Ana SayfaİtalyaVenedik Gezi RehberiBurano Adası'nda Gezilecek Yerler Ve Detaylı Gezi Rehberi

Burano Adası’nda Gezilecek Yerler Ve Detaylı Gezi Rehberi

Venedik'in en renkli adalarından biri olan Burano Adası, şehir merkezinden vapurlarla 45 dakikalık bir uzaklıkta yer alıyor. Dantelleri ve rengarenk tarihi evleriyle ünlü olan ada, çok sayıda gezip görülecek yerleriyle de adından söz ettiriyor. Burano'da ayrıca birçok hediyelik eşya dükkanı, restoran ve otel de bulabilirsiniz. Venedik'in yoğun turist trafiğine hakim San Marco Meydanı etrafında konaklamak yerine, biraz daha uygun fiyatlı tesislere ev sahipliği yapan Burano'da konaklamayı da düşünebilirsiniz.

Venedik’ten günübirlik turlar ile rahatlıkla gidip gelebileceğiniz küçük adalardan biri olan Burano Adası”, biraz daha az turist trafiğine sahip olsa da Venedik’in en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Kuzey Venedik Lagünü’nde parlak renkli evleri ve el yapımı dantelleriyle ünlü pitoresk bir ada olan Burano, Venedik’te en çok fotoğraflanan yerlerden biri olmasının yanı sıra, kolay ulaşılabilir bir konumda olmasıyla öne çıkıyor.

Burano Adası’nda gezip görülecek birbirinden güzel yerler bulunduğu gibi, yapılacak da birçok aktiviteyi bulabiliyorsunuz. Bu yüzden ada, dolu dolu bir gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz bir yer. Ayrıca Venedik’te romantik bir hafta sonu tatili için Burano Adası’nda konaklamayı da düşünebilirsiniz. Birkaç konaklama birimine ev sahipliği yapan adada kalacak olursanız, çok daha sakin bir Venedik tatili yapabilirsiniz, çünkü ada Venedik’in kalbine nazaran daha az turist trafiğine sahip.

Powered by GetYourGuide

Burano Adası Hakkında Bilgiler

Burano Adası kanallarıVenedik Lagünü, Adriyatik Denizi’nde bulunan, 70’in üzerinde ada ve düzinelerce küçük adacıktan oluşan geniş bir koy. Her biri kültür ve karakter açısından farklı olan bu ada ve adacıklar arasında, koyun kuzeyinde, göz kamaştırıcı, gökkuşağı renginde bir balıkçı kasabası olan Burano Adası yer alıyor. Deniz taksileri veya feribotlar ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu adada görülecek birbirinden güzel tarihi yapılar, turistik cazibe merkezleri ve renkli evler bulunuyor.

Burano, daha spesifik olarak, birbirine bağlı dört adadan oluşan bir takımada. Burada yaşayan balıkçılar evlerini iki farklı nedenden dolayı canlı tonlarda boyarlarmış ; bunlardan birincisi mülklerini komşularının mallarında ayırmak ve ikincisi ise evlerini açık denizden görebilmek.

Fotoğraf severlerin cenneti olan Burano Adası, daha çok sunduğu eşsiz manzarası, hediyelik eşya dükkanları ve kültürüyle öne çıkan bir cazibe merkezi olsa da, Venedik’in yoğun turist trafiğinden ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyen turistlerin de mutlaka gezilecek yerler listesine eklediği bir yer.

Burano, ıssız bir ada değil. Fakat yüksek sezonda Venedik’i ziyaret ediyorsanız, bölgedeki en az turist trafiğine sahip olan yerin bu ada olduğunu söyleyebilirim. Özellikle akşam saatlerinde, günübirlik turlar ile Burano’yu ziyaret eden turistler Venedik’in merkezine döndüklerinde ada çok daha sessiz ve sakin oluyor. Bu yüzden çift olarak Venedik’i ziyaret ediyorsanız veya yeteri kadar zamanınız ve bütçeniz varsa, bu adada konaklamayı da düşünebilirsiniz.

Burano Adası Tarihi

Venedik İtalyaBurano’da Roma dönemine ait antik kalıntıları bulunmuş olsa da, adaya ilk yerleşimin 6.yüzyılda yapıldığı söyleniyor. Anakaradaki düşman işgalcilerinden kaçıp adaya yerleşen halk o günden günümüze balıkçılık yapmaya devam ediyor.

Komşu ada Torcello, siyasi ve stratejik olarak daha önemli olmasına rağmen terk edilmiş ve Burano, dantellerine olan yoğun talep nedeniyle 16. yüzyılda öne çıkmış.

Burano’daki kadınlar her zaman danteller ile uğraşmış olsa da 18. yüzyılda bu dantel yapımı bir hayli azalmış. Ancak 19. yüzyılda yeniden canlanan dantel yapımı günümüzde de devam ediyor. Günümüzde, adada çok az sayıda dantel yapan kadın kaldığı söyleniyor.

Burano Adası VenedikBugün, Burano hâlâ yaklaşık 2.000 tam zamanlı sakiniyle sakin bir köydür ve ana endüstrisi turizmdir. Venedik’ten dantel satın almaya, renkli ve pitoresk kanalları fotoğraflamaya gelen günübirlik turistler ile dolu olan ada ayrıca Venedik gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken en popüler cazibe merkezlerinden bir tanesi.

Burano Adası’nda Gezilecek Yerler

Venedik’ten 45 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabileceğiniz Burano Adası’nda gezip görülecek turistik yerler daha çok tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu adada yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleri de bulabilirsiniz.

Adada gezilecek belli başlı cazibe merkezleri ise ;

1.Casa Bepi

Casa Bepi
Casa Bepi – Foto kaynak ; flickr / silvia sala

Burano Adası’nın en ünlü yerlerinden biri olan Casa Bepi, geniş renk ve geometrik şekil yelpazesiyle dikkat çekiyor. Burano’nun tüm evleri renkli, ancak Casa Bepi aralarında belki de en renkli olanı.

Bepi, evinin önünde beyaz bir çarşaf üzerine film gösterimi yaparak sinema geleneğini yaşatan ünlü isimlerdenmiş. Film göstermediği zamanlarda evi boyamakla meşgul olur ve sürekli yeni desenler, şekiller ve fikirler denermiş.

Casa Bepi’nin cephesi 2002’de Bepi öldükten sonra olduğu gibi bırakılmış ve günümüze kadar değişmeden gelebilmiş. Bugün adanın en renkli bu evine, ada meydanından kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

2.Burano Eğik Kule (San Martino Kilisesi)

Burano Adası Gezilecek Yerler Blog
Burano Eğik Kule kaynak ; flickr / john-hickey-fry

Pisa Kulesi kadar olmasa da eğik bir kule olan San Martino Kilisesi, 16. yüzyıldan kalma ve eğik olmasının yanı sıra, iç mekan süslemeleriyle de dikkat çekiyor. Ayrıca kilisenin hemen yanındaki Oratorio di San Barbara şapelini görmeyi de unutmayın.

3.Baldassare Galuppi Heykeli

Baldassare Galuppi Heykeli
Baldassare Galuppi Heykeli – kaynak ; flickr / Pattie

Burano’nun en ünlü sakini 18. yüzyıl bestecisi Baldassare Galuppi idi ve heykeli günümüzde adanın meydanında görülebiliyor.

Hem İtalyan hem de Ortodoks dünyasında tanınan sanatçının heykelinin bulunduğu yer ise, adada en fazla restoran, cafe ve hediyelik eşya dükkanlarını bulabileceğiniz yer.

4.Love viewing bridge

Love viewing bridge
Love viewing bridge – kaynak ; flickr / Bruno Cordioli

Burona Adası’nın birçok köprüsü bulunuyor ve bu köprüler adadaki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerler olması bakımından turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler oluyor.

Sıra sıra dizilmiş rengarenk evler ve küçük balıkçı tekneleriyle dolu iki kanalı bağlayan Love viewing bridge adlı köprü ise, adanın en turistik yeri. Ayrıca Burano Adası’ndaki en iyi fotoğrafları çekebileceğiniz yerlerden biri.

5.Torcello

Torcello
Torcello

Torcello yine Venedik Lagünü’nde bulunan küçük bir ada, ancak Burano Adası’yla birlikte görülecek yerler arasında.

Burano’dan kısa bir tekne yolculuğu ile gidebileceğiniz bu adada kalan tek şey ise, Santa Maria Assunta Katedrali, Santa Fosca kilisesi, bir saray ve bir restoran. Ancak yine de görülmeye değer bir manzaraya sahip diyebiliriz. Ayrıca Burano’dan Torcello’ya tekne yolculuğu yaklaşık 10 dakika sürüyor. Burada yapılacak en güzel şey ise, katedralin kulesine çıkıp Burano’nun ve Venedik’in muhteşem manzarasını seyretmek.

Burano Adası’na Nasıl Gidilir ?

Adadaki renkli evler
Burano Adası – Foto Kaynak ; flickr / Kevin Poh

Burano Adası’na en kolay su taksileriyle ulaşabilirsiniz. Ancak yaklaşık 40 dakika süren yolculuk için ciddi anlamda pahalı bir ücret ödeyebiliyorsunuz. Bu yüzden halka açık bir su otobüsü olan 12 nolu Vaporetto ile adaya çok daha uygun bir ücrete gidebilirsiniz. Bu 12 nolu Vaporetto’ları San Marco Meydanı yakınlarında bulabilirsiniz.

Vapurlarla Burano’ya gitmek 7,50€ iken özel su taksileriyle Burano’ya gitmek yaklaşık 130-140€’dur.

Burano Adası’ndan sonra hala zamanınız kalırsa, üfleme cam sanatıyla ünlü Murano Adası‘na göz atmayı da düşünebilirsiniz.

Burano Adası’nda Ne Yenir ?

Venedik te Ne Yenir ?
Venedik’te Ne Yenir ?

Çevredeki lagünden ve Adriyatik Denizi’nden taze yakalanmış balıklar, tereyağında pişirilen morina veya mürekkebiyle hazırlanan mürekkepbalığı gibi yerel lezzetler Burano’nun olmazsa olmazları arasındadır.

Deniz ürünleriyle aranız iyi değilse, aslen Venedik’ten gelen polentayı deneyin derim.

Turistlere hitap eden çoğu yerde olduğu gibi, kaliteli yemekleri olan yerel restoranlar bulmak zor olabilir. Trattoria da Primo e Paolo adlı mekan, ana meydandan sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde en iyi deniz ürünlerinden bazılarını sunarken, Trattoria a Gatto Nero, 1965’ten beri bir Burano efsanesi olmuştur. Eğer Burano Adası’nda bir şeyler yemeyi planlıyorsanız bu iki mekandan birine gidin deriz.

Venedik İtalya

Burano Adası’nda Konaklama

Burano Adası’nda gezilecek yerler, günübirlik geziler ile çok kolay bir şekilde keşfedilebiliyor. Fakat yeteri kadar zamanınız varsa veya çift olarak Venedik’i ziyaret ediyorsanız adada konaklamayı da düşünebilirsiniz.

Venedik’te nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olan Burano Adası, Venedik merkezine nazaran daha sakin bir konaklama deneyimi sunar. Ayrıca Venedik’teki turistik çekim merkezlerine kısa sürede vapurlarla gidebiliyorsunuz.Booking.com

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR