Ana SayfaAlmanyaFrankfurt Gezi RehberiFrankfurt Gezilecek Yerler | 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Frankfurt Gezilecek Yerler | 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Frankfurt gezilecek yerler listesine eklenebilecek çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunuyor. Çoğu, Old Town olarak da bilinen Eski Kent’te bulunuyor olsa da, bu bölgenin dışında görülmeye değer daha birçok farklı görülecek yer var.

Eski bir İmparatorluk şehri olan Frankfurt, Main nehri üzerinde eşsiz bir konuma sahip. Bu yüzden de şehir ”Frankfurt am Main” olarak da biliniyor.

Merkezi konumu nedeniyle, önemli bir ticari ve ekonomik merkez olan bu güzel şehir, Almanya gezisinde turistlerin günübirlik göz attıkları veya en azından 1 gün konakladıkları güzel şehirlerden olsa da, bu şehir için en azından 2-3 gününüzü ayırın deriz.

Frankfurt’ta gezilecek yerler daha çok tarihi şehir merkezi etrafında toplanıyor. Bu yüzden Frankfurt gezinize tarihi merkezden başlayacak olursanız, şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki 2 günlük gezi rotasına göz atarak da, zevkinize ve şehirdeki sürenize göre bir rota oluşturabilirsiniz.

Frankfurt, Berlin veya Münih gibi Almanya’nın süper turistik şehirlerine nazaran biraz daha sakin bir şehir. Hiçbir turistik nokta için sıra beklemiyorsunuz. Ayrıca yine Almanya’nın popüler şehirlerine nazaran Frankfurt, biraz daha ucuz diyebiliriz. Özellikle otel konusunda hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimini bu şehirde bulmak mümkün.

Frankfurt Gezilecek Yerler Listesi

Frankfurt Gezilecek Yerler Haritası
Frankfurt Gezilecek Yerler Haritası – Google Maps‘te görmek için tıklayın

Frankfurt’a günübirlik bir gezi düzenliyorsanız, Old Town (Eski Kent) bölgesinin dışına çıkmayın derim. Zaten Frankfurt’taki en önemli turistik yerler, bu bölgede kolayca keşfedilebiliyor.

Frankfurt’ta çok sayıda müze olduğundan dolayı, eğer zamanınız varsa bu şehir için en azından 2 gününüzü ayırmanızda da yarar var.

Frankfurt gezilecek yerler rotası ;

1.GÜN

 • Sachsenhausen
 • Liebieghaus
 • Stadel Museum
 • Alman Mimarlık Müzesi
 • German Film Museum (Almanya Film Müzesi)
 • Museumsufer
 • Mainkai
 • Eiserner Steg (Demir Köprü)
 • Old St Nicholas Church
 • Römerberg
 • Frankfurt Katedrali
 • Museum für Moderne Kunst (MMK Müzesi)

2.GÜN

 • Zeil Caddesi
 • Kleinmarkthalle
 • St Paul’s Church (Aziz Paul Kilisesi)
 • Goethe Evi – Müzesi
 • Hauptwache
 • Eschenheimer Turm
 • Goethestraße
 • Main Tower
 • Alte Oper (Opera Binası)
 • Senckenberg Müzesi
 • Palmengarten (Botanik Bahçesi)
 • Grüneburgpark

PEKİ BU 2 GÜNLÜK ROTAYA GÖRE FRANKFURT’TA NEREDE KALMALI ?

2 günlük gezi rotasına göre Frankfurt’ta nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal yer, Römerberg Meydanı yakınları olacaktır. Meydan, tam olarak Frankfurt şehir merkezinde bulunuyor. Bu meydana yakın bir otelde konaklayacak olursanız, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinin hemen hepsini yürüyerek keşfedebilirsiniz. Ayrıca alışveriş, gece hayatı ve restoran konusunda en zengin yer de bu meydan çevresindeki bölgedir.

Otel tavsiyesi olarak da; 3 yıldızlı Moxy Frankfurt City Center, 4 yıldızlı NH Collection Frankfurt City veya 5 yıldızlı lüks bir otel olan Jumeirah Frankfurt‘a göz atabilirsiniz.

Eğer sanatsever biriyseniz Frankfurt’u çok çabuk seveceksiniz. Bu şehirde birbirinden kaliteli koleksiyonlara ev sahipliği yapan birçok müzeyi bulabiliyorsunuz. Bunun yanında Frankfurt tarih severler için de eşsiz bir deneyim sunuyor. Şehirde çok sayıda kilise ve tarihi bina görebilirsiniz.

Şehrin gezip görülecek önemli turistik yerleri, daha çok Römerberg Meydanı çevresinde toplanıyor. Bu meydan Frankfurt gezisine başlamak için güzel bir nokta olacaktır.

1.Sachsenhausen

Sachsenhausen – Kaynak ; wikipedia-commons/roberto-strauss

Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla eşsiz bir tarih ve kültür deneyimi sunan Sachsenhausen, Frankfurt’un en hareketli bölgelerinden biri. Özellikle akşam saatlerinde yoğun olan çok sayıda bara ve eğlence mekanına ev sahipliği yapan bölge, Frankfurt gece hayatı için planı olanların da göz atabileceği bir yer.

Güzel sanatlar, mimarlık, film ve Yahudi tarihiyle ilgili eserlerin sergilendiği, nehir kıyısındaki müzelerden oluşan Museumsufer da bu bölgede bulunuyor.

Bölgenin elma şarabı ise oldukça ünlü. Hemen her Pub’da bu elma şaraplarını bulabilirsiniz.

Main Nehri’nin güneyindeki bu şirin mahalle, Frankfurt’un tüm mutfak spesiyalitelerinin lezzetli örneklerini bulabileceğiniz şehrin bir parçası. Bu yüzden, öğle veya akşam yemeği için güzel bir planınız varsa da, bu bölgeye uğrayın. Her damak zevkine uygun mekanları fazlasıyla burada bulabilirsiniz.

Sachsenhausen oldukça geniş bir alana yayılmıştır, bu yüzden U-Bahn, S-Bahn ve tramvay ile bölgeyi keşfetmeniz gerekebiliyor. Yani yürüyerek bu bölgenin tamamını keşfetmek pek de kolay olmuyor.

Sachsenhausen, Frankfurt şehir merkezinin tam kalbine ortalama 2-3 km uzaklıkta bulunuyor. Eğer Frankfurt’ta nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehrin en iyi ve en popüler bu bölgesindeki otellerini de inceleyebilirsiniz. Sachsenhausen bölgesindeki tüm popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Liebieghaus

Frankfurt gezilecek yerler blog
Liebieghaus

1896 yılında Bohemyalı tekstil tüccarı Baron Heinrich von Liebieg için bir villa olarak inşa edilen Liebieghaus, 1909’dan beri Avrupa’nın en önemli heykel koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Bir 19. yüzyıl villası olan Liebieghaus, daha çok mimarisiyle dikkat çekiyor olsa da, villanın içerisinde bir de heykel müzesi bulunuyor.

Baron Von Libieg tarafından 1890 yılında bir ev olarak inşa edilmiş olan bu tarihi yapı, Baron Von Libieg’in ölümü üzerine Frankfurt şehri tarafından satın alınarak müzeye dönüştürülmüş.

Sergiler, Antik Mısır, Yunanistan ve Roma’dan Romanesk, Gotik, Rönesans, Barok ve Neoklasik tarzların bir karışımından oluşuyor.

Mısır eserleri arasında Firavun Sahure’nin morg tapınağından kabartmalar, bir rahibe için ahşap bir lahit ve bir firavun olarak Büyük İskender’in heykeli bulunmaktadır. Geç Gotik eserler arasında Hans Multscher, Nicolaus Gerhaerts von Leyden ve Tilman Riemenschneider’in eserleri öne çıkıyor. Franz Xaver Messerschmidt’in büstleri, Ignaz Günther’in heykelleri ve Joseph Anton Feuchtmayer ile Jean-Antoine Houdon’un eserleri, Rokoko’nun resmi diline dair fikir veriyor.

Üst kattaki bazı odalar, evin orijinal kullanımından korunmuş mobilyalarla döşenmiştir.

 • Giriş ücreti ; 10€
 • Ziyaret saatleri ; 10:0018:00

3.Stadel Müzesi

Stadel Müzesi – Kaynak ; flickr / Irene

Frankfurt’un müzeler bölgesini oluşturan birinci sınıf müzeler arasında en önemlisi olan Stadel Müzesi, 14. yüzyıldan kalma mükemmel resim koleksiyonuyla sanatseverlere eşsiz bir deneyim sunuyor.

Bir Frankfurt bankacısı tarafından başlatılan bu güzel sanatlar müzesinin kapsamlı koleksiyonunda 700 yılı aşkın sanat tarihine göz atabilirsiniz. Stadel Müzesi, Frankfurt’un Museumsufer’inde (müze bölgesinde) bulunur ve Almanya’nın en eski müzelerinden biridir. Bu güzel sanat eserleri evi, 1815 yılında, resimlerini ilk koleksiyonunu oluşturmak üzere bağışlayan Frankfurt bankacısı Johann Friedrich Stadel’in vasiyeti üzerine kurulmuş. Bugün, bu müzenin koleksiyonu 700 yılı aşkın sanat tarihine ait 2.900’den fazla resim, 600 heykel ve 500 fotoğraf içeriyor.

Müze, Eski Ustalar, Modern Sanat ve Çağdaş Sanat olmak üzere 3 bölüme ayrılmış. 1300’den 1800’e kadar uzanan çalışmaları görmek için Eski Ustalar bölümüne göz atın. Bu bölümün öne çıkan özelliklerinden bazıları, 15. yüzyıl Alman ressam Albrecht Dürer’in Genç Kadın Portresi ve Hieronymus Bosch’un İsa, Ecce Homo tasvirini içerir.

Modern Sanat bölümü 1800’den 1945’e kadar olan sanatı içerir. Bu bölüm öncelikle Fransız ve Alman sanatçıların 20. yüzyılın başlarındaki tablolarına odaklanır. Son derece soyut Fernande Olivier de dahil olmak üzere Pablo Picasso’nun birçok eserini görebilirsiniz.

Çağdaş Sanat bölümü ise, 1945’ten günümüze zarif, tamamen beyaz bir sergi alanında eserler sunuyor.

Müzede, Rembrandt, Vermeer ve Goya gibi eski ustaların ve Monet, Degas, Beckman ve Picasso ile sonraki yüzyıllara ait dünyaca ünlü sanatçılara ait birbirinden değerli eserleri görebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; Hafta için 14€, hafta sonu 16€ – 12 yaş altı çocukla ise ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-18:00

4.Alman Mimarlık Müzesi

Alman Mimarlık Müzesi – Kaynak ; Wikipedia.commons/s-kastenn

Yine Museumsufer’de yer alan müzelerden biri olan Alman Mimarlık Müzesi (Deutsches Architekturmuseum), Frankfurt’ta görülecek en önemli müzeler arasında.

Müzede 180.000’den fazla mimari çizim ve Erich Mendelsohn, Mies van der Rohe ve Frank O’Gehry gibi mimarların klasik tasarımları dahil 600 mimari model bulunuyor. Aynı zamanda çağdaş mimari, mimari tarih ve şehir planlaması ile ilgili Alman ve uluslararası sergileri sergileyen geçici programlar için bir sergi salonudur.

1984 yılında açılan Deutsches Architekturmuseum (DAM), bina ve yerleşim teknolojisine odaklanmaktadır. Main Nehri kıyısında yer alır ve ‘Müzesufer’in bir parçasını oluşturur.

 • Giriş ücreti ; 6€
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00 (Şu anda restorasyon dolayısıyla kapalı)

5.Alman Film Müzesi

Alman Film Müzesi
Alman Film Müzesi – Web sitesi

Alman Film Müzesi, şehirdeki en güzel ve en popüler müzelerden biri. Özellikle film tarihine merakı olanlar için eşsiz bir deneyim sunan bu müzede, sinemanın gelişimi hakkında en detaylı bilgileri ve sergiyi görebiliyorsunuz.

Film tarihinin önemli şahsiyetlerine dair sergilerin de bulunduğu bu müzeyi de listenize ekleyin derim.

 • Giriş ücreti ; 6€
 • Ziyaret saatleri ; Salı günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

6.Museumsufer

Museumsufer Frankfurt
Museumsufer – Web sitesi

Frankfurt’un müze bölgesi olan Museumsufer, sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunuyor.

Burası tek bir müze değil, bir müzeler kompleksidir. Yani Museumsufer size 12 müze sunmaktadır. Tıpkı Berlin’deki müzeler adası gibi.

Main Nehri’nin her iki tarafına yayılmış olan bu bölgede müzelerin büyük bölümü nehrin sol tarafında yer alıyor.

Almanya’nın da en popüler yerlerinden biri olarak bilinen Museumsufer bölgesine mutlaka uğrayın. Özellikle bu şehirde sanata doymak istiyorsanız, bu müzeler bölgesini kesinlikle Frankfurt gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

7.Mainkai

Mainkai – Kaynak ; hans-poroche

Main nehrinin her iki yakasında, rıhtımda çimler, çiçek tarhları ve polen ağaçları ile dikilmiş bir park alanı olan Mainkai, Frankfurt’un en havalı yerlerinden biri.

Hem gündüz hem de gece oldukça hareketli olan park alanı daha çok gün batımı manzarasıyla dikkat çekiyor. Akşam saatlerinde birkaç bira içmek için de uğrayabileceğiniz yerlerden biri.

Ayrıca öğle veya akşam yemeği için de Mainkai’de bulunan mekanları tercih edebilirsiniz. Frankfurt’un birçok turistik noktasına göre buradaki yemekler çok daha ucuz.

8.Eiserner Steg

Eiserner Steg Köprüsü - Frankfurt ta Gezilecek Yerler
Eiserner Steg Köprüsü

Frankfurt’taki en güzel manzarayı seyredebileceğiniz yerlerden biri olan Eiserner Steg (Demir Köprü), Main Nehri’nde, şehir merkezi ile Sachsenhausen bölgesini bağlıyor.

Bu demir yaya köprüsü, 1869 yılında yapılmış oldukça eski bir yapı. Burası daha çok turistlerin gün batımını seyretmek için uğradıkları bir yer olsa da, farklı mimarisiyle de ilginizi çekecektir.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Eiserne Steg, savaşın son günlerinde Wehrmacht tarafından havaya uçurulduktan sonra, 1946’da Almanya’da yeniden inşa edilen ilk köprülerden biriydi. 1993 yılında, çeliği kemiren on yıllarca süren korozyon nedeniyle tamamen yenilendi ve ardından tekerlekli sandalyelerin erişimini kolaylaştırmak için iki asansör eklendi.

9.Old St Nicholas Church

Old St Nicholas Church – Kaynak ; flickr / Taylor Sargeant

Modern Frankfurt kulelerinin karşısında yer alan bu küçük kilise, Frankfurt’un tarihi Römerberg Meydanı’nda, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

Tarihi 12. yüzyıla uzanan Eski St. Nicholas Kilisesi, II. dünya savaşı sırasında yıkıldıktan kısa bir süre yeniden restore edilerek günümüzdeki görkemli haline getirilmiş. Römerberg Meydanı’ndaki cafe veya restoranlardan birine oturup bu kiliseyi seyredebilir veya ücretsiz olarak iç mekandaki süslemelere göz atabilirsiniz.

Eski St. Nicholas Kilisesi, Frankfurt’un eski kentinin kalbinde yer alıyor ve yakındaki turistik yerler ve otellerden yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Daha uzaktan gelenler, kiliseye sadece birkaç metre uzaklıkta bulunan Dom / Römer metro istasyonunda inerek kiliseye ulaşabilir.

Eski St Nicholas Kilisesi (Almanca: Alte Nikolaikirche), Frankfurt’un Altstadt’taki (Eski Şehir) Römer belediye binasının yakınında bulunan bir oOrtaçağ Lutheran kilisesidir. Balıkçıların koruyucu azizi olan Saint Nicholas’a adanmıştır. Bu kilisedeki ilk şapel, 12. yüzyılın ortalarında, günümüzdeki ise 15. yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir.

Kilise, yüksek bir Gotik koroya sahip çift nefli bir salona ve dördü peals ve 47’si carillons için kullanılan 51 çana sahiptir. Kilise ayrıca akustiği ile ünlüdür. Org konserleri, el çanları, trompet, korolar ve bandolar yıl boyunca düzenli olarak burada ağırlanır. Diğer bir cazibe, Romerberg plazasının muhteşem manzarasını sunan galeriye giden sarmal merdivendir.

10.Römerberg Meydanı

Römerberg Meydanı
Römerberg Meydanı

Römerberg Meydanı, Frankfurt’un eski şehir bölgesinin merkezi. Yani şehrin kalbi tam olarak burada atıyor.

Meydan, birbirinden renkli binaları, tarihi yapıları, kafeleri ve restoranlarıyla şehir gezisi için en ideal başlangıç noktası olacaktır.

Bu meydanda bulunan fotojenik Ortaçağ evleri, her Frankfurt’u ziyaret eden turistlerin görmeden geçmediği yapılardır.

Bu meydan da görebileceğiniz tarihi yerler arasında en ünlü olanı ise, Belediye Binası‘dır. Tarihi 1405 yılına kadar uzanan bu yapı, şehirde görülmesi gereken en önemli yapılardan biri.

Ayrıca meydanda bulunan, tarihi 1543 yılına kadar uzanan bir Rönesans Adalet Çeşmesi ve savaştan hiç bir yara almadan sapasağlam kurtulmuş olan Eski St Nicholas Kilisesi de bulunuyor.

11.Frankfurt Katedrali

Frankfurt Katedrali
Frankfurt Katedrali

Şehirdeki tarihi yerler arasında olan Frankfurt Katedrali, gotik tarzda 1300’lü yıllarda inşaatine başlanmış ve iki kez yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış (Biri 1867’deki yangından sonra, diğeri ise 1950’lerde savaştan sonra).

Eskiden bir kolej kilisesi olarak bilinen yapı, 1562’de Kutsal Roma Kralları için taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmaya başladıktan sonra, katedral ünvanını kazanmış.

 • Giriş ücreti ; 3€
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-18:00

12.Museum für Moderne Kunst

Museum für Moderne Kunst – Kaynak ; flickr / Jaime.Silva

Frankfurt Modern Sanat Müzesi (MMK Museum für Moderne Kunst), sadece Frankfurt’un değil, Avrupa’nın da en önemli çağdaş sanat galerilerinden biri olarak kabul ediliyor. 1991 yılında şehrin göbeğinde çarpıcı bir postmodern binada açılan müze 500 farklı sanatçının 5 bine yakın birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapıyor.

1960’lardan günümüze uzanan eserler Andy Warhol, Roy Lichtenstein ve Francis Bacon gibi sanatçılara aittir.

Müze, Hans Hollein tarafından üçgen bir şekilde tasarlanmış. Bu üçgen mimarisiyle de dikkat çeken müzenin içinde ayrıca Uygulamalı Sanatlar Müzesi adı verilen bir diğer sergi bölümü bulunuyor. Burada mobilya, duvar halıları, cam, seramik ve kitaplar dahil olmak üzere 30.000’den fazla Avrupa ve Asya uygulamalı sanat eseri sergileniyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 10€, çocuklar ise 5€
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-18:00

13.Zeil Caddesi

Zeil Caddesi – Kaynak ; flickr / 7c0

Frankfurt’ta alışverişin en popüler adresi olan Zeil Caddesi, hareketli atmosferi ve çok sayıda cafesiyle de dikkat çekiyor.

Cadde boyunca dünyaca ünlü markalara ait mağazaları bulabileceğiniz gibi, çok sayıda yerel markanın mağazalarını da bulabiliyorsunuz. Alışveriş için olmasa da bir şeyler yemek veya içmek için göz atabilirsiniz.

14.Kleinmarkthalle

Kleinmarkthalle

Daha çok yerli halkın günlük alışverişlerini yaptığı yerlerden biri olarak ünlü olan Kleinmarkthalle, Frankfurt’un en güzel pazarlarından biri. Gıda tezgahlarına ev sahipliği yapan 1500 metrekarelik pazarda, atıştırmalık için güzel yerler de bulabilirsiniz. Özellikle Alman yemeklerine merakınız varsa bu pazara uğramayı unutmayın.

Tarihi 1954 yılına uzanan bir yapı içerisinde bulunan bu pazar, Zeil alışveriş caddesinin yakınında merkezi ve kolay ulaşılabilir yerde bulunuyor. Almanların alışveriş kültürünü öğrenebileceğiniz bu pazarda bazı Türk yemekleri yiyebileceğiniz yerler de var.

15.St Paul’s Church (Aziz Paul Kilisesi)

St Paul’s Church (Aziz Paul Kilisesi)

Almanya’nın en önemli dini yapılarından biri olarak kabul edilen Aziz Paul Kilisesi, Frankfurt’un Paulsplatz adlı meydanında bulunuyor. Görkemli yapısı ve mimarisiyle dikkat çeken kilise, iç mekan süslemeleriyle de ilgi görüyor.

Kilise, Alman parlementosunun buluştuğu ve anayasanın yazıldığı ilk yer olması bakımından da önemli bir yere sahip. 1789 yılında bir Lüteriyen Kilisesi olarak inşa edilmiş olan yapı, 1848 yılında Aziz Paul Kilisesi olarak değiştirilmiş. İkinci dünya savaşı sonrası, çok fazla hasar almamış olmasına rağmen yine de restorasyonu yapılmış ve günümüzdeki halini almış.

İlk Alman parlamentosunun koltuğu olan Aziz Paul Kilisesi, sanat eserlerinin ve geniş bir ana salonun yanında ulusun tarihine dair bilgiler içeren renkli bir kilisedir.
Alman ulusunun tarihine bir göz atmak için St. Paul Kilisesi’ni mutlaka ziyaret edin. 19. yüzyıldan kalma bu Lutheran kilisesi, 1848’de Almanya’nın ilk demokratik parlamentosunun koltuğuydu. Bina, yüzyıllar boyunca Kutsal Roma imparatorlarının taç giyme töreninin yapıldığı antik Frankfurt Katedrali’nin hemen batısında yer alır.

Kilise, büyük, oval bir salon ve koyu kırmızı kumtaşından yapılmış tek bir saat kulesinden oluşmaktadır. Bir zamanlar hararetli siyasi tartışmaların yeri olan aydınlık ve geniş buluşma yerini görmek için ana salona göz atın. Günümüzde salon artık kilise olarak kullanılmamakta ancak çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Her üç yılda bir kilise, Alman dilinin en seçkin edebiyat ödülü olan Goethe Ödülü’nün ödül törenine ev sahipliği yapıyor.

16.Goethe Evi ve Müzesi

Goethe Evi ve Müzesi
Goethe Evi ve Müzesi

Frankfurt’un en güzel müzelerinden biri olan Goethe Evi ve Müzesi, Johann Wolfgang Goethe’nin 16 yaşına kadar yaşadığı ev.

Günümüzde bir müzeye dönüştürülmüş olan bu evde, Goethe’ye ve kardeşi Cornelia’ya ait birçok kişisel eşyayı, Goethe’nin eserlerinden bazılarını ve birkaç çağdaş dönem eserlerini görebilirsiniz.

“Sturm und Drang” adı verilen müze ise, evin içerisinde mutlaka görülmesi gereken bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Goethe’nin romantik sanat eserlerini de, bu müzede görebilirsiniz.

17.Hauptwache

Hauptwache
Hauptwache

Frankfurt’un en ünlü yerlerinden biri olan Hauptwache, günümüzde bir kafe olarak hizmet veren eski bir karakoldur. Şehrin tam kalbinde güzel bir yerde bulunan bu kafe tahmin edebileceğiniz üzere biraz pahalı. Fakat yapının kendisini dışarıdan görmek için bile buraya göz atabilirsiniz.

Tarihi 1730 yılına kadar uzanan bu yapının çevresi ise, birbirinden güzel modern binalar ile tarihi yapıların karışımından oluşuyor. Barok Muhafız Evi olarak da bilinen bu kafenin bulunduğu meydan, Frankfurt’ta alışveriş için en çok tercih edilen yerlerden biri.

Şehrin en hareketli ve en canlı meydanı olarak da bilinir ve Almanların en popüler buluşma noktaları arasında yer alıyor.

Yaya dostu Zeil ve eğlence mekanlarıyla ünlü Kaiserstrasse ise, bu meydana ve kafeye sadece birkaç adım uzaklıkta bulunuyor. Meydandan sonra, bir şeyler yemek veya içmek için güzel bir mekan arıyorsanız Kaiserstrasse’ye göz atabilirsiniz.

18.Eschenheimer Turm (Eschenheimer Kulesi)

Eschenheimer Turm (Eschenheimer Kulesi) – kaynak ; flickr / smuconlaw

Frankfurt’un eski şehir duvarlarından kalma en güzel kalıntı olan Eschenheimer Kulesi, 47 metre yüksekliğiyle dikkat çekiyor. Günümüzde bir cafe&restorana ve toplantı odalarına ev sahipliği yapan kule, Frankfurt’un simge yapılarından biri olmaya devam ediyor.

Buradaki mekan biraz lüks ve pahalı. Ayrıca çok da kalabalık. Bu yüzden bu mekan yerine, Hauptwache’de yer alan çok daha uygun fiyatlı restoranları tercih edin derim.

19.Goethestraße

Frankfurt gezilecek yerler blog
Goethestraße – kaynak ; flickr / 7c0

Yine bir alışveriş caddesi olan Goethestraße, Frankfurt’un en turistik yerlerinden.

Ultra lüks mağazalarıyla ünlü olan caddede birkaç tarihi bina ve turistik cazibe merkezi de görebiliyorsunuz. Ayrıca caddede çok sayıda restoran ve cafe bulabilirsiniz.

20.Main Tower – Ana Kule

Main Tower - Ana Kule
Main Tower – Ana Kule

Main Tower, ana kule olarak da bilinir ve Frankfurt’un gezilecek yerleri arasında en popüler cazibe merkezlerinden. Burası, şehirdeki en modern gökdelenlerden biri.

Almanya’daki en yüksek dördüncü yüksek bina olma ünvanına sahip olan yapı, 200 metre uzunluğunda ve 21. yüzyılın en güzel mimari eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bu kuleyi aşağıdan görmenin pek bir anlamı yok.

Kulenin gözlem güvertesi günün geç saatlerine kadar açık. Yani akşam vakitlerinde de giderek şehrin büyüleyici manzarasını seyredebilirsiniz.

Kulenin gözlem güvertesinden, Eski Şehir merkezinin güzel bir panoramik manzarası seyredilebiliyor. Gün batımı zamanında şehirdeki en iyi fotoğraf karelerini bu gözlem güvertesinden yakalayabilirsiniz.

21.Alte Oper – Opera Binası

Alte Oper - Opera Binası
Alte Oper – Opera Binası

Tarihi 1880 yılına kadar uzanan bu Opera Binası, daha çok ünlü konserleri ile biliniyor olsa da, sadece yapıyı görmek için bile gidebileceğiniz bir yer. Görkemli ve şık mimarisiyle dikkat çeken yapı, Frankfurt’ta ikinci dünya savaşında en az zararı almış binalardan.

Zaten konserlerin fiyatları ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Özellikle hafta sonunda Frankfurt’u ziyaret ediyorsanız ve buradaki konserlere katılmayı planlıyorsanız, ciddi anlamda pahalı bilet fiyatlarına hazırlıklı olun. Fakat Operanın balkon bölümleri çoğunlukla boş olduğundan, son gün bu balkon fiyatları değişebiliyor. Bu yüzden yine de bütçenize uyup uymadığına da mutlaka göz atın deriz.

22.Senckenberg Müzesi

Senckenberg Müzesi

Senckenberg Müzesi, dünyanın en büyük doldurulmuş kuş koleksiyonuna ve insanlığın gelişimini özetleyen kapsamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Senckenberg Doğa Tarihi Müzesi olarak da bilinen bu müze, Almanya’daki türünün en büyük ikinci müzesi olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Gezegenimizin biyolojik çeşitliliği ve organizmaların evrimi ile ilgili sayısız sergisinin yanı sıra müze, Avrupa’nın en büyük büyük dinozor sergisine ev sahipliği yapıyor ve özellikle çocuklu aileler arasında popüler cazibe merkezlerinden.

23.Palmengarten Frankfurt – Botanik Bahçesi

almengarten Frankfurt
almengarten Frankfurt

Şehirdeki önemli gezilecek noktalar arasında olan bu Botanik Bahçesi (Almengarten Frankfurt), tarihi 1871 yılına kadar uzanan oldukça eski bir bahçe.

Dünyanın dört bir tarafından getirilmiş bitkilerin ve seraların açık havada sergilendiği bu 22 hektarlık devasa alan, turistlerin olduğu kadar Almanların da popüler gezi duraklarından biri.

Arktik alt alanı, tropik bir akvaryum ve çöl ortamı için yapılmış iki farklı yapı, bahçede kaçırılmaması gereken bölümlerden.

24.Grüneburgpark

Grüneburgpark – Kaynak ; wikipedia.commons

Goethe Üniversitesi’ne yakın bir konumda bulunduğundan üniversiteli öğrencilerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olan Grüneburgpark, Frankfurt’un en gözde popüler turistik yerlerinden biri.

30 hektarlık İngiliz tarzı park, bir zamanlar Rothschild ailesine ait olan arazi üzerinde 1877 yılında tasarlanmış. Frankfurt gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan park, sıcak yaz günlerinde şehirdeki en yoğun insan trafiğine sahip olmasıyla da ünlü.

25.Frankfurt Hayvanat Bahçesi

Frankfurt Gezi Rehberi

En az 510 farklı türü temsil eden 4.500’den fazla hayvana ev sahipliği yapan Frankfurt Hayvanat Bahçesi, şehrin eski Friedberger Tor’unun yakınında 32 dönümlük bir alanı kaplıyor. 1858’de kurulan, Almanya’nın en eski ikinci hayvanat bahçesidir ve Madagaskar’ın çeşitli faunasının sergilendiği eşsiz Grzimek Evi de dahil olmak üzere mükemmel hayvan evleriyle ilgi görüyor.

Ayrıca deniz yaşamı, sürüngenler ve timsahlar da dahil olmak üzere farklı iklim bölgelerinden hayvanların bulunduğu Exotarium da dikkat çeker. Diğer önemli noktalar arasında Gece Hayvanları Evi ve Kuş Salonu bulunmaktadır. Hayvanat bahçesinde ayrıca aile festivalleri, sergiler ve temalı turlar dahil olmak üzere çeşitli etkinlikler ve programlar da sunuluyor.

26.DomRömer

Frankfurt Gezilecek Yerler Blog

DomRömer Mahallesi, Frankfurt’un yenilenmiş ‘Eski Şehri’dir ve Katedral Meydanı ile savaşlar sırasında yüzde 90’dan fazlası yıkılan ortaçağ Römer binası arasında 7.000 metrekareye yayılmıştır.

Birkaç müzeye, cafeye ve restorana ev sahipliği yapan mahalle, savaş sonrasında tamamen yenilenmiş olsa da, yine de görülmeye değer.

Daha Başka Frankfurt’ta Nereler Gezilir ?

Frankfurt gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz daha çok sayıda cazibe merkezi bulabilirsiniz. Ayrıca gezip görülecek cazibe merkezlerinden sonra zamanınız kalırsa, şehirdeki yapılacak şeyler için de zaman ayırabilir veya Frankfurt çevresindeki diğer kasaba ve şehirlere de göz atabilirsiniz.

Frankfurt Kaç Günde Gezilir ?

Frankfurt gezilecek yerler blog

Frankfurt gezilecek yerler için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun bir süre bu şehirde konaklayacak olursanız yapılacak birçok şey de bulabilirsiniz.

Günübirlik Frankfurt gezisi yapmayı planlıyorsanız sadece Müzeler Bölgesi ve Römerberg Meydanı çevresini keşfedin deriz.

Frankfurt’ta Alışveriş Yapılacak Yerler

Frankfurt, daha çok bir iş şehri olarak biliniyor olsa da, dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapan mağazalarıyla da tanınıyor. Şehirde alışveriş için tercih edilebilecek çok sayıda AVM, cadde ve butik mağazaları bulabiliyorsunuz.

Şehirdeki en popüler alışveriş caddeleri ise ;

Zeil

Frankfurt Gezi Rehberi Blog
Zeil Caddesi – kaynak ; flickr / Rubén Vique

Yukarıda da bahsettiğim, Frankfurt’ta gezilmesi gereken yerler arasında olan Zeil Caddesi, Frankfurt’ta alışveriş denince akla gelen ilk yer. Trafiğe kapalı olan bu cadde, her bütçeden turiste hitap ediyor, bu yüzden de hemen her turistin alışveriş için mutlaka göz attığı bir yer.

Cadde üzerinde dünyaca ünlü markalara ait mağazaları bulabileceğiniz gibi, küçük butikleri ve hediyelik eşya dükkanlarını da bulabilirsiniz. Ayrıca ‘Galeria Kaufhof’ ve ‘MyZeil’ alışveriş merkezleri de burada bulunuyor.

Goethestrasse

Frankfurt’un en lüks caddesi olan Goethestrasse, yerel halk tarafından daha çok Luxusgasse (lüks şerit) olarak anılıyor. Miu Miu, Tiffany, Cartier ve Gucci gibi markaların hepsinin bir arada bulabileceğiniz yer. Daha çok dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yaptığından dolayı, turistler arasında pek popüler olmasa da, alışveriş için lüks markaları arıyorsanız Goethestrasse, uğramanız gereken cadde olabilir.

Almanya’nın en yoğun üçüncü alışveriş caddesi olma ünvanına sahip olan Goethestrasse’de birkaç lüks restoran ve cafe de bulabilirsiniz.

Berger Strasse

İkinci el satış mağazalarıyla öne çıkan Berger Strasse, daha çok genç kesimin alışveriş için uğradığı caddelerden biri olsa da, her yaştan turisti burada görebiliyorsunuz. Genç moda tasarımcısı birçok Alman markaları bu cadde üzerinde yer alıyor.

Çok sayıda cafe ve restorana da ev sahipliği yapan Berger Strasse, ayrıca akşam saatlerinde de hareketlidir. Özellikle caddeye yakın barlar, hava karardıktan sonra oldukça hareketleniyor.

Schillerstrasse

Popüler bir alışveriş caddesi olan Schillerstrasse, her cuma, tezgahların meyve ve sebzeden el sanatlarına kadar her şeyi sattığı bir sokak pazarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Frankfurt’ta hediyelik bir şeyler arıyorsanız bu caddeye mutlaka göz atın derim.

Frankfurt’ta Ne Yenir ?

Frankfurt, tarihi ve turistik çekim merkezleriyle olduğu kadar yemekleriyle de adından söz ettiriyor. Alman yemeklerinin hemen hepsini bulabileceğiniz bu şehirde restoran konusunda birçok seçenek bulunuyor. Michelin yıldızlı restoranları bulabileceğiniz gibi, daha düşük bütçeli mekanları da Frankfurt’ta bulabilirsiniz.

Frankfurt’ta denenmesi gereken en popüler ve en güzel lezzetlerden bazıları ise ;

Handkäse

Ekşi süt peyniri olan Handkäse, sadece Frankfurt’un değil, Offenbach am Main, Darmstadt, Langen ve Güney Hesse’nin diğer bölümlerinin mutfak spesiyalitesidir. Yarı saydam peynirin keskin bir aroması vardır ve genellikle çiğ soğan ve kimyon tohumları ile kaplanır.

Bu geleneksel Frankfurt mezesi genellikle Apfelwein (Elma şarabı) ile servis edilir ve kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerden biridir.

Grüne Soße

Grüne Soße, yedi doğranmış ot ve mayonez, yoğurt, ekşi krema veya kuark peyniri karışımından yapılan oldukça popüler bir sos.

Soğuk sos daha sonra haşlanmış yumurta ve patateslerin veya bazen bir etin üzerine dökülerek servis edilir. Frankfurt’ta et yemeyi planlıyorsanız az da olsa bu sosu deneyin, pişman olmayacaksınız.

Frankfurter Kranz

foto kaynak ; flickr / Like_the_Grand_Canyon

Frankfurt’a özgü bir pasta olan Frankfurter Kranz, akşam yemeklerinden sonra veya gün içinde güzel bir kahvenin yanına sipariş edilebilecek en özel lezzetlerden biri. Birçok farklı çeşidi bulunduğundan her damak zevkine hitap etmektedir. Frankfurt gezilecek yerler listesinin en popüler cazibe merkezlerinden olan Römerberg Meydanı çevresindeki cafelerin hemen hepsinde bu pastayı bulabilirsiniz.

Frankfurt Gezilecek Yerler Haritası Ve Rota

Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın

Yukarıdaki Frankfurt gezilecek yerler haritası üzerindeki rotayı takip edecek olursanız çok daha hızlı ve anlamlı bir Frankfurt gezisi yapabilirsiniz. Şehirdeki çoğu turistik nokta zaten Eski Kent merkezinde bulunduğundan birçok yere yürüyerek gidebiliyorsunuz. Eğer Frankfurt için 2 veya 3 günlük bir süre ayırmayı planlıyorsanız yukarıdaki haritayı takip edin deriz.

FRANKFURT GEZİSİ 1.GÜN

→Sachsenhausen, Frankfurt turuna başlayabileceğiniz en ideal ve en güzel yer. Buradaki arnavut kaldırımlı dar sokaklar ve birbirinden eski evler, özellikle tarih severlerin ilgisini çekecektir. Şehir turunuza bu bölgeden başlayacak olursanız, Frankfurt’taki birçok cazibe merkezine yakın olabilirsiniz.

Frankfurt’un en geleneksel elma şarabı evlerinden ikisi Schweizer’da bulunabilir. Frankfurt’un bu eski bölgesi, günün hangi saatinde giderseniz gidin sizi büyüleyecek, ancak en iyi zaman gecedir. Eğer Frankfurt’ta geceler için bir planınız varsa, mutlaka bu bölgeye uğrayın.

Sachsenhausen, ayrıca Frankfurt’ta konaklama için de en ideal bölgelerden biri. Ayrıca çok sayıda farklı konaklama birimine ev sahipliği yaptığından dolayı herkese göre bir şeyleri burada bulabiliyorsunuz.

Sachsenhausen bölgesini keşfettikten hemen sonra Liebieghaus‘a uğrayın. Yaklaşık 15-20 dakika yürüyüş sonrası 19. yüzyıldan kalma bir villa Liebieghaus’a ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu tarihi villa içerisinde bir de heykel müzesi bulunuyor, ilginizi çekerse mutlaka müzeye de uğrayın.

→Stadel Museum, Liebieghaus’a sadece 2-3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor ve sanatseverler için kayda değer bir ziyaret sunuyor. Müze adını onu kuran yerel bankacı Johann Friedrich Städel’den almış. Müzenin koleksiyonu 3000’den fazla resim, 600 heykel ve muazzam bir grafik sanat koleksiyonundan oluşmaktadır. Mevcut sergide müzenin fonunun 600’den fazla tablosu sergileniyor.

Stadel Müzesi’nde dünyanın en iyi tablolarından, grafik sanatlarından, heykellerinden ve fotoğraflarından oluşan muazzam koleksiyonla tanışma şansına sahip olabilirsiniz. Stadel Müzesi, Rönesans’tan başlayarak başyapıtları sergiliyor. Burada Bosch, Botticelli, Renoir, Cézanne, Delacroix, Dürer’in çalışmalarını, Vincent van Gogh’un eskizlerini ve daha birçok önemli eseri görebilirsiniz.

→Alman Mimarlık Müzesi, her kesimin sevebileceği müzelerden biri olmasa da Stadel Müzesi’nden 15 dakikalık yürüyüşün ardından ulaşabileceğinizden dolayı, yine de göz atmaya değer. Bu müzenin resmi adı ”Deutsches Architekturmuseum” ve Frankfurt’taki en çok ziyaret edilen müzelerden bir tanesi.

→German Film Museum (Alman Film Müzesi), Alman Mimarlık Müzesi’ne ortalama 20 dakika yürüme mesafesinde. Sanatsever biri olmasanız bile Almanya’nın film tarihi hakkında detaylı bilgileri öğrenebileceğiniz bu müzeye mutlaka uğrayın derim.

→Museumsufer ise, Alman Film Müzesi’ne 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde. Nehir kıyısındaki bu kültür bölgesinde sanat ve mimariden iletişim, film ve heykele kadar her şeye adanmış çok farklı müzeleri bulabilirsiniz. Burası müzeler bölgesi olarak da biliniyor ve Alman Film Müzesi’nden Stadel Müzesi’ne kadar şehrin öne çıkan sanat müzelerini burada bulabiliyorsunuz.

→Mainkai, Museumsufer’a yani müzeler bölgesine 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde ve kesinlikle göz atmaya değer turistik yerlerden biri. Nehir kenarında bulunan bu park alanı, özellikle Almanların popüler gezi duraklarından biri olsa da, turistler arasında da bir hayli popüler. Birbirinden popüler restoranlara ve barlara ev sahipliği yapan bu alan, hem gündüz hem de geceleri oldukça hareketli oluyor. Gün batımı manzarasını seyretmek veya bir şeyler yiyip içmek için gidilecek yerlerden biri diyebiliriz.

→Eiserner Steg (Demir Köprü), Mainkai park alanından görebileceğiniz oldukça şık ve etkileyici bir yapı. Frankfurt’un Eski Kenti ile Sachsenhausen bölgesini birbirine bağlayan Main nehri üzerinde bir yaya köprüsüdür. Birbirine bağlı tonlarca kilitle asılarak devasa bir zincir oluşturduğu için “Aşk Kilidi Köprüsü” olarak da bilinir.

→Old St Nicholas Church, köprüden çıktığınız gibi ulaşabileceğiniz turistik yerlerden. Eski Şehir merkezindeki bu kilise, günümüzde sadece Frankfurt’un değil, Almanya’nın en önemli kiliselerinden biri olarak biliniyor.

→Römerberg, Eski St Nicholas Kilisesi’nin bulunduğu yer olan Römerberg, Eski Kent bölgesinin tam olarak kalbinde yer alıyor. Sadece Frankfurt’un en güzel meydanı değil, aynı zamanda şehrin en işlek yaya bölgesi ve Noel pazarları ve diğer etkinlikler de dahil olmak üzere çok sayıda turistik mekana ve yapılacak eğlenceli şeylere ev sahipliği yapıyor. Frankfurt gezilecek yerler listesinde olması gereken en önemli yer diyebilirim.

→Frankfurt Katedrali, 13. ve 15. yüzyıllar arasında Gotik tarzda kırmızı kumtaşından inşa edilen, 95 metre yüksekliğindeki kulesiyle dikkat çekiyor. Römerberg ziyaretinizin hemen ardından katedrale gidebilir ve zengin iç mekanı inceleyebilirsiniz. Katedralin en önemli kalıntısı, Geç Romanesk Bartholomew Korosu’nda tutulan St. Bartholomew’in takkesidir. Katedralin en önemli eserlerinin çoğu Dommuseum Frankfurt’ta görülebilir.

→Museum für Moderne Kunst (MMK Müzesi), Frankfurt Katedrali’ne 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Mutlaka görülmesi gereken bir müze olmasa da, sanata merakınız varsa göz atmaya değer.

FRANKFURT GEZİSİ 2.GÜN

→Frankfurt gezinizin ikinci gününe Zeil Caddesi ile başlayabilirsiniz. Frankfurt’un en canlı ve en hareketli caddelerinden biri olan Zeil’e, şehirdeki birçok turistik noktadan yürüyerek gidebileceğiniz gibi Eski Kent bölgesinde de yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Zeil Caddesi, Frankfurt’ta alışveriş için planı olan gezginlerin mutlaka göz atması gereken yerlerden biri. Dünyaca ünlü birçok markaya ev sahipliği yapan caddede, yerel markaların mağazalarını da bulabiliyorsunuz.

→Zeil Caddesi’nden hemen sonra kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Kleinmarkthalle adı verilen, Almanya’daki en iyi yiyeceklerden bazılarını satan 150 pazar tezgahına ev sahipliği yapan pazara göz atabilirsiniz. Burası, Almanların günlük ihtiyaçlarını karşıladığı pazar olsa da, hem Frankfurt halkının günlük yaşamını keşfetmek hem de birkaç meyve almak için gidebileceğiniz bir yer.

St Paul’s Church (Aziz Paul Kilisesi), Frankfurt Katedrali’nin hemen batısında yer alıyor ve görkemli mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle görülmeye değer yapılardan biri. Bu kilisenin bulunduğu yere Kleinmarkthalle’den yürüyerek kısa bir sürede gidebilirsiniz.,

Goethe Evi – Müzesi, Aziz Paul Kilisesi ziyaretinizden sonra göz atabileceğiniz popüler çekim merkezlerinden. İki cazibe merkezi arası 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Almanya’nın en büyük yazarı Johann Wolfgang von Goethe’nin doğum yeri Frankfurt. Bu yüzden de bu ünlü yazarın evi, Frankfurt gezilecek yerler listesinde olması gereken en önemli çekim merkezi.

Bitişikteki Goethe Müzesi, Geç Barok ve Romantik dönemlerin başyapıtları da dahil olmak üzere yazarın zamanına ait sanat eserlerini sergileyen 14 odalı bir galeridir. Her iki tesiste de aile rehberli turlar mevcuttur.

Hauptwache, Goethe Evi’ne 5 dakika yürüme mesafesindeki bir diğer turistik nokta. Şehrin ortasında ve Frankfurt’un en işlek yaya bölgelerinden birinde yer alan Hauptwache – kelimenin tam anlamıyla “Ana Muhafız” olarak tercüme edilir – güzel tarihi binaları ve modern yapıları bir araya getirmesiyle ünlüdür. Buradaki en dikkat çekici yapı, meydana adını veren eski Barok Muhafız Evi’dir. 1730 yılında inşa edilmiş, bir zamanlar şehrin milislerine, bir hapishaneye ve daha sonra bir polis karakoluna ev sahipliği yapmıştır (şimdi bir kafe olarak hizmet vermektedir).

Eschenheim Kulesi (Eschenheimer Turm) 1400’lerin başında inşa edildi ve Frankfurt’un eski şehir duvarlarından en güzel kalıntı olmaya devam ediyor. 47 metre yüksekliğindeki yapı, boyutlarıyla hala etkileyicidir ve Eschenheimer Gate bölgesine hakimdir.

Bugün kule, yerel tarihi topluluklar tarafından kullanılan bir kafe ve toplantı salonlarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca 1879’da inşa edilen ve ülkenin en büyüğü olan yakındaki Menkul Kıymetler Borsası da ilgi çekicidir. Bu tarihi kule, Hauptwache’ye sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Goethestrasse, Chanel, Gucci ve Hermès gibi moda markaları ile ikonik mücevher markaları Tiffany & Co. veya Cartier gibi ünlü markaları bulabileceğiniz popüler bir cadde.

→56 katlı ve 240 metre uzunluğundaki Main Tower ise, Goethestrasse adlı caddeden sonra ziyaret edebileceğiniz en güzel yapılardan biri. Frankfurt gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden olan kule, Frankfurt silüetinin etkileyici manzarasının keyfini çıkarmak için ziyaret edebileceğiniz en iyi yer.


Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!