Ana SayfaİtalyaVenedik Gezi RehberiVenedik'ten Ne Alınır ? & En Popüler Hediyelik Eşyalar

Venedik’ten Ne Alınır ? & En Popüler Hediyelik Eşyalar

İtalya dendiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri Venedik. Avrupa’nın en romantik tatil destinasyonlarından biri olan bu güzel şehir, her yaştan ziyaretçiye hitap ediyor. Tarihi binaların sıralandığı nefes kesici kanallar, dünyaca ünlü yemekler ve büyüleyici açık hava kafeleriyle dolu meydanlarla Venedik’i yürüyerek veya su üzerinde rahatlıkla keşfedebilirsiniz. İtalya’nın bu güzel şehrine kadar gidip de, Venedik’i hatırlatan güzel bir hatıralık veya eşinize dostunuza güzel bir hediye almadan da olmaz.

Venedik’ten ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek birçok şeyden bahsetmek mümkün. Bazıları sadece şehre özgü hediyeliklerken bazıları da İtalya’ya özgü.

Venedik’te alınabilecek en özel ve en değerli şeyleri hem şehir merkezinde hem de Burano ve Murano adalarında bulabiliyorsunuz. Şehir merkezinden kısa bir vapur yolculuğuyla da bu adalara gidebiliyorsunuz. Zaten bu iki ada, Venedik gezilecek yerler listesindeki olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden olduğundan dolayı, hediyelik için olmasa da mutlaka uğrayın deriz…Booking.com

Venedik’ten Ne Alınır ?

Venedik’e özgü birçok hediyelik seçenekler olsa da, biraz daha bütçeli bir alışveriş planı yapıyorsanız, İtalya’ya özgü olan hediyelik ve hatıralıklara da göz atmanızı tavsiye ederim.

Venedik’te çok sayıda hediyelik eşya dükkanı var, fakat bu dükkanların çoğu şehirdeki simge yapılara çok yakın olması dolayısıyla, fiyatlar biraz daha pahalı olabiliyor. Hediyelik veya hatıralık bir şeyler satın almak istiyorsanız, şehirdeki pazarları ya da iç kesimlerde yer alan, turistik yerlere çok yakın olmayan dükkanları tercih edin derim.

1.Murano Camı

Venedik'ten ne alınır ?

Şüphesiz Venedik’ten alınacak en güzel hediyelik eşyalardan biri, Murano Camı.

Dünyanın hiçbir yerinde olmayan otantik İtalyan cam işçiliği arıyorsanız, cam üflemenin doğum yeri olan, Venedik’in kuzeydoğusundaki Murano Adası‘na mutlaka uğrayın.

Murano Camı’ndan yapılmış çok çeşitli eşyaları bulabileceğiniz bu adada, ayrıca zanaatkârları iş başında izleyebiliyorsunuz. Hiçbir şey satın almadan da, Murano Camı’ndan neler yapıldığını canlı olarak, ücretsiz izlemek mümkün.

Kaseler, vazolar, kağıt ağırlıkları ve tatil süsleri gibi her türlü güzel eşyayı bu adada bulabilirsiniz.

Murano camdan, mutfak eşyalarına ve dekoratif ürünlere ek olarak güzel takılar da yapılır. Narin olandan tıknaz olana kadar her boncuk (veya perle) elle yapılır ve mücevher ve sanat eseri olarak ikiye katlanan benzersiz parçalar oluşturur. Murano cam kolyeler, bilezikler, yüzükler, küpeler, saatler ve kol düğmelerinde de kullanılabiliyor.

Murano camı almak için tabii ki Murano Adası’na da gitmeye gerek yok. Venedik şehir merkezinde de bu camları bulabiliyorsunuz. Fakat orijinal olanları almak istiyorsanız, merkezdeki Murano camı satan yerlerden alışveriş yaparken dikkatli olun. Çünkü Çin veya Tayvan yapımı çok sayıda Murano camları ve şehir merkezinde çok fazla turist tuzağı var.

Gerçek bir şey satın aldığınızdan emin olmak istiyorsanız, Venedik’teki Murano camı için en iyi mağaza olan Cenedese‘yi ziyaret edin. Şehrin en popüler bölgesi olan San Marco Meydanında (“Piazza San Marco”) 44 Numara’da yer almaktadır.

→Fiyatlar 30 EUR ile 3.000 EUR arasında değişmektedir. Pazar günleri kapalı olan mağaza diğer günler 09:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.

2.Venedik Maskeleri

Venedik Alışveriş Rehberi

İtalyanların favori festivallerinden biri olan Venedik Karnavalı, her yıl düzenli olarak yapılır. Festival zamanında takılan maskeler Venedik’in sembolü haline gelmiş ve Venedik’ten ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en güzel hediyelik eşyalardan biri olarak bilinir.

Venedik maskelerini festivallerin olmadığı zamanlarda da satın alabiliyorsunuz.

Eski günlerde Venedikliler sadece ünlü Venedik Karnavalı için değil, hemen hemen her gezide maske takarlardı, örneğin akşam yemeği, kumarhane, tiyatro vb. Günümüzde ise, bu geleneği sürdürmek amacıyla her yıl festival yapılıyor. Dilerseniz festival zamanı da Venedik’i ziyaret edebilirsiniz. Tabii festival zamanında otel fiyatlarının biraz daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

Gerçek bir Venedik maskesi almak istiyorsanız, Rialto Köprüsü yanında yer alan Tragicomica adlı mağazaya göz atabilirsiniz. Maske fiyatları 20€’dan başlıyor ve 1000€’ya kadar çıkabiliyor. Ayrıca maskelerin yanı sıra bu mağazada kostümleri de bulabilirsiniz.

3.Burano Danteli

Venedik ten ne almalı

Venedik’in en popüler adalarından bir diğeri de Burano Adası ve bu ada, dantelleriyle ünlü.

Burano Adası, Venedik’in en önemli turistik yerlerinden biri olduğundan, her turist gibi bu adayı da Venedik gezilecek yerler listenize ekleyin deriz. Adaya kadar gitmişken de, uygun fiyatlı birkaç dantel almayı da unutmayın.

Bu adadaki dantel yapma tekniğinin tarihi 400 yıl öncesine kadar uzanıyor. Bu yüzden de adanın dantelleri dünya çapında ünlü. Günümüzde hâlâ dünyaya buradan ihraç yapılıyor.

Burano dantelleri hafif, düz ve taşınabilir olduğundan eve kolayca götürebilirsiniz.

Burano Adası Venedik’te görülmeye değer bir yer olsa da, yaklaşık 40 dakika tekne yolculuğuyla sadece dantel almak için gidilecek bir yer değil. Zaten çok çeşitli dantel mağazalarını Venedik’in merkezinde de bulabiliyorsunuz. Mağaza tavsiyesi isterseniz de ‘Il Merletto S.a.s.’ adlı dükkana göz atabilirsiniz (San Marco Meydanı’na çok yakın bir konumda bulunuyor).

4.Kapı Tokmakları

Venedik Alışveriş Rehberi

Venedik’ten ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler hediye seçeneklerinden biri de, kapı tokmakları oluyor. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği hediyelik eşyalardan olan tokmakları, Venedik’teki hemen her hediyelik eşya dükkanında bulabilirsiniz.

Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli gibi Venedik’in tarihi binalarının yanı sıra şehrin diğer kapılarının ortak merkez noktası olan kapı tokmaklarını şehrin hemen her yapısında görebilirsiniz.

Metalden yapılmış ve genellikle halka şeklindeki bir çekice tutturulmuş bir hayvan başı içeren bu kapı tokmakları İtalya’ya özgü olsa da, en çok satıldığı ve kullanıldığı yer Venedik. Özellikle aslan başlı tokmaklar, Venedik’in sembol tokmakları olarak bilinir.

Venedik’te kapı tokmağı satın alırken de Çin malı bir ürün almamaya dikkat edin. Çünkü Venedik’e özgü kapı tokmakları ile Çin malı ürünleri arasında çok büyük bir fiyat farkı yok. Bu yüzden biraz daha fazla ödeyerek orijinal olanları almayı düşünebilirsiniz.

5.Gondolcu Şapkası

Venedikte alışveriş

Kanallarıyla ünlü Venedik’e kadar gidip de, gondola binmeden veya gondolcu şapkası almadan da olmaz.

Geniş kenarlı samandan yapılan bu şapkalar, sıcak bir günde sizi serin tutar.

Bu tür hasır şapkalar, turistlerin Venedik’teyken satın aldıkları en popüler hediyelerden biri. Hemen hemen her sokak köşesinden satın alabilirsiniz, ancak dikkatli olun! Bu şapkaların çoğu Çin veya Tayvan’da yapılmış ve kalitesizdir. Bu yüzden nereden alacağınızı bilmiyorsanız, Rialto Köprüsü’ne çok yakın bir konumda olan Emilio Ceccato adı verilen dükkana gidin derim.

→Emilio Ceccato adlı mağaza haftanın her günü açık ve şapka fiyatları 30€’dan başlıyor.

6.Grappa

Venedikten ne alınır

Grappa, üzümün kabuğu, posası ve şarap yapımından arta kalan kısımlardan yapılan brendi benzeri bir içki. Sadece Venedik’te değil, İtalya’nın hemen her şehrinde oldukça popüler içeceklerden biri.

Venedik’teki İtalyan şarap dükkanların hepsinde Grappa’ları veya Grappa bazlı likörler bulunabilir. Dükkanlar kalabalık değilse tadarak da hangisini alacağınıza karar verebilirsiniz.

Poli ailesi, 1898’den beri Veneto bölgesinde grappa yapıyor ve Venedik’in kalbindeki dükkanları, grappa tadımı sunuyor. Bu yüzden eşsiz bir grappa deneyimi için bu dükkana mutlaka uğrayın deriz.

7.Bellini

Venedik ne alinir

Dünyaca ünlü yerel bir İtalyan barının sahibi tarafından icat edilen bu ferahlatıcı karışım, prosecco (şampanyanın İtalyan versiyonu) ve taze beyaz şeftali suyuyla yapılır.

Herhangi bir Venedik şarap dükkanından hazır bir şişe Bellini alabilir ve kolay yapımı için eve götürebilir ya da arkadaşlarınız için bir tane satın alabilirsiniz. Ancak gümrüksüz olarak sadece 1 litre satın alabileceğinizi de unutmayın.

Bellini, yaklaşık 80 yıl önce Venedik’te icat edilen bir kokteylin adıdır. Dünyaca ünlü Harry’s Bar’ın kurucusu Giuseppe Cipriani tarafından icat edilmiş. Hem İtalyanlar hem de turistler arasında oldukça popüler.

Harry’s Bar’a gidip Bellini’nin tadına da bakabilirsiniz. Bar, San Marco Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde ve Venedik’te birkaç kadeh içmek için gidilebilecek en ideal mekanlardan biri.

Bir şişe Bellini’nin fiyatı yaklaşık 12€ ve Rialto Köprüsü’nün yakınlarındaki dükkanlardan satın alabilirsiniz.

8.Kumaş

Venedik ten ne alınır

Venedik’ten alınacak en güzel şeylerden biri de kumaşlar. Her renk ve her kalitede kumaşı Venedik dükkanlarında bulabilirsiniz. Dikişlerle aranız iyiyse veya kendinize özel bir elbise, etek, pantolon diktirmek istiyorsanız, şehirdeki kaliteli kumaşlardan satın almayı düşünebilirsiniz.

Değerli brokar, şamdanlar, yastıklar, Gobelinler, perdeler, yemek masalarınız için perdeler, sandalyeler ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Rubelli Venezia adlı şirket, 1858 yılında Venedik’te kuruldu. Ürünleri, beş neslin deneyimini çok eski Venedik bilgi birikimi ile birleştiriyor.

Bugün Rubelli, kumaş tasarımı alanında dünyaca ünlü bir trend belirleyicidir. Kullandıkları malzemeler yün, ipek, keten ve pamuktur. Fiyatlar 30€’dan başlamakta ve boyutuna, rengine ve kalitesine göre ciddi anlamda değişiklik gösteriyor.

9.El Yapımı Ahşap Puzzle

venedikte alışveriş
El yapımı puzzle – kaynak ; flickr / billsville mike

Venedik’ten ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler hediyelik şeylerden biri de, şehrin hemen her hediyelik eşya dükkanında bulabileceğiniz el yapımı puzzlelardır.

Ahşaptan yapılan bu puzzlelar daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir şey olsa da, her yaştan ziyaretçiye hitap eden şeyleri bulmak mümkün. Rialto Köprüsü ve Dükler Sarayı gibi bazı önemli Venedik binalarını tasvir eden ahşap bir puzzle fiyatı ise, yaklaşık 12€’dan başlamakta ve 100€’ya kadar çıkmaktadır.

Bu ahşap puzzlelar elle yapılıp boyanıyor. Bu yüzden kendinize özel bir sipariş de verebilirsiniz. Siparişiniz aynı gün içinde teslim ediliyor.

El yapımı ahşap puzzle için gidilecek en güzel ve en popüler dükkan ‘Signor Blum’ adı verilen yerdir. Burada ayrıca gondollar, minyatür Venedik Evleri gibi daha küçük ahşap puzzlelar bulabilir, balıklar, kurbağalar, penguenler ve daha pek çok şeyi de yaklaşık 9€’dan satın alabilirsiniz.

10.Minyatür Venedik

Venedik ne alınır

Venedik’ten alınacak en güzel hatıralık ve hediyelik eşyalardan biri de minyatür Venedik. Fakat Çin’de plastikten yapılmış olanı değil, mermer ve reçineden yapılmış olanlardır.

San Marco Meydanı, Rialto Köprüsü, gondol ve sarayların bulunduğu Büyük Kanal, balık pazarı vb. birçok minyatür ürünleri bulabileceğiniz yerler. Tüm nesneler ise tamamen el yapımı.

Sanatçılar, Venedik şehrinin tamamını 6000 saatten fazla sürede “Il mondo in miniatura” (“minyatür dünya”) adlı bir modelini bile yapmışlar.

San Marco Meydanı çevresinde bu eşyaları satın alabileceğiniz birkaç dükkan var. Bunlardan biri meydana çok yakın, San Marco 415’te; dükkanın adı “Marco Francalli”dir. Her gün 9’dan 19.00’a kadar açıktır. Sundukları en ucuz nesnelerden biri, yaklaşık 40€. Fiyatlar eve, kiliseye, meydanlara veya saraylara göre ve bunların boyutlarına göre değişiklik gösteriyor.

Ayrıca, Amelio Gastaldi, Flavio Gastaldi ve Francesco Sutto adlı dükkanlarda bu minyatür Venedik eşyalarını satın alabileceğiniz popüler dükkanlardan.

Venedik’ten ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birkaç hediyelik ve hatıralık eşyalardan bahsetmek mümkün. Hatta İtalya’ya özgü olan çok sayıda hatıralık eşya var. Fakat seçimin kolay olması adına, ilk olarak yukarıdakilerle başlayabilirsiniz. Zaten yukarıdaki eşyaların satıldığı dükkanlarda, çok daha farklı objeleri de bulabilirsiniz.Booking.com

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR