Floransa’da Ne Yenir & Nerede Yenir ? | Popüler Lezzetler

İtalya denince şüphesiz akla ilk gelen pizza ve makarna oluyor. Fakat ülkenin birçok şehrinde olduğu gibi, Floransa’da da çok daha fazlasını bulabiliyorsunuz. Özellikle yeni yemekler denemeyi seven biriyseniz, bu şehrin mutfağını seveceksiniz.
Floransa’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek çok sayıda lezzeti bulabileceğiniz gibi, bu yemekler için en popüler restoran önerilerini de yazının devamında bulabilirsiniz.

Floransa, İtalya’nın dünyaca ünlü popüler yemeklerini bulabileceğiniz yer olduğu gibi, Toskana bölgesinin de yemeklerine sahip olmasıyla öne çıkıyor. Bu yönüyle birçok İtalyan şehrine nazaran çok daha çeşitli yemekleri olan şehir, dünya mutfağından lezzetleriyle de adından söz ettiriyor.

Floransa’da Ne Yenir ? En Popüler Lezzetler

1.Lampredotto

Tipik bir Floransa yemeği olan Lampredotto, bildiğiniz sakatat. Biraz kokoreç biraz işkembe karışımı bir yiyecek diyebiliriz. İtalyanların yanı sıra turistlerin de en çok sevdiği yemeklerden biri.

Lampredotto’nun tarihi 15. yüzyıla kadar uzanıyor. İlk o dönemde, şehrin fakir halkı tarafından yenirmiş. Şimdi ise, sadece Floransa ve Toskana’nın değil, İtalya’nın da en popüler lezzetlerinden biri. Tıpkı bizdeki kokoreç gibi, İtalyan halkının bazı kesimleri Lampredotto için ölürken, diğer grup ise nefret ediyor. 

İnce dilimlenmiş işkembe (bağırsaklar) ile yapılan, et suyunda kaynatılmış, terbiye edilmiş ve bir tabakta veya sandviçte servis edilen Lampredotto, sakatat seven birinin mutlaka Floransa’da denemesi gereken lezzetlerden biri.

Et suyuna batırılmış, kızarmış hamburger ekmeğinin üzerinde servis edilmiş ve yeşil veya baharatlı bir sosla gezdirilmiş Lampredotto’nun fiyatı ise, 5€ civarıdır.

  • Nerede Yenir ? ; Lampredotto bir sokak yemeği olduğu için, sokaktaki seyyar tezgahlardan satın alabiliyorsunuz.

2.Bistecca alla Fiorentina

Bistecca alla Fiorentina, Floransa’ya has en güzel lezzetlerden biri. Bildiğiniz biftek, fakat biraz daha farklı lezzette olanı.

Geleneğe göre, bu biftek yerel bir Chianina ineğinden gelmeli, her iki tarafı 3-4 dakika pişirilmeli ve T-kemikli bir et parçası olarak servis edilmeli.

2 kişinin rahatlıkla doyabileceği şekilde servis edildiğinden dolayı, ‘Paylaşılabilen Floransa yemekleri’ arasındadır.

Bistecca alla Fiorentina adlı bu biftek yaklaşık olarak 5 cm kalınlığında. Yani 2 kişiyi rahatlıkla doyurabilir. Fiyatı genelde 40€’dan başlar. Tercih ettiğiniz restorana göre de fiyatlar birkaç euro değişiklik gösterebilir.

Genellikle hiç doğum yapmamış ineklerin bacağa yakın bel kısmından özel bir et kesiminden oluşan Floransa Bifteğini yiyebileceğiniz en güzel mekanlar ise ; bir Toskana restoranı olan Ristorante Alla Vecchia Bettola Firenze, L’Osteria Di Giovanni veya Buca Lapi adlı mekanlardır.

3.Baccalà alla fiorentina

Tuzlanmış bir morina balığı olan Baccalà, aslında kuzey ülkeleriyle ipeklerini, yünlerini ve diğer malzemelerini değiş tokuş ederken Floransa’ya tanıtılmış.

Kızarmış ekmek ile servis edilen balık, domates, soğan ve biberiyenin lezzetli karışımından oluşan Baccalà da, Floransa’da denenmesi gereken lezzetlerden.

Tarihi eski kent merkezindeki Toskana restoranlarının büyük bir bölümünde bu Morina Balığını bulabilirsiniz.

4.Gelato

Floransa’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlerden biri de şüphesiz Gelato (Dondurma) oluyor.

Dondurma, İtalya’nın genelinde yenilecek en popüler lezzetlerden biri olsa da, en iyilerini Floransa’da bulabiliyorsunuz. Şehirde çok sayıda yerel dondurmacı var, fakat dondurmacı seçimi yaparken, çok fazla renkte olan dondurmacıları es geçin. Eğer dondurmacıda az renkli ve parlak renkte olmayan dondurmalar varsa, dondurmacının en iyisindesiniz demektir.

Dondurma fiyatları 3€’dan başlar, 10€’ya kadar çıkar. Boyutuna göre fiyatlar değişir. Arno Nehri boyunca çok sayıda dondurmacı bulabilirsiniz. Ancak özellikle bir mekan tavsiyesi isterseniz ; ”Gelateria Santa Trinita”yı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

5.Crostini Neri

foto kaynak ; cookidoo.thermomix.com

Sadece Floransa’da değil, Toskana’nın genelinde ünlü olan Crostini Neri, dilimlenmiş ve kızarmış ekmeklerin üzerine karaciğer püresinin eklenmesiyle servis edilir (Daha çok tavuk tercih edilir).

Bir tür Toskana mezesi olarak da bilinir, fakat dilimlenmiş ekmek üzerinde servis edildiğinden, bir başlangıç olarak da tercih edilebilir.

Floransa’daki hemen her restoranda Crostini Neri bulabilirsiniz.

6.Crespelle alla Fiorentina

foto kaynak ; toskana.com

Floransa’ya has krep olan Crespelle alla Fiorentina, turistlerin en çok denediği lezzetlerden biri. İnce bir krep ricotta peyniri ile doldurulur, tercihe göre ıspanak eklenir ve üzerine tereyağ, beyaz sos gezdirip fırına sürerek yaparlar. Bazen bir kaşık dolusu lezzetli domates sosu ve her zaman büyük bir porsiyon rendelenmiş parmesan peyniri eklenerek servis edilir.

Crespelle alla Fiorentina’nın fiyatı da ortalama 10€’dan başlar. Tercih ettiğiniz mekana göre fiyatlarda birkaç euro değişiklik gösterebilir.

Nerede Yenir ? ; Toskana restoranlarının hemen hepsinde bulabilirsiniz. En iyisi için kapısında İngilizce tabelası olmayan mekanları tercih edin. Turistik bir restoran yerine daha çok yerel halkın tercih ettiği bir mekana gidin.

7.Makarna

İtalya denince şüphesiz akla ilk gelen lezzetlerden biri makarna olur. Bu, Floransa için de geçerli. Floransa’da, ülkenin önde gelen makarnacılarından bazılarını bulabilirsiniz.

Hemen her türlü makarnayı bulabileceğiniz bu şehirde, özellikle denenmesi gereken bir makarna varsa o da Pappardelle‘dir. Toskana bölgesinden gelen, geniş fettuccine benzer, büyük, çok geniş, düz makarna olan Pappardelle, genellikle ağır bir sos eklenerek servis edilir. Bu yüzden de oldukça doyurucudur.

Bazı restoranlarda Pappardelle yerken dikkatli olmanızda yarar var, özellikle domuz etinden yapılan bir sos yemek istemiyorsanız. Çünkü bu makarnanın büyük bir bölümü domuz etinden yapılan soslar ile servis edilir, fakat sossuz olarak da gayet lezzetli.

Bir diğer makarna çeşidi olarak da Tagliatelle Funghi Porcini e Tartufo adı verilen makarnayı tercih edebilirsiniz. Bu yemek, iki lezzetli yerel malzeme, trüf mantarı ve procini mantarı içerdiği için Floransa’nın hemen her yerinde bulunabilir. Makarna, mantar sosuna karıştırılarak yapılır, üzerine sebze parçaları eklenerek servis edilen bu yemek de, turistler arasında oldukça popüler.

8.Zuccotto

Zuccotto, İtalyanca’da “küçük kabak” anlamına gelir. Fakat bu tatlının kabak ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu, Floransa’daki en eski tatlı tarifi olarak kabul edilir (16. yüzyıldan beri servis edilmektedir).

Zuccotto, çırpılmış krema, şekerlenmiş meyve, badem ve şekerlemeyle doldurulmuş, ardından çikolatalı ganajla karıştırılmış, likörle ıslatılmış bir pandispanya kekidir. Yarı dondurulmuş veya soğutulmuş olarak servis edilir.

Bir dilim fiyatı yaklaşık olarak 5€’dur ve Floransa’nın tarihi şehir merkezinde bu tatlıları satan birçok pastane ve dondurma dükkanlarını bulabilirsiniz.

9.Ribollita

Floransa’nın, daha doğrusu Toskana bölgesinin en sevilen yemeklerinden biri olan Ribollita, bir tür çorbadır. Ekmek çorbası olarak da bilinen Ribollita için birçok varyasyon vardır, ancak ana bileşenler genellikle bayat ekmek, cannellini fasulyesi, lahana ve havuç, fasulye, pazı, kereviz, patates ve soğan gibi ucuz sebzeleri içerir.

Tipik Ribollita fiyatı 6-9€ arasında değişir. Oldukça doyurucu olduğundan bir ana yemek olarak tercih edebilirsiniz. 

Piazza del Mercato Centrale’de yer alan Da Nerbone adlı tezgah/mekan, bu çorba için en popüler yerlerden biri.

10.Panzanella

Toskana mutfağının en ünlü salatalarından biri olan Panzanella, Floransa’da yenilecek en özel lezzetlerden biri. Domates, soğan, fesleğen, zeytinyağı ve sirke atılmış bayat ekmekle yapılan Panzanella, basit bir salata gibi dursa da, hem İtalyanlar hem de turistler arasında oldukça popüler.

Panzanella’nın fiyatı mekana göre farklılık gösteriyor olsa da, fiyat genellikle 6-10€ arasındadır.

Nerede Yenir ? ; Floransa’daki toskana restoranlarının hemen hepsinde bu salatayı bulabilirsiniz. Fakat özellikle bir mekan tavsiyesi isterseniz Ristorante Borgo Antico adlı mekana göz atabilirsiniz.

11.Cannoli

Cannoli, İtalya’nın hemen her şehrin bulabileceğiniz hamur tatlısı. Floransa’da da bu hamur tatlısını yapan birçok ünlü mekanı bulabilirsiniz.

Toskana restoranlarında bulabileceğiniz bu hamur tatlısını deneyebileceğiniz en güzel yer ise, Mercato Centrale’deki (Merkez Pazar) mekanlar olacaktır. 

Cannoli’nin fiyatı ise ortalama 7-9€ arasındadır.

Floransa’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek birkaç İtalyan lezzetlerinden bahsetmek de mümkün. Listeye Pizza’yı eklemedik. Zaten İtalya’nın hemen her şehrin pizza için mükemmel mekanlar bulabilirsiniz. Gustapizza veya Ciro and Sons – Restaurant Pizzeria Firenze adlı pizzacılar, şehirdeki en ünlüler arasındadır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!