Ana SayfaİtalyaVenedik Gezi RehberiVenedik Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi

Venedik Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi

İtalya’nın en sevilen romantik şehirlerinden biri olan Venedik’te iki tane havaalanı bulunuyor, bunlardan biri Marco Polo Havaalanı (VCE) diğeri ise Treviso Havaalanı.

Venedik havaalanı şehir merkezi arası ulaşım çoğunlukla su araçlarıyla sağlanıyor. Otobüslerle veya taksilerle sadece belirli bir yere kadar gidebiliyorsunuz, bu durum, iki havaalanı için de geçerli.

Marco Polo Havaalanı, Venedik’in ana havalimanı. Treviso ise, daha çok Avrupa’nın diğer şehirlerinden ucuz hava yolu firmalarının tercih ettiği bir havaalanı. Eğer Türkiye’den direkt olarak Venedik’e gidiyorsanız, ineceğiniz yer Marco Polo Havaalanı olacak. Ancak yazıda her iki havaalanından da şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Venedik Marco Polo Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Venedik Marco Polo havaalanı ile şehir merkezi arası ortalama 12 km.

Marco Polo Havaalanı’ndan Venedik’e ulaşım için dört farklı seçenek vardır. Bunlar: özel su taksisi, Alilaguna deniz otobüsü, Piazzale Roma’ya giden bir otobüs, Piazzale Roma’ya araç transferi veya taksi. Hangisini tercih edeceğiniz bütçeniz ve seyahat ettiğiniz kişi sayısına göre değişebilir. Bu yüzden her ulaşım aracına da mutlaka göz atın derim.

1.Otobüs

Havaalanından merkeze ulaşım için en çok tercih edilen ve en ekonomik olan yöntemlerden bir tanesi.

Venedik’e otobüslerle gitmeyi planlıyorsanız iki seçeneğiniz var. Birincisi Piazzale Roma’ya (Venedik’in girişi) giden ATVO otobüsü veya Mestre’de ve son olarak Venedik’te Piazzale Roma’da duran ACTV otobüsüdür. Her iki otobüsün de bilet fiyatı hemen hemen aynıdır.

ATVO Otobüsü

ATVO Otobüsü, Venedik
ATVO Otobüsü – kaynak ; flickr / Delfcenteno

Marco Polo Havaalanı ile Venedik Piazzale Roma (tren istasyonunun yanındadır) arasında çalışır. Biletler, bagaj teslimindeki ATVO bilet gişesinden, gelen yolcu alanındaki ATVO bilet gişesinden, bagaj teslimindeki ve havaalanı çıkışındaki bilet makinelerinden ve otobüs durağı alanındaki ATVO görevlisinden satın alınabilir.

ATVO hattı için otobüs duraklarını, gelen yolcu bölümünden çıkar çıkmaz bulabilirsiniz. Terminalden D kapısından çıktığınızda, Venezia Piazzale Roma ve Venezia Express’e giden otobüs hatlarının işaretlerini göreceğiniz 2 numaralı otobüs durağına ilerleyin. Otobüse binmeden önce otobüs durağındaki damgalama makinesinde biletinizi okutmalısınız, aksi takdirde kontrole denk gelebilir ve ceza yiyebilirsiniz.

  • Süre ; 20-25 dakika
  • Bilet ücreti ; Tek yön 8€, gidiş dönüş 14€
  • Çalışma saatleri ; 05:20 – 12:20
  • Biletleri 79 ve 80 nolu stantlardan, sürücüden veya duraktaki bilet makinesinden satın alabilirsiniz.
  • Rota ; Havaalanı – Piazzale Roma (Venedik)

ACTV Otobüsü (Aerobus – NO ; 5)

Venedik havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir
ACTV Otobüsü – kaynak ; flickr / Magro Kr

ACTV, Venedik ve anakaraya hizmet veren düzenli halk otobüsü hatlarından biridir. Bu otobüs, güzergah boyunca bazı yerel duraklarda durur, ancak yine de Piazzale Roma’ya varmak yaklaşık 25-30 dakika sürer.

Servis sabah 4:00 ile 01:00 saatleri arasında çalışır, bu, özel deniz taksileri ve Alilaguna deniz otobüsü olmadığında sabah erken veya geç gelenler için harika bir seçenektir.

Bu otobüs hattının ek kolaylıklarından ve değerlerinden biri de, Piazzale Roma’ya vardığınızda, ek bir vaporetto bileti satın almanıza gerek kalmadan Büyük Kanal’daki vaporettoya atlamanızı sağlayacak Aerobus + Nave biletini satın alabilmenizdir.

ACTV otobüsü biletleri, havalimanındaki varış alanlarındaki toplu taşıma penceresinden satın alınabilir. ACTV otobüs durağı, havaalanı terminalinin hemen önündeki kaldırımdadır. Biletinizi otobüste otomatik bilet okuyucuda doğrulamanız gerektiğini unutmayın.

  • Bilet fiyatı ; Tek yön 9€, gidiş dönüş 17€, 6 yaş altındaki çocuklar ücretsiz
  • Süre ; 25-30 dakika
  • Çalışma saatleri ; 04:00-01:00 arası her 15 dakikada bir.
  • Rota ; Havaalanı – Tessera – Orlanda – Campalto Geçidi – Sabbadino – San Giuliano – Piazzale Roma (Venedik)

NOT ; İki otobüs hem fiyat ve merkeze ulaşım süresi hem de konfor bakımından hemen hemen aynı. Ancak birden fazla bagajınız veya el çantanız varsa, birinci seçenek olan ATVO otobüsünü tercih edin derim. Çünkü ikinci seçenek olan ACTV otobüsünün altında bagaj yeri bulunmuyor. Çantalarınızı ve bavullarınızı yanınıza almanız gerekiyor.Booking.com

2.Venedik Havaalanı Deniz Otobüsü (Alilaguna Waterbus)

Alilaguna deniz otobüsü, Venedik
Alilaguna deniz otobüsü – kaynak ; flickr / Rebecca Siegel

Alilaguna deniz otobüsü, Büyük Kanal ve Anakara (Lido’da), kruvaziyer limanı (Maritimma) ve Venedik Havaalanı’ndaki duraklar arasında üç güzergah boyunca hizmet vermektedir ve Venedik havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en çok tercih edilen ve en eğlenceli yollardan biridir. Ancak yolculuk sürenizin kara otobüslerine nazaran daha uzun süreceğini de unutmayın.

Venedik’te nereye gittiğinize bağlı olarak, Alilaguna deniz otobüsü Venedik merkezine transfer için en yavaş seçeneklerden biridir. Yolculuk yaklaşık 1 saat 22 dakika sürmektedir.

Eğer Venedik’i yüksek sezonda ziyaret ediyorsanız bu deniz otobüslerinin çok çabuk dolabileceğini unutmayın. Bu yüzden ya deniz otobüsü biletlerinizi online olarak satın alın, ya da deniz otobüslerine mutlaka alternatifinizin olsun.

Deniz otobüsü Alilaguna (veya deniz taksisi), havalimanından çok uzakta olmayan iskeleden hareket etmektedir. Terminal binasını Venedik’e bağlayan iki hat var – mavi ve kırmızı. Mavi hat tüm yıl boyunca, kırmızı hat ise sadece Nisan’dan Ekim’e kadar çalışır.

Biletler, havalimanındaki Alilaguna bilet gişesinden, iskeledeki bilet gişesinden veya internet üzerinden satın alınabilir.
NOT ; Venedik gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerinin tam kalbi konumunda olan San Marco Meydanı’na direkt olarak Alilaguna deniz otobüsleriyle gidebiliyorsunuz. Bu yüzden otobüslerle Venedik’in girişine kadar gidip, oradan San Marco’ya gitmek için deniz otobüsü veya taksiye binmek yerine bu deniz otobüsleri çok daha mantıklı ve ideal bir seçenektir.

Son olarak, havaalanı ile bu deniz otobüsünün kalktığı limana ortalama 10 dakika yürümeniz gerektiğini de unutmayın.

  • Marco Polo Havalimanı’ndan Venedik’in tarihi merkezine Alilaguna bileti ücreti tek yön 17 € ve gidiş dönüş 30 €’dur. 6 yaş altı çocuklar ücretsizdir. Buna bir bavul ve bir kişisel çanta dahildir. Ek bagaj ücreti parça başına 4€. Biletler, geliş alanındaki toplu taşıma masasından, havalimanındaki rıhtımdaki bilet gişesinden veya bitişiğindeki bilet makinelerinden satın alınabilir.

3.Özel Deniz Taksisi

Deniz Taksisi, Venedik
Deniz Taksi – kaynak ; flickr / Dimitris Kamaras

Bir toplu taşıma aracı Alilaguna deniz otobüsü yerine, biraz daha pahalı bir ulaşım yöntemi olan, fakat çok daha kısa sürede Venedik merkezine ulaşabileceğiniz özel deniz taksilerini de tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Bu özel deniz taksileri, Venedik havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en pahalı yöntem olsa da, grup olarak seyahatlerde düşünülebilecek seçeneklerden bir tanesi.

Havaalanından merkeze bu özel deniz taksi ücreti 4 kişiye kadar 120€. 4 kişiden fazla her kişi için de ekstra 10€ talep ediliyor. Yani 6 kişi bu özel deniz taksilerini tercih etmeyi planlıyorsanız ödeyeceğiniz ücret 140€ olacaktır. Alilaguna deniz otobüsünün 6 kişiliğinin 90€’dan fazla olduğunu düşünürsek, pek de fena bir seçenek sayılmaz.

Deniz taksileri, sizi potansiyel olarak kanal kenarındaki bir otele mümkün olduğunca yaklaştırmanın rahatlığını sunar. Bu yüzden, Venedik’te nerede kalınır ? sorusuna henüz cevap bulamadıysanız, kanal kenarındaki otellerden birinde konaklamayı da düşünebilirsiniz. Deniz taksilerini tercih etmeseniz bile havaalanından otelinize en kolay ulaşım için kanal kenarındaki otellere mutlaka göz atın derim.

Venedik’e özel deniz taksisi ile gelirken, şehre yaklaştığınızda Venedik’in heyecan verici manzarasını da seyredebilirsiniz. Bu deniz taksileriyle havaalanından Venedik’e varmak yaklaşık 30 dakika sürer.

Özel bir deniz taksisi rezervasyonu yapmak için, bagaj tesliminden çıktıktan hemen sonra havalimanının geliş alanındaki su taksisi bilet masasından bir fiş satın almalısınız.

Ayrıca Consorzio Motoscafi’den önceden bilet satın alabilirsiniz. Her iki durumda da kuponunuzu taksi iskelesindeki görevliye ibraz etmeniz gerekecektir. Havaalanından çıktığınızda, taksi iskelesini bulmak için tekne iskelelerine giden işaretleri takip edin.

4.Taksi

Taksiler de havaalanından merkeze ulaşım için düşünülebilecek seçenekler arasındadır.

Havaalanı şehir merkezi arası yolculuk taksilerle ortalama 30 dakika sürmektedir ve taksi ücreti de 70€’dur (4 kişilik). Havaalanı gelen yolcu salonundan çıktıktan sonra kaldırım boyunca çok sayıda taksi bulabilirsiniz.

Treviso Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Treviso Havaalanı, Venedik
Treviso Havaalanı – kaynak ; flickr / A-Currell

Avrupa’nın diğer şehirlerinden Ryanair ve Wizz Air gibi bütçe dostu havayolu firmalarıyla Venedik’e gidiyorsanız Treviso Havaalanı’na gidebileceğinizi de unutmayın.

Atvo Otobüsleri (Brusitti olarak da bilinir)

ATVO, Treviso Havalimanı’nı Venedik şehir merkezine bağlayan günlük otobüsler sağlamaktadır. Bu otobüs, ikisi Mestre’de, biri Venezia Santa Lucia tren istasyonunda ve son olarak Piazzale Roma’da olmak üzere birkaç durakta durur.

Mestre istasyonuna bu otobüslerle 50 dakikada, Piazzale Roma’ya ise 1 saat 10 dakikada gidebilirsiniz.

Treviso Havalimanı’nda biletinizi bir ATVO bilet makinesinden veya ATVO kontuarından tek yön 13€ veya gidiş dönüş 24 € karşılığında satın alabilirsiniz.

Barzi Otobüsleri

Bu otobüslerle Mestre’ye ortalama 40 dakikada gidebiliyorsunuz. Bu otobüsün bilet fiyatı da tıpkı ATVO otobüsü gibi tek yön 13€, gidiş dönüş 24€’dur.

Barzi otobüsleri, Mestre Tren İstasyonu’nun tam karşısında bulunan Plaza Hotel’in yanında duruyor.

Piazzale Roma’ya ise bu otobüslerle ATVO’ya göre daha erken ulaşabilirsiniz.

Venedik Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Venedik, italya

Piazzale Roma adı verilen yer, Venedik’in girişidir ve çoğu otobüsün durduğu yer tam olarak burasıdır. Her iki havaalanından buraya otobüsler veya taksilerle ulaşabilirsiniz. Ancak buradan San Marco Meydanı‘na yürüyerek gitmek pek kolay değil, bu yüzden ya deniz otobüsleri ya da taksileri kullanmanız gerektiğini unutmayın. Tabii konaklayacağınız otel bu meydan yakınlarında değilse.

Venedik’te konaklayacağınız oteli şehir merkezine yakın bir yerde tercih ettiyseniz, havaalanından San Marco Meydanı’na gitmeniz gerekiyor. Çünkü şehrin tam kalbi burası. Zaten Venedik’te 1-2 gün konaklamayı planlıyorsanız, kalabileceğiniz en iyi yer de burası.

Marco Polo havaalanından merkeze otobüsle ulaşım 9€ iken deniz otobüsü 17€. Eğer aradaki 8€ fark sizin için çok önemli değilse mutlaka deniz otobüslerini tercih edin derim. Çünkü deniz otobüsleri hem daha farklı bir deneyim hem de şehre yaklaştığınızda muhteşem bir manzara sunmaktadır.

Venedik Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en çok tercih edilen yöntemler bunlar olsa da, VIP konforunda hizmet veren tur firmalarının ve hemen her 4-5 yıldızlı otelin ücretsiz ve ücretli havaalanı servisi olduğunu da unutmayın. Bu yüzden, konaklayacağınız otelin servisi olup olmadığını mutlaka önceden kontrol edin.Booking.com

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR