Ana SayfaAlmanyaKöln Gezi RehberiKöln'de Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Köln’de Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Almanya’nın en güzel ve en turistik şehirlerinden biri olan Köln, Berlin veya Münih‘teki gibi aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip olmasa da, son zamanlarda ülkenin en popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

Almanya’nın batısında yer alan, Ren nehri boyunca uzanan Köln, birbirinden güzel tarihi yapıları, müzeleri, meydanları ve dini yapıları ile her yaştan turistin çok çabuk sevebileceği şehirlerden biri. Tarihi şehir merkeziyle dikkat çeken bu şehirde yapılacak çok sayıda turistik aktiviteler de bulunuyor.

Köln’de gezilecek yerler listesi için genellikle 2 günlük bir süre yeterli oluyor. Ancak bu şehirde çok daha fazla zamanınız varsa, Köln çevresindeki gezip görülecek tarihi ve turistik cazibe merkezleri için de zaman ayırmayı düşünebilirsiniz.

Köln Gezilecek Yerler Listesi

Köln de gezilecek yerler haritası
Köln’de gezilecek yerler haritası – Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın

Köln, henüz gezginler tarafından tam anlamıyla keşfedilmemiş bir şehir olarak bilinse de, artık her Berlin’i veya diğer Almanya şehirlerini ziyaret eden turistlerin sıklıkla uğradığı destinasyonlardan biri. Bu yüzden de, eskisine nazaran daha fazla turist trafiğine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

İşte Köln’de görülecek en güzel 35 yer ;

1.Köln Katedrali

Köln Katedrali
Köln Katedrali

Şüphesiz şehirdeki en ünlü yerlerden biri Köln Katedrali‘dir. Bu devasa katedral, sadece şehrin değil, Almanya’nın da en çok ziyaret edilen dini yapılarından biri olarak biliniyor.

Görkemli yapısı ve iç dekorasyonundaki zenginlik ile ön plana çıkan bu katedralin, ikiz kulelerine çıkmak ve şehrin eşsiz manzarasını seyretmek, Köln’de yapılacak en güzel şeylerden biri.

Ren Nehri’nin sol yakasının yakınındaki eşsiz konumuyla şehrin birçok noktasından rahatlıkla görebileceğiniz katedralin inşası 1248 yılında başlamış ve kesintiler nedeniyle 600 yıl boyunca tamamlanamamış.

Orta Çağ’ın en iddialı projelerinden biri olarak da kabul edilen katedral, 6.166 metrekarelik oldukça geniş bir alanı kaplıyor.

1880 yılında tamamlanan iki kule, şehrin silüetine hakim olmasının yanında, katedralin Köln’deki en yüksek ikinci binası ünvanına da sahip olması sağlıyor.

Köln Katedrali, daha çok ikiz kulelerinden görülen panoramik manzara için ziyaret ediliyor olsa da, bu katedralin içi de en az kuleler ve dış mimari kadar dikkat çekiyor. Ayrıca bu katedral, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Zamanınız varsa içerideki eşsiz hazineye de mutlaka göz atın derim.

 • Giriş ücreti ; Katedrale giriş ücretsiz, kuleye çıkmak ise 4€
 • Ziyaret saatleri ; Pazar günleri 08:00-20:00, diğer günler 10:00-20:00

2.Aşk Kilidi Köprüsü – Hohenzollern Köprüsü

Aşk Kilidi Köprüsü - Hohenzollern Köprüsü
Aşk Kilidi Köprüsü – Hohenzollern Köprüsü

Köln’de görülmesi gereken en romantik yerlerden biri olan Hohenzollern Köprüsü’nde, eşinizle veya sevgilinizle köprünün demirlerine kilit vurup anahtarı atmadan önce aşkınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Köln’deki 7 köprüden en ünlüsü olan Hohenzollern Köprüsü’nün tarihi 20. yüzyılın başlarına uzanıyor. İlk köprü inşası 1907 yılında başlamış ve 4 yıl sonra 1911 yılında tamamlanmış. Ancak II. dünya savaşı sırasında köprü havaya uçurulmuş ve 1959 yılında da köprü tamamen yeniden inşa edilmiş.

Köln Ana Tren İstasyonu’na yakınlığından dolayı, her gün 1200’den fazla tren buradan geçiyor.

Sanayi bölgesini şehrin tarihi bölgesinden ayıran bu köprü, Aşk Kilidi Köprüsü olarak da biliniyor ve Köln Katedrali’ne oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Köprünün üzerine asılan binlerce renkli kilidin hikayesine gelince, köprü üzerindeki yaya korkulukları ‘aşk kilitleri duvarı’ olarak biliniyor. Birbirlerine olan aşklarını halka açık bir şekilde ilan etmek için her yıl çok sayıda sevgili burayı ziyaret eder. Her kilit üzerinde, çiftlerin eklediği çizimler veya süslemelerin yanı sıra farklı yazılar da bulunuyor. Kilidi köprünün korkuluklarına taktıktan sonra anahtarı da nehre atmanız gerekiyor. Böylece aşkınız ölümsüzleşiyormuş…

3.Ren Nehrin’de Tekne Turu Yapın

Ren Nehri'de Tekne Turu - Köln de Yapılacak Şeyler
Ren Nehri’de Tekne Turu

Köln’de ne yapılır ? sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan biri, Ren Nehri’nde tekne turu yapmaktır. Şehrin birçok gezilecek noktalarını bu tekne turlarıyla rahatlıkla görebiliyorsunuz. Ayrıca şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalamak için bu tekne turları şart.

Yüzyıllar boyunca Köln’deki yaşamın bir parçası olmuş bu nehir, şehrin içinden geçmekte ve Köln’ü en iyi keşfedebileceğiniz yollardan biri.

Köln’de yapılacaklar arasında oldukça popüler olan bu tekne turlarını, Hohenzollern Köprüsü yakınlarında da bulabiliyorsunuz. Yarım günlük veya saatlik olan tur seçenekleri de var.

4.Eski Şehir Bölgesi

Eski Şehir Bölgesi - Köln Gezilecek Yerler
Eski Şehir Bölgesi

Köln’ün en güzel yerlerini eski şehir bölgesinde bulabilirsiniz. Şehirdeki tarihi yapıların büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan bu bölge, şehirde görülmesi gereken en önemli bölgelerden.

Bu bölge, II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse yok olma durumuna gelmiş olmasına rağmen, savaştan sonra çabuk toparlanmış ve sürekli yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde bugünkü eşsiz görünümüne kavuşmuş.

Geleneksel eski evlerin sıralandığı çok sayıda arnavut kaldırımlı sokaklarıyla, Köln’de en güzel fotoğraf karelerini çekebileceğiniz eski şehir, Köln’de konaklama için de en çok tercih edilen bölgelerden.

Buranın 4’te 3’ü ikinci dünya savaşında yıkıldığından dolayı, günümüzdeki yapıların büyük bir bölümünün savaştan sonra inşa edildiğini de unutmayın.

Bu bölgede gezip görülecek birçok tarihi yeri bulabilirsiniz. Fakat eski şehir bölgesi gezisi için bir başlangıç noktası arıyorsanız, Belediye Binası‘nı düşünebilirsiniz.

Bu bölgede ayrıca, şehirdeki en iyi restoranlardan, kafelerden ve barlardan bazılarını da bulabiliyorsunuz.

5.Köln Çikolata Müzesi

Çikolata Müzesi, Köln

Köln’ün en popüler müzelerinden biri olan Çikolata Müzesi, özellikle çocuklar ile şehri ziyaret eden ailelerin göz atması gereken yerlerden biri olduğu söylense de, her yaştan turistin keyifli dakikalar geçirebileceği bir müze.

4 bin metrekareyi kaplayan bu büyük müzede, çikolata fıskiyelerinden çeşmelerine, çikolata adına her şeyi görebileceğinizi hayal edin. Tabii çikolatanın nasıl yapıldığını ve tarihi gelişimini de bu müzede öğrenebiliyorsunuz.

Tutkulu bir çikolata üreticisi olan Hans Imhoff tarafından 1993 yılında açılmış olan müze, her yıl yaklaşık 1 milyon ziyaretçisiyle Almanya’nın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alıyor.

İnteraktif görüntüler, kalıp koleksiyonları, antika çikolata kutuları ve ambalajları, çikolata çeşmesinden ücretsiz örnekler ve yapılan çikolataları izleyebileceğiniz çalışan bir üretim hattı da var. Hatta eve götürebileceğiniz kendi çikolata barınızı bile tasarlayabilirsiniz.

Çocuklarınız ile Köln’ü ziyaret ediyorsanız, mutlaka Köln’de gezilecek yerler listesine eklenebilecek cazibe merkezlerinden biri diyebiliriz.

 • Giriş ücreti ; 13€ (Kendi doğum gününüzde ücretsiz olarak müzeyi ziyaret edebileceğinizi de unutmayın)
 • Ziyaret saatleri ; Hafta içi 10:00-18:00, hafta sonu ve tatil günleri 11:00-19:00

6.Great St. Martin Church – Büyük Aziz Martin Kilisesi

Büyük Aziz Martin Kilisesi, Köln
Büyük Aziz Martin Kilisesi

Tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan bu tarihi kilise, Köln’ün tarihi yerleri arasında oldukça önemli bir yere sahip.

Savaş sırasında harap olduktan sonra, yapılan restorasyon çalışmaları sırasında, Roma dönemine dayanan temeller keşfedilmiş. Yani Almanya’nın en eski dini yapılarından biri olduğu ortaya çıkarılmış.

1980’li yıllara kadar yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde, günümüzdeki görünümüne kavuşmuş olan kilise, tipik bir kilise mimarisine sahip oldukça sade görünümlü bir ibadet yeri.

Şehirdeki görülmeye değer yerlerden biri olan bu kilise de, konum olarak Eski Kent’e oldukça yakın bir yerde bulunuyor. Özellikle gidilecek yerler arasında olmasa da, eski kent bölgesindeyken göz atabileceğiniz tarihi yapılardan biri.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 09:30-19:30

7. Köln Botanik Bahçesi

Köln Botanik Bahçesi

Şehirdeki en yeşil alanlardan biri olan Köln Botanik Bahçesi, şehirdeki en popüler gezi duraklarından biri. Şehrin kuzeyinde bulunan bu botanik bahçesi, 1860’lı yıllarda inşa edilmiş oldukça eski bir park. 11 hektarlık geniş bir alana yayılmış olan bu park içerisinde, bahçeleri ve seraları fazlasıyla görebilirsiniz.

Ayrıca bahçe çevresinde görebileceğiniz İtalyan Rönesans bahçesi de, burada en dikkat çeken yerlerden bir tanesi. Göletin hemen yanında Akdeniz bahçesi ve taş vazo ile tamamlanmış olan bu rönesans bahçesini gördükten sonra, kaskad ve tapınak pergolalarına da göz atmayı da unutmayın.

 • Giriş ücretsiz

8.Ludwig Müzesi

Ludwig Müzesi, Köln
Ludwig Müzesi

Köln’ün en güzel müzelerinden biri olan Ludwig, şehirdeki en çok ziyaret edilen yerlerden biri. 1976 yılında kurulmuş olan bu müzede, birbirinden değerli modern sanat eserlerini görebiliyorsunuz.

Müzeye yapılan bağışlar sayesinde Pablo Picasso’nun birkaç resmini de bu müzede görmek mümkün.

Ludwig Müzesi, Almanya’nın da en bilinen müzeleri arasında geliyor. Özellikle Alman turistlerin favori adreslerinden biri olan Ludvig Müzesi’nde, geçici sergiler çok daha fazla ilgi çekmektedir. Geçici sergilerin dışında, kalıcı sergiler de kesinlikle görülmesi gereken koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 14€, öğrenci 9€ ve 0-18 yaş arası ise ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-18:00

9.Augustusburg ve Falkenlust Sarayları, Brühl

Augustusburg Sarayi Köln de Gezilecek Yerler
Augustusburg Sarayı

Almanya’nın en güzel kasabalarından biri olan Brühl‘de bulunan bu saraylar, Köln’e sadece 15 km uzaklıkta bulunuyor. Yani günübirlik turlar ile veya bireysel olarak sarayları aynı gün içerisinde görüp dönebilirsiniz.

Şehrin içindeki turistik yerler bitti de, Köln çevresindeki gezilecek yerlere mi gidelim demeyin. Burası, her Köln ziyaretinde uğranılması gereken en şaşalı saraylardan bir tanesi. Ayrıca şehrin tam merkezinde de böylesine güzel, detaylı ve görkemli saray da bulamazsınız.

Köln Başpiskoposu’nun 18. yüzyıldan kalma sarayı olan Augustusburg Sarayı, Geç Barok / Rokoko tarzı ile dikkat çekiyor. Merdiven salonu ile ünlü olan bu sarayın en güzel özelliği de, birçok odasının ve bölümlerinin ziyaretçiye açık olması.

Eğer Brühl’e kadar gitmeyi planlıyorsanız, ilk olarak bu saray kompleksini listenize ekleyin. Daha sonra zamanınız kalırsa da, Brühl’de yapılacak birbirinden güzel aktiviteler için de zaman ayırabilirsiniz.

10.Roman-Germanic Museum

Roma-Germen Müzesi Köln
Roma-Germen Müzesi

Köln’deki bir diğer turistik cazibe merkezlerinden biri olan Roma-Germen Müzesi, Köln Katedrali’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Paleolitik dönemden Orta Çağ’a kadar birbirinden değerli eserler ile kentin arkeolojik dönemi hakkında bilgi veren bu müze de Köln’de gezilmesi gereken en güzel müzelerden biri.

Poblicius mezarlık anıtı ve Dionysos Mozaiği, müzedeki en dikkat çeken eserlerden olsa da, daha bu müzede birbirinden güzel sanat eserlerini görebiliyorsunuz.

Cermen takıları, mozaikler, camlar, heykeller ve seramikler gibi daha birçok esere ev sahipliği yapan bu müzeye de zamanınız varsa mutlaka göz atın deriz.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 7€, öğrenci 4€ ve 18 yaş altı çocuklar için ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; Salı günleri kapalı. Diğer günler 10:00-18:00

11.Brunnen der Fischweiber

Brunnen der Fischweiber, Köln
Meydanda 5 renkli tarihi evi de görebilirsiniz – Brunnen der Fischweiber – Kaynak ; flickr /leandro Neumann Ciuffo

Köln’ün en güzel instagram spotlarından biri olan Brunnen der Fischweiber adlı bu küçük meydan, Ren Nehri manzarasıyla dikkat çekiyor.

Birkaç cafe ve restorana da ev sahipliği yapan meydan, Köln’deki birçok cazibe merkezine de kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Ayrıca burası şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri.

12.Hahnen Gate

Hahnen Gate, Köln
Hahnen Gate – Kaynak ; commons.wikimedia.org/koelnn-hahnentor

Şehirdeki en fotojenik tarihi yapılardan biri olan Hahnen Kapısı (Hahnentorburg), Köln’deki 12 kapıdan biri. 1235-1240 yılları arasında inşa edilmiş olan yapı, mazgallı ve yarım daire şeklinde iki kuleye sahip.

Hahnen Kapısı, çağlar boyunca birçok farklı amaç için hizmet vermiş. Sergi salonu, müze ve hapishane olarak kullanılmış olan kapı günümüzde ”Ehrengarde der Stadt Köln” adı verilen karnaval topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

Bu tarihi kapının çevresinde şehrin önde gelen barları, restoranı ve cafelerinden bazılarını da bulabiliyorsunuz.

Görkemli mimarisi ve uzun geçmişiyle Köln’de gezilecek yerler listesinde olması gereken yapılardan biri olan Hahnen Kapısı, ayrıca tarihi şehir merkezine de yakın bir konumda bulunuyor.

13.Köln Belediye Binası

Köln Belediye Binası
Köln Belediye Binası – Kaynak ; flickr / Jaime.Silva

1569 ile 1573 yılları arasında Wilhelm Vernukken tarafından inşa edilmiş olan Köln Belediye Binası, tipik bir Rönesans dönemi yapısının ayakta kalan bir örneğidir. Belediye meclisi ve Lord Mayor’un ofisleri dahil olmak üzere şehir yönetiminin bir bölümünü barındıran bu bina, Almanya’nın en eski belediye binası olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Eski şehir bölgesinin kalbinin attığı yerde bulunan binanın en dikkat çeken yeri ise, gotik bir mimariye sahip olan kulesidir. Bu kulede 100’ün üzerinde heykel bulunuyor.

İkinci dünya savaşı sırasında hasar almış olan bina, savaş sonrası yeniden inşa edilerek günümüzdeki haline getirilmiş.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; Cuma günleri 08:00-12:00, salı günleri 08:00-18:00 ve pazartesi, çarşamba ve perşembe 08:00-16:00

14.Dufthaus 4711

Dufthaus 4711, Köln
Dufthaus 4711 kaynak ; wikmedia.commons/raimond-spekking

Köln’deki en güzel kokan ev olan Dufthaus 4711, günümüzde bir parfümeri olarak hizmet veriyor. 4711 sayısı, 18. yüzyılın sonunda Fransız işgali sırasında atanan bir ev numarasını ifade ediyor.

1792’den beri üretilen orijinal koku, Echt Kölnisch Wasser olarak biliniyordu. Aynı formül bugün hâlâ kullanılıyor. Evin zemin katında meşhur parfümü satan bir dükkan var. Birinci katta, Köln 4711 tarihi hakkında bilgi veren küçük bir müze de bulunuyor.

15.Schildergasse

Schildergasse, Köln
Schildergasse – Kaynak ; flickr / erich ferdinand

Köln’ün en popüler alışveriş caddelerinden biri olan Schildergasse, araç trafiğine kapalı. Daha çok turistler tarafından ilgi gören bir yer olsa da, Alman halkının da Köln’de alışveriş için en çok tercih ettiği yerlerden biri.

Hohe Strasse ile Neumarkt arasında yer alan bu alışveriş caddesinin tarihi ise Roma dönemine kadar uzanıyor.

Köln’ün merkezinde bulunan cadde, balina şeklindeki cam bir binanın içindeki giyim mağazası da dahil olmak üzere çok sayıda alışveriş merkezine, zincir mağazaya ve moda butiğe ev sahipliği yapıyor. Ayrıca cadde üzerinde ve caddeden geçilen diğer sokaklarda çok sayıda restoran ve cafeyi de bulabiliyorsunuz.

16.Köln Teleferiği

Köln Teleferiği
Köln Teleferiği – Kaynak ; flickr / lynn-gallagher

Köln’de yapılacak en güzel şeylerden biri de, teleferikten şehrin muhteşem manzarasını seyretmektir.

Hayvanat bahçesi ve botanik bahçesini birbirine bağlayan Köln Teleferiği, şehrin en güvenli ulaşım aracı olarak kabul ediliyor. 1957’den beri faaliyette olan Ren Nehri üzerindeki kısa gezi, nehir ve Köln Katedrali dahil olmak üzere Köln’ün eşsiz manzarasını sunuyor. Teleferikle yapılan yolculuk ise yaklaşık 10 dakika sürüyor.

17.Aziz Gereon Bazilikası (St. Gereon)

Aziz Gereon Bazilikası (St. Gereon), Köln
Aziz Gereon Bazilikası (St. Gereon) – Kaynak ; flickr / Facemepls

Köln’ün en sıra dışı kilisesi olarak bilinen Aziz Gereon, romanesk üsluba sahip mimarisiyle dikkat çekiyor. Bu kilisenin kendisi 12. yüzyıldan, Roma döneminden kalma ve hâlâ görülebilen on kenarlı kubbeli bir yapı üzerine inşa edilmiş.

Saint Gereon’a adanmış bu kilise, alışılmadık derecede uzun bir koroya sahip ve Orta Çağ duvar resimleri, mozaikler ve antik kalıntılarla doludur.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

18.Köln Uygulamalı Sanatlar Müzesi

Köln Uygulamalı Sanatlar Müzesi
Köln Uygulamalı Sanatlar Müzesi – Kaynak ; wikimedia.commons

Museum für Angewandte Kunst Koln (Köln Uygulamalı Sanat Müzesi) veya MAKK, eski çağlardan kalma etkileyici bir Orta Çağ, Rönesans ve barok sanat eserleri dizisine ev sahipliği yapıyor.

Müzenin en büyük cazibelerinden biri, 20. ve 21. yüzyıllara ait modern tasarım objelerinin koleksiyonudur. Eserlere eşlik eden açıklamalar ve zaman çizelgeleri, öğelerin oluşturulduğu andaki dünya olaylarını gösterir ve ziyaretçilerin tarih boyunca sanat ve tasarım hikayesini takip etmelerine olanak tanır.

Moda, teknoloji ve mimariyi içeren çağdaş tasarım koleksiyonunun yanı sıra cam, porselen ve seramikten yapılmış değerli sanat eserlerini de görebileceğiniz bu müzenin Sovyet döneminden kalma radyolar, orijinal Tiffany cam kreasyonları ve Eames sandalyeler gibi tarihsel öneme sahip birçok işlevsel ev eşyasını içeren ürün tasarımı bölümünü de mutlaka görün derim.

Müzenin küçük bir cafesi olduğu gibi, hediyelik eşya dükkanı da bulunuyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 4€ ve 18 yaş altı çocuklar ise ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

19.Wallraf-Richartz Müzesi

Wallraf-Richartz Müzesi, Köln
Wallraf-Richartz Müzesi – Kaynak ; flickr / frank-fujimoto

Wallraf-Richartz Müzesi, 13. yüzyıldan 20. yüzyılın başına kadar Avrupa sanatının ne kadar modern ve güncel olduğunu gözler önüne seren muhteşem bir müze.

Müze sizi Avrupa sanatının şaheserleriyle doğrudan bir karşılaşmaya davet ediyor. Ayrıca dünyadaki en önemli Orta Çağ resim koleksiyonlarından birine sahip olması da, müzenin en dikkat çeken özelliği.

Stefan Lochner’ın popüler “Gül Arbor’daki Tanrı’nın Annesi” adlı eseri, müzenin en dikkat çeken eserlerinden. Rubens, Rembrandt, Murillo, Boucher gibi Alman Romantizmi’nin yanı sıra Fransız Gerçekçiliği ve İzlenimciliği resimlerinin yer aldığı barok eserler de müzede görülebiliyor.

Wallraf-Richartz-Müzesi, Almanya’daki en kapsamlı empresyonist ve neo-empresyonist sanat koleksiyonuna sahip. Manet, Monet, Renoir, Pissarro, Sisley, Morisot, Signac ve Seurat, van Gogh, Cézanne, Gauguin, Bonnard, Ensor ve Munch gibi dünyaca ünlü sanatçılara ait eserleri de müzede görebiliyorsunuz.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 9€ ve indirimli 6,50€
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi kapalı. Diğer günler 10:00-18:00

20.St. Maria im Kapitol

St. Maria im Kapitol, Köln
St. Maria im Kapitol

Romanesk tarzıyla dikkat çeken bu tarihi kilise, bir zamanlar Roma Tapınağı’nın bulunduğu alanda yer alıyor. Köln’ün hayatta kalan üç Romanesk kilisesinin en büyüğü olan St. Maria im Kapitol‘un tarihi ise 11. yüzyıla kadar uzanıyor.

Kilisenin 1046 yılında yapılmış olan orijinal ahşap kapıları da oldukça dikkat çekici. Yaklaşık 1000 yıla yakın bir süre önce yapılmış olan bu kapıların hâlâ iyi bir durumda olmasının nedeni günümüzde de bilinmiyor. Kapılar üzerinde karmaşık desenlerle çerçevelenmiş, İsa’nın yaşamını tasvir eden kabartmalar da bulunuyor.

21.KölnTriangle

KölnTriangle
KölnTriangle – Kaynak ; flickr / dronepicr

Daha çok gözlem yerinden seyredilen şehir manzarasıyla ünlü olan bu gökdelen, Köln’de görülecek popüler gezi güzergahlarından biri. Cüzi bir ücret ödeyerek gökdelenin izleme terasına çıkabiliyorsunuz.

103 metre yüksekliğindeki bu kuleden Köln’de gezilecek yerler listesindeki birkaç cazibe merkezini de görebiliyorsunuz. Bina, Köln merkezli mimarlık firması Gatermann + Schossig’den Dörte Gatermann tarafından tasarlandı ve 2006 yılında açılmış.

 • Giriş ücreti ; 5€
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 11:00-20:00 (Hafta sonları 23:00’da kapanıyor)

22.Kolumba Müzesi

Kolumba Müzesi, Köln
Kolumba Müzesi – Kaynak ; flickr / capitu

İlk kez 19. yüzyılda kurulmuş olan Kolumba Müzesi, Peter Zumthor tarafından ayakta kalmayı başarmış tüm kalıntılarını mimarinin öğesi olduğu bir kurgu çerçevesinde yeniden inşa ediyor.

1853’te Hıristiyan sanatını yüceltmek ve görünür kılmak amacıyla halk tarafından Aziz Kolumba Kilisesi içerisinde kurulan enstitü, II. dünya savaşı sırasında Köln’e yapılan saldırılar nedeniyle büyük bir kısmını kaybetmiş.

2007 yılında Peter Zumthor, yapıya yaratıcı bir anlayışla yaklaşarak restore etmek yerine, günümüze kadar dayanabilen kalıntılarının üzerinde yeni olanı devam ettirmeyi seçiyor.

Günümüzde Köln Başpiskoposluğu’na ait olan bu yeni yapı, Roma dönemine ait kalıntıların yanı sıra, savaş sırasında yıkılmış 19. yüzyıl Kolumba Kilisesi’nin kalıntılarını da içeriyor. Tüm tarihi birikimi arkasına alan mimari yapı, Köln’de gezilecek en farklı müzelerden biri olmayı sürdürüyor.

 • Giriş ücreti : Yetişkin 8€, 18 yaş altı ise ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; Salı günleri kapalı. Diğer günler 11:00-17:00

23.NS Dokümantasyon Merkezi

NS Dokümantasyon Merkezi, Köln
NS Dokümantasyon Merkezi’ndeki hapishane – Kaynak ; flickr /amanda

1979 yılında Köln şehir konseyi tarafından alınan bir kararla kurulmuş olan NS Dökümantasyon Merkezi, şehirdeki en ilgi çekici cazibe merkezlerinden biri.

Nazilerin kurbanları için tüm Almanya’daki en büyük bölgesel anıt alanı haline gelmiş olan merkez, 1988 yılından bu yana, adını sahibi Katolik işadamı Leopold Dahmen’in baş harflerinden alan EL-DE binası içerisinde bulunuyor.

Kalıcı sergide, ulusal sosyalizm altında Köln’ü anlatan 30’dan fazla yüksek teknoloji multimedya istasyonu bulunuyor.

Mahzen bir hapishane olarak kullanılmış ve duvarlarında burada meydana gelen işkence ve cinayete tanıklık eden yaklaşık 1.800 yazıt taşıyan, dönemin en iyi korunmuş alanlarından biridir.

 • Giriş ücreti ; 4,50€
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Haftanın diğer günleri 10:00-18:00

24.Schnütgen Müzesi

Schnütgen Müzesi, Köln
Schnütgen Müzesi – Kaynak ; wikimedia.commons/raimond-spekking

Schnütgen Müzesi‘nde zanaatkarlar tarafından işlenen değerli mücevherler, tahtadan ve taştan heykeller, dini motiflerle süslü sanat eserleri, resim sergileri, tekstil ürünleri ve el yazmaları yer alıyor.

Roma tarzı bir kilisenin içinde Ortaçağ döneminden Hıristiyan dini sanatının birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapan Schnütgen Müzesi, şehirdeki en sessiz ve en az turistin olduğu müzelerden biri.

Müzedeki en büyük sergi alanı bin yıldan daha eski. Kilisenin atmosferi, sakinliği ve doğal ışığı, ziyaretçileri geçmiş zamanlara taşımada rol oynuyor. Kilise 1130’da inşa edilmiş ve hâlâ Noel ve Paskalya’da ayin için kullanılıyor. Ancak günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor.

 • Sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunan Schnütgen Müzesi’ne giriş ücreti 6€ ve müzeyi pazartesi günleri dışında 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

25.Belgian Quarter (Belçika Mahallesi)

Belçika Mahallesi, Köln
Belgian Quarter (Belçika Mahallesi) – Kaynak ; flickr / remon rijper

Köln’de gezilecek en güzel yerler arasında olan Belçika Mahallesi, tıpkı Köln eski şehir bölgesi gibi çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Köln’ün sevilen restoranlarından ve cafelerinden bazılarına ev sahipliği yapan bu bölgeyi, konaklama için bile düşünebilirsiniz.

Friesenplatz ve Rudolfplatz arasındaki Belçika Mahallesi, bir dizi el yapımı, yüksek moda ve benzersiz ürünlere ev sahipliği yapıyor. Çok sayıda yerel mağazayı bulabileceğiniz bölgede, dünyaca ünlü markalara ait mağazaları da bulabiliyorsunuz. Hem hediyelik eşya hem de giyim ürünleri için Belçika Mahallesi, Köln’de alışveriş yapabileceğiniz en ünlü yer.

26.Rheinauhafen Bölgesi

Rheinauhafen Bölgesi, Köln

Eski şehir bölgesinin güneyinde yer alan Rehinauhafen bölgesi de, şehirdeki gezilecek önemli noktalardan biri. Rheinauhafen, burada nehir kenarını işgal eden ticari limanın adıdır ve son yıllarda çok sayıda dijital ve yaratıcı endüstriler için yeni yapılanmalara ev sahipliği yapmış.

Birbirinden modern yapılarla donatılmış bölge, şehirde en çok fotoğraflanan yerler arasında. Ayrıca bu bölge, Çikolata Müzesi gibi çok sayıda cazibe merkezine de ev sahipliği yapıyor. Köln’de gezilecek yerler listesindeki en önemli bölgelerden biri olan Rehinauhafen, ayrıca Köln’de nerede kalınır ? sorusuna da cevap olabilecek en ideal yerlerden. Bu bölgede hemen her bütçeye ve zevke bir uygun tesis bulabilirsiniz. Ayrıca burada konaklayacak olursanız şehirdeki cazibe merkezlerinin birçoğuna çok kısa sürede gidebilirsiniz.

27.Duftmuseum im Farina Haus (Farina Koku Müzesi)

Farina Koku Müzesi, Köln
Duftmuseum im Farina Haus (Farina Koku Müzesi) – Kaynak ; flickr / david marquina reyes

18. yüzyılda Eau de Cologne‘nin icat edildiği yer olan bina, günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor.

Dünyanın en eski bozulmamış parfüm fabrikası olan bu müzede 45 dakikalık rehberli turlar ile kolonyanın ve parfümün nasıl yapıldığını da görebiliyorsunuz.

Duftmuseum im Farina Haus (Farina Evi’ndeki Koku Müzesi) ünlü Köln Katedrali’nden sadece birkaç blok ötede sakin bir sokakta yer alıyor. Özenle dekore edilmiş resim penceresi sizi harika kokularla dolu bir dünyaya çekiyor.

Turunuza yukarıdan başlayın. Farina ailesinin sekiz nesli parfüm yapımında yer almış ve evin ve şirketin tarihi ayrıntılı olarak ortaya konmuştur.

Alt kattaki Essence Odası, parfümerinin kalbidir. Çılgın bir bilim insanının laboratuvarına benzeyen şey, Farina’nın koku koleksiyonudur.

 • Giriş ücreti ; Hafta içi 5€, hafta sonu 9€ (Giriş ücretine bir deneme parfüm şişesi de dahildir)
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00 (Müzeyi sadece rehberli turlarla ziyaret edebiliyorsunuz)

28.Köln Hayvanat Bahçesi

Köln Hayvanat Bahçesi
Köln Hayvanat Bahçesi – kaynak ; flickr / sergey-galyonkin

1860 yılında kurulan Köln Hayvanat Bahçesi, en eski ve en güncel hayvan cazibe merkezlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Hayvanat bahçesi 700’den fazla türe sahip ve bonobolar, goriller, tamarinler, orangutanlar ve nesli tükenmekte olan altın karınlı kapuçin gibi primatları da burada görebiliyorsunuz.

Bu hayvanat bahçesinin en önemli özelliği ise, hayvanların beslenme anının ziyaretçiye gösteriliyor olması. Penguenler, deniz aslanları, mirketler, su samurları, suaygırları ve ayrıca akvaryumdaki piranalar için gün boyunca kademeli beslenme seansı bulunuyor. Bu seanslardan birine mutlaka katılın deriz.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 16€, 4-12 yaş arası çocuklar için 7,50€

29.Fühlinger See

Fühlinger See, Köln
Fühlinger See – Kaynak ; flickr / dronepicr

Özellikle yazın gezilecek yerlerden biri olan Fühlinger See, hem turistlerin hem de yerel halkın keyifli vakit geçirdiği gezi duraklarından.

Yapay göl, 100 hektarlık bir alanı kaplıyor ve göl çevresinde yapılacak çok sayıda turistik aktivite bulunuyor. Özellikle eğlence havuzu turistlerin en çok rağbet gösterdiği aktivitelerden. Yazın Köln’ü ziyaret ediyorsanız, mutlaka Fühlinger See kompleksini de görün deriz. Ayrıca Blackfoot Beach adı verilen plaj da tam olarak burada bulunuyor.

30.Rheinpark

Köln Gezi Rehberi Blog
Rheinpark – Kaynak ; flickr / metro centric

Yaklaşık 40 hektarlık park alanı olan Rheinpark, Ren nehri boyunca Mülheim ve Deutz ilçeleri arasında uzanıyor. Yaz aylarında, bu yeşil vaha dinlenmek veya devasa çimlerde paten, koşu veya futbol gibi çeşitli spor aktiviteleri için idealdir.

1912’de park bir sergi için düzenlenmiş ve daha sonra 1914 ve 1928’de genişletilmiş. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Rheinpark, Köln’deki ilk Federal Garden Show vesilesiyle bugünkü boyutlarına kadar genişletilmiş. Park, 50. yıl dönümü vesilesiyle 2007 yılında “En güzel Alman Parkı” seçilmiş.

Köln’de hem yazın hem de kışın görülecek yerler arasında olan Rheinpark, daha çok çocuklu ailelerin ilgisini çeken cazibe merkezlerinden biri olarak biliniyor olsa da, her yaştan ziyaretçiye hitap ediyor.

31.Volksgarten

Volksgarten, Köln
Volksgarten – kaynak ; flickr / marco verch

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez gezi duraklarından biri olan Volksgarten, şehirdeki en büyük ve en popüler parklardan biri. Daha çok genç kesimin takıldığı yerlerden olsa da, çocuk oyun alanı, deniz bisikleti kiralama, bira bahçeleri ve restoranlar, araziyi aile gezileri için de çekici kılıyor.

1889 yılında açılmış olan bu yemyeşil alan, Adolf Kowallek tarafından tasarlanmış. Almanların mangal yakmak için de tercih ettiği parkta, 7’den 70’e herkes için bir şeyler bulmak mümkün.

32.Hohe Strasse

Hohe Strasse, Köln
Hohe Strasse – Kaynak ; flickr / sean marshall

Köln Katedrali’ne yakın bir konumda bulunan, şehirdeki en popüler alışveriş caddelerinden biri olan Hohe Strasse, daha çok hediyelik eşya dükkanlarıyla turistlerin ilgisini çekiyor olsa da, burada çok farklı konseptte mağazaları bulabiliyorsunuz.

Ayrıca Köln’de en ucuz yemek yiyebileceğiniz restoranları bu caddeye bağlanan ara sokaklarda veya cadde üzerinde bulabilirsiniz.

33.Aziz Andrew Dominik Kilisesi (St. Andrew Church)

Aziz Andrew Dominik Kilisesi, Köln
Aziz Andrew Dominik Kilisesi (St. Andrew Church) – Kaynak ; flickr / grotevriendelijkereu

Köln şehir merkezinde bulunan katolik bir kilise olan Aziz Andrew Dominik Kilisesi de, Köln’de gezilecek yerler arasında dikkat çeken popüler tarihi yapılardan biri.

Tarihi 10. yüzyıla uzanan bu kilise, hem dış cephesi hem de iç mekanı ile ilgi görüyor. Kilisede ayrıca bir dizi Orta Çağ heykelleri ve duvar resimleri bulunuyor.

Kilisenin mahzeninde, 13. yüzyıl ilahiyatçısı ve doğa filozofu Aziz Albertus Magnus’un kalıntılarını barındıran 3. yüzyıldan kalma bir Roma lahiti yatıyor.

34.Aziz Kunibert Bazilikası

Aziz Kunibert Bazilikası, Köln
Aziz Kunibert Bazilikası – Kaynak ; flickr / rolf heinrich

1247 yılında, Köln katedralinin temel taşı atılmadan bir yıl önce tamamlanmış olan Aziz Kunibert Bazilikası‘nın en dikkat çeken yerleri duvar resimleri, yüksek sunağın etrafındaki orijinal döşeme ve her şeyden önce 13. yüzyılın başlarından kalma pencerelerdir.

Köln’ün koruyucusu olarak kabul edilen St (Aziz) Cunibert’e adanmış olan bu dini yapı da, Köln’de görülmesi gereken yerler arasında.

35.St. Severin Bazilikası

St. Severin Bazilikası, Köln
St. Severin Bazilikası – Kaynak ; flickr / Kennen-Sie-Koeln.de

Erken bir Romanesk bazilika kilisesi olan St. Severin Bazilikası, Köln’ün en hareketli bölgelerinden biri olan Südstadt’ta bulunuyor. Görkemli mimari yapısı ve kuleleriyle dikkat çeken bu tarihi yapı, St. Severin’e adanmış.

Köln’ün on iki Romanesk kilisesinden biri olan St. Severin’in tarihi ise 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Birçok kez genişletilmiş ve büyütülmüş olan yapının iç mekanı da görülmeye değer eserlere ve süslemelere sahip.

36.Köln Şehir Müzesi (Stadtmuseum)

Köln Şehir Müzesi

Hollanda Rönesans tarzında inşa edilmiş bir cephanelikte yer alan Şehir Müzesi, Köln’ün 2.000 yıllık tarihinin hikayesini anlatıyor. Orta Çağ’dan modern zamanlara kadar şehirde yaşamış insanların manevi, ekonomik ve günlük yaşamlarını kapsayan müze, Köln’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler çekim merkezlerinden biri.

Müzenin zemin katı, kentin Orta Çağ’dan kalma siyasi tarihini, üst katı ise ekonomik ve kültürel tarihini sergiliyor. 2.000 metrekarelik sergi alanında sergilenen en az 5.000 sergi bulabilirsiniz.

Köln’de Nerede Ne Yenir ?

Köln’ün yerel mutfağı oldukça basit olsa da, doyurucudur. Yerel yemeklerin büyük bir bölümü Kölsch birasının yanında servis edilir. Tabii Köln’de ne yenir ? sorusu kadar nerede yenir ? sorusuna doğru bir cevabı bulmak da önemli. Çünkü şehirdeki restoranların ve cafelerin büyük bir bölümü Köln’de gezilecek yerler listesindeki popüler çekim merkezlerine yakın bir konumda yer alıyor, bu yüzden de fiyatlar, şehrin geneline nazaran biraz daha pahalı olabiliyor.

Köln’de denenmesi gereken en güzel ve en popüler lezzetler ise ;

Himmel und Erde

Kölnde gezilecek yerler blog
Himmel und Erde – kaynak ; wikipedia.org/anagoria

Himmel und Erde, Rhineland, Vestfalya Aşağı Saksonya ve Gelderland bölgelerinde en popüler olan geleneksel bir Alman ve Hollanda yemeği. Özellikle Almanya’da popüler olsa da, Hollandalıların da favori yemeklerinden biri.

Yemek siyah muhallebi, kızarmış soğan ve elma soslu patates püresinden oluşuyor.

18. yüzyıldan kalma Himmel und Erde’nin kelime anlamı ise ‘Cennet ve Dünya’.

Özellikle Köln halkı tarafından akşam yemeği için tercih ediliyor olsa da, öğle yemeği için de tercih edilebilecek yemeklerden biri.

Halve Hahn

Halve Hahn
Halve Hahn – kaynak ; flickr / jenni konrad

Halve Hahn, tereyağlı çavdar ekmeği, kalın bir dilim olgun Hollanda peyniri, çiğ soğan ve hardaldan oluşan basit bir yemektir. Özellikle turistler arasında popüler olan bu yemek, şehirdeki restoranların büyük bir bölümünde servis ediliyor.

Halve Hahn’ın tarihinin 15. yüzyıla uzandığı söyleniyor olsa da, birçok Almana göre 18. yüzyılda ortaya çıkmış yemeklerden biri. Özellikle bira bahçelerinde bulabileceğiniz bu yemek hem fiyatı hem de lezzetiyle, Köln’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler yemeklerden. Öğle yemeğini geçiştirmek veya akşam üzeri atıştırmalık için tercih edilebilir.

Sauerbraten

Sauerbraten

Sığır yahnisi ya da sirkeli sığır kızartması olarak bilinen bu geleneksel Alman yemeği, sığır etinin birkaç gün sirke ve baharat karışımı içinde bekletilerek marine edildiği bir yemektir. Bazı mekanlarda at etinden yapanlarda var. Bu yüzden sipariş verirken sığır eti olduğundan emin olun deriz.

Rievkoche (Patatesli Pankek)

Patatesli Pankek

Genellikle rendelenmiş sarımsak veya soğan ve baharat ile tatlandırılan yumurta veya elma püresi gibi bağlayıcı bir bileşene sahip olan Patatesli Pankekler, Köln’de noel zamanı popüler bir yemek olsa da, her zaman denenmesi gereken lezzetlerden biri.

Elmalı Strudel

Elmalı Strudel
Elmalı Strudel – kaynak ; flickr / fugzu

Elmalı Strudel, aslında geleneksel bir Avusturya tatlısı olsa da, Köln’de de oldukça meşhurdur. Şehirdeki restoranların hemen hepsinde bu tatlıyı bulabilirsiniz. Lezzetli tatlı, rendelenmiş elma ve esmer şeker, limon, tarçın ve fındıkla doldurulmuş mayasız hamurdan oluşur.

Köln’deki en popüler mekanlar ise ;

 • Peters Brauhaus (Birahane – Atıştırmalık yemeklerin hepsini burada bulabilirsiniz)
 • Brewery Päffgen (Brauerei Päffgen)
 • Bei Oma Kleinmann (Alman restoranı)
 • Café Reichard

Köln Kaç Günde Gezilir ?

Köln gezi rehberi adlı bu yazıdaki cazibe merkezleri için DOLU DOLU 2 günlük bir süre genellikle yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu şehirde kalacak olursanız, yapılacak daha birçok turistik aktivite ve görülecek birçok çekim merkezi bulabilirsiniz. Ayrıca 2 günde bu 35 yeri sadece dışarıdan görebileceğinizi de unutmayın. Yani listedeki cazibe merkezlerinin hepsinin de içerisini görmek istiyorsanız seyahat sürenize fazladan 1 veya 2 gün daha eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Köln’de Gezilecek Yerler Listesine Göre Nerede Kalınır ?

Köln de gezilecek yerler blog

Köln’de henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehrin kalbinin attığı yer olan Old Town (Eski Şehir) veya şehirdeki en ucuz otellere ev sahipliği yapan Altstadt Süd bölgesinde konaklamayı düşünebilirsiniz.

Bu iki bölge de, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunuyor. Ancak Old Town, çok daha fazla cazibe merkezine ev sahipliği yapmasıyla daha popüler olan bir konaklama bölgesidir.

Old Town (Alstadt Nord) ; Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu bölgede ulaşım ağı, şehrin diğer bölgelerine göre çok daha gelişmiştir. Old Town bölgesindeki en popüler otellere Booking üzerinden göz atmak için buraya tıklayın.

Alstadt Süd ; Köln’deki en ekonomik konaklama birimlerine sahip olmasıyla öne çıkan bir bölgedir. Daha çok düşük bütçeli Köln gezisi için tercih edilen bu bölgede, hem lüks oteller hem de hostel ve konukevi tarzında ucuz konaklama birimleri bulabilirsiniz. Köln’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek bu bölgedeki popüler otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.



Booking.com

Köln’de gezilecek turistik yerler, tabii ki bu 35 yer ile sınırlı değil. Bu listeye daha birbirinden güzel tarihi ve turistik noktaları da eklemek mümkün. Fakat şehirdeki en ünlü yerlerden olan bu 35 cazibe merkezi, Köln gezisi için ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerdendir. Ayrıca bu şehirde daha fazla zamanınız varsa da, Köln’e yakın diğer şehirlere ve kasabalara da göz atabilirsiniz.

BENZER YAZILAR