Ana Sayfa Avrupa Almanya Frankfurt Gezilecek Yerler | En İyi 10 Yer

Frankfurt Gezilecek Yerler | En İyi 10 Yer

Eski bir İmparatorluk şehri olan Frankfurt, Main nehri üzerinde eşsiz bir konuma sahiptir. Bu yüzden de ”Frankfurt am Main” olarak bilinmektedir.

Merkezi konumu nedeniyle, önemli bir ticari ve ekonomik merkez olan bu şehir, Almanya gezisinde turistlerin günübirlik göz attıkları veya en azından 1 gün konakladıkları güzel şehirlerden.

Frankfurt’ta gezilecek yerler daha çok tarihi yapılar, müzeler ve bölgelerden oluşuyor olsa da, bu şehirde turist olarak yapılacak birkaç turistik aktivite de bulabilirsiniz.

Bu şehir, Berlin veya Münih gibi Almanya’nın süper turistik şehirlerine nazaran biraz daha sakin bir şehir. Hiçbir turistik nokta için sıra beklemiyorsunuz. Bekleseniz de en fazla 3-5 dakika.

Frankfurt’ta Gezilecek En Güzel Yerler

Eğer sanatsever biriyseniz Frankfurt’u çok çabuk seveceksiniz. Bu şehirde birbirinden kaliteli koleksiyonlara ev sahipliği yapan birçok müzeyi bulabilirsiniz. Bunun yanında, tarih severler için de güzel şehirlerden biridir diyebiliriz.

Şehrin gezip görülecek önemli turistik yerleri, daha çok Römerberg Meydanı çevresinde toplanmaktadır.

Bu meydan, Frankfurt gezisine başlamak için güzel bir nokta olacaktır. Şehirde gezilecek noktaların büyük bir bölümü, bu meydana yürüme mesafesinde bulunuyor.

1.Römerberg Meydanı

Römerberg Meydanı
Römerberg Meydanı

Burası, Frankfurt’un eski şehir bölgesinin merkezidir. Yani, şehrin kalbi burada atmaktadır.

Meydan, birbirinden renkli binaları, tarihi yapıları, kafeleri ve restoranlarıyla şehirde gezisi için en ideal başlangıç noktası olacaktır.

Bu meydanda bulunan fotojenik Ortaçağ evleri, her Frankfurt’u ziyaret eden turistlerin poz verdiği yerlerden.

Bu meydan da görebileceğiniz tarihi yerler arasında en ünlü olanı ise, Belediye Binası’dır. Tarihi 1405 yılına kadar giden bu yapı, şehirde görülmesi gereken en önemli yerlerden.

Ayrıca meydanda bulunan, tarihi 1543 yılına kadar bir Rönesans Adalet Çeşmesi ve savaştan hiç bir yara almadan sapasağlam kurtulmuş olan Eski St Nicholas Kilisesi de bulunmaktadır. Bu yapıları görmeden de meydandan ayrılmayın.

2.Frankfurt Katedrali

Frankfurt Katedrali
Frankfurt Katedrali

Şehirdeki tarihi yerler arasında olan bu katedralin, gotik tarzda 1300’lü yıllarda inşaatine başlanmış ve iki yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış. Biri 1867’deki yangından sonra, diğeri ise 1950’lerde savaştan sonra.

Eskiden bir kolej kilisesi olarak bilinen bu dini yapı, 1562’de Kutsal Roma Kralları için taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmaya başladıktan sonra, katedral ünvanını kazanmış.

Şehirdeki en turistik yerlerden biri olan bu katedrali de, listenize ekleyin deriz.

3.Goethe Evi ve Müzesi

Goethe Evi ve Müzesi
Goethe Evi ve Müzesi

Frankfurt’un en güzel müzelerinden biri olan Goethe Evi ve Müzesi, Johann Wolfgang Goethe’nin 16 yaşına kadar yaşadığı evdir.

Günümüzde bir müzeye dönüştürülmüş olan bu evde, Goethe’ye ve kardeşi Cornelia’ya ait birçok kişisel eşyayı, Goethe’nin eserlerinden bazılarını ve birkaç çağdaş dönem eserlerini görebilirsiniz.

“Sturm und Drang” adı verilen müze ise, evin içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Goethe’nin romantik sanat eserlerini de, bu müzede görebilirsiniz.

4.Main Tower – Ana Kule

Main Tower - Ana Kule
Main Tower – Ana Kule

Main Tower, ana kule olarak da bilinen Frankfurt’un gezilecek yerleri arasında en popüler yapılardandır. Burası, şehirdeki en modern gökdelenlerden biri.

Almanya’daki en yüksek dördüncü yüksek bina olan bu kule, 200 metre uzunluğunda ve 21. yüzyıl eserlerindendir.

Bu kuleyi aşağıdan görmenin pek bir anlamı yok. Kulenin gözlem güvertesi günün geç saatlerine kadar açık. Yani akşam vakitlerinde de giderek şehrin büyüleyici manzarasını seyredebilirsiniz.

Kulenin gözlem güvertesinden, Eski Şehir merkezinin en temiz panoramik manzarası bulunuyor. Gün batımı zamanında şehirdeki en iyi fotoğraf karelerini bu gözlem güvertesinden yakalayabilirsiniz.

5.Museumsufer

Museumsufer Frankfurt
Museumsufer – Web sitesi 

Frankfurt’un en güzel müzelerinden biri olan Museumsufer, sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Burası tek bir müze değil, bir müzeler kompleksidir. Yani Museumsufer size 12 müze sunmaktadır.

Main Nehri’nin her iki tarafına yayılmış olan bu bölgede müzelerin büyük bölümü nehrin sol tarafında yer almaktadır.

Almanya’nın da en popüler yerlerinden biri olarak bilinen Museumsufer Bölgesi’ne mutlaka uğrayın. Özellikle bu şehirde sanata doymak istiyorsanız, burası fazlasıyla yeterli olacaktır.

6.Eiserner Steg Köprüsü

Eiserner Steg Köprüsü - Frankfurt ta Gezilecek Yerler
Eiserner Steg Köprüsü

Frankfurt’taki en güzel manzarayı seyredebileceğiniz yerlerden biri olan Eiserner Steg Köprüsü, Mein Nehri’ni şehrin merkezi ile Sachsenhausen bölgesi ile bağlamaktadır.

Bu demir yaya köprüsü, 1869 yılında yapılmış oldukça eski bir yapı. Burası daha çok turistlerin gün batımını seyretmek için uğradıkları bir yer. Şehirdeki gün batımı fotoğraf karelerini izlemeyi planlıyor ve güzel fotoğraf kareleri yakalamak istiyorsanız, bu köprüye de bir göz atabilirsiniz.

7.Hauptwache

Hauptwache
Hauptwache

Şehrin en ünlü yerlerinden biri olan Hauptwache, günümüzde bir kafe olarak hizmet veren eski bir karakoldur. Şehrin tam kalbinde güzel bir yerde bulunan bu kafe tahmin edebileceğiniz üzere biraz pahalı. Fakat yapının kendisini dışarıdan görmek için bile buraya göz atabilirsiniz.

Tarihi 1730 yılına kadar giden bu yapının çevresi ise, birbirinden güzel modern binalar ile tarihi yapıların karışımından oluşuyor. Barok Muhafız Evi olarak da bilinen bu kafenin bulunduğu meydan, Frankfurt’ta alışveriş için en çok tercih edilen yerlerden biri.

Şehrin en hareketli ve en canlı meydanı olarak da bilinir ve Almanların en popüler buluşma noktaları arasında yer almaktadır.

Yaya dostu Zeil, eğlence mekanlarıyla ünlü Kaiserstrasse ise, bu meydana ve kafeye sadece birkaç adım uzaklıkta bulunmaktadır. Meydandan sonra, bir şeyler yemek veya içmek için güzel bir mekan arıyorsanız, Kaiserstrasse’ye göz atabilirsiniz.

8.Alman Film Müzesi

Alman Film Müzesi
Alman Film Müzesi – Web sitesi 

Alman Film Müzesi, şehirdeki en güzel yerlerden biri. Özellikle film tarihine merakı olanlar için eşsiz bir deneyim sunan bu müzede, sinemanın gelişimi hakkında en detaylı bilgileri ve sergiyi görebiliyorsunuz.

Film tarihinin önemli şahsiyetlerine dair sergilerin de bulunduğu bu müzeyi listenize ekleyebilirsiniz.

9.Palmengarten Frankfurt – Botanik Bahçesi

almengarten Frankfurt
almengarten Frankfurt

Şehirdeki önemli gezilecek noktalar arasında olan bu Botanik Bahçesi, tarihi 1871 yılına kadar giden oldukça eski bir bahçedir.

Dünyanın dört bir tarafından getirilmiş bitkilerin ve seraların açık havada sergilendiği bu 22 hektarlık devasa alan, turistlerin en favori adreslerinden.

Arktik alt alanı, tropik bir akvaryum ve çöl ortamı için yapılmış iki farklı yapı, bahçenin en gözde yerlerinden. Bu bahçeye giriş ücreti ise sadece bir paket sigara fiyatıdır.

10.Alte Oper – Opera Binası

Alte Oper - Opera Binası
Alte Oper – Opera Binası

Tarihi 1880 yılına kadar bu Opera Binası, daha çok ünlü konserleri ile biliniyor olsa da, sadece yapıyı görmekte bu şehirde yapılacak güzel şeylerden.

Zaten konserlerin fiyatları ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Özellikle hafta sonunda Frankfurt’u ziyaret ediyorsanız ve buradaki konserlere katılmayı planlıyorsanız, ciddi anlamda pahalı bilet fiyatlarına hazırlık olun. Fakat Operanın balkon bölümleri çoğunlukla boş olduğundan, son gün bu balkon fiyatları değişebilmektedir. Bu yüzden yine de bütçenize uyup uymadığına da mutlaka göz atın deriz.

Web Sitesi : www.alteoper.de (Tarayıcınızdan Türkçe diline çevirerek bilet fiyatlarına ve yaklaşan etkinliklere göz atabilirsiniz.)

Frankfurt’un bu turistik yerleri, şehirdeki tüm gezip görülecek yerlerden değil. Bu listeye birkaç önemli noktaları da eklemek mümkün. Fakat bu şehir için genelde günübirlik bir gezi düzenlendiğinden dolayı, günübirlik bir Frankfurt gezisi için yukarıdaki 10 popüler yerden, zevkinize ve şehirdeki zamanınıza göre güzel bir liste çıkarabilirsiniz.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Budapeşte Parlamento Binası | Tarihi, Giriş Ücreti Ve Ulaşım

Macaristan Parlamento Binası olarak da bilinen, gotik mimarisiyle şehirdeki en dikkat çeken yapılardan biri olan Budapeşte Parlamento Binası, Tuna nehri boyuncu tüm güzelliği ve...

Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) | Hikayesi, Ulaşım ve Tarihi

Floransa'nın en iyi bilinen ve en güzel kartpostallık fotoğraflarına sahne olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), İtalya'nın en eski köprüsü olmasının yanı sıra en önemli...

Kopenhag’da Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Danimarka'nın başkenti ve en güzel şehri olan Kopenhag (Copenhagen), Avrupa'da son yıllarda en fazla turist trafiğine sahip olan muhteşem şehirlerden biri. Rengarenk tarihi evleri,...

Madrid Puerta del Sol Meydanı ve Çevresinde Görülecek Yerler

Madrid'in en sevilen ve en ünlü meydanlarından biri olan Puerta del Sol, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Madrid'in kalbinin attığı...
error: Content is protected !!