Prag Kalesi Hakkında Bilgiler & Tarihi, Giriş Ücreti, Ulaşım

Prag'ın en önemli ve en ilgi çekici cazibe merkezlerinden biri olan Prag Kalesi, saray, kilise ve diğer birçok tarihi yapıyı içinde barındıran bir tür kompleks. Şehirdeki en önemli gezilecek yerlerden bazılarına ev sahipliği yapan kompleks, hem tarih hem sanatsever hem de mimariye meraklı olanları bir araya getiriyor. Prag'ın olmazsa olmazsa bu çekim merkezi, şehrin en sakin bölgesi olan 'Prague 01' bölgesinde bulunuyor.

Çek Cumhuriyeti’nin en ikonik cazibe merkezlerinden biri olan “Prag Kalesi” (Pražský Hrad), dünyanın en büyük kale komplekslerinden biri olma ünvanına sahip. Günümüzde Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın resmi konutu olması ve çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapmasıyla ünlü bu kale kompleksi, Prag’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Dünya mirası sit alanı olmasıyla da dikkat çeken kale duvarları içinde 1100 yıldan fazla bir tarih ve mimari eser bulunuyor. Sonuç olarak birçok Gotik, Rönesans ve modernist özellik dahil olmak üzere son 1.100 yılın hemen her mimari döneminin izlerini kale kompleksindeki yapılarda görebiliyorsunuz.

17 dönümlük bir alanda 570 metre uzunluğunda ve 130 metre genişliğinde olan kale kompleksi, 4 kilise, 4 saray ve geniş bahçeler dahil olmak üzere birçok bina ve bahçeden oluşuyor…

Prag Kalesi’nde Görülecek Yerler

Prag Kalesi, yukarıda da bahsettiğimiz üzere bir kale kompleksi ve Prag’da gezilecek yerler arasında popüler çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Sıkılmadan dolu dolu bir gününüzü geçirebileceğiniz kale kompleksinde yer alan turistik yapıların her biri için farklı bir giriş ücreti var. Ancak Prag Kalesi için kombineli bilet seçenekleri de bulunuyor. Bu kombineli biletler ile, aşağıdaki kale kompleksi bölümlerinin hemen hepsini ziyaret edebilirsiniz.

1.Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali

Şüphesiz Prag Kalesi kompleksinin en önemli yapılarından biri olan Aziz Vitus Katedrali, bölgede kaçırılmaması gereken muhteşem bir mimari yapı. Görkemli yapısı ve iç mekan süslemeleriyle dikkat çeken yapı, Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük Hristiyan binası ve birçok önemli aziz ve Bohemya kralının mezarlarına ev sahipliği yapıyor.

MS 925 yılından kalma rotunda bölgesinde, 1344 yılında inşasına başlanmış olan yapı, salgın ve savaşlardan dolayı kesintiye uğramış ve tamamlanması 525 yıldan fazla sürmüş.

Modern neo-gotik ve 14. yüzyıl gotik unsurlarının bir karışımına sahip olan katedralde, barok ve rönesans etkilerini de yer yer görebiliyorsunuz.

Katedralin dış cephesinin her bölümünü gördüğünüzden emin olun. Çünkü Aziz Vitus Katedrali, iç mekanından çok dış cephesiyle dikkat çekiyor. Ayrıca iç mekandaki renkli vitray pencereleri, mücevherlerle kaplı sunağıyla göz kamaştıran St. Wenceslas Şapeli‘ni ve birbirinden değerli çok sayıda esere ev sahipliği yapan hazine bölümünü görmeyi de unutmayın.

2.Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı – Kaynak ; flickr / Dennis Jarvis

Kale kompleksinin en önemli tarihi binalarından biri de, iç mekan süslemeleri ve birbirinden değerli eserleriyle dikkat çeken Kraliyet Sarayı‘dır.

Sarayın tarihi 9. yüzyıla kadar uzanıyor, ancak günümüzdeki saray yapılarının büyük bir bölümü 14. yüzyıldan kalma.

Sarayın en dikkat çeken bölümü, taç giyme törenleri, ziyafetler, pazarlar ve hatta mızrak dövüşü turnuvaları için kullanılan devasa bir yapı olan 16. yüzyıldan kalma Vladislav Salonu‘dur. Ayrıca burada Prag’ın 1100 yıllık tarihi ile ilgili bir kalıcı sergi bölümü de bulunuyor. Saraya giriş için satın aldığınız biletlere dahil olduğundan bu kalıcı sergiye de göz attığınızdan emin olun derim.

Kraliyet Sarayı Vladislav Salonu – Kaynak ; flickr / stefen jurca

İmparator Charles IV, Romanesk tarzdaki bu binayı genişletmiş ve böylece devlet amaçları için tonozlu bir iç mekana sahip bir Gotik saray ve kuzey tarafında bir pasajlar grubu ortaya çıkmış. Oğlu Wenceslas IV’ün hükümdarlığı sırasında, iki dik kanat eklendi ve All Saints Şapeli yeniden inşa edilerek günümüzdeki haline getirildi.

Saray, 15. yüzyılda yaklaşık 80 yıl boyunca kaderine terkedilmiş. 1483’ten sonra kral Vladislav Jagiello, Prag Kalesi’ne döndü ve sarayın son büyük ölçekli inşasına yeniden başladı. Vladislav Salonu da bu dönemden sonra eklenmiş ve mimar Benedikt Ried, Geç Gotik sanatını yeni gelen Rönesans stilinin unsurlarıyla birleştirerek günümüzdeki görünümüne kavuşturmuş.

3.St. George Bazilikası

St. George Bazilikası – Kaynak ; Flickr / Dennis Jarvis

Prag Kalesi kompleksinin en önemli dini yapılarından biri olan St. George Bazilikası, Prag’ın en eski kilise binası olması bakımından önemli bir yere sahip. Ayrıca yapı, Prag’daki en iyi korunmuş Romanesk kilise olma ünvanına da sahip.

Prens Vratislav tarafından 920 yılında inşa edilmiş ollan bazilika, 973’te St. George Benedictine Manastırı’nın inşasıyla genişletilmiş.

1142’de çıkan bir yangından dolayı yeniden inşa edilmek zorunda kalan yapının günümüzdeki barok cephesi ise 1671-1691 yılları arasında eklenmiş.

Yapının tavanı koyu renkli bir ahşaptan yapılmış ve yüksekliği kilisenin dar genişliği ile vurgulanmaktadır. Kubbede yer alan resim ve freskler ise ‘V.V. Reiner’ tarafından yapılmış.

Gotik stile sahip St. Ludmila Şapeli’nde, 9. yüzyıl hükümdarı Prens Borivoj’un azizi ve eşi St. Ludmila’nın mezarı bulunmaktadır. Bazilikada ayrıca Prens Vratislav ve Boleslav II de gömülüdür.

Günümüzde bu bazilikayı bireysel olarak veya rehberli turlar ile ziyaret edebilir veya kilisede akşam saatlerinde gerçekleştirilen konserlerden birine katılabilirsiniz.

4.Altın Yol (Golden Lane)

Altın Yol (Golden Lane)

Prag’ın en eski sokaklarından biri olan Altın Yol, birbirinden renkli evleri ve fotojenik tasarımıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Prag Kalesi kompleksinin en popüler noktalarından biri olan bu yol, tarihi binalarıyla da ilgi görüyor.

Altın Yol’daki ilk binanın tarihi 16. yüzyıla uzanıyor. Ancak bu yol günümüzdeki şeklini 19. yüzyılda almaya başlamış. O zamanlar evler teknik olarak Prag Kalesi’nin bir parçası değilmiş, bu yüzden II. Dünya Savaşı sonrasına kadar binalarda kalan yoksul bireyler için yuva olarak hizmet veriyormuş.

Savaştan sonra cadde kale kompleksine entegre edilmiş ve evler bugün oldukları renklerle yeniden boyandıktan sonra küçük dükkan ve showroomlara dönüştürülmüş. Simyacılar sokağı olarak da bilinen Altın Yol, günümüzde Prag’daki en önemli turistik cazibe merkezleri arasında.

5.Queen Anne’s Summer Palace

Queen Anne’s Summer Palace – Kaynak ; flickr / David Seibold

Kraliçe Anne’nin Yazlık Sarayı, Prag Kalesi Kraliyet Bahçesi’nde bulunan bir rönesans binası. 1560 yılında I. Ferdinand tarafından eşi Anne’ye hediye olarak inşa edilen saray, İtalya’nın önde gelen taş ustaları tarafından yapılmış.

İnce kemeri, rölyef dekorasyonu ve benzersiz çatısı ile ünlü olan bu yazlık saray da, kale kompleksi içerisinde görülmeye değer bir mimariye sahip.

Etkinliklere ve eğlencelere ev sahipliği yapmak üzere tasarlanan bina, daha sonra 19. yüzyılın sonlarında, anıtsal merdiveninin eklenmesiyle yenilenmeden önce, Çek tarihinin önemli sahnelerini tasvir eden duvar resimleri ile birlikte bir ordu kışlası olarak hizmet etmiş.

Günümüzde, çoğunlukla el sanatları sergileri için kullanılıyor olsa da, eşsiz dekorasyonu ile görülmeye değer.

6.Binicilik Okulu (Riding School)

Binicilik Okulu (Riding School) – Kaynak ; Flickr / Dunnock D.

17. yüzyılın sonundan kalma binicilik okulunun Barok tarzdaki cephesi, Prag Kalesi’nden Stag Moat’a uzanan U Prašného mostu Caddesi’nin neredeyse tüm tarafını kaplıyor.

20. yüzyılın ortalarından beri bir sergi mekanı olarak kullanılan Binicilik Okulu, St Vitus Katedrali’nin manzarasını sunan bahçeleriyle dikkat çekiyor.

7.Kraliyet Bahçesi

Kraliyet Bahçesi – Kaynak ; Flickr / J. Dimas

Prag Kalesi’nin kuzey tarafındaki bir kapı, Stag Moat’ı çevreleyen ve 1534’te Ferdinand I tarafından inşa edilen bir Rönesans bahçesi olarak hayata başlayan Kraliyet Bahçesi, kale kompleksinin kaçırılmaması gereken bölümlerinden.

Birçok tarihi binaya ev sahipliği yapan Kraliyet Bahçesi, ayrıca Binicilik Okulu’na ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında İtalya dışındaki en otantik İtalyan Rönesans binası olan Yaz Sarayı (Belvedere) ve 1569 yılında inşa edilmiş olan Ball-Game House bulunuyor.

Yıllar içinde bahçeye birçok yapı ve çok sayıda egzotik bitki eklenmiş ve günümüzde bahçe, İngiliz tarzında ortaya konan Rönesans ve Barok unsurların bir karışımından oluşuyor.

8.Lobkowicz Sarayı

Lobkowicz Sarayı

16. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş olan Lobkowicz Sarayı, Bohemya’daki en eski soylu ailelerden biri olan Lobkowicz ailesinin bir mülküymüş. 18. yüzyılda saray, mimar Carlo Lurago tarafından Barok tarzında yeniden tasarlanarak günümüzdeki halini almış.

Bugün saray, Canaletto, Breughel’in tabloları, Mozart ve Beethoven’ın notlarının yer aldığı orijinal notalar dahil olmak üzere Avrupa’daki en iyi özel sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor.

Sarayın orijinal müzik salonunda popüler oda klasik müziği konserleri verilmektedir. Ayrıca zemin katta Prag’ın panoramik manzarasına sahip Lobkowicz Café ve Restaurant’a da göz atabilirsiniz.

9.Prag Kalesi Resim Galerisi

Prag Kalesi Tarihçesi

16. yüzyılda İmparator II. Rudolph tarafından başlatılan önemli bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Resim Galerisi, Prag Kalesi kompleksindeki en popüler cazibe merkezlerinden.

Hans von Aachen, Peter Paul Rubens ve Tiziano Vecelli’nin birbirinden değerli eserlerini görebileceğiniz galerideki koleksiyonun büyük bir bölümü 17. yüzyıldan kalma. Ayrıca Çek sanatçıların yanı sıra İtalyan, Alman, Hollandalı ve Flaman sanatçıların önemli eserlerini de burada görebilirsiniz.

Prag Kalesi Tarihi

Prag Kalesi Tarihi
Prag Kalesi

Dünyanın en büyük antik kalesi olduğu düşünülen Prag Kalesi, 9. yüzyılda Bohemya’nın ilk Hıristiyan prensi Prens Bořivoj tarafından bir kale olarak kurulmuş.

Birkaç yıl sonra, Aziz Wenceslas ve babası araziye iki dini yapı daha eklemiş ; St. George Bazilikası ve o zamandan beri birçok Bohemya kralının son dinlenme yeri olan St. Vitus Katedrali.

Daha sonra kale, ekleme ve genişletme çalışmaları yapılarak her geçen gün büyümüş. Bir saray dahil olmak üzere 12. yüzyılda çok sayıda yeni binalar kale kompleksine eklenmiş.

1500’lerin ortalarında meydana gelen büyük bir yangından sonra Prag Kalesi yeniden restore edilmiş, ancak Bohemya İsyanı ve sonraki savaşlar sırasında ciddi şekilde hasar almış ve devam eden savaşın bir parçası olarak 1648’de İsveçliler tarafından yağmalanmış.

Ancak uzun bir süre boyunca kalede restorasyon çalışmaları yapılmamış. Ta ki 1848 yılına, İmparatoriçe Maria Theresa dönemine kadar.

1918’de kale, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın resmi konutu olmuş.

İkinci dünya savaşı sırasında hasar almış olan kale, savaşın hemen sonrasında restore edilerek günümüzdeki halini almış.

Prag Kalesi Hakkında Bilgiler

Prag Kalesi Hakkında Bilgiler
Saray Bahçesi

Büyüleyici tarihi ve asırlık mimarisiyle Prag’da görülecek en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Prag Kalesi, şehirdeki en sessiz ve en güzel manzaraya sahip olan ‘Prague 01’ bölgesinde bulunuyor.

Kale kompleksi, çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yaptığından dolayı da, Prag’ın en çok ziyaret edilen yeri şüphesiz burası oluyor.

Kale kompleksi içerisindeki birçok yeri ücretsiz olarak görebiliyor olsanız da, bazı tarihi yapıları görmek için cüzi bir giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Ayrıca yine bu kompleks için online olarak satın alabileceğiniz çok sayıda tur paketleri bulunuyor.

Turlar ile kaledeki cazibe merkezlerini ziyaret etmenin en güzel yanı, birçok yapıyı sıra beklemeden görebiliyor olmanızdır. Çünkü buradaki çoğu turistik yer, özellikle yaz aylarında aşırı yoğun olabiliyor. Sırf bilet satın almak için bile uzun kuyruklara girmek zorunda kalabiliyorsunuz.

Kale kompleksini turlar yerine bireysel olarak ziyaret edecek olursanız, ‘Skip the line’ adı verilen, sıra beklemeden turistik yerleri görebileceğiniz bilet seçeneklerine mutlaka göz atın derim. Ayrıca biletinizi online olarak alacak olursanız, ziyaret etmek istediğiniz cazibe merkezi önünden uzun bilet kuyruğuna da girmek zorunda kalmazsınız.

Vltava Nehri’nin yukarısındaki bir tepede tüm ihtişamıyla duran Prag Kalesi, Aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük Orta Çağ kale kompleksi olma özelliği taşıyor.

Prag Kalesi Giriş Ücreti

Prag Kalesi kompleksi içerisine giriş ücretsiz. Ancak kompleks içerisindeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerini ziyaret etmek için cüzi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Biletler, sesli rehberler ve yürüyüş turu haritası ile birlikte ikinci avlu ve üçüncü avludaki bilgi merkezlerinden temin edilebilir.

Ayrıca kale kompleksi içerisindeki yapılar için kombineli bilet seçenekleri de bulunuyor. Bu kombineli biletler, tek tek alınan biletlerde daha ekonomik olduğundan ve her cazibe merkezi için ayrı bir bilet kuyruğuna girmeniz gerekmediğinden dolayı önerilir.

Prag Kalesi Özellikleri

Prag Kalesi biletleri ;

Circuit A bilet fiyatları ; Yetişkinler için 350 Çek korunası (Yaklaşık 13€), öğrenci ve 16 yaşından küçükler için ise 175 Çek korunasıdır. Bu biletler ile Altın Yol, Aziz Vitus Katedrali, Kraliyet Sarayı, Aziz George Bazilikası, Rosenberg Sarayı ve Prag Kalesi’nin Hikayesi sergisini ziyaret edebilirsiniz.

Circuit B bilet fiyatları ; Yetişkinler için 250 Çek korunası, öğrenci ve 16 yaşından küçükler için ise 125 Çek korunasıdır. Bu biletler ile Altın Yol, Aziz Vitus Katedrali, Kraliyet Sarayı ve Aziz George Bazilikası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Circuit C bilet fiyatları ; Yetişkinler için 350 Çek korunası, öğrenci ve 16 yaşından küçükler için de 175 Çek korunasıdır. Bu biletlerle de, Prag Kalesi Resim Galerisi ve Aziz Vitus Katedrali Hazine Sergisi’ni ziyaret edebilirsiniz.

  • Prag Kalesi Resim Galerisi giriş ücreti ; 100 Çek korunası
  • Aziz Vitus Katedrali Hazine Sergisi giriş ücreti ; 250 Çek korunası
  • Ses Rehberi ; 350 Çek korunasıdır.

Prag Kalesi Ziyaret Saatleri

Kale kompleksini haftanın her günü 06:00-22:00 saatleri arasında, kale kompleksindeki cazibe merkezlerini ise 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bilet satışının kapanma saatinden yarım saat önce bittiğini de unutmayın.

Prag Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Haritayı google maps‘te görmek için tıklayın

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da, Prague 01 bölgesinde bulunan kale kompleksine şehrin birçok yerinden yürüyerek ulaşım mümkün.

Kale kompleksine ister yürüyerek isterseniz de toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilirsiniz. Çoğu turistin yaptığı gibi kaleye tramvaylarla gidebilir, yürüyerek de dönebilirsiniz. Böylece yol üzerindeki muhteşem şehir manzarasını da kaçırmamış olursunuz.

Kaleye en yakın metro istasyonu ‘Malostranska’dır. Ancak bu istasyondan sonra, kaleye dik bir yokuşu çıkmanız gerekiyor.

Kaleye en kolay ulaşım yolu ise tramvaylardır. 22 veya 23 nolu tramvaylar ile kale kompleksinin üç girişinden birine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İlk durak, bahçelerin girişindeki Kralovsky letohradek‘tir. Tramvaydan çıktığınızda büyük bir Rönesans tarzı bina olan Kraliçe Anne’nin Belvedere adı verilen sarayını görürsünüz.

Kalenin ana tramvay durağına Prag Kalesi Pražský hrad denir. Giriş caddenin hemen karşısındadır ve her gün 11.00’e kadar çok yoğundur. Grupların inmesi için otobüs durağı da vardır, bu nedenle sabahları bir sonraki tramvay durağı olan Brusnice’de inip Hradčanské meydanından ana girişe yürümek daha iyidir.

Prag Kalesi Hakkında Bilgiler

Prag Kalesi Yakınlarında Nerede Kalınır ?

Prag’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan, kale kompleksine ev sahipliği yapan ve sessizliği, eşsiz manzarası ve çok sayıda konaklama birimiyle öne çıkan Prague 01 bölgesinde konaklamayı düşünebilirsiniz.

Bu bölge, Prag’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerden. Ayrıca şehirdeki en sessiz ve huzurlu bölgelerden bir tanesi. Ancak Prag’da gece hayatı için bir planınız varsa, bu bölgede konaklamanızı pek tavsiye etmeyiz. Çünkü şehirdeki barların ve gece kulüplerin büyük bir bölümü bu bölgeye biraz uzak.

Kale kompleksi yakınlarında popüler otel tavsiyesi olarak da ;

Hotel Pod Věží – 4 yıldız

Hotel Pod Věží

Prag’daki en lüks otellerden biri. Kale kompleksine 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, konum olarak Prague 01 bölgesindeki en merkezi tesislerden biri.

Hotel Waldstein – 4 yıldız

Hotel Waldstein

Biraz daha ekonomik bir 4 yıldızlı otel olan Waldstein, kale kompleksinin yanı sıra Karl Köprüsü ve Prag Eski Kent Meydanı‘na da yakın bir konumda bulunuyor. Otel, ultra modern ve şık odaları, 9+ konuk değerlendirme puanı ve havaalanı servisiyle hizmet veriyor. Ayrıca Prag’da gezilecek yerler listesinde yer alan diğer çekim merkezlerine de bu otelden kısa sürede gidebilirsiniz.

Three Golden Crowns Apartments – 3 yıldız

Prag Kalesi
Three Golden Crowns Apartments

Prag’daki en popüler ekonomik konaklama birimlerinden olan Three Golden Crowns, Prag Kalesi kompleksine 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Daha çok çocuklu aileler tarafından tercih edilen otelden, şehrin diğer önemli çekim merkezlerine de kolayca ulaşabiliyorsunuz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!