Ana SayfaİtalyaFloransa ŞehriSanta Croce Bazilikası, Floransa & Detaylı Bilgiler, Ulaşım

Santa Croce Bazilikası, Floransa & Detaylı Bilgiler, Ulaşım

-

Floransa’nın en önemli dini yapılarından biri olan Santa Croce Bazilikası”, aslında bir bazilika, şapel, manastırlar, yemekhane ve geleneksel alanları içeren bir tür yapılar topluluğu.

Yüzyıllar boyunca Floransalı aileler, localar, dernekler ve yerel halk bu muazzam mirasın korunmasına, restorasyonuna ve geliştirilmesine katkıda bulunmuş.

1294 yılında Arnolfo di Cambio tarafından Fransisken tarikatı için yeniden inşa edilen Santa Croce, Floransa’nın önde gelen isimlerinin mezar yeri olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Michelangelo, Rossini, Machiavelli ve Engizisyon tarafından yargılanan ve ölümünden 95 yıl sonra 1737’ye kadar bir Hristiyan cenazesine izin verilmeyen Pisan doğumlu Galileo Galilei’nin lahitini görebilirsiniz.

Floransa şehir merkezine ve şehirdeki diğer turistik cazibe merkezlerine çok da uzak olmayan bu bazilikaya, Duomo ve Signoria Meydanı’ndan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Santa Croce Bazilikası Hakkında Bilgiler

Santa Croce Bazilikası Hakkında Bilgiler
Şapellerde yer alan fresk örnekleri – kaynak ; flickr / kotomi

Bazilikanın içerisinde muazzam bir sanatsal zenginlik bulunuyor. Şapellerde yer alan birbirinden ilgi çekici freskler, ünlü isimlerin tabloları ve heykelleri bazilikanın dört bir yanını süslüyor. Zaten bazilika, daha çok iç mekan süslemeleri, şapelleri ve mezar odasıyla ilgi görüyor. Şapellerde, Giotto, Brunelleschi ve Donatello gibi önemli sanatçıların çeşitli fresklerini görebiliyorsunuz.

Santa Croce, dünyanın en büyük Fransisken kilisesi olmasının yanı sıra, Floransa’nın en önemli dini yapısı olarak kabul ediliyor. En az Floransa Katedrali kadar turistlerin ilgisini çeken bu bazilika, Floransa gezilecek yerler listesinin en önemli simge yapılarından biri.

Santa Croce ayrıca, 115 metre uzunluğu ve 38 metre genişliğiyle Floransa’daki en büyük ikinci tapınak olmasıyla da dikkat çekiyor.

Şehir surlarının dışında bulunan kökeninde, Arnolfo di Cambio’ya atfedilen önceden var olan bir Fransisken kilisesi üzerine inşa edilmiş olan bazilika, gotik mimarisiyle de göz kamaştırıyor. Yapının gotik ön cephesinin tarihi ise, 19. yüzyıla uzanıyor.

Michelozzo tarafından tasarlanan bir Medici Şapeli’ne de ev sahipliği yapan bazilikanın 78 metreden uzun bir de çan kulesi bulunuyor.Booking.com

Santa Croce Bazilikası’nın Bölümleri

Yukarıda da bahsettiğim üzere Santa Croce, bazilika, şapeller, manastır ve çan kulesi gibi bölümlerin bir araya geldiği kompleks olarak hizmet veriyor. Yapının her bir bölümü görülmeye değer olsa da, özellikle mezar odası ve birbirinden ünlü isimlerin fresklerinin yer aldığı şapellere mutlaka göz atın derim.

Çan Kulesi

Manastırın içerisinde, bazilikanın sağ tarafında yer alan Çan Kulesi, 78 metre uzunluğuyla dikkat çekiyor. Kilise apsisinin üzerine inşa edilen orijinal çan kulesi 1512’de yıkılmış ve Francesco da Sangallo’dan bir tane daha tasarlanması istenmiş, ancak kısa süre sonra fon eksikliği nedeniyle kesintiye uğrayan inşaat, 1800 yılına kadar tamamlanamamış.

Mezar Odası

Kutsal Haç Bazilikası (Santa Croce), birçok ünlü İtalyan’ın dinlenme yeri olduğu için İtalyan Zaferler Tapınağı olarak da adlandırılır. Mozolesi, on dördüncü yüzyıldan on dokuzuncu yüzyıla kadar uzanan yaklaşık 300 mezara sahip.

Santa Croce’ye gömülen en ünlü kişilerden bazıları; Galileo Galilei, Machiavelli, Lorenzo Ghiberti ve Michelangelo’dur.

16 Şapel

Şapel – kaynak ; flickr / bvi4092

Santa Croce Bazilikası’nın en değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapan bölümü, şüphesiz yapı içerisindeki 16 şapelde bulunuyor. Buradaki fresklerin çoğu Giotto ve öğrencilerine, özellikle Taddeo Gaddi, oğlu Agnolo Gaddi ve Masa di Banco’ya ait. Bu şapeller arasında öne çıkanlar ise ;

→Maggiore Şapeli (Chancel – Ana Şapel) ; Yüksek Gotik mimarinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Buradaki Freskler Agnolo Gaddi’ye (1380) aittir ve kilisenin adını aldığı Gerçek Haç Efsanesi’nin hikayesini anlatır.

→Bardi di Mangona Şapeli ; Maggiore Şapeli’nin tam solunda yer alıyor. Bu şapel, Roma’nın kutsal piskoposu San Silvestro’nun ve dolayısıyla 21 yıl boyunca elinde tuttuğu Papa’nın (31 Ocak 314’ten 335’teki ölümüne kadar) eserlerini tasvir ediyor. Şapellerdeki en ünlü eserlerden biri olan Donatello’nun Crucifix’i de burada bulunuyor.

→Baroncelli Şapeli ; Taddeo Gaddi’nin freskleriyle ilgi gören bu şapelde, diğer şapellerin çoğunda olduğu gibi Giotto’nun eserlerini görebilirsiniz. Şapelde en dikkat çeken eserlerden biri ise Çobanlara Duyuru adlı çalışmadır. Bu, genellikle batı sanatında ilk gece ışık sahnesi resmi olarak kabul edilir ve İtalya’da 14. yüzyıl ortalarına özgü bir sanattır.

→Pazzi Şapeli ; Brunelleschi tarafından zengin Pazzi ailesi için bir mezar şapeli olarak tasarlanmış. Erken Rönesans tasarımının en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen şapel, şemsiyeye benzer bir kubbe ile örtülmüş.

→Peruzzi Şapeli ; “Orta Doğu’dan Londra’ya on beş şubesi ile Avrupa’nın en büyük ikinci bankası olan” Peruzzi bankasını kontrol eden Peruzzi ailesi tarafından yaptırılmış. Şapel Aziz Vaftizci Yahya ve Evangelist John’a ithaf edilmiş.

→Bardi Şapeli ; Chancel (ana şapel) ve Peruzzi şapeli arasında yer alan Giotto’nun bu freskleri altı bölümde Saint Francis’in hayatına adanmış. Komşu Peruzzi Şapeli’nde olduğu gibi, bu freskler de 18. yüzyılda boyanmış, 19. yüzyılda yeniden keşfedilmiş ve o zamanki eğilimde olduğu gibi yeniden işlenmiş.

Manastırlar

Manastır – kaynak ; flickr / andrew price

Santa Croce Bazilikası kompleksinin iki büyük ve bir küçük manastırı bulunuyor. Bu alan, kilise içindeki keşişlerin şehir yaşamından ve sorumluluklarından izole edilmişti ve sessiz tefekkür, dua ve meditasyon için ideal bir yerdi.

-Arnolfo Manastırı ; Birkaç mezar barındırdığı için ölülerin manastırı olarak da biliniyor. Manastır, Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmiş.

-Primo Chiostro ; Katedraldeki kubbenin inşasını projelendiren ve denetleyen Brunelleschi tarafından tasarlanmış. Ancak ölümünden sonra çok uzun bir süre boyunca tamamlanamamış.

-Eski Manastır ; Çan Kulesi’nin hemen yanında yer alır.

Santa Croce Bazilikası Tarihi

Kaynak ; flickr / kotomi

İtalyan gotik mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Santa Croce Bazilikası, Arnolfo di Cambio tarafından 1294 yılında tasarlanmış. 19. yüzyılda yapılan gotik ön cephesi ve çan kulesi hariç yapı, 1442 yılında tamamlanarak ibadete açılmış.

Bernardo Rossellino, Donatello, Mino da Fiesole, Andrea della Robbia ve Benedetto da Maiano gibi erken Rönesans sanatı ustalarının heykel örneklerinin de yer aldığı bazilikanın 16 şapelinin büyük bir bölümü ise, 14. yüzyılda yapılmış.

Kaynak ; flickr / Kotomi_

Santa Croce Bazilikası Giriş Ücreti

Santa Croce Bazilikası giriş ücreti 2022 yılı itibariyle yetişkinler için 8€, 11-17 yaş arası 6€ ve 11 yaşın altındaki çocuklar için ise ücretsiz.

Giriş ücretine Pazzi Şapeli de dahil.

Bazilikayı rehberli turlarla gezmek isterseniz de 45€ ücret ödemeniz gerekiyor. Bazilika içerisindeki tüm önemli sanat eserlerini bu rehberli turlar ile görebilir, bazilika ve içerideki eserler hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu rehberli turlar ile bazilikayı ziyaret edecek olursanız, sıra beklemeden içeriye girebilirsiniz.

Bazilikayı ziyaret için en ideal zaman sabahın erken saatleri ve akşama doğrudur. Sabah çok erkenden gidemezseniz öğleden sonra 3-4 gibi, bazilikayı biraz daha sakin bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak ; flickr / kotomi

Santa Croce Bazilikası Ziyaret Saatleri

Pazar günleri 14:00-17:00 saatleri arasında açık olan Santa Croce Bazilikası’nı haftanın diğer günleri 09:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Santa Croce Bazilikası Yakınlarında Konaklama

Hotel Davanzati

Henüz Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevabı bulamadıysanız, tarihi şehir merkezine ve Floransa gezilecek yerler listesindeki simge yapıların çoğuna yürüme mesafesinde olan Santa Croce bölgesinde konaklamayı düşünebilirsiniz.

Bazilikaya yakın bir yerde konaklayacak olursanız, hem çok sayıda restoran, cafe ve alışveriş spotlarıyla çevrili olursunuz, hem de dilediğiniz birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz.

Bazilikaya yürüme mesafesinde olan popüler otellerden bazıları ise ;

Santa Croce Bazilikası
Kaynak ; flickr / faungg_s_photos

Santa Croce Bazilikası Nerede, Nasıl Gidilir ?

Santa Croce Bazilikası, Floransa’nın kalbinin attığı yerlerden biri olan Santa Croce bölgesinde bulunuyor. Şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olan bazilikaya, C1, C2 ve C3 nolu otobüsleri kullanarak ulaşabiliyorsunuz.

Signoria Meydanı, Uffizi Galerisi ve Palazzo Vecchio bazilikaya sadece 7-8 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Son olarak, Floransa’da nerede kalınır ?, Floransa’dan ne alınır ?, Floransa’da yapılacak şeyler ve Floransa’da ne yenir ? adlı yazılarımıza göz atmayı da unutmayın.Booking.com

 

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

Booking.com
error: Content is protected !!