Ana SayfaİtalyaFloransa ŞehriPonte Vecchio (Floransa Köprüsü) & Hikayesi, Ulaşım, Tarihi

Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) & Hikayesi, Ulaşım, Tarihi

-

Floransa’nın en iyi bilinen ve en güzel kartpostallık fotoğraflarına sahne olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), İtalya’nın en eski köprüsü olmasının yanı sıra en önemli çekim merkezlerinden biri olarak biliniyor. Daha çok sunduğu muhteşem manzarası, tarihi dokusu ve küçük mağazalarıyla ünlü olan bu köprü, Floransa’da kaçırılmaması gereken turistik yerlerden biri.

II. Dünya Savaşı sırasındaki bombalamadan kurtulan köprü, Arno Nehri üzerinde tüm güzelliğiyle 1345 yılından beri duruyor. Aslında köprünün bulunduğu yerde 1218 yılından beri bir köprü varmış. Ancak bu köprü, sel nedeniyle 1333 yılında yıkılmış ve yerine 1345 yılında günümüzdeki köprü yapılmış.

Giorgio Vasari’ye göre köprü, Taddeo Gaddi tarafından tasarlandığı savunuluyor olsa da, birçok yazılı kaynağa göre köprüyü tasarlayan Neri di Fioravanti‘dir. Ancak günümüzde köprünün mimarı denildiğinde her iki isimden de bahsediliyor.

Günümüzde daha çok kuyumcularıyla turistlerin ilgisini çeken bu tarihi köprüyü gezdikten sonra, köprüyü gören ve kartpostallık fotoğraf sahneleri sunan spotlardan birkaç fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Ponte Vecchio (Eski Köprü) Hakkında Bilgiler

Ponte Vecchio Hakkında Bilgiler

Floransa’nın en ikonik köprüsü olan Ponte Vecchio, dünyanın en ünlü köprülerinden biri. Floransa’yı ziyaret eden hemen her turistin mutlaka uğradığı veya alışveriş yaptığı ya da Arno Nehri üzerinden güzel fotoğraf kareleri yakalamak için gittiği bu köprü, günümüzde çok sayıda hediyelik eşya ve sarraflarıyla ilgi görüyor.

Kurulduğu günden beri Ponte Vecchio, yüzükler, saatler, bilezikler ve diğer her türlü mücevherlerle dolup taşan pırıl pırıl altın dükkanlarıyla tanınıyor ve Floransa’da alışveriş yapmak için en iyi yerlerden biri. Burası Floransa’nın en turistik yeri olduğundan fiyatlar genelde şişiriliyor, bu yüzden de pazarlık şart.

Köprüden geçerken Arno Nehri’ni seyredebileceğiniz yerler de var. Buradan nehir manzaralı çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz. Köprünün en iyi fotoğrafını da Vasari Koridoru’ndan yakalayabilirsiniz. Bu koridor köprünün hemen yanında bulunuyor.Booking.com

Kaynak ; flickr.com/martin-addison

Tarihi şehir merkezinden Ponte Vecchio Köprüsü’nü geçtiğinizde çok sayıda restoranların, cafelerin, küçük esnaf dükkanlarının bulunduğu Oltrarno mahallesinde olacaksınız. Burası çok turistik bir mahalle değil. Bu yüzden de Floransa’da yemek için güzel bir adres olabilir. Mekanların büyük bir bölümü tarihi şehir merkezindekilere nazaran çok daha uygun fiyatlı.

Ponte Vecchio, Floransa Köprüsü veya Eski Köprü olarak da biliniyor ve şehirdeki en yoğun turist trafiğine sahip cazibe merkezlerinden biri. Bu yüzden de yankesicilerin en çok takıldığı yer olarak ünlü. En çok olayın yaşandığı bu köprü üzerindeki mağazalara göz atarken yankesicilere dikkat etmeyi de unutmayın.

Ponte Vecchio Tarihi

Ponte Vecchio Floransa (Eski Köprü)

Ponte Vecchio’nun hikayesi aslında Roma dönemine kadar uzanıyor. Ancak hem selden hem de diğer nedenlerden dolayı köprü birçok kez yenilenmek durumunda kalmış. 1218 yılında yapılan köprünün 1333 yılında selden dolayı yıkılmasıyla 1345 yılında günümüzdeki köprü inşa edilmiş.

1442 yılında kentin temizlik yetkilileri kasapların dükkanlarını şehir merkezinden izole etmek ve atıklarını doğrudan nehre atmalarına izin vermek amacıyla onları köprü üzerine taşımaya mecbur etmiş. O dönemden sonra köprü bir et pazarı haline gelmiş. Günümüzde nehrin üzerinde duran küçük odalar, köprü üzerinde mülkiyet hakkı kazanmış olan kasaplar tarafından inşa edilmiş.

1565 yılında, Palazzo Vecchio’yu (Eski Saray) Pitti Sarayı’na, daha sonra Medici’nin özel evine bağlayan geçit olan Vasari Koridoru, Cosimo I dei Medici için Giorgio Vasari tarafından inşa edilmiş ve böylece Ponte Vecchio’nun mevcut görünümüne önemli bir katkıda bulunmuş.

1593 yılında, Vasari Koridorunun aşağısında asılı olan hoş olmayan kokulardan rahatsız olan Ferdinand I‘in emriyle balıkçı, kasap ve tabakhanelerin yerlerine kuyumcular getirilmiş.

Son olarak Ponte Vecchio, Floransa’da İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından havaya uçurulmayan tek köprüydü. Nedeni ise hala bilinmiyor. Kimilerine göre Hitler’in lütfu kimilerine göre ise diğer köprüleri yakıp yıkmaktan Nazilerin bu köprüye zaman bulamadığı söyleniyor..

Ponte Vecchio Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Ponte Vecchio Floransa (Eski Köprü)
Kaynak ; flickr.com/nuno-cardoso

Floransa’nın bu ikonik köprüsü, şehir merkezindeki turistik cazibe merkezlerine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Oltrarno mahallesi ile tarihi şehir merkezini birbirine bağlayan köprüye Floransa’da gezilecek yerler arasında olan Uffizi Galerisi, Signoria Meydanı, Floransa Katedrali ve daha birçok önemli cazibe merkezinden yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan herhangi bir noktadan köprüye yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yani Floransa Köprüsü’ne ulaşmak için hiçbir toplu taşıma aracı veya taksi kullanmanıza da gerek yok.

Adres: Ponte Vecchio, 50125 Firenze FI, İtalya

Ponte Vecchio Köprüsü 7 gün 24 saat boyunca ziyarete açık. Özellikle akşam saatlerinde aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip olan köprüyü, gün içinde ziyaret edin derim. Ayrıca buradaki sarraflardan bir şeyler satın almayı planlıyorsanız, fiyatların normalin çok daha üzerinde olacağını da unutmayın.

Ponte Vecchio Yakınlarında Görülecek Turistik Noktalar

Ponte Vecchio Floransa (Eski Köprü)

Köprü, konum olarak Floransa’nın en ulaşılabilir yerinde bulunuyor. Bu yüzden şehirdeki birçok önemli cazibe merkezine bu köprüden yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Köprüye bağlantısı olan ve köprünün hemen yanında yer alan Vasari Koridoru, köprü ziyaretinizden sonra göz atabileceğiniz popüler gezi duraklarından biri. Bunun yanında Ponte Vecchio Köprüsü’nden Pitti Sarayı, Signoria Meydanı, Vecchio Sarayı ve Floransa Katedrali gibi şehrin önde gelen cazibe merkezlerine de 15-20 dakika yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Ponte Vecchio Floransa (Eski Köprü)

Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz gibi köprüyü tarihi şehir merkezinden geçtikten sonra Oltrarno mahallesine ulaşıyorsunuz. Bu mahalle, çok sayıda tarihi yapılarıyla da görülmeye değer. Burada birçok hediyelik eşya dükkanı, uygun fiyatlı restoranlar ve cafeleri de bulabiliyorsunuz.

Ponte Vecchio Köprüsü Yakınlarındaki Oteller

Henüz Floransa’da nerede kalınır ? sorunuza cevap bulmadıysanız köprü yakınlarındaki otellere de göz atabilirsiniz.

Köprü yakınlarında konaklayacak olursanız, şehirdeki en önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerine yürüme mesafesinde olabileceğiniz gibi, toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmadan Floransa’yı rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Ayrıca köprü yakınlarında konaklayarak şehirdeki en uygun fiyatlı restoranlara, cafelere ve hediyelik eşya dükkanlarına da kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Köprüye 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan en popüler oteller ise ;

Hotel Calimala – 4 yıldız

Hotel Calimala

Floransa Köprüsü olarak da bilinen Ponte Vecchio’ya sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu lüks otel, şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerden biri. Konum ve fiyat bakımından kendi kategorisindeki birçok tesise nazaran daha iyi olan tesis, 9+ konuk değerlendirme puanıyla öne çıkıyor.

Hotel Pitti Palace al Ponte Vecchio – 4 Yıldız

Hotel Pitti Palace al Ponte Vecchio adlı tesisin teras manzarası

Biraz daha ekonomik bir 4 yıldızlı otel için de köprüye 3 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesindeki bu tesisi inceleyebilirsiniz. Modern ve şık odalarıyla öne çıkan otel, 13. yüzyıldan kalma Rossi Tower adı verilen yapı içerisinde hizmet veriyor.

Hotel della Signoria – 3 yıldız

Hotel della Signoria

Ponte Vecchio’ya 2 dakika yürüme mesafesindeki merkezi konumuyla dikkat çeken bu tesis, Floransa’da konaklama için en çok tercih edilen orta bütçeli otellerden. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olan tesisin teras katından şehrin panoramik manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

Hotel Davanzati – 3 yıldız

Hotel Davanzati

Biraz daha uygun fiyatlı bir 3 yıldızlı otel olan Davanzati, Ponte Vecchio Köprüsü’ne 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehrin en önde gelen cazibe merkezlerine de yürüme mesafesinde olan tesis, Floransa’nın en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan otellerinden.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR