Ana SayfaÇek CumhuriyetiPrag Gezi RehberiPrag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgi

Prag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgi

Prag Havaalanı’ndan (Václav Havel Havalimanı) trafiğin olmadığı zamanlarda şehir merkezine (Wenceslas Meydanı veya Eski Şehir Meydanı) yaklaşık 25-30 dakika içerisinde rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Prag’daki taksiler merkeze gitmek için en konforlu araçlar olsa da, en pahalı ulaşım araçlarından biri olduğu için ekspres otobüsleri kadar popüler değil.

Prag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en çok tercih edilen ve en ucuz olan araçlar otobüslerdir. Fakat halk otobüslerinin yanı sıra, biraz daha hızlı ve pahalı olan ekspres otobüslerin olduğunu da unutmayın. Normal otobüsler merkeze ulaşmadan önce birkaç durakta dururken, ekspres otobüsler hiç bir durakta durmadan direkt olarak şehir merkezine gidiyor.

Prag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Prag Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap olabilecek en konforlu seçenek taksiler veya uber’lerdir. En ucuz yol ise halk otobüsleri & metrolardır. Ancak halk otobüsleri veya metrolar ile direkt olarak şehir merkezine ulaşamayacağınızı da unutmayın.

Eğer halk otobüslerini kullanmayı planlıyorsanız, belirli bir yerden sonra metrolara aktarma yapmanız gerekiyor. Şehir merkezinin kalbi konumunda olan Eski Kent Meydanı veya Wenceslas Meydanı’na gitmek istiyorsanız, 119 nolu otobüse binip 20 dakika yolculuktan sonra metroya aktarma yaparak Müze istasyonu’na (Museum Station) gitmeniz gerekiyor.

Halk otobüsleri yerine ekspres otobüsleri kullanacak olursanız, aktarma yapmadan direkt olarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksiler ; En pahalı ama en konforlu ulaşım araçlarıdır. Havaalanının dışında 7/24 taksileri bulabilirsiniz.

Uber ; Taksi uygulaması. Bazı durumlarda taksilere nazaran daha uygundur. Eğer Prag havaalanında internet bulabilirseniz, uberi kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Ekspres otobüs ; Şehir merkezine ulaşım için en çok tercih edilen yöntem. Halk otobüslerine nazaran bilet fiyatı 2 katı fazladır, ancak şehre ulaşım bu araçlarla oldukça kolaydır.

Özel transfer ; Taksilerle hemen hemen aynı ücret. Ancak karşılama hizmeti olduğundan dolayı havaalanından araç bekleme gibi bir durumunuz olmuyor. En çok kullanılan firma ‘welcome pickups’tır. Ancak başka özel transfer firmalarının ve otelinizin de özel transferi olabileceğini unutmayın. 4-5 yıldızlı otellerde konaklayacaksanız çok büyük bir ihtimalle otelinizin ücretli/ücretsiz özel havaalanı transfer servisi vardır.

Prag’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Prague 1 bölgesinde konaklamayı düşünün deriz. Şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin birçoğu bu bölgede veya çevresinde bulunuyor. Yani bu bölgede konaklayarak Prag’da gezilecek yerler listesindeki en önemli cazibe merkezlerini yürüyerek keşfedebilirsiniz. Otel önerisi olarak da ; 4 yıldızlı Emporio Prague Apartments ya da 5 yıldızlı The Emblem Prague Hotel‘i tavsiye ederiz.

1.OTOBÜS

Prag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en çok tercih edilen araçlardan biri de otobüslerdir. Merkeze ulaşım için iki farklı otobüs var, bunlardan biri ekspres otobüs diğeri ise halk otobüsleri. Ancak halk otobüsleriyle direkt olarak merkeze ulaşamayacağınızı da unutmayın.

EKSPRES OTOBÜS

Ekspres otobüs – kaynak ; flickr / Kuruman

Airport Bus (Ekspres Otobüs), şehir merkezine ulaşım için en uygun fiyatlı ve en ideal yöntem diyebilirim.

Airport Express otobüsü günün saatine bağlı olarak her 15 veya 30 dakikada bir çalışır. Ancak bu otobüsler 05:30-21:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Akşam 21:00’dan sonra havaalanına ulaşacak olursanız ya taksileri ya da halk otobüslerini tercih etmeniz gerekiyor.

Otobüsü Terminal 1’in ve Terminal 2’nin hemen dışında bulabilir ve doğrudan sürücüden bir bilet satın alabilirsiniz. Şehir merkezine yolculuk 50 dakika sürer ve otobüs sizi Praha Hlavni Nadrazi’ye (ana tren istasyonu) bırakır. Buradan şehir merkezindeki otelinize çok kolay bir şekilde gidebilirsiniz.

Bu otobüste önceden rezervasyon yapmak veya bilet satın almak mümkün değil. Bu yüzden otobüsün çok çabuk dolabileceğini de unutmayın.

  • Ekspres otobüs bilet fiyatı ; 100 CZK (Yaklaşık 4€)
  • Çalışma saatleri ; 05:30-21:00 (Her 15 veya 30 dakikada bir)
  • Yolculuk süresi ; 45-50 dakika

HALK OTOBÜSLERİ

Ekspres otobüslere nazaran daha uygun fiyatlı olsa da, araç değiştirmeniz gerektiğinden daha az tercih ediliyor. Ayrıca çok fazla bavulunuz varsa, bu otobüsler yerine kesinlikle ekspres otobüsleri tercih edin derim.

Prag merkezine gitmek için hangi halk otobüsünü tercih etmeli ? ;

119 NOLU OTOBÜS

Prag Havaalanı
119 nolu otobüs – kaynak ; flickr / Mike Brocklebank

119 numaralı otobüsle havalimanından metro istasyonuna gitmek yaklaşık 20 dakika, ardından metroyla şehir merkezine gitmek yaklaşık 15 dakika sürüyor. 119 numaralı otobüs, havaalanından her 5 ile 20 dakikada bir kalkar ve 04.15’ten 23.30’a kadar çalışır.

Halk otobüsleri arasında en çok tercih edilen ve en ideal olandır.

119 nolu otobüslerle son durak olan Nadrazi Veleslavin istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Buradan A metro hattına aktarma yaparak şehir merkezine gidebilirsiniz. A hattı doğrudan merkeze Mustek ve Muzeum istasyonlarına gidiyor, ayrıca oteliniz başka bir yerdeyse, buradan B ve C metro hatlarına da aktarma yapabilirsiniz.

Eğer oteliniz Eski Kent Meydanı veya Wenceslas Meydanı yakınlarındaysa inmeniz gereken metro istasyonu çok büyük bir ihtimalle ‘Muzeum’ istasyonu olacaktır.

100 NOLU OTOBÜS

100 nolu otobüs – kaynak ; flickr / Prahatravel

Şehrin batı kısmına gidiyorsanız 100 numaralı otobüs iyi bir alternatiftir. Çünkü bu otobüsler sizi, Wenceslas Meydanı’na götüren B metro hattına aktarma yapabileceğiniz istasyona götürür.

100 nolu otobüsle metroya aktarma yapabileceğiniz Zlicin istasyonuna 20 dakikada gidebilirsiniz. Buradan metrolara binerek şehir merkezine 30 dakika ulaşabilirsiniz. Yani toplamda 50 dakikalık bir yolculuk yapmanız gerekiyor.

100 nolu otobüsler 05:40-23:15 saatleri arasında her 10-20 dakikada bir hareket eder.

NOT ; 100 nolu otobüsler sizi Prag’ın en popüler konaklama semtlerinden biri olan Zlicin’e götürür. Eğer henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehir merkezine alternatif olabilecek bu bölgeye de göz atabilirsiniz. Bu bölgede konaklayacak olursanız B metro hattına aktarma yapmadan direkt olarak 100 nolu otobüslerle otelinize yakın olan Zlicin istasyonuna gidebilirsiniz.

GECE OTOBÜSÜ (910)

Gece otobüsü 23:50-03:55 saatleri arasında her yarım saatte bir hareket eder. Eğer havaalanına gece geliyorsanız metrolar çalışmayacaktır. Bu yüzden de yukarıdaki otobüslerle şehir merkezine aktarma yapamazsınız.

Bu otobüslerle şehir merkezindeki I.P. Pavlova İstasyonu’na direkt olarak gidebilirsiniz.

NOT ; Metrolar 05:00-23:59 saatleri arasında hizmet veriyor. Eğer metroların çalışmadığı bir zamanda havaalanına geliyorsanız ve oteliniz 910 nolu gece otobüsünün gideceği yere yakın bir konumda değilse, direkt olarak havaalanından taksiye binmeniz daha mantıklı olabilir.

  • Yukarıdaki halk otobüslerinin bilet fiyat 40 CZK (90 dakika). 90 dakika içerisinde otobüs ve metro yapabilirsiniz.

2.TAKSİ

Kaynak ; flickr / Maisarah H.

Havalimanından taksiye binmek, şüphesiz Prag şehir merkezine ulaşmanın en kolay ve en hızlı yolu ama aynı zamanda en pahalısı.

Ne yazık ki, Prag’da sık sık turistleri dolandıran birçok taksi şoförü var. Bu nedenle, ne zaman Prag’ı ziyaret etsek, toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyorsak artık sadece Uber veya özel bir transfer kullanıyoruz. Bu yüzden size de aynısını yapmanızı ya da taksiye binmeden önce şehir merkezine gitmek için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini önceden öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Eğer taksiciler tarafından dolandırılmamak istiyorsanız FIX TAXI veya TAXI PRAGA‘yı kullandığınızdan emin olun. Bu taksiler kilometre başına göre en adil fiyatı verecek olan taksilerdir. Her ikisi de kesintisiz çalışır ve hizmet için online rezervasyon yapabilir veya Terminal 1 veya Terminal 2’deki geliş salonundaki satış kontuarlarından doğrudan bir yolculuk talep edebilirsiniz.

Havaalanından şehir merkezine ulaşımın fiyatı farklılık gösterir, ancak normalde 700 CZK ile 1000 CZK arasında bir ücrete tabidir.

3.UBER

Uber, teknik olarak bir taksi. Ancak uygulama üzerinden ne kadar ödemeniz gerektiğini görebildiğinizden, şoförlerin fazla ücret talep edemediklerinden dolayı taksilere nazaran çok daha popülerdir.

En büyük artısı, Uber’in genellikle taksiden daha ucuz olmasıdır. Tek dezavantajı fiyatın sabit olmayıp gün içinde talebe göre değişmesidir. Ayrıca Uber sürücüleri terminalde duramaz, bu nedenle varışları için 5 veya 10 dakika beklemeniz gerekebilir.

4.Özel Transfer

Prag havaalanından merkeze özel transferin maliyeti aşağı yukarı bir Uber ile aynıdır, ancak bazı karşılama hizmetleri sizi havaalanında bekler ve havaalanından çıkar çıkmaz aracınıza binebilirsiniz. Taksiler veya uber için beklediğiniz 5-10 dakikayı bu özel transfer hizmetlerinde beklemezsiniz, araçlar siz havaalanına inmeden birkaç dakika önceden hazır olur (Tabii önceden rezervasyon yaptırdıysanız).

Bu karşılama hizmetlerindeki sürücüler her zaman mükemmel İngilizce konuşur ve çok bilgilidir, bu nedenle Prag’dayken yapılacak şeyler hakkında ipuçları alabilirsiniz. Ayrıca uçuşunuzu da izliyorlar, merak etmeyin, gecikme durumunda bile sizi bekleyecekler.

En popüler olan özel transfer hizmeti Welcome Pickups’tır. Online olarak önceden rezervasyon yaptırmanız da mümkün.

Prag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında son olarak otel transfer hizmetlerini de mutlaka inceleyin derim. Prag’daki 4-5 yıldızlı lüks otellerin hemen hemen hepsinin özel havaalanı servisi var. Çoğunluğu ücretli olsa da, ücretsiz havaalanı servisi olan birkaç otel bulmak da mümkün. Ayrıca 2-3 yıldızlı düşük bütçeli bazı otellerin de havaalanı servisi olduğunu unutmayın. Bunun yanı sıra, VIP konforunda hizmet veren kapıdan kapıya hizmet veren taksi konseptindeki servislerle de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Tabii fiyatlar taksilere nazaran biraz daha pahalı olacaktır.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR