Ana Sayfa Avrupa Almanya Köln'de Gezilecek Yerler | En İyi 10 Yer

Köln’de Gezilecek Yerler | En İyi 10 Yer

Almanya’nın en güzel ve en turistik şehirlerinden biri olan Köln, Berlin veya Münih‘teki gibi aşırı turist trafiğinin az olduğu şehirlerden. Almanya’nın bu gözde turistik şehirlerindeki turist trafiğinden kaçmak, biraz daha sakin bir kültür gezisi yapmak için Almanya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Köln’e göz atabilirsiniz.

Köln, birbirinden güzel tarihi yapıları, müzeleri, meydanları ve dini yapıları ile, her yaştan turistin çok çabuk sevebileceği şehirlerden biri.

Aşağıdaki 15 yer, Köln’ün en güzel gezilecek yerleri arasında olduğu gibi, şehirdeki en turistik gezilecek noktalar arasındadır. Bu yüzden, Köln gezisi için ilk olarak bu 15 yerden başlamanızı tavsiye ederiz.

Köln Gezilecek Yerler Listesi 2020

Bu şehir, henüz turistler tarafından tam anlamıyla keşfedilmemiş bir şehir olarak bilinse de, artık her Berlin’i ziyaret edin sıklıkla uğradığı bir şehirdir. Bu yüzden de, eskisine nazaran daha fazla turist trafiğine sahip olduğu söylenir. Tabi ne bir Berlin ne de Münih kadar kalabalık olmayacaktır.

Gelelim şehirdeki görülecek en güzel yerlere ;

1.Köln Katedrali

Köln Katedrali
Köln Katedrali

Şüphesiz şehirdeki en ünlü yerlerden biri, Köln Katedrali’dir. Bu devasa katedral, sadece şehrin değil, Almanya’nın en çok ziyaret dini yapılarından biri olarak bilinir.

Görkemli yapısı ve iç dekorasyonundaki zenginlik ile ön plana çıkan bu katedralin, ikiz kulelerine çıkmak ve şehrin eşsiz manzarasını seyretmek, Köln’de yapılacak en güzel şeylerden biridir.

Katedral, daha çok ikiz kulelerinden görülen panoramik manzara için ziyaret ediliyor olsa da, bu katedralin içi de en az kuleler ve dış mimari kadar popüler ve güzeldir. Ayrıca bu katedral, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Zamanınız varsa içerideki eşsiz hazineye de mutlaka göz atın.

2.Aşk Kilidi Köprüsü – Hohenzollern Köprüsü

Aşk Kilidi Köprüsü - Hohenzollern Köprüsü
Aşk Kilidi Köprüsü – Hohenzollern Köprüsü

Köln’de görülmesi gereken en romantik yerlerden biri olduğu söylenen bu köprü, eşinizle veya sevgilinizle köprünün demirlerine kilit vurup anahtarı atmadan önce aşkınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Hohenzollern Köprüsü olarak da bilinen bu yer, Köln Katedrali’ne oldukça yakın bir yerde bulunuyor. Bu yüzden, eşiniz veya sevgiliniz ile buraya kilit vurmadan, anahtarı göle atmadan ve eşsiz Ren Nehri manzarasını seyretmeyi unutmayın. Ayrıca, Köprünün bulunduğu yer eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerdendir.

3.Ren Nehri’de Tekne Turu Yapın

Ren Nehri'de Tekne Turu - Köln de Yapılacak Şeyler
Ren Nehri’de Tekne Turu

Köln’de ne yapılır ? sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan biri, Ren Nehri’nde tekne turu yapmaktır. Şehrin birçok gezilecek noktalarını bu tekne turlarıyla rahatlıkla görebiliyorsunuz. Ayrıca, şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalamak için bu tekne turları şart.

Yüzyıllar boyunca Köln’deki yaşamın bir parçası olmuş bu nehir, şehrin içinden geçmekte ve şehri en iyi keşfedebileceğiniz yöntemlerden biridir.

Köln’de yapılacaklar arasında oldukça popüler olan bu tekne turlarını, Hohenzollern Köprüsü yakınlarında da bulabiliyorsunuz.

4.Eski Şehir Bölgesi

Eski Şehir Bölgesi - Köln Gezilecek Yerler
Eski Şehir Bölgesi

Köln’ün en güzel yerlerini bu eski şehir bölgesinde bulabilirsiniz. Şehirdeki tarihi yapıların büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan bu bölge, şehirde görülmesi gereken en önemli bölgelerdendir.

Bu bölge, II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse yok olma durumuna gelmiş olmasına rağmen, savaştan sonra çabuk toparlanmış ve sürekli yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde bugünkü eşsiz görünümüne kavuşmuş.

Bu bölgede gezip görülecek birçok tarihi yeri bulabilirsiniz. Fakat eski şehir bölgesi gezisi için bir başlangıç noktası arıyorsanız, Belediye Binası’nı deneyebilirsiniz.

Bu bölgede ayrıca, şehirdeki en iyi restoranlardan bazılarını, birbirinden çeşitli kafeleri ve barları da bulabiliyorsunuz. Burası Köln gezisine başlamak için en güzel rotalardan.

5.Köln Çikolata Müzesi

Köln Çikolata Müzesi
Köln Çikolata Müzesi – erinatlarge.com

Köln müzeleri arasında en çok sevilenler arasında olan Çikolata Müzesi, özellikle çocuklar ile şehri ziyaret edenlerin göz atması gereken yerlerden biri olduğu söylense de, her yaştan turistin severek dolaşacağı şeker gibi müze.

4 bin metrekareyi kaplayan bu büyük müzede, çikolata fıskiyelerinden çeşmelerine çikolata adına her şeyi görebileceğinizi hayal edin. Tabi çikolatanın nasıl yapıldığını ve tarihi gelişimini de bu müzede öğrenebiliyorsunuz. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri diyebiliriz.

6.Great St. Martin Church – Büyük Aziz Martin Kilisesi

Büyük Aziz Martin Kilisesi
Büyük Aziz Martin Kilisesi

Tarihi 12. yüzyıla kadar giden bu tarihi kilise, Köln’ün tarihi yerleri arasında oldukça önemli bir yer sahip. Savaş sırasında harap olduktan sonra, yapılan restorasyon çalışmaları sırasında, Roma dönemine dayanan temeller keşfedilmiş. Yani Almanya’nın en eski dini yapılarından biri olduğu ortaya çıkarılmış.

1980’li yıllara kadar yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde, günümüzdeki görünümüne kavuşmuş olan bu kilise, tipik bir kilise mimarisine sahip oldukça sade görünümlü bir ibadet yeridir.

Şehirdeki görülmeye değer yerlerden biri olan bu kilise de, konum olarak Eski Kent’e oldukça yakın bir yerde bulunmaktadır. Özellikle gidilecek bir yer olmasa da, eski kent bölgesindeyken göz atabileceğiniz yerlerden.

7. Köln Botanik Bahçesi

Köln Botanik Bahçesi
Köln Botanik Bahçesi – www.greenwithpurpose.com

Şehirdeki en yeşil alanlardan biri olan bu Botanik Bahçesi, turistlerin favori yerlerindendir. Şehrin kuzeyinde bulunan bu botanik bahçesi, 1860’lı yıllarda inşa edilmiş oldukça eski bir park. 11 hektarlık geniş bir alana yayılmış olan bu park içerisinde, bahçeleri ve seraları fazlasıyla görebilirsiniz.

Ayrıca bahçe çevresinde görebileceğiniz İtalyan Rönesans bahçesi de, buradaki en dikkat çeken yerlerden bir tanesi. Göletin hemen yanında Akdeniz bahçesi ve taş vazo ile tamamlanmış olan bu rönesans bahçesini gördükten sonra, kaskad ve tapınak pergolalarına da göz atmayı unutmayın.

8.Ludwig Müzesi

Ludwig Müzesi
Ludwig Müzesi – www.museum-ludwig.de

Köln’ün en güzel müzelerinden biri olan Ludwig, şehirdeki en çok turistin ziyaret ettiği yerlerden biri. 1976 yılında kurulmuş olan bu müzede, birbirinden değerli modern sanat eserlerini görebiliyorsunuz.

Müzeye yapılan bağışlar sayesinde Pablo Picasso’nun birkaç resmini de bu müzede görmek mümkün.

Bu müze, Almanya’nında en bilinen müzeleri arasında geliyor. Özellikle Alman turistlerin favori adreslerinden biri olan bu müzede, geçici sergiler çok daha ilgi çekmektedir. Geçici sergilerin dışında, kalıcı sergiler de kesinlikle görülmesi gereken koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden, her şekilde de bu müzeyi listenize ekleyin deriz.

9.Augustusburg ve Falkenlust Sarayları, Brühl

Augustusburg Sarayi Köln de Gezilecek Yerler
Augustusburg Sarayı

Almanya’nın en güzel kasabalarından biri olan Brühl’de bulunan bu saraylar, Köln’e sadece 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yani günübirlik turlar ile veya bireysel olarak sarayları aynı gün içerisinde görüp, dönebilirsiniz. Şehrin içindeki turistik yerler bitti de, Köln çevresindeki gezilecek yerlere mi gidelim demeyin. Burası, her Köln ziyaretinde uğranılması gereken en şaşalı saraylardan. Ayrıca şehrin tam merkezinde de böylesine güzel, detaylı ve görkemli saray da bulamazsınız.

Köln Başpiskoposu’nun 18. yüzyıldan kalma sarayı olan Augustusburg Sarayı, Geç Barok / Rokoko tarzı ile dikkat çekmektedir. Merdiven salonu ile ünlü olan bu sarayın en güzel özelliği de, birçok odasının ve bölümlerinin ziyaretçiye açık olmasıdır.

Eğer Brühl’e kadar gitmeyi planlıyorsanız, ilk olarak bu saray kompleksini listenize ekleyin. Daha sonra zamanınız kalırsa da, daha Brühl’de yapılacak birbirinden güzel aktiviteleri bulabilirsiniz. Bu yüzden, bu kasabadaki diğer tarihi yerleri ve güzellikleri de keşfetmeyi unutmayın.

10.Roman-Germanic Museum

Roma-Germen Müzesi Köln
Roma-Germen Müzesi

Köln’deki bir diğer güzel müze olan Roma-Germen Müzesi, Köln Katedrali’ne yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Paleolitik dönemden Orta Çağ’a kadar birbirinden değerli eserler ile, kentin arkeolojik dönemi hakkında bilgi veren bu müze de, şehirdeki gezilmesi gereken en güzel müzelerden biridir.

Poblicius mezarlık anıtı ve Dionysos Mozaiği, müzedeki en dikkat çeken eserlerden olsa da, daha bu müzede birbirinden güzel sanat eserlerini görebiliyorsunuz.

Cermen takıları, mozaikler, camlar, heykeller ve seramikler gibi daha birçok esere ev sahipliği yapan bu müzeye de zamanınız varsa mutlaka göz atın deriz.


Booking.com

Köln’de gezilecek turistik yerler, tabi ki bu 10 yer ile sınırlı değildir. Bu listeye daha birbirinden güzel tarihi ve turistik noktaları da eklemek mümkün. Fakat, şehirdeki en ünlü yerlerden olan bu 10 yer, Köln gezisi için ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerdendir. Ayrıca bu şehirde daha fazla zamanınız varsa da, şehir yakınlarında da görülebilecek birkaç önemli tarihi yerleri de bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Bilbao Guggenheim Müzesi

Bask bölgesinin özerk topluluğunun en büyük şehri ve Biskay eyaletinin başkenti olan Bilbao, çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor olsa...

Prado Müzesi

Dünyanın en büyük ve en etkileyici müzelerinden biri olan Prado Müzesi, Madrid'in en önemli turistik cazibe merkezleri arasında yer alıyor. Eski İspanyol Kraliyet Koleksiyonuna...

Sultangazi Kent Ormanı

İstanbul'un en yeşil alanlarından biri olan, her yaştan ziyaretçinin keyifli vakitler geçirebileceği Sultangazi Kent Ormanı, İstanbullunun hafta sonu için popüler gezi duraklarından biri. Yeşilin...

Sagrada Familia Kilisesi

Barselona denince akla ilk gelen isim ''Antoni Gaudi''. Ve kısmen onun eseri olan Sagrada Familia Kilisesi oluyor. Kısmen diyoruz çünkü kilisenin yapımı henüz bitmedi ve...