Ana Sayfa Avrupa İtalya Roma Gezilecek Yerler | Görülecek En Güzel 21 Yer

Roma Gezilecek Yerler | Görülecek En Güzel 21 Yer

İtalya‘nın en bilinen ve en çok turist trafiğine sahip olan Roma, artık çoğu turistin ikinci kez, hatta üçüncü kez gittiği şehirlerden biri. Bu şehri bu kadar özel kılan ise, tarihinden çok fotojenik yapılarıdır. Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu şehir, her yaştan turistin severek gezebileceği bir yer. İster tarih sever biri, isterseniz de sanatsever biri olun, zevkinize göre bir şeyleri bu şehirde fazlasıyla bulabilirsiniz.
Roma gezilecek yerler listesi için 50’den fazla yer saymak mümkün. Fakat, Roma’da özellikle gezilip görülmesi gereken 21 yerden bahsedeceğiz. Bu 21 yer, Roma’ya gelen turistlerin büyük bir bölümünün görmeden ayrılmadığı, her turistin takdirini almış yerlerden.

Roma Gezilecek Yerler Listesi – En Turistik Yerler

Roma’daki tarihi ve turistik yerlerin büyük bir bölümü Centro Storico yani Tarihi Şehir Merkezi ve çevresinde bulunuyor. Bu yüzden, Roma gezinize başlangıç noktası olarak bu bölgeyi tercih edebilirsiniz.

Roma, yürüyerek gezebileceğiniz çok kolay bir şehir. Şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne çok kısa yürüyerek gidebiliyorsunuz. Toplu taşıma araçlarına çok nadir ihtiyacınız olacak bu şehirde, gezip görülebilecek en güzel 21 yer ise şöyle ;


Booking.com

1.Kolezyum

Kolezyum Roma
Kolezyum

Roma’yı şehrin sembolü olan Kolezyum ile tanırız. 2000 yıllık bir tarihe sahip bu yapı, Flavian Amfitiyatrosu olarak da bilinir ve dünyanın en bilinen yapılarındandır.

Kolezyum gerek tarihi ile gerekse sunduğu görkemli mimari güzellik ile turistlerin gönlünde taht kurmuş yerlerden biridir. Burası, Roma’daki en kalabalık turist trafiğine sahip bir yer. Biletinizi online olarak almadıysanız, upuzun kuyruklara girerseniz, saatlerce bile bekleyebilirsiniz. Bu yüzden, Kolezyum ziyareti için zaman gerçekten çok önemli.

Kolezyum ziyareti için sabahın erken saatleri tavsiye edilir. Fakat sabahları çok erkenden gidemezseniz 8.30’dan sonra tur firmaları damlar buraya. 50’şer 40’ar gruplar halinde. Bu yüzden, sabah saatleri bu tarihi yapıyı ziyaret etmek için biraz sıkıntılıdır. Ancak 11.30 gibi yani öğle arasından biraz önce, turlar burayı yavaş yavaş terkeder ve çok daha rahat bir Kolezyum gezisi yapabilirsiniz.

Kolezyum’un tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse de, Kolezyum M.Ö 70-80 yılları arasında inşa edilmiş ve zamanında 80 bin kişilik kapasiteye sahip olduğu söylenir. Daha çok gladyatör turnuvaları için kullanılmış olan Kolezyum, Roma gezisinde kaçırılmaması gereken birkaç yerden biridir, bu yüzden mutlaka göz atın.

2.Pantheon

Pantheon Roma
Pantheon

Roma’nın gezilecek yerleri arasında en popüler yerlerden biri de Pantheon’dur. Burası, Roma’nın gerçek tarihidir. Görkemli bu tarihi yapı, dünyanın en iyi korunmuş antik Roma binalarındandır.

Pantheon’un çevresi ana baba günüdür. Özellikle yaz aylarında bu şehri ziyaret ediyorsanız burada nefes alamazsınız. Pantheon’a 2-3 dakika yürüme mesafesinde birçok kafe ve restoran bulabilirsiniz. Fakat, fiyatları umursamayan turistler tarafından doludur bu mekanlar. Fiyatlar Roma’daki diğer mekanlara göre 3-4 katı daha fazladır. Yani bildiğiniz turist tuzağıdır. Bu yüzden, Pantheon çevresinde kafe ve restoranlardan uzak durun.

Pantheon’u en iyi görebileceğiniz saatler akşam saatleridir. Kilisenin içerisini akşamları göremeseniz de, içerisinde turistlerin olmadığı birkaç fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz.

Pantheon, Roma’da görülecek yerler arasında ve Roma gezisi Pantheon olmadan tamamlanmış sayılmaz. Bu yüzden, bu yapıyı da mutlaka listenize ekleyin.

3.Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi
Trevi Çeşmesi

Hani o romantik çeşme var ya, işte orası burası. Roma’nın en romantik yerlerinden biri olduğu söylenir, bu çeşmenin bulunduğu yerin. Aslında pek de alakası yoktur. Çünkü sadece başka bir turist tuzağı, çiftleri buraya çekmeye çalışır, çevredeki pahalı ve şık restoranlarda yemek yedirmeye çalışırlar. Tabi parası olan için sıkıntı olmasa da, romantik olacağım diye, bu çeşmenin tam karşısındaki restoranlara veya kafelere girmeyin. Girecekseniz de, lüks ve aşırı pahalı restoranlara hazırlıklı olun.

Bu çeşme, geceleri güzel. Eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Gündüzleri süper kalabalık. Adım atacak yer bile bulamıyorsunuz. Ancak, tam öğle vakitlerinde biraz daha sakin olduğu söylenir.

Çeşmenin içerisine bozuk para attığınızdan emin olun. Omzunuzun üzerinden havuza para atmak iyi şans getiriyormuş. Ayrıca merak etmeyin bu turist tuzağı değil. Attığınız paralar İtalya’nın yoksul ailelerine dağıtılıyor.

1762 yılında Nicola Salvi tarafından inşa edilmiş bu çeşme de, tıpkı diğer 2 turistik yer gibi, dünyaca bilinen yapılardandır. Bu yüzden, bu çeşme de Roma’da kaçırılmaması gereken yerlerden.

4.İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri
İspanyol Merdivenleri

Buraya yorulunca gelip o merdivenlerden saatlerce kalkmayan turistlere ne denir ? Valla her şey denir. O merdivenler o kadar rahat oluyor ki günün yorgunluğunu burada atabiliyorsunuz. Yaptığınız tek şey de sürekli olarak fotoğraf çekmek.

Yoldan geçen insanları izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan İspanyol Merdivenleri de, Roma’da görülmesi gereken yerler arasında.

1725 yılında inşa edilmiş bu merdivenler tam 135 basamaklı ve şehirdeki en fotojenik yerlerden bir tanesidir. Burası, akşam saatlerinde geceyi dışarıda geçirmek isteyen turistler ile dolup taşmaktadır. Burası, Pub Crawl adı verilen bar bar gezmelerin başlangıç noktası olarak da bilinir. Gün içerisinde mutlaka görün. Mümkünse, gece 11’den sonra gelip çok fazla kalabalık değilken de fotoğrafçı yanınızı keşfedin.

5.Roma Forumu

Roma Forumu
Roma Forumu

Kolezyum’un yanı başında bulunan bu Roma Forumu da, Kolezyum kombineli biletler ile ziyaret edilebilmektedir. Yani kolezyum için aldığınız bilet Roma Forumu ve Palatino Tepesi’ni de kapsamaktadır. Bu yüzden neden bu kadar pahalı diye kendi kendinizi yemeyin.

İtalya’daki en önemli Roma kalıntılarından biri olarak bilinen Roma Forumu, bir zamanlar Roma halkının ve politik hayatının merkezi olan birçok kalıntıdan oluşan eski bir sitedir.

Burası da, Roma’daki birçok yer gibi, oldukça fotojeniktir. Roma Forumu’na merdivenlerden inmeden önce bekleyin, şöyle birkaç yakışıklı fotoğraf çekip öyle aşağıya inin. Zaten aşağısı turist kaynıyor, burada doğru dürüst fotoğraf çekmek pek mümkün olmuyor.

6.Navona Meydanı

Navona Meydanı
Navona Meydanı

Roma’nın en turistik yerleri arasında olan Navona Meydanı da, bu şehirde kaçırmamanız gereken gezilecek noktalar arasında.

15. yüzyılda inşa edilmiş olan bu meydan, şehrin en kalabalık yerlerinden. Pantheon ve Trevi Çeşmesi’ne de oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

Bu meydanda en çok göreceğiniz şeyler sokak sanatçıları ve satıcılarıdır. Özellikle ressamlar gerçekten muazzam. Ancak fiyatlar da çok pahalı. Burada bir portre çizdirmek yerine, Türkiye’de özel bir ressam tutsanız dahi daha karlı olabilirsiniz 🙂

7.Trastevere 

Trastevere 
Trastevere

Roma gece hayatı için bir planınız varsa, görebileceğiniz en güzel yerlerden biridir Trastevere. Rengarenk binalar ve tarihi yapılarla çevrili bu bölge, turistlerin en favori yerlerinden. Öyle Pantheon veya Kolezyum gibi yığınla turistle dolu değildir. Çünkü burası, tur paketleriyle gelmeyenlerin ziyaret ettiği yerlerden. Çoğu tur paketi de listeye Trastevere’yi eklemez. Ancak burası en az Kolezyum kadar ünlü ve güzel.

Bu mahallede ne isterseniz bulabiliyorsunuz. Özellikle konaklama seçenekleri için de bu bölgeyi düşünebilirsiniz. Şehrin diğer bölgelerine göre bu bölgedeki konaklama birimleri biraz daha uygun.

8.Popolo Meydanı

Popolo Meydanı
Popolo Meydanı

Roma meydanları arasında oldukça popüler olan Popolo Meydanı, kelimenin tam anlamıyla ”Halkların Meydanı” olarak çevrilir.

Dünyadaki birinci sınıf meydanlardan biri olarak kabul edilen bu meydan, turistik kapılara açılan bir bahçe gibidir. Şehirde gezilecek noktaların büyük bir bölümüne bu meydandan yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

9.Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Meydanı
Aziz Petrus Meydanı

Teknik olarak Vatikan’da bulunan bu meydan da, Roma’da gezilecek yerler arasında oldukça popüler.

Roma, bir ülkenin içerisinde küçük bir ülkeye sahip olan bir şehir.

Bu meydan, birçok önemli olayların gerçekleştiği yer olarak bilinir. Etrafı tarihi yapılarla güzelce süslenmiştir. Adet bir açık hava müzesi olan bu meydanı da kaçırmayın.

10.Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası
Aziz Petrus Bazilikası

Hemen meydanın yanında bulunan bu bazilika, dünyanın en ünlü bazilikalarından biri olarak bilinir. Aşırı kalabalıktır ve içeriye girmek için 1 saatten fazla sırada bekleyebiliyorsunuz.

Havarilerin ve İsa’nın heykelleriyle taçlandırılmış olan bazilikanın ön cephesi eşsiz bir mimariye sahip. Hem Michelangelo hem de Bernini’n birçok katkısını da bu bazilika içerisinde görebilirsiniz.

Bazilikanın tepesine çıkıp da Aziz Petrus Meydanı’nın eşsiz fotoğraf karelerini yakalamayı da unutmayın.

11.Sistine Şapeli

Sistine Şapeli
Sistine Şapeli

Vatikan Müze Kompleksi’nin bir parçası olan Sistine Şapeli de, Roma’da en önemli turistik yerler arasındadır.

Çarpıcı bir ayrıntıya ve ikonografiye sahip bu şapel, dünyadaki en iyi ve en gösterişli şapellerden biri olarak bilinmektedir.

Sistine Şapeli, Michelangelo’nun Son Yargı freskini ve tavan sanat eserlerini içeren kapsamlı ve ayrıntılı süslemelerle ünlüdür. Sırf bu yüzden bile bu şapeli ziyaret edebilirsiniz.

12.Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri
Vatikan Müzeleri

Dünyadaki en önemli sanat eserlerinden bazılarını içermesiyle ünlü olan Vatikan Müzeleri de, Roma gezilecek yerler listesi için en önemli noktalardan biridir.

Bu müzelerde, toplamda 70 binden fazla eser olduğu söylenmektedir.

Vatikan Müzeleri için bilet alırken, Sistine Şapeli Kombineli biletler alın. Daha ekonomik olduğu gibi, iki yer de görülmeye değer yerler arasında. Vatikan Müzeleri için de en azından 1 saatinizi ayırmanızı tavsiye ederim.

13.Kutsal Melek Kalesi (Castel Sant’angelo)

Kutsal Melek Kalesi (Castel Sant'angelo)
Kutsal Melek Kalesi (Castel Sant’angelo)

Roma tarihi yerler arasında olan Kutsal Melek Kalesi, şehirdeki en kalabalık bir diğer turistik yerdir.

Hadrian Mozolesi olarak da bilinen bu kale, MS 129 yılında inşa edildiği söylenmektedir. Zaman ilerledikçe, kale Vatikan devletinin bir parçası oldu ve Aziz Petrus Bazilikası’na bir koridor ile bağlanmıştır.

Bu kaleyi en güzel görebileceğiniz yerlerden biri, kalenin hemen karşısındaki köprüdür. Özellikle akşama doğru eşsiz fotoğraf karelerini burada çekebilirsiniz.

Günümüzde bu kale bir müze olarak hizmet vermektedir. Ayrıca kalenin surlarına çıkıp Aziz Petrus Meydanı’na bakan eşsiz bir panoramik manzarayı da seyredebilirsiniz.

14.Palatino Tepesi

Palatino Tepesi
Palatino Tepesi

Modern Roma’nın en eski bölgelerinden biri olarak bilinen bu tepe, Roma Forumu’nun hemen yukarısında duruyor ve hem Roma’nın hem de Kolezyum ve Forumun eşsiz manzarasını sunmaktadır.

Yukarıdada belirttiğimiz gibi Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi kombineli biletler ile buraya göz atabiliyorsunuz.

Roma mitolojisinde, burası efsanevi Romulus ve Remus’un bulunduğu ve sonra Roma kentini inşa etmeye devam ettiği söylenen yer olarak bilinmektedir.

Günümüzde Flavian Sarayı ve Cybele Tapınağı da dahil olmak üzere halen birçok yapıyı burada görebiliyorsunuz.

15.Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası
Santa Maria Maggiore Bazilikası

Fantastik bir dini yapı olan Santa Maria Maggiore Bazilikası’nın bir güzelliği çok kalabalık olmaması. Bu bazilika tur paketlerinin dahil etmediği ve turistlerin büyük bir bölümünün de es geçtiği yerlerden biri olsa da, hala Roma’nın en güzel ve en turistik yerleri arasında sayılmaktadır.

Bu bazilika, aynı adı taşıyan meydanda tüm görkemiyle turistleri ağırlamaktadır. Heykellerin ve birçok yazıtın bulunduğu merkezi bir taş sütun dizisine sahip olan binanın ön cephesi, bazilikanın en dikkat çeken yerlerinden biridir.

İç zengin dekor da, en az dış mimari kadar zengin ve güzeldir. Kilisenin içerisindeki duvarlarda ve tavanlarda altın dekorasyon, freskler ve ayrıntılı resimleri fazlasıyla görebiliyorsunuz.

16.Piazza Venezia

Piazza Venezia - Venedik Meydanı Roma
Piazza Venezia

Roma’nın en güzel meydanlarından biri olan Venedik Meydanı (Piazza Venezia), şehirdeki sembolik meydanlardan biri olarak bilinir. Çok kalabalık olmasa da, yine de birçok turistin Roma gezilecek yerler listesindedir.

Ana yol için bir kavşak oluşturan bu meydanın en önemli yeri de, Fartherland Sunağı ve Trajan Sütunu’dur. Ayrıca Capitol Tepesi’ne de buradan çıkabilirsiniz.

17.Dört Nehir Çeşmesi

Dört Nehir Çeşmesi
Dört Nehir Çeşmesi

Navona Meydanı’nı süsleyen bu turistik çeşme, Roma’nın en güzel görülecek yerleri arasında diyebiliriz. Gian Lorenzo Bernini tarafından süslü ve ayrıntılı bir şekilde tasarlanmış olan bu çeşme, oldukça ünlü.

1651 yılında Papa’nın Masum X’i için yaratılan çeşme, Papa için bir aile evi olarak hizmet veren Pamphili Sarayı’nın dışında bulunuyor.

Çeşme dört nehir tanrısını betimliyor ve ortada büyük bir Mısır Dikilitaşı  bulunmaktadır. Dört heykelin her biri, dünyanın en önemli nehirlerinden birine – Nil, Tuna, Ganj ve Rio de la Plata’ya övgüyü temsil ediyormuş.

18.Caracalla Hamamları

Caracalla Hamamları Roma
Caracalla Hamamları

Bu muazzam banyo kompleksi Kolezyum’a yürüme mesafesinde bulunmakta ve şehrin en ikonik yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Yaklaşık 1600 kişinin burada aynı anda banyo yapabildiği söylenmektedir.

MS 212 yılında inşa edildiği tahmin edilen bu hamamlardan günümüze kalan kalıntılar gerçekten görülmeye değer.

İmparator Caracalla olarak bilinen Marcus Aurelius Antoninus Augustus yönetiminde inşa edilmiş olan bu hamamlara bir paket sigara ücretine girebiliyorsunuz.

19.Borghese Galerisi

Borghese Galerisi
Borghese Galerisi

Roma’daki en değerli eserlere ev sahipliği yapan müzelerden biri olan Borghese Galerisi, sunduğu mükemmel eserlerin dışında, güzel bir bahçeye de ev sahipliği yapmaktadır.

Sanatseverler için bir cennet yeri olan Borghese Galerisi de Roma’da kaçırılmaması gereken yerlerden bir tanesi.

20.San Clemente Bazilikası

Roma’nın tarihi yerleri arasında olan bu dini yapı, daha çok hikayesi ve tarihi ile ünlü olsa da, San Clemente, Arkeoloji meraklıları için de güzel bir deneyim sunmaktadır.

Sokak seviyesinden 12. yüzyıl kilisesine girin, dördüncü yüzyıl kilisesine kadar merdivenlerden inin ve sonunda ikinci ve üçüncü yüzyıllarda popülerlik kazandığı bilinen tanrı Mithras için bir tapınağa ulaşıyorsunuz. İşte burası, kilisenin en dikkat çeken ve en önemli yeridir.

21.Domus Aurea

Domus Aurea
Domus Aurea

Roma’da gezilecek yerler için çok fazla popüler olmayan, fakat en kısa zamanda turistlerin uğrak yerlerinden biri olacağını düşündüğüm yer olan Domu Aurea da bu şehirde görülmesi gereken yerler arasında.

Altın Ev olarak da bilinen Domus Aurea, İmparator Nero’na ait bir ev olarak biliniyor. MS 64-68 yılları arasında Kolezyum yakınındaki büyük bir eğlence mekanı olarak inşa edilmiş. Kesinlikle görülmeye değer bir yer, kaçırmayın.

Göz At: Amsterdam’da gezilecek yerler 

Roma’da Nerede Kalınır ? – Roma Otel Tavsiyeleri

Aziz Petrus Meydanı Vatikan
Aziz Petrus Meydanı Vatikan

Roma’da konaklama için birçok bölge bulunmaktadır. Bunlar arasında her zevke ve her bütçeye uygun konaklama birimlerini de rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Bu şehirde konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz iki bölge bulunuyor. Bunlar, Centro Storico yani Tarihi Şehir Merkezi ve Esquilino Bölgesi’dir.

Centro Storico – Tarihi Şehir Merkezi ; Bu bölge, Roma’da 1 veya 2 gün konaklayacaklar için en ideal bölgedir. Çünkü bölge oldukça merkezidir ve biraz da diğer bölgelere nazaran pahalıdır. Bu yüzden, 2 günden fazlası için bütçenizi aşabilir. Eğer bütçe sıkıntınız yoksa, Roma’da gezip görülecek yerler için en yakın olacağınız, dilediğiniz yere çok rahat bir şekilde gidebileceğiniz bölge Tarihi Şehir Merkezi Bölgesi’dir. Bu bölgedeki otellere buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Roma da Gezilecek Yerler
Roma Gezilecek Yerler Blog

Esquilino Bölgesi ; Bu bölge ise, şehirdeki en ucuz bölge olarak bilinir. Bölgede istediğiniz ayarda bir otel bulabilirsiniz. Fakat, ücretler şehirdeki diğer bölgelere nazaran çok daha uygundur. Roma’da 3-4 gün veya daha fazla bir süre konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgeye gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Roma gezilecek yerler listesi adlı bu yazıdaki 21 yere ek olarak birçok yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat, şehirdeki en önemli ve en turistik yerlerden bu 21 yer, Roma gezinize başlamak için en ideal yerlerdir. Bu 21 yerden sonra hala şehirde zamanınız varsa, Roma’ya yakın gezilecek yerler için bir liste yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Yavuz Sultan Selim Camii

Haliç'e egemen İstanbul'un beşinci tepesine kurulmuş Yavuz Sultan Selim Camii, bulunduğu semte adını vermiş camilerimizden. Kanuni Sultan Süleyman tarafından babası Yavuz Sultan Selim için...

Yıldız Sarayı

İstanbul'un en renkli ve hareketli ilçelerinden biri olan Beşiktaş'ta güzel ve merkezi bir konumda bulunan Yıldız Sarayı, ağaçlarla çevrili köşklerden, kasırlardan ve daha birçok...

Anadolu Kavağı

İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan Anadolu Kavağı, her noktasında denizi hissedebileceğiniz tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...

Aydos Ormanı | Aydos Mesire Yeri

Şehir kalabalığından ve curcunasından bunalmış İstanbullular için popüler gezi duraklarından biri olan Aydos Ormanı, çam ağaçlarıyla çevrili muhteşem bir doğaya sahip. Temiz havası ve...
error: Content is protected !!