Ana SayfaİtalyaFloransa ŞehriFloransa Katedrali (DUOMO) Kubbesi, Tarihi, Hakkında Bilgi

Floransa Katedrali (DUOMO) Kubbesi, Tarihi, Hakkında Bilgi

-

İtalya‘nın en güzel rönesans sanatı, tarihi ve mimarisiyle dolu olan, göz kamaştırıcı yapılarıyla her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Floransa, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen sanat şehirlerinden biri olmaya devam ediyor. Bu şehirde birbirinden değerli çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi olmasına rağmen, Floransa Katedrali (Santa Maria del Fiore Katedrali) diğerlerinden hem mimarisi hem de süsleme sanatıyla ayrılıyor. Duomo Katedrali olarak da bilinen bu tarihi yapı, Floransa’nın en çok ziyaret edilen yeri olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Günümüzdeki katedral, Santa Reparata Katedrali’nin 4. yüzyıldan kalma orijinal kalıntıları üzerine 1296 yılında inşasına başlanmış ve tam 140 yıl sonra 1436 yılında tamamlanabilmiş.

Floransa Başpiskoposluğunun piskoposluk merkezi olan Floransa Katedrali, gotik sanatının ve ilk İtalyan rönesansının en büyük şaheserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

30 bin kişilik kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük katedrallerinden ve Floransa’da mutlaka görülmesi gereken yapılardan biri.

Floransa Katedrali Hakkında Bilgi

Floransa Katedrali Hakkında Bilgiler

  • Floransa Katedrali’nin kubbesi, şimdiye kadar yapılmış en büyük tuğla kubbe olmaya devam ediyor.
  • Floransa (Duomo) Katedrali, Ortaçağ ve Rönesans döneminden çok daha önce, 4-6. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Santa Reparata adı verilen küçük bir kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiş.
  • Katedralin önünde yer alan Vaftizhanedeki ”Cennet Kapıları” olarak bilinen bronz kapılar, 1401 yılında şehir çapında yapılan yarışmanın galibi Lorenzo Ghiberti tarafından yapılmış.
  • Katedralin kubbeli çatısını tasarlayan ve inşa eden Fillipo Brunelleschi eğitimli bir kuyumcuydu, ancak günümüzde ayakta duran bu tarihi yapıyı inşa etmeden önce hiçbir şey inşa etmemişti.
  • Floransa Katedrali dünyanın en büyük üçüncü katedrali olarak bilinir.
  • Katedralin kubbesinin inşaatı tam 16 yılda tamamlanmış.

FLORANSA’DA HANGİ BÖLGEDE KALINIR ?

  • En popüler ve en merkezi bölge olan Duomo, Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en iyi bölge olarak bilinir. Şehirdeki turistik yerlere, cafelere, restoranlara ve barlara en yakın olan bölgedir. Bölgenin en popüler otelleri ise 3 yıldızlı B&B Soggiorno Battistero ve 4 yıldızlı Hotel Spadai‘dir.
  • San Marco ise Floransa’daki en ucuz konaklama bölgesidir. Şehirdeki en uygun fiyatlı otellere ev sahipliği yapar. Turistik yerlere çok yakın olmasa da, yürüme mesafesindedir. Otel önerisi olarak 2 yıldızlı Hotel Deco veya 1 yıldızlı Albergo Bencidormi düşünülebilir.

Floransa Katedrali Tarihi

Floransa Katedrali Tarihçesi
foto kaynak ; flickr.com/dan

Santa Maria del Fiore Katedrali olarak da bilinen Floransa Katedrali’nin tarihi 13. yüzyıla uzanıyor. Duomo Meydanı’nda yer alan bu katedralin yapımına gotik stili seven ünlü bir mimar ve heykeltraş olan Arnolfo di Cambio’nun tasarımıyla 1296 yılında başlanmış.

1334 yılında Di Cambio’nun ölümünden sonra katedralin inşası ertelenmiş ve 1334 yılında katedralin çan kulesini tasarlayan ”Giotto” tarafından, inşaat yeniden başlatılmış. Ancak inşaat, 1337’de Giotto’nun ölümüyle yeniden durdurulmuş.

Projenin inşaatı daha sonra Andrea Pisano ve Francesco Talenti’nin önderliğinde devam etmiş.

14. yüzyılın ortalarında, Floransalı sanatçılar gotik stili bir kenara bırakıp Roma stilini birleştirdiler. Metal ustası Lorenzo Ghiberti ve heykeltıraş Filippo Brunelleschi, Floransa Katedrali’ni bitirme ayrıcalığına sahip olan kişilerdi.

Brunelleschi, kubbe için heykelleri şekillendirmiş ve katedrali zamanın en büyüğü yapmak için yenilikçi bir proje tasarlamış. Brunelleschi önderliğinde, bu projenin inşatına 1421 yılında başlanmış ve 15 yıl sonra 1436 yılında tamamlanmış ve böylelikle dünyanın en büyük tuğla kubbesine sahip olan katedralin inşası da tamamlanmış.

Ancak katedralin cephesi 19. yüzyılda yeniden yapılarak günümüzdeki halini almış.

Floransa Katedrali İçi

Katedral daha çok dış cephesiyle dikkat çekiyor olsa da, iç mekan da bir o kadar etkileyici görünüme sahip.

Katedrale açılan 3 bronz kapı iç mekanda görebileceğiniz en dikkat çeken yapılar olup, ”Madonna”nın hayatından sahneler içeriyor. İç mekan dışarıya göre sade bir tasarıma sahip olsa da, burada birbirinden değerli sanat eserleri görülebiliyor.

Floransa sanatçılarına atfedilen çeşitli heykeller, mozaikler, freskler ve diğer sanat eserleri iç mekanı süslüyor. Ana kapının üstünde, Paolo Uccello tarafından tasarlanmış olan, dört peygamberin portrelerini içeren 24 saatlik ayinsel saat ise iç mekanda en çok ilgiyi gören eserlerden oluyor.

44 vitray pencere, nefi ve çan kulesini aydınlatıyor. Pencereler Donatello, Lorenzo Ghiberti, Uccello, Adrea Del Castagno ve Gaddo Gaddi’ye atfedilmiş. Baccio d’Agnola ve Francesco da Sangallo tarafından yapılmış olan iç zemin tasarımları, birçok farklı renkte mermerle kaplanmış.

Katedralin en önemli ve en çok ilgi gören eseri ise, Giorgio Vasari tarafından tasarlanarak kubbenin içine boyanmış olan fresktir. Bu fresk, pigmentin ıslak sıva haline getirildiği bir tablodur. Fresk ”The Last Judgement” (Kıyamet Günü veya Son Yargı) olarak adlandırılır ve 1579 yılında tamamlanmış. Freskler aynı zamanda nefin duvarlarını da kaplıyor. Fresklerin birçoğu askeri figürleri, hatta Floransa doğumlu şair Dante’yi temsil ediyor.

Floransa Katedrali’nin Kubbesi

Floransa Katedrali Kubbesi Nasıl Yapıldı

Günümüzde 463 basamak sonrası zirvesine çıkabileceğiniz ve muhteşem bir şehir manzarası seyredebileceğiniz katedral kubbesi, bu tarihi yapının dünya çapında tanınmasının en önemli nedenlerinden biri olarak biliniyor.

Kubbe, hem Brunelleschi’nin mimari zekasının ürünü olmasından dolayı, hem de Giorgio Vassari‘nin ”Son Yargı” freski ile oldukça dikkat çekiyor.

Kubbenin çalışmaları ise 1421 yılında başlamış. Konik çatılı bir fener ile taçlandırılmış olan kubbe, 1436 yılında açılmış olsa da, tam anlamıyla Brunelleschi’nin 1446 yılında ölümüne kadar tamamlanmamıştı. Kubbe 1436 yılında tamamlanmış olsa da, bu tarihten sonra da kubbeye bazı eklemeler yapılmış.

Yaldızlı bakır küre ve kutsal kalıntılar içeren haç, Andrea del Verrocchio tarafından tasarlanmış ve 1466’da eklenmiş. Ayrıca 1572 ile 1579 yılları arasında, kubbenin içine Giorgio Vasari tarafından başlatılan ve Federico Zuccari tarafından bitirilen Son Yargı freski boyanarak günümüzdeki halini almış.

Kubbeye çıkan merdivenler kuzey koridorun apsisle birleştiği yerden başlıyor. Katedralin en çok ziyaret edilen yeri olduğundan dolayı da, zirveye çıkmak için uzun kuyruklara girmeniz gerekebiliyor. Özellikle gün batımına yakın saatlerde aşırı bir turist yoğunluğuna sahip olan katedralin kubbesi, sabahın erken saatlerinde biraz daha sakin oluyor.

  • Floransa Katedrali kubbe giriş ücreti ise 18€’dur ve önceden rezerve etmeniz gerekir. Ziyaretinizin tarihini ve saatini online rezervasyon sırasında seçebilirsiniz.

Floransa Katedrali’nin Bölümleri

Santa Reparata Mezar Odası

Santa Reparata Mezar Odası
Santa Reparata Mezar Odası – foto kaynak ; flickr.com/ctj710
Floransa Katedrali Mezar Odası
Santa Reparata Mezar Odası – foto kaynak ; flickr.com/ctj710

Yukarıda da belirttiğimiz gibi katedral, tarihi 4. yüzyıla uzanan, küçük bir kilise olan Santa Reparata’nın kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Günümüzde bu kalıntıları görebileceğiniz yer ise, Santa Reparata Mezar Odası.

Şehirdeki erken Hristiyanlığın varlığının kanıtı olan bu odadaki kalıntılar, 20. yüzyılda yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılmış. Şehrin sanatı, tarihi ve topografyası hakkında kapsamlı bir bilgi sunan bu bölüme erişim kombineli bilete dahildir (18€). Yani diğer bölümleri görmek için ödeyeceğiniz tek bilet ile bu bölümü de görebiliyorsunuz.

Polikrom geometrik desenle süslenmiş birinci katta 8. yüzyıl mozaikleri hala görülebiliyor. Duvarlardaki fresk parçaları ve en önemlisi Brunelleschi’nin 1446 tarihli mezarıdır.

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Aziz Giovanni Vaftizhanesi – foto kaynak ; flickr.com/sajjad-khaksari

Katedralin en ilgi gören bölümlerinden bir diğeri de, muhteşem mimarisiyle dikkat çeken Aziz Giovanni Vaftizhanesi oluyor. Duomo kompleksinin bir parçası olan ve katedralin hemen önünde yer alan bu yapının tarihi ise 1059 yılına kadar uzanıyor. Bu yüzden de Floransa’nın en eski yapılarından biri olarak bilinir.

Sekizgen şeklindeki Vaftizhanenin içi, tarihi 1200’lere uzanan mozaiklerle zengin bir şekilde dekore edilmiş. Ancak bu Vaftizhane daha çok, Lorenzo Ghiberti tarafından tasarlanan, Ghiberti ve çırakları tarafından yapılan İncil’den sahnelerin zarif bir şekilde oyulmuş tasvirlerini içeren dış bronz kapılarıyla tanınır. Ünlü sanatçı ”Michelangelo” bu kapıya ”Cennetin Kapıları” adını verdi ve o zamandan beri bu isimle anılagelmiş.

Bu kapıların orijinalleri, katedral için kurulmuş olan ”Museo dell’Opera del Duomo” adlı müzede sergileniyor. Günümüzde Vaftizhanede görülen kapılar ise orijinallerin bronz dökümleri.

Giotto’nun Çan Kulesi

Giotto'nun Çan Kulesi
Giotto’nun Çan Kulesi – Foto kaynak ; pixabay.com

Vaftizhane’nin hemen yanında yer alan bu tarihi yapı, Giotto’nun Çan Kulesi olarak bilinir ve Duomo kompleksinin bir parçasıdır. Giotto tarafından 1334 yılında tasarlanmış olan bu kule, sanatçının ölümünden sonra 1359 yılına kadar tamamlanamamış.

Bu Çan Kulesi’nin tepesine de 414 basamakla çıkabiliyorsunuz. Zirveye ulaştığınızda muhteşem bir manzaraya sahip terastan Brunelleschi’nin kubbesinin yakın manzaralarını veya şehrin manzarasını seyredebilirsiniz. Bu kuleye de tüm bölümler için ödenen 18€ ile çıkabiliyorsunuz. Ancak bu kule için önceden rezervasyon mümkün olmadığından, çok uzun kuyruklara girmek zorunda kalabileceğinizi de unutmayın.

Museo dell’Opera del Duomo

Museo dell’Opera del Duomo – foto kaynak ; tr.wikipedia.org/sailko

Duomo Kompleksi binalarının birbirinden değerli sanat eserlerini sergileyen bu sanat, tarih ve heykel müzesi, ayrıca katedralin inşası hakkında bilgiler sunuyor. İtalyan Rönesansı devlerinden olan Michelangelo, Donatello, della Robbia ve Ghiberti’nin birçok eserini bu müzede görebiliyorsunuz. Ayrıca müzedeki açık hava terası, Floransa Katedrali kubbesinin güzel bir manzarasını sunuyor.

Floransa Katedrali Giriş Ücreti

Floransa Katedrali Kubbesi

2022 yılı itibariyle Floransa Katedrali’ne giriş ücretsiz. Ancak katedralin bölümleri olan Giovanni Vaftizhanesi, Çan Kulesi, mezar odası, katedral müzesi ve kubbesi için kombine bilet ücreti 18€’dur. Firenze Card’ınız varsa katedralin bu bölümlerini de ücretsiz olarak görebilirsiniz.

Biletinizi online olarak önceden alabileceğiniz gibi, bu yapıları ziyaret edebileceğiniz tarihi ve saatleri de önceden seçebiliyorsunuz.

Katedrale giriş ücretsiz olduğundan dolayı, sadece ana yapıyı ziyaret ederek hiçbir ücret ödemen katedral gezinizi de tamamlayabiliyorsunuz. Ayrıca kubbenin ve çan kulesinin üzerinden şehrin en iyi manzarasını seyredebilirsiniz. Fakat çok fazla sıra olursa, Michelangelo Meydanı gibi şehrin manzarasını ücretsiz olarak izleyebileceğiniz yerlerin olduğunu da unutmayın.

Floransa Katedrali

Floransa Katedrali Ziyaret Saatleri

Katedrali 10:00-16:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Katedral kompleksine ait olan diğer yapıların ziyaret saatleri ise 08:30-18:00 saatleri arasında değişmektedir.

Katedralin bölümleri için kombineli katedral bileti nereden alınır ? ; Eğer online olarak biletinizi almak istemezseniz, Piazza San Giovanni adı verilen meydandaki bilet ofisinden 08:30-18:30 saatleri arasında biletinizi alabilirsiniz. Ancak biletinizi online olarak alacak olursanız, çok uzun kuyruklara girmek zorunda kalmazsınız.

KIYAFET KURALI ; Birçok dini mekanda olduğu gibi Floransa Katedrali’ne mini şortlar veya omzunuz açık bir şekilde giremiyorsunuz. Bu yüzden uzun bir pantolon (Dizlerin altına ulaşacak bir elbise) ve omuzlarınızı kapatacak bir elbise giymeyi unutmayın.

Ne zaman ziyaret etmeli ? ; Özellikle yaz aylarında katedral önünde uzun kuyruklar oluşabiliyor. Ancak sabahın en erken saatlerinde gelerek biraz daha sakin bir katedral gezisi yapabilirsiniz.

Floransa Katedrali İçi
Foto kaynak ; flickr.com/ctj710

Floransa Katedrali Nerede ?

Katedral, Floransa’nın en iyi bilinen ve en kalabalık meydanlarından biri olan Duomo Meydanı’nda bulunuyor. Şehrin hemen her yerinden katedrale yürüyerek ulaşmak mümkün.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Katedralin bulunduğu yer, Floransa’nın kalbinin attığı yerlerden biri. Bu yüzden şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne bu katedralden yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Signoria Meydanı, Pitti Sarayı ve Uffizi Galerisi de katedrale 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Floransa gezilecek yerler yazımızdaki popüler gezi noktalarının büyük bir bölümü katedrale, kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden, katedrale ulaşım için hiçbir toplu taşıma aracına veya taksiye ihtiyacınız yok.

Floransa Katedrali Yakınlarında Nerede Konaklanır ?

Floransa’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Floransa Katedrali yakınında yer alan otelleri de inceleyebilirsiniz. Katedralin bulunduğu yer şehrin tam merkezi. Bu yüzden buraya yakın bir yerde konaklayarak şehirdeki diğer turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz.

Katedrale yakın popüler otellerden bazıları ise ; 2 yıldızlı Hotel Medici, 3 yıldızlı Hotel Paris ve 4 yıldızlı Laurus Al Duomo‘dur. Bu oteller katedrale 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunduğu gibi, şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerden.


Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

Booking.com
error: Content is protected !!