Ana Sayfa Avrupa İtalya Floransa Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Floransa Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

İtalya’nın en tarih dolu şehirlerinden biri olan Floransa, dünyaca ünlü tarihi yapıları, müzeleri ve meydanları ile eşsiz bir kültür gezisi sunmaktadır.

Pisa ve Bologna’ya bağlantısı olan gelişmiş demiryolu ağına sahip olması, oldukça kolay gezilebilen bir şehir olması ve en önemlisi İtalya’nın diğer şehirlerinden kolayca ulaşılabilmesinden dolayı, turistlerin ülkedeki en favori şehirlerindendir.

Floransa, daha çok tarihi ve müzeleri ile ön plana çıkan bir şehir olsa da, yapılacak birçok turistik aktiviteyi de bu şehirde bulabilirsiniz.

Her ne kadar İtalya’nın diğer şehirlerinden günübirlik geziler için uygun görülüyor olsa da, bu şehirde en azından 1 gün konaklayın. Hatta tam anlamıyla güzel bir Floransa gezisi için 2 gün bu şehirde kalın deriz.

Gelelim Floransa Gezilecek Yerler Listemize ; 

1.Floransa Katedrali

Floransa Katedrali
Floransa Katedrali Manzarası

Şehrin en ünlü yerleri arasında olan Floransa Katedrali, dünyanın en bilindik katedrallerinden birisi.

Kentin sembolik yapılarından biri olan bu katedral, şehrin merkezinde güzel bir konumda bulunmaktadır. Tarihi 1436 yılına kadar bu katedral, diğer Ortaçağ binaları arasında en dikkat çeken yapı olmasıyla, kolayca ayırt edilebiliyor.

Katedralin dış yapısı oldukça güzel bir mimariye sahip. İç dekorasyon da oldukça zengin. Özellikle ”Son Yargı Freskleri” katedralin içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

2.Giotto’nun Çan Kulesi

Giotto'nun Çan Kulesi
Giotto’nun Çan Kulesi

Her ne kadar birçok turistin Floransa Katedrali’ne bağlı bir bina olduğunu bilinse de, Giotto’nun Çan Kulesi, tamamen ayrı bir binadan oluşmaktadır.

Gotik mimari yapısıyla dikkat çeken bu kule, şehirdeki en beğenilen tarihi yapılar arasındadır.

Kulelenin dış cephesi, 5 ayrı seviyeye bölünmüş ve tıpkı Floransa Katedrali’nde olduğu gibi, bu çan kulesinin dış cephesinde de parlak yeşil ve pembe renklerde bulunan polikrom mermer dekorasyona sahip.

Burada yapılacak en güzel şeylerden biri de, kulenin gözlem yerine çıkarak Floransa’nın eşsiz manzarasını seyretmektir. 414 basamak kulağa hoş geliyorsa mutlaka bu kulenin gözlem yerine de çıkın.

İtalya’nın en ünlü sanatçılarından biri olarak bilinen Giotto tarafından 1334-1359 yılları arasında tasarlanmış olan bu çan kulesi, şehirdeki görülecek noktalar arasında en önemlisidir. Mutlaka göz atın deriz.

3.Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio Sarayı
Vecchio Sarayı

Floransa’nın en güzel yerlerinden bir diğeri de Eski Saray veya Vecchio Sarayı olarak da bilinen Palazzo Vecchio’dur.

Tarihi 1299 yılına kadar giden bu yapı, büyük bir çan kulesine sahip ve şehirdeki en görkemli yapılardan bir tanesi. Bir zamanlar Signoria Sarayı ve daha sonraki yıllarda da Belediye Binası olarak kullanılmış olan Vecchio Sarayı’nın ön cephesinde çeşitli aileleri ve kentin tarihi ile ilgili önemli kişileri temsil eden eserleri de görebiliyorsunuz.

Sarayın içerisi de mutlaka görülmeli. Özellikle farklı odalardaki sanat eserleri, ilginizi çekecektir.

4.Ponte Vecchio – Vecchio Köprüsü

Vecchio Köprüsü
Vecchio Köprüsü

Floransa’nın tarihi yerleri arasında en dikkat çekeni, Vecchio Köprüsü’dür. Şehirdeki en fotojenik yer olmasının yanında, köprüden izleyebileceğiniz güzel manzarasıyla da ünlüdür.

Tarihi 996 yılına kadar gittiği söylense de, tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir.

Köprü, Arno Nehri’ne yayılmakta ve köprü kenarlarında birçok mağazaları bulabilirsiniz. Tabi bu mağazaların büyük bir bölümü, şehirdeki en pahalı mekanlar olsa da, göz atmaya değer yerlerdir. Burada, şehirdeki en fazla hediyelik eşya dükkanlarını bulabilirsiniz.

Ayrıca köprü ziyaretinizden hemen sonra, köprünün yanındaki Vasari Koridoru’na da göz atmayı unutmayın.

5.Santa Croce Bazilikası

Santa Croce Bazilikası - Floransa Gezilecek Yerler Blog
Santa Croce Bazilikası

Şehirdeki dini yapılardan bir diğer ünlü olan yapı ise, Bembeyaz yapısıyla dikkat çeken Santa Croce Bazilikası’dır.

Floransa Katedrali’nin tarihine yakın bir zamanda inşa edildiği söylenen bu bazilika, cilalı beyaz taşla kontrast pembe, yeşil ve kırmızı mermer polikrom panelleri içeren ön cephesiyle ünlüdür.

Şehir merkezindeki diğer turistik yerlere de oldukça yakın bir konumda bulunan bu bazilikanın içerisi de görülmeye değer. Güzel sanat eserleri ve eşsiz fresklerinin dışında, Galileo, Michelangelo ve Machiavelli gibi dünyaca ünlü sanatçıların mezarlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

6.Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Aziz Giovanni Vaftizhanesi
Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Floransa Katedrali’nin hemen yanı başında farklı bir binada bulunan Aziz Giovanni Vaftizhanesi de, şehirdeki en değerli yapılardan bir tanesi. 3 bronz kapısı çeşitli dini sahneleri ve insan erdemlerini sahnelemektedir.

Dış mimari yapısının olduğu kadar iç dekorda görülmeye değer. Eşsiz bir altın Bizans tarzı fresk, tavanı ve üst duvarları kaplamaktadır. İncil ve Yaratılış’tan gelen son yargı ve diğer hikayeleri anlatmaktadır.

7.Uffizi Müzesi

Uffizi Müzesi Floransa Gezi Rehberi
Uffizi Müzesi

Uffizi Galerisi olarak da bilinen bu Uffizi, dünyanın en bilindik müzelerinden bir tanesi. Birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bu müze, özellikle yüksek sezonlarda süper kalabalık olabilmektedir. Bu yüzden, sabahın erken saatlerinde müzeyi ziyaret etmenizde yarar var. Tabi sabahları da kalabalık oluyor, ancak saat 10-11 gelen turist kafilesi ile aynı anda müzeyi gezmek isterseniz, biraz daha yoğun bir insan trafiği ile karşılaşabiliyorsunuz.

Signoria Meydanı’na oldukça yakın bir konumda bulunan bu müzenin bulunduğu bina bile kendi başınıza ziyaret edilebilecek bir yapı. Güzel kemerleri ve sütunları ile oldukça etkileyi bir yapıya sahip olması, müzeye değer katan en önemli etkenlerden.

Botticelli, Da Vinci, Titian ve Raphael gibi sanatçılardan muazzam bir Rönesans Sanatı koleksiyonu müze içerisinde görebiliyorsunuz.

Da Vinci’nin Mesih’in Vaftizi, Botticelli’nin Magi’yi ve Caravaggio’nun İshak’ı Kurban etmesi gibi eserlerden oluşmaktadır. Hem sanatseverler hem de tarihe merakı olanların sevebileceği yerlerden.

8.Signoria Meydanı

Signoria Meydanı - Davud Heykeli
Davud Heykeli – Signori

Duomo Meydanı’na göre biraz daha az popüler olsa da, şehirdeki en önemli meydanlardan ve çevresinde birbirinden güzel tarihi yapılar ve klasik sanat eserleri içermektedir.

Dumo Meydanı’nın güneyinde bulunan bu meydana, şehrin herhangi bir yerinden kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Meydanın ana ikonu Davud Heykeli ve Hercules Heykellerinden oluşmaktadır. Ayrıca devasa saat kulesi de kaçırılmaması gereken noktalardandır.

Sarayın hemen sol tarafında bulunan Loggia dei Lanzi ise, Perseus, Menelaus ve Hercules gibi eşsiz rönesans heykellerine ev sahipliği yapmaktadır. Sarayın sol tarafında ise ünlü Neptün Çeşmesi bulunmaktadır.

9.Pitti Sarayı

Pitti Sarayı
Pitti Sarayı

Floransa’daki bir diğer güzel tarihi yapı ise, Pitti Sarayı’dır. Boboli Bahçeleri ile ünlü olan bu saray da, turistlerin favori adreslerinden biri olarak bilinmektedir.

Arno Nehri’nin güney yakasında bulunan bu saray, tarihi 1400’lü yıllara kadar giden oldukça eski bir binadır. Eskiden İtalyan krallığına ve Medici’ler gibi güçlü ailelerin ikamet ettiği yerlerden biri olarak hizmet etmiş olsa da, günümüzde bir müze kompleksi olarak hizmet vermektedir.

Saray içerisinde birçok farklı galeriyi bulabilirsiniz. Örneğin Jupiter Odası, mükemmel freskler ve Raphael’in ünlü La velata adlı eserini görebilirsiniz.

Tabi saraydaki eserler sadece Raphael’e ait değil. Daha birçok ünlü sanatçının eserlerini de bu saray içerisindeki galerilerde görebilirsiniz. Bunlardan en ünlü olan sanatçılar ise, Titian, Rubens, Caravaggio ve Vernonese gibi isimlerdir.

10.Michelangelo Meydanı

Michelangelo Meydanı Floransa
Michelangelo Meydanı’nda görebileceğiniz manzara

Floransa Katedrali’nin ve şehrin en muhteşem manzarasını sunan bu meydan, Arno Nehri’nin güney kıyısında yer almaktadır. Pitti Sarayı’na çok da uzak olmayan bu meydana, şehir merkezinden yürüyerek çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Meydanın tam ortasında Davud Heykeli bulunurken, kenarlarında ise birçok satıcıyı görebilirsiniz. Burada görebileceğiniz çok fazla sayıda tarihi eser veya yapı yok. Zaten meydanın özelliği de eşsiz bir Floransa manzarası sunuyor olmasıdır. Şehirde en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu meydanı kaçırmayın.

Floransa, Roma veya Venedik‘e nazaran biraz daha az popüler bir şehir olsa da, İtalya’nın en çok sevilen şehirlerinden biridir. Ayrıca birçok önemli noktası ile de, sıkılmadan 1-2 gününüzü geçirebileceğiniz bir şehir.

Şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümü, birbirine oldukça yakın konumda bulunmaktadır. Şehir gezisine nereden başlayacağınızın çok büyük bir önemi olmasa da, illa bir yerden başlamak isterseniz, Floransa’nın en güzel meydanlarından olan Duomo Meydanı’ndan başlayabilirsiniz.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) | Hikayesi, Ulaşım ve Tarihi

Floransa'nın en iyi bilinen ve en güzel kartpostallık fotoğraflarına sahne olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), İtalya'nın en eski köprüsü olmasının yanı sıra en önemli...

Kopenhag’da Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Danimarka'nın başkenti ve en güzel şehri olan Kopenhag (Copenhagen), Avrupa'da son yıllarda en fazla turist trafiğine sahip olan muhteşem şehirlerden biri. Rengarenk tarihi evleri,...

Madrid Puerta del Sol Meydanı ve Çevresinde Görülecek Yerler

Madrid'in en sevilen ve en ünlü meydanlarından biri olan Puerta del Sol, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Madrid'in kalbinin attığı...

Milano Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgiler

İtalya'nın alışveriş cenneti olarak da bilinen Milano, 3 farklı havaalanına ev sahipliği yapıyor. Bunlar, Malpensa, Bergamo ve Linate havaalanıdır. Milano Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım...
error: Content is protected !!