Ana SayfaAlmanyaMünih Gezi RehberiMünih Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgiler

Münih Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgiler

Münih Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım için birçok farklı seçenek bulunuyor. Trafiğin olmadığı bir saatte havaalanına inerseniz kesinlikle ilk olarak otobüs, taksi veya Welcome Pickups servisine göz atın. Eğer yoğun araç trafiği olduğu zamanda havaalanına iniş yaparsanız, mutlaka trenleri kullanın deriz.

Günümüzdeki güncel koşulları göz önünde bulunduracak olursanız, Münih Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en ideal yöntem ‘Welcome Pickups’ adı verilen karşılama yöntemleridir. Tabii fiyat konusunda diğer ulaşım yöntemlerine nazaran biraz daha pahalıdır. Ancak sağlık açısından en güvenli yöntemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Münih havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap olarak 3 farklı alternatif daha bulunuyor. Bunlar ; taksi, otobüs ve trenlerdir. Bu ulaşım yöntemleri arasında tabii ki en uygun fiyatlı olan ‘Lufthansa Ekspres’ adı verilen otobüslerdir. Ayrıca bu otobüsler havaalanından merkeze veya tam tersi istikamette en çok kullanılan ikinci ulaşım yöntemidir.

Münih Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

2022 yılı sonu itibariye Münih havaalanından şehir merkezine taksiler ve ‘Welcome Pickups’ adı verilen özel araç hizmetiyle 60€-70€’ya ulaşabilirsiniz. Tren bilet ücretleri 11.50€ ve ‘Lufthansa Ekspres’ ise 10.50€’dur. Bu fiyatlara baktığınızda en ideali otobüs oluyor. Tabii trenler ile arasında çok fazla fiyat farkı olmadığından her iki yöntem de düşünülebilir.

1.Welcome Pickups veya Taksi ile şehir merkezine ulaşım

Münih Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım, Taksi
Münih Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Eğer trafik yoksa taksi ile şehir merkezine yaklaşık 45 dakika içinde rahatlıkla ulaşılabilir. Ayrıca taksiler taksimetreye göre hesaplanır. 60€ ortalama bir fiyattır ve gideceğiniz bölgeye göre fiyatlar 5-10€ değişebilir…

Tabii ki en ucuz seçenek değil. Fakat hem sosyal mesafe konusunda hem de otelinizin kapısına kadar gidebildiğinizden dolayı, akla ilk gelen seçenek taksiler veya welcome pickups adı verilen servisler oluyor.

Welcome Pickups adı verilen özel araçlarla taksiler arasında pek fark bulunmuyor. Dilerseniz bu karşılama hizmetini online olarak satın alabilir, havaalanına varış saatinize göre rezervasyon yapabilirsiniz. Bu karşılama hizmetinde çalışan her şoför İngilizce konuşabiliyor. Bu yüzden de taksilere nazaran biraz daha artısı olan bir ulaşım yöntemi. Çünkü taksiciler ile gideceğiniz adres konusunda iletişim sorunları yaşanabiliyor.

Welcome Pickups adı verilen karşılama hizmetinin ücreti 70€’dur. Taksi ücreti ise merkez tren istasyonu veya şehir merkezinin kalbine bir yolculuk için yaklaşık 60€ civarındadır.

Yeni bir şehre gelmek gerçekten de stresli olabiliyor. Elinizde yüklü bavullarla havaalanına indiğinizde aklınızdaki tek şey bir an önce otele gitmek olabiliyor. Fakat taksiler yerine İngilizce bilen şoför garanti eden ‘Welcome Pickups’ servisini mutlaka önceden düşünün deriz.

Bu servis sayesinde önceden rezervasyon yapabildiğiniz gibi, şoförünüzün fotoğrafı da size gönderilmektedir. Ayrıca taksi duraklarında yoğun dönemde 15-20 dakika, belki daha fazla süre taksi bekleyebileceğinizi düşünürsek, biraz daha fazladan ücret ödeyerek bu karşılama servisinden yararlanmakta yarar var.

NOT ; Eğer havaalanına sabah 7.30-08:30 veya 16:30-19:30 saatleri arasında ulaşacaksanız, yoğun trafikten dolayı taksilerle merkeze ulaşım çok uzun sürecektir. Bu saat aralıklarında merkeze ulaşmanın en ideal, en uygun ve en konforlu yolu trenlerdir.

2.Trenler ile şehir merkezine nasıl gidilir ?

Münih Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım, Tren

Trenler ile şehir merkezine ulaşım 2022 yılı sonu itibariyle tek yön 11.50€’dur. Ancak grup biletlerinin veya gidiş dönüş biletleri gibi biraz daha uygun fiyata farklı konsepte biletler alabileceğinizi de unutmayın…

S-Bahn adı verilen banliyö trenleriyle şehir merkezine yaklaşık 40 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Bunun için hem S1 hem de S8 nolu trenleri kullanabilirsiniz. Bu iki trenin her biri 20 dakikada bir gelir. Yani 10 dakikada bir merkeze giden trenleri bulabilirsiniz. İki tren de merkeze gidiyor olsa da, farklı rotalardan gittiğinden dolayı, tam olarak nereye gitmek istediğinize göre tren tercihi yapabilirsiniz.

Eğer son varış yeriniz ‘Münih merkez istasyonu’ ise, hangi tren gelirse ona atlayın. İki trenin de son durağı merkez istasyondur.

Biletler S-Bahn bilet gişelerinden veya Havaalanı Tren İstasyonu’ndaki otomatik bilet makinelerinden satın alınabilir.Booking.com

3.Münih havaalanından şehir merkezine Lufthansa Ekspres ile ulaşım

Münih Havaalanı, Almanya
Lufthansa Ekspress Otobüsü, merkeze ulaşım için en ucuz yöntemdir

Trafik olmadığı saatlerde merkeze ulaşım için en ideal yöntemlerden biri de, ‘Lufthansa Ekspres’ adı verilen otobüsleri kullanmaktır.

Son varış noktanız Münih Hauptbahnhof (Merkez İstasyon) ise, Lufthansa Ekspres Otobüsü aslında en ucuz seçeneğiniz olabilir. Tek yön bilet kişi başı yalnızca 10,50 €. Gidiş-dönüş olarak alacak olursanız da 17€’dur.

Ayrıca Wifi olmadan yapamam diyorsanız, otobüsler içerisinde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Wifi hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Lufthansa Express otobüsleri, Münih havalimanındaki 4 duraktan her 15 dakikada bir kalkıyor ve yolculuk Münih Schwabing’e 25 dakika ve Münih Merkez İstasyonu’na 45 dakika sürüyor.

Fakat otobüsle merkeze ulaşımı pek tavsiye etmiyoruz. Çünkü yoğun sezonda (Yaz aylarında) trafik çoğu zaman kalabalık oluyor ve yolculuğunuz 1.5 saate kadar uzayabiliyor. Tabii bu her zaman geçerli olan bir şey değil. Fakat bütçe konusunda en ucuzu olsun diyorsanız, tabii ki bu otobüsleri tercih edin. Ancak trenler ile otobüs bilet fiyatları arasında 1€ gibi bir fark olduğunu da unutmayın.

Ayrıca otobüs biletlerinizi online olarak getyourguide.com veya Lufthansa Ekspres’in kendi web sitesinden almadığınız takdirde, bileti şoförden almanız gerekiyor. Hal böyle olunca da bilet fiyat 1€ daha pahalı (11.50€) oluyor. Yani trenler ile aynı ücrete geliyor.

NOT : Berlin’de olduğu gibi Münih’te de ‘Lufthansa Ekspres’ otobüs bileti belirli bir süre geçerli değil. Yani bir kez kullandığınızda bir daha aynı bileti kullanarak aktarma yapamıyorsunuz. Bu yüzden bu otobüsün otelinize yakın bir yerde durup durmadığını da öğrenmenizde yarar var.

Münih Havaalanı, Almanya

ADIM ADIM TRENLER İLE HAVAALANINDAN MERKEZE ULAŞIM ;

Birinci adım ; Hangi terminale iniş yaparsanız yapın, yeşil daire içerisinde beyazla boyalı ‘S’ işaretini bulun. Bu, S-Bahn’ın (ihtiyacınız olan tren) sembolüdür, bu yüzden bu işaretleri takip etmeniz gerekiyor. Eğer Terminal 1’de iniş yaptıysanız, uzun bir yürüyüşe hazırlıklı olun. Bu işaretler sizi bilet makinelerine götürecek.

İkinci adım ; Terminal 1’den, işaretleri takip etmek sizi sonunda havaalanının içindeki bir DB bilet makinesi alanına götürecektir (yolda bazı dükkanları ve bir Victoria’s Secret’i geçeceksiniz!). Biletinizi almak için burada durun.
Terminal 2’de indiyseniz işaretlerin sizi götüreceği yer iki terminal arası. Burada da bilet alabilirsiniz. Ancak çok uzun kuyruk varsa, burayı direkt olarak es geçin. Terminal 1’in önüne geldiğinizde aşağıya inen yürüyen merdivenler yardımıyla bilet makinelerin ve trene bineceğiniz platforma gidebilirsiniz.

Üçüncü adım ; Hangi durağa gitmek istediğinize önceden karar verin ve bilet alma işlemini o durağa göre yapın. Durakların Almanca olduğunu, bu nedenle München HBF’nin merkez istasyon olduğunu, München Ost’un da doğu istasyonu olduğunu unutmayın. Son olarak, tek bilet yerine gidiş-geliş, günlük veya haftalık bilet ve grup bilet seçeneklerinin olduğunu da unutmayın.

SONUÇ OLARAK ;

Münih havaalanından şehir merkezine ulaşım için en ideal yol trenlerdir. Trafik derdi olmadan maksimum 45 dakika içinde merkeze ulaşabilirsiniz.

Peki hem havaalanından merkeze hem de merkezden havaalanına ulaşım için en iyi hangi bölgede konaklamalı ?

Münih Havaalanı Otel Haritası
Merkez tren istasyonuna kısa bir yürüme mesafesinde olan otelleri incelemek veya fiyatlara göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Tabii ki de merkez istasyon çevresindeki otellerde konaklayın deriz. Bu bölge, hem Münih gezilecek yerler listesindeki popüler olan cazibe merkezlerine hem de şehir merkezinin kalbinin attığı yere yakın bir konumda bulunuyor. Tren istasyonuna 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde çok sayıda otel bulabilirsiniz.

Yukarıdaki haritada işaretli olan yer, merkez istasyon. Haritaya tıklayarak booking üzerinden istasyona kısa bir yürüyüş mesafesindeki, bütçeli ve lüks otellere göz atabilirsiniz. Bu otellerin büyük bir bölümü Münih’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler konaklama birimleri.

Hem Lufthansa Ekspres hem de trenler ile Münih havaalanından merkez istasyona ulaşabilirsiniz. Bu istasyona yürüme mesafesindeki bir tesiste konaklayarak da, taksiye ihtiyacınız olmadan otelinize yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Münih Havaalanı, Almanya

Otel tavsiyesi olarak da ; Merkez tren istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde olan Cocoon Hauptbahnhof (3 yıldız), Arthotel Munich (3 yıldız) veya Boutique Hotel Atrium München‘e (4 yıldızlı) göz atabilirsiniz.

BENZER YAZILAR