Ana SayfaAvrupaAlmanyaDortmund Gezilecek Yerler & 2 Günlük Gezi Rotası (Haritalı)

Dortmund Gezilecek Yerler & 2 Günlük Gezi Rotası (Haritalı)

Almanya’nın en zengin ve en gelişmiş eyaleti Kuzey Ren-Vestfalya‘daki en büyük ve en önemli şehirlerden biri olan “Dortmund”, kendine has karakteri ve kültürüyle son zamanlarda turizm konusunda en hızlı gelişen şehirlerden biri. Köln ve Düsseldorf’tan ister tren isterseniz de araçlarla 1 saatten daha kısa bir sürede ulaşabileceğiniz bu şehir, ‘yeşil metropol’ olarak da biliniyor.

Her geçen gün şehre kazandırılan turizm merkezleriyle, bir turizm şehri olma yolunda ilerleyen Dortmund, birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapan müzeleri, parkları ve tarihi yapılarıyla sıkılmadan 2 gününüzü geçirebileceğiniz eğlenceli bir şehir. Dortmund’da gezilecek yerler dışında, yapılacak birçok turistik aktiviteyi de bulabiliyorsunuz.

2 Günde Dortmund’da Nereler Gezilir ?

1.GÜN

Dortmund Gezilecek Yerler Haritası
Dortmund Gezi Haritası 1. Gün – Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın
 • Altes Stadthaus
 • Zum Alten Markt
 • Marienkirche (St. Mary Kilisesi)
 • St. Reinold Kilisesi
 • Westenhellweg (Dortmund Alışveriş Caddesi)
 • Museum für Kunst und Kulturgeschichte (Sanat ve Kültür Tarihi Müzesi)
 • Alman Futbol Müzesi
 • Dortmund U-Tower

2.GÜN

Almanya Dortmund Gezilecek Yerler Haritası
2. Gün Dortmund gezilecek yerler haritası
 • LWL Industrial Museum Zollern (Sanayi Müzesi)
 • DASA Working World Exhibition (DASA Çalışma Dünyası Sergisi)
 • Florianturm (Dortmund TV Kulesi)
 • Westfalenpark
 • Rombergpark Botanik Bahçesi
 • Dortmund Hayvanat Bahçesi
 • Hohensyburg

Dortmund’da Nerede Kalınır ?

Yukarıdaki 2 günlük gezi rotasına göre konaklayabileceğiniz en ideal bölge, şehir merkezi olsa da, merkezdeki otellerin diğer bölgelerdeki otellere nazaran biraz daha pahalı olduğunu unutmamak gerek. Ancak merkezde hemen her bütçeye ve zevke uygun bir konaklama birimi bulunduğundan ilk olarak şehir merkezi otellerine göz atabilirsiniz.

Merkezde popüler otel önerisi olarak ;

a&o Dortmund Hauptbahnhof – 2 yıldız ; Dortmund’daki en ekonomik otellerden. Merkez istasyonuna 3 dakika yürüme mesafesinde olan otelden şehirdeki turistik noktaların hemen hepsine yürüyerek gitmek mümkün. Hem konumu hem de fiyatıyla, bütçeli bir Dortmund gezisi için en ideal tesis.

The Grey Design Hotel – 3 yıldız ; Orta bütçeli konaklama birimlerinden biri olan Grey Hotel, konum olarak popüler Westenhellweg alışveriş bölgesine ve Dortmund merkez istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde. Otel, yüksek konuk değerlendirme puanı ve geniş aile odalarıyla öne çıkıyor.

Leonardo Hotel Dortmund – 4 yıldız ; Westenhellweg alışveriş caddesine 7, St Reinoldi Kilisesi’ne ve merkez tren istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan lüks bir otel. Daha çok iş seyahatleri için tercih edilen bir otel olsa da, tesisin aile odaları da bulunuyor.

Dortmund Gezilecek Yerler

Daha çok futbol takımıyla tanıdığımız Dortmund, gezip görülecek yerleri ve yapılacak aktiviteleriyle eşsiz bir kültür deneyimi sunuyor. Şehirdeki gezilecek noktaların büyük bir bölümü birbirine yürüme mesafesinde, bu yüzden de Dortmund’u kısa sürede yürüyerek kolaylıkla keşfedebiliyorsunuz.

Günübirlik bir Dortmund gezisi planlıyorsanız, yukarıdaki 1.gün gezi rotası yeterli olabilir, ancak ikinci gün gezisinde yer alan Westfalenpark, Dortmund’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Bu yüzden 1. güne ek olarak bu büyük parkı da rotanıza mutlaka ekleyin.

1.Altes Stadthaus

Dortmund Gezi Rehberi Blog
Altes Stadthaus

Friedrich Kullrich tarafından 1899 yılında tasarlanmış bir ofis binası olan Altes Stadthaus, Dortmund’un eski kent bölgesinde, pazar meydanında bulunuyor.

Rönesans Revival mimari tarzında inşa edilmiş olan yapı, şehirdeki birçok tarihi yapı gibi II. Dünya Savaşı’nda hasar almış olsa da, kısa bir süre sonra basitleştirilmiş bir şekilde yeniden inşa edilerek günümüzdeki görkemli halini almış.

Bina cepheleri eski veya yeni kırmızı kumtaşından yapılmış, yan kısımlar ise sıvalı yüzeylere sahip.

Altes Stadthaus, Alter Markt adı verilen meydanda Dortmund Belediye Binası’nın hemen yanında bulunuyor. Ayrıca bu binanın bulunduğu yer, şehirdeki en fazla alışveriş mağazası, restoran ve cafeleri bulabileceğiniz yer.

2.Zum Alten Markt

Zum Alten Markt – kaynak ; flickr / Andrew Sweeney

Altes Stadthaus binasını gördükten hemen sonra, şehrin Eski Pazar’ı olan ‘Zum Alten Markt’i görebilirsiniz. Eski Pazar denince aklınıza bizim klasik pazarlar gelmesin. Bu pazar alanı, daha çok cafeler, restoranlar ve dışarıya kurulmuş masalarda yemek yiyip bir şeyler içen turistlerle dolu. Yani meyve sebze satan bir pazar değil, birbirinden kaliteli mekanlarla dolu olan bir yer diyebilirim.

Pazarın tarihi 12. yüzyıla kadar uzanıyor ve günümüzde şehrin sosyal merkezi olarak biliniyor. Yerel halk ile iç içe olabileceğiniz bu pazar alanı, Dortmund’un tam kalbinde yer alıyor, bu yüzden de özellikle sıcak yaz aylarında aşırı kalabalık ve bunaltıcı olabiliyor.

Zum Alten Markt, Dortmund’da yeme içme ve alışveriş için en popüler adres olsa da, buradaki mekanların şehrin geneline göre biraz daha pahalı olduğunu da unutmayın.

3.Marienkirche (St. Mary Kilisesi)

St. Mary Kilisesi – kaynak ; jaime.silva

Kutsal müzik için bir konser alanı olarak da kullanılan Aziz Mary Kilisesi, çok da popüler bir tarihi çekim merkezi olmasa da, bulunduğu merkezi konumuyla görülmesi gereken bir yer.

Pazar alanına kısa bir yürüyüş mesafesinde olan kilise, Romanesk ve Gotik mimari stillerinin karışımıyla inşa edilmiş. Birkaç önemli Ortaçağ sanatına ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan kilisenin tarihi ise 12. yüzyıla uzanıyor. Sade bir iç mekana sahip kiliseyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.Booking.com

4.St. Reinold Kilisesi

Dortmund Gezi Rehberi
St. Reinold Kilisesi – kaynak ; flickr / Rutger van der Maar

Dortmund’un dini kültürü ve kimliğinde önemli bir yere sahip olan St. Reinold Kilisesi, şehirde ayakta kalan en eski kilise. Romanesk ve geç Gotik tarzların bir karışımına sahip olan kule benzeri kilisenin tarihi 13. yüzyıla uzanıyor.

112 metre uzunluğundaki kilisenin kulesinde Vestfalya bölgesindeki en büyük çelik döküm çanı olduğu düşünülen dahil olmak üzere 6 çan bulunuyor.

Görkemli vitray pencereleri ve İncil figürlerinin heykelleriyle öne çıkan iç mekan ise, kesinlikle görülmeye değer. Kilise çok gösterişli bir dekorasyona sahip olmasa da, dış cepheye nazaran biraz daha süslü bir iç mekana sahip diyebilirim.

St. Reinold Kilisesi’nin kesin olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor olsa da, 13. yüzyılda yapılmış olabileceği tahmin ediliyor. 17. yüzyılda ve II. Dünya Savaşı sırasında hasar almış olan kilise, detaylı bir restorasyonun ardından bugünkü görünümünü almış.

St. Reinold Kilisesi, Dortmund şehir merkezinin tam kalbinde yer alıyor. Bu sayede şehrin hemen her yerinden kiliseye yürüyerek rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

Dortmund’un koruyucu azizi Reinold’un adını almış olan kilisenin kulesine çıkarak şehir merkezinin panoramik manzarasını da seyretmeyi unutmayın.

5.Westenhellweg

Westenhellweg – kaynak ; flickr / Rutger van der Maar

Westenhellweg, Dortmund’da alışveriş denince akla ilk gelen caddelerden biri. Şehir merkezinde, kolay ulaşabilir bir konumda bulunan bu cadde üzerinde ve çevresinde dünyaca ünlü markalara ait mağazaları bulabileceğiniz gibi, yerel markaların mağazalarını da bulabiliyorsunuz.

Alışveriş mağazalarının yanı sıra, cadde üzerinde birçok restoran ve cafeyi de bulmak mümkün. Dortmund’da yemek yenecek en havalı yerlerden biri olan Westenhellweg, şehrin geneline nazaran biraz daha pahalı olsa da, turistler arasında en fazla tercih edilen mekanlara ev sahipliği yapıyor.

Dortmund’un yanı sıra Almanya’nın en popüler alışveriş caddelerinden biri olan Westenhellweg, St Reinold Kilisesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

6.Museum für Kunst und Kulturgeschichte (Sanat ve Kültür Tarihi Müzesi)

Sanat ve Kültür Tarihi Müzesi – kaynak ; flickr / Fred Romero

Halen Dortmund Tasarruf Bankası olan Art Deco binasında yer alan Sanat ve Kültür Tarihi Müzesi‘ndeki eserlerin büyük bir bölümü 19. yüzyıldan kalma. Müzede ayrıca orta çağdan Art Nouveau’ya kadar mobilya, heykel ve el sanatlarından oluşan kapsamlı bir dekoratif sanat sergisi de var.

1924 yılında inşa edilmiş Dortmund Tasarruf Bankası’nın da bulunduğu müze binası ise, Art Deco mimarisiyle dikkat çekiyor. Sanat ve Kültür Tarihi Müzesi 1983 yılından günümüze bu binadan hizmet vermeye devam ediyor.

Aslında bu müze binası içerisinde, tek bir çatı altında toplanmış 5 farklı müze bulunuyor. Eserler ağırlıklı olarak 19. yüzyıldan kalma olsa da, müzede tarih öncesinden 20. yüzyıla kadar birbirinden değerli eserleri de görebiliyorsunuz.

 • Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi, haftanın diğer günleri 11:00-18:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

7.Alman Futbol Müzesi

Dortmunda gezilecek yerler blog
Alman Futbol Müzesi – kaynak ; flickr / Alf İgel

Daha çok futbolseverlerin ilgisini çekebilecek müzelerden biri olan Alman Futbol Müzesi, sporun ekonomik, kültürel ve sosyal önemini de araştırıyor. Eğlenceli sergilerin yanı sıra, bilgilendirici özelliğiyle de dikkat çeken müze, Dortmund U Kulesi ve Sanat ve Kültür Tarihi Müzesi arasında, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

1954 finalinde kullanılan top, Almanya’nın ilk Dünya Kupası zaferiyle ilgili bir serginin merkezinde yer alıyor. Alman futbolundaki diğer harika anları görebilir ve futbolun İngiltere ve Almanya’da nasıl geliştiğini bu müzede öğrenebiliyorsunuz.

2015 yılında açılmış olan müze, o günden günümüze Dortmund’un en önemli cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

8.Dortmund U-Tower

Dortmund U-Tower – kaynak ; flickr / Fred Romero

Tek bir çatı altında sanat sergileri, araştırma, kültürel eğitim ve yaratıcılıkla yeni bir tür kültür merkezi olan U-Tower, Dortmund gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler cazibe merkezlerinden biri.

Kulede bulunan çeşitli kültürel kurum ve kuruluşlar, sergiler, film programları, atölyeler, konferanslar, tartışmalar, konserler, kulüp akşamları ve video ve ses enstalasyonları dahil olmak üzere uluslararası erişime sahip yenilikçi programlar ve etkinlikler sunuyor. Ayrıca şehrin önde gelen müzelerinden biri olan Ostwall Müzesi de burada bulunuyor.

Dortmund merkez tren istasyonun hemen yanında bulunan bu görkemli kule, sadece dış mimarisini görmek için bile ziyaret edilebilecek yerlerden.

1990’lara kadar Dortmunder U, Union bira fabrikasının fermantasyon ve depolama mahzeni olarak kullanılıyormuş. Fabrika buradan taşındıktan sonra bina uzun bir süre boş kalmış. 2007 yılında belediye tarafından satın alınan bina, günümüzde Dortmund’un en önemli kültür merkezi olarak hizmet veriyor.

9.LWL Industrial Museum Zollern

LWL Industrial Museum Zollern – kaynak ; flickr / Markus Schroeder

Zollern maden ocağı, Almanya’nın endüstriyel geçmişinin en güzel tanıklıklarından biri. Vitray Art Nouveau girişine sahip makine dairesi, çelik ve camdan yapılmış bir endüstriyel miras simgesi olarak biliniyor.

Dortmund’da görülecek yerler arasında en önemli çekim merkezlerinden biri olan Zollern, kömürün çıkarıldığı bir madenden çok bir kaleyi andırıyor. Günümüzde ‘İş Kalesi’ olarak anılan LWL-Industriemuseum Zeche Zollern, kalıcı sergisiyle 20. yüzyılda Ruhr madencilik endüstrisinin çalışma ve yaşam ortamına adanmış en ilgi çekici müzelerden biri.

Özellikle görülmesi gereken yerlerden biri ise, 1904 yılında kurulmuş olan ve Almanya’daki en çekici Art Nouveau girişlerinden birine sahip Makine Salonu‘dur. Uzun çelik yapılarının yanı sıra, öne çıkan özellikler arasında işçilerin karşılaştığı genellikle zorlu koşulların yanı sıra çok sayıda eser ve makineyi ayrıntılarıyla anlatan sergilere de ev sahipliği yapıyor.

10.DASA Working World Exhibition (DASA Çalışma Dünyası Sergisi)

Almanya Dortmund Gezilecek Yerler
DASA Çalışma Dünyası Sergisi – kaynak ; flickr / Marcin Wichary

Her yaştan ziyaretçiye yönelik bu teknik müzede multimedya sergileri ve uygulamalı etkinliklerle dünyanın dört bir yanındaki emeğin tarihi ve geleceği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

DASA Çalışma Dünyası Sergisi (DASA Arbeitswelt Ausstellung), işin geçmişine, bugününe ve geleceğine odaklanan etkileyici bir sergiye ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. Almanya’nın en büyük çalışma sergisi olan bu cazibe merkezi 13.000 metrekarelik oldukça geniş bir alanda hizmet veriyor.

Mühendislik, medya, fabrika çalışması, sağlık hizmetleri gibi birçok farklı alanda harcanan emekleri ve İnsanların on yıllardır deneyimledikleri farklı çalışma koşullarını gösteren etkileşimli sergileri keşfedebilirsiniz.

DASA Çalışma Dünyası Sergisi, Dorstfeld South’un güneybatı banliyösündeki Dortmund Üniversitesi yakınlarında yer alıyor. Buraya Dortmund-Dorstfeld Süd tren istasyonundan 5 dakika içinde yürüyerek ulaşabilirsiniz. İstasyona da şehir merkezinden trenler ile 10-15 dakika içerisinde gidebilirsiniz.

11.Florianturm (Dortmund TV Kulesi)

Dortmund TV Kulesi – kaynak ; flickr / Riessdo

Westfalenpark’ın en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Dortmund TV Kulesi, 208 metre yüksekliğiyle bir zamanlar Avrupa’nın en yüksek kulesi ünvanına sahipti. Günümüzde bu ünvanı elinden alınmış olsa da, yine de Almanya’nın en yüksek kulelerinden biri olmaya devam ediyor.

TV Kulesi’nin 2 farklı gözlem yeri bulunuyor. Bu gözlem yerleri Dortmund’u en iyi seyredebileceğiniz yerler. Özellikle akşam saatlerinde kuleye çıkacak olursanız, çok daha güzel bir manzaraya sahip olabilirsiniz.

Werner Niemeyer tarafından 1958-1959 yılları arasında tasarlanmış olan kule, şu anda 50.000 Kilo Watt’ta 24 dijital TV kanalı yayınlıyor.

Florian Kulesi olarak da bilinen Dortmund TV Kulesi’ne giriş ücreti 2.50€. Ayrıca kulenin bir de döner restoranı bulunuyor. Kendi etrafında dönen ve muhteşem bir manzara sunan bu restoran, tahmin edebileceğiniz üzere ciddi anlamda pahalı, fakat yeteri kadar bütçeniz varsa güzel ve romantik bir akşam yemeği için tercih edilebilir.

12.Westfalenpark

Dortmund da mutlaka görülmesi gereken yerler
Westfalenpark – kaynak ; flickr / Peter Schüler

70 hektarlık geniş bir yeşil alana sahip Westfalenpark, yarım gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz birbirinden güzel aktivitelere sahip bir park. 2€ gibi bir ücret ödeyerek girebileceğiniz park, Dortmund’un en popüler turistik cazibe merkezlerinden. Yerel halk arasında da popüler gezi duraklarından biri olan bu parkta, 3.000 farklı gül çeşidine sahip olan Deutsches Rosarium adında bir bahçede bulunuyor.

Westfalenpark, ayrıca Dortmund’un devasa Ticaret Fuar Merkezi’ni de bulacağınız yer. Buz paten pistleri ve Borussia Dortmund’a ev sahipliği yapan ve Avrupa’nın en büyük futbol stadyumu olan Westfalen Stadyumu da burada bulunuyor.

13.Rombergpark Botanik Bahçesi

Rombergpark Botanik Bahçesi – kaynak ; flickr / Gian Cornachini

Avrupa’nın en büyük botanik bahçelerinden biri olan Rombergpark, yaşlı ağaçları, nadir bitkileri ve tropikal bitki örtüsüyle ilgi görüyor. 160 dönümlük geniş bir park alanı olan Rombergpark, botanik bahçesinin yanı sıra hayvanat bahçesiyle de dikkat çekiyor.

Dortmund’da çocuklarla gezilecek yerler arasında olan Rombergpark içerisindeki seralarda dünyanın dört bir yanından getirilmiş egzotik bitkileri de görebiliyorsunuz.

1822 yılında Romberg ailesinin kalesinin mülkü olarak kurulan park, büyüleyici su yolları ve miras niteliğindeki özellikleriyle muhteşem bir botanik bahçesine dönüşmüş.

Peyzajlı parkın etrafında devam ederken, yeşillikler içinde palmiye ağaçları ve doğal anıtların bulunduğu bir teras göreceksiniz. 1958’de eklenen bahçelerin dört serasına göz atın. Burada kaktüsler ve sulu meyveler gibi çöl bitkilerinin yanı sıra tropikal bitkiler ve yemyeşil eğrelti otlarını görebilirsiniz.

Ayrıca bahçelerin biraz güneyinde hafif yemekler ve kahve sunan küçük bir cafe de bulunuyor.

Rombergpark Botanik Bahçesi, Dortmund’un güneyinde yer alıyor. Parkın kuzeydoğu sınırında, Dortmund’un ana tren istasyonundan 20 dakika içinde ulaşılabilen bir metro istasyonu bulunuyor. Ziyaretinizi yakındaki Dortmund Hayvanat Bahçesi gezisiyle birleştirin derim. Ayrıca bu botanik bahçesine girişlerin ücretsiz olduğunu da unutmayın.

14.Dortmund Hayvanat Bahçesi

Almanya Dortmund Gezilecek Yerler
Dortmund Hayvanat Bahçesi

Özellikle Güney Amerika’dan getirilmiş çok sayıda türe sahip olan Dortmund Hayvanat Bahçesi, çocuklarla gidilecek en popüler cazibe merkezlerinden. Rombergpark Botanik Bahçesi’nin hemen yanında yer alan bu hayvanat bahçesi, dev su samuruyla dikkat çekiyor.

3 katlı Amazon binası yağmur ormanı bitkilerinin gelişmesine izin veren nemli bir ortama sahipken, muhafazaları ve cam kasaları dev örümcekler, primatlar, kuşlar ve sürüngenler içeriyor.

 • Daha yüzlerce çeşit hayvana ev sahipliği yapan Dortmund Hayvanat Bahçesi giriş ücreti ise, kişi başı 10€.

15.Hohensyburg

Dortmund Gezi Rehberi
Hohensyburg – kaynak ; flickr / Daniel Grothe

Hohensyburg, daha çok Dortmund çevresinde gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir cazibe merkezi. Çünkü bu kale kalıntılarının bulunduğu yer, şehir merkezine yaklaşık 12 km uzaklıkta bulunuyor. Eğer Dortmund’da yeteri kadar zamanınız yoksa burayı es geçebilirsiniz, fakat bu kalıntıların bulunduğu yerin şehirdeki en popüler turistik yerler arasında olduğunu da unutmayın.

Ruhr vadisinin yukarısındaki ormanlık bir kayalıkta tünemiş, Syburg olarak bilinen 8. yüzyıldan kalma bir kaleye uzanan eski bir kale kompleksi olan Hohensyburg’da bugün görülen kale kalıntıları 12. yüzyıldan kalma ve iki büyük kale, yaşam alanları ve eski duvar kalıntılarını içeriyor.

Hohensyburg’un bulunduğu tepede ayrıca panoramik bir manzara sunan, 26 metre yüksekliğindeki bir kule olan Vincketurm ve 1902’de inşa edilen Kaiser-Wilhelm-Anıtı dahil olmak üzere farklı cazibe merkezleri de bulunuyor.

Dortmund Kaç Günde Gezilir ?

Dortmund gezilecek yerler blog
Kaynak ; flickr / ligneclaire

Yukarıdaki Dortmund gezilecek yerler listesi için 2 günlük bir süre yeterli oluyor. Daha fazla zamanınız kalırsa Dortmund çevresindeki şehirlere veya diğer turistik yerlere göz atabilirsiniz. Ancak Dortmund günübirlik geziler ile çok kolay keşfedebileceğiniz bir şehir değil.

Aslında Dortmund’un önde gelen cazibe merkezlerini dolu dolu bir günde üstünkörü görebiliyorsunuz, ancak yeteri kadar bütçeniz ve zamanınız varsa, diğer Almanya şehirlerine nazaran daha ucuz olan Dortmund’da en az 2 gün konaklayın derim.

Dortmund’da Alışveriş

Dortmund Gezi Rehberi
Kaynak ; flickr / liliana

Dortmund’daki çoğu mağaza pazar günleri kapalı oluyor, bu yüzden Dortmund’da alışveriş için bir planınız varsa, haftanın diğer günlerinde şehri ziyaret etmenizde yarar var.

Dortmund’da görülecek yerler arasında olan Westenhellweg, şehirdeki en popüler ve en iyi alışveriş caddesi. Uluslararası üne sahip büyük mağazaların yanı sıra, yerel mağazaları da bulabileceğiniz bu cadde, ayrıca şehrin en yoğun turist trafiğine sahip olan bölgesi. Bu yüzden caddeye yakın yerlerde de çok sayıda mağaza bulabiliyorsunuz.

Kleppingstrasse de en az Westenhellweg kadar popüler olan alışveriş noktalarından biri. Birçok lüks giyim ve aksesuar butiğine ev sahipliği yapan bu alışveriş caddesi, Dortmund’un en havalı alışveriş spotlarından biri.

Brückstrasse ise son zamanlarda popülaritesi artan alışveriş caddelerinden biri. Şehir merkezine yakın konumu ve uygun fiyatlı mağazalarıyla öne çıkan Brückstrasse, daha çok genç kesimin tercih ettiği yerlerden.

Dortmund Gece Hayatı

Dortmund, yaklaşık 50 yıl boyunca ülkenin bira üreticiliğini üstlenmiş şehirlerinden biriymiş. Bu yüzden şehirde çok sayıda bar ve gece kulübü olması da şaşırtıcı olmuyor. Berlin veya Münih gibi Almanya’nın diğer popüler şehirlerinden gelen ünlü dj’ler ile hafta sonu partilerin düzenlendiği Dortmund’da, gece hayatı için birbirinden hareketli barları ve gece kulüplerini bulabilirsiniz.

Mekan tavsiyesi olarak ; Domicil, FZW ve Nightrooms düşünülebilir. Tabii bu gece kulüplerinin yanı sıra, şehirde daha çok sayıda barı da bulabilirsiniz.

Dortmund gezilecek yerler arasında olan Alter Markt çevresinde, şehrin en havalı barlarını ve birkaç gece kulübünü de bulmak mümkün.

Dortmund Gezilecek Yerler Blog
Kaynak ; flickr / flightlog

Dortmund’da Ne Yenir ?

Dortmund, birbirinden ilgi çekici mimarisi ve tarihi yapılarının yanı sıra yemekleriyle adından söz ettiren Almanya şehirlerinden biri. Dortmund’da mutlaka denenmesi gereken popüler lezzetlerden bazıları ise ;

→Rosto ; Özellikle doyurucu akşam yemekleri için tercih ediliyor, fakat öğle yemeği için de düşünülebilir.

→Sosisli Sandviç ; Öğle yemeğini geçiştirmek için Dortmund’da yenecek en popüler turist yiyeceklerinden biri.

→Patates Kızartması ; Almanya’nın genelinde olduğu gibi Dortmund’da da popüler atıştırmalıklardan biri.

→Meyveli Dondurma ; Dortmund’u özellikle yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, şehrin tarihi merkezinde yer alan cafelerden birinde meyveli dondurma yemeden şehirden ayrılmayın.

→Çikolatalı Pasta ; Dortmund’un olmazsa olmaz tatlı yiyeceklerinden. Şehirdeki cafelerin hemen hepsinde taze olarak bulabilirsiniz.

Dortmund gezilecek yerler listesindeki bu cazibe merkezlerinden sonra hala şehirde zamanınız varsa Köln ve Düsseldorf gibi komşu şehirlere gitmeyi ya da Dortmund çevresindeki (merkeze biraz uzak) tarihi ve turistik yerlere göz atmayı düşünebilirsiniz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR