Ana Sayfa Avrupa Almanya Hamburg Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 15 Yer

Hamburg Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 15 Yer

Almanya’nın ”Kuzey’in İncisi” olarak bilinen Hamburg, ülkedeki en iyi gece hayatına sahip şehirlerden biri. Bu şehir, daha çok gece hayatı ile gündeme gelen şehirlerden biri olsa da, kültürel yapısı ve tarihi dokusuyla da, her yaştan turistin severek gezebileceği oldukça modern bir şehir.

Hamburg’da gezilecek birbirinden güzel yerler bulabilirsiniz. Bunların çoğu modern yapılardan ve müzelerden oluşuyor olsa da, Hamburg’un tarihi yerleri arasında olan birkaç yapıyı da bulabilirsiniz.

Hamburg’da Gezilecek En Güzel Yerler

Avrupa’nın ikinci büyük liman kenti ve Almanya’nın en büyük ikinci şehri olan Hamburg’da, hareketli mahalleleri keşfetmekten Elbe Nehri’ni dolaşmaya kadar yapılacak birçok şeyi de bulabilirsiniz.

Bu şehir için genelde 2-3 gün fazlasıyla yeterli olmaktadır. Ancak Hamburg gece hayatı için de plan yapıyorsanız, bu süreye 1-2 gün daha ekleyebilirsiniz.

1.Elbphilharmonie

Elbphilharmonie
Elbphilharmonie

Hamburg’un en modern yerleri arasında olan Elbphilharmonie, şehirde en çok fotoğrafı çekilen yapılardan bir tanesi. Şehrin modern yüzünü yansıtan bu bina, HafenCity Bölgesi’nde bulunuyor ve görkemli yapısıyla turistlerin en sevdiği yapılar arasındadır.

Bu muhteşem konser salonu binasına ücretsiz olarak girebilirsiniz. Ücretsiz konser izleyemezsiniz, ancak binanın gözlem güvertesine ücretsiz olarak çıkabilir ve şehrin en iyi fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz. Bu gözlem güvertesinden Hamburg limanını, Elbe Nehri’ni çok daha iyi görebiliyorsunuz.

2.Hamburg Belediye Sarayı

Hamburg Belediye Sarayı - Almanya
Hamburg Belediye Sarayı

Şehirdeki tarihi yerler arasında olan bu Belediye Binası (Sarayı), Neo-Rönesans tarzındaki mimari yapısıyla göz kamaştırıyor. Şehrin en işlek yerinde bu Belediye Binası’nın tarihi 1842 yılına kadar gidiyor. Fakat bugün görülen binanın inşaati ise, 1897 yılında yapılmış.

Merkezdeki kulesinin uzunluğu 112 metreye kadar uzandığı bu bina, 133 metre genişliğindeki ön cephesi ile oldukça dikkat çekici. Bulunduğu konum itibari ile de ulaşılması en kolay tarihi yerlerden.

Ayrıca, Tanrıça Hygieia’nın heykeliyle süslenmiş bir de çeşme bulunmakta. Bu çeşmeyi de ziyaretinizde gördüğünüzden emin olun.

Binanın içerisini de ziyaret edebiliyorsunuz. Bazı geçici sergilere ev sahipliği yapan iç mekanda toplamda 647 oda bulunuyormuş. Tabi siz sadece birkaç tanesini görebiliyorsunuz. Bu Belediye Sarayı, Hamburg’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında, kaçırmayın.

Belediye Sarayı Konumu için tıklayın.

3.Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland - Hamburg Gezi Rehberi
Miniatur Wunderland

Hamburg’da çocuklarla gezilecek en güzel yerler arasında olan Miniatur Wunderland, ”Küçük Bir Dünya” olarak da tanınır.

Burada birçok şeyin minyatür halini görebiliyorsunuz. Aynı bizim İstanbul’daki Miniatürk gibi bir yer. Birbirinden şirin trenler, kasabalar, dağlar ve havaalanı gibi yerlerin minyatür haline bayılacaksınız. Çocuklarınızdan çok siz seveceksiniz burayı.

4.Speicherstadt

Speicherstadt Hamburg
Speicherstadt

Speicherstadt, Hamburg’un en güzel yerleri arasında olan oldukça turistik bir semttir. Burası, ”Dünyanın En Büyük Depo Bölgesi”dir ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Tabi bu depolar, sıradan bir depodan çok daha farklıdır. Kanalın iki yanında eşsiz güzellikte duran bu depolar, tuğladan gotik bir tarzda inşa edilmiş.

Hamburg’da en iyi fotoğraf çekebileceğiniz yerlerden biridir bu depoların bulunduğu bölge. Özellikle gün batımında köprüler üzerinden eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz.

Bu bölge, Minatur Wunderland, Hamburg Zindanı ve Kahve Müzesi gibi şehrin önde gelen turistik yerlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Yani, hem depoları görebilir, hem de bu gezilecek noktalara göz atabilirsiniz.

Bu bölgeyi ziyaret için en güzel zaman akşam saatleridir. Işıklar açıldıktan sonra, çok daha güzel manzaraya ev sahipliği yapan kanallar ve bu depolar, fotoğrafçılar için biçilmiş kaftan. Son olarak, kanal turları ile de burayı keşfedebiliyorsunuz. Şehir merkezinden bu tekneleri de rahatlıkla bulmak mümkün. Biraz pahalı olsa da, ödediğiniz ücrete değecektir.

5.Hamburger Dom

Hamburger Dom
Hamburger Dom

Yine çocuklar ile gezip görülecek yerlerden biri olan Hamburger Dom, Hamburg’un en ünlü yerleri arasında.

Hamburger Dom, Yaz, Kış ve Bahar aylarında yılda üç kez düzenlenen BÜYÜK bir fuar. Yani denk gelme olasılığınız çok yüksek. Özellikle bahar ve yaz aylarında bu şehri ziyaret ediyorsanız.

Rollercoaster’lardan dönme dolaplara bir eğlence parkında olması gereken birçok aktiviteyi burada fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Hamburg’da gerçekleştirilecek etkinlikler takvimine göz atacak olursanız, bu fuar hakkında çok daha detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

6.Chilehaus

Chilehaus

Chilehaus, farklı mimari yapısıyla dikkat çeken bir bina. Daha çok fotoğrafçıların ziyaret ettiği yerlerden biri olarak bilinmektedir. 100 yıla yakın tarihiyle dikkat çeken 1920’li yılların başında inşa edilmiş olan bu bina, Hamburg’un gezilecek yerleri arasında en dikkat çeken tarihi yapılardan bir tanesi.

Johann Friedrich Höger tarafından tasarlanmış olan bu binanın içerisine giremiyorsunuz. Yani, öyle bir müze tarzı bina değil. Fakat, özellikle akşam saatlerinde çok güzel fotoğraf kareleri yakalamak için bu binaya göz atabilirsiniz.

Chilehaus Konumu için tıklayın.

7.Planten un Blomen

Planten un Blomen
Planten un Blomen

Hamburg’un en güzel parklarından biri olan ”Planten un Blomen” daha çok yerel halkın takıldığı yerlerden biri olarak bilinse de, oldukça turistik bir yer diyebiliriz.

47 hektarlık bir alana yayılmış olan bu park, Avrupa’nın en iyi parkları arasında geliyor. Bahçeler, çimler, göletler, seralar ve botanik tarlaları ile yeşil seven herkesin ziyaret etmesi gereken bir park.

Parkta bulunan Eski Botanik Bahçesi’nin tarihi ise 1821 yılına kadar gitmektedir ve parkın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri.

Özellikle yaz aylarında şehrin kalabalığından ve turistlerinden kaçmak için güzel bir nokta olabilir.

8.Kunsthalle Hamburg

Kunsthalle Hamburg ta Gezilecek Yerler
Kunsthalle Hamburg

Kunsthalle, Almanya’nın en büyük ve en değerli müzelerinden biri olarak bilinir. Goya, Rembrandt, Rubens ve Canaletto gibi dünyaca tanınmış isimlerin eserlerini bu müzede fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Hamburg Merkez İstasyonu’nun hemen yakınında yer alan bu müze, değil Hamburg, Almanya Müzeleri arasında en çok ziyaret edilen müzelerden biridir.

İçerisinde barındırdığı geniş ve değerli koleksiyonu sayesinde, sıkılmadan yarım gününüzü geçirebileceğiniz bu müze de, Hamburg’da gezilecek noktalar arasında, kaçırmayın.

9.St Pauli – Hamburg Limanı

St Pauli - Hamburg Limanı
St Pauli – Hamburg Limanı

Burası Hamburg’un en güzel semti. Beatles hayranları için muhteşem bölgelerden biri olan St Pauli, ”Red Light District” adı verilen Kırmızı Bölgesi’nden dolayı, ailece seyahat edenlerin çekinerek gittiği yerlerden biri haline gelmiş. Fakat son zamanlarda yapılan çalışmalar sayesinde, aileler için çok daha iyi bir yer haline getirilmeye çalışan bu bölgede, hala sadece erkeklere hitap eden birçok yer bulunuyor.

Eğer Almanya gibi bir ülkede, Red Light District deneyimi yaşamak istiyorsanız, amenna. Ancak, aile olarak bu bölgeye gidiyorsanız, Red Light gördüğünüz caddelerden uzak durmanızda yarar var. Hiçbir şey alelade yapılmıyor, fakat yine de çocuklarla gidilebilecek hoş bir yer değil.

Eğer Hamburg gece hayatı için farklı bir deneyim arıyorsanız da, bu bölge tam size göre.

Hamburg Limanı konumu için tıklayın.

10.Jungfernstieg Bulvarı

Jungfernstieg Bulvarı
Jungfernstieg Bulvarı

Hamburg’un en güzel yerleri arasında bir diğer gezilecek nokta ise, Jungfernstieg adı verilen bulvardır, daha doğrusu bir sahil şerididir.

Sahil boyunca birbirinden eski yapıları, alışveriş yerlerini ve güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz noktaları fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Burası, Hamburg gezinizde mola verip, dinlenebileceğiniz en güzel yerlerden.

Bu sahil boyunca birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve birkaç barı da bulabiliyorsunuz. Özellikle akşam saatlerinde çok daha güzel bir manzaraya ev sahipliği yapar.

11.Elbe Tüneli

Elbe Tüneli
Elbe Tüneli

Hamburg Eski Elbe Tüneli olarak da bilinen bu tarihi yer, 1911 yılında açılmış. Günümüzde bisikletler ile veya yaya olarak geçebileceğiniz bir geçit olarak kullanılmaktadır. Tabi hemen yan tarafında da sadece araçların geçtiği bir tünel daha bulunuyor.

426 metre uzunluğundaki bu tünelden geçmek, Hamburg’da yapılacak en güzel şeylerden biri olarak kabul edilse de, olmazsa olmaz bir yer değil. Yani, tünel içerisinde görebileceğini pek bir şey yok. Tabi duvarlardaki gizemli çiniler dışında. Yine de, şehirde yeteri kadar zamanınız varsa, bu tünelden yürüyerek geçmeyi de unutmayın.

Konum için tıklayın.

12.St. Michael’s Church (Aziz Micheal Kilisesi)

St. Michael's Church (Aziz Micheal Kilisesi)
St. Michael’s Church

Hamburg’un tarihi yerleri arasında bir diğer güzel yer ise, Aziz Micheal Kilisesi’dir. Şehirdeki en görkemli yapılardan biri olan bu kilise, Kuzey Almanya’nın en ünlü barok yapısı olarak bilinir.

Tarihi 17. yüzyıla kadar giden bu kilisenin en güzel yanı da, şehrin birçok yerinden kilisenin 132 metrelik koyu kubbesini görebiliyor olmanızdır.

1912 yeniden inşa edilen kilise, İkinci Dünya Savaşı sırasında en az hasar almış yapılardan. Günümüzdeki görkemli yapısı da, 1950’lerden sonra yapılan onarım çalışmalarından kalmadır.

Ayrıca kilisenin 106 metre yükseklikteki gözlem güvertesine çıkarak, şehrin eşsiz manzarasını da seyredebilirsiniz.

13.Stadtpark

Stadtpark
Stadtpark

Şehir merkezine ortalama 3 km uzaklıkta bulunmasına rağmen, Hamburg’da görülecek en güzel yerlerden bir tanesi. Şehrin en büyük parkı olan Stadtpark, yemyeşil alanları, tarihi birkaç yapısı ve güzel atmosferiyle ile görülmeye değer yerler arasındadır.

148 hektarlık oldukça büyük bir alana yayılmış olan bu parkı da, listenize ekleyebilirsiniz.

14.Aziz Nikolai Kilisesi

Aziz Nikolai Kilisesi
Aziz Nikolai Kilisesi

Şehirdeki en eski yapılardan bir diğeri de, tarihi 1846 yılına kadar giden Aziz Nikolai Kilisesi’dir. Bu kiliseden geriye kalan şey, Aziz Nikolai Anıtı’dır. Yani ortada tam anlamıyla bir kilise yok. Çünkü İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalanmış ve savaştan bir anı olarak kalması için de hiçbir zaman onarılmamış veya yeniden inşası yapılmamış.

Kule hala ayakta. Zaten geriye kalan tek şey de bu. Ayrıca bu kuleye bir de asansör yerleştirmişler. Yukarı çıkıp manzarayı seyredebiliyorsunuz. Fakat giriş ücreti olduğundan dolayı, değer mi bilmem ? Bizim yaptığımız gibi de sadece aşağıdan birkaç fotoğraf çekerek yetinebilirsiniz.

15.Balık Pazarı – Fischmarkt

Balık Pazarı - Fischmarkt
Balık Pazarı – Fischmarkt

Hamburg’un en ünlü yerleri arasında olan Balık Pazarı, her hafta pazar günü sabah 7’den 9:30’a kadar 2 buçuk saat boyunca eşsiz bir atmosferin tadını çıkarabileceğiniz yerlerden. Burası, bu saatler arasında birçok balıkçının taze balıklarını buraya getirip, pişirip sunduğu muhteşem bir yer. Sabahın köründe kim balık yer demeyin. Burası özellikle yaz aylarında akıl almaz kalabalık oluyor. Çünkü cumartesi gecesi partilerinden kalan herkes burada.

Burası, cumartesi gecesi gidip sabahlara kadar eğlenebileceğiniz bir yer. Sabaha kadar eğlenip dans ettikten sonra, ayılmak için de balıkçıların gelmesini bekliyorsunuz. Aynı bizim işkembe çorbacılarımız gibi 🙂 Burası sadece yerel halkın değil, turistlerin de en sevdiği yerlerden biridir. Tabi cumartesi gecesi için bir planınız yoksa, pazar sabahında kalkıp bu balık pazarına gitmek biraz zor olabilir. Yine de aklınızın bir köşesinde bura da bulunsun.

Daha Başka Hamburg’da Nereler Gezilir ?

Hamburg’da gezilecek ve görülecek yerler sadece yukarıdaki 15 turistik noktadan ibaret değil. Bu şehirde daha görebileceğiniz birkaç yeri bulabilirsiniz. Fakat bu şehirde 2-3 gün gibi bir süreniz varsa ilk olarak bu 15 yere göz atın. Şehirde daha fazla zamanınız kalırsa da, aşağıdaki turistik yerlere de göz atabilirsiniz.

  • Rickmer Rickmers ; Cap San Diego’nun yakınında, sürekli olarak müze gemisi olarak demirlemiş bir yelkenli gemidir. Süper turistik bir yer olmasa da, zamanı olanlar için göz atılmaya değer.
  • International Maritime Museum ; HafenCity bölgesinde bulunan özel bir müze. Değerli koleksiyonlara sahip sanat eserleri ile sanatseverlerin göz atabileceği yerlerden.
  • Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg ; Uygulamalı ve dekoratif sanatlar müzesidir.
  • Ohlsdorf Mezarlığı ; Savaş kurbanlarının gömülü olduğu, turistlerin favori yerlerinden biri.

Hamburg’da Ne Yapılır ?

Hamburg’da yapılacak şeylerin sınırı yok. Özellikle gece hayatı için ilgileniyorsanız. Fakat normal bir turist olarak bu şehirde yapılacak birkaç aktiveler şöyle ;

  • Hamburg Ücretsiz Yürüyüş Turları’na Katılın ; Şehirdeki en anlamlı turlardan bir tanesi. Ücretsiz olsa da, rehbere birkaç euro bahşiş vermeniz gerekiyor. Bu turlar ortalama 3-4 saat sürmektedir ve şehrin önemli cazibe merkezlerini bu turlar ile çok daha hızlı ve kolay bir şekilde görebiliyorsunuz.
  • Hamburg Zindanı ; Bu zindanlar son yıllarda Avrupa’da ve Almanya’da oldukça popüler olmaya başladı. Bu şehirde de bir tane var ve bu zindanlara girmek, bu şehirde yapılacak en güzel şeylerden. Bu zindan size, Hamburg’un karanlık tarihi hakkında aktörler yardımı ile güzel bir yolculuk sunuyor.
  • Tekne Turları ; Bu şehirde yapabileceğiniz bir diğer güzel şey ise tekne turlarına katılmaktır. Bu turlar ile şehirdeki birçok kanalları görebileceğiniz gibi, Alster ve Speicherstadt Gölü’nü görebiliyorsunuz.

Hamburg Çevresinde Gezilecek Yerler

Hamburg yakınlarında görülecek çok fazla yer olmasa da, günübirlik ziyaret edebileceğiniz birkaç güzel yer bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları ise ;

Lübeck : Trave Nehri ve Baltık Denizi’nin birleştiği noktada bulunan Lübeck, Almanya ve Baltık bölgesindeki en önemli limanlardan biri olmaya devam ediyor. Tarihi 13. yüzyıla kadar giden bu şehirden birbirinden güzel yerleri bulabilirsiniz.

Ahrensburg Sarayı ; Hamburg’a 23 km uzaklıkta bulunan Ahrensburg kasabası da, bu şehirde yeteri kadar zamanı olanların günübirlik ziyaret edebilecekleri yerlerden bir tanesi. Bu kasabada bulunan kale ise, günümüzde bir müze olarak hizmet vermektedir ve şehrin tarihi hakkında birkaç sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Yenikapı Mevlevihanesi | Giriş Ücreti, Ulaşım, Hakkında Bilgi

Dünyanın 14 sufi harikalarından biri olarak bilinen Yenikapı Mevlevihanesi'nin tarihi 16. yüzyıla kadar uzanıyor. 1598'de dönemin Yeniçeri Başhalifesi olan Malkoç Mehmed Efendi tarafından inşa...

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi – Parkı Hakkında Detaylı Bilgi

Anadolu Yakası'nda otoyolların kavşağında adeta gizlenmiş olan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Ataşehir'de çok katlı binaların arasında tertemiz havası, birbirinden güzel bitkileri, ağaçları, yapılacak aktiviteleri...

BAKIRKÖY BOTANİK PARKI

Çocukla İstanbul'da gezilecek en güzel yerlerden biri olan Bakırköy Botanik Parkı, farklı bitki gruplarından oluşan 11 tematik bahçe, birbirinden eğlenceli çocuk oyun alanları, yüzlerce...

Aşiyan Müzesi – Tevfik Fikret’in Evi | Giriş Ücreti, Bilgiler

Boğaz'ın en güzel yerinde Tevfik Fikret'in hayatı boyunca hayalini kurduğu ev, günümüzde ünlü şairin birbirinden değerli sanat eserlerine, kişisel eşyalarına ve çok daha fazlasına...