Ana SayfaİtalyaFloransa ŞehriUffizi Galerisi; Floransa'nın En Güzel ve En İyi Sanat Müzesi

Uffizi Galerisi; Floransa’nın En Güzel ve En İyi Sanat Müzesi

Floransa gezilecek yerler listesinin en önemli çekim merkezlerinden biri olan Uffizi Galerisi, şehir merkezinde, diğer turistik cazibe merkezlerinden yürüyerek ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor. Ev sahipliği yaptığı dünyaca ünlü resimleri, heykelleri ve diğer sanat eserleriyle eşsiz bir deneyim sunan galeri, görkemli mimarisiyle öne çıkıyor. Galerideki öne çıkan eserleri, galerinin ve tabloların tarihini, giriş ücretini ve ulaşım bilgilerini yazının devamında bulabilirsiniz.

-

İtalya’nın en popüler sanat şehirlerinden biri olan Floransa, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Uffizi Galerisi’ne ev sahipliği yapıyor. Sanatseverler için Floransa’da bir numaralı cazibe merkezi olan bu müzede, dünyaca ünlü sanatçılara ait birbirinden değerli sanat eserlerini görebilirsiniz.

Dünyanın en iyi İtalyan Rönesansı resim koleksiyonuna ev sahipliği yapan müze, Floransa’nın olmazsa olmaz turistik yerlerinden biri.

Antikalar, heykeller ve 100 binden fazla çizim ve baskıya ev sahipliği yapan Uffizi Galerisi, 16. yüzyılın ortalarında ‘Giorgio Vasari’ tarafından tasarlanmış. Giotto, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Caravaggio ve Botticelli’nin eserlerinin yanı sıra çok sayıda Flaman ve Hollanda resmine de ev sahipliği yapan müze, 90 odasıyla eşsiz bir sanat ve kültür deneyimi sunuyor…

Ayrıca Floransa’nın diğer önemli cazibe merkezlerine göz atmak ve haritalı bir gezi rotası oluşturmak için Floransa gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz. Ve henüz Floransa’da nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz konaklama bölgeleri hakkında detaylı bilgilerden Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazımızda bahsettik.

Uffizi Galerisi Hakkında Bilgi

Uffizi Galerisi Hakkında Bilgi
Kaynak ; flickr.com/larry-coaster

Uffizi Galerisi binası bir kütüphane, bir mağaza ve (oldukça pahalı) kafe-restoran içeriyor. Kalıcı sergilerinin yanı sıra, çok sayıda geçici sergiye de ev sahipliği yapan müze, en kolay ve en çabuk rehberli turlar ile ziyaret edilebiliyor.

Müzeyi kendi başınıza gezmeyi planlıyorsanız, çok uzun bilet kuyruklarına hazırlıklı olun. Müzede iki farklı ziyaretçi kuyruğu bulunuyor. Birincisi bilet satın almak için oluşan kuyruk, diğeri ise içeri girmek için bekleyen ziyaretçi kuyruğu. Bu iki kuyrukta saatlerce beklemek istemiyorsanız, biraz daha pahalı olan rehberli turlar ile bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Biletinizi online olarak alacak olursanız da, müze önündeki bilet satın alma kuyruğuna da girmek zorunda kalmazsınız. Böylece çok daha kısa bir sürede müzeyi ziyaret edebiliyorsunuz.

Uffizi Galerisi Eserleri

Müzedeki eserlerin büyük bir bölümü kronolojik sıraya göreye sergileniyor olsa da, müzenin bazı bölümlerinde eserler yapıldığı şehre ve okula göre sıralanıyor. Birbirinden değerli İtalyan Rönesansı resimleri müzenin ikinci katında sergileniyor. Resimlerin yanı sıra müzede, çok değerli heykelleri de görebilirsiniz.

İşte Uffizi Galerisi’nin en önemli eserleri ;

1.The Birth of Venus (Venüs’ün Doğuşu)

Uffizi Galerisi Eserleri
Venüs’ün Doğuşu

Müzedeki en dikkat çeken eserlerden biri olan Venüs’ün Doğuşu, ‘Sandro Botticelli’ye ait bir eser. Müzenin en ünlü eserlerinden biri olarak kabul edilir ve kaçırılmaması gereken muhteşem bir detaya sahip.

1482-1486 yılları arasında yapılmış olan eser, 3 metre genişliğiyle büyülüyor. Tuval üzerine tempera ile çizilen bu tabloda, Venüs’ün ergen bir kadın olarak denizden doğarak kıyıya çıkışı betimleniyor. Sandro Botticelli bu eserde, Klasik düşünce ve Hristiyan öğretisini başarılı bir şekilde Rönesans tarzıyla birleştirir.

2.Coronation of the Virgin (Meryem Ana’nın Taç Giyme Töreni)

Uffizi Galerisi Eserleri Hakkında Bilgi
Meryem Ana’nın Taç Giyme Töreni

Uffizi Galerisi eserleri arasında oldukça ünlü başyapıtlardan biri de, Fra Angelico tarafından yapılmış olan Meryem Ana’nın Taç Giyme Töreni’nin betimlendiği resimdir.

Şimdiye kadar yaratılmış en çarpıcı sunak parçalarından biri olan Fra Angelico’nun çalışması, bize, her biri 15. yüzyılın usta ressamının kendi benzersiz karakterine ve ruhuna sahip olduğu eksiksiz bir azizler özeti sunuyor. Resim kendi başına yeterince çarpıcı, ancak yaldızdaki ayrıntılı gravür çalışmasıyla birleştiğinde, çok daha güzel bir görüntüye sahne oluyor.

3.Beşaret – Müjde (Annunciation)

Beşaret – Müjde (Annunciation)

Leonardo da Vinci‘nin en önemli ve en iyi bilinen eserlerinden biri olan Beşaret (Müjde), usta sanatçı Andrea del Verrocchio’nun yardımıyla bitirilmiş olsa da, bu eser daha çok da Vinci ile birlikte anılıyor.

Da Vinci’nin erken dönem çalışmaları hakkında bilgi veren eserde, usta sanatçı meleğin kanatlarını tüylerle kaplı gerçekçi kuş kanatları olarak gösterir. Resimde haberci bir melek olarak betimlenen Gabriel (Cebrail), Meryem Ana’ya İsa’yı müjdeliyor.

4.Uzun Boyunlu Meryem (Madonna with the Long Neck)

Uzun Boyunlu Meryem

İtalyan maniyerist ressam Parmigianino tarafından, Parma’daki katolik bir kilise için 1534 yılında yapmaya başladığı bu resim, usta sanatçının 1540 yılında ölümüyle yarım kalmış. Büyük bir bölümü tamamlanan bu resim de, müzedeki en fazla ilgi gören eserlerden.

5.Portrait of Pope Leo X with Two Cardinals (Papa Leo X’in İki Kardinalli Portresi)

Papa Leo X’in İki Kardinalli Portresi

İtalyan Yüksek Rönesans ustası Raphael‘in en önemli eserlerinden biri olan Papa Leo X’in İki Kardinalli Portresi, 1518 yılında tamamlanmış.

Müzenin birinci katında 66 nolu salonda bulunan bu eserde, masada oturan kişi 1513 yılında Papa olan ve daha sonra Leo X adını alan Giovanni de Medici’dir. Papa’nın sağındaki ve arkasındaki kardinaller ise, Leo X’in kuzeni ve Giulio de Medici’dir.

6.Doni Tondo

Uffizi Galerisi
Doni Tondo

Michelangelo‘nun en önemli eserleri arasında olan Doni Tondo, 1504-1505 yılları arasında tamamlanmış. Michelangelo’nun Kutsal Ailesi olarak da bilinen bu eser, herhangi bir dini duyarlılıktan yoksundur, aile bir bloktan oyulmuş gibi görünür ve Michelangelo’nun heykeldeki güçlü geçmişini gösterir.

Hâlâ orijinal çerçevesinde sergilenen Doni Tondo, Agnolo Doni tarafından güçlü bir Toskana ailesinin kızı Maddalena Strozzi ile evliliğini anmak için yaptırıldığı tahmin ediliyor.

7.Urbino Venüsü (Venus of Urbino)

Uffizi Galerisi Önemli Eserler
Urbino Venüsü

Titian’ın çıplak eserlerinin en iyisi ve en ünlüsü olan Urbino Venüsü sadece bir başyapıt değil, aynı zamanda sanat tarihinin en çekici resimlerinden biri olarak kabul ediliyor. Samimi ve utanmaz erotizmi, zamanı için şok ediciydi ve mirası, bugün Manet’den Tracey Emin ve Sarah Lucas’a kadar sonraki sanatsal nesillerde görülebiliyor.

Sanatın en tartışmalı parçalarından biri olarak kabul edilen Urbino Venüsü, İtalyan ressam Titian tarafından 1534-1538 yılında çizdiği yağlı boya tablodur.

8.The Duke and Duchess of Urbino (Urbino Dükü ve Düşesi)

Uffizi Galerisi Önemli Eserler
Urbino Dükü ve Düşesi – Kaynak ; wikipedia.com

Piero Della Francesca‘nın en iyi bilinen eserlerinden olan Urbino Dükü ve Düşesi, Uffizi’deki en ünlü tablolardan biri. 1465 yılında yapılmış olan eser de oldukça ilgi görüyor.

9.Tribuna

Uffizi Galerisi Önemli Eserler
Tribuna – Kaynak ; flickr.com/aiva

Kendi başına bir sanat eseri olan etkileyici sekizgen Tribuna‘nın merkezinde, Floransa’daki en ünlü Klasik mermer heykel olan ve Praxiteles tarafından Cnidus Afroditinin geç Yunan versiyonu olduğu düşünülen Medici Venüs yer alıyor.

Duvarlarda Pontormo, Bronzino ve Vasari’ye ait 1500’lerin ortalarından Medici ailesinin Mannerist portreleri de var. Uffizi Galerisi’nin bölümleri arasında en önemli eserlere ev sahipliği yapan Tribuna da, görülmeye değer.

NOT : Uffizi Galerisi Osmanlı Portreleri müzenin ilk katında yer alıyor. Kanuni, Hürrem Sultan, Mihrimah Sultan ve diğer önemli isimlerin portrelerini bu katta görebilirsiniz.

Uffizi Galerisi Tarihi

Uffizi Galerisi Tarihçesi
Kaynak ; wikipedia.com

Ünlü Medici ailesinin de koleksiyonunun sergilendiği ‘U’ biçimindeki müzenin tarihi 1559 yılına kadar uzanıyor. İlk kez bu tarihte Medici ailesi için Cosimo I’in emriyle ressam-mimar Giorgio Vasari tarafından tasarlanmış olan müze binası, 1560-1580 yılları arasında sürekli olarak büyütülmüş ve yeniden modellenmiş olsa da, her restorasyon sürecinde ‘Vasari’nin özgün tasarımına sadık kalınmış.

Cosimo I, 1574’te öldükten sonra, yeni büyük dük Francis I, Bernardo Buontalenti’yi Uffizi’nin en üst katını, Cosimo the Elder (1389-1464) döneminden Medici ailesi tarafından biriktirilen sanat hazineleri için bir depoya dönüştürmek üzere görevlendirmiş.

Bu galeriler, daha sonra Uffizi ile Pitti Sarayı’nı birbirine bağlayan Vasari koridorunda sergilenen sanatçının otoportrelerini toplayan büyük dük Ferdinand II ve kardeşi Kardinal Leopoldo tarafından 17. yüzyılda genişletilmiş.

18. yüzyılda Medici’nin kişisel mülkü, sanat eserlerinin daima Floransa’da kalmasını sağlayan bir anlaşma ile Lorraine ailesine miras bırakılmış. Uffizi’ye 18. yüzyılda müze statüsünü veren ise büyük Dük Leopold’muş.

1769 yılında resmi olarak ziyarete açılan müzede, 1993 yılında meydana gelen bombalı bir patlamada altı kişi öldü ve galerinin bazı kısımları ciddi şekilde hasar gördü, ancak başyapıtlardan çok azı zarar görmüş. Bombalamanın ardından müze yeniden inşa edildi ve sonraki on yıl içinde Uffizi’nin galeri alanının genişletilmesi planlandı.

Kaynak ; flickr.com/andres-alvarado

Nuovi Uffizi projesi, Uffizi’nin sergi alanını iki katından fazla büyütme hedefiyle 2007 yılında başladı. Hollandalı, Flaman, Fransız ve İspanyol sanatçıların yer aldığı yeni galeriler 2011’de açılmış oldu.

Günümüzde, sadece Floransa’nın değil, İtalya’nın en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Uffizi, hem tarihi hem de binlerce değerli eserleriyle görülmeye değer muhteşem bir müze.

Uffizi Galerisi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücreti 2022 yılı sonu itibariyle 20€’dur.

Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi, haftanın diğer günleri 09:00-18:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bilet gişelerinin 17:30’da kapandığını da unutmayın.

Uffizi Galerisi Hakkında Bilgi
Kaynak ; flickr.com/john-menard

Uffizi Galerisi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Floransa şehir merkezinde bulunan müze, şehirdeki diğer birçok turistik yapıya yürüme mesafesinde bulunuyor. Floransa Katedrali ve Signoria Meydanı gibi şehrin önde gelen turistik yerlerinden müzeye yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Piazzale degli Uffizi, 6, 50122 Firenze FI, İtalya

Uffizi Galerisi
Kaynak ; flickr.com/naval-s

Uffizi Galerisi Yakınlarındaki Oteller

Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölge, müzenin bulunduğu şehir merkezi bölgesidir. Burada konaklayacak olursanız, Floransa’da gezilecek yerler bakımından popüler olan cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi tren istasyonuna ve havaalanına kolaylıkla gidip gelebilirsiniz.

Müzeye yakın popüler oteller ;

Hotel Deco – 2 yıldız

Uffizi Galerisi Hakkında Bilgi
Hotel Deco

Müzeye 10 dakika yürüme mesafesindeki bu otel, konum olarak tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Yani bu tesisten, şehirdeki popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Oteli incele & Güncel fiyatlara göz at

Hotel Costantini – 2 yıldız

Hotel Costantini

Floransa’nın en ucuz otellerinden biri. Konum olarak Uffizi Müzesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve modern odalarıyla ilgi gören tesis, bütçeli bir Floransa gezisi planlayanlara hitap ediyor. Oteli incele & Güncel fiyatlara göz at

Casa Botticelli

Uffizi Galerisi Hakkında Bilgi
Casa Botticelli

Floransa’daki en popüler otellerden biri olan Casa Botticelli, Uffizi Galerisi’ne 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Floransa’nın diğer tarihi ve turistik cazibe merkezlerine de yürüyerek bu tesisten ulaşmak mümkün. Oteli incele & Güncel fiyatlara göz at

Uffizi Galerisi Gezi Tavsiyeleri

Foto kaynak ; flickr / merlijn hoek

→Floransa’da en yoğun turist trafiğine sahip olan bu müze için en ideal ziyaret zamanı sabah 10:00 ile öğle arasındaki zamandır. Özellikle sabahın erken saatlerinde çok daha sakin bir müze gezisi yapabilirsiniz.

→Mümkünse müzeyi hafta sonu yerine hafta içi ziyaret edin.

→Biletlerinizi online olarak alın. Uffizi.it adlı resmi web sayfasından müze biletlerini satın alabilirsiniz. Online bilet ücreti ile müzeden alınan bilet ücreti arasında fiyat farkı olmadığı gibi, online olarak bilet aldığınızda müzedeki uzun bilet satın alma kuyruklarına girmek zorunda da kalmazsınız.

→Müze çok büyük. Her eseri birkaç saatte görmek pek mümkün değil. Bu yüzden müzeyi ziyaret etmeden önce hangi eserleri ve bölümleri ziyaret edeceğinize karar verin. Ayrıca en az 2 saatinizi bu müze ziyareti için ayırın deriz.

→Müzenin çok az bir bölümünde fotoğraf çekimine izin veriliyor. Bu yüzden fotoğraf makineleri ve ekipmanlarıyla müzeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, bu planınızdan vazgeçmenizde yarar var.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

Booking.com
error: Content is protected !!