Ana SayfaİtalyaVenedik Gezi RehberiVenedik'te Nerede Kalınır ? | En Güzel 9 Semt Ve Oteller

Venedik’te Nerede Kalınır ? | En Güzel 9 Semt Ve Oteller

Su üzerine kurulmuş eski bir Cumhuriyet olan Venedik, İtalya’nın en sevilen ve en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olmaya devam ediyor. Kültürel yapısının yanı sıra, tarihi, mimarisi ve birbirinden değerli sanat eserleriyle eşsiz bir deneyim sunan bu şehir, romantik bir balayı tatili için de tercih ediliyor. Romantik kanal gezintileriyle tanıdığımız Venedik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek birçok farklı semtten bahsedebiliriz. Hangi bölgede konaklayacağınız, şehri kiminle ziyaret ettiğinize, bütçenize ve gezilecek yerlere ne kadar yakın olmak istediğinize göre değişebilir.

Venedik’in kalbi San Marco. Eğer her şeye yakın olmak istiyor ve şehri kısa sürede çabucak keşfetmek istiyorsanız konaklayabileceğiniz en iyi yer şüphesiz burası. Ancak en az San Marco kadar popüler olan ve turistik yerlere de kolay bir ulaşım ağı sunan bazı bölgeler de var. Bu yüzden şehrin en pahalı bölgesi olan San Marco’da konaklamaya karar vermeden önce, şehrin diğer ilgi çekici semtlerine de göz atın deriz.

Venedik’te yeteri kadar zamanınız varsa, Murano ve Burano gibi şehrin en sevilen adalarında da konaklamayı düşünebilirsiniz. Bu adalarda çok fazla otel seçeneği olmasa da, birkaç butik otel bulabilirsiniz. Murano ve Burano adası Venedik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en romantik bölgeler olarak da biliniyor.

Venedik’te Nerede Kalınır ? – En İyi ve En Güzel Semtler / Popüler Otel Tavsiyeleri

Venedik, italya

Venedik’in semtlerinden kısa kısa bahsedecek olursak ;

SAN MARCO ; Venedik’te gezilecek yerler arasında olan en popüler cazibe merkezleri burada. Şehrin en merkezi ve en iyi bölgesi, pahalı fakat birçok otel seçeneğine sahip ⇒ Hotel Dei Dragomanni – 4 yıldız

CANNAREGİO ; Venedik pahalı olabilir, fakat Cannaregio gibi daha ekonomik bölgeler de var. Burası, turistik yerlere çok uzak olmamakla beraber, en ekonomik otelleri bulabileceğiniz yer ⇒ Ca’ Bonfadini Historic Experience – 5 Yıldız – EN ROMANTİK BALAYI OTELİ

DORSODURO ; San Marco’da bütçenize uygun bir otel bulamazsanız, gece hayatıyla da dikkat çeken Dorsoduro’ya mutlaka göz atın. Bu bölge de, önemli turistik noktalara yakın merkezi bir yer ⇒ Hotel Tiziano – 3 yıldız

SAN POLO & SANTA CROCE ; Turistlerden uzak, fakat turistik yerlere yakın bir yerde olmak istiyorsanız, bu bölge size göre olabilir. Daha çok çocuklu aileler tarafından tercih edilse de, çiftler için de kalınacak mükemmel bir bölge ⇒ Bianca Cappello House – 3 yıldız

CASTELLO ; Turistler yerine yerel halk ile iç içe olmak istiyorsanız, burası konaklamak isteyeceğiniz semt olabilir. Şehir merkezine nazaran daha uygun otelleri ve daireleri burada bulabilirsiniz ⇒ Hotel Liassidi Palace – 4 Yıldız

GİUDECCA ; Venedik’in tıpkı Burano ve Murano Adası gibi bir ada yerleşimi olan Giudecca, Venediklilerin nasıl yaşadığını görebileceğiniz en iyi yer. Ucuz konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyor ⇒ Youatmolino Canal View Apartment (Daire)

LİDO Dİ VENEZİA; Venedik’te denize girmeyi planlıyorsanız, şehrin en iyi plajına sahip, merkeze nazaran daha sessiz ve sakin olan Lido Di Venezia adasında konaklamayı düşünebilirsiniz.

1.San Marco

(Tam merkez, pahalı, turistik yerlere en yakın)

Venedik te nerede konaklanır
San Marco – kaynak ; flickr / dolf_van_der_haven

Venedik’in en ünlü meydanı olan San Marco Meydanı‘na ev sahipliği yapan bu bölgede, oteller, restoranlar, kafeler ve barlar şehrin geneline göre biraz daha pahalı olabiliyor. Ayrıca bölge, şehirdeki en yoğun turist trafiğine sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Kalabalık bölgelerle aranız iyiyse ve bütçenize uygun bir tesisi bulabilirseniz, San Marco sizin için en ideal kalınacak yer olabilir. Çünkü bu bölgede konaklayarak dilediğiniz hemen her yere yürüyerek (Adalar hariç) gidebilirsiniz. Bunun yanında, şehirdeki en fazla hediyelik eşya dükkanını bulabileceğiniz yer de burası.

Şehrin o ünlü deniz taksilerine ve gondollarına rahatlıkla ulaşabileceğiniz yer de burası. Ayrıca sık sık hareket eden toplu taşıma araçlarıyla Murano, Burano veya Guidecca gibi adalara da kolaylıkla buradan ulaşabilirsiniz.

Venedik’te 1-2 gün gibi kısa bir süre konaklamayı planlıyorsanız, San Marco aradığınız yer olabilir. Çünkü şehri en çabuk keşfedebileceğiniz, şehir turuna başlayabileceğiniz en iyi yer burası.

BURADA KALIN, EĞER;

 • Tüm ikonik yerlere çok yakın mesafede, şehrin ana tarihi bölgesinde olmak istiyorsanız
 • Büyük Kanal ve vaporetto duraklarına kolay erişim sağlamak istiyorsanız
 • San Marco Meydanı ve Bazilikası, Dükler Sarayı ve Çan Kulesi gibi en önemli cazibe merkezlerine taş atımı uzaklıkta olmak istiyorsanız
 • Turist kalabalığıyla aranız iyiyse
 • Lüks restoran, cafe ve barlarda yiyip içebilecek bir bütçeniz varsa
 • Şehrin en iyi ve en lüks otellerinde konaklamak istiyorsanız

BURADA KALMAYIN, EĞER ;

 • Şehrin en pahalı bölgesinde olmak istemiyorsanız
 • Ekonomik otel, restoran, kafe veya bar seçeneğim olsun diyorsanız
 • Turist trafiğinden az da olsa uzak olmak istiyorsanız

SAN MARCO’DA GEZİLECEK YERLER

San Marco Meydanı bu bölgenin tam kalbinin attığı yer. Burada San Marco Bazilikası, Dükler Sarayı, Ahlar Köprüsü, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Acqua Alta, Büyük Kanal ve St Mark Saat Kulesi’ni görebilirsiniz. Ayrıca Rialto Köprüsü ve Accademia Galerisi gibi diğer önemli turistik noktalara da buradan yürüyerek gidebilirsiniz.

En Popüler San Marco Otelleri

Baglioni Hotel Luna
Baglioni Hotel Luna

Not ; Fiyatların yüksek sezonda biraz daha pahalı olabileceğini unutmayın.

2.Cannaregio

Cannaregio, Venedik
Cannaregio – kaynak ; flickr / dvdbramhall

Kesinlikle Venedik’in en romantik bölgesi olan Cannaregio, San Marco bölgesinden sadece 15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor, fakat çok daha sessiz ve sakin. Ayrıca Venedik’in en ucuz ve en ideal otellerini ve diğer konaklama birimlerini burada bulabiliyorsunuz.

Şehrin büyüleyici geleneksel bölgesi olan Cannaregio, turistten çok Venedikliyi görebileceğiniz semtlerden biri.

Cannaregio ayrıca Venedik’in Yahudi gettosuna da ev sahipliği yapıyor ve otelinizi burada seçseniz de seçmeseniz de kesinlikle ziyaret etmeye değer bir yer. Geceleri için de plan yapıyorsanız, Cannaregio’da birçok bar, pub ve eğlence mekanı bulabilirsiniz.

Şehirdeki tren istasyonu da bu bölgede bulunuyor, buradaki vapurlarla da dilediğiniz herhangi bir yere çok kısa sürede gidebiliyorsunuz.

Cannaregio’da dolaşmak, kafelere ve hediyelik eşya dükkanlarına girip çıkmak, bir içki ile rahatlamak bir zevk. Bölgede yapılacak çok şey var ve en önemli yerlerden biri Venedik Gettosu’nda bulunan Yahudi Müzesi.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehrin kalbine ve turistik yerlere yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız
 • San Marco’ya nazaran çok daha ekonomik otelleri bulabileceğiniz bir yer arıyorsanız
 • Romantik bir Venedik gezisi planlıyorsanız
 • Venedik sakinlerinin üçte birinden fazlasına ev sahipliği yapan, yerel hayatı en iyi deneyimleyebileceğiniz bir bölgede konaklamak istiyorsanız
 • Uygun fiyatlı restoran, cafe ve barlara yakın olmak istiyorsanız

GÖRÜLECEK TURİSTİK YERLER

Öncelikle bu bölgedeki otellerin San Marco bölgesine ve bu bölgedeki en önemli turistik noktalara ortalama 15-20 dakika yürüme mesafesinde olduğunu unutmayın. Yani bu bölgede konaklayarak San Marco Meydanı, Dükler Sarayı ve Ahlar Köprüsü gibi cazibe merkezlerine yakın olabilirsiniz. Ayrıca Ca’ d’Oro, Church of Santa Maria dei Miracoli, Church of Madonna dell’Orto ve Yahudi Müzesi de burada bulunuyor.

Popüler Cannaregio Otelleri

Ca'Bonfadini Historic Experience Hotel
Ca’Bonfadini Historic Experience Hotel

3.Dorsoduro

Venedikte nerede kalınır
Dorsoduro – Kaynak ; flickr / stephenrwalli

Canlı barlar, mükemmel yemek mekanları ve çeşitli gece hayatı sahneleriyle adından söz ettiren Dorsoduro, Venedik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler ve en iyi konumlu bölgelerden bir tanesi.

Bölge, daha çok gece hayatına yakınlığıyla ilgi görüyor, ancak gece hayatı için planınız yoksa bile bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz. Çünkü bu bölge, hem San Marco bölgesine hem de şehrin geri kalanına çok iyi bağlantılara sahip ve oldukça yakın.

Otel fiyatları, San Marco’ya nazaran daha uygun olsa da Cannaregio’ya nazaran biraz daha pahalı.

Yerel bir havaya hakim olan Dorsoduro bölgesi, çok sayıda yapılacak aktiviteler ve görülecek yerlerin yanı sıra, Ca’ Foscari Üniversitesi’nin öğrenci nüfusuna hizmet veren çok sayıda uygun fiyatlı restoran, kafe ve bara ev sahipliği yapıyor.

San Marco Meydanı’na ve Venedik’in merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan bu popüler bölge, San Polo ile sınır komşusu. Aynı zamanda şehirdeki en yüksek arazi alanı, böylece harika manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz. Şehrin en önemli iki sanat müzesi olan Guggenheim ve dell’Accademia da burada bulunuyor.

Dorsoduro, uzun süredir sanatçıların, müzisyenlerin ve öğrencilerin ilgisini çeken sanatsal bir alan olmaya devam ediyor. Bu yüzden bütçeli bir öğle veya akşam yemeği için plan yapıyorsanız, Dorsoduro’da konaklamasanız dahi buradaki restoranlar ve cafeler için bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Venedik’te öğrencilerin tercih ettiği restoranlara, barlara ve cafelere yakın olmak istiyorsanız
 • San Marco Meydanı’na yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız
 • Şık ve lüks otelleri, daha ekonomik fiyatlara bulmak istiyorsanız
 • Gece hayatı için planınız varsa
 • Venedik’in en ünlü galerisi olan Accademia’ya çok yakın olayım diyorsanız

En İyi ve En İdeal Dorsoduro Otel Tavsiyeleri

Hotel Moresco Venedik
Hotel Moresco

4.Castello

Castello Venedik
Castello – kaynak ; flickr / Henrik Berger Jørgensen

Castello, hem San Marco hem de Cannaregio ile sınır komşusu, bu da Castello’yu Venedik’te kalınacak en iyi bölge yapıyor.

Hem şehir merkezinin hem de Cannaregio’nun olanaklarından yararlanabileceğiniz bu popüler semt, Venedik’te gezilecek yerler arasında popüler olan birçok çekim merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Castello bölgesi, San Marco Meydanı’nın hemen doğusunda yer alır ve çok sayıda lüks otele ev sahipliği yapar.

Castello, Venedik’i sonuna kadar keşfetmek isteyen herkes için harika bir yer. Ayrıca Burano ve Murano Adası gibi yerlere bu bölgeden düzenli aralıklarla feribotlarda var.

Santi Giovanni e Paolo Bazilikası ve San Zaccaria Kilisesi‘ne de ev sahipliği yapan bölge, her bütçeye ve zevke uygun bir oteli bulabileceğiniz semtlerden.

Turistlerden çok yerel halkın zaman geçirdiği bir yer olan Castello’da, ziyaret edilecek çok fazla kayda değer şeyiniz olmasa da, tüm mahalle küçük, yerel kiliseler ve küçük meydanlarla dolu, hepsi de hoş ve otantik bir atmosfer sunuyor. Ama burada sıkılmayacağınızdan emin olabilirsiniz, çünkü etrafınız birçok harika restoran, pub, kafe ve barla çevrili olacak. Ayrıca Venedik’in kalbinin attığı yer olan San Marco’ya kısa bir sürede yürüyerek gidebileceksiniz.

Popüler Castello Otel Tavsiyeleri

Venedikte nerede kalınır
Hotel Danieli, a Luxury Collection Hotel

5.San Polo & Santa Croce

Venedikte nerede konaklanır
San Polo – kaynak ; flickr / Roger Smith

Merkezi bir konumda bulunan San Polo ve Santa Croce, Venedik’te nerede kalınır ? sorusuna en iyi cevaplardan biri. Merkezi konumu sayesinde birçok cazibe merkezine yürüme mesafesinde olan bu bölgeler, Venedik’in en az turistik noktaları olduğundan dolayı, şehirdeki en sakin yerler.

San Polo, Piazzale Roma otogarı (ve ana vapur durağı) ve ana liman gibi Venedik’in bazı önemli ulaşım merkezlerini kapsar. Venedik’in diğer bölgelerine de çok iyi bağlantılara sahip.

Santa Croce, Venedik’in merkezine kolay bir yürüyüş mesafesinden ödün vermemekle birlikte, bütçeli gezginler için çok uygundur. San Polo, aksiyona daha yakın ve 7. yüzyıldan beri faaliyet gösteren sokak yemekleri, meyve-sebze ve kumaş tezgahlarıyla dolu dolambaçlı sokaklarıyla öne çıkıyor.

Bu bölge aynı zamanda İtalyan Gotik tarzında inşa edilmiş bir 14. yüzyıl katedrali olan etkileyici Santa Maria dei Frari’ye de ev sahipliği yapıyor. Bölgenin kalbi olarak bilinen yer ise, San Polo Meydanı.

Hem tarih dolu hem de huzurlu bölgeler olan San Polo ve Santa Croce komşu olduğundan hangisinde konaklayacağınızın pek bir önemi olmayabilir. Tabii biraz daha hareketli ve merkeze yakın olmak için San Polo’da konaklamayı düşünebilirsiniz.

GÖRÜLECEK TURİSTİK YERLER

Chiesa di San Giacomo dall’Orio, Rialto Köprüsü, San Giacomo di Rialto, Santa Maria Gloriosa dei Frari ve Campo San Polo

San Polo & Santa Croce Otel Tavsiyeleri

H10 Palazzo Canova Venedik
H10 Palazzo Canova

150€ ÜZERİ OTELLER ; 

90€-150€ ARASI OTELLER ;

100€’nun altındaki oteller ;

6.Giudecca

Giudecca Venedik
Giudecca – kaynak ; flickr / erwin__on_vacation

Bazen Dorsoduro’nun bir parçası olarak sayılan Giudecca, Dorsoduro ve San Marco sularının karşısında yer alır ve köprülerle birbirine bağlanan birkaç adadan oluşur. Giudecca, 9. yüzyılda, Venedik’ten sürgün edilen aristokrat isyancılara ev sahipliği yapan bir hapishane adasıymış. Günümüzde ise, Venedik’in en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Sakin atmosferi ve Venedik’in muhteşem manzarasının yanı sıra, bölgede görülmeye değer birkaç tarihi yapı da var. Fakat buranın özelliği, hem turist trafiğinden hem de gürültüden uzak olması. Ayrıca San Marco ve şehrin diğer bölgelerine de buradan ulaşım oldukça kolay.

Venedik’in daha az bilinen bölgelerini keşfetmek isteyen, şehirde 3-4 gün gibi uzun bir süre konaklamayı planlayanların tercih edebileceği bir yer.

Birkaç yerel restoran ve mağazalara da sahip olan Giudecca, şehirdeki uygun fiyatlı otellere ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor.

Popüler Giudecca Otel Tavsiyeleri

Hilton Hotel Molino Stucky Venice
Hilton Hotel Molino Stucky Venice

7.Lido de Venezia

Lido de Venezia
Lido de Venezia – kaynak ; flickr / luca_conti

Lido de Venezia, bir zamanlar Avrupa aristokrasisi ve Hollywood yıldızları için bir sahil inziva yeriymiş ve geçmiş yıllardaki kadar göz alıcı olmasa da, Venedik yakınlarında düzgün bir kumsala sahip tek yer. Bu yüzden de günümüzdeki en popüler Venedik bölgelerinden bir tanesi.

Uzun ince bir ada olan Lido, deniz manzaralı şık cafeleriyle eşsiz bir deneyim sunuyor. Bu adada konaklamasanız dahi, burayı mutlaka gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

Birkaç cam üfleme atölyesine de sahip olan bu ada, yıllık Venedik Film Festivali sayesinde ünlüler ve eğlence sektöründekiler için en iyi seçim. Festival zamanı Venedik’i ziyaret ediyorsanız, mutlaka bu bölgedeki otelleri inceleyin derim.

Lido, plaj odaklı bir yer olduğundan, her köşede deniz ürünleri restoranları var. Biraz daha elit bir kesime hitap ettiğinden otel fiyatları burada biraz pahalı olabiliyor.

Venedik’in hareketli atmosferi, kanalları ve sokaklarıyla gerçek bir tezat oluşturan ada, genel olarak üst düzey gezginlere hitap etse de, birkaç orta bütçeli otelleri de burada bulabilirsiniz, özellikle birkaç ay öncesinden rezervasyon yapmayı planlıyorsanız.

En Popüler Lido de Venezia Otelleri

Hotel Biasutti Venedik
Hotel Biasutti

Venedik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek alternatif bölgeler

Yukarıdaki 7 bölge, Venedik’teki en sevilen ve en çok tercih edilen bölgelerden oluşuyor. Tabii Venedik’te 3-4 gün gibi bir süre konaklamayı planlıyor ve daha farklı konaklama yapabileceğiniz yerler arıyorsanız aşağıdaki alternatif bölgelere de göz atabilirsiniz.Booking.com

8.Burano Adası

Burano Adası Venedik

Avrupa’nın aristokrasisini süsleyen karmaşık dantelleriyle ünlü olan Burano Adası, Murano’ya yaklaşık 50 dakika uzaklıkta (vapurla). Dantel yapımı bu adada hala bir zanaat olarak varlığını sürdürmektedir.

Dantel yapımını izleyebileceğiniz atölyelerin ve Dantel Müzesi’nin yanı sıra Burano Adası, rengarenk balıkçı evleriyle dikkat çeken popüler turistik yerlerden biri. Akşam saatlerinde çok daha sakin bir atmosfere sahip olan bu adada birkaç otel bulabilirsiniz.

9.Murano Adası

Murano Adası

Kanallarla ayrılmış ve köprülerle birbirine bağlanan 7 bölümden oluşan Burano Adası da Venedik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek alternatif yerlerden biri.

Venedik’in hemen kuzeyinde, Venedik Cumhuriyeti’nin bir parçası olarak uzun ve seçkin bir tarihe sahip olan ada, Venedik’in en popüler turistik gezi duraklarından biri. Cam yapma sanatı bu adada oldukça ünlü, bir Cam Müzesi bile var.

Sakin bir konaklama için Murano Adası’nı da düşünebilirsiniz.

En İyi ve En Popüler Venedik Otelleri

Venedik’te yukarıdaki otel önerilerinde aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimi bulamadıysanız, aşağıdaki şehrin en iyi ve en ideal popüler otellerine de göz atabilirsiniz. Aşağıdaki bazı oteller, Venedik’in romantik / balayı otelleri arasında yer aldığından diğer tesislere nazaran biraz daha pahalı. Ancak çok uygun fiyatlara otelleri de aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Hotel Rio

★★ (70€‘dan başlayan fiyatlar – CASTELLO)

Venedik te nerede kalınmalı
Hotel Rio

Venedik’in en ucuz otelleri arasında olmasına rağmen, en iyi ve en modern otellerinden biri olan Hotel Rio, Castello bölgesinde, gezip görülecek yerlere ve San Marco bölgesine oldukça yakın bir konumda yer alıyor.

Odalar küçük olmakla birlikte biraz zarafetle dekore edilmiştir ve otelin 9+ konuk değerlendirme puanı var. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için TIKLAYIN ; Hotel Rio

Rosa Salva Hotel

★★★ (100€‘dan başlayan fiyatlar – SAN MARCO)

Venedikte nerede kalınmalı
Rosal Salva Hotel

Muhteşem bir şekilde dekore edilmiş ve iyi döşenmiş 22 oda sunan zarif, çağdaş bir otel olan Rosa Salva, Venedik’in tam kalbi olarak bilinen San Marco’da yer alıyor. Rosa Salva Hotel’den su otobüsü ile Santa Lucia Tren İstasyonu ile Piazzale Roma’ya kolaylıkla ulaşmak mümkün. Ayrıca şehrin en önemli çekim merkezleri de otele 3-5 dakika yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN ; Rosa Salva

B&B Bloom Settimo Cielo

★★★★ (145€‘dan başlayan fiyatlar – SAN MARCO)

B&B Bloom Settimo Cielo
B&B Bloom Settimo Cielo

13. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veren bu otel, San Marco bölgesinin en ekonomik tesislerinden biri olmasına rağmen, şehirdeki en şık ve en modern otellerden bir tanesi.

En üst katta yer alan rahat, sade bir kütüphane/oturma odası, şehrin muhteşem manzarasına sahip bir çatı terasına açılır. Çarpıcı renk şemaları ve neo-Barok dokunuşlar çok mod bir görünüm sağlar, ancak genel olarak his sessizdir. Altı oda, Venedik için oldukça iyi boyuttadır ve parlak renkler ve Neo-Barok dokunuşlarla ayrı ayrı dekore edilmiştir. Tesisi incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN. ; B&B Bloom Settimo Cielo

Palazzo Morosini Degli Spezieri (DAİRE)

★★★★ (155€‘dan başlayan fiyatlar – SAN POLO)

Venedikte nerede kalmalı
Palazzo Morosini Degli Spezieri

6-7 kişiliğe kadar geniş daireleri olan Palazzo Morosini, daha çok çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor olsa da, çift olarak seyahat edenlerin de göz atabileceği, modern, şık ve oldukça lüks bir tesis.

15. yüzyıldan kalma bir sarayda hizmet veren bu tesis, merkezi konumuyla da dikkat çekiyor. Tesisi incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN ; Palazzo Morosini Degli Spezieri

Palazzo Venart Luxury Hotel

★★★★★ (240€‘dan başlayan fiyatlar – SANTA CROCE)

Palazzo Venart Luxury Hotel Venedik
Palazzo Venart Luxury Hotel

Venedik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en romantik otellerden birini arıyorsanız, bu lüks otele mutlaka göz atın derim. Geniş, ferah ve klasik tasarımlı odalarıyla dikkat çeken tesiste, bazı odalar orijinal duvar veya tavan fresklerine sahip, diğerleri ise harika terrazzo zeminleriyle dikkat çekiyor. Otel, Venedik klasiğinin taze yorumlarını sunan iki Michelin yıldızlı GLAM’a ev sahipliği yapmaktadır. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN ; Palazzo Venart Luxury Hotel

The St Regis Venice

★★★★★ (440€‘dan başlayan fiyatlar – SAN MARCO)

Venedik te nerede kalmalı
The St Regis Venice

Venedik’in en lüks otelleri arasında yer alan St Regis, ultra geniş odaları ve manzaralı restoranıyla öne çıkıyor. Oldukça şık ve modern odalara sahip olan otel, konfor ve yemek konusunda seçici olan gezginlerin tercih edebileceği bir tesis. Ayrıca otel, atmosferi ve sunduğu enfes manzarasıyla romantik bir havaya hakim. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN ; The St Regis Venice

Venedik’te Nerede Kalınır sorunuza hala cevap bulamadınız mı ?

Venedik
Kaynak ; flickr / roberto_trombetta

Venedik’te hâlâ nerede kalacağınıza emin değilseniz, Castello, San Marco veya Cannaregio bölgelerine yoğunlaşabilirsiniz. Bu bölgeler, hem Venedik’te görülecek yerler arasında popüler olan turistik çekim merkezlerine yakın, hem de otel konusunda en fazla seçeneğe sahip bölgeler. Ayrıca bu bölgelerde, hem gece hayatı ve alışveriş hem de yeme içme konusunda birçok farklı seçenek bulabilirsiniz. 3 bölge de birbirine yakın bir konumda bulunduğundan, bütçenize uyan bir oteli bulmanız güzel bir Venedik gezisi için yeterli olabilir.

Venedik’in güney kesiminde yer alan ve Büyük Kanal ile San Polo ve Dorsoduro’dan ayrılan San Marco, ikonik mimari ile çevrili Piazza San Marco’yu bulacağınız şehrin en eski ve en büyük kısmı. Aynı zamanda, bir vaporetto merkezi ve özellikle deniz kıyısındaki gece gündüz kalabalığı ile en yoğun ve en turistik olanıdır.

Doğuda San Marco’ya bitişik, kalbinde Arsenale (tarihi tersane) bulunan Venedik’in en büyük mahallesi Castello. Venedik’in en hareketli bölgesine olan yakınlığına rağmen, Castello’daki yerel yaşamın temposu, kısmen şehrin botanik bahçelerinin varlığı ve küçük, sakin plazaların çoğalmasıyla destekleniyor. Şehrin en önemli kiliselerinden bazıları da burada bulunur.

San Marco’dan Büyük Kanal’ın karşısında ve kuzeyde Santa Croce ve San Polo ile komşu olan Dorsoduro, cazibe merkezlerinin ve otantik yerel yaşamın harika bir karışımına sahip. Büyük sanat galerileri ve sarayların yanı sıra, yemek yemek için mükemmel yerler (mahalle ürünleri pazarının yanı sıra) ve kalabalık öğrenci nüfusu tarafından beslenen canlı gece hayatı vardır.

Venedik
Kaynak ; flickr / cycling_man

Asırlık şeritlerin bir labirenti olan San Polo, yalnızca en küçük mahalle değil, aynı zamanda tarihsel olarak en önemli olanlardan biri. San Marco’nun batısında ve ünlü Rialto Köprüsü üzerinden Büyük Kanal’ın karşısında yer alan San Polo, güzel kiliselerle dolu ve Venedik’in en iyi restoranlarından bazılarına ve hareketli bir ürün pazarına ev sahipliği yapar. Burada, Campo San Polo’nun etrafında kümelenmiş bir avuç dolusu mükemmel mahalle barları var.

Santa Croce, San Polo’yu batıda sınırlar ve otobüs terminaline, yolcu gemisi limanına ve vaporetto merkezine ev sahipliği yapan şehrin en az turistik mahallesidir. Eski tarz, aile tarafından işletilen restoranların (özellikle San Giacomo meydanı çevresinde zengin seçeneklerle) ve uygun fiyatlı konaklama yerlerinin yanı sıra, burada çağdaş sanat ve doğa tarihine odaklanan bir avuç turistik yer var. Ve San Polo’nun gece hayatına kolay bir yürüyüş mesafesindedir.

Venedik

Güzel sinagoglar ve bir Yahudi tarihi müzesi ile tamamlanan hem tren istasyonunu hem de dünyanın ilk Yahudi gettosunu kapsayan Cannaregio, şehrin kuzey kesiminde yer almaktadır. Santa Croce ve San Polo’dan Büyük Kanal’ın karşısındadır ve sırasıyla güney ve doğuda San Marco ve Castello ile sınırlanmıştır. Venediklilerin yoğun olarak yaşadığı bu bölge, mütevazı barları ve restoranları ile en otantik semtlerden biri.

ÖZETLE ;

Venedik

Venedik altı sestieri’den (bölge) oluşur ve kendinizi temel alabileceğiniz birkaç tane daha uzak mahalle vardır. En büyük cazibe merkezleri San Marco sestiere’de yoğunlaşmıştır, ardından Dorsoduro ve Cannaregio gelir.

Venedik harika bir şekilde yürünebilir, ancak Cannaregio’nun kuzey kenarlarından Piazza San Marco’ya gitmek zaman alabilir. Şehrin her yerinde mükemmel Venedik otelleri var, ancak en iyilerinin çoğu en popüler sestieri’de yoğunlaşıyor.

Venedik’in güney kesiminde yer alan ve San Polo ve Dorsoduro’dan Büyük Kanal tarafından ayrılan San Marco, ikonik mimariyle çevrili Piazza San Marco’yu bulacağınız şehrin en eski ve en görkemli kısmıdır. Aynı zamanda, bir vapur merkezi ve özellikle sahil boyunca gece gündüz ziyaretçi kalabalığıyla en işlek ve en turistik yer. Piazza San Marco’dan uzaktaki küçük sokaklar daha sessiz ve keşfetmesi keyifli.

Doğuda San Marco’nun bitişiğinde Venedik’in en büyük mahallesi olan ve merkezinde Arsenale (tarihi tersane) bulunan Castello yer alır. Venedik’in en kalabalık bölgesine olan yakınlığına rağmen, Castello’daki yerel yaşamın temposu, şehrin botanik bahçelerinin varlığı ve küçük, sakin plazaların çoğalmasıyla kısmen desteklenen sakin ve dingindir. Şehrin en önemli kiliselerinden bazıları da burada bulunuyor.

San Marco’dan Büyük Kanal’ın karşısında ve kuzeyde Santa Croce ile San Polo’nun sınırında yer alan Dorsoduro, ana cazibe merkezlerinin ve otantik yerel yaşamın harika bir karışımıdır. Büyük sanat galerileri ve sarayların yanı sıra, büyük öğrenci nüfusu tarafından körüklenen bazı mükemmel yemek mekanları ve canlı gece hayatı vardır.

Venedik

Gayri resmi olarak Dorsoduro sestiere’nin bir parçası, ancak gerçekte, Dorsoduro’nun güneyinde ve San Marco kanalının karşısında ayrı bir ada olan Giudecca, yüzyıllar boyunca bir sürgün ve aristokrat inziva yerinden bir sanayi merkezi ve askeri kışlaya kadar birçok farklı amaç için kullanılmış. Birkaç güzel kilisenin yanı sıra, şehrin mütevazı bir bölgesi ve birçok sanatçının stüdyosuna ev sahipliği yapıyor.

Asırlık şeritlerden oluşan bir labirent olan San Polo, yalnızca en küçük mahalle değil, aynı zamanda tarihi açıdan en önemli mahallelerden biridir. San Marco’nun batısında ve ünlü Rialto Köprüsü üzerinden Büyük Kanal’ın karşısında yer alan San Polo, güzel kiliselerle doludur ve Venedik’in en iyi restoranlarından bazılarının yanı sıra hareketli bir ürün pazarına ev sahipliği yapar. Burada, Campo San Polo’nun etrafında kümelenmiş bir avuç dolusu mükemmel mahalle barları var.

Santa Croce, San Polo ile sınır komşusudur ve şehrin en az turistik mahallesidir, otobüs durağına ve vaporetto merkezine ev sahipliği yapar. Eski usul, aile tarafından işletilen restoranların ve uygun fiyatlı konaklama birimlerinin yanı sıra, burada çağdaş sanat ve doğa tarihine odaklanan birkaç cazibe merkezi var. Ve San Polo’nun gece hayatına kolay bir yürüyüş mesafesindedir.

Hem tren istasyonunu hem de güzel sinagoglar ve Yahudi tarihi müzesi ile dünyanın ilk Yahudi gettosunu kapsayan Cannaregio, şehrin kuzey kesiminde yer almaktadır. Santa Croce ve San Polo’dan Büyük Kanal’ın karşısındadır ve sırasıyla güney ve doğuda San Marco ve Castello ile sınırlanmıştır. Venediklilerin yoğun olarak yaşadığı bu bölge, gösterişten uzak barları ve restoranlarıyla en özgün mahallelerden biridir.

Murano, Venedik’in hemen kuzeyindedir ve Cannaregio’dan kısa bir vapur yolculuğu ile ulaşılabilir. Adanın uzun ve şanlı bir cam yapım tarihi vardır ve Murano cam kreasyonları hala dünyanın en iyileri arasında sayılmaktadır. Aynı zamanda kalmak için şehrin sessiz ve eşsiz bir parçasıdır.

Venedik

Cannaregio’dan vaporetto yolculuğuyla yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan Burano, Venedik lagününün kuzey kesiminde, incelikli dantel işleme konusundaki uzun geleneği ve renkli balıkçı evleriyle ünlü küçük bir adadır.

Uzun, sıska, düz sokakları ve arabaları olan ve Venedik’in geri kalanını tanımlayan kanal labirentleri ve dar, trafiğe kapalı sokaklarla karşılaştırıldığında titreşim açısından bir aykırı olan Lido de Venezia, Venedik’in tam doğusunda yer almaktadır. Castello veya Cannaregio’dan vaporetto ile ulaşılabilen cazibe merkezleri arasında uygun bir kumsal, art deco mimarisi ve bir dizi iyi restoran bulunmaktadır.

Yukarıdaki bölgelerin yanı sıra, Murano ve Burano adası da Venedik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilir. Fakat bu adalar, biraz turistik olduğundan ve otel fiyatlarının San Marco’dan çok ucuz olmamasından dolayı, böylesine bir seçim yapmaya gerek kalmayabilir. Tabii 3-4 gün gibi uzun bir süre Venedik’te konaklamayı planlıyorsanız, bu adaları da inceleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR