Ana SayfaİtalyaFloransa ŞehriVecchio Sarayı (Palazzo Vecchio)

Vecchio Sarayı (Palazzo Vecchio)

Floransa'nın tam merkezinde bulunan, görkemli mimarisiyle Piazza dei Signoria Meydanı'nı süsleyen Vecchio Sarayı, birbirinden değerli sanat eserleriyle şehirdeki en popüler turistik yapılardan biri. Ayrıca sarayın 94 metre yüksekliğindeki kulesinden de eşsiz bir şehir manzarasını seyretmek mümkün.

Floransa’nın tam kalbi konumunda olan Signoria Meydanı’nda, merkezi bir konumda bulunan “Vecchio Sarayı” (Palazzo Vecchio) şehrin en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri olmasının yanında, Floransa’daki en çok fotoğrafı çekilen yapılardan biri. Daha çok Beş Yüz Salonu ile ilgi gören saray, hem iç mekan süslemeleri ve dekorasyonu, hem de dış mimarisiyle turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Eski Saray olarak da bilinen Floransa’nın en önemli hazinesi Vecchio Sarayı, Medici Ailesi Hanedanlığı’na geçmeden önce şehrin sembolik yapılarından biri olarak kabul edilirmiş. Floransa Cumhuriyeti yürütme konseyi olarak kullanılan saray, Medici Ailesi’nin hem evi hem de grandüklerinin yönetim merkezi olmuş.

Günümüzde mazgallı duvarları ve 94 metre yüksekliğindeki kulesiyle Floransa’nın en gösterişli yapılarından biri olan saray, 1298-1314 yılları arasında inşa edilmiş. Yüzyıllar boyunca çeşitli amaçlar için kullanılmış olan saray, buna göre farklı isimlerle anılmış. Palazzo della Signoria olarak da adlandırılan saraya, Medici I tarafından Palazzo Vecchio adı verilmiş. Bugün de bu isimle anılan saray, Floransa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olmaya devam ediyor.

Ayrıca Floransa’daki diğer turistik cazibe merkezlerine göz atmak ve haritalı bir gezi rotası oluşturmak için Floransa gezilecek yerler adlı yazımızı ve henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz de Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazımızı incelemeyi unutmayın.

Powered by GetYourGuide

Vecchio Sarayı Hakkında Bilgiler

Vecchio Sarayı Tarihçesi
Palazzo Vecchio Floransa – kaynak ; flickr / Hannes Hiller

Sarayın girişinde 2 görkemli heykel bulunuyor. Bunlardan biri ünlü heykeltraş Michelangelo’ya ait Davut heykeli (Kopyası, orijinali Akademi Galerisi’nde bulunuyor) ve sağ tarafta Baccio Bandinelli’nin Herkül ve Cacus adlı beyaz heykeli bulunuyor.

Şüphesiz saraydaki en dikkat çeken yer beş yüz salonu oluyor. Salona bu ismin verilmesinin nedeni ise, salonun her duvarının farklı bir ressam tarafından resmedilmesinden dolayıymış. Bu salonun bir duvarı Michelangelo, bir duvarı Leonardo da Vinci ve tavanlar ise Giorgio Vasari tarafından resmedilmiş.

Floransa’nın tarihi hakkında detaylı bir bilgi sunmasıyla da dikkat çeken Vecchio Sarayı, bu beş yüz salonun dışında Rönesans ve Maniyerist ustalar tarafından dekore edilmiş çok sayıda odalara da sahip.

Vecchio Sarayı Bölümleri

Saray içerisinde görülmeye değer çok sayıda değerli eser, resim, heykel ve birbirinden gösterişli odalar yer alıyor. Ayrıca sarayın Signoria Meydanı üzerinden yükselen 94 metre uzunluğundaki kulesine çıkıp, Floransa’nın eşsiz şehir manzarasını da seyredebiliyorsunuz. Sarayda belli başlı görülmesi gereken yerler ise ;

1.Zemin Kat

Michelozzo avlusu
Michelozzo avlusu – Kaynak ; flickr / Jasor Pier

Cortile di Michelozzo (Michelozzo avlusu), sarayın zemin katında en dikkat çeken bölümlerden biri. Sanatçı Michelozzo tarafından tasarlanmış, yaldızlı sütunlarla yerleştirilmiş kemerler, Andrea del Verrocchio’nun çeşmesinin bir kopyası (orijinali sarayın içindedir) ve birkaç şehir sahnesi ile boyanmış duvarlar içeriyor.

Avlu bölümünden üst kata çıkılan merdivenler, sarayın inşa edildiği zamanda değil, 1560-1563 yılları arasında Vasari tarafından sonradan eklenmiş.

2.Vecchio Sarayı Beş Yüz Salonu

Vecchio Sarayı Beş Yüz Salonu
Beş Yüz Salonu – Kaynak ; flickr / bvi4092

Birinci katta bulunan Beş Yüz Salonu, şüphesiz sarayın iç mekanında en dikkat çeken bölümlerden biri. Salone dei Cinquecento olarak da bilinen bu salonda Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Vasari gibi dünyanın önde gelen sanatçılarına ait eserleri görebilirsiniz.

Bu uzun oda büyük ölçüde 16. yüzyılın ortalarında odanın yeniden tasarımını düzenleyen Giorgio Vasari’nin eserleriyle dekore edilmiş. Cosimo I de Medici’nin hayatının öyküsünü anlatan süslü, kesilmiş ve boyanmış tavan ve duvarlar, Floransa’nın rakipleri Siena ve Pisa’ya karşı kazandığı zaferlerin savaş sahnelerinin tasvirlerini içeriyor.

The Studiolo ; Yine sarayın birinci katında bulunan bölümlerden bir tanesi de, Vasari’nin Toskana Büyük Dükü olan Francesco I de Medici için tasarlamış olduğu Studiolo’dur.

Burada, Vasari’nin yanı sıra Alessandro Allori, Jacopo Coppi, Giovanni Battista Naldini, Santi di Tito gibi ünlü İtalyan sanatçılarının tabloları da yer alıyor. Zeminden tavana kadar dekore edilmiş bu tablolar, Vecchio Sarayı’nda kaçırılmaması gereken eserlerden.

3.Sala dell’Udienza ve Sala dei Gigli Odaları (2.KAT)

Sala dell'Udienza ve Sala dei Gigli Odaları
Sala dell’Udienza

Sala dell’Udienza ve Sala dei Gigli adlı bu iki oda, Giuliano da Maiano’nun tavan süslemeleri ve Domenico Ghirlandaio’nun St. Zenobius freskleri de dahil olmak üzere sarayın en eski iç dekorasyon unsurlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Sala dei Gigli, Zambak Odası olarak da biliniyor. Bunun nedeni ise odanın duvarlarında yer alan altın-mavi rengindeki desenli sembolden dolayıdır. Ayrıca yine bu odada Donatello‘nun Judith ve Holofernes heykelini de görebilirsiniz.

Sala delle Carte Geografiche (Coğrafi Harita Odası) ; Medici’nin en önemli belgelerini ve hazinelerini güvence altına aldığı oda olarak biliniyor. Bu oda günümüzde 16. yüzyılda aydınlanmış Avrupalılar tarafından bilinen dünyanın tüm bölgelerinin nadir bir görüntüsünü sunuyor.

Odanın duvarları deri üzerine boyanmış düzinelerce haritayla kaplı. Ayrıca odanın tam ortasında günümüzün en büyük dönen dünya haritası ve yaklaşık iki metre çapında bir dünya küresi olan 16. yüzyılın ortalarından kalma Mappa Mundi yer alıyor. Bu dönen haritayı görmek için bile Coğrafi Harita Odası ziyaret edilmeye değer.

İkinci katın en dikkat çeken odalarından biri de Giovanni Stradano tarafından boyanmış süslü bir tavana sahip olan Loggia del Saturno odasıdır. Bu oda, daha çok Arno vadisinin panoramik manzaralarıyla ilgi görüyor.

4.Arnolfo Kulesi

Arnolfo Kulesi
Arnolfo Kulesi – Kaynak ; Flickr / Roberto Taddeo

Floransa’nın muhteşem manzarasını izlemek için 416 basamak çıkarak sarayın bu güzide kulesine ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında sarayın daha çok sayıda odası ve sergilere ev sahipliği yapan bölümleri bulunuyor. Eğer sarayı turlar ile ziyaret edecek olursanız, hem iç mekandaki eserler hakkında detaylı bilgiler alabiliyorsunuz hem de kaçırılmaması gereken tüm bölümleri 1 saatlik turlar ile görebiliyorsunuz.

Sarayı bireysel olarak ziyaret edecek olursanız da, Beş Yüz Salonu, Coğrafi Harita Odası’nı ve Studiolo adı verilen odayı mutlaka ziyaret edin derim.

Vecchio Sarayı Tarihi

Vecchio Sarayı Tarihi
Kaynak ; flickr / thilo hiberer

Vecchio Sarayı, Palazzo Vecchio olarak da bilinmektedir.

Saray, 14. yüzyılda Floransa Cumhuriyeti’nin Yürütme Konseyi ve ardından Toskana’nın Medici büyük düklerinin hükümet merkezi olmuş.

1865’ten 1871’e kadar İtalya Krallığı Temsilciler Meclisi’ne ev sahipliği yapmış olan bina, 1872 yılından sonra ise bir belediye binası olarak kullanılmaya başlanmış.

Saray ilk olarak 1298-1314 yılları arasında inşa edilmiş olsa da, en büyük ekleme ve genişletme çalışmaları 16. yüzyılın sonlarında Giorgio Vasari ve Buontalenti tarafından yapılmış. Tarihinde birçok farklı amaçlara hizmet etmiş olan yapı, günümüzde bir müze-saray olarak hizmet veriyor.

Vecchio Sarayı Giriş Ücreti

Saray Avlusu
Sarayın avlusu

Sarayın bölümlerine göre farklı giriş ücretleri bulunuyor ;

→Arnolfo Kulesi giriş ücreti ; Yetişkinler için 14,50€, 18 yaş altı tüm vatandaşlar için ise ücretsiz.

→Müze ve Arkeolojik Alan ; Yetişkinler için 24€, 18 yaş altı tüm vatandaşlar için ücretsiz

→Müze, Kule ve Arkeolojik Alan (KOMBİNELİ BİLET) ; Yetişkinler için 25€ ve 18 yaş altı çocuklar için ücretsiz.

Vecchio Sarayı giriş ücretleri 2024 yılı sonunda güncellenmiştir.

Vecchio Sarayı Tarihçesi
Foto kaynak ; flickr / hannes Hiller

Vecchio Sarayı Ziyaret Saatleri

1 Nisan – 30 Eylül arası haftanın her günü ziyarete açık olan sarayı perşembe günleri dışında 09:00-23:00 saatleri arasında, perşembe günleri ise 09:00-14:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Saray kış sezonunda 19:00’da kapanmaktadır.

Vecchio Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İtalya’nın en güzel şehri olan Floransa’nın kalbinin attığı yerde, Signoria Meydanı’nda bulunan Vecchio Sarayı’na şehrin birçok noktasından yürüyerek ulaşabilirsiniz.

C1, C2 ve D nolu hat otobüsleriyle de saraya ulaşım mümkün. Ancak tarihi şehir merkezi sınırları içerisindeyseniz yürüyerek bu saraya gidebileceğinizi unutmayın. Son olarak, Floransa gezilecek yerler listesindeki en önemli ve en popüler cazibe merkezleri olan Uffizi Galerisi ve Ponte Vecchio (Eski Köprü) da bu saraya sadece 2-3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Vecchio Sarayı Mimari Özellikleri
Foto kaynak ; flickr / allie caulfield

Vecchio Sarayı Yakınlarındaki En Popüler Oteller

Floransa’da konaklama için en merkezi ve en çok tercih edilen bölge tarihi şehir merkezi oluyor. Ancak tarihi merkez biraz büyük bir alana yayıldığından dolayı, tam merkezde ve turistik yerlere yakın olmak için Duomo Meydanı veya Signoria Meydanı yakınlarındaki otellerde konaklamayı düşünebilirsiniz.

Bu iki meydana yürüme mesafesinde olan konaklama birimlerinin hemen hepsinden, Floransa’nın önde gelen cazibe merkezlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Signoria Meydanı, Vecchio Sarayı ve Uffizi Galerisi’ne ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Ayrıca şehrin en ikonik köprüsü Ponte Vecchio da, bu meydana 3-5 dakika yürüme mesafesinde.

Vecchio Sarayı’na 10 dakikadan daha kısa bir yürüme mesafesinde popüler otellerden bazıları ise ;

B&B Le Stanze del Duomo – 4 yıldız

B&B Le Stanze del Duomo
B&B Le Stanze del Duomo

Daha çok geniş ailelerin tercih ettiği bir otel. Fiyat bakımından kendi kategorisindeki tesislere nazaran daha uygun olan bu otelden sarayın girişine 5 dakikadan daha kısa bir sürede yürüyerek gidebilirsiniz.

Hotel Spadai – 4 yıldız

Hotel Spadai Floransa
Hotel Spadai

Floransa’nın en lüks ve en çok rezervasyon alan otellerinden biri. Konum olarak Palazzo Vecchio Sarayı’na 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca yüksek konuk değerlendirme puanıyla da, kaliteli tesis arayanlara hitap etmektedir.

Hotel Maxim Axial – 3 yıldız

Hotel Maxim Axial
Hotel Maxim Axial

Ekonomik fiyatlı odalarıyla orta bütçeli gezginlere hitap eden bu otel, Floransa Katedrali’ne 2 ve saraya 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Hotel Paris – 3 yıldız

Floransa
Hotel Paris terası

Biraz daha kaliteli ve sessiz bir konumda bulunan 3 yıldızlı otel için de, Hotel Paris’e göz atabilirsiniz. Vecchio Sarayı’na 10 dakika yürüme mesafesindeki bu otelin geniş aile odaları da bulunuyor.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR