Münih İngiliz Bahçesi Hakkında Bilgi & Nerede, Nasıl Gidilir?

Almanya'nın en büyük ve en popüler şehir parklarından biri olan Münih İngiliz Bahçesi (Englischer Garten), özellikle yaz aylarında hem Münihlilerin hem de turistlerin popüler gezi duraklarından biri. Birçok olanağa ve gezip görülecek yerlere sahip olan park içerisinde, yeme içme için de birkaç mekan bulabiliyorsunuz.

Münih İngiliz Bahçesi sadece Almanya’nın değil, dünyanın en büyük şehir parklarından biri olarak biliniyor. Yerel halkın şehirdeki en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olan bu yemyeşil alan, turistlerin de Münih’teki en popüler gezi duraklarından.

1789 yılında Carl Theodor’un emriyle Briton Benjamin Thompson tarafından tasarlanmış olan parka İngiliz Parkı adı verilmesinin nedeni ise, parkın İngiliz tarzında düzenlenmiş olmasıdır. Günümüzde çok sayıda yapılacak aktiviteleri ile ilgi gören parkta, koşu ve yürüyüş yapabileceğiniz parkurları, Japon çay evi, Beergarten (Bira bahçeleri), sörf alanı ve çok daha fazla ilgi çekici yer bulabilirsiniz.

Münih İngiliz Bahçesi’nde Neler Var ?

Münih İngiliz Bahçesi Sonbahar

Münih gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahip olan İngiliz Bahçesi’nde ‘Kutsananlar Adası’ olarak kabul edilen Seehaus restoranı da bulunuyor. Hem güzel bir kahvaltı, hem de öğle veya akşam yemeği için tercih edilebilecek bu restoranın, bira bahçesi de bulunuyor.

İngiliz Bahçesi’ndeki Çin Kulesi‘nin yanındaki bira bahçesi ise Münih’teki en büyük ikinci bira bahçesidir. Özellikle turistler tarafından tercih edilen bu bira bahçesinin yanı sıra, Kleinhesseloher Gölü‘nde bir bira bahçesi daha bulunuyor. Yani İngiliz Bahçesi’nde en çok göreceğiniz şeylerden biri de bira bahçeleri olacaktır.

Parkın en güzel yanı da, eşsiz bir şehir manzarası sunuyor olması. Oldukça büyük bir alana yayılan bu parkın tepe noktalarından, panoramik şehir manzarasını da seyredebilirsiniz. Ayrıca park içerisindeki göletin bulunduğu yerden de çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz.

Gölde gezintiye çıkmak da mümkün – Kaynak ; flickr.com/sarah-i-donovan

Münih şehir merkezinden kuzeydoğu şehir sınırlarına kadar uzanan İngiliz Bahçesi’nde kaçırılmaması gereken yerler ise ;

 • Schönfeldwiese ; Özellikle Almanların tercih ettiği bu alan, güneşlenme alanı olarak biliniyor. Sıcak yaz aylarında Münih’i ziyaret ediyorsanız, burada güneşlenenlere katılabilirsiniz (Bazen tamamen çıplak olan Almanların olduğunu da unutmayın). 1960’lardan beri çıplak güneşlenme yeri olarak kullanılan Schönfeldwiese’de Münih’te güneşin keyfini çıkarmak isteyenler için güzel spotlardan olabilir.
 • Çin Kulesi ; Chinesischer Turm olarak bilinen Çin Kulesi, İngiliz Bahçesi’nin simge yapısı olarak kabul edilir. 18. yüzyılda inşa edilmiş. Devasa bir bira bahçesine bitişik olduğu için daha çok Almanların takıldığı bir yer olsa da, hem kuleyi görmek hem de bira içmek için uğrayabileceğiniz güzel bir yer.

Münih İngiliz Bahçesi
Çin Kulesi

 • Yunan Tapınağı ; İngiliz Bahçesi’ndeki bir diğer kültür ise Yunan. Resmi olarak Monopteros olarak bilinen bu yapı, bir tepenin üzerinden şehrin mükemmel manzarasını sunan 1838’den kalma Yunan tarzı bir tapınaktır.

Monopteros – Yunan Tapınağı

 • Kleinhesseloher See ; Huzurlu bir göldür. Bira içmek veya teknede gezinti yapmak istiyorsanız, bu gölün bulunduğu yere de uğrayabilirsiniz. Göl yakınında bir başka bira bahçesi daha bulabilirsiniz. Eisbach nehri ise sörf yapmaya çalışan Alman ve turistlerle dolu bir cazibe merkezidir.

Bahçe içerisinde yer alan sörf yapılan yer – Kaynak ; flickr.com/karlis-dambrans

 • Japon Çayevi: İngiliz Bahçesine bir başka Asya dokunuşu da Japanisches Teehaus’tur (Japon Çayevi). Olimpiyatlar için 1972 yılında inşa edilen bu çayevinde ayda bir geleneksel çay törenleri düzenleniyor. Yapı, Kyoto’daki Urasenke Çay Okulu’nun Japon büyük ustası tarafından bir dostluk jesti olarak bağışlanmış ve hala Münih halkına Japon kültürünü öğretiyor. Geleneksel tatami iç mekanı ve Matcha çayı ve kurabiyeleri bulacağınız Çayevine girmeden önce köprünün karşısındaki küçük adaya yürümeyi de unutmayın.

Not ; İngiliz Bahçesi’ne girişler ücretsiz ve haftanın her günü ziyarete açıktır.

Münih İngiliz Bahçesi Hakkında Bilgiler

Münih İngiliz Bahçesi

 • İngiliz Bahçesi, 384 hektarlık alanıyla dünyanın en büyük şehir içi parklarından biri olarak bilinir (New York’taki Central Park ve Londra’daki Hyde Park’tan daha büyüktür)
 • 384 hektarlık alanın yaklaşık 150 hektarı ağaçlık alan, 187 hektar çayır ve 16 hektarlık alanı da sudur.
 • İngiliz Bahçesi’ndeki en büyük su alanı, yaklaşık 8 hektarlık bir alana sahip Kleinhesseloher See adı verilen yerdir.
 • Bahçedeki derelerin toplam uzunluğu yaklaşık 15 km’dir.
 • Bahçede 100’den fazla köprü ve yaya köprüsü bulunuyor.
 • Bahçede 50 – 60 kuş türünün yanı sıra kirpi, sincap, yaban tavşanı, tilki ve kunduz da vardır.
 • Çin Kulesi’ndeki bira bahçesi, 7.000 kişilik oturma alanı ile Bavyera’nın en büyük bira bahçelerinden biri.
 • Parkta, Aumeister, Çin Kulesi, Hirschau ve Seehaus olmak üzere 4 restoran bulunuyor. Münih’in geneline göre çok da pahalı olmayan bu restoranlar, daha çok bira içmek için tercih ediliyor olsa da Alman mutfağına merakı olan herkesin deneyebileceği mekanlardır.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Bahçe oldukça büyük ve geniş bir alan içerisinde bulunuyor. Bu yüzden bahçenin girişi şehir merkezinden başlıyor ve Münih’in kuzeyine kadar gidebiliyor. Yakınlarda görebileceğiniz çok sayıda gezilecek yer olmasa da, görülmeye değer birkaç tarihi ve turistik cazibe merkezi de bulabilirsiniz.

Bunlardan biri Bavyera Ulusal Müzesi‘dir. İngiliz Bahçesi’ne yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesindeki bu müze, Münih’in en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden. Ayrıca bahçeye kısa bir yürüyüş mesafesinde Yeni-Roma mimarisi tarzında inşa edilmiş ve dünyanın en geniş mihrap freskine sahip monolitik bir kilise olan, Ludwigskirche de görülmeye değer.

Bira Bahçesi – Kaynak ; flickr.com/karlis-dambrans

Münih İngiliz Bahçesi’ne Nasıl Gidilir ?

Münih’in hemen her yerinden toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabileceğiniz İngiliz Bahçesi’ne şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin bazılarından yürüyerek de gidebiliyorsunuz. Kolay ulaşabilir konumu sayesinde yılda 5 milyonun ziyaret ettiği bahçeye en kolay 3,4 ve 5 nolu U-bahn trenlerini (Metro) kullanarak ulaşabilirsiniz. Bu trenler ile Marienplatz istasyonuna kadar gidebilirsiniz. Bu istasyon ile bahçe arası ise kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

Bunun yanında, 1, 2, 4, 5, 6, 7 ve 8 nolu S-Bahn trenlerini kullanarak da Marienplatz durağına ulaşabilirsiniz.

Bira Bahçesi – Kaynak ; flickr.com/karlis-dambrans

54 ve 154 nolu otobüslerle de parka kısa bir yürüme mesafesinde olan ‘Chinesischer Turm’ otobüs durağına gelebilirsiniz. Son olarak, 17 nolu tramvayı kullanarak da İngiliz Bahçesi’ne ulaşım mümkün. Tivolistraße adı verilen tramvay durağı da İngiliz Bahçesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.Booking.com

İLGİLİ ;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!