Ana SayfaİtalyaFloransa ŞehriFloransa Gezilecek Yerler & Popüler Gezi Rotası (Haritalı)

Floransa Gezilecek Yerler & Popüler Gezi Rotası (Haritalı)

İtalya’nın tarih dolu şehirlerinden biri olan Floransa, dünyaca ünlü yapıları, müzeleri ve meydanları ile hafızalara kazınacak bir kültür deneyimi sunuyor. Pisa ve Bologna’ya bağlantısı olan gelişmiş demiryolu ağına sahip olması, oldukça kolay gezilebilen bir şehir olması ve en önemlisi İtalya’nın diğer şehirlerinden kolayca ulaşılabilmesi, Floransa’yı, turistlerin ülkedeki en favori şehirlerinden biri yapıyor.
Floransa gezilecek yerler listesine eklenebilecek önemli çekim merkezlerinin büyük bir bölümü tarihi şehir merkezinde, Signoria Meydanı ve Duomo çevresinde toplanıyor. Bu yüzden şehir turuna buradan başlayacak olursanız çoğu turistik yeri çok kısa sürede yürüyerek keşfedebilirsiniz.

Floransa, daha çok tarihi ve müzeleri ile ön plana çıkan bir şehir olsa da, şehirde yapılacak birçok turistik aktiviteyi de bulabilirsiniz. Roma ve Venedik’e nazaran Floransa, çok daha derli toplu. Bu yüzden de şehri yürüyerek kolayca keşfedebiliyorsunuz.

Floransa, her ne kadar İtalya’nın diğer şehirlerinden günübirlik geziler için uygun görülüyor olsa da, bu şehirde en azından 1 gün konaklayın. Hatta tam anlamıyla güzel bir Floransa gezisi için 2 gün bu şehirde kalın deriz. Çünkü şehir, günübirlik gezilerle kolayca keşfedebileceğiniz bir yer değil. Ayrıca ünlü cazibe merkezleri için uzun kuyruklara girebileceğinizi de unutmayın.

2 Günde Floransa’da Gezilecek Yerler

Şehirdeki önemli cazibe merkezlerin hemen hepsini 2 günde rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz. Turistik noktalar birbirine oldukça yakın bir konumda bulunduğu gibi, şehir çok büyük değil. Yani toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmadan Floransa’nın tamamını kısa bir sürede keşfedebilirsiniz…

1.GÜN

Floransa Gezilecek Yerler Haritası
Floransa Gezilecek Yerler Haritasıgoogle haritada açmak için tıklayın
 • Piazza della Repubblica
 • Giotto’un Çan Kulesi
 • Floransa Katedrali
 • Duomo Meydanı
 • Aziz Giovanni Vaftizhanesi
 • Medici Şapeli
 • Santa Maria Novella Bazilikası
 • Mercato Centrale
 • Akademi Galerisi (Galleria dell’Accademia)
 • Floransa Büyük Sinagogu

2.GÜN

Floransa gezilecek yerler haritası
Floransa 2. gün gezi rotası
 • Michelangelo Meydanı
 • Boboli Bahçeleri
 • Pitti Sarayı
 • Santo Spirito
 • Ponte Vecchio
 • Uffizi Galerisi/Müzesi
 • Vecchio Sarayı
 • Signoria Meydanı
 • Bargello
 • Santa Croce Bazilikası

PEKİ BU 2 GÜNLÜK GEZİ ROTASINA GÖRE FLORANSA’DA NEREDE KALINIR ?

Floransa gezilecek yerler haritası
Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın

Floransa’da konaklama için en çok tercih edilen bölge Duomo‘dur. Burası şehrin en önemli cazibe merkezleri olan Floransa Katedrali, Duomo Meydanı ve Giotto’nun Çan Kulesi gibi cazibe merkezinin bulunduğu yer. Yani şehrin tam kalbi. Bu yüzden de diğer bölgelere nazaran pahalı olabiliyor. Eğer bu bölgede bütçenize uygun bir konaklama birimi bulabilirseniz başka bir bölgeye göz atmanıza gerek kalmayabilir.

⇒Duomo bölgesindeki konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın

Duomo bölgesi pahalı gelirse, Floransa’nın en ekonomik otellerine ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapan ‘San Marco’ bölgesine de göz atabilirsiniz. Burada da 4-5 yıldızlı oteller var, ancak çok daha uygun fiyatlara. Ayrıca bu bölge de, şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde.

⇒San Marco bölgesindeki otellere göz atmak için buraya tıklayın

Gelelim Floransa gezilecek yerler listemize ;

1.Piazza della Repubblica

Piazza della Repubblica, Floransa
Piazza della Repubblica – Kaynak ; flickr / Billy Wilson

Floransa’nın Cumhuriyet Meydanı olan Piazza della Repubblica, gece-gündüz şehrin en hareketli yeri. Birbirinden kaliteli cafeler, müzisyenler ve sokak sanatçıları ile muhteşem bir deneyim sunan bu meydan, ayrıca şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden.

Çocuklarınızla Floransa’yı ziyaret ediyorsanız çoğu akşam meydana kurulan atlı karıncayı da mutlaka görün.

Meydanın yanlarına genelde pazar kuruluyor ve bu pazar, Floransa’da hediyelik eşya almak için en ideal yerlerden. Çünkü hemen her satıcıyla pazarlık yapabiliyorsunuz. Bunun yanında meydanın çevresinde çok sayıda tarihi binayı ve cafeleri de görmek mümkün.

Gün batımında güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz Cumhuriyet Meydanı Floransa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

2.Giotto’nun Çan Kulesi

Giotto'nun Çan Kulesi
Giotto’nun Çan Kulesi

Bu kule Floransa Katedrali’ne bağlı bir bina olarak bilinse de, Giotto’nun Çan Kulesi, tamamen ayrı bir binadan oluşuyor.

Gotik mimari yapısıyla dikkat çeken kule, şehirdeki en beğenilen tarihi yapılar arasında.

Kulelenin dış cephesi, 5 ayrı seviyeye bölünmüş ve tıpkı Floransa Katedrali’nde olduğu gibi, bu çan kulesinin dış cephesinde de parlak yeşil ve pembe renklerde bulunan polikrom mermer dekorasyona sahip.

Burada yapılacak en güzel şeylerden biri de, kulenin gözlem yerine çıkarak Floransa’nın eşsiz manzarasını seyretmektir. 414 basamak kulağa hoş geliyorsa mutlaka bu kulenin gözlem yerine de çıkın, göreceğiniz manzaraya değecektir.

İtalya’nın en ünlü sanatçılarından biri olarak bilinen Giotto tarafından 1334-1359 yılları arasında tasarlanmış olan çan kulesi, şehirdeki görülecek noktalar arasında en önemlisidir. Zaten konum olarak şehrin kalbinde bulunduğundan dolayı ister istemez bu yapıyı göreceksiniz.

Çan kulesine çıkmayı planlıyorsanız 20€ ücret ödemeniz gerektiğini de unutmayın.

3.Floransa Katedrali

Floransa Katedrali
Floransa Katedrali Manzarası

Floransa’nın en ünlü yerleri arasında yıllardır yerini koruyan Floransa Katedrali (Duomo), sadece İtalya’nın değil dünyanın da en bilindik katedrallerinden biri.

Kentin sembolik yapılarından biri olarak kabul edilen bu katedral, şehrin merkezinde güzel bir konumda bulunuyor. Tarihi 1436 yılına kadar uzanan bu katedral, diğer Ortaçağ binaları arasında en dikkat çeken yapı olmasıyla kolayca ayırt edilebiliyor.

Katedralin dış yapısı oldukça güzel bir mimariye sahip. İç dekorasyon da oldukça zengin. Özellikle ”Son Yargı Freskleri” katedralin içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Katedrale giriş ücretsiz, ancak katedralin diğer tüm bölümleri için giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

4.Duomo Meydanı

Piazza della Repubblica, Duomo Floransa
Piazza della Repubblica – Kaynak ; flickr / kirk.k

Floransa’nın en iyi bilinen meydanı, şüphesiz şehrin kalbinin attığı yer olan Duomo Meydanı‘dır. Burası şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmasının yanı sıra, birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.

Meydan, şehrin en yoğun turist trafiğine sahip olan yeri. Bu yüzden ya gecenin geç saatlerinde ya da sabahın en erken saatlerinde meydanı ziyaret edin. Özellikle sabah saatlerinde turistler olmadan meydanda çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Meydan, Ponte Vecchio ile birlikte Floransa’nın en ünlü simge yapılarını oluşturan şehrin Katedrali, Campanile di Giotto ve Battistero di San Giovanni’ye ev sahipliği yapıyor. Piazza della Signoria, Floransa’nın sivil yaşamının sembolü olarak kabul edilirse, Piazza del Duomo şüphesiz şehrin dini ve manevi merkezidir.

KONAKLAMA ÖNERİSİ ; Duomo Meydanı, ayrıca Floransa’da kalınacak en merkezi ve en popüler yer. Eğer bütçenize uygun bir oteli burada bulabilirseniz, şehirdeki hemen her yere yürüyerek buradan gidebilirsiniz. Meydana en yakın otellerden olan 3 yıldızlı Hotel Duomo Firenze ve 4 yıldızlı Hotel Spadai burada konaklama için tercih edebileceğiniz en popüler oteller.

5.Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Aziz Giovanni Vaftizhanesi
Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Floransa Katedrali’nin hemen yanı başında farklı bir binada bulunan Aziz Giovanni Vaftizhanesi de, şehirdeki en değerli yapılardan bir tanesi. 3 bronz kapısı çeşitli dini sahneleri ve insan erdemlerini sahneliyor ve daha çok bu kapısı ile ilgi görüyor.

Dış mimari yapısı kadar iç dekorasyon da görülmeye değer süslemelere sahip. Eşsiz bir altın Bizans tarzı fresk, tavanı ve üst duvarları kaplıyor. Bu freskler incil ve yaratılıştan gelen son yargı ve diğer hikayeleri anlatıyor.

Tarihi 12. yüzyıla uzanan sekizgen vaftizhanedeki birçok önemli eser günümüzde ‘Museo dell’Opera’ adlı müzede sergileniyor.

Giriş ücreti ; 5€
Ziyaret saatleri ; Pazar günleri 08:15-13:00, diğer günler ise 08:15-19:30

6.Medici Şapeli

Medici Şapeli, Floransa
Medici Şapeli – Kaynak ; flickr / Mike Locke

San Lorenzo anıtsal kompleksinin önemli bir bölümünü oluşturan Medici Şapeli, görkemli mimarisi ve iç dekorasyonu ile Floransa’nın en popüler cazibe merkezlerinden.

Bu kilisede Medici ailesinin türbesini inşa etme kararı 14. yüzyıla kadar uzanıyor.

Uygun bir aile mozolesi inşa etme projesi ise, 1520 yılında, Michelangelo’nun, ailesinin bazı üyeleri için mozoleyi dikme arzusunu ifade eden gelecekteki Papa Clemens VII Kardinal Giulio de Medici’nin talebi üzerine Yeni Kutsallık üzerinde çalışmaya başladığı zaman tasarlanmış.

Michelangelo, mimari çalışmalarını 1524 yılında tamamladıktan sonra 1533 yılına kadar şapel duvarlarında yer alacak heykeller ve lahitler üzerinde çalıştı. Mimari yapının eklemlenmesi ve Michelangelo’nun heykellerinin gücü, Michelangelo’nun kendi maneviyatıyla yakından bağlantılı felsefi bir kavram olan ölümden sonra ruhu özgürleştirmek için “aktif yaşam” ve “düşünceli yaşam” ın etkileşime girdiği karmaşık bir İnsan Yaşam sembolizmini yansıtıyor.

Birbirinden değerli heykeller ile süslenmiş şapel, hem sanat ve mimari hem de tarihe merakı olanlara eşsiz bir deneyim sunuyor.

 • Giriş ücreti ; 11€

7.Santa Maria Novella Bazilikası

Santa Maria Novella Bazilikası, Floransa İtalya
Santa Maria Novella Bazilikası – Kaynak ; flickr / Billy Wilson

Masaccio, Giotto, Domenico Ghirlandaio, Lippi, Paolo Uccello gibi ustaların yaptığı şehrin en iyi fresklerinden bazılarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü Santa Maria Novella Bazilikası, sanat müzesi konumunda bir dini yapı.

Fresklere ek olarak, Brunelleschi tarafından tasarlanan mermer bir minber, onun tahtadan haçı ve Vasari’nin Rosary Madonna adlı çalışması da iç mekandaki en önemli sanat eserleri arasında yer alıyor.

Floransa, Santa Maria Novella Bazilikası
Santa Maria Novella Bazilikası – Kaynak ; flickr / trevor-huxham

Floransa merkez tren istasyonunun hemen yanında yer alan Santa Maria Novella Bazilikası, hem Floransa Katedrali hem de Santa Croce Bazilikası ile benzer bir mimariye sahip. Ayrıca bazilikanın bulunduğu meydan da başlı başına görülecek bir yer.

Bazilika içerisinde Rönesans döneminde çeşitli zengin ve önde gelen Floransalı ailelere adanmış çok sayıda şapeli de görebilirsiniz.

8.Mercato Centrale

Mercato Centrale, Floransa
Mercato Centrale – Kaynak ; flickr / Dimitris Kamaras

Günlük rutinlerine devam eden Floransalı halkı görebileceğiniz en popüler yer Mercato Centrale adı verilen bu pazardır. Pazar, daha çok yerel halkın alışveriş ihtiyaçlarını giderdiği bir yer olarak biliniyor olsa da, burası turistler arasında da oldukça popüler çekim merkezlerinden biri.

Bir gıda pazarı olarak bilinen Mercato Centrale, hem mimari yapısıyla hem de tarihiyle ilginizi çekecektir. Ayrıca öğle saatlerinde Floransa’da uygun fiyata yemek yiyebileceğiniz güzel bir yer arıyorsanız bu pazardaki mekanlardan birini tercih edebilirsiniz.

Mercato Centrale, Milano’nun ünlü alışveriş pasajı Galleria Vittorio Emanuele II’yi tasarlayan mimar Giuseppe Mengoni tarafından tasarlanan 1870’lerden kalma bir binada yer alıyor.

Mercato Centrale ayrıca Floransa’da öğle yemeği yemek için en iyi yerlerden biridir. Burada her damak zevkine ve bütçeye uygun yemek yiyebileceğiniz büfeleri bulabilirsiniz.

9.Akademi Galerisi (Galleria dell’Accademia)

Akademi Galerisi, Floransa
Akademi Galerisi (Galleria dell’Accademia) – Kaynak ; flickr.com/renato-tori

Michelangelo’nun en tanınmış eseri olan Davut, Floransa’nın hemen her yerine kopyalanmış. Ancak Akademi Galerisi içinde bu sanat eserinin orijinalini görebilirsiniz. Bunun yanında yine Michelangelo’nun tamamlanmamış en ünlü eserlerinden biri olan ‘St. Matthew’i de burada görmek mümkün.

Michelangelo’nun yanı sıra, İtalya’nın önde gelen sanatçılarının birbirinden değerli eserlerini de bu galeride görebiliyorsunuz. Özellikle 13. ve 16. yüzyıl arasındaki eserleriyle dikkat çeken Akademi Galerisi de, Floransa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler bir cazibe merkezi.

Gallerie dell’Accademia, Tiziano, Veronés, Canaletto ve Bellini gibi ressamların şaheserleriyle dünyanın en büyük Venedik sanatı koleksiyonuna sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

10.Floransa Büyük Sinagogu

Floransa Büyük Sinagogu
Floransa Büyük Sinagogu – Kaynak ; flickr / Magro-Kr

Floransa’nın en az bilinen yerleri arasında olan Floransa Büyük Sinagogu, Mağribi tarzında, merkezi planlı ve kulelerle çevrili bir kubbeye sahip, traverten ve pembe pomato taşından yapılmış.

Görkemli mimari yapısı için bile gidilecek yerlerden. İç mekan da en az sinagogun cephesi kadar ilgi çekicidir.

11.Michelangelo Meydanı

Michelangelo Meydanı Floransa
Michelangelo Meydanı’ndan görebileceğiniz manzara

Floransa Katedrali’nin ve şehrin en muhteşem manzarasını sunan Michelangelo Meydanı, Arno Nehri’nin güney kıyısında yer alıyor. Pitti Sarayı’na çok da uzak olmayan bu meydana, şehir merkezinden yürüyerek çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Meydanın tam ortasında Davut Heykeli bulunurken, kenarlarında ise birçok seyyar satıcıyı bulabilirsiniz. Burada görebileceğiniz çok fazla sayıda tarihi eser veya yapı yok. Zaten meydanın özelliği de eşsiz bir Floransa manzarası sunuyor olması.

Şehirde en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu meydanı kaçırmayın deriz.

12.Boboli Bahçeleri

Floransa, Boboli Bahçeleri
Boboli Bahçeleri – Kaynak ; Flickr / Sophie

Pitti Sarayı’nın hemen arkasında bulunan Boboli Bahçeleri, Floransa’nın en çok ziyaret edilen yerleri arasında geliyor. Süslemeleriyle dikkat çeken bahçe, çok sayıda heykele, bir amfitiyatroya, mağaraya ve havuza ev sahipliği yapıyor.

45.000 metrekarelik oldukça geniş bir alana kurulmuş olan bu bahçeler, Floransa’daki en büyük bahçelerden biri olmasıyla da dikkat çekiyor.

Tarihi 16. yüzyıla uzanan bu düzenli bahçelerde çok sayıda farklı bölümler de görebiliyorsunuz. Floransa’nın turist trafiğinden biraz olsun uzaklaşmak için gidilebilecek yerlerden diyebiliriz.

13.Pitti Sarayı

Pitti Sarayı
Pitti Sarayı

Floransa’daki bir diğer güzel tarihi yapı ise, Pitti Sarayı‘dır. Boboli Bahçeleri ile ünlü olan bu saray daha çok iç mekandaki süslemeleri ve sanat eserleriyle ilgi görüyor.

Arno Nehri’nin güney yakasında bulunan saray, tarihi 1400’lü yıllara kadar giden oldukça eski bir bina. Eskiden İtalyan krallığına ve Medici’ler gibi güçlü ailelerin ikamet ettiği yerlerden biri olarak hizmet etmiş olsa da, günümüzde bir müze kompleksi olarak hizmet veriyor.

Saray içerisinde birçok farklı galeriyi bulabilirsiniz. Örneğin Jupiter Odasında birbirinden güzel freskleri ve Raphael’in ünlü La velata adlı eserini görebilirsiniz.

Tabii saraydaki eserler sadece Raphael’e ait değil. Daha birçok ünlü İtalyan sanatçının eserlerini de bu saray içerisindeki galerilerde görebilirsiniz. Bunlar arasında Titian, Rubens, Caravaggio ve Vernonese gibi isimler de yer alır.

14.Santo Spirito Bazilikası

Santo Spirito Bazilikası, Floransa
Santo Spirito Bazilikası – Kaynak ; flickr / sarah tarno

Floransa’nın sessiz küçük bir köşesinde bulunan Santo Spirito Bazilikası, şehirdeki en az ziyaret edilen tarihi yapılardan biri olsa da, yine de görülmeye değer bir yer diyebilirim. Çok gösterişli bir dış mimarisi olmasa da iç mekan çok daha süslü ve etkileyici bir dekorasyona sahip.

Bazilikanın tarihi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Daha önceden bu alanda bulunan bir manastırın kalıntıları üzerine inşa edilmiş olan yapı tarihinde birçok kez restore edilerek günümüzdeki haline getirilmiş. Günümüzde bu dini yapıyı ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

15.Ponte Vecchio – Vecchio Köprüsü

Vecchio Köprüsü
Vecchio Köprüsü

Floransa’nın tarihi yerleri arasında en dikkat çekeni Ponte Vecchio Köprüsü‘dür. Şehirdeki en fotojenik yer olmasının yanında, sunduğu manzarasıyla da ilgi görüyor.

Köprünün tarihi 996 yılına kadar gittiği söylense de, tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor.

Köprü, Arno Nehri’ne yayılmakta ve köprü kenarlarında çok sayıda hediyelik eşya dükkanı ve kuyumcu bulabilirsiniz. Tabii bu mağazaların büyük bir bölümü, şehirdeki en pahalı mekanlar olsa da göz atmaya değer yerlerdir.

Ayrıca köprü ziyaretinizden hemen sonra, köprünün yanındaki Vasari Koridoru’na da göz atmayı unutmayın.

16.Uffizi Müzesi

Uffizi Müzesi Floransa Gezi Rehberi
Uffizi Müzesi

Uffizi Galerisi olarak da bilinen bu müze, dünyanın en tanınmış müzelerinden bir tanesi.

Birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müze, özellikle yüksek sezonlarda aşırı yoğun oluyor. Bu yüzden sabahın erken saatlerinde müzeyi ziyaret etmenizde yarar var. Tabii sabahları da kalabalık oluyor, ancak saat 10-11 gelen turist kafilesi ile aynı anda müzeyi gezmek isterseniz, biraz daha yoğun bir insan trafiği ile karşılaşabiliyorsunuz.

Signoria Meydanı’na oldukça yakın bir konumda bulunan bu müzenin bulunduğu bina bile başlı başına görülecek bir yapı. Güzel kemerleri ve sütunları ile oldukça etkileyici bir yapıya sahip olması, müzeye değer katan en önemli etkenlerden.

Botticelli, Da Vinci, Titian ve Raphael gibi sanatçılardan muazzam bir rönesans sanatı koleksiyonunu müzede görebiliyorsunuz.

Da Vinci’nin Mesih’in Vaftizi, Botticelli’nin Magi’si ve Caravaggio’nun İshak’ı Kurban etmesi gibi eserler müzenin en ilgi gören eserlerinden.

17.Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio Sarayı
Vecchio Sarayı

Floransa’nın en güzel yerlerinden bir diğeri de Eski Saray veya Vecchio Sarayı olarak da bilinen Palazzo Vecchio‘dur.

Tarihi 1299 yılına kadar uzanan bu yapı, büyük bir çan kulesine sahip ve şehirdeki en görkemli yapılardan bir tanesi.

Bir zamanlar Signoria Sarayı ve daha sonraki yıllarda da Belediye Binası olarak kullanılmış olan Vecchio Sarayı’nın ön cephesinde çeşitli aileleri ve kentin tarihi ile ilgili önemli kişileri temsil eden eserleri de görebiliyorsunuz.

Sarayın avlusunu keşfederken, Vasari’nin etkileyici merdivenlerini, Salone dei Cinquecento’ya çıkarken ve Medici dairelerine doğru devam ederken, Floransa’nın iktidara yükselişinin önde gelen ışıklarıyla ve Floransa’nın sanatsal ve kültürel altın çağını en parlak çağına getirenlerle tanışacaksınız.

18.Signoria Meydanı

Signoria Meydanı - Davud Heykeli
Davut Heykeli – Signoria

Signoria Meydanı, Duomo Meydanı’na göre biraz daha az popüler olsa da, şehirdeki en önemli meydanlardan ve çevresinde birbirinden güzel tarihi yapılar ve klasik sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Duomo Meydanı’nın güneyinde bulunan Signoria Meydanı‘na, şehrin herhangi bir yerinden kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Meydanın ana ikonu Davut Heykeli ve Hercules Heykellerinden oluşuyor. Ayrıca devasa saat kulesi de kaçırılmaması gereken noktalardandır.

Sarayın hemen sol tarafında bulunan Loggia dei Lanzi ise, Perseus, Menelaus ve Hercules gibi eşsiz rönesans heykellerine ev sahipliği yapıyor. Sarayın diğer tarafında ise ünlü Neptün Çeşmesi bulunur.

19.Bargello

Bargello Müzesi, Floransa
Bargello Müzesi – Kaynak ; flickr /scottoldham

Bargello Ulusal Müzesi veya Palazzo del Popolo olarak da bilinen Bargello, günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor.

Donatello, della Robbias, Cellini, Brunelleschi, Ghiberti ve 14. – 16. yüzyıl Toskana sanatçılarının eserleri, fildişi oymalar ve bir majolika koleksiyonu bu sarayı ziyaret etmek için yeterli.

Signoria Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan müze, bir zamanlar Ortaçağ’da bir kale ve tahkimat olarak hizmet veren bir binanın içinde yer alıyor.

1859’dan bu yana bina, Donatello, Luca della Robbia, Verrocchio, Michelangelo ve Cellini’nin başyapıtları da dahil olmak üzere, birçok önemli Rönesans heykelini ve küçük sanatların başyapıtlarını bir araya getiren Museo Nazionale’ye ev sahipliği yapmaktadır. . Müze daha sonra Medici koleksiyonlarından ve özel bağışçılardan alınan bronz, mayolika, mum, emaye, madalya, mühür, fildişi, kehribar, duvar halısı, mobilya ve tekstillerden oluşan muhteşem koleksiyonlarla zenginleştirildi.

20.Santa Croce Bazilikası

Santa Croce Bazilikası - Floransa Gezilecek Yerler Blog
Santa Croce Bazilikası

Bembeyaz mimarisiyle Floransa’nın en dikkat çeken tarihi yapılarından biri olan Santa Croce Bazilikası, aynı isimdeki meydanda bulunuyor.

Floransa Katedrali’nin tarihine yakın bir zamanda inşa edildiği söylenen bu bazilika, cilalı beyaz taşla kontrast pembe, yeşil ve kırmızı mermer polikrom panelleri içeren ön cephesiyle dikkat çekiyor.

Şehir merkezindeki diğer turistik yerlere de oldukça yakın bir konumda bulunan bu bazilikanın içerisi de görülmeye değer. Güzel sanat eserleri ve eşsiz fresklerinin dışında, Galileo, Michelangelo ve Machiavelli gibi dünyaca ünlü sanatçıların mezarlarına da ev sahipliği yapıyor.

21.Giardino Bardini (Bardini Bahçesi)

Floransa gezilecek yerler blog
Bardini Bahçesi – kaynak ; flickr / putneypics

Floransa’nın en yeşil ve en popüler alanı, şüphesiz Boboli Bahçeleri olsa da, turistlerden biraz daha uzakta, sakin bir yeşillik alan görmek istiyorsanız Bardini Bahçesi‘ne göz atabilirsiniz. Floransa gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden biri olmasa da, yine de görülmeye değer.

Bahçede ayrıca şehrin güzel bir manzarasını seyredebileceğiniz bir yer ve bir şeyler içebileceğiniz küçük bir bar da bulunuyor.

22.Vasari Koridoru (Corridoio Vasariano)

Floransa Gezi Rehberi
Vasari Koridoru – kaynak ; flickr / darren_and_brad

Palazzo Pitti’den Palazzo Vecchio’ya Cosimo de Medici için özel bir yürüyüş yolu olarak yapılmış olan Vasari Koridoru‘nun büyük bir kısmı Arno Nehri boyunca uzanıyor.

Vecchio Köprüsü’ne kısa bir yürüme mesafesinde olan koridor boyunca görülecek pek fazla şey olmasa da, geçmiş yıllarda hasar görmüş bir dizi sanat eseri ve yenilenmiş tablolar yer alıyor.

23.Galileo Müzesi (Museo Galileo)

Galileo Müzesi (Museo Galileo), Floransa

Floransa’da gezilecek müzeler arasında listenin ilk sıralarında yer alan Galileo Müzesi (Museo Galileo), Palazzo Castellani’de yer alıyor. Dünyanın en önemli bilimsel koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan müze, İtalyan ve uluslararası bilim adamları için bilimsel bir araştırma merkezi olarak da hizmet veriyor.

Rönesans döneminden 19. yüzyıla kadar 500 yıllık enstrümanlar, icatlar ve hatta Galileo’nun ünlü teleskopunu içeren bir koleksiyonu bu müzede görebilirsiniz.

24.Fiesole Hills

Floransa Gezilecek Yerler Blog
Fiosale Hill’den göreceğiniz manzara

Floransa’dan günübirlik bir geziyle gidebileceğiniz Fiesole Tepeleri, şehrin en sevilen kasabalarından biri olan Fiesole Kasabası’ndan bulunuyor. Kasabaya otobüslerle yaklaşık 20 dakika içinde gidebiliyorsunuz. Kasabadan tepede yer alan manzara seyir noktasına ulaşım da oldukça kolay.

Tepeye geldikten sonra tüm Floransa ayaklarınızın altında kalıyor. Eşsiz bir şehir manzarasını seyredebileceğiniz bu tepe, Michelangelo Meydanı’nın sunduğu manzaradan kat kat daha güzel.

Fiesole, Floransa’nın eşsiz manzarasını sunmasının yanı sıra, Etrüsk-Roma Arkeolojik alanıyla da ilgi görüyor. Arkeolojik alanın içinde Roma hamamlarının ve Roma tiyatrosunun kalıntılarını bulacaksınız, Şehir Müzesi’nde ise hem Roma hem de Etrüsk dönemine ait birçok eser görebilirsiniz. Müzede, antik Yunanistan ve Etrurya’dan 150’den fazla seramik parçasından oluşan özel bir koleksiyon olan Antiquarian Costantini görmeyi de unutmayın.

Bunun yanında, Fiesole’de tam günlük bir gezi için zamanınız varsa, arkeolojik alanın karşısında Museo Bandini’yi ziyaret etmenizi öneririz. Çok popüler bir müze olmasa da antik alanla birlikte satılan kombineli biletler ile burayı görebileceğinizden dolayı, yeteri kadar zamanınız varsa burayı da Floransa gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

25.Stibbert Museum

Stibbert Müzesi, Floransa

Stibbert Müzesi, Floransa’nın en özgün müzelerinden biri olarak kabul ediliyor. 1800’lerde sahibi Frederick Stibbert tarafından kurulan bu müze, Stibbert’in ölümü üzerine şehre bıraktığı mükemmel koleksiyonlarlardan oluşuyor.

Ev-müze, Federick’in hayatı boyunca topladığı, farklı çağlardan ve geçmişlerden gelen meraklı ve geniş bir silah, zırh, giysi ve nesne koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.Avrupa, İslam ve Doğu Asya uygarlıklarında, özellikle Japonlarda, silahların yanı sıra sanat eserleri ve günlük yaşam nesnelerinin koleksiyonunu müzede görebilirsiniz.

Silah ve zırh koleksiyonlarına ek olarak, Stibbert ayrıca çok sayıda kostüm, resim, duvar halısı, mobilya ve uygulamalı sanata sahip 50.000’nin üzerinde esere ev sahipliği yapıyor.

Stibbert Müzesi, dünyanın dört bir yanından antikalarla döşenmiş ve dekore edilmiş çok eski bir konutta zamanda geriye bir yolculuk sunuyor.

Şehir merkezinin hemen dışında (müzeye Santa Maria Novella tren istasyonundan otobüsle kolayca ulaşılabilir) bulunan Stibbert Müzesi, koleksiyonculuğa merakı olan herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri.

26.San Miniato Al Monte

San Miniato Al Monte, Floransa

Kilisenin inşaatı ilk olarak 1013’te başlamış ve Floransa’daki Romanesk mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Michelangelo’nun 16. yüzyıl Floransa kuşatması sırasında kurtarmaya yardım ettiği doğal, atmosferik cazibesini ve iyi korunmuş sanat eserlerini görebileceğiniz bu dini yapı, Romanesk cephesiyle ziyaretçilerini etkiliyor.

San Miniato al Monte, Floransa’nın en yüksek noktalarından birinde, neredeyse doğrudan Piazzale Michelangelo’nun üzerinde yer almaktadır. Michelangelo Meydanı’ndan buraya otobüslerle gidebilirsiniz.

27.Forte di Belvedere

Forte di Belvedere, Floransa

1590-1595 yılları arasında Toskana grandükü I. Ferdinand tarafından yaptırılmış olan Forte di Belvedere (Belvedere Kalesi), Floransa’nın en ilgi çekici tarihi yapılarından biri.

Günümüzde yalnızca kaleden görülebilecek geniş şehir panoramasının keyfini çıkarmak için bile görülmeye değer olan yaz sanat sergilerine ev sahipliği yapan Belvedere Sarayı, daha çok Floransa’nın şehir manzarasını seyretmek için gidilecek bir yer.

28.Leonardo Da Vinci Museum

Floransa gezilecek yerler blog

Leonardo da Vinci, şüphesiz tüm zamanların en ünlü Toskana ve İtalyan tarihi şahsiyetlerinden biridir. 1452-1519 yılları arasında yaşamış olan sanatçı, resim, heykel, mimari, müzik, tasarım ve (sevdiği) oyunlar için koreografi gibi sanatlara verdiği önemle Rönesans’ın ve yeniden doğuşunun simgesi olmaya devam ediyor. Leonardo çalışkan bir anatomi bilgini ve amansız bir mucit ve tasarımcıydı… genel olarak, her şeyi merak ederdi!

Leonardo da Vinci gerçek bir dahiydi, çalışmaları ve becerileri yalnızca ölümünden sonra değil, kendi yaşamı boyunca takdir edilen birkaç kişiden biriydi.

Leonardo, yaşamı boyunca çok sayıda bilimsel el yazması (4000 sayfadan fazla!) tamamladı ve burada çalışmalarının notlarını tuttu ve çok çeşitli ilgi alanları üzerine birçok eskiz yaptı. Bu sayfalar daha sonra not defterlerinde veya kodekslerde toplandı ve bunlar arasında en önemli ve ilginç olanı Kuşların Uçuşu (Torino’da muhafaza ediliyor) ve Codex Atlanticus (Milano’daki Biblioteca Ambrosiana’da tutulan on iki ciltlik defter) üzerine olanıdır.

Floransa’da, Leonardo da Vinci Müzesi’ndeki bu “makinelerin” rekonstrüksiyonları şeklinde Leonardo’nun bazı ilginç çalışmalarına hayran olabilirsiniz. Küçük özel müze, Piazza del Duomo ile Piazza SS Annunziata’yı birbirine bağlayan cadde olan Via de’ Servi 66R üzerindedir.

29.Strozzi Sarayı

Strozzi Sarayı, Floransa

Floransa’nın tarihi merkezinin kalbinde yer alan Palazzo Strozzi, tüm İtalya’daki en güzel Rönesans saraylarından biri olarak kabul edilir. İnşaatı 1489’da, şehrin en güçlü ailelerinden birinin reisi olan Filippo Strozzi’nin emriyle Il Cronaca olarak bilinen Simone del Pollaiolo’nun yönetiminde başladı.

Strozzi ailesinin Roma’da yaşadığı uzun bir sürenin ardından, saray 1800’lerin ortalarında bir kez daha, önce Prenses Antonietta ve daha sonra 1886 ve 1889 yılları arasında Pietro Berti tarafından yenilenmesi için binayı görevlendiren Prens Piero tarafından iskan edildi.

Palazzo Strozzi, soylu bir Rönesans konutunun ideallerinin mükemmel bir örneğidir ve kompleks, Filippo Strozzi’nin kendisinin özel bir talebiyle şehrin kalbinde küçük bir kale gibi görünmektedir. Kare düzenine, her biri doğrusal kornişlerle bölünmüş üç kata ve merkezi avluya ilham veren Palazzo Medici Riccardi’den daha büyük olacak şekilde bilerek inşa edilmiştir.

İçeride, Cronaca tarafından tasarlanan çarpıcı avlu, dört bir yandan Korint sütun başlıkları tarafından durdurulan kemerler ve sütunlarla çevrilidir. Zemin katta muhteşem Sala Ferri’yi ziyaret edebilirsiniz.

Bina bugün şehrin en önemli müzelerinden biri olarak hizmet veriyor.,

Floransa Gezisi Hakkında Tavsiyeler

Floransa, italya

ŞEHRİ YÜRÜYEREK KEŞFEDİN

Floransa’da toplu taşıma diğer Avrupa şehirlerinde olduğu kadar gerekli değil çünkü çoğu turistik yer yürüme mesafesinde. Ayrıca Floransa İtalya’daki en yürünebilir şehirlerden biri. Tarihi kent merkezi biraz kalabalık olabiliyor, özellikle yüksek sezonda ziyaret ediyorsanız. Fakat zaten tarihi merkezde toplu taşıma aracına ihtiyacınız hiç olmayacak.

Tarihi merkeze en uzak olan ve mutlaka görülmesi gereken yer olan Michelangelo Meydanı’na gitmek için bile toplu taşımaya veya taksilere ihtiyacınız olmuyor. Yarım saatten daha kısa bir sürede tarihi şehir merkezinden Michelangelo meydanına rahatlıkla gidebilirsiniz.

FİRENZE CARD ALMAYI DÜŞÜNÜN

Eğer Floransa’da 3 veya 4 gün gibi uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız bu kartı almayı mutlaka düşünün. Eğer 2 gün Floransa’da konaklayacaksanız da, ne kadar çok müze ve turistik yer ziyaret edeceğinize göre karar verebilirsiniz. Eğer 2 günde çok fazla yer ziyaret etmek istiyorsanız, Uffizi Galerisi dahil birçok cazibe merkezine ücretsiz giriş sunan bu kartları alabilirsiniz.

Bu kartı satın alacak olursanız, turistik yerlerin girişlerinde bilet satın alma kuyruğuna girmeden direkt olarak içeri girebilirsiniz. Bu da size her turistik yer için ortalama 30-45 dakika kazandırır.

TARİHİ MERKEZDE MÜMKÜNSE YEMEK YEMEYİN

Piazza della Signoria’nın yakınında veya meydanda yemek yemek çok pahalı. Kalabalık turist merkezlerinden uzaklaşırsanız, çok daha kaliteli mekanlarda çok daha uygun fiyata öğle veya akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Turistik yerlere yakın olan mekanlar, olmayan mekanlara nazaran neredeyse 1,5-2 kat daha pahalı olabiliyor.

ÜCRETSİZ YÜRÜYÜŞ TURLARINA KATILIN

Eğer Floransa gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerini tek başınıza gezmek istemiyorsanız, ücretsiz olan fakat rehbere birkaç euro bahşiş vermeyi içeren turlara katılmayı düşünebilirsiniz. Bu turlar yaklaşık olarak 3-4 saat sürüyor ve çok kısa sürede daha fazla gezilecek yeri, bu turlarla görebiliyorsunuz.

TARİHİ ŞEHİR MERKEZİNDE TAKILI KALMAYIN

Floransa’yı özellikle yoğun sezonda ziyaret ediyorsanız, tarihi merkezde akıl almaz bir turist trafiğine hazırlıklı olun. Eğer kalabalıkla aranız iyi değilse, tarihi merkezdeki cazibe merkezlerini sabahın erken saatlerinde veya akşam saatlerinde ziyaret edin.

FLORANSA’DA ÇEŞME SUYU İÇİLİYOR

Günde 4-5 litre gibi çok su içen biriyseniz, yanınızda şişe getirebilirsiniz. Restoran ve cafelerdeki çeşme suları içilebiliyor. Ayrıca 2-3 euro (bazen daha fazla), küçük su için ödemenize gerek yok.

Hızlı Giriş Biletinizi Online Olarak Önceden Ayırtın

Dünyanın en ikonik tablo ve heykellerinin büyük bir kısmı Floransa’nın birçok galerisinde ve müzesinde bulunmaktadır. Doğal olarak gerçekten çok kalabalık oluyor (özellikle yaz aylarında) ve Rönesans sanat akımına doğru yapacağınız yolculukta 2 saat kuyrukta beklemeniz muhtemel. Bu yüzden giriş biletlerinizi online olarak önceden almayı ciddi anlamda düşünün derim. Ayrıca ‘Skip The Line’ adı verilen sıra beklemeden giriş imkanı sunan biletleri de almayı düşünebilirsiniz. Bu biletler normal biletlere nazaran birkaç euro daha pahalı, fakat paradan değil de zamandan tasarruf etmek istiyorsanız kesinlikle ödediğiniz ücrete değecektir.

UNUTMAYIN! FLORANSA ÇOK PAHALI DEĞİL

Floransa, Roma veya Venedik gibi İtalya’nın diğer gözde şehirleriyle kıyaslandığında daha ucuz. Tabii konaklama fiyatları Roma’yı ve Venedik’i aratmıyor. Ancak Floransa’da turistik yerlere uzak olan mekanlarda çok uygun fiyatlara öğle veya akşam yemekleri yiyebiliyorsunuz. Ayrıca turistik yerlerin giriş ücreti genellikle 7-12€ arasında değişiyor. Bu yüzden mümkün olduğunca fazla yer görmeye çalışın.

Floransa Nasıl Gezilir ?

Floransa, italya

Floransa, İtalya’nın belki de en kolay keşfedilebilecek şehirlerinden biri. Toplu taşımaya neredeyse hiç ihtiyacınız olmuyor. Floransa gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezleri arası gidip gelmek ortalama 5-15 dakika. En fazla yürüyeceğiniz yer ise 30 dakika sürüyor. Bu yüzden taksi veya toplu taşıma araçlarını mümkünse kullanmayın deriz.

Bununla birlikte, etrafta dolaşmak için toplu taşımaya ihtiyacınız varsa, Floransa’nın Autolinee Toscane otobüs sistemi verimli ve güvenilirdir. 90 dakika için geçerli olan bir otobüs bileti 1,50 EUR’dur (veya otobüste satın alınırsa 2,50 EUR, ancak sürücülerin çoğu zaman biletleri tükenir). Biletleri hemen hemen her gazete bayisinden veya büfeden alabilirsiniz. Ayrıca 14 EUR karşılığında on adet 90 dakikalık bilet satın alabilirsiniz.

Floransa çoğunlukla düzdür ve bisiklet sürmek için idealdir. Kiralamalar günlük 10-15 EUR civarında başlamaktadır. E-bisikletler günlük 30-45 EUR tutarındadır.

Floransa’ya Ne Zaman Gidilir ?

Floransa, italya

Floransa, yıl boyunca ziyaret edilebilecek şehirlerden biri.

En sıcak aylar, aynı zamanda en yoğun sezon olan Temmuz ve Ağustos’tur. Temmuz ve Ağustos boyunca ortalama en yüksek sıcaklık 31°C’dir. Haziran ve Eylül aylarında sıcaklıklar biraz daha düşer, ancak bu aylar da oldukça yoğundur.

Aralık ve Ocak, ortalama 11°C ile en soğuk aylardır. Mart-Mayıs ve Ekim-Kasım arası ortalama sıcaklıklar 7-13°C. Bu süre zarfında, özellikle Kasım ayında biraz yağmurlu olur.

Floransa’ya hangi mevsimde gidilir ? derseniz de, havanın hala güzel olduğu ama kalabalığın azaldığı ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Eylül-Ekim veya Mayıs-Haziran Floransa’yı ziyaret için en iyi zamandır.

Floransa, Roma veya Venedik‘e nazaran biraz daha az popüler bir şehir olsa da, İtalya’nın en çok sevilen şehirlerinden biri. Ayrıca birçok önemli noktasıyla da, sıkılmadan 1-2 gününüzü geçirebileceğiniz bir şehir diyebiliriz. Ancak bu şehir için en azından 2 gününüzü ayırın. Özellikle sanata ve tarihe merakınız varsa bir an olsun bu şehirde sıkılmazsınız.

Şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümü, birbirine oldukça yakın konumda bulunuyor. Şehir gezisine nereden başlayacağınızın çok büyük bir önemi olmasa da, illa bir yerden başlamak isterseniz, Floransa’nın en güzel meydanlarından olan Duomo Meydanı’ndan başlayabilir veya Floransa gezilecek yerler için oluşturduğumuz 2 günlük gezi rotasını takip edebilirsiniz.

Floransa’da Ücretsiz Gezilecek Yerler

Floransa, italya

Yukarıdaki Floransa gezilecek yerler listemizdeki cazibe merkezlerinin birçoğu giriş ücretine tabi olsa da, Floransa’da ücretsiz olarak görebileceğiniz turistik noktalar da var. Bunlardan bazıları ;

⇒Floransa Katedrali ; Evet, Floransa Katedrali. Şehrin ana cazibe merkezi olan bu yapıyı ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Tabii kubbeye veya çan kulesine çıkmak ücrete tabii. Ücretsiz olan sadece katedralin iç mekanı ve müzeler / mezar odası buna dahil değil.

⇒San Miniato al Monte ; Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Floransa’nın en sevilen tarihi yapılarından biri olan bu bazilika / kiliseye girişler de ücretsiz. Michelangelo Meydanı’nın biraz daha ilerisinde bulunan bu Romanesk kilise, merkeze biraz uzak olsa da göz atmaya değer.

⇒Santa Croce Bazilikası ; Michelangelo, Galileo, Machiavelli ve daha pek çok ünlü Floransalının mezarları ve anıtları olan bu yapıya girişler de ücretsiz.

⇒Ponte Vecchio ; Vecchio Köprüsü veya Floransa Köprüsü olarak bilinen bu tarihi yapı da ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz yerlerden. Köprüde hediyelik eşya satan dükkanlar ve kuyumcular yer alıyor. Buradan izleyebileceğiniz Arno Nehri manzarası da oldukça güzel.

⇒Michelangelo Meydanı ; Floransa’nın olmazsa olmaz bu cazibe merkezi bildiğiniz bir meydan. Bu yüzden de görmek için hiçbir ücret ödemenize gerek yok. Bu meydanın ana cazibesi ise, sunduğu eşsiz Floransa manzarası.

⇒Signoria Meydanı ; Tarihi şehir merkezinin tam kalbinde yer alıyor ve birçok tarihi bina ile çevrili.

⇒Rose Garden ; Piazzale Michelangelo’nun hemen altında yer alan bu bahçe, 350’den fazla çeşit gül bitkisi, limon ağacı ve egzotik Japon bitkisinin çiçek açtığı ilkbaharda daha güzel.

Ücretsiz olarak gezebileceğiniz diğer turistik yerler ; Iris Garden, Medici Villaları, Mercato Centrale, San Lorenzo Market, Loggia dei Lanzi ve Neptün Çeşmesi’dir.

Floransa Kaç Günde Gezilir ?

Floransa Gezilecek Yerler Blog

Floransa için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu şehirde konaklayacak olursanız yapılacak birçok aktivite ve görülecek daha farklı yapıları da görebilirsiniz. Ayrıca Floransa’da yeteri kadar zamanınız kalırsa Pisa’ya gitmeyi de düşünebilirsiniz.

Floransa’da Ne Yenir ?

İtalya’nın yemekleri dünyaca ünlüdür, fakat Toskana bölgesinin yemekleri de en az İtalyan yemekleri kadar ünlü. Floransa’da ne yenir ? sorusuna cevap olarak hem Toskana mutfağından hem de İtalyan mutfağından birçok lezzetten bahsedilebilir, fakat özellikle turistler ve yerel halk arasında popüler olan aşağıdaki 4 lezzeti denemeyi unutmayın deriz.

Bistecca alla Fiorentina

Floransa

Floransa’nın popüler ana yemeklerinden biri olan Bistecca alla Fiorentina, sığır etinden yapılan, dışı ateşte pişirilmiş, içi pembe ve kanlı, tuz, karabiber, limon sıkılmış t kesimi bir biftek.

Bu biftekler ciddi anlamda büyük oluyor. Bu yüzden tek başınıza sipariş edebileceğiniz bir yemek olmayabilir. Bu t kesimi et ile 2 kişi rahatlıkla doyabiliyor. Et pişmeden önce masanıza geliyor ve onayınız alındıktan sonra pişiriliyor. Menüdeki fiyat kilo başınadır, bu yüzden de et pişmeden önce etinizi görebiliyorsunuz.

Lampredotto

Lampredotto
Lampredotto – kaynak ; flickr / nicolas mirguet

Lampredotto, herkesin deneyebileceği bir yemek değil. Bu sokak yemeği, bizdeki işkembe ve tantuniye benzer şekilde yapılıyor. Floransalıların bazıları bu yemeği çok seviyor, bazıları ise hayatta yemem diyenlerden oluşuyor. Eğer tantuni ve işkembe ile aranız iyiyse Lampredotto’yu sevebileceğinizi söyleyebilirim.

Papardelle

Papardelle

Papardelle, genellikle ragu gibi ağır bir sosla eşleştirilen uzun, geniş, düz bir makarnadır. Genelde domuz etiyle karıştırılarak servis edilir, bu yüzden domuz eti yemiyorsanız, sığır etiyle veya sade olarak servis edilenlerden sipariş edebilirsiniz.

Floransa’daki yerel restoranların hemen hepsinde Papardelle’nin birçok çeşidini bulabilirsiniz.

Gelato (Dondurma)

Gelato (Dondurma)
Kaynak ; flickr / john_weiss

İtalya’nın genelinde oldukça meşhur olan dondurmaların en iyilerini Roma’da bulabiliyor olsanız da, Floransa’da lezzet ve çeşitlilik konusunda Roma’yı aratmıyor diyebiliriz. Fakat sokaklardaki dondurmacıların orijinal olmadığını, birçok katkı maddesi eklediklerini unutmayın. Floransa’da iyi bir dondurma yemek istiyorsanız, turistik noktalardaki dondurmacılara gidin. Signoria Meydanı çevresinde birkaç tane farklı dondurmacı veya dondurma satan pastane bulabilirsiniz.

Floransa’da Hangi Bölgede Kalınmalı ?

Floransa, italya
Kaynak ; flickr / John Weiss

Floransa’da henüz nerede konaklayacağınıza tam olarak karar veremediyseniz, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan konaklama bölgelerini tercih edebilirsiniz. Bu bölgeler Duomo ve San Marco’dur. Ancak Santa Croce ve San Spirito bölgeleri de Floransa’da gezilecek yerler arasında popüler çekim merkezlerine yakın olmak için düşünülebilecek bölgelerdir.

DUOMO ; Eğer Floransa’da 1 gece konaklamayı planlıyorsanız, şehir merkezi olarak da bilinen Duomo’da konaklamayı düşünebilirsiniz. Bu bölgede konaklayacak olursanız, Floransa’nın önde gelen gezilecek noktalarına yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ancak bu bölgedeki otellerin diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olduğunu da unutmayın. Otel tavsiyesi olarak ; 4 yıldızlı Hotel Spadai, 3 yıldızlı Hotel Duomo Firenze‘yi veya 2 yıldızlı Hotel Villani‘yi inceleyebilirsiniz.

SAN MARCO ; Floransa’daki en ekonomik konaklama birimlerini bulabileceğiniz bölge. Floransa gezilecek yerler listesindeki ana cazibe merkezlerine çok uzak olmadığı gibi, daha uygun fiyatlı 4-5 yıldızlı otellere de sahip bir yer. Otel tavsiyesi olarak ; 5 yıldızlı Four Seasons Hotel Firenze veya 4 yıldızlı Hotel Monna Lisa‘ya göz atabilirsiniz.

Daha detaylı bir konaklama rehberi için Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atmayı da unutmayın.


Booking.com

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR