Münih Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Dünyadaki en büyük bira festivaline ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Münih, Almanya’nın Hamburg ve Berlin‘e nazaran biraz daha hareketli şehirlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bavyera’nın başkenti olan bu güzel şehir, birbirinden değerli tarihi yerleri, görkemli barok kiliseleri ve güzel sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müzeleri ile sıkılmadan 2-3 gününüzü geçirebileceğiniz şehirlerden.

Münih’te gezilecek turistik yerlerin büyük bir bölümü genelde, tarihi yapılardan oluşuyor olsa da şehirde görülecek ve yapılacak çok sayıda turistik aktiviteyi de bulabiliyorsunuz.

Münih, 2 günde gezilecek çok rahat bir şehir. Şehirdeki turistik cazibe merkezlerini yürüyerek rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz. Ayrıca toplu taşıma araçları da turistik noktalara çok iyi bağlı. Bu yüzden Münih için en az 2 gün, en fazla 4 günlük bir gezi planı yapılabilir.

2 Günlük Münih Gezi Rotası

1.GÜN

Münih Gezilecek Yerler Haritası
Münih Gezilecek Yerler Haritası – Google Maps’te görmek için tıklayın

 • Asamkirche (Asam Kilisesi)
 • Karlsplatz
 • St Michael Kilisesi
 • Frauenkirche
 • Marienplatz (Münih’in ana meydanı)
 • Yeni Belediye Binası
 • St Peter Kilisesi
 • Eski Belediye Binası (Old Town Hall)
 • Viktualienmarkt
 • Hofbräuhaus (Birayla aranız yoksa es geçilebilir)
 • Maximilianstraße (Alışveriş ile ilgilenmiyorsanız bile görülmeye değer bir cadde)
 • Bavyera Eyalet Operası (Bayerische Staatsoper)

Eğer Münih’te sadece 1 gününüz varsa, bu 12 yeri dolu dolu 1 günde rahatlıkla görebilirsiniz.

2.GÜN

Münih Gezilecek Yerler Haritası
Münih Gezilecek Yerler Haritası – Google Maps’te görmek için tıklayın

 • Deutsches Museum
 • Theatine Kilisesi
 • Odeonsplatz
 • Munich Residenz
 • Bavyera Ulusal Müzesi
 • İngiliz Bahçesi
 • BMW Müzesi
 • Münih Olimpiyat Parkı
 • Nymphenburg Sarayı

PEKİ BU 2 GÜNLÜK GEZİ ROTASINA GÖRE MÜNİH’TE NEREDE KONAKLAMALI ?

Yukarıda 1. ve 2. günün haritasına detaylı olarak bakacak olursanız, Münih’teki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünün Altstadt’ta, yani tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer aldığını görebilirsiniz.

Buna göre konaklayabileceğiniz en ideal ve en popüler bölge Altstadt‘tır. Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehrin kalbinin attığı yerde olur, hemen her yere çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı bir konaklama sunsa da, Münih’te konaklama için en iyi bölge burasıdır. Altstadt bölgesindeki en popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Çok daha ekonomik otellere ev sahipliği yapan Ludwigvorstadt – Isarvorstadt bölgesi, turistik yerlere çok uzak olmadığı gibi, Münih’te en çok tercih edillen ikinci bölgedir. Bu bölgeden de birçok cazibe merkezine yürüyerek gidebiliyorsunuz. Ancak Münih’te gezilecek yerler arasında popüler olan çekim merkezlerine gitmek için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacaktır. Altstadt bölgesine yakın olduğundan ve çok uygun fiyatlı konaklama birimlerine ev sahipliği yaptığından bu bölgeyi de Münih’te konaklama için düşünebilirsiniz. Ludwigvorstadt – Isarvorstadt bölgesindeki en uygun fiyatlı otellere göz atmak için tıklayın.

Münih’te Gezilecek En Güzel Yerler

Oktoberfest adı verilen bira festivali dışında bu şehri ziyaret ediyorsanız da, Münih’te gece hayatı adına aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Bu şehir canlı ve dinamik yapısıyla, turistlere günün her saatinde farklı imkanlar sunuyor.

Aşağıdaki Münih’in en güzel 22 yeri ile, şehirdeki sürenize ve zevkinize göre kendinize özel bir gezi rotası çıkarabilirsiniz.

1.Frauenkirche

Frauenkirche
Frauenkirche

Münih’in tarihi yerleri ile gezinize başlayabilirsiniz. Bunlardan en ünlü olanı ise, Frauenkirche adı verilen kilise. 15. yüzyıldan kalma bu tarihi kilise, Almanya’daki diğer kiliselere nazaran biraz daha farklı bir mimari yapıya sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Our Lady’nin Katedral Kilisesi olarak da bilinen Frauenkirche, geç gotik tarzı ile şehirdeki en turistik yapılardan biri. Rönesans tarzı ve 100 metre uzunluğundaki ikiz kuleleri ile, şehrin birçok noktasından kiliseyi görebiliyorsunuz.

Kilisenin dış mimarisi kadar, iç dekorasyon ve eserler de oldukça ilgi çekici. Kilisenin içerisinde özellikle görülmesi gereken yerlerden bazıları ise ; bronz figürlü Ludwig İmparatoru’nun mezarı, Barok kırmızı mermerden yapılmış yazı tipi ve Peter Candid’ın Varsayım adlı eseri.

Kilisenin bir diğer özelliği ise, eşsiz Bavyera Alpleri‘nin manzarasını sunuyor olması. Bu kilisenin kulelerine çıkarak panoramik şehir manzarasının da keyfini çıkarabiliyorsunuz.

2.Olimpiyat Parkı

Olimpiyat Parkı
Olimpiyat Parkı

Olimpiyat Parkı, şüphesiz şehirdeki en önemli ve en popüler cazibe merkezleri arasında yer alıyor. Kraliyet Bavyera ordusu için bir eğitim alanı olan, 2.7 milyon metrekarelik devasa bir alanı kaplayan park, turistlerin yanı sıra, Almanların da popüler gezi durakları arasında.

Oktoberfest’e de ev sahipliği yapan bu park, birbirinden güzel konserlere ve etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla da tanınıyor. Yani yazın Münih’te ne yapılır ? diyorsanız, güzel bir cevap için bu parktaki etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Çatı tırmanışı, zeplinasyon ve sahne arkası turları gibi ailece yapılacak birçok aktiviteyi de bu parkta bulabiliyorsunuz. Bunun yanında park, ilginç ve güzel mimari yapısıyla da turistlerin dikkatini çekiyor. Her yaştan turistin keyifli dakikalar geçirebileceği bu park da, Münih’in olmazsa olmazları arasında.

3.Aziz Michael Kilisesi

Aziz Michael Kilisesi
Aziz Michael Kilisesi

Şehirdeki tarihi kiliselerden bir diğeri ise, Michaelskirche olarak da bilinen Aziz Micheal Kilisesi’dir. Daha çok iç dekorasyonu ve eserleri ile dikkat çeken bu kilise de, Münih’te gezilecek noktalardan biri.

1597 yılında, Rönesans tarzında tamamlanmış olan kilise, Münih’in en eski ve en küçük ibadet yeri olarak biliniyor.

Şehirdeki birçok kilisede olduğu gibi bu kilisenin kulesine çıkarak Bavyera’nın eşsiz bir manzarasını seyredebiliyorsunuz. Kilisenin ışıltılı sunağına göz attığınızdan da emin olun. Bunun dışında kilisedeki şapeller, resimler ve kabartmalar da ilginizi çekebilecek eserlerden.

4.Marienplatz

Marienplatz
Marienplatz

Münih’in en güzel ve en bilindik meydanı olan Marienplatz, şehrin kalbinin attığı yer. Münih’teki turistik yerlerin büyük bir bölümüne oldukça yakın bir konumda bulunan bu meydanda şehrin tarihi yapılarını da görebilirsiniz.

Meydanda, Münih’in en güzel kafelerinden, restoranlarından ve barlarından bazılarını bulmak mümkün. Burası, Almanların buluşma yeri olduğu gibi, şehirdeki turistlerin de dinlenme ve öğle arasını geçirdiği yerlerden biri olarak biliniyor.

Meydan, 1158 yılından beri Almanya’nın tarihinde önemli rol oynamış. Noel’den 3 hafta önce başlayan Noel Pazarı ile ünlü olsa da, gezilecek noktalarla da adından söz ettiriyor.

Yeni ve Eski Belediye Binası da bu meydanda bulunuyor. Meydanı süsleyen Yeni Belediye Binası, buradaki en ünlü yapılardan biri olsa da, Eski Belediye Binası da mutlaka görülmesi gereken yerlerden diyebiliriz.

Münih’teki festivallerin de odak noktası olan bu meydan, Münih’te alışveriş için plan yapanların da göz atabileceği yerlerden. Meydan çevresinde birbirinden kaliteli mağazaları bulabiliyorsunuz. Yani bu meydan, şehirdeki her ihtiyacınızı karşılayabilecek meydanlardan biri olduğu gibi, şehrin en önemli ve en popüler yeri.

5.Munich Residenz

Munich Residenz
Munich Residenz

Şehirdeki en güzel ve en görkemli saray olan Residenz, adlı bu yapının tarihi 1385 yılına uzanıyor. Aslen kale olarak kurulmuş olan bu yapı, daha sonra yapılan genişleme ve yenileme çalışmalarıyla bir saraya dönüştürülmüş. Günümüzde Almanya’nın en önemli ve en bilinen yerlerinden biri olarak ün yapmış olan saray, Münih’in en görkemli mimari yapılarından.

Bu saray kompleksi, Bavyera’nın tarihi hakkında değerli sanat koleksiyonlarını görebileceğiniz müze ve galeri olarak faaliyet gösteriyor. Ayrıca klasik konserlere ve müzik yarışmalarına da ev sahipliği yapmasıyla tanınır.

Avrupa’nın en görkemli saraylarından biri olan Residenz, uzun yıllar boyunca Bavyera Kralları’nın yaşadığı yer olarak da biliniyor. Kompleks, Königsbau, Alte Residenz ve Festsaalbau (Ziyafet Salonu) olmak üzere 3 bölümden oluşur ve bu 3 farklı bölüm de görülmeye değer birbirinden güzel eserlere ve mimariye sahip.

Bu saraya büyük çantalarınız ile giremiyorsunuz. Bu yüzden çantalarınızı burayı ziyaret ederken getirmediğinizden emin olun.

6.Nymphenburg Sarayı

Nymphenburg Sarayı
Nymphenburg Sarayı

Şehirdeki en güzel ve en görkemli saraylardan bir diğeri de Nymphenburg Sarayı‘dır. Bavyera varisi Max Emanuel’in tahtın doğumunu kutlamak amacıyla inşa edilmiş. Güzel bahçeleri ve görkemli odalarıyla ilginizi çekebilecek yerlerden biri.

Sarayın birçok odası ziyaretçiye açık değil. Sadece belirlenmiş yerleri görebiliyorsunuz. İç mekan, dekorasyonu ve süslemeleriyle dikkat çekiyor. Fotoğraf çekimine izin verilmeyen Münih saraylarından biri olduğu gibi, rehberli turlar ile sarayı gezebiliyorsunuz.

Sarayın içerisine göz attıktan sonra, geniş bahçeleri dolaşmayı da unutmayın.

7.Münih İngiliz Bahçesi

İngiliz Bahçesi
İngiliz Bahçesi

Münih’in en güzel yerlerinden biri de, yemyeşil bir alana sahip Münih İngiliz Bahçesi‘dir.

Yaz aylarında Almanların güneşlenmek için ziyaret ettiği parklardan biri.

900 dönümlük bu büyük parkta yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi gölde rüzgar sörfüdür. Bunun yanında, şehirdeki birçok tarihi yerin güzel fotoğraf karelerini de bu parktan yakalayabilirsiniz.

Almanya’daki en büyük şehir parkı olarak bilinen Münih İngiliz Bahçesi, 1785 yılında askeri bir bahçe olarak tasarlanmış. Günümüzde ise, Almanların, bisiklet ve yürüyüş turu yaptığı, güneşlendiği ve piknik yaptığı canlı ve hareketli bir park olarak hizmet veriyor.

Bir şeyler yeme içme için de parktaki Çin Kulesi adı verilen mekana göz atabilirsiniz. Ayrıca buradaki bira bahçesi de oldukça ünlüdür. Bu kulenin yanı sıra park içerisinde birkaç bira bahçesi daha var.

Parkta, Alman Orta Çağ heykelleri ve duvar halıları koleksiyonuyla ünlü Bavyera Ulusal Müzesi ve yerel tarih öncesi eserleri ile dikkat çeken Bavyera Eyalet Arkeoloji Koleksiyonu ve son olarak Japon Bahçesi’ni de gördüğünüzden emin olun.

8.Yeni Belediye Binası

Yeni Belediye Binası
Yeni Belediye Binası

Marienplatz Meydanı‘nı süsleyen Yeni Belediye Binası, görkemli yapısıyla Münih’te görülecek en etkileyici yerlerden biri. 4 Bavyera Kralı’nın heykelleriyle süslenmiş olan bu bina, 1874 yılında inşa edilmiş. Tabii daha sonra genişletilerek ve yeni odalar eklenerek günümüzdeki görkemli halini almış.

Bugün, bu binanın içerisine girebilir, kulesinden de şehrin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Binanın bulunduğu meydan ise, Münih’te mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

9.Asam Church

Asam Kilisesi
Asam Kilisesi

Asam Kilisesi olarak bilinen bu dini yapıyı ilk gördüğünüzde içeri girmek bile istemeyebilirsiniz. Çünkü yapının dış mimarisi çok etkileyici değil. Zaten kilise dış mimarisiyle değil, içerideki sanat eserleriyle ünlü.

Komşu binalar arasında sıkışıp kalmış gibi duran bu kilise, abartılı geç gotik mimarisine sahip. Asam Kardeşler tarafından 18. yüzyılda yapılmış olan bu kilisenin içerisine göz atmaya değer. Dış mimarisi pek ilgi çekici olmasa da, içerisi kesinlikle görülmeye değer.

10.Bavyera Eyalet Operası

Bavyera Eyalet Operası
Bavyera Eyalet Operası

Max-Joseph-Platz Ulusal Tiyatrosu olarak da bilinen bu tiyatro binası da, Münih’te gezilecek noktalar arasında. Turistlerin favori yerlerinden biri olarak bilinen bu operada konserlere katılmak ciddi anlamda pahalı olsa da, dış mimarisini görmek için ziyaret edebileceğiniz bir yer diyebilirim.

Bavyera Eyalet Operası, Almanya’nın hatta Avrupa’nın en ünlü opera binalarından biri olarak biliniyor. Özellikle ünlü sanatçıların sürekli olarak sahne aldığı yerlerden biri olmasıyla da herkesin ilgisini çekebiliyor.

Operadaki yaklaşan etkinlikleri de Bavyera Eyalet Operası’nın resmi sitesinde bulabilirsiniz.

11.Theatine Kilisesi

Theatine Kilisesi
Theatine Kilisesi

Münih’in bir diğer tarihi yeri ise, görkemli Theatine Kilisesi‘dir. Sapsarı rengi ile, şehirde kendini belli eden bu tarihi yapı, 17. yüzyıldan kalma.

Barok tarzı ile dikkat çeken bu kilise İtalyan mimarlar tarafından tasarlanmış. Nişler ve kabartmalar ile süslenmiş kilisenin ön cephesi ise, kilisenin en dikkat çeken bölümü.

Kilise, dış mimaride olduğu kadar iç mekan da oldukça zengin bir şekilde dekore edilmiş ve görülmeye değer eserlere ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezine ve diğer turistik yerlere yakın bir konumda bulunduğundan göz atmaya değer.

12.Bavyera Ulusal Müzesi

Bavyera Ulusal Müzesi - Münih gezilecek Yerler
Bavyera Ulusal Müzesi

Münih’teki müzeler arasında en geniş koleksiyona sahip olan Bavyera Ulusal Müzesi, 1855’te açılmış. Açıldığı günden günümüze Münih’in ve Almanya’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı da sürdürüyor.

40’dan fazla dekoratif eşya odasıyla dikkat çeken bu müzede, antik çağlardan Art Noueveau’ya kadar birbirinden değerli eserleri görebilirsiniz. Müze, silah, zırh, porselen, yağlıboya tablolar, müzik aletleri, mobilya, saat ve çok daha fazlası ile sanatseverlere güzel bir deneyim sunuyor.

Şehrin merkezine biraz uzak olsa da, Marienplatz Meydanı’ndan bu müzeye çok rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden müzeyi de Münih’te görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

13.Viktualienmarkt

Viktualienmarkt
Viktualienmarkt

Münih’in gezilecek en güzel yerleri arasında olan Viktualienmarkt, kentin gıda pazarıdır. Daha önceden Marienplatz Meydanı’nda bulunuyormuş, fakat yıllar geçtikçe büyüyen market bugünkü bulunduğu yere taşınmış.

Burası daha çok Münih halkının sebze, meyve, şarap, çay ve sosis, peynir gibi ihtiyaçlarını karşılayabileceği dükkanları ile ünlüdür. Burada acıktığınızda yemek yiyebileceğiniz yerleri, susadığınız da bira içebileceğiniz bir bira bahçesini (Biergarten) bulabiliyorsunuz. Lokal halkın olduğu kadar turistlerin de favori yerlerinden biri olan Viktualienmarkt, görülmesi gereken yerlerden biri.

14.BMW Müzesi

BMW Müzesi
BMW Müzesi

Arabalarla aranız iyiyse bu müzeye bayılacaksınız.

Münih’e kadar gelip de BMW gibi bir dünya markasının müzesini görmeden de olmaz. Karl Schwanzer tarafından tasarlanmış olan bu müzede, markanın teknolojik gelişimini görebiliyorsunuz, tabii birbirinden kalite ve lüks araç sergisiyle birlikte.

Müze binası 1973 yılında inşa edilmiş ve Almanya’daki en modern yapılardan biri olarak kabul ediliyor. Salata kasesine benzeyen mimari yapısıyla dikkat çeken bu müzeyi de, araba tarihine merakı olanlar rotasına ekleyebilir.

15.Deutsches Museum

Deutsches Museum - Münih Gezi Rehberi
Deutsches Museum – Kaynak ; flick / h.raab

Dünyanın en büyük teknoloji müzesi olma ünvanına sahip olan ‘Deutsches Museum’ (Alman Müzesi), her bilimsel ve teknik disiplinin başlangıcından günümüze gelişimini takip ederken, erken teknoloji ile yüksek teknoloji arasında sürekli bir zaman yolculuğu sunuyor.

Trenleri, uçakları, nakliyeyi, arabaları ve hatta bisikletleri kapsayan ulaşımla ilgili koleksiyon ise, müzede en dikkat çeken bölüm oluyor. Bunun yanında müzede, Kızıl Baron’un Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma çift kanatlı uçağının bir kopyasını görebilir, bir Venedik gondolunu yakından inceleyebilir ve 19. yüzyıldan kalma bir ahşap balıkçı teknesinin içine bakabilirsiniz.

Müze, Museumsinsel adı verilen küçük bir ada üzerinde bulunuyor. Ayrıca bu müze Münih’te çocuklarla gezilecek en güzel yerlerden biri. Çünkü müzede, küçük çocukların ilgisini çeken etkinlikler yapıldığı gibi, eğlenceli bir çocuk alanı da bulunuyor.

16.Odeonsplatz

Odeonsplatz Münih Gezi Rehberi
Odeonsplatz – Kaynak ; flickr / lolinka

Theatinerkirche adlı sarı kiliseye ev sahipliği yapan bu meydan, adını burada bulunan konser salonunda alıyor. Şehrin en sembolik anıtlarından bazılarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü bu meydan, Münih’in en canlı ve en hareketli yerlerinden biri olarak da bilinir.

Meydanda sarı kilisenin yanı sıra görülecek diğer cazibe merkezleri ise ;

Feldherrnhalle: Floransa’daki Loggia dei Lanzi’den esinlenen anıtsal bir sundurma olan Feldherrnhalle, Bavyera Ordusu onuruna 1840’ların başında inşa edilmiş ve meydandaki en önemli anıtlardan biri.

Hofgarten: İtalyan Rönesans tarzında olan bu bahçe turistlerin şehrin merkezinden uzaklaşmadan, Münih’in karmaşasından kaçabileceği huzurlu bir yerdir. Bavyera hükümdarlarının eski ikametgahı olan Residenz ile Avrupa’nın en büyük şehir parklarından biri olan Englischer Garten (İngiliz Bahçesi) arasında yer alıyor.

17.Karlsplatz (Stachus)

Karlsplatz (Stachus) - Münih Gezilecek Yerler
Karlsplatz (Stachus) – kaynak ; flickr / francisco antunes

Bavyera hükümdarlarından olan Karl Theodor‘a ithafen Karlsplatz ismini almış olan bu şehir meydanı, Münih tren garına oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Meydan halk tarafından Stachus olarak da anılıyor. Nedeni ise birçok Alman halkın Karl Tehodor’dan haz etmiyor oluşuymuş. Stachus ismi ise meydandaki ünlü bir bar olan ‘Stachusgarten’den geliyor.

Meydanda çok sayıda neo-barok tarzda binayı görebiliyorsunuz. Tarihi bir kapı olan ‘Karlstor’ da burada bulunuyor. Ayrıca meydanın ortası kış aylarında buz pistine dönüştürülüyor. Kışın Münih’te çocuklarla yapılacak güzel bir aktivite arıyorsanız, meydana kurulan buz pistine de göz atabilirsiniz.

18.St Peter Kilisesi

St Peter Kilisesi - Münih Gezilecek Yerler
St Peter Kilisesi Kaynak ; flickr / Frank Fujimoto – Blog

Eski Peter veya Peterskirche olarak da bilinen St Peter Kilisesi, şehirdeki en eski kilise olması bakımından önemli bir yere sahip. Görkemli yapısının yanı sıra, iç dekorasyonu ve eserleriyle de dikkat çeken bu kilise, 1386 yılında gotik bir tarzda inşa edilmiş.

İç mekanda, Hans Krumper’ın yazı tipi, Erasmus Grasser’ın kırmızı mermer anıtları, Çarmıha Gerilme ve Son Yargı heykelleriyle 15. yüzyıldan kalma Schrenk Sunağı yer alıyor.

Ayrıca üzerinde Aziz Peter figürlerinin bulunduğu 20 metre yüksekliğindeki 18. yüzyıl yüksek sunağı da görülmeye değer. Son olarak, kulenin yukarısına dilerseniz 299 basamak çıkarak ulaşabilir, buradan Münih’in nefes kesen manzarasını da seyredebilirsiniz.

19.Old Town Hall (Eski Belediye Binası)

Old Town Hall (Eski Belediye Binası)
Old Town Hall (Eski Belediye Binası) – Kaynak ; flickr / vladimir varfolomeev

Altes Rathaus olarak da bilinen, Münih gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden biri olan Eski Belediye Binası, Marienplatz adlı şehir meydanının doğu ucunda güzel bir konumda bulunuyor. 1847’ye kadar Münih belediye meclisine ev sahipliği yapmış olan binanın tarihi ise 1310 yılına kadar uzanıyor.

Tarihinde birçok kez onarılmış olan bina, II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse yok olmanın eşiğine gelmiş. 1950’lerde yeniden yapılan bina günümüzde, Yeni Belediye Binası kadar olmasa da oldukça popüler çekim merkezlerinden biri.

Günümüzde bu binanın kulesi bir oyuncak müzesine ev sahipliği yapıyor.Koleksiyon, model trenler, hayvanlar, bebekler, oyuncak evler ve teneke oyuncaklar içerir. Ana binadaki büyük Gotik balo salonu sempozyumlar, anma törenleri veya ödül törenleri gibi etkinlikler için kullanılır. Bu nedenle, Alte Rathaus bugün hala şehir konseyi ve eyalet başkenti belediye başkanı tarafından temsili amaçlarla kullanılmaktadır.

20.Hofbräuhaus

Hofbräuhaus - Münih Gezilecek Yerler
Hofbräuhaus – Münih Gezi Rehberi

Bir bira salonu olan Hofbräuhaus, Münih gezilecek yerler arasında yer alan popüler gezi duraklarından biri. Çünkü bu bira salonu hem tarihi bir binada hizmet veriyor hem de bulunduğu konum itibariyle çok sayıda tarihi evlerle çevrili.

Mozart‘ın sık sık ziyaret ettiği bu mekanın tarihi ise 16. yüzyıla uzanıyor. Cuma ve cumartesi akşamları burada bira içmek için 45 dakika kadar sıra bekleyebiliyorsunuz. Bu yüzden bu mekana ya hafta içi yada pazar akşamı gidin.

Mekanın biraları oldukça meşhur. Ayrıca burası bir restoran olarak da hizmet veriyor. Ancak fiyatlar ciddi anlamda pahalı olduğundan sadece bira içmek için ziyaret edilebilecek bir yer diyebiliriz.

21.Maximilianstraße

Maximilianstraße
Maximilianstraße – Kaynak ; flickr /Nick B.mann

Bir kraliyet caddesi olan Maximilianstraße, Münih’in en popüler alışveriş duraklarından biri olarak biliniyor. Dünyaca ünlü çok sayıda mağazaya ev sahipliği yapan cadde, daha çok Münih zenginleri tarafından tercih ediliyor olsa da, vitrinlere bakmak veya cadde üzerindeki mekanlardan birinde kahve molası vermek için göz atabilirsiniz.

Almanya’nın ünlü ve zengin isimlerinin takıldığı bu caddedeki restoranların büyük bir bölümü de oldukça pahalı. Ancak yine de Münih’in en turistik yerlerinden biri diyebiliriz.

22.Neuschwanstein Şatosu – Münih Çevresinde Gezilecek Yerler

Neuschwanstein Şatosu
Neuschwanstein Şatosu

Münih yakınlarında gezilecek bir yer arıyorsanız, bu masal şatosuna göz atabilirsiniz. Yılda 1.5 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği Neuschwanstein Şatosu, Avrupa’nın en ünlü ve en güzellerinden bir tanesi.

Dış mimarisiyle göz kamaştıran bu şatonun içerisi de, dış mimarisi kadar etkileyici ve iddialı. Birbirinden güzel odaları ve salonlarıyla, eşsiz manzarasıyla Münih çevresinde görebileceğiniz en güzel yerlerden biri diyebiliriz.

Bu şatoya, shuttle bus veya Münih’ten turlara katılarak ulaşabiliyorsunuz. Shuttle otobüsleri ile burayı ziyaret edecek olursanız, dönerken de mutlaka şatonun bahçelerini de görün. Ayrıca turlara katılmayı planlıyorsanız da, yaklaşık 50€ bir ücrete bu şatoyu da görebilirsiniz. Turlar sabah 8.30’da hareket eder ve her şey dahil olarak toplamda 10 saate yakın sürer. Şehirde yeteri kadar zamanınız varsa kesinlikle görmeniz gereken bir yer diyebiliriz.

Münih’te gezilecek yerler tabii ki bu 22 yer ile sınırlı değildir. Bu listedeki turistik yerlere, daha birbirinden güzel tarihi ve önemli diğer gezilecek noktaları da eklemek mümkün. Fakat bu şehirde 2-3 günlük bir süreniz varsa, bu listedeki 22 yere göz atmadan, şehirdeki diğer yapılacak aktivitelere veya görülecek yerlere geçmeyin deriz.

Münih Kaç Günde Gezilir ?

Münih için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu şehirde konaklayacak olursanız yapılacak birçok turistik aktiviteyi ve görülecek birkaç cazibe merkezini daha bulabilirsiniz.

Yukarıdaki 22 yerden sonra hala zamanınız varsa Münih çevresinde yer alan tarihi yapılara ve turistik noktalara göz atmayı da düşünebilirsiniz.

Münih’te Ne Yenir ?

Elbette Almanya dünyanın en iyi biralarından bazılarına sahip olmasıyla tanınır, fakat yemekleri de bir o kadar ünlüdür. Türk yemek kültürüne biraz uzak olan bir mutfağa sahip olsa da, birbirinden lezzetli Alman yemeklerini Münih’te fazlasıyla bulmak mümkün.

Alman yemeklerinin yanı sıra, İtalyan, Fransız, Türk ve daha birçok dünya mutfağından yemekleri de Münih’te bulabilirsiniz, fakat özellikle Münih’e (Almanyaya) özel bir şey denemek istiyorsanız, aşağıdaki lezzetlere göz atabilirsiniz.

Şinitzel

Münih Gezi Rehberi Blog
Şinitzel – kaynak ; flickr / jeremy_keith

Almanya’nın birçok şehrinde olduğu gibi Münih’te de Şinitzel yemeden olmaz. Şinitzel, hafifçe dövülerek kızartılan et, tavuk veya domuz etinden yapılıyor. Almanlar daha çok domuz etini tercih ediyor olsa da, sığır etinden veya tavuk etinden yapılan Şinitzeller turistler arasında bir hayli ilgi görüyor.

Germknödel

Germknödel – kaynak ; flickr / the pingus

Münih’te denemesi gereken en popüler lezzetlerden biri de, hiç şüphesiz Germknödel’dir. Germknödel, daha çok et yemeklerinin yanında bir garnitür olarak servis ediliyor olsa da, tek başına tüketilebilecek en güzel tatlılardan biri.

Spätzle

Spätzle – kaynak ; flickr / leif harboe

Spätzle, kısaca bir makarna çeşidi. Küçük hamur parçacıkları öncelikle haşlanır, daha sonra kurutulup tekrar tereyağında kızartılarak yapılır. Oldukça lezzetli olduğu gibi, Münih’te öğle yemeğini geçiştirmek için en ideal yemeklerden. Şehirdeki Alman restoranlarının hemen hepsinde Spätzle servisi vardır.

Apfelkücherl

Münih Gezi Rehberi
Apfelkücherl – kaynak ; flickr / marco_verch

Apfelkücherl, elmalı bir kek. Daha çok bir kahveyle tüketilebilecek bu elmalı keki de, Münih’teki cafeleri ve restoranların büyük bir çoğunluğunda bulabilirsiniz.

Knödel

Münih Gezilecek Yerler Blog
Knödel – kaynak ; flickr / michela_simoncini

Knödel, Avusturya’dan Çek Cumhuriyeti’ne kadar Orta Avrupa’nın her yerinde bulunan, un, ekmek veya patatesle yapılan haşlanmış bir köftedir. Bavyera’da Knödel, genellikle patateslerin rendelenmiş veya hamur haline getirilip yumurta ve un ile karıştırılmasıyla yapılır. Daha çok garnitür olarak servis edilen Knödel, Leberknödel (karaciğer ve ekmek ile yapılan hamur tatlısı) veya Topfenknödel (peynir ve tarçınlı şekerle yapılan tatlı bir versiyon) gibi temel knödel’de düzinelerce varyasyon vardır, ancak tipik patatesli hamur tatlısı bulmak çok daha kolaydır.

Daha Başka Münih’te Nereler Gezilir ?

Yukarıdaki turistik çekim merkezlerinin yanı sıra Münih görülecek yerler listesine eklenebilecek daha birçok cazibe merkezinden bahsetmek mümkün.

Münih’te yeteri kadar zamanınız varsa, aşağıdaki turistik yerlere göz atmayı da unutmayın.

Alte Pinakothek (Eski Sanat Galerisi)

Alte Pinakothek (Eski Sanat Galerisi) – kaynak ; flickr / mike steele

Dünyanın en eski sanat galerilerinden biri olan Alte Pinakothek’in tarihi 1836 yılına uzanıyor. Neo-Rönesans tasarımıyla dikkat çeken galeride, Peter Paul Rubens, Albrecht Dürer, van Dyck, Leonardo da Vinci, Titian, Hans Baldung Grien, Hieronymous Bosch ve Rembrandt gibi ünlü isimlerin eserleri görebilirsiniz.

Neue Pinakothek (Yeni Sanat Galerisi)

Neue Pinakothek (Yeni Sanat Galerisi) – kaynak ; flickr / felibrilu

Dünyadaki 19. yüzyılın en önemli sanat galerilerinden biri olan Neue Pinakothek’te Caspar David Friedrich ve Karl Friedrich Schinkel gibi Alman Romantikleri, Delacroix ve Courbet gibi Fransız Realistleri ve Degas, Cézanne, Monet, Gauguin ve Renoir’in Empresyonist Sanatını görebilirsiniz.

1800’lü yıllardan yaklaşık 400 resimin sergilendiği bu galeri de, rotanıza ekleyebileceğiniz, özellikle sanatseverlere hitap eden çekim merkezlerinden biri.

Lenbachhaus

Lenbachhaus sanat galerisi, bir zamanlar usta ressam Franz von Lenbach’a ait olan tarihi bir villada yer alıyor. Wassily Kandinsky, Franz Marc, Paul Klee ve çığır açan modernist grup Der Blaue Reiter’ın (The Blue Rider) üyelerinin tuvallerine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. Görülmesi gereken birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapan bu galeri de, şehirdeki birçok müzeye ev sahipliği yapan Kunstareal’de bulunuyor.

Glyptothek

Glyptothek – kaynak : flickr / jake slagle

Kunstareal’deki bir diğer görülmeye değer müze ise, Glyptothek. Glyptothek, Kral 1. Ludwig tarafından Yunan ve Roma heykel koleksiyonu için bir depo olarak yaptırılan bir tapınak. 1830 yılında tamamlanmış olan bina, Arkaik, Klasik ve Helenistik Dönemlerin yanı sıra Roma İmparatorluğu’na yayılan 1000 yıldan fazla heykele ev sahipliği yapıyor.

Roma döneminden kalma İmparator Augustus, Nero, Caligula ve Traian ve devlet adamları Sulla ve Gaius Marius gibi çeşitli imparatorların büstlerini de bu müzede görebilirsiniz.

Münih Hellabrunn Hayvanat Bahçesi

40 hektarlık oldukça büyük bir alanda yer alan Münih Hellabrunn Hayvanat Bahçesi, Avrupa’nın en iyi 5 hayvanat bahçesinden biri olarak biliniyor. Daha çok çocuklarla Münih’i ziyaret eden ailelerin tercih ettiği bir cazibe merkezi olsa da, her yaştan turistin göz atabileceği bir yer.

1911 yılında kurulan bu hayvanat bahçesi, Alpaka develeri, kutup ayıları, Güney Amerika deniz aslanları ve zürafalar gibi birçok hayvan çeşidine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca çocukların keçileri besleyebileceği küçük bir alanda bulunuyor. Yeteri kadar zamanınız varsa, Hellabrunn Hayvanat Bahçesi’ni de Münih gezilecek yerler listesine eklemeyi düşünebilirsiniz.


Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!