Ana SayfaAlmanyaFrankfurt Gezi RehberiFrankfurt Gezilecek Yerler | 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Frankfurt Gezilecek Yerler | 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Eski bir İmparatorluk şehri olan Frankfurt, Main nehri üzerinde eşsiz bir konuma sahip. Bu yüzden de şehir ”Frankfurt am Main” olarak da biliniyor.

Merkezi konumu nedeniyle, önemli bir ticari ve ekonomik merkez olan bu güzel şehir, Almanya gezisinde turistlerin günübirlik göz attıkları veya en azından 1 gün konakladıkları güzel şehirlerden olsa da, Frankfurt’ta gezip görülecek çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunuyor. Yani 2-3 gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz güzel bir şehir denebilir.

Frankfurt’ta gezilecek yerler daha çok tarihi şehir merkezi etrafında toplanıyor. Bu yüzden Frankfurt gezinize tarihi merkezden başlayacak olursanız, şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki 2 günlük gezi rotasına göz atarak da, zevkinize ve şehirdeki sürenize göre bir rota oluşturabilirsiniz.

Frankfurt, Berlin veya Münih gibi Almanya’nın süper turistik şehirlerine nazaran biraz daha sakin bir şehir. Hiçbir turistik nokta için sıra beklemiyorsunuz. Ayrıca yine Almanya’nın popüler şehirlerine nazaran Frankfurt, biraz daha ucuz diyebiliriz. Özellikle otel konusunda hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimini bu şehirde bulmak mümkün.

Frankfurt Gezilecek Yerler Listesi

Frankfurt Gezilecek Yerler Haritası
Frankfurt Gezilecek Yerler Haritası – Google Maps‘te görmek için tıklayın

Frankfurt’a günübirlik bir gezi düzenliyorsanız, Old Town (Eski Kent) bölgesinin dışına çıkmayın derim. Zaten Frankfurt’taki en önemli turistik yerler, bu bölgede kolayca keşfedilebiliyor.

Frankfurt’ta çok sayıda müze olduğundan dolayı, eğer zamanınız varsa bu şehir için en azından 2 gününüzü ayırmanızda da yarar var.

Frankfurt gezilecek yerler rotası ;

1.GÜN

 • Sachsenhausen
 • Liebieghaus
 • Stadel Museum
 • Alman Mimarlık Müzesi
 • German Film Museum (Almanya Film Müzesi)
 • Museumsufer
 • Mainkai
 • Eiserner Steg (Demir Köprü)
 • Old St Nicholas Church
 • Römerberg
 • Frankfurt Katedrali
 • Museum für Moderne Kunst (MMK Müzesi)

2.GÜN

 • Zeil Caddesi
 • Kleinmarkthalle
 • St Paul’s Church (Aziz Paul Kilisesi)
 • Goethe Evi – Müzesi
 • Hauptwache
 • Eschenheimer Turm
 • Goethestraße
 • Main Tower
 • Alte Oper (Opera Binası)
 • Senckenberg Müzesi
 • Palmengarten (Botanik Bahçesi)
 • Grüneburgpark

PEKİ BU 2 GÜNLÜK ROTAYA GÖRE FRANKFURT’TA NEREDE KALMALI ?

2 günlük gezi rotasına göre Frankfurt’ta nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal yer, Römerberg Meydanı yakınları olacaktır. Meydan, tam olarak Frankfurt şehir merkezinde bulunuyor. Bu meydana yakın bir otelde konaklayacak olursanız, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinin hemen hepsini yürüyerek keşfedebilirsiniz. Ayrıca alışveriş, gece hayatı ve restoran konusunda en zengin yer de bu meydan çevresindeki bölgedir.

Otel tavsiyesi olarak da; 3 yıldızlı Moxy Frankfurt City Center, 4 yıldızlı NH Collection Frankfurt City veya 5 yıldızlı lüks bir otel olan Jumeirah Frankfurt‘a göz atabilirsiniz.

Eğer sanatsever biriyseniz Frankfurt’u çok çabuk seveceksiniz. Bu şehirde birbirinden kaliteli koleksiyonlara ev sahipliği yapan birçok müzeyi bulabiliyorsunuz. Bunun yanında Frankfurt tarih severler için de eşsiz bir deneyim sunuyor. Şehirde çok sayıda kilise ve tarihi bina görebilirsiniz.

Şehrin gezip görülecek önemli turistik yerleri, daha çok Römerberg Meydanı çevresinde toplanıyor. Bu meydan Frankfurt gezisine başlamak için güzel bir nokta olacaktır.

1.Sachsenhausen

Sachsenhausen – Kaynak ; wikipedia-commons/roberto-strauss

Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla eşsiz bir tarih ve kültür deneyimi sunan Sachsenhausen, Frankfurt’un en hareketli bölgelerinden biri. Özellikle akşam saatlerinde yoğun olan çok sayıda bara ve eğlence mekanına ev sahipliği yapan bölge, Frankfurt gece hayatı için planı olanların da göz atabileceği bir yer.

Güzel sanatlar, mimarlık, film ve Yahudi tarihiyle ilgili eserlerin sergilendiği, nehir kıyısındaki müzelerden oluşan Museumsufer da bu bölgede bulunuyor.

Bölgenin elma şarabı ise oldukça ünlü. Hemen her Pub’da bu elma şaraplarını bulabilirsiniz.

2.Liebieghaus

Frankfurt gezilecek yerler blog
Liebieghaus

Bir 19. yüzyıl villası olan Liebieghaus, daha çok mimarisiyle dikkat çekiyor olsa da, villanın içerisinde bir de heykel müzesi bulunuyor. Müze, Museumsufer’da nehir kıyısında yer alıyor.

Baron Von Libieg tarafından 1890 yılında bir ev olarak inşa edilmiş olan bu tarihi yapı, Baron Von Libieg’in ölümü üzerine Frankfurt şehri tarafından satın alınarak müzeye dönüştürülmüş.

Sergiler, Antik Mısır, Yunanistan ve Roma’dan Romanesk, Gotik, Rönesans, Barok ve Neoklasik tarzların bir karışımından oluşuyor.

 • Giriş ücreti ; 10€
 • Ziyaret saatleri ; 10:0018:00

3.Stadel Müzesi

Stadel Müzesi – Kaynak ; flickr / Irene

Frankfurt’un müzeler bölgesini oluşturan birinci sınıf müzeler arasında en önemlisi olan Stadel Müzesi, 14. yüzyıldan kalma mükemmel resim koleksiyonuyla sanatseverlere eşsiz bir deneyim sunuyor.

Müzede, Rembrandt, Vermeer ve Goya gibi eski ustaların ve Monet, Degas, Beckman ve Picasso ile sonraki yüzyıllara ait dünyaca ünlü sanatçılara ait birbirinden değerli eserleri görebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; Hafta için 14€, hafta sonu 16€ – 12 yaş altı çocukla ise ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-18:00

4.Alman Mimarlık Müzesi

Alman Mimarlık Müzesi – Kaynak ; Wikipedia.commons/s-kastenn

Yine Museumsufer’de yer alan müzelerden biri olan Alman Mimarlık Müzesi (Deutsches Architekturmuseum), Frankfurt’ta görülecek en önemli müzeler arasında.

Yaklaşık 180 bin çizime ve 600 modele ev sahipliği yapan müze, Almanya’nın da en önde gelen müzelerinden biri.

 • Giriş ücreti ; 6€
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00 (Şu anda restorasyon dolayısıyla kapalı)

5.Alman Film Müzesi

Alman Film Müzesi
Alman Film Müzesi – Web sitesi

Alman Film Müzesi, şehirdeki en güzel ve en popüler müzelerden biri. Özellikle film tarihine merakı olanlar için eşsiz bir deneyim sunan bu müzede, sinemanın gelişimi hakkında en detaylı bilgileri ve sergiyi görebiliyorsunuz.

Film tarihinin önemli şahsiyetlerine dair sergilerin de bulunduğu bu müzeyi de listenize ekleyin derim.

 • Giriş ücreti ; 6€
 • Ziyaret saatleri ; Salı günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

6.Museumsufer

Museumsufer Frankfurt
Museumsufer – Web sitesi

Frankfurt’un müze bölgesi olan Museumsufer, sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunuyor.

Burası tek bir müze değil, bir müzeler kompleksidir. Yani Museumsufer size 12 müze sunmaktadır. Tıpkı Berlin’deki müzeler adası gibi.

Main Nehri’nin her iki tarafına yayılmış olan bu bölgede müzelerin büyük bölümü nehrin sol tarafında yer alıyor.

Almanya’nın da en popüler yerlerinden biri olarak bilinen Museumsufer bölgesine mutlaka uğrayın. Özellikle bu şehirde sanata doymak istiyorsanız, bu müzeler bölgesini kesinlikle Frankfurt gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

7.Mainkai

Mainkai – Kaynak ; hans-poroche

Main nehrinin her iki yakasında, rıhtımda çimler, çiçek tarhları ve polen ağaçları ile dikilmiş bir park alanı olan Mainkai, Frankfurt’un en havalı yerlerinden biri.

Hem gündüz hem de gece oldukça hareketli olan park alanı daha çok gün batımı manzarasıyla dikkat çekiyor. Akşam saatlerinde birkaç bira içmek için de uğrayabileceğiniz yerlerden biri.

Ayrıca öğle veya akşam yemeği için de Mainkai’de bulunan mekanları tercih edebilirsiniz. Frankfurt’un birçok turistik noktasına göre buradaki yemekler çok daha ucuz.

8.Eiserner Steg

Eiserner Steg Köprüsü - Frankfurt ta Gezilecek Yerler
Eiserner Steg Köprüsü

Frankfurt’taki en güzel manzarayı seyredebileceğiniz yerlerden biri olan Eiserner Steg (Demir Köprü), Main Nehri’nde, şehir merkezi ile Sachsenhausen bölgesini bağlıyor.

Bu demir yaya köprüsü, 1869 yılında yapılmış oldukça eski bir yapı. Burası daha çok turistlerin gün batımını seyretmek için uğradıkları bir yer olsa da, farklı mimarisiyle de ilginizi çekecektir.

9.Old St Nicholas Church

Old St Nicholas Church – Kaynak ; flickr / Taylor Sargeant

Modern Frankfurt kulelerinin karşısında yer alan bu küçük kilise, Frankfurt’un tarihi Römerberg Meydanı’nda, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

Tarihi 12. yüzyıla uzanan Eski St. Nicholas Kilisesi, II. dünya savaşı sırasında yıkıldıktan kısa bir süre yeniden restore edilerek günümüzdeki görkemli haline getirilmiş. Römerberg Meydanı’ndaki cafe veya restoranlardan birine oturup bu kiliseyi seyredebilir veya ücretsiz olarak iç mekandaki süslemelere göz atabilirsiniz.

Eski St. Nicholas Kilisesi, Frankfurt’un eski kentinin kalbinde yer alıyor ve yakındaki turistik yerler ve otellerden yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Daha uzaktan gelenler, kiliseye sadece birkaç metre uzaklıkta bulunan Dom / Römer metro istasyonunda inerek kiliseye ulaşabilir.

10.Römerberg Meydanı

Römerberg Meydanı
Römerberg Meydanı

Römerberg Meydanı, Frankfurt’un eski şehir bölgesinin merkezi. Yani şehrin kalbi tam olarak burada atıyor.

Meydan, birbirinden renkli binaları, tarihi yapıları, kafeleri ve restoranlarıyla şehir gezisi için en ideal başlangıç noktası olacaktır.

Bu meydanda bulunan fotojenik Orta Çağ evleri, her Frankfurt’u ziyaret eden turistlerin görmeden geçmediği yapılardır.

Bu meydan da görebileceğiniz tarihi yerler arasında en ünlü olanı ise, Belediye Binası‘dır. Tarihi 1405 yılına kadar uzanan bu yapı, şehirde görülmesi gereken en önemli yapılardan biri.

Ayrıca meydanda bulunan, tarihi 1543 yılına kadar uzanan bir Rönesans Adalet Çeşmesi ve savaştan hiç bir yara almadan sapasağlam kurtulmuş olan Eski St Nicholas Kilisesi de bulunuyor.

11.Frankfurt Katedrali

Frankfurt Katedrali
Frankfurt Katedrali

Şehirdeki tarihi yerler arasında olan Frankfurt Katedrali, gotik tarzda 1300’lü yıllarda inşaatine başlanmış ve iki kez yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış (Biri 1867’deki yangından sonra, diğeri ise 1950’lerde savaştan sonra).

Eskiden bir kolej kilisesi olarak bilinen yapı, 1562’de Kutsal Roma Kralları için taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmaya başladıktan sonra, katedral ünvanını kazanmış.

 • Giriş ücreti ; 3€
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-18:00

12.Museum für Moderne Kunst

Museum für Moderne Kunst – Kaynak ; flickr / Jaime.Silva

Frankfurt Modern Sanat Müzesi (MMK Museum für Moderne Kunst), sadece Frankfurt’un değil, Avrupa’nın da en önemli çağdaş sanat galerilerinden biri olarak kabul ediliyor. 1991 yılında şehrin göbeğinde çarpıcı bir postmodern binada açılan müze 500 farklı sanatçının 5 bine yakın birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapıyor.

1960’lardan günümüze uzanan eserler Andy Warhol, Roy Lichtenstein ve Francis Bacon gibi sanatçılara aittir.

Müze, Hans Hollein tarafından üçgen bir şekilde tasarlanmış. Bu üçgen mimarisiyle de dikkat çeken müzenin içinde ayrıca Uygulamalı Sanatlar Müzesi adı verilen bir diğer sergi bölümü bulunuyor. Burada mobilya, duvar halıları, cam, seramik ve kitaplar dahil olmak üzere 30.000’den fazla Avrupa ve Asya uygulamalı sanat eseri sergileniyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 10€, çocuklar ise 5€
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-18:00

13.Zeil Caddesi

Zeil Caddesi – Kaynak ; flickr / 7c0

Frankfurt’ta alışverişin en popüler adresi olan Zeil Caddesi, hareketli atmosferi ve çok sayıda cafesiyle de dikkat çekiyor.

Cadde boyunca dünyaca ünlü markalara ait mağazaları bulabileceğiniz gibi, çok sayıda yerel markanın mağazalarını da bulabiliyorsunuz. Alışveriş için olmasa da bir şeyler yemek veya içmek için göz atabilirsiniz.

14.Kleinmarkthalle

Kleinmarkthalle

Daha çok yerli halkın günlük alışverişlerini yaptığı yerlerden biri olarak ünlü olan Kleinmarkthalle, Frankfurt’un en güzel pazarlarından biri. Gıda tezgahlarına ev sahipliği yapan 1500 metrekarelik pazarda, atıştırmalık için güzel yerler de bulabilirsiniz. Özellikle Alman yemeklerine merakınız varsa bu pazara uğramayı unutmayın.

Tarihi 1954 yılına uzanan bir yapı içerisinde bulunan bu pazar, Zeil alışveriş caddesinin yakınında merkezi ve kolay ulaşılabilir yerde bulunuyor. Almanların alışveriş kültürünü öğrenebileceğiniz bu pazarda bazı Türk yemekleri yiyebileceğiniz yerler de var.

15.St Paul’s Church (Aziz Paul Kilisesi)

St Paul’s Church (Aziz Paul Kilisesi)

Almanya’nın en önemli dini yapılarından biri olarak kabul edilen Aziz Paul Kilisesi, Frankfurt’un Paulsplatz adlı meydanında bulunuyor. Görkemli yapısı ve mimarisiyle dikkat çeken kilise, iç mekan süslemeleriyle de ilgi görüyor.

Kilise, Alman parlementosunun buluştuğu ve anayasanın yazıldığı ilk yer olması bakımından da önemli bir yere sahip. 1789 yılında bir Lüteriyen Kilisesi olarak inşa edilmiş olan yapı, 1848 yılında Aziz Paul Kilisesi olarak değiştirilmiş. İkinci dünya savaşı sonrası, çok fazla hasar almamış olmasına rağmen yine de restorasyonu yapılmış ve günümüzdeki halini almış.

16.Goethe Evi ve Müzesi

Goethe Evi ve Müzesi
Goethe Evi ve Müzesi

Frankfurt’un en güzel müzelerinden biri olan Goethe Evi ve Müzesi, Johann Wolfgang Goethe’nin 16 yaşına kadar yaşadığı ev.

Günümüzde bir müzeye dönüştürülmüş olan bu evde, Goethe’ye ve kardeşi Cornelia’ya ait birçok kişisel eşyayı, Goethe’nin eserlerinden bazılarını ve birkaç çağdaş dönem eserlerini görebilirsiniz.

“Sturm und Drang” adı verilen müze ise, evin içerisinde mutlaka görülmesi gereken bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Goethe’nin romantik sanat eserlerini de, bu müzede görebilirsiniz.

17.Hauptwache

Hauptwache
Hauptwache

Frankfurt’un en ünlü yerlerinden biri olan Hauptwache, günümüzde bir kafe olarak hizmet veren eski bir karakoldur. Şehrin tam kalbinde güzel bir yerde bulunan bu kafe tahmin edebileceğiniz üzere biraz pahalı. Fakat yapının kendisini dışarıdan görmek için bile buraya göz atabilirsiniz.

Tarihi 1730 yılına kadar uzanan bu yapının çevresi ise, birbirinden güzel modern binalar ile tarihi yapıların karışımından oluşuyor. Barok Muhafız Evi olarak da bilinen bu kafenin bulunduğu meydan, Frankfurt’ta alışveriş için en çok tercih edilen yerlerden biri.

Şehrin en hareketli ve en canlı meydanı olarak da bilinir ve Almanların en popüler buluşma noktaları arasında yer alıyor.

Yaya dostu Zeil ve eğlence mekanlarıyla ünlü Kaiserstrasse ise, bu meydana ve kafeye sadece birkaç adım uzaklıkta bulunuyor. Meydandan sonra, bir şeyler yemek veya içmek için güzel bir mekan arıyorsanız Kaiserstrasse’ye göz atabilirsiniz.

18.Eschenheimer Turm (Eschenheimer Kulesi)

Eschenheimer Turm (Eschenheimer Kulesi) – kaynak ; flickr / smuconlaw

Frankfurt’un eski şehir duvarlarından kalma en güzel kalıntı olan Eschenheimer Kulesi, 47 metre yüksekliğiyle dikkat çekiyor. Günümüzde bir cafe&restorana ve toplantı odalarına ev sahipliği yapan kule, Frankfurt’un simge yapılarından biri olmaya devam ediyor.

Buradaki mekan biraz lüks ve pahalı. Ayrıca çok da kalabalık. Bu yüzden bu mekan yerine, Hauptwache’de yer alan çok daha uygun fiyatlı restoranları tercih edin derim.

19.Goethestraße

Frankfurt gezilecek yerler blog
Goethestraße – kaynak ; flickr / 7c0

Yine bir alışveriş caddesi olan Goethestraße, Frankfurt’un en turistik yerlerinden.

Ultra lüks mağazalarıyla ünlü olan caddede birkaç tarihi bina ve turistik cazibe merkezi de görebiliyorsunuz. Ayrıca caddede çok sayıda restoran ve cafe bulabilirsiniz.

20.Main Tower – Ana Kule

Main Tower - Ana Kule
Main Tower – Ana Kule

Main Tower, ana kule olarak da bilinir ve Frankfurt’un gezilecek yerleri arasında en popüler cazibe merkezlerinden. Burası, şehirdeki en modern gökdelenlerden biri.

Almanya’daki en yüksek dördüncü yüksek bina olma ünvanına sahip olan yapı, 200 metre uzunluğunda ve 21. yüzyılın en güzel mimari eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bu kuleyi aşağıdan görmenin pek bir anlamı yok.

Kulenin gözlem güvertesi günün geç saatlerine kadar açık. Yani akşam vakitlerinde de giderek şehrin büyüleyici manzarasını seyredebilirsiniz.

Kulenin gözlem güvertesinden, Eski Şehir merkezinin güzel bir panoramik manzarası seyredilebiliyor. Gün batımı zamanında şehirdeki en iyi fotoğraf karelerini bu gözlem güvertesinden yakalayabilirsiniz.

21.Alte Oper – Opera Binası

Alte Oper - Opera Binası
Alte Oper – Opera Binası

Tarihi 1880 yılına kadar uzanan bu Opera Binası, daha çok ünlü konserleri ile biliniyor olsa da, sadece yapıyı görmek için bile gidebileceğiniz bir yer. Görkemli ve şık mimarisiyle dikkat çeken yapı, Frankfurt’ta ikinci dünya savaşında en az zararı almış binalardan.

Zaten konserlerin fiyatları ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Özellikle hafta sonunda Frankfurt’u ziyaret ediyorsanız ve buradaki konserlere katılmayı planlıyorsanız, ciddi anlamda pahalı bilet fiyatlarına hazırlıklı olun. Fakat Operanın balkon bölümleri çoğunlukla boş olduğundan, son gün bu balkon fiyatları değişebiliyor. Bu yüzden yine de bütçenize uyup uymadığına da mutlaka göz atın deriz.

22.Senckenberg Müzesi

Senckenberg Müzesi

Senckenberg Müzesi, dünyanın en büyük doldurulmuş kuş koleksiyonuna ve insanlığın gelişimini özetleyen kapsamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Senckenberg Doğa Tarihi Müzesi olarak da bilinen bu müze, Almanya’daki türünün en büyük ikinci müzesi olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Gezegenimizin biyolojik çeşitliliği ve organizmaların evrimi ile ilgili sayısız sergisinin yanı sıra müze, Avrupa’nın en büyük büyük dinozor sergisine ev sahipliği yapıyor ve özellikle çocuklu aileler arasında popüler cazibe merkezlerinden.

23.Palmengarten Frankfurt – Botanik Bahçesi

almengarten Frankfurt
almengarten Frankfurt

Şehirdeki önemli gezilecek noktalar arasında olan bu Botanik Bahçesi (Almengarten Frankfurt), tarihi 1871 yılına kadar uzanan oldukça eski bir bahçe.

Dünyanın dört bir tarafından getirilmiş bitkilerin ve seraların açık havada sergilendiği bu 22 hektarlık devasa alan, turistlerin olduğu kadar Almanların da popüler gezi duraklarından biri.

Arktik alt alanı, tropik bir akvaryum ve çöl ortamı için yapılmış iki farklı yapı, bahçede kaçırılmaması gereken bölümlerden.

24.Grüneburgpark

Grüneburgpark – Kaynak ; wikipedia.commons

Goethe Üniversitesi’ne yakın bir konumda bulunduğundan üniversiteli öğrencilerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olan Grüneburgpark, Frankfurt’un en gözde popüler turistik yerlerinden biri.

30 hektarlık İngiliz tarzı park, bir zamanlar Rothschild ailesine ait olan arazi üzerinde 1877 yılında tasarlanmış. Frankfurt gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan park, sıcak yaz günlerinde şehirdeki en yoğun insan trafiğine sahip olmasıyla da ünlü.

25.Frankfurt Hayvanat Bahçesi

Frankfurt Gezi Rehberi

En az 510 farklı türü temsil eden 4.500’den fazla hayvana ev sahipliği yapan Frankfurt Hayvanat Bahçesi, şehrin eski Friedberger Tor’unun yakınında 32 dönümlük bir alanı kaplıyor. 1858’de kurulan, Almanya’nın en eski ikinci hayvanat bahçesidir ve Madagaskar’ın çeşitli faunasının sergilendiği eşsiz Grzimek Evi de dahil olmak üzere mükemmel hayvan evleriyle ilgi görüyor.

Ayrıca deniz yaşamı, sürüngenler ve timsahlar da dahil olmak üzere farklı iklim bölgelerinden hayvanların bulunduğu Exotarium da dikkat çeker. Diğer önemli noktalar arasında Gece Hayvanları Evi ve Kuş Salonu bulunmaktadır. Hayvanat bahçesinde ayrıca aile festivalleri, sergiler ve temalı turlar dahil olmak üzere çeşitli etkinlikler ve programlar da sunuluyor.

26.DomRömer

Frankfurt Gezilecek Yerler Blog

DomRömer Mahallesi, Frankfurt’un yenilenmiş ‘Eski Şehri’dir ve Katedral Meydanı ile savaşlar sırasında yüzde 90’dan fazlası yıkılan ortaçağ Römer binası arasında 7.000 metrekareye yayılmıştır.

Birkaç müzeye, cafeye ve restorana ev sahipliği yapan mahalle, savaş sonrasında tamamen yenilenmiş olsa da, yine de görülmeye değer.

Daha Başka Frankfurt’ta Nereler Gezilir ?

Frankfurt gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz daha çok sayıda cazibe merkezi bulabilirsiniz. Ayrıca gezip görülecek cazibe merkezlerinden sonra zamanınız kalırsa, şehirdeki yapılacak şeyler için de zaman ayırabilir veya Frankfurt çevresindeki diğer kasaba ve şehirlere de göz atabilirsiniz.

Frankfurt Kaç Günde Gezilir ?

Frankfurt gezilecek yerler blog

Frankfurt gezilecek yerler için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun bir süre bu şehirde konaklayacak olursanız yapılacak birçok şey de bulabilirsiniz.

Günübirlik Frankfurt gezisi yapmayı planlıyorsanız sadece Müzeler Bölgesi ve Römerberg Meydanı çevresini keşfedin deriz.

Frankfurt’ta Alışveriş Yapılacak Yerler

Frankfurt, daha çok bir iş şehri olarak biliniyor olsa da, dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapan mağazalarıyla da tanınıyor. Şehirde alışveriş için tercih edilebilecek çok sayıda AVM, cadde ve butik mağazaları bulabiliyorsunuz.

Şehirdeki en popüler alışveriş caddeleri ise ;

Zeil

Frankfurt Gezi Rehberi Blog
Zeil Caddesi – kaynak ; flickr / Rubén Vique

Yukarıda da bahsettiğim, Frankfurt’ta gezilmesi gereken yerler arasında olan Zeil Caddesi, Frankfurt’ta alışveriş denince akla gelen ilk yer. Trafiğe kapalı olan bu cadde, her bütçeden turiste hitap ediyor, bu yüzden de hemen her turistin alışveriş için mutlaka göz attığı bir yer.

Cadde üzerinde dünyaca ünlü markalara ait mağazaları bulabileceğiniz gibi, küçük butikleri ve hediyelik eşya dükkanlarını da bulabilirsiniz. Ayrıca ‘Galeria Kaufhof’ ve ‘MyZeil’ alışveriş merkezleri de burada bulunuyor.

Goethestrasse

Frankfurt’un en lüks caddesi olan Goethestrasse, yerel halk tarafından daha çok Luxusgasse (lüks şerit) olarak anılıyor. Miu Miu, Tiffany, Cartier ve Gucci gibi markaların hepsinin bir arada bulabileceğiniz yer. Daha çok dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yaptığından dolayı, turistler arasında pek popüler olmasa da, alışveriş için lüks markaları arıyorsanız Goethestrasse, uğramanız gereken cadde olabilir.

Almanya’nın en yoğun üçüncü alışveriş caddesi olma ünvanına sahip olan Goethestrasse’de birkaç lüks restoran ve cafe de bulabilirsiniz.

Berger Strasse

İkinci el satış mağazalarıyla öne çıkan Berger Strasse, daha çok genç kesimin alışveriş için uğradığı caddelerden biri olsa da, her yaştan turisti burada görebiliyorsunuz. Genç moda tasarımcısı birçok Alman markaları bu cadde üzerinde yer alıyor.

Çok sayıda cafe ve restorana da ev sahipliği yapan Berger Strasse, ayrıca akşam saatlerinde de hareketlidir. Özellikle caddeye yakın barlar, hava karardıktan sonra oldukça hareketleniyor.

Schillerstrasse

Popüler bir alışveriş caddesi olan Schillerstrasse, her cuma, tezgahların meyve ve sebzeden el sanatlarına kadar her şeyi sattığı bir sokak pazarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Frankfurt’ta hediyelik bir şeyler arıyorsanız bu caddeye mutlaka göz atın derim.

Frankfurt’ta Ne Yenir ?

Frankfurt, tarihi ve turistik çekim merkezleriyle olduğu kadar yemekleriyle de adından söz ettiriyor. Alman yemeklerinin hemen hepsini bulabileceğiniz bu şehirde restoran konusunda birçok seçenek bulunuyor. Michelin yıldızlı restoranları bulabileceğiniz gibi, daha düşük bütçeli mekanları da Frankfurt’ta bulabilirsiniz.

Frankfurt’ta denenmesi gereken en popüler ve en güzel lezzetlerden bazıları ise ;

Handkäse

Ekşi süt peyniri olan Handkäse, sadece Frankfurt’un değil, Offenbach am Main, Darmstadt, Langen ve Güney Hesse’nin diğer bölümlerinin mutfak spesiyalitesidir. Yarı saydam peynirin keskin bir aroması vardır ve genellikle çiğ soğan ve kimyon tohumları ile kaplanır.

Bu geleneksel Frankfurt mezesi genellikle Apfelwein (Elma şarabı) ile servis edilir ve kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerden biridir.

Grüne Soße

Grüne Soße, yedi doğranmış ot ve mayonez, yoğurt, ekşi krema veya kuark peyniri karışımından yapılan oldukça popüler bir sos.

Soğuk sos daha sonra haşlanmış yumurta ve patateslerin veya bazen bir etin üzerine dökülerek servis edilir. Frankfurt’ta et yemeyi planlıyorsanız az da olsa bu sosu deneyin, pişman olmayacaksınız.

Frankfurter Kranz

foto kaynak ; flickr / Like_the_Grand_Canyon

Frankfurt’a özgü bir pasta olan Frankfurter Kranz, akşam yemeklerinden sonra veya gün içinde güzel bir kahvenin yanına sipariş edilebilecek en özel lezzetlerden biri. Birçok farklı çeşidi bulunduğundan her damak zevkine hitap etmektedir. Frankfurt gezilecek yerler listesinin en popüler cazibe merkezlerinden olan Römerberg Meydanı çevresindeki cafelerin hemen hepsinde bu pastayı bulabilirsiniz.


Booking.com

İLGİLİ YAZILAR ;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!