a kadar sürdürülmüş ve 1990’da Vaclav Havel aynı balkondan komünizm döneminin bittiğini duyurmuş ve bu sistemin bir daha asla geri gelmeyeceğine söz vermiş.

6.Dum U Minuty

Dum U Minuty, Prag
Dum U Minuty – kaynak ;flickr.com/anguskirk

Ünlü bir yazar olan Franz Kafka’nın çocukken ailesinin yaşadığı bu ev, dış cephesinde kullanılan mimari teknik ile dikkat çekiyor. ‘House at the minute’ olarak da bilinen bu tarihi ev, 15. yüzyıldan kalma gotik bir yapı ve Prag Eski Kent Meydanı’ndaki belki de en ilgi gören tarihi yapılardan bir tanesi.

1564 yılında rönesans tarzında yeniden inşa edilmiş olan yapıya 1610 yılında çok sayıda siyah-beyaz sgraffito süslemesi eklenmiş ve o tarihten günümüze Prag’ın en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Dum U Minuty, Prag
Dum U Minuty

1900’lerin başlarında bazı komşu yapılarla birlikte neredeyse yıkılan ev, günümüzde hem Pecoldovsky hem de Cockerel’in bitişiğindeki Eski Belediye Binası’na dahil edilmiş binalar kompleksinin bir parçası.

Kafka ailesi 1889’dan 1896’ya kadar bu binada, 2. katta yaşamış. Burası, Franz’ın çocukluk eviymiş.

Günümüzde binanın zemin katında popüler bir İtalyan restoranı bulunuyor.

7.Celetna Caddesi

Celetna Caddesi, Prag

Eski Şehir bölgesinde Prag Kalesi’ne kadar taç giyme töreni rotası olan Celetna Caddesi, Prag’ın en ünlü caddelerinden biri.

Şehrin en eski caddelerinden biri olan Celetna, adını Kale’ye giden soyluların geçişini seyretmek için bekleyen halka satılan kıvrımlı ekmek rulolarından almış. Günümüzde bu cadde, çok sayıda hediyelik eşya dükkanına, cafelere, restoranlara ve oldukça etkileyici duvar resimlerine ev sahipliği yapıyor.

8.Taş Çan Evi

Taş Çan Evi, Prag
Taş Çan Evi

Stone Bell House (Taş Çan Evi), Kinksy Sarayı’nın hemen yanında yer alıyor. Bu yapı, 14. yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiş ve Kutsal Roma İmparatoru Charles IV’ün ebeveynleri Elizabeth ve Bohemyalı John tarafından geçici bir kraliyet ikametgahı olarak kullanılmış.

O döneme ait çoğu bina gibi, Taş Çan Evi de aslında Gotikti, ancak daha sonra yeniden yapılanmalar dış görünüşünü önemli ölçüde değiştirmiş. 1975 ve 1987 yılları arasında ev, Gotik Uyanış tarzında restorasyondan geçmiş ve dış cephelerine baktığınızda 20. yüzyılın ürünü olduğunu anlamak çok da kolay olmuyor.

Ev, adını cephenin bir köşesine asılı olan zile borçludur. Zili de dışarıdan kısmen görebiliyorsunuz.

9.Barut Kulesi/Kapısı

Barut Kulesi/Kapısı, Prag

Gotik bir mimariye sahip olan Barut Kapısı, Eski Kent Meydanı’nda gezilecek yerler arasında.

Eski Kent’e açılan bu kapı Prag’ın en önemli sembolik yapılarından biri. Hem görkemli yapısı, hem de tarihi ile turistlerin ilgisini çeken bu tarihi kapı, 1475 yılında şehre açılan 13 kapıdan biri olarak inşa edilmiş.

Barut Kulesi/Kapısı, Prag
Barut Kulesinden görebileceğiniz Prag manzarası – foto kaynak ; flickr / alex fateyev

Barut Kapısı, ünlü mimar Matěj Rejsek tarafından, Peter Parler’in Karl Köprüsü’nün dibindeki Eski Şehir Köprüsü Kulesi için kullandığı tasarım kullanılarak yapılmış. Dilerseniz bu kapının üzerindeki kuleye 160 basamak çıkarak, gözlem yerinden şehri çok güzel bir şekilde seyredebiliyorsunuz.

  • Kule her gün 10:00-22:00 saatleri arasında ziyarete açık.

10.Klementinum

Klementinum, Prag

Günümüzde Çek Cumhuriyeti Milli Kütüphanesi olarak kullanılan Klementinum, Prag’ın en eski binalarından biri. Klementinum’un tarihi, 11. yüzyılda Saint Clement’e adanmış bir şapelin varlığına dayanıyor.

Buradaki Milli Kütüphane 1781 yılında kurulmuş. 1918 yılında ise yeni kurulan Çeko-Slovak devleti kütüphaneyi devralmış. 1990’dan bugüne Milli Kütüphane olarak kullanılıyor.

Klementinum, Prag Kalesi’nden sonra Prag’daki en büyük ikinci bina kompleksi. Kütüphane, Tycho Brahe ve Comenius ile ilgili materyallerin yanı sıra Çek edebiyatının tarihi örneklerinden Mozartiana koleksiyonunu içeriyor. Bugün kompleks Ulusal, Üniversite ve Teknik kütüphanelere ev sahipliği yapıyor.

11.Belediye Binası (Municipal House)

Belediye Binası (Municipal House), Prag
Kaynak ; flickr / David Seibold

Prag’ın önemli kentsel dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen Belediye Binası, bir konser salonu olmasının yanı sıra Çek Cumhuriyeti’nin mimari ve siyasi tarihinde önemli bir bina olarak bilinir ve Prag Eski Kent Meydanı’nın en önemli çekim merkezlerinden.

Zamanının önde gelen Çek sanatçılarından bazıları tarafından yapılan zengin süslemelere sahip olan Belediye Binası, Art Nouveau tarzıyla da ilgi görüyor. Belediye Binası’ndaki ana alan, adını Bedřich Smetana’dan almış konser alanı Smetana Hall’dur. 28 Ekim 1918’de Smetana Hall, bağımsız Çekoslovakya devletinin ilanına sahne olmasıyla da tarihsel bir öneme sahip.

  • Bu tarihi Belediye Binası’nı her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Eski Kent Meydanı’nda Nerede Kalınır ?

Eski Kent Meydanı, Prag

Prag’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevap, şüphesiz şehrin kalbinin attığı yer olan Eski Şehir Meydanı‘dır. Bu meydan, şehirdeki en fazla otele ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yaptığı gibi, tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de ev sahipliği yapıyor.

Meydan yakınlarında konaklayacak olursanız, şehrin canlı gece hayatına, restoranlarına, cafelerine ve Prag’ın gezilecek yerlerine çok rahat ulaşabilirsiniz. Şehirdeki en pahalı bölgelerden biri olarak biliniyor olsa da, konaklama için en çok tercih edilen bölgedir.


Booking.com

Eski Kent Meydan’ındaki en popüler oteller ise ;

Old Prague Hotel – 3 yıldız

Old Prague Hotel, Prag
Old Prague Hotel

Tarihi 1895 yılına kadar uzanan tarihi bir binada hizmet veren bu otel, Eski Kent Meydanı’na tam olarak 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca Prag’ın diğer önemli cazibe merkezlerine de bu otelden yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Palac U Kocku – 3 yıldız

Eski Kent Meydanı, Palac U Kocku
Palac U Kocku

Yine meydana 3-5 dakika gibi kısa bir yürüme mesafesinde bulunan Palac U Kocku, Koruma altındaki Barok tarzı bir sarayda yer alıyor. Aile odaları, restoranı, barı ve havaalanı servisi de olan otel, konum olarak şehirdeki en merkezi tesislerden biri. Prag Astronomik Saat Kulesi’ne sadece 2 dakika yürüme mesafesinde olan orta bütçeli bir tesis denebilir.

Hotel At the Black Star -Charming Romantic Suites and Apartments – 4 yıldız

Eski Kent Meydanı Otelleri, Hotel At the Black Star -Charming Romantic Suites and Apartments
Hotel At the Black Star -Charming Romantic Suites and Apartments

Daire konseptinde hizmet veren bu otel, geniş odaları ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla ön plana çıkıyor. Prag’da en çok satan tesislerden biri! Prag’ın tarihi merkezinde yer alan UNESCO koruması altındaki bu apartman binası, Akdeniz tarzı dekor ve ücretsiz Wi-Fi bulunan zarif daireleriyle hizmet veriyor. Karl Köprüsü’ne de yakın olan otel, Eski Şehir Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde.

Hotel Rott – 4 Yıldız

Hotel Rott, Prag
Hotel Rott

Eski Kent Meydanı’ndaki küçük Male Namesti adı verilen caddede bulunan bu lüks otel, şehirdeki en çok rezervasyon alan tesislerden. Hem konum hem fiyat/fayda oranına göre, bölgedeki en iyi otellerden.

Eski Kent Meydanı’nda Nerede Yenir ?

Prag, Çek Cumhuriyeti

Çek yemeklerini mutlaka denemenizi tavsiye ediyor olsak da, bu meydanın çevresindeki restoranların şehirdeki en kalabalık ve en pahalı restoranlar olduğunu unutmayın. Bölge süper turistik olduğundan dolayı, fiyatlar da normal restoranlara nazaran pahalı. Eğer eski şehir bölgesinin biraz daha iç kesimlerindeki restoranları veya cafeleri tercih edecek olursanız fiyatlar daha da uygun olacaktır. Tabii popüler Çek yemeklerinin yanında şehirde birçok Fransız, İtalyan, Türk ve diğer Avrupa mutfaklarından lezzetleri de bulabilirsiniz.

Genel olarak öğle yemeğinin tadını manzara eşliğinde çıkarmak istiyorsanız ve biraz savurganlık yapmaktan çekinmiyorsanız, burada şehirdeki en iyi restoranlardan bazılarını bulabilirsiniz, ancak Eski Şehir’den çok uzak olmayan birçok lezzetli ve daha uygun fiyatlı restoranları bulabileceğinizi de unutmayın. Prag’da ne yenir ? adlı yazımızda şehirdeki en iyi ve en uygun fiyatlı restoranlardan ve popüler lezzetlerden de bahsettik.

Eski Kent Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Prag, Çek Cumhuriyeti
Kaynak ; flickr.com/david-seibold

Eski Kent Meydanı Prague 01 olarak da bilinen bölgenin, yani Eski Şehir bölgesinin (Old Town) tam kalbinde yer alıyor. Prag’ın hemen her yerinden bu meydana yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Meydana ulaşmanın en kolay yolu ise metroları kullanmaktır. A hattını kullanarak meydanın hemen yakınında bulunan Mustek istasyonuna ulaşabilirsiniz. B hattını kullanarak da meydana kısa bir yürüme mesafesindeki Namesti Republiky Square (Cumhuriyet Meydanı) istasyonuna gidebilirsiniz.

Eski Kent Meydanı Tarihi

Prag, Çek Cumhuriyeti
Kaynak ; flickr.com/jorge-lascar

Prag’ın en önemli ve en eski meydanı olarak bilinen Eski Kent Meydanı’nın tarihi Avrupa ticaret yollarının kavşağında bir pazar yeri olarak hizmet verdiği 10. yüzyıla kadar uzanıyor.

Meydan, yabancı tüccarlar tarafından ithal edilen malların her zaman takas edildiği eski gümrük evinin yakınındaydı. O dönemde meydanda hem sabit hem taşınabilir dükkanlar vardı. Belediye binası bile pazarlamacı dükkanlarıyla çevriliydi.

Portatif tezgahlarda fırıncılar, çömlekçiler, ağaç ürünleri üreticileri, şifalı bitkiler, zencefilli ekmek üreticileri ve mallarını satan diğer zanaatkârlar bulunuyordu.

Prag sokak sanatçıları Çek Cumhuriyeti
Kaynak ; flickr.com/bill-hertha

Güney tarafında mantar, çilek ve diğer orman ürünleri satıcıları vardı ve ayrıca av hayvanları, sebzeler, tereyağı, peynirli kekler, yağ, çelenkler, etekler ve diğer ürünler de orada satılıyordu.

Yüzyıllar boyunca çok farklı isimlerde anılmış olan meydanın, bilinen en eski adı Büyük Meydan‘dı. 13. yüzyılda Eski Pazar adını aldı, 14. yüzyıldan itibaren Pazar Meydanı veya Eski Şehir Pazar Meydanı, 18. yüzyılda Eski Şehir Yeri, Büyük Eski Şehir Meydanı veya sadece Büyük Meydan olarak adlandırıldı. O günden günümüze de Eski Kent Meydanı olarak anılıyor.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR