Ana Sayfa Avrupa Almanya Münih Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 15 Yer

Münih Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 15 Yer

Dünyadaki en büyük bira festivaline ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Münih, Almanya’nın Hamburg ve Berlin‘e nazaran biraz daha hareketli şehirlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bavyera’nın başkenti olan bu güzel şehirde, birbirinden değerli tarihi yerleri, görkemli barok kiliseleri ve güzel sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müzeleri ile sıkılmadan gezilecek şehirlerden.

Münih’te gezilecek turistik yerlerin büyük bir bölümü genelde, tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehirdeki canlı ve hareketli meydanlar, müzeler ve çok daha fazlasıyla her yaştan turiste göre görülecek yerler bulabilirsiniz.

Münih’te Gezilecek En Güzel Yerler 

Oktoberfest adı verilen bira festivali dışında bu şehri ziyaret ediyorsanız da, Münih’te gece hayatı adına aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Bu şehir canlı ve dinamik yapısıyla, turistlere günün her saatinde farklı imkanlar sunmaktadır.

Aşağıdaki Münih’in en güzel 15 yeri ile, şehirdeki sürenize ve zevkinize göre kendinize özel bir liste çıkarabilirsiniz.

1.Frauenkirche

Frauenkirche
Frauenkirche

Münih’in tarihi yerleri ile gezinize başlayabilirsiniz. Bunlardan en ünlü olanı ise, Frauenkirche adı verilen kilisedir. 15. yüzyıldan kalma bu kilise, Almanya’daki diğer kiliselere nazaran biraz daha farklı bir mimari yapıya sahiptir.

Our Lady’nin Katedral Kilisesi olarak da bilinen Frauenkirche, geç gotik tarzı ile şehirdeki en turistik yapılardan biridir. Rönesans tarzı, 100 metre uzunluğundaki ikiz kuleleri ile, şehrin bazı yerlerinden rahatlıkla kiliseyi görebilirsiniz.

Kilisenin dış mimarisinin olduğu kadar, iç dekorasyon ve eserler de oldukça ilgi çekicidir. Kilisenin içerisinde özellikle görülmesi gereken yerlerden bazıları ise ; bronz figürlü Ludwig İmparatoru’nun mezarı, Barok kırmızı mermerden yapılmış yazı tipi ve Peter Candid’ın Varsayım adlı eseridir.

Kilisenin bir diğer özelliği ise, eşsiz Bavyera Alpleri’nin manzarasını sunuyor olmasıdır. Bu kilisenin kulelerine çıkarak bu muhteşem manzarayı seyredebilir, birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

2.Olimpiyat Parkı

Olimpiyat Parkı
Olimpiyat Parkı

Olimpiyat Parkı, şüphesiz şehirdeki en önemli ve en popüler yerlerden biridir. Kraliyet Bavyera ordusu için bir eğitim alanı olan, 2.7 milyon metrekarelik devasa bir alanı kaplamaktadır.

Oktoberfest’e de ev sahipliği yapan bu park, birbirinden güzel konserlere ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Yani yazın Münih’te ne yapılır ? diyorsanız, güzel bir cevap almak için bu parktaki etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Çatı tırmanışı, zeplinasyon ve sahne arkası turları gibi ailece yapılacak birçok aktiviteyi de bu parkta bulabiliyorsunuz. Bunun yanında, ilginç ve güzel mimari yapısıyla da turistlerin dikkatini çekmektedir. Her yaştan turistin Münih’te görmesi gereken güzel yerlerden bir tanesi.

3.Aziz Michael Kilisesi

Aziz Michael Kilisesi
Aziz Michael Kilisesi

Şehirdeki tarihi kiliselerden bir diğeri ise, Michaelskirche olarak da bilinen Aziz Micheal Kilisesi’dir. Daha çok iç dekorasyonu ve eserleri ile dikkat çeken bu kilise de, Münih’te gezilecek noktalardan bir tanesi.

1597 yılında, Rönesans tarzında tamamlanmış olan bu kilise, Münih’in en eski ve en küçük ibadet yeridir.

Şehirdeki birçok kilisede olduğu gibi bu kilisenin kulesine de çıkarak Bavyera’nın eşsiz bir manzarasını seyredebiliyorsunuz. Kilisenin ışıltılı sunağına göz attığınızdan da emin olun. Bunun dışında kilisedeki şapeller, resimler ve kabartmalar da ilginizi çekebilecek eserlerden.

4.Marienplatz 

Marienplatz 
Marienplatz

Münih’in en güzel meydanı olan Marienplatz, şehrin kalbinin attığı yerdir. Münih’teki turistik yerlerin büyük bir bölümüne oldukça yakın bir konumda bulunan bu meydanda, şehrin eşsiz tarihi yerleri ve yapılarını da görebilirsiniz.

Meydanda, Münih’in en güzel kafelerinden, en lezzetli yemeklerini yapan restoranlarına ve birkaç barı da meydan çevresinde bulabiliyorsunuz. Burası, Almanların buluşma yeri olduğu gibi, şehirdeki turistlerin de dinlenme ve öğle arasını geçirdiği yerlerden biri olarak bilinir.

Meydan, 1158 yılında beri Almanya’nın tarihinde önemli rol oynamış yerlerden. Noel’den 3 hafta önce başlayan Noel Pazarı ile ünlü olsa da, meydandaki gezilecek noktalarla da oldukça ünlüdür.

Yeni ve Eski Belediye Binası da burada bulunmaktadır. Meydanı süsleyen Yeni Belediye Binası, buradaki en ünlü yapılardan biri olsa da, Eski Belediye Binası da mutlaka görülmesi gereken yerlerden diyebiliriz.

Münih’teki festivallerin de odak noktası olan bu meydan, Münih’te alışveriş için plan yapanların da göz atabileceği yerlerden. Meydan çevresinde birbirinden kaliteli mağazaları bulabiliyorsunuz. Yani bu meydan, şehirdeki her ihtiyacınızı karşılayabilecek meydanlardan biri olduğu gibi, şehrin en önemli ve en popüler yeridir, kaçırmayın.

5.Munich Residenz

Munich Residenz
Munich Residenz

Şehirdeki en güzel ve en görkemli saray olan Residenz, tarihi 1385 yılına kadar tarihi bir yer. Aslen kale olarak kurulmuş olan bu yapı, daha sonra yapılan genişleme ve yenileme çalışmalarıyla bir saraya dönüştürülmüş. Günümüzde Almanya’nın en önemli ve en bilinen yerlerinden biridir.

Bu saray kompleksi, Bavyera’nın tarihi hakkında değerli sanat koleksiyonlarını görebileceğiniz müze ve galeri olarak faaliyet göstermektedir. Ayrıca klasik konserlere ve müzik yarışmalarına da ev sahipliği yapmasıyla tanınır.

Avrupa’nın en görkemli saraylarından biri olan Residenz, uzun yıllar boyunca Bavyera Kralları’nın yaşadığı yer olarak da bilinmektedir. Kompleks, Königsbau, Alte Residenz ve Festsaalbau (Ziyafet Salonu) olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır ve bu 3 farklı bölüm de görülmeye değer güzel yerlerdendir.

Bu saraya büyük çantalarınız ile giremiyorsunuz. Bu yüzden çantalarınızı burayı ziyaret ederken getirmediğinizden emin olun.

6.Nymphenburg Sarayı

Nymphenburg Sarayı
Nymphenburg Sarayı

Şehirdeki en güzel ve en görkemli saraylardan bir diğeri de Nymphenburg Sarayı’dır. Bavyera varisi Max Emanuel’in tahtın doğumunu kutlamak amacıyla inşa edilmiş. Güzel bahçeleri ve görkemli odalarıyla ilginizi çekebilecek yerlerden biridir.

Sarayın birçok odası ziyaretçiye açık değildir. Sadece belirlenmiş yerleri görebiliyorsunuz. İçerisinin dekorasyonu ve eserleri takdire şayan.

Sarayın içerisine göz attıktan sonra, geniş bahçelere de göz atmayı unutmayın.

7.İngiliz Bahçesi

İngiliz Bahçesi
İngiliz Bahçesi

Münih’in en güzel yerlerinden biri de, yemyeşil bir alana sahip bu İngiliz Bahçesi’dir. Yaz aylarında Almanların güneşlenmek için de ziyaret ettiği parklardan biridir.

900 dönümlük bu büyük parkta yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi gölde rüzgar sörfüdür. Bunun yanında, şehirdeki birçok tarihi yerin güzel fotoğraf karelerini de bu parktan yakalayabilirsiniz.

Almanya’daki en büyük şehir parkı olarak bilinen İngiliz Bahçesi, 1785 yılında askeri bir bahçe olarak tasarlanmış. Günümüzde Almanların, bisiklet ve yürüyüş turu yaptığı, güneşlendiği ve piknik yaptığı canlı ve hareketli bir parktır.

Bir şeyler yeme içme için de parktaki Çin Kulesi adı verilen mekana göz atabilirsiniz.

Parkta, Alman Ortaçağ heykelleri ve duvar halıları koleksiyonuyla Bavyera Ulusal Müzesi ve yerel tarih öncesi eserleri ile Bavyera Eyalet Arkeoloji Koleksiyonu ve son olarak Japon Bahçesi’ni de gördüğünüzden emin olun.

8.Yeni Belediye Binası

Yeni Belediye Binası
Yeni Belediye Binası

Marienplatz Meydanı’nı süsleyen Yeni Belediye Binası, görkemli yapısıyla Münih’te görülecek en etkileyici yerlerden biri. 4 Bavyera Kralı’nın heykelleriyle süslenmiş olan bu bina, 1874 yılında inşa edilmiş. Tabi daha sonra genişletilerek ve yeni odalar eklenerek günümüzdeki halini almış.

Bugün, bu binanın içerisine girebilir, kulesinden de şehrin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Binanın bulunduğu meydan ise, Münih’te mutlaka görülmesi gereken bir yer, bu yüzden bu Yeni Belediye Binası’nı ve binanın bulunduğu meydanı listenize ekleyin deriz.

9.Asam Church

Asam Kilisesi
Asam Kilisesi

Asam Kilisesi olarak bilinen bu dini yapıyı ilk gördüğünüzde içeri girmek bile istemeyebilirsiniz. Çünkü yapının dış mimarisi çok da etkileyici değil. Zaten kilise içerideki sanat eserleriyle ünlü.

Komşu binalar arasında sıkışıp kalmış gibi duran bu kilise, abartılı geç gotik mimarisine sahiptir. Asam Kardeşler tarafından 18. yüzyılda yapılmış olan bu kilisenin içerisine göz atmaya değer. Dış mimarisi pek ilgi çekici olmasa da, içerisi görülmeye değer.

10.Bavyera Eyalet Operası

Bavyera Eyalet Operası
Bavyera Eyalet Operası

Max-Joseph-Platz Ulusal Tiyatrosu olarak da bilinen bu tiyatro binası da, Münih’te gezilecek noktalar arasında. Turistlerin favori yerlerinden biri olarak bilinen bu operada konserlere katılmak süper pahalı olsa da, dış mimarisini görmek için gidebileceğiniz yerlerden.

Bavyera Eyalet Operası, Almanya’nın hatta Avrupa’nın en ünlü opera binalarından biri olarak biliniyor. Özellikle ünlü sanatçıların sürekli olarak sahne aldığı yerlerden biri olmasıyla da herkesin ilgisini çekebiliyor.

Operadaki yaklaşan etkinlikleri de Bavyera Eyalet Operası’nın resmi sitesinde bulabilirsiniz.

11.Theatine Kilisesi

Theatine Kilisesi
Theatine Kilisesi

Münih’in bir diğer tarihi yeri ise, görkemli Theatine Kilisesi’dir. Sapsarı rengi ile, şehirde kendini belli eden bu tarihi yapı, 17. yüzyıldan kalma bir ibadet yeridir.

Barok tarzı ile dikkat çeken bu kilisenin İtalyan mimarlar tarafından tasarlanmış. Nişler ve kabartmalar ile süslenmiş kilisenin ön cephesi ise, yapıdaki en dikkat çeken yerlerden biridir.

Kilisede, dış mimaride olduğu kadar iç mekan da oldukça zengin bir şekilde dekore edilmiş ve görülmeye değer güzel eserlere ev sahipliği yapmakta. Şehir merkezine ve diğer turistik yerlere yakın bir konumda bulunduğundan göz atmaya değer.

12.Bavyera Ulusal Müzesi

Bavyera Ulusal Müzesi
Bavyera Ulusal Müzesi

Münih’teki müzeler arasında en geniş koleksiyona sahip olanlardan Bavyera Ulusal Müzesi, 1855’te açılmış, çok fazla zaman gerektiren yerlerden.

40’dan fazla dekoratif eşya odasıyla dikkat çeken bu müzede, antik çağlardan Art Noueveau’ya kadar birbirinden değerli eserleri görebilirsiniz. Silah, zırh, porselen, yağlıboya tablolar, müzik aletleri, mobilya, saat ve çok daha fazlası ile sanatseverlere güzel bir deneyim sunmaktadır.

Şehrin merkezine biraz uzak olsa da, Marienplatz Meydanı gibi yerlerden bu müzeye çok rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden, bu müzeyi de Münih’te görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

13.Viktualienmarkt

Viktualienmarkt
Viktualienmarkt

Münih’in gezilecek güzel yerleri arasında olan Viktualienmarkt, kentin gıda pazarıdır. Daha önceden Marienplatz Meydanı’nda bulunuyormuş, fakat yıllar geçtikçe büyüyen bu market bugünkü bulunduğu yere taşınmış.

Burası daha çok Münih halkının sebze, meyve, şarap, çay ve sosis, peynir gibi ihtiyaçlarını karşılayabileceği dükkanları ile ünlüdür. Burada acıktığınızda yemek yiyebileceğiniz yerleri, susadığınız da bira içebileceğiniz bir bira bahçesini (Biergarten) bulabiliyorsunuz. Lokal halkın olduğu kadar turistlerin de favori yerlerinden biri olan Viktualienmarkt, görülmesi gereken yerlerden biri.

14.BMW Müzesi

BMW Müzesi
BMW Müzesi

Arabalarla aranız iyiyse bu müzeye bayılacaksınız. BMW gibi bir dünya markasının müzesini görmeden de olmaz. Karl Schwanzer tarafından tasarlanmış olan bu müzede, markanın teknolojik gelişimini görebiliyorsunuz, tabi birbirinden kalite ve lüks araç sergisiyle birlikte.

Müze binası 1973 yılında inşa edilmiş ve Almanya’daki en modern yapılardan biri olarak kabul edilmektedir. Salata kasesine benzeyen mimari yapısıyla dikkat çeken bu müzeyi de, araba tarihine merakı olanlar listeye ekleyebilir.

15.Neuschwanstein Şatosu – Münih Çevresinde Gezilecek Yerler

Neuschwanstein Şatosu
Neuschwanstein Şatosu

Münih yakınlarında gezilecek bir yer arıyorsanız, bu masal şatosuna göz atabilirsiniz. Yılda 1.5 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği bu şato, Avrupa’nın en ünlü ve en güzellerinden bir tanesi.

Dış mimarisiyle göz kamaştıran bu şatonun içerisi de, dış mimarisi kadar etkileyici ve iddialı. Birbirinden güzel odaları ve salonlarıyla, eşsiz manzarasıyla Münih çevresinde görebileceğiniz en güzel yerlerden biridir.

Bura şatoya, shuttle bus ile veya Münih’ten turlara katılarak ulaşabiliyorsunuz. Shuttle otobüsleri ile burayı ziyaret edecek olursanız, dönerken de mutlaka şatonun bahçelerini de görün. Ayrıca turlara katılmayı planlıyorsanız da, yaklaşık 50£ bir ücrete bu şatoyu da görebilirsiniz. Turlar sabah 8.30’da hareket eder ve her şey dahil olarak toplamda 10 saate yakın sürmektedir. Şehirde yeteri kadar zamanınız varsa kesinlikle görmeniz gereken bir yer diyebiliriz.

Münih’te gezilecek yerler listedeki bu 15 yer ile sınırlı değildir. Bu listedeki turistik yerlere, daha birbirinden güzel tarihi ve önemli diğer gezilecek noktaları da eklemek mümkün. Fakat, bu şehirde 2-3 günlük bir süreniz varsa, bu listedeki 15 yere göz atmadan, şehirdeki diğer yapılacak aktivitelere geçmeyin deriz.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) | Hikayesi, Ulaşım ve Tarihi

Floransa'nın en iyi bilinen ve en güzel kartpostallık fotoğraflarına sahne olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), İtalya'nın en eski köprüsü olmasının yanı sıra en önemli...

Kopenhag’da Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Danimarka'nın başkenti ve en güzel şehri olan Kopenhag (Copenhagen), Avrupa'da son yıllarda en fazla turist trafiğine sahip olan muhteşem şehirlerden biri. Rengarenk tarihi evleri,...

Madrid Puerta del Sol Meydanı ve Çevresinde Görülecek Yerler

Madrid'in en sevilen ve en ünlü meydanlarından biri olan Puerta del Sol, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Madrid'in kalbinin attığı...

Milano Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgiler

İtalya'nın alışveriş cenneti olarak da bilinen Milano, 3 farklı havaalanına ev sahipliği yapıyor. Bunlar, Malpensa, Bergamo ve Linate havaalanıdır. Milano Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım...
error: Content is protected !!