Ana SayfaİtalyaFloransa ŞehriFloransa'dan Ne Alınır, Nereden Alınır? & En İyi 15 Hediye

Floransa’dan Ne Alınır, Nereden Alınır? & En İyi 15 Hediye

Daha çok sanatsal ve tarihi değerleriyle adından söz ettiren, İtalya’nın en sevilen şehirlerinden biri olan Floransa, birbirinden çeşitli hediyelik seçeneklere sahip. Şehirdeki en popüler hediyelik eşya dükkanlarını tarihi şehir merkezinde fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Ayrıca Floransa’nın en popüler turistik noktalarından biri olan Ponte Vecchio (Eski Köprü) da, alışveriş için göz atabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Alışveriş caddelerinin yanı sıra, birçok pazarı da yine şehrin tarihi merkezinde bulabilirsiniz.

Floransa’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek birçok şeyden bahsetmek mümkün. Bunların büyük bir bölümü İtalya’ya has şeyler olsa da, sadece Floransa’dan alınabilecek hediyelik eşyaları da bulmak mümkün.

Floransa’dan bir şeyler satın alırken o ürünün orijinal olup olmadığını da mutlaka kontrol edin. Şehir merkezindeki çok kaliteli hediyelik eşya dükkanlarında bile imitasyon ürünler satılabiliyor. Bu yüzden orijinal ürün almak için o ürünün mağazasına gittiğinizden de emin olun.

Ayrıca şehirdeki en popüler ve en önemli turistik yerler için Floransa gezilecek yerler adlı yazımıza ve popüler konaklama bölgeleri ve en çok rezervasyon alan Floransa otelleri için Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Floransa’dan Ne Alınır ? En Popüler Hediye Seçenekleri

Floransa’dan alınabilecek en popüler hediye seçeneklerine geçmeden önce, Floransa’da alışveriş için tercih edilebilecek caddeler ve bölgelerden de kısaca bahsetmekte yarar var.

Şehir, tıpkı İtalya’nın geri kalanı gibi, modası ve zanaatla ilgili mirasıyla sıkı sıkıya karışmış şanlı bir tarihe sahip. Podyum gösterileri Milano’yu ele geçirmeden önce, Toskana başkenti  Floransa, ülkenin moda başkenti olarak kabul ediliyormuş, Palazzo Pitti’deki Sala Bianca’nın ihtişamı dahilinde etkinliklere ev sahipliği yapıyordu. Bugün hâlâ moda öncüsü giysiler, ayakkabılar ve aksesuarları elle yaratan tasarımcıların yer aldığı butik atölye ve mağazaları bulabilirsiniz.

Tarihi şehir merkezi, Floransa’da alışveriş için ilk göz atabileceğiniz bölge olabilir. Daha sonra, çoğunlukla kuyumcu dükkanlarına ev sahipliği yapan Vecchio Köprüsü’ne ve son olarak aşağıdaki alışveriş caddelerine göz atabilirsiniz ;

  • Via de’ Tornabuoni
  • Via del Parione
  • Via dei Calzaiuoli
  • Mercato di San Lorenzo

Gelelim Floransa’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler şeylere ;Booking.com

1.Losyon, Santa Maria Novella Mağazasından Alınır

Floransa’daki Santa Maria Novella mağazası bir zincir. Yani şehrin birçok yerinde bu mağazaları bulabilirsiniz.

İlk mağazası 1221 yılında Dominik rahipleri tarafından kurulmuş. Günümüzde bu ilk mağazayı da hâlâ görebiliyorsunuz. Dükkan kesinlikle muhteşem – kısmen müze, kısmen dükkan, tonozlu tavanlara ve 14. yüzyıl fresklerine sahip. Bu dükkanı Floransa gezilecek yerler listenize bile ekleyebilirsiniz.

Santa Maria Novella güzellik ürünleri sadece losyonlardan ibaret değil. Bir parfümeride bulabileceğiniz hemen her şeyi bu mağazada da bulabilirsiniz.

Bu mağazada satılan ürünlerin büyük bir bölümü hâlâ orijinal formüllerine dayanılarak yapılıyor. Yani daha modern ürünlerin koruyucu ve katkı maddeleri bu ürünlerde bulunmuyor.

En çok tercih edilen ürünler vücut losyonları olsa da, mağazada birçok farklı ürünleri de bulabilirsiniz. Eşinize/sevgilinize alınabilecek güzel bir hediye olabilir.

2.Küçük Deri Hediyelik Eşyalar İçin ; Scuola del Cuoio’ya (Deri Okulu) Gidin

Scuola del Cuoio (Deri Okulu), hem bir mağaza hem de bir atölye. Yani mağazada yapılan ürünleri canlı olarak seyredebiliyorsunuz. Zaten deri bir şey almayı planlıyorsanız, burası ilk olarak göz atılması gereken yerlerden biri.

Buradaki en kapsamlı koleksiyon, deri çanta koleksiyonu olsa da, daha başka ürünleri de bulabiliyorsunuz. Yılan derisi bilezikler, küçük deri cüzdanlar hem fiyatı hem de havalı görünüşüyle güzel bir hediyelik olabilir.

3.El Yapımı Seramik Tabaklar ; La Mie Ceramiche

El yapımı seramikler – kaynak ; flickr / kotomi_

La Mie Ceramiche, Floransa’da el yapımı seramik tabaklarını alabileceğiniz en popüler ve en eski mağazalardan biri.

İtalyan seramiklerini Floransa’da ve Toskana bölgesinde bulmak oldukça kolay. Ancak orijinal bir ürün almak istiyorsanız doğru yere gittiğinizden de emin olun. Çünkü şehirde orijinal ürünler satmayan çok sayıda mağaza bulunuyor.

El boyamasıyla yapılan bu seramik tabaklar, hem paketlenmesi kolay hem de fiyat ve kalite bakımından Floransa’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal hediyelik ve hatıralık eşyalardan.

Fiyat, kalite ve çeşitlilik açısından La Mie Ceramiche adı verilen mağazaya göz atabilirsiniz.

4.Heykel İçin Raffaello Romanelli’ye Göz Atılabilir

Kaynak ; Raffaello Romanellilostinflorence.it

Galleria Raffaello Romanelli‘de, çok sayıda yetenekli heykeltraşların ürünlerinden birini satın alabilirsiniz. Heykeller, taşıması biraz zor olsa da, yine de Floransa’dan alınabilecek en popüler şeylerden biri.

Eğer büyük heykellerin kırılacağını düşünüyorsanız, küçük heykellere göz atabilirsiniz. Çok sayıda küçük heykeli bulabileceğiniz en ideal yer ise, ‘Galleria Raffaello Romanelli’dir.

5.Makarna

Ve tabii ki İtalya’nın olmazsa olmaz yiyeceklerinden biri olan makarna da, Floransa’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek şeylerden.

Bizdeki makarnalara nazaran çok daha farklı şekilde ve boyutta olan makarnaları Floransa’nın her süper marketinde bulabiliyorsunuz. Makarnaların yanı sıra, yine süper marketlerden kurutulmuş mantarlar veya kurabiyeleri de satın almayı düşünebilirsiniz.

Makarna fiyatları genel olarak 3€’dan başlar ve 8€’ya kadar çıkar.

6.Toskana Peynirleri

Floransa, Toskana bölgesinin başkenti, bu yüzden Toskana Peyniri konusunda en iyi şehirlerden biri.

Pecorino adı verilen peynir, kesinlikle Floransa’da denemenizi tavsiye edebileceğimiz bir lezzet. Ayrıca bu peynirleri hediyelik olarak da düşünebilirsiniz. Fiyatlar çok pahalı olmadığı gibi, her boyutta peynirleri bulabiliyorsunuz.

7.Klasik Floransa Tasarımlarına Sahip Ahşap Tepsiler

Floransa’da en çok bulabileceğiniz dükkanlardan biri de, Floransa’ya has tasarımlara sahip olan ahşap tepsi dükkanları oluyor. Küçüklü büyüklü, sade ve renkli olacak şekilde oldukça çeşitli olan bu tepsilerin fiyatı ise 4€’dan başlıyor 40€’ya kadar çıkabiliyor. Kullanılan malzeme, boya ve boyuta göre fiyatlar değişiklik gösteriyor.

Ahşap tepsiler hem hatıralık hem de hediyelik için güzel bir seçenek olabilir.

8.Ucuz Deri El Çantaları

Ucuz diyoruz çünkü bu deri el çantalarını orijinal olarak alacak olursanız, ciddi meblağlar ödemek zorunda kalabiliyorsunuz. Fakat çok da pahalı olmayan, imitasyon ürünleri Floransa’da fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Bu ucuz deri el çantaları da, oldukça kaliteli ve orijinalinden kolaylıkla ayırt edilemiyor. Ayrıca her renkte ve çeşitte el çantalarını da bulabiliyorsunuz.

Bu ucuz deri el çantaları için herhangi bir turistik hediyelik eşya dükkanına bakabilirsiniz.

9.Deri Ayakkabılar

Deri ayakkabılar da, Floransa’dan alınabilecek popüler hediyelik eşyalardan olabilir.

Hem erkekler hem de kadınlar için çok çeşitli ayakkabı alışverişi yapmak için Floransa sokaklarında sıralanan ayakkabı mağazalarından herhangi birine uğramanız yeterli.

Deri ayakkabı alırken de dikkatli olmanızda yarar var. Çünkü orijinal olmayan ayakkabılar için bile ciddi fiyatlar talep edilebiliyor. Bu yüzden turistik bir dükkan yerine, yerel marka mağazalarına göz atın. Ayrıca marka olmayan bir yerden ayakkabı almayı planlıyorsanız da, mutlaka pazarlık yapın.

10.Floransa Zeytinyağı

Floronsa Zeytinyağı – kaynak ; flickr / kotomi_

İtalyan gastronomik mükemmelliği olarak kabul edilen Toskana zeytinyağı, Floransa’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler şeylerden biri.

En güzel ve en özel Floransa zeytinyağı için Stefano Conti’nin San Lorenzo Pazarı’ndaki (Via Signa, 300) standına gidin. Burada farklı fiyatlardan çeşitli zeytinyağı türleri bulabilir ve satın almak istediğinizi seçebilirsiniz! Stefano Conti’nin ürünleri sağlıklıdır ve her mevsim üretilen yağ, hasat edilen zeytine bağlı olarak değişir. İç kesimlerde yetiştiriciler kıyıya göre farklı döngüleri izler ve tabii ki tatlar tamamen farklıdır.

75 ml’lik bir zeytinyağı yaklaşık olarak 7,50€’dur.

11.Altın Takılar

Rönesans’ın başlarından beri Floransa, sadece aksesuar olarak değil, özel aileler için ama daha çok Kilise ve kamu görevlilerinin törenlerde kullanması için altın, gümüş ve değerli taşlardan sanat eserleri yaptılar. Geçmişten gelen bu değerli sanat eserlerine bir göz atmak isterseniz de Pitti Sarayı içerisindeki Gümüş Müzesi’ne göz atabilirsiniz.

Altın veya gümüş takılar almak için en iyi yer ise, şüphesiz Floransa gezilecek yerler listesinin en popüler simge yapılarından biri olan Ponte Vecchio’dur. Bu köprü üzerinde sıralanmış çok sayıda kuyumcu bulabilirsiniz. Ancak fiyatlar biraz turistlere göre olduğundan pazarlık yapmak da şart. Ayrıca şehirdeki en fazla hırsızlık olayının yaşandığı yer burası olduğundan, değerli eşyalarınıza da dikkat etmenizde yarar var.

12.Toskana Şarabı

Toskana Şarabı – kaynak ; flickr / discopalace

Dünyaca ünlü bir İtalyan şarabı almak istiyorsanız, Floransa bunun için en doğru adreslerden biri. Her bütçeye ve damak zevkine uygun Toskana Şaraplarını şehrin birçok yerinde bulabiliyorsunuz. Çoğu şarap dükkanında bu şarapları tatmakta mümkün.

Floransa’da Toskana Şarabı için gidilebilecek en ideal ve en popüler yer de Tuscany in a Bottle adı verilen şarap mağazası. Burada şaraplar 20€’dan başlıyor ve 400€’ya kadar çıkıyor.

13.Balzamik Sirke

Balzamik Sirke – kaynak ; flickr / gigi_griffis

Kökeni İtalya’ya dayanan balzamik sirke, Floransa’dan almanız gereken bir diğer eşsiz şey.

Çekirdekleri, sapları ve kabukları ile taze ezilmiş üzümlerden elde edilen, tamamen veya kısmen üzüm şırasından hazırlanmış, yoğun aromalı konsantre, koyu sirkedir.

Farklı amaçlar için kullanabileceğiniz farklı tatlarda balzamik sirke bulabilirsiniz. Ekmek daldırma ve salatalar için bir tane alın. Ayrıca tatlıları tatlandırmak için de alabilirsiniz. Her damak zevkine uygun bir sirkeyi Floransa’da bulmak mümkün.

Balzamik Sirke fiyatları şişenin boyutlarına ve markaya göre değişiklik gösteriyor olsa da, fiyatlar genellikle 10€’dan başlıyor.

14.Çikolatalar

Kaynak ; flickr / Jen Wen Luoh

İtalya, bir Belçika, Avusturya ve Almanya olmasa da, çikolata konusunda da uzmanlaşmıştır. Floransa ise, ülkede üretilen birbirinden lezzetli çikolataları bulabileceğiniz en iyi adreslerden biri.

Floransa’nın çikolata yapma konusunda uzun ve zengin bir tarihi vardır. Bu da, Avrupa’daki en iyi çikolataları bulabileceğiniz anlamına gelir. Bu harika İtalyan şehri, fincanlarda çikolatalar, pralin çikolatalı kremalar, çikolata kaplı lezzetli meyveler ve daha birçok karşı konulmaz çikolata çeşidi bulabileceğiniz çok sayıda çikolata dükkanı ile doludur. Özellikle tarihi şehir merkezi etrafında bulabileceğiniz bu çikolatacıların çoğu dünyaca ünlü markalardan oluşuyor olsa da, daha uygun fiyatlı diğer markaların çikolatalarını da bulabiliyorsunuz.

Floransa’da çikolata alabileceğiniz en iyi yer ise, şüphesiz Venchi’dir.

15.Çanak Çömlek

Kaynak ; flickr / michael_kogan

Floransa yakınlarında Montelupo adında, Ortaçağ’a kadar uzanan bir çömlek geleneğine sahip küçük bir kasaba var. Bu da Floransa’nın çanak çömlek konusunda İtalya’nın en iyi şehirlerinden biri olduğunu gösteriyor.

Floransa’dan el yapımı robbiane (Rönesans tarzı pişmiş toprak) reprodüksiyonları, İtalyan sanatsal cazibesiyle harika bir hediye oluşturuyor. Çanak çömlek dükkanlarında tabaklar, kavanozlar, tencereler, kaseler, sürahiler ve diğer kurşunsuz, bulaşık makinesinde yıkanabilir çanak çömlek stoğu bulunur. Her bütçeye uygun olduğu gibi taşıması da çok zor değildir. Özel kutularda paketlemesi yapılabildiğinden dolayı kırılma riski çok azdır.

Orta boy bir tencerenin fiyatları 12 Euro’dan (daha büyük olanı için 35 Euro) başlarken, en büyük Montelupo veya Deruta tabağı 250 Euro’ya ve orta boy bir kavanoz – tasarıma bağlı olarak 50 ila 90 Euro arasında değişiyor. Floransa’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek bu çanak çömlekler için özel hediyelik paketleri de ücretsiz olarak yaptırabiliyorsunuz.Booking.com

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR