Ana SayfaİtalyaVenedik Gezi RehberiVenedik'te Ne Yenir & Ne İçilir ? | En Popüler 17 Lezzet

Venedik’te Ne Yenir & Ne İçilir ? | En Popüler 17 Lezzet

Yerel yemekleri ve yöresel spesiyaliteleri denemek, İtalya’nın her şehrinde olduğu gibi Venedik’te de mutlaka yapılması gereken şeylerden bir tanesi. Ülkeye has yemeklerin yanı sıra, Venedik’e özgü yöresel lezzetleri de fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Pizza ve makarnanın dışında Venedik’te ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek birçok farklı lezzetten bahsetmek mümkün.

Venedik’te en iyi geleneksel yemekleri nasıl bulacağınıza dair önerilerim ve atıştırmalıklardan içeceklere, deniz ürünleri yemeklerinden lezzetli tatlılara kadar Venedik’te ne yenileceğine dair ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz.

Venedik’te Ne Yenir ?

Venedik’te birbirinden kaliteli ve popüler çok sayıda restoran bulunuyor. Bu restoranların bazıları daha çok 4-5 yıldız kalitesindeyken, 2-3 yıldız kıvamında olan mekanları da bulabiliyorsunuz. Fakat Venedik’te restoran konusunda ciddi anlamda turist tuzakları olduğundan dolayı, nerede yemek yiyeceğiniz hususunda az da olsa araştırma yapmanız gerekebiliyor.

Venedik’te nerede yemek yiyeceğinize karar verirken, çok yüksek fiyatlara ve değişken kaliteye sahip olma eğiliminde olduklarından San Marco Meydanı yakınlarında yer alan restoranlardan uzak durmanızda yarar var. Kısacası, restoranın kapı önlerinde menü fotoğrafları bulunuyorsa, bu, o mekanın turist tuzağının olduğunun en önemli kanıtlarından biri.

Bu yüzden yediğiniz yemeklere çok fazla turist ücreti ödemek istemiyorsanız, menü fotoğrafları olan mekanları es geçin. Çok daha lezzetli yemekleri orta bütçeli mekanlarda da bulabilirsiniz.

UNUTMAYIN: Çoğu restoran, masa servisi için kişi başı 3 – 4 € civarında bir coperto kapsama ücreti ekleyecektir, fiyatları kontrol ederken bunu hesaba katın. Bu yüzden take away veya bar yemeklerini de düşünebilirsiniz. Ayrıca San Marco Meydanı’nda ve bu tarz süper turistik yerlerde dışarıda yemek yenilmesine izin verilmediğini de unutmayın.

Gelelim Venedik’te ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlere ;

1.Cicchetti

Cicchetti, küçük atıştırmalıklara verilen genel bir isim. Çok doyurucu olmadığından daha çok öğle yemeklerini geçiştirmek için tercih edilebilir.

Ucuz ve lezzetli olduğundan turistler arasında oldukça popüler.

Tipik Venedik mezeleri olan Cicchetti, bir kadeh şarap veya Spritz eşliğinde küçük tabaklar veya elle yenen yiyeceklerdir. İspanyol tapaslarına benzer. Çok çeşitli olduğundan her damak zevkine uygun bir şeyler bulunabilir. Aşağıdaki yemeklerin bazıları Cicchetti’nin örneklerindendir.

Hem yerel halk hem de turistler arasında oldukça popüler olan bu atıştırmalıklar, yerel halk tarafından daha çok akşam yemeğinden birkaç saat öncesinden yeniyor olsa da, turistlerin öğle yemeklerini geçiştirmek için tercih ettikleri bir yiyecek.

Çoğu Cicchetti fiyatları 2€-5€ arasında değişir. Bu yüzden yanına içecek olarak bir şeyler de sipariş edebilirsiniz.

2.Tramezzino

Venedik’teki en popüler yemeklerden biri de, mütevazi bir sandviç olan Tramezzino‘dur (Tramezzini olarak da bilinir).

Cicchetti olarak kabul edilen bu sandviç, beyaz ekmek dilimleri, ton balıklı mayonez, yumurta, karidesli mayonez ve enginar eklenerek yapılır.

Sandviçinizi barlarda ayakta yiyerek masa ücreti ödemeden ucuz bir şekilde halledebilir, ya da sipariş verdikten sonra Venedik’i keşfederken sandviçlerinizi yiyebilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Tramezzino, Cicchetti olarak kabul edilir ve fiyatı da 3-5€ arasında değişir.

3.Baccala Mantecato

Klasik bir Venedik yemeği olan Baccala Mantecato, bir Cicchetti’dir ve atıştırmalık olarak tercih edilebilecek lezzetlerden biridir. Genellikle ekmek üzerine servis edilse de bir meze olarak da tercih edilebilir.

Balık bazlı bir meze olan Baccala Mantecato, kremalı kurutulmuş morina balığı, balığın zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandırılmış pürüzsüz bir köpük halinde ıslatılması, buğulanması ve harmanlanmasıyla hazırlanır. Bazı çeşitlerde maydanoz ve sarımsakla da karşılaşabilirsiniz. Daha sonra, Veneto bölgesinin tipik bir elyafı olan taze ekmek dilimleri veya beyaz polenta üzerine serpiştirilerek servis edilir.

4.Sarde in Saor

Lagünde yakalanan sardalya ile hazırlanan bir Venedik yemeği olan Sarde in Saor, üzerine un serpildikten sonra kızartılarak yapılır ve Venedik’te ne yenir ? sorusuna en popüler cevaplardan biridir.

Sarde, tatlı ve ekşi tadı ile karakterizedir. Tarif asırlık olduğundan, koruma amacıyla içindekiler listesinde mutlaka sirke yer alır. Salata sosu, polentalı veya cicchetti üstüne meze olarak servis edilebilir.

Atıştırmalık olduğundan çok doyurucu olmayabilir, fakat bir öğle yemeği için düşünülebilir.

Venedik’in geleneksel meze yemeği olan Sarde in Saor, yerel halkın favorileri arasındadır. Fakat her turistin sevebileceği bir lezzet demek pek doğru olmaz.

Sirke, soğan, kuru üzüm ve çam fıstığı ile marine edilmiş kızarmış sardalya filetosundan oluşan saor, Ortaçağ’da Venedikli denizciler ve balıkçılar tarafından bir koruma yöntemi olarak tasarlanmış.

Fiyatı da gayet uygun. 4-6€ arasında bir ücrete tek kişilik servis yapılabiliyor.

5.Bigoli in Salsa

Yine yöresel Venedik yemeklerinden biri olan Bigoli in Salsa, tam buğdaylı bigoli makarna, soğan ve tuzlu balıkla yapılan bir Venedik makarna yemeğidir.

Adındaki salsa, sardalya ve soğanla yapılan zengin sosu ifade eder. Spagetti gibidir, fakat biraz daha dolgun olanı diyebiliriz.

Venedik’e özgü bir makarna yemeği olan, özellikle turistler arasında bir ana yemek olarak tercih edilen Bigoli in Salsa’yı, şehirdeki restoranların hemen hepsinde bulabilirsiniz. Soslar, mekanlara göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden bu makarna siparişini verirken, sosun nasıl hazırladığını da mutlaka öğrenin.

6.Risi e Bisi (Bezelye – Pilav)

Venedik usulü pirinç ve bezelyeden yapılan Risi e Bisi, her damak zevkine uygun bir yemek olmasa da, turistler arasında oldukça popüler Venedik lezzetlerinden biri. Pirinç, pancetta, soğan, tereyağı, maydanoz ve bezelye ile yapılır.

Çok doyurucu bir yemek değil, zaten daha çok başlangıç olarak tercih edilir. Ancak çok hafif bir akşam yemeği arıyorsanız, Risi e Bisi’yi deneyebilirsiniz.

Risi e Bisi’yi Venedik’teki herhangi bir restoranda bulabilirsiniz. Daha çok bira ile birlikte tercih edildiğinden barlarda yemeyi de düşünebilirsiniz.

7.Fegato alla Veneziana (Venedik Karaciğeri)

Bu klasik Venedik yemeği, yemek konusunda biraz daha maceracılar için. Çünkü ciğer konusunda hassas biriyseniz, bu yemeği beğenmeme ihtimaliniz çok yüksek.

Fegato all Veneziana, dana karaciğeri, soğanla sotelenmiş ve genellikle garnitür olarak polenta ile servis edilir. Ana yemek olduğundan oldukça doyurucudur ve çok da pahalı değildir. Özellikle turistik yerlere uzak, yerel mekanları tercih edecek olursanız fiyatı oldukça uygundur.

8.Carpaccio

Venedikte ne yenir

Dünya çapında üne sahip bu geleneksel İtalyan yemeği tipik olarak meze olarak servis edilir ve çok ince dilimler halinde çiğ balık veya etten oluşur ve bir tabakta zeytinyağı, peynir ve limonla servis edilir.

Carpaccio, 1950 yılında, Harry’s Bar’ın sahibi ve doktorlarının çiğ et yemesini önerdiği Kontes Amalia Nani Mocenigo için yemeği yapan Giuseppe Cipriani adlı Venedikli bir lokantacı tarafından yaratıldı.

Günümüzde kabak, pancar, somon, incir ve kuzu eti ile yapılan çok sayıda modern carpaccio çeşidi vardır ve her türlü carpaccio’nun yanında şarap eşleşir.

Venedik’te Ne Yenir ? – Tatlılar

Venedik, yöresel yemeklerinin yanı sıra kurabiye, pasta ve dondurma gibi tatlı yiyecekleriyle de ünlü. Şehirde mutlaka yenmesi gereken tatlı ürünlerinden bazıları ise ;

9.Buranelli

Adından da anlaşılacağı üzere, Venedik’in en popüler adalarından biri olan Burano Adası‘nın geleneksel bisküvileri/kurabiyeleri.

Şehrin hemen her yerinde Buranelli bulabilirsiniz. Genellikle ‘S’ şeklinde olsa da, yuvarlak ya da farklı şekilleri de bulunuyor. Sade olanları olduğu gibi çikolatalı olanları da var.

Eğer Venedik’te yeteri kadar zamanınız varsa ve Burano adasını da ziyaret etmeyi planlıyorsanız, bu bisküvileri Venedik şehir merkezi yerine Burano adasından alın deriz. Çünkü en iyisi ve en lezzetlisi burada bulunuyor.

Denizciler arasında popüler olan bu ikramlar, genellikle uzun deniz seferleri için paketlenirmiş. Orijinal şekli yuvarlak, ancak günümüzde onları kahveye veya sıcak şaraba batırmayı kolaylaştıran “S” harfi şeklinde bulabiliyorsunuz.

Buranelli için bir pastacı tavsiyesi isterseniz de, şehrin en iyilerinden olan ‘Pasticceria Tonolo’ adlı pastacıya gidebilirsiniz.

10.Tiramisu

Tiramisu‘nun Venedik yakınlarındaki Treviso kentinde 1960’lı yıllarda icat edildiğini biliyor muydunuz ? açıkçası biz bilmiyorduk ve madem ki ana vatanına yakın bir yere gidiyoruz, neden denemeyelim ki dedik.

Bizim tiramisulara nazaran biraz daha tatlı olsa da, çok büyük fark olduğunu söylemek mümkün değil. Fakat tiramisu ile aranız iyiyse Venedik’e kadar gelip de bir dilim yemeden de şehirden ayrılmayın deriz.

11.Gelato

Gelato, yani dondurma İtalya’ya has bir şey. Hatta daha çok Roma şehrinde popüler. Fakat Venedik de, dondurma yiyebileceğiniz en güzel İtalyan şehirlerinden biri.

Turistik yerlere yakın olan dondurmacılar pahalı olsa da, bazen şehrin en iyisi ve en popüleri olabiliyor.

Şehrin hemen her yerinde küçük veya büyük bir dondurmacı bulabiliyorsunuz. Fakat özellikle bir mekan tavsiyesi isterseniz Gelatoteca Suso veya Gelato di Natura adlı mekanlara göz atabilirsiniz. Hem turistlerin hem de yerel halkın dondurma dendiğinde aklına gelen ilk mekanlar bunlar.

DAHA BAŞKA VENEDİK’TE NE YENİR ?

Venedik’te ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek daha onlarca lezzetten bahsetmek mümkün. Özellikle yeni yemekler denemeyi seven biriyseniz aşağıdaki yemeklere de mutlaka göz atın. Ayrıca listedekilerin yanı sıra Venedik’te daha birçok İtalyan lezzetlerini bulabileceğinizi de unutmayın.

12.Fegato alla Veneziana

Bu klasik Venedik yemeği, ince dilimlenmiş ciğer ile karamelize soğanı birleştirir ve muhtemelen İtalyan mutfağında sotelenmiş dana ciğerini hazırlamanın en iyi bilinen yoludur.

Venedik usulü ciğer tipik olarak ızgara polenta ile servis edilir, ancak yanında buharda pişmiş patates veya ekmekle de gelebilir.

  • Nerede yemeli ? ; Bu ciğer yemeğini deneyebileceğiniz en ünlü mekan La Bitta’dır.

13.Crostini

Venedik te ne yemeli

Crostini, çeşitli lezzetli soslarla kaplanmış küçük parça kızarmış veya ızgara ekmeklerden oluşan bir grup İtalyan mezesidir. Crostini’nin, fakir İtalyan köylülerin yemeklerini tabak yerine ekmekten yedikleri Ortaçağ’da ortaya çıktığına inanılıyor.

Ekmek genellikle bayattı, bu yüzden yenilebilir hale getirmek için şarap gibi bir sıvıya batırılması gerekiyordu.

Günümüzde crostini, zeytinyağı, taze otlar ve sarımsaktan peynir, zeytin, ıspanak ve domatese kadar hemen hemen her şeyle doldurulur. Bar aperatifleri, mezeler veya çorbalar olarak servis edilebilirler ve bazı durumlarda crostini, biftek tartarıyla garnitür olarak servis edilebilir.

14.Fritto Misto

Venedik te ne yenilir

Ülkenin kuzey kesimlerinde, özellikle Piedmont’ta, Fritto Misto çoğunlukla sebzelerle yapılır ve mevsime bağlı olarak irmik, dana beyni, peynir ve prosciutto broşleri, hatta bazen elma ve amaretti bisküvileri içerir.

Marche bölgesinde, her frittura mista, ünlü zeytin ascolane, ince kıyılmış etle doldurulmuş yeşil zeytin, genellikle kızarmış irmik, kabak çiçeği ve kuzu pirzolası; Napoliten bölgesinde ise fritto misto, birkaç hamsi, ufalanmış mozzarella peyniri ve kışın karnabahar, enginar, yazın patlıcan ve kabak gibi çeşitli mevsim sebzeleri dışında balık kullanılmadan hazırlanır.

Ayrıca, Napoli tarzı frittura bazen tatlı ekmekler ve bazı sebzeler ile karaciğer ve panzarotti denilen derin yağda kızartılmış mantı ve Sicilya arancini, kızarmış pirinç topları gibi yerel spesiyaliteleri de içerir.

15.Polenta

Polenta, çoğunlukla suda pişirilen iri mısır unundan yapılan, Kuzey İtalya kökenli eski bir yemektir. Bugün polenta yoğun sarı rengiyle karakterize edilse de, 16. yüzyılda mısırın Avrupa’ya gelmesinden önce, ona çok daha koyu bir renk veren çavdar ve karabuğdaydan yapılmıştır.

Venedik’te ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlerden biri olan Polenta, Roma döneminde Pulmentum olarak adlandırılırmış ve hem köylülerin hem de Romalı askerlerin temel gıdasıymış. Bugün İtalya’da polenta hala paiolo adı verilen bakır bir kap ve tarello olarak bilinen uzun bir tahta kaşık kullanılarak yapılır.

Haşlanmış polenta düz bir yüzeye veya tavaya dökülür ve soğumaya ve sertleşmeye bırakılır ve soğutulmuş polenta keki geleneksel olarak tahta bir bıçak veya pamuk ipliği ile dilimler halinde kesilir. Polenta ayrıca çok yönlülüğü ile de karakterize edilir; ekmek veya makarnanın yerini alabilir, balık veya etin yanında kullanılabilir, hatta ızgarada pişirilip domates ve mantarla servis edilebilir.

16.Spaghetti al nero di seppie

Venedikte yenilecek yemekler

Koyu mürekkepbalığı sosuna batırılmış spagetti, kökeni hem Sicilya hem de kuzey Veneto bölgesi ile ilişkilendirilen klasik İtalyan yemeklerinden biridir. Sos genellikle, sarımsak ve zeytinyağı ile birlikte kızartılan ve daha sonra beyaz şarap ve mürekkep balığı mürekkebi ile birleştirilen dilimlenmiş mürekkep balıklarından oluşur ve ara sıra domates ilave edilir.

Spagetti geleneksel seçim olsa da, sos genellikle linguine veya bigoli gibi diğer makarna çeşitleriyle hazırlanır. Makarna, tamamen kaplanana kadar sosla birlikte atılır ve yemek geleneksel olarak maydanozla süslenir ve sıcak bir meze olarak tüketilir.

17.Granseola Alla Veneziana

Granseola alla veneziana, Venedik kökenli geleneksel bir İtalyan yemeğidir. Genellikle yengeç eti, tuz, biber, limon suyu, maydanoz ve zeytinyağı kombinasyonu ile yapılır. Yengeçler kaynayan tuzlu suda pişirilir, süzülür ve etler ayıklanır ve küçük parçalar halinde kesilir.

Yengeç parçaları ters çevrilmiş kabuklara yerleştirilir ve zeytinyağı, limon suyu, kıyılmış maydanoz, tuz ve karabiber karışımı ile terbiye edilir.

Venedik’te Ne İçilir ?

Venedik’te ne yenir ? sorusuna cevap bulduktan sonra, şehirde içilebilecek popüler kokteyllere ve diğer içeceklere de göz atın. Özellikle kokteyller ve şaraplarla aranız iyiyse Venedik’in barlarını seveceksiniz. Denemenizi tavsiye edebileceğimiz içeceklerden bazıları ise ;

Bellini ;Harry’s Bar’da icat edildiği biliniyor. Bu yüzden Bellini için en ideal adres. Prosecco ve şeftali püresi veya nektarı ile yapılan bir kokteyl olan Bellini için bizim favorimiz ise, Skyline Rooftop adlı mekan. Yaklaşık 25€ gibi bir ücrete en kaliteli Bellini’yi içebilirsiniz.

Grappa ; Hacmen yüzde 35 ila 60 alkol içeren üzüm bazlı bir İtalyan brendisi. Şarapta olduğu gibi grappa’nın tadı da kullanılan üzümlerin tipine, kalitesine ve damıtma işleminin özelliklerine bağlıdır.

Şarap ve Prosecco ; Prosecco, İtalya’nın en ünlü köpüklü şarabıdır ve gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Çünkü Prosecco üretim bölgesi artık UNESCO listesinde yer alıyor. İtalya’daki en iyi prosecco, Venedik’ten sadece bir saat uzaklıkta, Treviso’ya yakın bir bölgede üretiliyor. Şehir merkezinde ve Venedik’teki adalarda Prosecco içebileceğiniz birçok mekan var.

Venedik’te ne yenir & ne içilir ? sorusuna cevap olabilecek birkaç şeyden daha bahsetmek mümkün. Fakat turistler arasında oldukça popüler olan bu yiyecek ve içeceklerden birkaç tanesini denemeden Venedik’ten ayrılmayın deriz.Booking.com

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR