Ana SayfaAlmanyaDüsseldorf Gezi RehberiDüsseldorf Gezilecek Yerler & Haritalı 2 Günlük Gezi Rotası

Düsseldorf Gezilecek Yerler & Haritalı 2 Günlük Gezi Rotası

Düsseldorf gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çok sayıda çekim merkezinden bahsetmek mümkün. Fakat Düsseldorf, henüz Berlin veya Münih kadar süper turistik bir şehir olmamasına rağmen en az bu şehirler kadar pahalı olabiliyor. Özellikle konaklama ve yeme içme konusunda Almanya’nın en pahalı şehirlerini aratmayacak türden. Daha önce Köln’ü ziyaret ettiyseniz Düsseldorf’taki fiyat farkını ciddi anlamda hissedebilirsiniz.

Bu yüzden Düsseldorf gezisi için 2 gün fazlasıyla yeterli olabilir, özellikle düşük bütçeli bir gezi planlıyorsanız…

Kuzey Ren-Vestfalya’nın başkenti ve Almanya’nın en güzel şehirlerinden biri olmasına rağmen, çoğu turistin es geçtiği yerlerden biri olan “Düsseldorf”, son yıllarda Almanya’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında geliyor.

Düsseldorf, gezilmesi kolay bir şehir. Şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümü birbirine yakın konumda ve hemen her yere yürüyerek çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Yürümeyi seven biri değilseniz de, Düsseldorf’un gelişmiş toplu taşıma ağını seveceksiniz. Şehrin en popüler bölgelerinden, en önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerine toplu taşımayı kullanarak da çok kolay bir şekilde gidebiliyorsunuz.

2 Günde Düsseldorf’ta Nereler Gezilir ?

Düsseldorf, günübirlik gezilebilecek şehirlerden biri olduğu söylense de, bu şehir bir günde kolaylıkla keşfedebileceğiniz şehirlerden değil. Özellikle çocuklarınızla şehri ziyaret ediyor veya sanata merakınız varsa en azından 2 gününüzü Düsseldorf için ayırmanızda yarar var.

Düsseldorf Gezilecek Yerler Haritası
Düsseldorf gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak için tıklayın

1.GÜN

 • Museum Kunstpalast (Sanat Müzesi)
 • Größte Kirmes am Rhein (Fuar ve Eğlence Merkezi)
 • Altstadt (Eski Şehir bölgesi)
 • Katholische Gemeinde St. Lambertus (Aziz Lambertus Katolik Kilisesi)
 • Burgplatz
 • Marktplatz
 • Carlsplatz
 • Königsallee
 • Hofgarten

2.GÜN

 • Rheinuferpromenade
 • Rheinturm (Ren Kulesi)
 • Medienhafen
 • Classic Remise Dusseldorf
 • Benrath Kalesi
 • Düsseldorf-Kaiserswerth

Düsseldorf’ta Nerede Kalınır ?

Düsseldorf Gezilecek yerler blog

Yukarıdaki haritaya göre Düsseldorf’ta konaklama için en ideal yerin Altstadt, yani eski şehir merkezi olduğunu görebilirsiniz. Fakat eski şehir, Düsseldorf’un en pahalı konaklama bölgesi. Özellikle 4-5 yıldızlı oteller, şehirdeki diğer bölgelerde yer alan lüks otellere nazaran daha pahalı olabiliyor. Bu yüzden alternatif olarak Freidrichstadt ve Oberbilk bölgelerine de göz atmayı da düşünebilirsiniz.

Konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgeler sırasıyla ;

Altstadt ; Düsseldorf’un en popüler konaklama bölgesi. Şehrin kalbi burada atıyor ve bu bölgede konaklayarak şehirdeki görülecek popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebiliyorsunuz. Ayrıca bu bölge, 4-5 yıldızlı lüks otellerin yanı sıra, 2-3 yıldızlı ekonomik otellere de ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden ilk olarak otel aramaya bu bölge ile başlayabilirsiniz. Otel önerisi olarak da ; ekonomik bir konaklama sunan 3 yıldızlı La Residenza Aparthotel‘e veya lüks bir konaklama için de Living Hotel De Medici adlı tesise göz atabilirsiniz.

Freidrichstadt ; Teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, tam olarak merkeze 1 km uzaklıkta bulunuyor. Şehrin kalbine biraz daha uzak olduğundan bu bölgede daha ekonomik konaklama birimleri ni bulabilirsiniz. Bu bölgede otel önerisi olarak da ; 3 yıldızlı Bellevue Hotel veya 4 yıldızlı Hotel Stadt München‘e göz atabilirsiniz.

Oberbilk ; Düsseldorf şehir merkezine yaklaşık 1.5-2 km uzaklıkta bulunan bu bölge, hem merkeze hem de Düsseldorf’ta gezilecek yerlere kolay bir ulaşım ağı sunuyor. Ayrıca Oberbilk, şehirdeki en ekonomik konaklama birimlerini bulabileceğiniz yer. Bu bölgede otel önerisi olarak 2 yıldızlı düşük bütçeli bir otel olan ibis Duesseldorf City adlı tesise veya biraz daha lüks bir konaklama sunan 4 yıldızlı Leonardo Hotel Düsseldorf City Center adlı tesise göz atabilirsiniz.Booking.com

Düsseldorf Gezilecek Yerler

Düsseldorf’ta gezip görülecek yerlerin büyük bir bölümü Altstadt ve çevresinde toplanıyor. Bu yüzden şehir gezisine başlamak için en ideal yer Altstadt olabilir. Ancak yukarıdaki bizim rotamızı da takip edebilir veya zevkinize ve temponuza göre kendinize göre bir rota da çıkarabilirsiniz.

Düsseldorf’u günübirlik geziler ile ziyaret ediyorsanız, gezinize mutlaka eski şehir merkezinden başlamanızda da yarar var. Kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü bu bölgede ve çevresinde bulunuyor.

1.Museum Kunstpalast

Museum Kunstpalast – kaynak ; Raimond Spekking / commons.wikimedia.org

Ren Nehri’nin hemen önünde, merkezi bir konumda bulunan Museum Kunstpalast, Düsseldorf’un en geniş koleksiyona ev sahipliği yapan sanat müzesi.

Müzede sergilenen eserler M.Ö 3. yüzyıldan günümüze kadar olan geniş bir dönemi kapsıyor. Bu yönüyle hem tarih, hem sanatseverleri bir araya getiren müzede, 70.000’den fazla grafik sanat, fotoğraf ve uygulamalı sanat eserinin yanı sıra güzel sanat eserleri, heykeller ve çizimler de bulunuyor.

Tiyatro gösterileri ve konserler de sunan müze, Eski Kent bölgesinin hemen dışında kolay ulaşılabilir bir konumda yer alıyor.

 • Museum Kunstpalast giriş ücreti ise, yetişkin 10€, 13-17 yaş arası 7€ ve 13 yaş altı çocuklar ise ücretsiz olarak müzeyi ziyaret edebiliyor.

2.Kirmes (Fuar ve Eğlence Merkezi)

Ren Nehri’nin En Büyük Fuarı

Özellikle çocuklarla gezilecek yerlerden biri olan ‘Ren Nehri’nin En Büyük Fuarı’ (Kirmes), akşam saatlerinde Düsseldorf’un en popüler gezi duraklarından biri.

Düsseldorf fuarı, her yıl temmuz ayının üçüncü haftasından itibaren Ren Nehri’nin sol yakasındaki Düsseldorf-Oberkassel fuar alanında düzenleniyor. Yaklaşık 4,5 kilometre uzunluğundaki bu bölge, Ren Nehri üzerindeki en büyük lunapark olarak kabul edilir.

165.000 metrekarelik fuar alanında, Almanya’dan ve yurtdışından 300’den fazla şovmen, renkli gezintiler, tezgahlar ve atlıkarınca seçenekleri sunuyor. İster eğlence, isterseniz de nostalji için hemen her şeyi bulabileceğiniz bu fuarı, yaz aylarında Düsseldorf’u ziyaret ediyorsanız listenize ekleyebilirsiniz.

3.Altstadt

Düsseldorf Gezi Rehberi Blog
Altstadt (Eski Kent bölgesi)

Düsseldorf’un en hareketli ve en kalabalık bölgelerinden biri olan Altstadt, şehirdeki en fazla tarihi ve turistik çekim merkezini bulabileceğiniz yer.

Daha çok gece hayatıyla adından söz ettiren bu bölgede, şehrin önde gelen barlarını, gece kulüplerini, restoranlarını ve cafelerini bulabiliyorsunuz. Samimi bir atmosfere sahip olan bölge, yürüyerek kolaylıkla keşfedebiliyor. Çok büyük olmadığı gibi, çok da karışık sokakları yok. Arnavut kaldırımlı sokakları, canlı ambiyansı ve fotojenik yapısıyla yarım gününüzü ayırabileceğiniz bölgelerden biri.

Eski Kent olarak da bilinen Altstadt’ı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, bölgenin olmazsa olmazı ‘Längste Theke der Welt’ adı verilen sokağa mutlaka göz atın. Burası yaklaşık 300 bar, gece kulübü ve pub’a ev sahipliği yapıyor. Özellikle akşamları dışarı çıkmayı planlıyorsanız bu sokaktan başka yere bakmanıza gerek bile kalmayabilir.

Ayrıca bölge, Düsseldorf’ta mutlaka görülmesi gereken birkaç tarihi ve turistik cazibe merkezine de ev sahipliği yapıyor. Film Müzesi, 1711’de dikilen Elector John William II’nin büyük bir atlı heykelini görebileceğiniz Marktplatz, Belediye Binası ve Schlossturm (Kale Kulesi) bunlardan sadece birkaçı.

Ayrıca Eski Kent, yukarıda da bahsettiğimiz gibi Düsseldorf’ta konaklama için de en çok tercih edilen bölge. Özellikle gece hayatına yakın olmak isteyenler tarafından tercih edilen bu bölge, her yaştan ve her zevkten turistin konaklayabileceği çok sayıda otele ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor.

4.St. Lambertus

St. Lambertus Kilisesi

St Lambertus Kilisesi, Düsseldorf’un en eski dini yapılarından biri. Kıvrımlı kulesiyle öne çıkan kilise, ayrıca şehirdeki en çok fotoğraflanan yapılardan biri.

Günümüzde ibadete ve ziyarete açık olan kilisenin dış cephesi kadar iç mekanı da ilgi çekici. İçeride 15. yüzyıldan kalma freskler dahil, birçok sanat eserini görebiliyorsunuz.

5.Burgplatz

Burgplatz – kaynak ; flickr / Sergei Gussev

Bir kahve veya bira içmek için en güzel ve en popüler yer olan Burgplatz adı verilen meydan, hem yerel halkın hem de turistlerin popüler gezi duraklarından biri.

Çok yoğun bir turist trafiğine sahip olan meydan, Savaş sonrası dönemin en güzel Alman meydanlarından biri olarak kabul ediliyor. Ren nehri kıyıları ile eski şehir arasındaki Burgplatz, Düsseldorf’u bir gün için ziyaret etseniz bile kesinlikle listede olması gereken yerlerden biri.

Arnavut kaldırımlı meydana hakim olan eski kale kulesi, barok bir kalenin kalıntısı ve bugün Düsseldorf denizcilik müzesine ev sahipliği yapıyor.

Burgplatz’dan Ren Nehri kıyısına çıkan merdivenler gün batımı manzarasını seyretmek için en ideal spot. Burası, özellikle yaz aylarında turistler tarafından tercih edilir. Düsseldorf’un Ren Nehri üzerinden muhteşem gün batımı manzarasını seyretmeyi planlıyorsanız, yerinizi erkenden almanız gerekir.

6.Marktplatz

Marktplatz – kaynak ; flickr / Chris Yunker

Düsseldorf’un bir diğer hareketli meydanı ise, Eski Belediye Binası’nın hemen önünde yer alan Marktplatz‘dır.

Meydanın tam ortasında bulunan, Elector Johann Wilhelm’i at sırtında gösteren heykel, 1711 yılında Flaman heykeltıraş Gabriel Grupello tarafından tasarlanmış. Meydandaki bu heykelin yanı sıra, yan yana dizilmiş tarihi evleri ve meydan yakınlarında çok sayıda restoranı da bulabiliyorsunuz.

Marktplatz, hem Burgplatz’a hem de Carlsplatz’a kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Düsseldorf gezilecek yerler listesinin ana cazibe merkezlerinden olan Marketplatz adlı bu meydan, ayrıca Düsseldorf’ta nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler yerlerden biri. Meydan çevresinde hemen her bütçeye ve uygun bir konaklama birimi bulabilirsiniz. Meydana yakın tesislerde kalacak olursanız da şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz.

7.Carlsplatz Market

Düsseldorf Gezi Rehberi
Carlsplatz Pazarı

1910 yılından beri Alman halkına hizmet veren bu pazar yeri, önceden sadece meyve ve sebzelerin satıldığı bir pazarken, günümüzde birçok yeme içme mekanına ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyor.

Yerel halkın yanı sıra, turistler arasında da popüler yeme içme mekanlarından biri olan bu pazar yeri, ayrıca Düsseldorf halkının alışveriş kültürünü en yakından görebileceğiniz yer.

Düsseldorf anısına hediyelik bir şeyler satın almayı planlıyorsanız, pazar yeri çevresinde birçok mağazayı da bulabilirsiniz.

8.Königsallee

Königsallee – kaynak ; flickr / Frank Lammel

Düsseldorf gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri olan Königsallee adı verilen cadde, belki de şehirde en çok fotoğrafını çekeceğiniz yerlerden biri olacak. Cadde, hem gündüz hem de gece görülmesi gereken bir yer.

Türkçe anlamı ‘Kral Caddesi’ olan Königsallee, Düsseldorf’un en lüks yeri. 1802 yılında kurulmuş olan cadde, kurulduğu günden günümüze seçkin butik mağazaları, giyim mağazaları, lüks alışveriş pasajları ve sanat galerilerinin eklektik karışımıyla kalabalıkları çekmeye devam ediyor.

Königsallee – kaynak ; flickr / Gary Lerude

Bu caddede ayrıca şehrin önde gelen lüks otellerinden bazılarını bulabilirsiniz. Bu otellerde konaklayacak bütçeniz yoksa bile, otellerin çatı teraslarına çıkıp bir şeyler içebilir, Düsseldorf’un panoramik manzarasını seyredebilirsiniz.

Çınar ağaçlarıyla kaplı kanalın her iki yanında uzanan bu caddede, Prada ve Gucci’den Tiffany’ye ve Louis Vuitton’a kadar dünya markalarını da bulabilirsiniz.

9.Hofgarten

Tarihi 1769 yılına uzanan Hofgarten, Almanya’nın ilk halka açık parkı olma ünvanına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ancak parkın günümüzdeki halini alması, 19. yüzyılda yapılan genişleme çalışmaları sayesinde olmuş.

Yürüyüş yolları ve tertemiz havasıyla şehir hayatından ve temposundan bir nebze de olsa uzaklaşmak için gidilecek yerlerden biri olan Hofgarten, tarihi şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunuyor.

Düsseldorf’un merkez parkı olarak da bilinen Hofgarten, çok sayıda tarihi anıt ve modern heykellere de ev sahipliği yapıyor. Bir büyük ve iki küçük çocuk oyun alanı, iki köpek dükkanı ve çok sayıda ördek ve kuğu bulunan iki gölete de ev sahipliği yapan park, her yaştan ziyaretçiye hitap ediyor.

10.Rheinuferpromenade

Rheinuferpromenade – kaynak ; flickr / Micheal

Düsseldorf’un Ren Nehri Kıyısı Gezinti Yeri (Rheinuferpromenade), cafeler, restoranlar, galeriler ve dükkanlarla bir Akdeniz havası sunuyor. Oberkassel Köprüsü’nden tüm yol boyunca ilerleyen ve Eski Kent’i Parlamento binalarına bağlayan bir buçuk kilometrelik ağaçlıklı gezinti yolu, yaya ve bisiklet yollarını kapsıyor.

Geceleri Düsseldorf’ta yapılacak en güzel şeylerden biri, bu gezinti yolunda yürüyüş yapmak.

Hem turistler hem de yerel halk arasında popüler bu gezinti yolu, tarihi şehir merkezinin dışında bulunuyor olsa da, yürüyerek gidilecek bir konumda bulunuyor.

1993 yılından beri Düsseldorf’un en popüler çekim merkezlerinden biri olan Ren Nehri Kıyısı Gezinti Yeri, manzarasıyla da ilginizi çekecektir.

11.Rheinturm (Ren Kulesi)

Rheinturm (Ren Kulesi) – kaynak ; flickr / Chris Yunker

Düsseldorf’un liman bölgesinin tam ortasında yer alan, şehrin en güzel manzarasını sunan noktalardan biri olan Ren Kulesi, 240 metre yüksekliğinde bir telekominikasyon kulesi olarak hizmet veriyor.

Tarihi 1981 yılına uzanan kulenin gözlem terasına çıkarak, hem Eski Şehir bölgesinin hem de Ren Nehri’nin muhteşem bir manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Kulenin izleme platformunun yüksekliği ise 168 metre. Ayrıca burada bir şeyler atıştırabileceğiniz veya içebileceğiniz küçük bir bar da bulunuyor. Fiyatlar şehrin geneline göre pahalı olsa da, Düsseldorf’u 360 derece seyrederken bir şeyler içebilirsiniz.

 • Ren Kulesi’nin gözlem terası için giriş ücreti ise 5€.

12.Medienhafen

Düsseldorf Gezilecek Yerler Blog
Medienhafen – kaynak ; flickr / Timo Klemm

Düsseldorf Rıhtımı da (Medienhafen), Düsseldorf’ta görülecek yerler arasında oldukça popüler. Özellikle fotoğraf meraklılarının popüler gezi duraklarından olan rıhtım, Rheinuferpromenade’nin güney tarafında, kolay ulaşılabilecek bir konumda bulunuyor.

1990’larda hareketlenen bu bölge, günümüzde çok sayıda restorana, bara ve cafeye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca birkaç cazibe merkezine ev sahipliği yapan rıhtım özellikle yaz aylarında kalabalık oluyor. Hem gündüz hem akşam saatlerinde ziyaret edilebilecek bu cazibe merkezini de kaçırmayın derim.

13.Classic Remise Dusseldorf

Classic Remise Dusseldorf – kaynak ; flickr / gilbert sopakuwa

Otomobil tutkunlarına muhteşem bir deneyim sunan Classic Remise, Düsseldorf’ta ücretsiz gezilecek yerler arasında.

Wersten bölgesindeki büyük klasik otomobil merkezi olan Classic Remise, günümüzde koruma altına alınmış bir binada, yaklaşık 300 arabaya ev sahipliği yapıyor. Bu klasik araba filosundaki araçların bazıları da satılık.

Her ne kadar bir müze olarak kabul ediliyor olsa da, bu otomobil merkezi, 20. yüzyıldan kalma araçlara bakılan, restore edilen veya satılan bir yer.

Klasik Mercedes-Benz’ler, BMW’ler, Aston Martin’ler, Ferrari’ler, merkezde görebileceğiniz arabalardan sadece birkaçı.

14.Benrath Kalesi

Düsseldorf Gezi Rehberi
Benrath Kalesi – kaynak ; flickr / Filippo Diotalevi

701 nolu tramvay veya U74 trenleriyle rahatlıkla ulaşabileceğiniz cazibe merkezlerinden biri olan Benrath Kalesi, Düsseldorf şehir merkezine biraz uzak olsa da, yine de görülmeye değer.

Görkemli pembe cephesi ve Ren Nehri kıyısına kadar uzanan peyzajlı bahçeleriyle Benrath Sarayı (Schloss Benrath), bölgenin en çekici barok saraylarından biri.

1755 yılında Palatine Carl Theodor için inşa edilen, bir göle bakan, bitki ve çiçek bahçeleri ve bir limonluk ile çevrili 14 dönümlük bir bahçede bulunan bu tarihi saray, günümüzde ziyarete açık.

Saray Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi ve Avrupa Bahçe Sanatı Müzesi olmak üzere 3 farklı müzeye ev sahipliği yapan Benrath Sarayı’nı Düsseldorf’tan rehberli turlarla da ziyaret edebiliyorsunuz.

Bahçesi ve görkemli mimarisinin yanı sıra, gösterişli iç mekanıyla da öne çıkan saray, Düsseldorf şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunuyor. Toplu taşıma ile yarım saatten daha kısa bir sürede saraya gidebiliyorsunuz.

 • Benrath Sarayı giriş ücreti ise 14€. Pazartesi günleri kapalı olan sarayı haftanın diğer günleri 11:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

15.Düsseldorf-Kaiserswerth

Düsseldorf-Kaiserswerth – kaynak ; flickr / stephanie_klasen

Kaiserswerth, 1929 yılında şehre dahil olan Düsseldorf’un en eski ve en lüks mahallelerinden biri. Barok binaları ve Ren Nehri üzerindeki mükemmel konumuyla öne çıkan bölge şehir merkezinin biraz dışında bulunuyor.

El sanatları satan geleneksel Alman dükkanlarıyla dolu olan bölge, ayrıca çok sayıda ucuz restoranı, cafeleri ve barları bulabileceğiniz yer. Ayrıca bölgede birkaç sanat galerisi de görebilirsiniz. 13. yüzyıldan kalma Aziz Suitbertus Kilisesi ise, Kaiserswerth’te görülmesi gereken en önemli tarihi yapılardan biri.

Ayrıca Kaiserswerth sokakları, 17. ve 18. yüzyıllardan kalma güzel Barok konaklarla çevrili. Bölgenin en popüler cazibe merkezi ise, 11. yüzyılda Friedrich Barbarossa tarafından yaptırılmış olan ve 18. yüzyılın başlarında İspanyol Veraset Savaşı sırasında bir bombardımanla neredeyse yok edilen imparatorluk kalesi olan Kaiserpfalz Harabeleri.

Düsseldorf Kaç Günde Gezilir ?

Düsseldorf için 2 günlük bir süre yeterli oluyor. Daha fazla zamanınız kalırsa, Düsseldorf çevresindeki turistik yerler veya Köln gibi günübirlik gidilecek şehirlere de göz atabilirsiniz.

Düsseldorf Hakkında Bilgiler

Düsseldorf gezilecek yerler blog

Düsseldorf, Batı Almanya’da Ren Nehri’nin kıyısında, hızlı ve modaya uygun bir şehir. Enerjik ve gelişen bir şehir olan Düsseldorf’ta hemen her turiste hitap eden şeyler bulunabilir. Alışveriş severler için birbirinden renkli caddeleri, alışveriş merkezleri ve çok sayıda mağazayı, gece hayatı için 300 mekana ev sahipliği yapan bir barlar sokağı, sanatseverler için birinci sınıf müzeler, tarihe ve mimariye meraklı olanlar için de ilgi çekici birbirinden güzel binaları bulabilirsiniz.

Düsseldorf’taki yerel bira Altbier‘dir ve Altstadt’ta geleneksel Alman yemekleri de sunan dört bira fabrikasından biri olan Hausbraueri zum Schlüssel’de (Bolkerstrasse 41-47) fıçılardan taze olarak bu biraları alabilirsiniz.

Düsseldorf dünyanın en uzun barlar sokağına ev sahipliği yapmasıyla da tanınır. Bu yüzden Almanya’nın Berlin veya Münih gibi şehirleriyle kıyaslanabilecek bir gece hayatına sahip.

Düsseldorf, ayrıca birinci sınıf alışveriş şehirlerinden biri olarak bilinir. Prada, Armani, Bulgar, Hermès. Tüm bunları ve daha fazlasını Altstadt’ın bitişiğinde 1 km uzunluğundaki Königsalle’de bulabilirsiniz. Paris, Milano ve Madrid’i aratmayan alışveriş havasına sahip Düsseldorf, lüks mağazalarla arası iyi olanlar için biçilmiş bir kaftan.

Düsseldorf gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü ücretli. Fakat şehirde ücretsiz olarak yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Hem ultra lüks hem de sırt çantalı gezginlerin favorisi olan Düsseldorf, her keseye uygun bir şehir.

Düsseldorf’ta Ne Yenir ?

Düsseldorf, Alman yemeklerini deneyebileceğiniz en popüler destinasyonlardan biri. Dünya mutfağına hakim restoranları da bulabileceğiniz Düsseldorf’ta, popüler mekanların büyük bir bölümü tarihi şehir merkezinde bulunuyor. Eğer en kaliteli yemeği arıyorsanız ilk olarak eski kente göz atarak başlayabilirsiniz.

Düsseldorf’ta mutlaka denenmesi gereken lezzetler ise ;

Halve Hahn

Bu basit, küçük vejetaryen yemek, yarım dilim çavdar ekmeği ile bir parça tereyağı ve peynirden oluşur, soğan, turşu ve hardal ile servis edilir. Düsseldorf’ta Halve Hahn ile servis edilen peynir, yağsız ve asitlendirilmiş sütten üretilen Mainz peyniri olsa da, farklı peynirler de kullanılabiliyor.

Halve Hahn daha çok kahvaltı için tercih edilecek yiyeceklerden olsa da, öğle yemeğini geçiştirmek için de tercih edilebilir.

Sauerbraten

Düsseldorf’ta akşam yemeği için doyurucu bir lezzet arıyorsanız, Sauerbraten‘i mutlaka deneyin deriz. Bu yemek, sığır etinin birkaç gün sirke ve baharat karışımı içinde bekletilerek marine edildiği, Alman mutfağına özgü bir yemek çeşidi. Sığır etinin yanı sıra, geyik, koyun ve domuz etinden yapılan türleri de var. Bu yüzden sipariş vermeden önce, etin hangi hayvanın eti olduğunu da sormanız da yarar var.

Sauerbraten, etin kavrulmadan önce birkaç gün sirke, şarap, baharatlar ve otlar içinde marine edilmesiyle hazırlanır, bu da etin sulu, tatlı ve ekşi olmasını sağlar ve ağızda eriyecek kadar yumuşak olur. Düsseldorf’ta şeker, pancar şurubu ve kuru üzüm ilave edilen yemek elma sosu, patates köftesi ve lahana ile servis edilir.

Westfälischer Pickert

Westfälischer Pickert, bir tür patatesli gözleme olarak da bilinir. Gözleme hamuru patates, yumurta ve undan yapılır ve bir tavada pişirilir. Şeker, tereyağı ve marmelat ile veya kıyma ile servis edilebilir.

Genellikle kahvaltı için tercih ediliyor olsa da, günün her saatinde Düsseldorf’taki cafelerin ve restoranların büyük bir bölümünde servis edilir.

Rheinischer Döbbekooche

Rheinischer Döbbekooche, tarihsel olarak fakir insanlar tarafından St Martin Günü’nde kaz alamayacakları zaman tüketilen bir patates kekidir. Rendelenmiş patates, yumurta, baharat ve soğandan yapılır, buna sıklıkla sosis ve pastırma da eklenebilir.

Westphalian Pumpernickel

Westphalian Pumpernickel – Kaynak; Rebecca Siegel / Flickr

Düsseldorf ve çevre bölgelere has özel bir ekmek olan Westphalian Pumpernickel, Çavdar unu, şeker pancarı şurubu ve malt özünden yapılır. İyice yoğrulur (geleneksel olarak ayak kullanılarak) ve düşük sıcaklıkta pişirilir. Daha çok çorbalarla sipariş verebileceğiniz bu ekmeği Düsseldorf’taki pastanelerden de satın alabilirsiniz. Ayrıca Düsseldorf gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden biri olan Altstadt’taki cafelerde de bu ekmeği sipariş edebilirsiniz.Booking.com

Benzer İçerikler

POPÜLER YAZILAR