Ana SayfaÇek CumhuriyetiPrag Gezi RehberiPrag'dan Ne Alınır, Nereden Alınır? Popüler Hediye Önerileri

Prag’dan Ne Alınır, Nereden Alınır? Popüler Hediye Önerileri

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, hediyelik eşya konusunda Avrupa’nın en zengin şehirlerinden bir tanesi. Geleneksel Çek ürünlerinden magnetlere, porselenlerden oyuncaklara ve kristallere kadar “Prag’dan ne alınır ?” sorusuna cevap olabilecek birçok farklı seçenekten bahsetmek mümkün.

Prag’da çok sayıda büyük alışveriş merkezleri bulunmasına rağmen, en iyi hediyelik eşyaları satın alabileceğiniz yerler özgün ve yaratıcı ürünler satan özel mağazalar, bit pazarları ve butikler oluyor.

Prag’da turistik cazibe merkezlerine çok yakın konumda bulunan mağazalar ve butikler şehrin geneline göre biraz daha pahalı olduğu için hediyelik eşya için nereye gidilmesi konusunda da az çok bilgi sahibi olmanızda yarar var.

Prag’dan Ne Alınır ? En Popüler Hediye Tavsiyeleri

Prag’ın hemen her turistik cazibe merkezleri yakınında seyyar hediyelik eşya satışı yapanları bulabileceğiniz gibi, birçok mağaza ve butikleri de bulabilirsiniz. Ayrıca Prag’ın bit pazarları da, hatıra veya hediyelik satın alabileceğiniz yerlerden olabilir.

Prag’da alınması gereken en popüler ve en güzel şeyler ise ;

1.Kovap Mekanik Oyuncaklar

Prag'dan ne alınır

Çek şirketi Kovodružstvo Náchod, yani Kovap, 50 yılı aşkın süredir yadigâr kalitesinde mekanik oyuncaklar üretiyor. Kamyonlar, otobüsler, itfaiye araçları, inşaat ve çiftlik araçları yüksek tasarım ve üretim standartlarını yansıtmasıyla dikkat çekiyor.

Aynı zamanda turistlerin Prag’da hediye veya hatıralık için en çok tercih ettiği şeylerden olan Kovap Mekanik Oyuncaklar, daha çok küçük yaştaki turistlerin ilgisini çekiyor olsa da, her yaştan ziyaretçinin hoşuna gidecek bir şey bulunabiliyor.

Bu mekanik oyuncaklar arasında en popüler olanlar ise, sanılanın aksine gösterişli yarış arabaları değil, lastik tekerleklere, dört çalışma dişlisine ve işlevsel direksiyona sahip inanılmaz derecede ayrıntılı kurmalı traktörlerdir. Eksiksiz bir çiftlik aksesuarları serisi de vardır: römorklar, tırmıklar, toprak işleme ve ekim makineleri. Ayrıca eski bir sirk kamyonu, cenaze arabası ve teleferik de bulabilirsiniz.

→Nereden Alınır ? ; Kovap mekanik oyuncakları şehirdeki birçok hediyelik eşya ve oyuncak dükkanlarında bulunabilir. Fakat özellikle bir mağaza tavsiyesi isterseniz, Prag Kalesi’ne yürüme mesafesinde olan Rocking Horse Oyuncak Mağazasına göz atabilirsiniz.

→Fiyat ; 300-2000 Çek Korunası arasında değişiyor.

2.Kukla

Prag’dan ne alınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri de, şehrin hemen her hediyelik eşya dükkanında bulabileceğiniz kuklalardır. Bu kuklalar çocuk oyuncakları değil, el yapımı ve el oymasıyla yapılan, yüksek kaliteli hediyelik eşyalar arayanlar içindir. Bu kuklaların en kaliteli olanlarını Karl (Charles) Köprüsü yakınlarında bulabilirsiniz.

Boyutlar ve temalar değişir ve cadılardan edebi karakterlere, politik figürlere, çizgi filmlere ve hayvanlara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca bu kuklaları elbiseli olarak da satın alma imkanınız var.

→Nereden Alınır ? ; Pohádka – Toys at the Golden Lion adlı mağaza, kuklalar için en çok tercih edilen mağaza. 09:00-20:00 saatleri arasında açık olan bu mağazadaki kukla fiyatları ise 300-5000 Çek Korunası arasında değişiyor.

3.Garnet Takılar

Prag’dan alınacak en güzel hediyelik eşyalardan biri de, daha çok kadınların ilgisini çeken Garnet Takılar oluyor.

Prag’da granat küpeler, kolyeler ve bilezikler satan çok sayıda mücevher mağazası bulacaksınız. Fakat çok fazla sayıda sahte Garnet takıları piyasada olduğundan dolayı, nereden alacağınızı bilmenizde de yarar var. Orijinal Garnet takısı almak istiyorsanız, satın alacağınız yere Garnet taşı sertifikasının olup olmadığını sorabilirsiniz. Böylece satılan ürünlerin sahte olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.

Orijinal garnet takıların fiyatları yaklaşık olarak 2000 CZK’dan (Yaklaşık 90$) başlıyor. Fakat imitasyon ürünlerini de satın almayı düşünebilirsiniz.

→Nereden Alınır ? ; Maalesef orijinal Garnetler ile imitasyon olanları ayırt etmek pek kolay olmuyor. Eğer orijinal olanı almayı düşünürseniz kesinlikle ‘Granat Turnov’dan satın alın deriz.

4.Kristal / Cam

Bohemya kristali Çek Cumhuriyeti’nde uzun bir geleneğe sahip. 16. yüzyıldan beri yoğun bir şekilde üretilmekte ve şarap kadehlerinden devasa avizelere kadar çeşitli öğeler oluşturmak için hala elle kesilmeye ve oyulmaya devam ediliyor.

Bohem kristali, Çek Cumhuriyeti’nde alabileceğiniz en popüler hediyelik eşyalardan biri. Ancak doğru kristali bulmak pek de kolay olmayabiliyor, özellikle kristaller için çok yüksek meblağlar ödemek istemiyorsanız.

Bohemya kristallerinin fiyatı, boyuta ve kaliteye göre ciddi anlamda farklılık gösterebiliyor. Bireysel ürünler genel olarak 900 CZK’dan başlıyor. Şarap kadehi setleri 1800 CZK, kaseler ve vazolar ise 2500 CZK’tan başlamakta.

→Nereden Alınır ? ; Wenceslas Meydanı’nda, Na Prikope ve Celetna’da birçok kristal satan hediyelik eşya dükkanlarını ve mağazaları bulabilirsiniz.

5.Çek Porseleni

Çek Porseleni – foto kaynak ; flickr / Eliza Antoniszyna

Çek Cumhuriyeti’ne özgü porselenleri de Prag’da bulabilirsiniz. Eve götürmek için biraz zor bir hediyelik eşya olsa da, güzel ve doğru paketlendiğinde Prag’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en güzel hediyelerden biri diyebiliriz.

Çek porselenlerini her hediyelik eşya dükkanlarında bulamayabiliyorsunuz. Bu yüzden orijinal Çek porselen üreticisi olan ‘Thun’ ürünleri için Dana Bohemia‘ya gidebilirsiniz. Thun, 1794 yılında Klášterec kasabasında kurulmuş, dünyaca tanınmış bir marka. Fiyatlar biraz pahalı, fakat orijinal bir porselen almayı planlıyorsanız, çok fazla seçeneğinizin olmadığını da unutmayın.

Bireysel parçalar 200 CZK ve daha büyük porselenlerin fiyatları ise 1000 CZK’tan başlar. Setler ise 6.000-15.000 CZK arasında değişir.

6.Spa Wafers (Çek Kağıt Helvaları)

Prag’da mutlaka denenmesi gereken klasik lezzetlerden biri olan Spa Wafers, hatıra veya hediyelik olarak Prag’dan alınabilecek en güzel şeylerden biri.

Spa Wafers, Çek kaplıca gofreti veya Çek Kağıt Helvaları olarak da biliniyor. Büyük, hafif ve tatlı, sunak ekmeğine benzer kıvamdaki bu helvalar 18. yüzyılda kaplıca misafirlerine sunulmak amacıyla üretilmiş.

Çek kağıt helvalarını Prag’daki hemen her markette bulabilirsiniz. Fakat eve götürmek için satın almayı planlıyorsanız, iyi paketlenmiş olanlardan (Kutu içerisinde satılanlardan) alın deriz.

Bu kağıt helvaların fiyatı ise 50 CZK’tan başlıyor. En iyi satın alabileceğiniz yer ise, Prag’da gezilecek yerler listesinin en önemli cazibe merkezi olan, Eski Kent’te bulunan, bir açık hava pazarı olan Havelská Pazarı‘dır.

7.Çek Dantelleri

Prag dan ne almalı ?
Çek Dantelleri – foto kaynak ; www.palickovani.cz

Doğu Bohemya’da yapılan Çek bobin dantelleri, hem turistler hem de yerli halk arasında oldukça popüler. 400 yılı aşkın gelenek ve üretim, incelikle detaylandırılmış tasarımlara sahip.

Masa örtüleri, iç çamaşırları, elbise aksesuarları ve hatta Noel süsleri olabilecek dantelleri bulabiliyorsunuz. Fiyatları çok daha uygun olduğundan Prag’dan hediyelik olarak alınacak en iyi şeylerden biri olabilir.

Çek dantellerinin fiyatı boyuta, ürün tipine ve detayına bağlı olarak 120 CZK’dan başlıyor ve 2000 CZK’ya kadar çıkabiliyor

→Nereden Alınır ? ; Textilni galanterie Filium veya Kanafalar adlı mağaza, Çek dantellerinin yanı sıra Prag’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek birçok farklı hediye seçeneğine de sahip.

8.Doğal Kozmetik Ürünler

Çekler, doğal kozmetik ürünleriyle de ünlüdür. Özellikle bira ile aşılanmış olan kozmetik ürünler, hem turistler hem de yerel halk arasında oldukça ilgi görüyor.

Cildi besleyen tonlarca vitamin, mineral ve besin içeren bira ile aşılanmış kozmetikler için gidilecek en güzel yer ‘Manufaktura’dır. Burada cilt bakımı, vücut ürünleri, sabunlar ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Hem de şehrin geneline göre çok daha uygun fiyatlara.

Manufaktura’ya alternatif olarak bir yere bakmak isterseniz de, Botanicus veya Boemi’ye göz atabilirsiniz.

Prag’da Alışveriş Yapılabilecek En İyi Yerler

Prag dan ne almalı

Prag’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek yukarıdaki 8 hediyelik/hatıralık şeyleri satın alabileceğiniz yerlerden kısaca bahsettik, fakat Prag’da daha detaylı bir alışveriş planınız varsa, aşağıdaki pazar, mağaza ve alışveriş noktalarına da göz atabilirsiniz.

Prag’da alışveriş için sadece bir cadde veya bir bölge bulunmuyor. Popüler mağazalar şehrin birçok farklı noktasında bulunduğundan, şehrin her yerinde alışveriş yapabileceğiniz yerleri bulabiliyorsunuz.

Fakat özellikle gidilmesi gereken bir bölge arıyorsanız, üst düzey alışveriş için, Parízská Caddesi iyi bir seçenek olabilir. Eski Kent Meydanı yakınındaki bu bulvar, Bulgari, Tiffany & Co. ve Fendi gibi çok çeşitli lüks butiğe ev sahipliği yapıyor. Wenceslas Meydanı’ndaki Ulusal Müze’nin hemen dışından başlayan Na príkope ise, mağazalar, eski saray dükkanları ve geleneksel alışveriş pasajlarıyla çevrili bir başka geniş bulvardır. Burası da, turistlerin popüler alışveriş spotlarından biri olarak bilinir.Booking.com

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR