Ana SayfaÇek CumhuriyetiPrag Gezi RehberiPrag Astronomik Saat Kulesi Hakkında Bilgiler & Hikayesi

Prag Astronomik Saat Kulesi Hakkında Bilgiler & Hikayesi

Prag'ın tam merkezinde, Eski Şehir Meydanı'nda bulunan Prag Astronomik Saat Kulesi, görkemli mimarisi ve her saat başındaki etkileyici gösterileriyle turistlerin ilgisini çekiyor. Mikuláš of Kadaň (Kadaňlı Mikuláš) tarafından 1410 yılında yapılmış olan kule, günümüzde Prag'da mutlaka görülmesi gereken çekim merkezlerinden biri. Günümüze kadar birçok kez tamir edilen saat ve kulesi, ilgi çekici hikayesiyle de ünlü...

Dünyanın en eski tamamen işlevsel astronomik saatlerinden biri olan Astronomik Saat Kulesi”, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en güzel şehri Prag’ın en önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerinden biri.

Dünyadaki birçok astronomik saat gibi, ünlü bu Prag örneği de astronomik bilgileri görüntülemek için özel olarak tasarlanmış bir mekanizma. Orloj adıyla da bilinen saat, güneş, ay, zodyak takımyıldızlarının ve bazen de diğer gezegenlerin göreceli konumlarını göstermesiyle ilgi görüyor.

Saat yüzünün ana sabit arka planı, onu okuyabilen herkes için bol miktarda bilgi içeriyor. Arka planın en dıştaki halkasında, eski Çek zamanını temsil eden bir dizi glif var. Merkeze yaklaştıkça bir dizi Roma rakamları görülebilir. Bunlar, çoğu geleneksel saat gibi, 24 saatlik zamanı göstermek için kullanılır.

Ana plakadaki çeşitli mavi ve kırmızı tonların her biri gün doğumu, gündüz, gece vb. olayları ve ayrıca tropik ve ekvatorun konumu gibi çeşitli coğrafi bilgileri içerir. Dünya veya gözlemcinin konumu kadranın tam ortasında bulunur. Hem özellikleri, hem hikayesi hem de görkemli mimarisiyle Prag’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri diyebiliriz.

Powered by GetYourGuide

Prag Astronomik Saat Kulesi Hikayesi

Prag

Prag Eski Kent Meydanı‘nı süsleyen Astronomik Saat Kulesi’nin hikayesi bundan 600 yıl öncesine kadar uzanıyor. Saat hakkında en iyi bilinen efsane, saatin mimarı olan Mikuláš of Kadaň’ın saati tamamlamasının ardından Meclis üyeleri tarafından gözlerinin kör edilmesi.

Mikuláš’ın zanaatkarlığının itibarı öyle bir üne sahipti ki her biri muhteşem bir astronomik saatle kendi şehir meydanına sahip olmak isteyen birçok yabancı ülke tarafından tanınıyordu. Mikuláš, şaheserinin planlarını kimseye göstermedi, ancak Prag’ın tam kalbinde yaptığı bu saatin ardından Meclis üyeleri, Mikuláš’ın başka bir ülkede benzer veya daha iyi bir saat yapabileceğini düşünüyordu. Alınan bir kararla ünlü mimarın gözleri kör edilmiş, böylece Prag dünyanın tek görkemli astronomik saatine sahip olmuştu.

Prag Astronomik Saat Kulesi Tarihçesi
Kuleye çıkan asansör – Foto Kaynak ; flickr / Yannick Loriot

Gözlerini kaybeden ünlü mimar Mikuláš aklını yitirme durumuna kadar gelmişti, bir yandan intikam almak istiyor, bir yandan da hayatına bu şekilde devam etmek istemiyordu. Nitekim mimar, bir gün saatlerin dişlilerini kurcalayarak saati bozmuş ve intikamını almış. Hemen sonrasında hayatına son vermişti. Mimar, bunu yaparken de saati lanetlemişti. İşte bu yüzden de saati düzeltmeye çalışan herkes ya delirir ya da ölürmüş.

Günümüzde sadece bir efsaneden ibaret olsa da, Çek halkı dahil herkes bu efsaneye inanmaya devam ediyor.

Astronomik Saat Kulesi Hakkında Bilgiler

Astronomik Saat Kulesi Prag

Prag’da gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahip olan Astronomik Saat Kulesi tüm görkemiyle 1410 yılından beri şehrin en canlı meydanında duruyor. Birçok kez restore edilmiş olan saat Babil zamanını, Eski Bohem zamanını, Alman saatini ve Sidereal zamanını gösterir. Ayrıca ayın evrelerini ve güneşin burç takımyıldızları boyunca yaptığı yolculuğu gösterir.

Saatin hemen altındaki takvim kadranı ayın ve haftanın gününü, bayram günlerini ve içinde bulunduğunuz ayın alegorik resimlerini ve burç işaretini gösterir.

Günümüzde bu saatin iç mekanı da gezebiliyorsunuz. Ancak aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip olduğundan sadece dışarıdan görmekle yetinin deriz.

1940 yılında yapılan restorasyonun ardından günümüzdeki görkemli halini almış olan saat, o günden günümüze hâlâ çalışır durumda ve şehrin en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya da devam ediyor.

Astronomik Saat Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Saat üzerindeki heykeller

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da Eski Kent Meydanı’nda bulunan Astronomik Saat Kulesi’ne şehrin birçok noktasından yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Saatin bulunduğu yer, Prag’ın kalbinin attığı yer olan Prague 01 bölgesi. Stare Mesto olarak bilinen bu bölge, Prag’daki turistik yerlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yaptığı gibi, şehrin hemen her yerinden buraya tramvaylar veya otobüsler ile kısa sürede ulaşabilirsiniz.

YAKINLARDA NELER VAR?

Saatin bulunduğu yere çok kısa bir yürüme mesafesinde Tyn Kilisesi, Kinsky Sarayı, Celetna Caddesi, Aziz Nicholas Kilisesi ve Jan Hus Anıtı gibi şehrin önde gelen cazibe merkezlerini bulabilirsiniz. Ayrıca saatin bulunduğu yerden Prag Kalesi ve Aziz Vitus Katedrali gibi tarihi yapılara da çok kısa bir sürede gidebilirsiniz.

Prag Astronomik Saat Kulesi Giriş Ücreti

Prag

Saatin bulunduğu kuleye giriş ücreti yetişkinler için 280 CZK (13$), indirimli bilet fiyatı ise 180 CZK.

Ziyaret saatleri ; Saat Kulesi’ni haftanın her günü 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Havarilerin Yürüyüşü – Astronomik Saat Animasyonu

Havarilerin yürüyüşü
Foto Kaynak ; flickr / Yusuke Kawasaki

Saat üzerindeki yer alan dekorasyonlar ve heykeller saatin yapımından yaklaşık 80 yıl sonra eklenmeye başlamış. Günümüzde, saatin sol ve sağ taraflarında 4 heykel bulunuyor ve bu heykellerin her birinin farklı bir anlamı var ;

  • Elinde ayna tutan figür kibri ve kendini beğenmişliği,
  • Bir elinde para kesesi diğer elinde baston tutan Yahudi figürü açgözlülüğü,
  • İskelet figürü ise ölümü temsil ediyor. Bu iskelet figürü her saat başında elindeki çanı alarak diğer elindeki kum saatini çevirir. İskeletin her saat başında yaptığı bu hareketin nedeni ise, her insanın bir gün ölümü tadacağını, ölümün her an her yerde gelebileceğini ve ölümden kaçışın olmadığını anlatıyor.
  • Mandolin çalan Türk figürü ise zevk ve sefayı temsil ediyor.

PragAstronomik Saat’in hemen altında 4 tane daha heykel bulunuyor. Bu heykellerden elinde kitap tutan figür bilimi ve eğitimi, elinde kılıç tutan başmelek Mikail adaleti, elinde tüy tutan filozof ve elinde teleskop tutan astronomiyi temsil ediyor.

Saatin üstünde yer alan 2 pencere, her saat başında iskelet figürü çan çalmaya başladığı zaman açılıyor ve İsa’nın 12 havarisi sırasıyla bu pencerelerden geçiyor. En üst tarafta yer alan horoz figürü ötünce de çan sesleri kesiliyor. Bu iki pencere daha önceleri bir hücre olarak kullanılmaktaymış.

PragBir efsaneye göre saatteki iskelet figürü, Çek halkı için tehlike ve Çek Cumhuriyeti topraklarına bir felaket getirebilecek güç barındırıyor. Felaketi durdurabilecek tek şey ise bir çocuk. İskelet ölümü temsil ediyorken çocuk doğumu, gençliği ve yaşamı simgeliyor. Bu yüzden de iskeleti durdurabilecek tek güç olarak biliniyor. Her yılın sonu, gece yarısında iskelet figürü başını meydandaki Tyn Kilisesi’ne çevirip sallamaya başlıyor. Başını ilk salladığında çocuk kiliseden çıkmalı ve saat kulesine doğru koşmaya başlamalı. Eğer çocuk iskelet başını sallamayı bitirmeden saat kulesine varacak olursa, Çek halkı gelecek felaketlerden ve iskeletin gazabından kurtulacak ve iskeletin gücü de yok olacak.

Prag Astronomik Saat Kulesi Tarihi

PragAstronomik Saat 1410 yılında burada bulunan Eski Belediye Sarayı’na inşa edilmiş. Birkaç yıl öncesine kadar saatin mimarının Usta Hanus olduğu biliniyordu. Ancak bundan kısa bir süre önce Çek Cumhuriyeti tarihçilerinin yapmış olduğu bir açıklamayla (Astronomik Saat’in mimarı Hanus değil, Mikuláš of Kadaň (Kadan’lı Mikulas) olarak bilinen saatçidir), saatin mimarı değişti.

Aynı zamanda Kral ve Meclis tarafından gözü kör edilen kişi de nitekim değişmiş oldu. Çeklerin tarihte bir hata olarak adlandırdığı bu durumdan sonra, artık saatin mimarı Mikuláš of Kadaň (Kadan’lı Mikulas) olarak biliniyor.

Prag Astronomik Saat Kulesi Giriş Ücreti

Ancak Mikuláš of Kadaň gözleri kör edildikten sonra saati bozmuş ve saat 50 yıl boyunca çalıştırılamamış. Kimilerinin lanetlendiği söylenen saat ancak 50 yıl sonra tamir edilebilmiş. Tarihinde birçok kez restore edilmiş olan saat son olarak 1865’te tamir edilmiş. Ancak ikinci dünya savaşı sırasında Almanlar tarafından hasar verildikten sonra yeniden tamir edilerek günümüze kadar gelmiş. Tabii bu tarihten sonra saatte bazı tamir çalışmaları da yapılmış.

Prag Çek Cumhuriyeti

Astronomik Saat Kulesi Yakınlarındaki Oteller

Prag Astronomik Saat Kulesi Mimarisi
Pytloun Boutique Hotel Prague

Prag’da henüz nerede konaklayacağınıza karar veremediyseniz, şehrin kalbinin attığı yer olan Old Town’da (Eski Kent), saatin bulunduğu şehir meydanına yakın bir tesiste konaklamayı düşünebilirsiniz. Eğer bu saatin çevresinde konaklayacak olursanız, şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Prag’da en fazla restoranı, barı ve kafeyi bulabileceğiniz yer de yine bu Astronomik Saat’in de bulunduğu meydan çevresidir.

Astronomik Saat Kulesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan popüler otellerden bazıları ise ; 4 yıldızlı Pytloun Boutique Hotel Prague, Astoria Hotel veya 3 yıldızlı U Medvidku-Brewery Hotel‘dir.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR