Roma Gezilecek Yerler | 3 Günlük Rota

İtalya‘nın en bilinen ve en çok turist trafiğine sahip olan Roma, artık çoğu turistin ikinci kez, hatta üçüncü kez gittiği şehirlerden biri. Bu şehri bu kadar özel kılan ise, tarihinden çok fotojenik yapılarıdır. Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu şehir, her yaştan turistin severek gezebileceği bir yer. İster tarih sever biri, isterseniz de sanatsever biri olun, zevkinize göre bir şeyleri bu şehirde fazlasıyla bulabilirsiniz.
Roma gezilecek yerler listesi için 50’den fazla yer saymak mümkün. Fakat Roma’da özellikle gezilip görülmesi gereken yerlerden bahsedeceğiz. Bu turistik noktalar, Roma’ya gelen turistlerin büyük bir bölümünün görmeden ayrılmadığı, her turistin mutlaka uğradığı cazibe merkezleri arasında.

3 Günlük Roma Gezi Rotası

3 Günlük Roma Gezi Rotası

Roma’da 2 veya 3 gün gibi bir süreniz varsa, aşağıdaki rotayı takip ederek güzel ve anlamlı bir gezi listesi oluşturabilirsiniz. Bu cazibe merkezlerinin hemen hepsi Roma’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yer alıyor…

1.GÜN

İster şehir merkezinden isterseniz de Vatikan veya Antik Roma’dan başlayın. Ancak 3 günden daha kısa süreliğine Roma’yı ziyaret ediyorsanız, ilk gününüze Antik Roma’dan başlamanızda yarar var.

 • Kolezyum
 • Paletine Tepesi
 • Roma Forumu
 • Largo di Torre Argentina (Roma Cumhuriyet tapınağı ve Pompey Tiyatrosu kalıntıları bulunan bir meydan)
 • Trajan Forumu
 • II. Vittorio Emanuele Abidesi 
 • Capitol Tepesi
 • Basilica di Santa Maria in Ara coeli

Zamanınız varsa ; Domus Aurea’ya (Roma İmparatoru Nero tarafından yaptırılmış olan ve büyük bir alana yayılan portikolu villa kalıntıları) da göz atabilirsiniz.

2.GÜN

Şehir merkezi yürüyerek rahatlıkla keşfedebilir. Aşağıdaki cazibe merkezlerinin hemen hepsi birbirine yakın konumda bulunur. Toplu taşımasız bu 7 yeri rahatlıkla görebilirsiniz.

 • İspanyol Merdivenleri
 • Panteon 
 • Trevi Çeşmesi
 • Via dei Coronari
 • Navona Meydanı
 • Kutsal Melek Kalesi – Sant’Angelo
 • Popolo Meydanı

3.GÜN

Vatikan, Roma şehir merkezinden (Navona Meydanından) yaklaşık 2-2.5 km uzaklıkta bulunuyor. Dilerseniz merkezden yürüyerek de Vatikan’a gidebilirsiniz.

 • Vatikan Müzeleri 
 • Haritalar Galerisi 
 • Sistine Şapeli 
 • Aziz Petrus Bazilikası 
 • Aziz Petrus Meydanı

Bu 3 günlük gezi rotası içerisinde Roma’nın en önemli ve en olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden bahsettik. Ancak yeteri kadar zamanınız varsa, birbirinden değerli tarihi ve turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan, Roma’nın en hareketli ve en genç bölgesi olan ‘TRASTEVERE’ye de mutlaka göz atın.

Bunun yanı sıra, 3 günlük rotada olmayan ‘Santa Maria Maggiore Bazilikası’ (Şehir merkezi sınırları içerisinde), Borghese Galerisi ve Caracalla Hamamları da görülecek noktalar arasında. Bir Kolezyum veya Panteon kadar popüler olmasa da, zamanınız varsa uğrayabilirsiniz.

PEKİ BU ROTAYA GÖRE HANGİ BÖLGEDE KONAKLAMALI ? 

Hem Vatikan, hem merkez hem de Antik Roma gezisine göre konaklanabilecek en ideal ve en popüler bölge ‘Centro Storico’ yani Tarihi Şehir Merkezi. Ancak pahalı olduğundan herkesin tercih edebileceği bir bölge değil. Dilerseniz merkezdeki otellere Booking.com üzerinden göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Birinci güne göre yani, Antik Roma’ya göre bir konaklama tercihi yapmak isterseniz, Rione Monti veya Colosseum bölgesindeki otellere göz atabilirsiniz. İki bölgeden de şehir merkezine yürüyerek ulaşım mümkün. Ancak Rione Monti biraz daha ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapar. Hem Rione Monti hem de Colosseum bölgesindeki en popüler otellere Booking.com üzerinden göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Vatikan bölgesinde çok mecbur kalmazsanız konaklamayın deriz.

Roma Gezilecek Yerler Listesi – En Turistik Yerler

Roma’daki tarihi ve turistik yerlerin büyük bir bölümü Centro Storico yani Tarihi Şehir Merkezi ve çevresinde bulunuyor. Bu yüzden Roma gezinize başlangıç noktası olarak bu bölgeyi de tercih edebilirsiniz.

Roma, yürüyerek gezebileceğiniz çok kolay bir şehir. Şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne çok kısa sürede yürüyerek gidebiliyorsunuz.

Aşağıdaki listeyi en önemli ve en popüler olan yerlerden en az popüler olan yerlere doğru sıraladık. Yani rota için aşağıdaki listeyi değil, yukarıdaki listemize göz atabilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarına çok nadir ihtiyacınız olacak bu şehirde, gezip görülebilecek en güzel yerler ise şöyle ; 

1.Kolezyum

Kolezyum Roma
Kolezyum

Roma’yı şehrin sembolü olan Kolezyum ile tanırız. 2000 yıllık bir tarihe sahip bu yapı, Flavian Amfitiyatrosu olarak da bilinir ve dünyanın en bilinen yapılarındandır.

Kolezyum gerek tarihi ile gerekse sunduğu görkemli mimari güzellik ile turistlerin gönlünde taht kurmuş yerlerden biri. Burası, Roma’daki en kalabalık turist trafiğine sahip bir yer. Biletinizi online olarak almadıysanız, upuzun kuyruklara girip, saatlerce bekleyebilirsiniz. Bu yüzden, Kolezyum ziyareti için online bilet gerçekten çok önemli.

Kolezyum ziyareti için sabahın erken saatleri tavsiye edilir. Fakat sabahları çok erkenden gidemezseniz 8.30’dan sonra tur firmaları damlar buraya. 50’şer 40’ar gruplar halinde. Bu yüzden, sabah saatleri bu tarihi yapıyı ziyaret etmek için biraz sıkıntılıdır. Ancak 11.30 gibi yani öğle arasından biraz önce, turlar burayı yavaş yavaş terkeder ve çok daha rahat bir Kolezyum gezisi yapabilirsiniz.

Kolezyum’un tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse de, Kolezyum M.Ö 70-80 yılları arasında inşa edilmiş ve zamanında 80 bin kişilik kapasiteye sahip olduğu söylenir. Daha çok gladyatör turnuvaları için kullanılmış olan Kolezyum, Roma gezisinde kaçırılmaması gereken birkaç yerden biridir, bu yüzden mutlaka göz atın.

2.Pantheon

Pantheon Roma
Pantheon

Roma’nın gezilecek yerleri arasında en popüler yerlerden biri de Pantheon‘dur. Burası, Roma’nın gerçek tarihidir. Görkemli bu tarihi yapı, dünyanın en iyi korunmuş antik Roma binalarından biri olarak biliniyor.

Pantheon’un çevresi ana baba günüdür. Özellikle yaz aylarında bu şehri ziyaret ediyorsanız burada nefes alamazsınız. Pantheon’a 2-3 dakika yürüme mesafesinde birçok kafe ve restoran bulabilirsiniz. Fakat fiyatları umursamayan turistler tarafından doludur bu mekanlar. Fiyatlar Roma’daki diğer mekanlara göre 3-4 katı daha fazladır. Yani bildiğiniz turist tuzağıdır. Bu yüzden Pantheon çevresinde kafe ve restoranlardan uzak durmanızda yarar var.

Pantheon’u en iyi görebileceğiniz saatler akşam saatleridir. Kilisenin içerisini akşamları göremeseniz de, içerisinde turistlerin olmadığı birkaç fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz.

Pantheon, Roma’da görülecek en önemli yerler arasında ve Roma gezisi Pantheon olmadan tamamlanmış sayılmaz. Bu yüzden bu yapıyı da mutlaka listenize ekleyin.

3.Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi
Trevi Çeşmesi

Hani o dillere destan romantik çeşme var ya, işte orası burası. Trevi Çeşmesi‘nin bulunduğu yerin Roma’nın en romantik yerlerinden biri olduğu söylenir. Aslında pek de alakası yoktur. Çünkü sadece başka bir turist tuzağı çiftleri buraya çekmeye çalışır, çevredeki pahalı ve şık restoranlarda yemek yedirmeye çalışırlar. Tabii parası olan için sıkıntı olmasa da, romantik olacağım diye, bu çeşmenin tam karşısındaki restoranlara veya kafelere girmeyin. Girecekseniz de, lüks ve aşırı pahalı restoranlara hazırlıklı olun.

Bu çeşme geceleri güzel. Eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Gündüzleri süper kalabalık. Adım atacak yer bile bulamıyorsunuz. Ancak, tam öğle vakitlerinde biraz daha sakin olduğu söylenir.

Çeşmenin içerisine bozuk para attığınızdan emin olun. Omzunuzun üzerinden havuza para atmak iyi şans getiriyormuş. Ayrıca merak etmeyin bu turist tuzağı değil. Attığınız paralar İtalya’nın yoksul ailelerine dağıtılıyor.

1762 yılında Nicola Salvi tarafından inşa edilmiş bu çeşme de, tıpkı diğer 2 turistik yer gibi, dünyaca bilinen yapılardan. Bu yüzden bu çeşme de Roma’da kaçırılmaması gereken yerlerden.

4.İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri
İspanyol Merdivenleri

Buraya yorulunca gelip o merdivenlerden saatlerce kalkmayan turistlere ne denir ? Valla her şey denir. O merdivenler o kadar rahat oluyor ki günün yorgunluğunu burada atabiliyorsunuz. Yaptığınız tek şey de sürekli olarak fotoğraf çekmek.

Yoldan geçen insanları izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan İspanyol Merdivenleri de, Roma’da görülmesi gereken yerler arasında.

1725 yılında inşa edilmiş bu merdivenler tam 135 basamaklı ve şehirdeki en fotojenik yerlerden bir tanesidir. Burası, akşam saatlerinde geceyi dışarıda geçirmek isteyen turistler ile dolup taşmaktadır. Burası, Pub Crawl adı verilen bar bar gezmelerin başlangıç noktası olarak da bilinir. Gün içerisinde mutlaka görün. Mümkünse, gece 11’den sonra gelip çok fazla kalabalık değilken de fotoğrafçı yanınızı keşfedin.

5.Roma Forumu

Roma Forumu
Roma Forumu

Kolezyum’un yanı başında bulunan bu Roma Forumu da, Kolezyum kombineli biletler ile ziyaret edilebiliyor. Yani kolezyum için aldığınız bilet Roma Forumu ve Palatino Tepesi‘ni de kapsamaktadır.

İtalya’daki en önemli Roma kalıntılarından biri olarak bilinen Roma Forumu, bir zamanlar Roma halkının ve politik hayatının merkezi olan birçok kalıntıdan oluşan eski bir sitedir.

Burası da, Roma’daki birçok yer gibi oldukça fotojeniktir. Roma Forumu’na merdivenlerden inmeden önce bekleyin, birkaç fotoğraf çekip öyle aşağıya inin. Zaten aşağısı turist kaynıyor, burada doğru dürüst fotoğraf çekmek pek mümkün olmuyor.

6.Navona Meydanı

Navona Meydanı
Navona Meydanı

Roma’nın en turistik yerleri arasında olan Navona Meydanı da, bu şehirde kaçırmamanız gereken gezilecek noktalar arasında.

15. yüzyılda inşa edilmiş olan bu meydan, şehrin en kalabalık yerlerinden. Pantheon ve Trevi Çeşmesi’ne de oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Bu meydanda en çok göreceğiniz şeyler sokak sanatçıları ve satıcılarıdır. Özellikle ressamlar gerçekten muazzam. Ancak fiyatlar da çok pahalı.

7.Trastevere 

Trastevere 
Trastevere

Roma gece hayatı için bir planınız varsa, görebileceğiniz en güzel yerlerden biridir Trastevere. Rengarenk binalar ve tarihi yapılarla çevrili bu bölge, turistlerin en favori yerlerinden. Öyle Pantheon veya Kolezyum gibi yığınla turist dolu değildir. Çünkü burası, tur paketleriyle gelmeyenlerin ziyaret ettiği yerlerden. Çoğu tur paketi de listeye Trastevere’yi eklemez. Ancak burası en az Kolezyum kadar ünlü ve güzel.

Bu mahallede ne isterseniz bulabiliyorsunuz. Özellikle konaklama seçenekleri için de bu bölgeyi düşünebilirsiniz. Şehrin diğer bölgelerine göre bu bölgedeki konaklama birimleri biraz daha uygun.

8.Popolo Meydanı

Popolo Meydanı
Popolo Meydanı

Roma meydanları arasında oldukça popüler olan Popolo Meydanı, kelimenin tam anlamıyla ”Halkların Meydanı” olarak çevrilir.

Dünyadaki birinci sınıf meydanlardan biri olarak kabul edilen bu meydan, turistik kapılara açılan bir bahçe gibidir. Şehirde gezilecek noktaların büyük bir bölümüne bu meydandan yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

9.Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Meydanı
Aziz Petrus Meydanı

Teknik olarak Vatikan’da bulunan bu meydan da, Roma’da gezilecek yerler arasında oldukça popüler.

Roma, bir ülkenin içerisinde küçük bir ülkeye sahip olan bir şehir.

Bu meydan, birçok önemli olayların gerçekleştiği yer olarak bilinir. Etrafı tarihi yapılarla güzelce süslenmiştir. Adeta bir açık hava müzesi olan bu meydanı da kaçırmayın.

10.Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası
Aziz Petrus Bazilikası

Hemen meydanın yanında bulunan Aziz Petrus Bazilikası, dünyanın en ünlü bazilikalarından biri olarak bilinir. Aşırı kalabalıktır ve içeriye girmek için 1 saatten fazla sırada bekleyebiliyorsunuz.

Havarilerin ve İsa’nın heykelleriyle taçlandırılmış olan bazilikanın ön cephesi eşsiz bir mimariye sahip. Hem Michelangelo hem de Bernini‘nin birçok katkısını da bu bazilika içerisinde görebilirsiniz.

Bazilikanın tepesine çıkıp da Aziz Petrus Meydanı’nın eşsiz fotoğraf karelerini yakalamayı da unutmayın.

11.Sistine Şapeli

Sistine Şapeli
Sistine Şapeli

Vatikan Müze Kompleksi‘nin bir parçası olan Sistine Şapeli de, Roma’da en önemli turistik yerler arasındadır.

Çarpıcı bir ayrıntıya ve ikonografiye sahip bu şapel, dünyadaki en iyi ve en gösterişli şapellerden biri olarak biliniyor.

Sistine Şapeli, Michelangelo’nun Son Yargı freskini ve tavan sanat eserlerini içeren kapsamlı ve ayrıntılı süslemelerle ünlüdür. Sırf bu yüzden bile bu şapeli ziyaret edebilirsiniz.

12.Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri
Vatikan Müzeleri

Dünyadaki en önemli sanat eserlerinden bazılarını içermesiyle ünlü olan Vatikan Müzeleri de, Roma gezilecek yerler listesi için en önemli noktalardan biridir.

Bu müzelerde, toplamda 70 binden fazla eser olduğu söylenir.

Vatikan Müzeleri için bilet alırken, Sistine Şapeli kombineli biletler alın. Daha ekonomik olduğu gibi, iki yer de görülmeye değer yerler arasında. Vatikan Müzeleri için de en azından 1 saatinizi ayırmanızı tavsiye ederim.

13.Kutsal Melek Kalesi (Castel Sant’angelo)

Kutsal Melek Kalesi (Castel Sant'angelo)
Kutsal Melek Kalesi (Castel Sant’angelo)

Şehirdeki önemli tarihi yerler arasında olan Kutsal Melek Kalesi, Roma’daki en kalabalık bir diğer turistik yerdir.

Hadrian Mozolesi olarak da bilinen bu kalenin, MS 129 yılında inşa edildiği söylenir. Zaman ilerledikçe, kale Vatikan devletinin bir parçası olmuş ve Aziz Petrus Bazilikası’na bir koridor ile bağlanmış.

Bu kaleyi en güzel görebileceğiniz yerlerden biri, kalenin hemen karşısındaki köprüdür. Özellikle akşama doğru eşsiz fotoğraf karelerini burada çekebilirsiniz.

Günümüzde bu kale bir müze olarak hizmet veriyor. Ayrıca kalenin surlarına çıkıp Aziz Petrus Meydanı’na bakan eşsiz bir panoramik manzarayı da seyredebilirsiniz.

14.Palatino Tepesi

Palatino Tepesi
Palatino Tepesi

Modern Roma’nın en eski bölgelerinden biri olarak bilinen bu tepe, Roma Forumu’nun hemen yukarısında duruyor ve hem Roma’nın hem de Kolezyum ve Forumun eşsiz manzarasını sunuyor.

Yukarıdada belirttiğimiz gibi Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi kombineli biletler ile buraya göz atabiliyorsunuz.

Roma mitolojisinde, burası efsanevi Romulus ve Remus‘un bulunduğu ve sonra Roma kentini inşa etmeye devam ettiği söylenen yer olarak biliniyor.

Günümüzde Flavian Sarayı ve Cybele Tapınağı da dahil olmak üzere halen birçok yapıyı burada görebiliyorsunuz.

15.Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası
Santa Maria Maggiore Bazilikası

Fantastik bir dini yapı olan Santa Maria Maggiore Bazilikası‘nın bir güzelliği çok kalabalık olmaması. Bu bazilika tur paketlerinin dahil etmediği ve turistlerin büyük bir bölümünün de es geçtiği yerlerden biri olsa da, hala Roma’nın en güzel ve en turistik yerleri arasında sayılıyor.

Bu bazilika, aynı adı taşıyan meydanda tüm görkemiyle turistleri ağırlıyor. Heykellerin ve birçok yazıtın bulunduğu merkezi bir taş sütun dizisine sahip olan binanın ön cephesi, bazilikanın en dikkat çeken yerlerinden biridir.

İç zengin dekor da, en az dış mimari kadar zengin ve güzeldir. Kilisenin içerisindeki duvarlarda ve tavanlarda altın dekorasyon, freskler ve ayrıntılı resimleri fazlasıyla görebiliyorsunuz.

16.Piazza Venezia

Piazza Venezia - Venedik Meydanı Roma
Piazza Venezia

Roma’nın en güzel meydanlarından biri olan Venedik Meydanı (Piazza Venezia), şehirdeki sembolik meydanlardan biri olarak bilinir. Çok kalabalık olmasa da, yine de birçok turistin Roma gezilecek yerler listesindedir.

Ana yol için bir kavşak oluşturan bu meydanın en önemli yeri de, Fartherland Sunağı ve Trajan Sütunu‘dur. Ayrıca Capitol Tepesi’ne de buradan çıkabilirsiniz.

17.Dört Nehir Çeşmesi – Navona Meydanı

Dört Nehir Çeşmesi
Dört Nehir Çeşmesi

Navona Meydanı’nı süsleyen bu turistik çeşme, Roma’nın en güzel görülecek yerleri arasında diyebiliriz. Gian Lorenzo Bernini tarafından süslü ve ayrıntılı bir şekilde tasarlanmış olan bu çeşme, oldukça ünlü.

1651 yılında inşa edilmiş olan çeşme, Papa için bir aile evi olarak hizmet veren Pamphili Sarayı’nın dışında bulunuyor.

Çeşme dört nehir tanrısını betimliyor ve ortada büyük bir Mısır Dikilitaşı  bulunuyor. Dört heykelin her biri, dünyanın en önemli nehirlerinden birine – Nil, Tuna, Ganj ve Rio de la Plata’ya övgüyü temsil ediyor.

18.Caracalla Hamamları

Caracalla Hamamları Roma
Caracalla Hamamları

Bu muazzam banyo kompleksi Kolezyum’a yürüme mesafesinde bulunmakta ve şehrin en ikonik yerlerinden biri olarak biliniiyor. Yaklaşık 1600 kişinin burada aynı anda banyo yapabildiği söylenir.

MS 212 yılında inşa edildiği tahmin edilen bu hamamlardan günümüze kalan kalıntılar gerçekten görülmeye değer.

İmparator Caracalla olarak bilinen Marcus Aurelius Antoninus Augustus yönetiminde inşa edilmiş olan bu hamamlara cüzi bir ücret ödeyerek girebiliyorsunuz.

19.Borghese Galerisi

Borghese Galerisi
Borghese Galerisi

Roma’daki en değerli eserlere ev sahipliği yapan müzelerden biri olan Borghese Galerisi, sunduğu mükemmel eserlerin dışında, güzel bir bahçeye de ev sahipliği yapıyor.

Sanatseverler için bir cennet yeri olan Borghese Galerisi de Roma’da kaçırılmaması gereken yerlerden bir tanesi.

20.San Clemente Bazilikası

San Clemente Bazilikası – kaynak ; flickr.com/micheal-foley

Roma’nın tarihi yerleri arasında olan bu dini yapı, daha çok hikayesi ve tarihi ile ünlü olsa da, San Clemente, Arkeoloji meraklıları için de güzel bir deneyim sunuyor.

Sokak seviyesinden 12. yüzyıl kilisesine girin, dördüncü yüzyıl kilisesine kadar merdivenlerden inin ve sonunda ikinci ve üçüncü yüzyıllarda popülerlik kazandığı bilinen tanrı Mithras için bir tapınağa ulaşıyorsunuz. İşte burası, kilisenin en dikkat çeken ve en önemli yeridir.

21.Domus Aurea

Domus Aurea – Kaynak ; flickr.com/carole-raddato

Çok fazla popüler olmayan, fakat en kısa zamanda turistlerin uğrak yerlerinden biri olacağını düşündüğüm yer olan Domus Aurea da bu şehirde görülmesi gereken yerler arasında.

Altın Ev olarak da bilinen Domus Aurea, İmparator Nero’na ait bir ev olarak biliniyor. MS 64-68 yılları arasında Kolezyum yakınındaki büyük bir eğlence mekanı olarak inşa edilmiş. Kesinlikle görülmeye değer bir yer, kaçırmayın.

22.Largo di Torre Argentina

Largo di Torre Argentina – Kaynak ; flickr.com/bert-kaufmann

Largo di Torre Argentina olarak bilinen bu arkeolojik harikası, Mussolini’nin 1929’daki yeniden inşa çabalarının bir parçası olarak kazıldı ve modern sokak seviyesinin 6 metre altına batmış dört Cumhuriyet zafer tapınağını ortaya çıkardı.

Dört farklı tapınağın kalıntılarına ek olarak, Torre Argentina, diktatör Julius Caesar’ın M.Ö.44’te ihanete uğrayıp öldürüldüğü ünlü Pompey portikosunun bir bölümünü de içeriyor.

Bugün, Torre Argentina’daki gönüllüler, çoğu engelli veya hastalıktan muzdarip yaklaşık 130 kediye bakıyor. Burası, daha çok kedileriyle tanınıyor. Ancak antik kalıntılara merakı olan herkesin göz atabileceği noktalardan.

23.Trajan Forumu

Trajan Forumu – Kaynak ; flickr.com/ade-russell

İmparator Trajan tarafından yaptırılan bu forum, son zamanların popüler çekim merkezleri arasında yer alıyor. Roma İmparatorluğu’nda inşa edilen en son ve en büyük imparatorluk forumu olan Trajan Forumu, Şamlı ünlü mimar Apollodorus tarafından tasarlanmış ve MS 107 yılında yapıldığı biliniyor.

24.Basilica di Santa Maria in Ara coeli

Basilica di Santa Maria in Ara coeli – Kaynak ; flickr.com/bert-kaufmann

Ara Coeli‘deki Santa Maria Bazilikası (diğer adıyla Cennet Altarı Aziz Mary Bazilikası), İtalya’da gördüğüm en etkileyici kiliselerden biri diyebilirim. 

Capitoline Tepesi‘nde yer alan bu dini yapının içerisinde, çarpıcı ahşap tavandan kırma döşemeye, kilisenin her tarafına düzensiz olarak döşenen mermerden (biri Donatello ve diğeri Michelangelo tarafından tasarlanmıştır) mezarlara kadar bir kral sarayının tüm ihtişamı vardır. Görkemli yapısı ve iç süslemeleriyle dikkat çeken bazilika, şehirdeki birçok dini yapının aksine çok daha az kalabalıktır. 

25.Via dei Coronari

Via dei Coronari – Kaynak ; lorenzoclick

Şehirdeki en güzel ve en dikkat çeken caddelerinden biri olan Via dei Coronari, Roma’da gizli kalmış, çok bilinmeyen cazibe merkezlerinden. Batıda Piazza dei Coronari ile doğuda Piazza di Tor Sanguigna arasında yer alır. Cadde eski antik Roma döneminden kalma. Deri dükkanları, zanaatkarlar ve kafeler arasında, güzel rönesans binaları da yer alır.

Roma’da Nerede Kalınır ? – Roma Otel Tavsiyeleri

Aziz Petrus Meydanı Vatikan
Aziz Petrus Meydanı Vatikan

Roma’da konaklama için birçok bölge bulunmaktadır. Bunlar arasında her zevke ve her bütçeye uygun konaklama birimlerini de rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Bu şehirde konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz iki bölge bulunuyor. Bunlar, Centro Storico yani Tarihi Şehir Merkezi ve Esquilino Bölgesi’dir.

Centro Storico – Tarihi Şehir Merkezi ; Bu bölge, Roma’da 1 veya 2 gün konaklayacaklar için en ideal bölgedir. Çünkü bölge oldukça merkezidir ve biraz da diğer bölgelere nazaran pahalıdır. Bu yüzden, 2 günden fazlası için bütçenizi aşabilir. Eğer bütçe sıkıntınız yoksa, Roma’da gezip görülecek yerler için en yakın olacağınız, dilediğiniz yere çok rahat bir şekilde gidebileceğiniz bölge Tarihi Şehir Merkezi Bölgesi’dir. Bu bölgedeki otellere buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Roma da Gezilecek Yerler
Roma Gezilecek Yerler Blog

Esquilino Bölgesi ; Bu bölge ise, şehirdeki en ucuz bölge olarak bilinir. Bölgede istediğiniz ayarda bir otel bulabilirsiniz. Fakat ücretler şehirdeki diğer bölgelere nazaran çok daha uygundur. Roma’da 3-4 gün veya daha fazla bir süre konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgeye gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Roma gezilecek yerler listesi adlı bu yazıdaki 21 yere ek olarak birçok yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat, şehirdeki en önemli ve en turistik yerlerden bu 21 yer, Roma gezinize başlamak için en ideal yerlerdir. Bu 21 yerden sonra hala şehirde zamanınız varsa, Roma’ya yakın gezilecek yerler için bir liste yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!