Murano Adası Hakkında Detaylı Bilgiler

Cam üfleme sanatıyla Venedik Lagünü'nün en ünlü adalarından biri olan Murano Adası, günübirlik turlar ile ziyaret edilebilecek en popüler cazibe merkezlerinden biri. Tarihi 13. yüzyıla kadar uzanan ada, yüzyıllar boyunca cam yapım geleneğini devam ettiriyor...

İtalya‘nın en romantik şehirlerinden biri olmasının yanında, en kalabalık turist trafiğine sahip olan Venedik, çok da büyük bir şehir olmadığından dolayı, çevredeki adalar veya küçük adalardan oluşan takımadalar daha çekici olabiliyor. Özellikle Murano Adası, Venedik adaları arasında en popüler ve en çok ziyaret edilen adalardan biri. Murano, tam olarak Venedik’in kuzeyinde küçük bir ada ve cam yapımı geleneğiyle tanınıyor. Bu özelliğiyle turistlerin ilgisini çeken ada, Venedik şehrinin yoğun turist trafiğinden bir nebze de olsa uzaklaşmak için ziyaret edilebilecek yerlerden.

Yaklaşık 5.000 kişilik nüfusuyla küçük bir ada olan Murano, Burano Adası‘na nazaran çok daha çekici tarihi ve turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. Ada içerisinde cam yapım atölyelerinden müzelere, tarihi binalardan kiliselere ilginizi çekebilecek çok sayıda turistik yer bulunuyor.

Kültür ve gelenek bakımından oldukça zengin olan Murano, 1291 yılında hükümet yetkilileri tarafından Venedik’i terketmeye zorlanan Venedikli cam üreticileri için bir sığınak olmuş. Yüzyıllar boyunca bu geleneği devam ettiren cam üreticileri sayesinde Murano, bugün de bu özelliğini koruyor.

Murano Adası, Venedik’in merkezi olan San Marco Meydanı‘ndan kısa bir vaporetto yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bir ada. Bu yüzden sabah gidip, akşam Venedik’e kolaylıkla dönebilirsiniz, tabii adada konaklamak isterseniz de birkaç seçeneğinizin olduğunu unutmayın…

Murano Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Murano Adası – kaynak ; flickr / Dimitris Kamarasdimi

Murano, Venedik gezilecek yerler listesinin en popüler cazibe merkezlerinden biri olmasına rağmen, yüksek sezonda Venedik şehrine nazaran daha az kalabalık oluyor. Bu yüzden de turist trafiğinden bunalanlar, alternatif olarak Venedik’teki adalara akın ediyor. Ancak Murano, diğer adalara nazaran biraz daha az kalabalık oluyor. Geniş sokakları ve meydanlarıyla ünlü bu adada ayrıca konaklama seçenekleri de bulunuyor.

Venedik’in merkezinde konaklama ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Bu yüzden Venedik merkeze yaklaşık 20 dakika vapur yolculuğu uzaklıkta olan Murano Adası’nda konaklamayı da düşünebilirsiniz. Adada hem lüks hem de düşük bütçeli konaklama birimleri bulunuyor. Ayrıca Venedik’in geneline nazaran adada konaklama biraz daha uygun. Bunun yanında Venedik’ten Murano’ya vapur ücreti ise sadece 8€.

Murano, oldukça küçük bir ada gibi görünse de aslında Venedik Lagünündeki en büyük adalardan biri.

Kaynak ; flickr / Dimitris Kamaras

Adayı ziyaret ettiğinizde bu üfleme cam sanatını ilk elden görme şansınız olacak. Sıcak fırınlarda hazırlanan cam üfleme sanatını hemen her cam atölyelerinde izleyebiliyorsunuz. Ayrıca farklı tasarımlara sahip cam sanatı eserlerini görebileceğiniz bir müze de adada bulunuyor.

Murano Adası Tarihi

Murano Adası Tarihçesi

Ada, 7. yüzyıldan beri varlığını sürdürüyor, ancak adayı meşhur eden 13. yüzyılda adaya yerleşen cam ustalarıydı. Venedik şehri o zamanlar ‘Serenissima’ olarak biliniyormuş.

Venedik Senatosu 13. yüzyılda cam üreticilerine Serenissima’yı terk etmelerini ve Murano’ya yerleşme emrini veren bir kararname imzalamış. Böylece birçok cam ustası Murano Adası’na taşınmak zorunda kaldı. Senatonun bu anlaşmayı imzalamasının en önemli nedeni ise, o dönemde Venedik şehrindeki evlerin ahşap olması ve bu cam üreticilerine ait fırınların şehrin evlerini ve binalarını tehdit etmesiymiş.

Kaynak ; flickr / Dimitris Kamaras

Cam ustaları adaya göç ettikten sonra ünleri Avrupa’nın tamamına yayılmıştı. Bu sayede Murano Adası, Cam Adası, Cam Üfleme Adası gibi isimlerle de anılır oldu. 13. yüzyıldan beri babadan oğula devreden bu cam üfleme sanatı günümüzde halen Murano Adası’nın en önemli geçim kaynağı.

Murano Adası’nda Gezilecek Yerler

Venedik’te yeteri kadar zamanınız varsa ve Murano Adası için bir gezi planı yapıyorsanız, bu ada için en azından yarım gününüzü ayırın derim. Ayrıca Murano, Burano ve Torcello adalarını kapsayan daha kapsamlı bir gezi de yapılabilir, ancak bu 3 adayı dolu dolu 1 günde gezmek pek kolay değil. Bu yüzden bu 3 ada arasında seçim yapacak olursanız, kesinlikle Murano Adası’nı tercih edin derim. Diğer adaları da görmek isterseniz Murano’dan vapurlarla çok kısa sürede iki adayada ulaşabileceğinizi unutmayın.

İşte Murano Adası gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler çekim merkezleri ve adada yapılacak en güzel şeyler ;

1.Murano Cam Müzesi’ni Ziyaret Edin

Murano Cam Müzesi – kaynak ; flickr / sergey_galyonkin

Murano Adası denince akla ilk gelen şey, şüphesiz cam üfleme sanatı oluyor. Birbirinden değerli cam sanatı eserlerini görebileceğiniz Cam Müzesi, 13. yüzyılda inşa edilmiş tarihi bir bina içinde bulunuyor. 2016 yılında yenilenen müze, açıldığı günden günümüze Murano’nun en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Müzenin bulunduğu bina, tipik Venedik tarzında inşa edilmiş gotik etkilere ve farklı bir zenginlik dokunuşuna sahip. 1800’lü yıllarda Murano Belediyesine satılan bina, kısa bir süre sonra da müzeye dönüştürülmüş. Müze, cam yapımı tarihine odaklanıyor ve içerideki eserler kronolojik sıraya göre sergileniyor. Bu, turistlerin yüzlerce yıl öncesine dayanan büyüleyici başyapıt koleksiyonunda ilerlemelerinin ve ziyaretçilere geçmişin Murano’su hakkında bir fikir sahibi olma konusunda yardımcı oluyor.

2.Hediyelik Eşya Dükkanlarına Uğrayın

Murano Adası Hikayesi
Kaynak ; flickr / Dennis Jarvis

Murano’da yapılacak en güzel şeylerden biri de, buradaki cam üfleme sanatından yapılmış birbirinden kaliteli eserlerden birkaç tane satın almak. Fiyatlar ürünün büyüklüğüne ve detaylarına göre ciddi anlamda değişiyor. Ancak çok uygun fiyatlara birbirinden güzel işlemeli camlardan satın alabilirsiniz. Hiçbir şey satın almayacaksanız dahi bu dükkanlara girip vitrinlere göz atabilirsiniz. Murano esnafı turistlerin hiçbir şey satın almadan bir müze gibi dükkanlarına girdiklerine öylesine alışmış ki, tüm dükkanları saatlerce gezseniz sıkıntı olacağını sanmam 🙂

Venedik’ten ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler ürünleri Murano Adası’ndaki hediyelik eşya dükkanlarında bulabilirsiniz. Adanın bu konudaki güzel yanı ise, Venedik merkezdeki hediyelik eşya dükkanlarına nazaran daha uygun fiyatlı olması.

3.Aziz Mary ve Aziz Donatus Bazilikası

Murano Adası Hikayesi
Aziz Mary ve Aziz Donatus Bazilikası – Kaynak ; flickr / Jon Parise

Murano Adası’nın en önemli tarihi yapılarından biri olan Aziz Mary ve Aziz Donatus Bazilikası, oldukça detaylı bir mozaik zemine, tuğla bir dış cepheye ve uzun bir çan kulesine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Sırf mozaik zeminli bu kiliseyi görmek için adayı ziyaret eden çok sayıda turistin olduğunu kabul edersek, kilise, Murano Adası’nda mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri diyebiliriz.

Orta Çağ ve Rönesans mimarisine hakim olan bu dini yapının dış cephesi biraz daha sade bir mimariye sahip olsa da, iç mekan oldukça süslü ve gösterişli.

Kiliseyi gün içinde ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

4.Palazzo da Mula

Murano Adası tarihi
Palazzo da Mula – Kaynak ; flickr / Alan Cordova

Murano Adası’nın en eski ve en görkemli yapılarından biri olan Palazzo da Mula, tipik gotik mimarisiyle adanın en güzel saraylarından biri. Günümüzde ofis olarak kullanılıyor olsa da, alt kat kültürel etkinlikler için ayrılmış. İç mekan orijinal olmasa da, dışarıdan görülmeye değer bir mimari yapı, bu yüzden rotanıza ekleyin derim.

5.Deniz Feneri

Palazzo da Mula – Kaynak ; flickr / Carron Brown

Murano Adası’nın en ikonik tarihi yapılarından biri olan Deniz Feneri, adanın güney kesiminde yer alıyor. 1932 yılında inşa edilmiş, 35 metre yüksekliğinde siyah beyaz bu kule de Murano Adası’nda gezilecek popüler yerler arasında.

Murano Adası’na Venedik’ten Nasıl Gidilir ?

Kaynak ; flickr / Dimitris Kamaras

Murano Adası’na ulaşım için en ideal yol ‘Vaporetto’ adı verilen toplu taşıma araçlarını kullanmak. Ancak dilerseniz su taksileriyle de biraz daha pahalı olarak adaya gidebilirsiniz.

Venedik’in birçok noktasından vaporettolar hareket ediyor. 3, 7, 12 veya 13 nolu vaporettolar, Venedik’in birçok farklı noktasından kalkıyor. Adaya bu feribotlarla 10-15 dakika içerisinde (Vaporettoya bineceğiniz durağa göre birkaç dakika değişebilir) ulaşabilirsiniz. 75 dakikalık bilet ücreti ise 8€. Fakat çok daha farklı alternatif biletler de var. Bu bilet ile 75 dakika içerisinde adaya gidip gelebilirsiniz. Ancak 30 dakikanın Murano Adası’nı keşfetmek için yeterli olmayacağını da unutmayın.

Şehrin kalbinin attığı yer olan San Marco Meydanı yakınlarında bu Vaporettoları bulabilirsiniz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!